آقا مجيد :PHP يا ASP ؟

Zanguei

Member
ASPX or PHP

سلام به همه دوستان
پیشاپیش می بخشید. شاید تکراری باشد اما فکر کنم تقریبا کامل است.

بارها دانشجویانی به من مراجعه کرده اند و در رابطه با اینکه چه زبان برنامه نویسی را برای طراحی وب سایت یاد بگیرند از من سوال نموده اند اما من به هیچکدام از آنها زبان برنامه نویسی خاصی را برای یادگیری معرفی نکرده ام بلکه با بیان مزیت ها و معایب دو زبان معروف، پرکاربرد و قدرتمند PHP و تکنولوژی dot NET انتخاب را به عهده خودشان گذاشته ام.
همانطور که می دانید تکنولوژی دات نت فقط محدود به یک زبان خاص نبوده و صفحات ASPX را می توان با تمامی زبان هایی که بر پایه دات نت هستند مثل VB و #C ایجاد نمود. و این مزیت با ذائقه برنامه نویسان با سلیقه های مختلف جور در می آید. بزرگترین مزیت دات نت وجود هزاران کلاس آماده ای است که توسط شرکت مایکروسافت برای راحتی و سرعت عمل برنامه نویسان آن در اختیار آنها گذاشته شده است. وجود این کلاس ها باعث شده تا با نوشتن کمترین کد بیشترین نتیجه آید برنامه نویس گردد و همین علت است که موجب یدک شدن کلمه قدرتمند برای تکنولوژی دات نت شده است. برنامه نویسان دات نت با نوشتن یک حط کد می توانند برنامه ای که در شرایط غیر دات نت باید با چند خط کد PHP و JavaScript ایجاد می شود را بوجود آورند. یکی دیگر از مزایای مورد توجه و غیر قابل انکار وجود ابزار برنامه نویسی قدرتمند Visual Studio .NET است که مدیریت خانواده بزرگ کلاس های دات نت را بر عهده دارد و به کمک آن وظیفه برنامه نویسان فقط چند کلیک ساده شده است. البته از آنجایی که ممکن است بعضی از برنامه نویسان حرفه ای دات نت بر این حرف خرده بگیرند این را هم ذکر می کنم که هیچ زبان برنامه نویسی قدرتمندی بدون یک برنامه نویس حرفه ای کامل نبوده و بهترین بازدهی را نخواهد داشت. توسط Visual Studio .NET مدیریت پروژه های بزرگ برنامه نویسی به سهولت قابل انجام است. راهنمای بزرگ MSDN مایکروسافت که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در آن یافت می شود با مثال های فراوانش مزیتی دیگری بر برنامه نویسی زبان های دات نت و مایکروسافتی است. با این همه مزایا دیگر یک برنامه نویس برای کارش به چه چیزی می تواند احتیاج داشته باشد؟! یکی دیگر از مزایایی که دات نت و برنامه های ASPX دارند البته فقط از قول برنامه نویسان آن سرعت اجرای صفحات وبی است که با این تکنولوژی ایجاد شده اند. وقتی صفحه ای برای اولین بار توسط یک کلاینت درخواست می شود صفحه درخواستی توسط موتور دات نت کامپایل شده و در درخواست های بعدی توسط سایر کلاینت ها با سرعت بیشتری نمایش داده خواهد شد. بعضی از متخصصین و به اصطلاح پروفشنالها بحث امنیت بسیار خوب و بالای NET. را هم مطرح می کنند و از آن به نیکی یاد می برند. خوب این که دیگر مساله ی بدیهی است اگر زبان برنامه نویسی دارای امنیت مناسب و کافی نباشد که استفاده از آن کار نامعقولی است و یک امر بدیهی، دیگر این همه هیاهو ندارد.
خوب مزایای مهم NET. را با هم مرور کردیم حال برویم سراغ مزایای PHP. همانطور که می دانید زبان PHP یک زبان Open Source است و از این لحاظ مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان دنیا قرار گرفته است. برنامه نویسان زیادی در سراسر دنیا می توانند کدهای PHP را مرور کنند خطاهای آن را به سرعت بر طرف کنند و یا توابع و ماژول های فراوانی به آن اضافه کنند. تقریبا می توان گفت که کاری نیست که از پس PHP بر نیاید. اگر خواستید بدانید که کاری که در ذهن شماست با PHP امکان پذیر است ابتدا سری به راهنمای آن بزنید. حتما به نتیجه خواهید رسید. از کارهای ساده سایت های داینامیک گرفته تا ایجاد عکس، PDF و SWF دسترسی به فایل های صوتی MP3 و حتی ارتباط با بانک های اطلاعاتی مختلفی مثل MS-SQL، Access و Oracle در حالی که چنین توابع و کلاس های مختلف و متنوعی برای ارتباط با سیستم های مختلف غیر مایکروسافتی در NET. وجود ندارد. از طرفی زبان PHP یک زبان Multi Platform می باشد به طوری که بر روی وب سرور های مختلفی مثل IIS و Apache و سیستم عامل های مختلفی مثل Windows و Linux به خوبی کار می کند. در نظر داشته باشید که من فقط پر کاربرد ترین ها و معروف ترین ها را نام بردم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت رسمی PHP مراجعه نمایید. یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که کدهای ASPX فقط بر روی وب سرور IIS و آن هم بر روی سیستم عامل Windows قابل اجراست و لذا قابل انتقال به سروری از نوع دیگر نبوده و همیشه ما را به مایکروسافت وابسته و نیازمند خواهد کرد البته خالی از لطف نیست که به پروژه ای با نام Mono هم اشاره شود که هدف آن پیاده سازی کلاس های دات نت بر روی سیستم عامل لینوکس است و توسط شرکت Novell مدیریت می شود ولی آیا این پروژه به سرعت پیشرفت دات نت 2، 3 و ... می رسد. این ها همه دلایل بسیار خوبی هستند تا شرکت های بزرگی چون Google و !Yahoo زبان PHP را به عنوان یکی از زبان های مورد استفاده در سرورهای خود انتخاب کنند. شرکت !Yahoo در سال 2002 در کنفرانسی مطبوعاتی رسما استفاده از PHP توسط آن شرکت را اعلام کرد. و اما یک پیشنهاد. از الان به بعد وقتی در اینترنت به گشت و گذار می پردازید سعی کنید در حین مشاهده سایت های مختلف فارسی و غیر فارسی آن ها را از لحاظ سرعت بارگذاری با هم مقایسه کنید. بررسی کنید و خودتان نتیجه بگیرید که سرعت پردازش و نمایش سایت های PHP بیشتر و بالاتر است با سایت هایی که با NET. طراحی شده اند. یادش بخیر چند سال پیش سایت سازمان سنجش همیشه در هنگام اعلام نتایج کنکور از کار می افتاد اما دو سه سالی است که دیگر از کار نمی افتد و به خوبی کار می کند. البته آن زمان این سایت بر روی سرور ویندوز قرار داشت و با تکنولوژی ASP 3 قدیم ایجاد شده بود. ولی حالا بخش مربوط به اعلام نتایج کنکور PHP است و تا به حال که هنگام اعلام نتایج از کار نیفتاده است. یادتان هست در مورد امنیت داد نت در بالا چه گفتم این مورد در باره PHP هم صدق می کند. اصلا اگر قرار بود PHP از امنیت خوبی برخوردار نباشد مگر شرکت های بزرگی که در بالا ذکر کردم به سراغ آن می رفتند؟! هک شدن یک سایت فقط یک مقصر دارد و آن هم برنامه نویس آن است. یادمان باشد که گناه هک شدن سرور را بر دوش برنامه نویس نیندازیم. اما در خصوص ابزارهای برنامه نویسی برای PHP می توان از Zend Studio نام برد که به طور بسیار قدرتمند مدیریت پروژه های PHP را بر عهده می گیرد هر چند به قدرت Visual Studio .NET مایکروسافت نیست اما نیاز برنامه نویسان را به خوبی برطرف می کند. من خودم از Adobe Dreamweaver استفاده می کنم و از کار با آن بسیار لذت می برم.
خوب این هم مقایسه ASPX و PHP حال این گوی و این میدان. انتخاب با خودتان. من که چند سالی است PHP را انتخاب کرده ام و تا به حال نیازی برای استفاده از ASPX احساس نکرده ام.
----------------------------------------------
http://pooyaweb.com/aspx-php

آخرین ویرایش:

ramtin-italia

New Member
سلام
من هم با دوستایی که میگن ASP , ASP.NET کارایی بیشتری داران نسبت به PHP موافقم
1 - من کنترل پنل های زیادی رو داشتم از گذشته اما همیشه با لینوکس مشکل داشتم چون از نظر کارایی کنترل پنل لینوکس اصلا" در حدی نیست که حتی اون رو با ويندوز 2003 مقایسه کنیم.
2 - ASP , ASP.NET چون از تکلونوژی های ماکروسافت هستند به طور کامل از طرف کنترل پنل های ویندوز ساپورت میشن ولی لینوکس کاملا" از ASP , ASP.NET ساپورت نمی کنه دلیلش هم قدرت کم لینوکس تو پشتیبانی از سایت های داینامیک پیشرفته هستش.
به دوستانی که به برنامه نویسی علاقه دارند پیشنهاد می کنم اول ASP بهمراه SQL Server رو یاد بگیرن بعد از اون ASP.NET
از نظر من و خیلی از دوستان دیگه PHP حتی توان مقابله با ASP Classic رو هم نداره چه برسه به ASP.NET با اون گستردگی

آخرین ویرایش:

Mds

Active Member
من از پست Zanguei اینطور متوجه شدم که Google هم از PHP استفاده می کنه !!! :eek:
درسته ؟

از نظر من و خیلی از دوستان دیگه PHP حتی توان مقابله با ASP Classic رو هم نداره چه برسه به ASP.NET با اون گستردگی

خوب شما اگر مقاله علمی در این زمینه دارید رو کنید ، در کل وقتی Yahoo هم از PHP استفاده داره می کنه حتما یه چیزی هست دیگه .

آخرین ویرایش:

Zanguei

Member
سلام
من هم با دوستایی که میگن ASP , ASP.NET کارایی بیشتری داران نسبت به PHP موافقم
1 - من کنترل پنل های زیادی رو داشتم از گذشته اما همیشه با لینوکس مشکل داشتم چون از نظر کارایی کنترل پنل لینوکس اصلا" در حدی نیست که حتی اون رو با وندوز 2003 مقایسه کنیم.
2 - ASP , ASP.NET چون از تکلونوژی های ماکروسافت هستند به طور کامل از طرف کنترل پنل های ویندوز ساپورت میشن ولی لینوکس کاملا" از ASP , ASP.NET ساپورت نمی کنه دلیلش هم قدرت کم لینوکس تو پشتیبانی از سایت های داینامیک پیشرفته هستش.
به دوستانی که به برنامه نویسی علاقه دارند پیشنهاد می کنم اول ASP بهمراه SQL Server رو یاد بگیرن بعد از اون ASP.NET

سلام و با تشکر از نظر دوست عزیز ramtin-italia
اولین زبان برنامه نویسی تحت وبی که من یاد گرفتم همان ASP کلاسیکی است که شما گفتید و حتی آن را بارها هم آموزش داده ام. من این تکنولوژی را هم با VBScript و هم با JScript کار می کردم. تقریبا میتوانم بگویم که از بهار سال 83 شروع به یادگیری PHP کردم و برای همیشه ASP ناتوان را به تاریخ سپردم. دوست عزیز شما چطور؟ آیا به هر دو زبان مهارت کافی دارید و با هر دوی آنها کار کرده اید؟! من حتی با دات نت هم کار کرده ام و همین الان در کتابخانه شخصی ام دو کتاب 600 صفحه ای و 550 صفحه ای درباره دات نت دارم و درباره آن هم تحقیق و مطالعه داشته ام. آبا شما هم چنین کارهایی را انجام داده اید؟! ناگفته نماند که چهار کتاب هم درباره PHP دارم که مجموعا 2800 صفحه مطلب درباره آن است و این ها غیر از دهها PDF و مقاله ایست که درباره آن ها دارم و مطالعه کرده ام. آیا افرادی را دیده اید که متخصص PHP باشند اما به ASPX روی ببرند؟ من که ندیده ام. اما افرادی را دیده ام که در ASPX متخصص بوده اند اما به PHP روی آورده اند!
و اما دوست عزیز درباره لینوکس چقدر میدانید و با آن چقدر کار کرده اید. یک سیستم خانگی من لینوکس و دیگری ویندوز است. و با هر دوی آن ها کار می کنم. شما چطور؟ درباره آنها چقدر تحقیق کرده اید؟! فقط با کنترل پنل هاست آن ها کار کرده اید؟ خوب اینکار را هم که خیلی ها انجام داده اند من هم همینطور. و حتی خیلی ها هم بهتر از من و شما با آن ها کار کرده اند.با CPanel لینوکس تا چه حد آشنایید؟ آیا با ویرایش های مختلف آن کار کرده اید؟ بگذریم. به هر حال من به آن چه شما گفتید اعتقادی ندارم.
ار همه دوستان میخواهم وقتی دانش مطلبی را دارند و به آن مطمئن هستند بیان نمایند. متشکرم

زنگوئی - کارشناس ارشد المپیاد ملی طراحی صفحات وب

آخرین ویرایش:

Braveheart

New Member
سلام و از جناب آقاي Zanguei ممنونم ...
72.gif

زنگوئی - کارشناس ارشد المپیاد ملی طراحی صفحات وب

آقا زنگوئي شما واقعا اين عنواني رو که گفتيد ؛ داريد ؟!

Zanguei

Member
سلام و از جناب آقاي Zanguei ممنونم ...
72.gif

آقا زنگوئي شما واقعا اين عنواني رو که گفتيد ؛ داريد ؟!

خواهش می کنم دوست عزیز
در حال حاضر بله.
لطفا در این تاپیک از موضوع مورد بحث خارح نشوید. در صورت تمایل به صورت پیام خصوصی و یا ایمیل پاسخگوی سوالات بیشتر شما هستم.

اما یک نکته قابل توجه دیگر. هیچ به سایت دوستمون ramtin-italia که در امضاش آدرس اون رو آورده دقت کردید؟! سایت http://www.artmedia.ir . در بخش Web site designing هیچ اسمی از ASP و ASP.NET نیست بلکه نام PHP به خوبی قابل رویت است. :)
در پناه حق باشید.

آخرین ویرایش:

amirds

New Member
سلام دوستان
این موضوع خیلی طولانی بود ، چند ساعت طول کشید تا بخونمش .

این اولین باری نیست که این نوع موضوع رو می بینم ولی میشه گفت این کامل ترین نسخه فارسیشه که تا حالا دیدم . دوست ندارم مثل درصد بالایی از دوستان کلکل کنم و یا بحث رو به حاشیه بکشم . فقط چندتا آمار و نظر و نتیجه گیری ...

php asp .net

viz

(توجه کنید که سعی می کنم بدون طرف داری این آمار را اعلام کنم)
به نظر من (همان طور که خیلی از دوستان فرمودند) برنامه نویسی با هر کدام از زبان ها شرایط ، فواید و نواقصی رو می تونه داشته باشه . درسته که php یه زبان متن باز است و سرعت گسترش عالی و انعطاف پذیری بالایی داره و .... ولی 99.99درصد از برنامه هایی که با
این زبون نوشته شده را می توانید در دات نت پیاده سازی کنید و بلعکس ...

همیشه بحث بین ویندوز و لینوکس بوده و هست چون این یه بازار رقابتیه . توانمندی های هردو برای کاربرانش اثبات شدس ولی باید توجه کنید که هرکدام از اونها به چه قیمتی و به چه روشی به قدرت رسیده اند . ماکروسافت به معنای واقعی (نیازی به توضیح اضافی نداره این موضوع کاملا بین المللی و واضحه که ) انحصار طلبه ولی جامع متن باز دنیایی آزاد و همگانی رو حفظ کرده و میکنه . اما اما اما دوستان بازم این مهم نیست
این موضوع زمانی مهم میشه که شما استراتژی پروژه (شامل هزینه ها ، نوع گسترش ،منابع در دسترس و صدها چیز دیگه )رو می نویسید . ما برنامه نویس ها کاربرانه مصرف کننده یا end user نیستیم . ما تولید کننده هستیم . به گوگل نگاه کنید اون واسش مهم نیست که با چه زبونی کاراش رو انجام بده بلکه براش مهمه که بهترین کار رو انجام بده و برتری خودش را اثبات کنه و برتریش اصلا به زبون برنامه نویسیش ربطی نداره ....
برای انتخاب زبان برنامه نویسی در استراتژی هم که اساتید در این انجمن زیادن که توضیح بدن . (نکته هیچ کس با یه زبون برنامه نویسی نتونسته کار حرفه ای انجام بده ، حرفه ای بودن مستلزم داشتن دانش بالای روزه )

کاربر نهایی براش مهم نیست که شما از چه زبون برنامه نویسی استفاده کرده اید یا سرور شما لینوکسی یا ویندوزی ... اون براش این مهمه که سایتش سریع باز بشه ، زیبا و قوی باشه ، نیازهای اون رو برطرف کنه و به طور کلی یه کار اصولی باشه . تکنولوژی وب با سرعت نور در حال رشده و سازنده های این زبون ها برای اینکه عقب نیفتن و بازارشونو از دست ندن هم نو آوری می کنن و هم از همدیگر استفاده میکنند .

به نظر بنده حقیر باید با علم روز همراه بود . البته این بحث ها خیلی خوبه چون باعث رشد فکری میشه . شرکت های سازنده همیشه به دنبال پیشی گرفتن از رقبا هستند ولی این باعث نمیشه که ما سره دوراهی بمونیم . اگر به زبون های زیادی تسلت داشته باشید میتوانید بهترین راه رو برای بهترین کاراتون انتخاب کنید .

**** نکاتی که بعضی از اساتید فرمودن انقدر واضح و کامل هست که نیازی نمیبینم در مورد تفاوت ها و برتری های این سیستم ها و زبان های برنامه نویسی صحبت کنم .. موفق باشید :)

Braveheart

New Member
چرا اکثر سايتايي که با اطلاعات افراد سر کار دارند (مانند بانک ها ، ثبت نام ها و ...) با asp.net نوشته ميشن ؟! حتي سايت سازمان سنجش قسمت اصليش رو با php نوشتن اما قسمت ثبت نام هاي دوره هاي مختلفش با asp.net نوشته شده ...

Zanguei

Member
چرا اکثر سايتايي که با اطلاعات افراد سر کار دارند (مانند بانک ها ، ثبت نام ها و ...) با asp.net نوشته ميشن ؟! حتي سايت سازمان سنجش قسمت اصليش رو با php نوشتن اما قسمت ثبت نام هاي دوره هاي مختلفش با asp.net نوشته شده ...
سلام دوست عزیز
آیا این موضوعی که میگید شامل اکثر سایت های ایرانی و غیر ایرانی است یا فقط سایت های ایرانی؟ بیشتر سایت های ایرانی از این جهت با دات نت نوشته میشن چرا که این زیان و پیش از آن ASP قدیم در ایران طرفدار زیادی داشت و طرز نوشتن کدهای VB ساده تز از زبان های دیگر است لذا زمان کمتری برای یادگیری آن لازم بود و برای همین افراد بیشتری به دنبال آن میرفتن و چون نیروی کاری آن بیشتر بود شرکت های برنامه نویس هم به سوی استفاده از ASP و به دنبال آن دات نت رفتند. خوب شاید اگر من هم در 7-8 سال پیش یک شرکت برنامه نویس وب با سابقه داشتم به دنبال چیزی میرفتم که نیروی متخصص آن بیشتر باشد تا بتوانم جواب مشتری ها را بدهم. از طرف دیگر این که وجود visual studio میتواند کمک زیادی به برنامه نویسی سایت ها و پروژها نماید مواردی چون سرعت عمل در ظراحی و خطایابی (debug) از این موارد هستند. لازم به ذکر است که دولت زبان PHP رو به عنوان زبان مورد استفاده برای پورتال ملی برگزیده است و به سازمانهای زیر مجموعه استفاده از سیستم هایی مثل Joomla و Liferay توصیه شده است. (www.iran.ir)
موفق باشید.

arman92

Member
سلام .

من باز پابرهنه افتادم وسط بحثتون.

به نظر من ASP.net از PHP به چند دليل خيلي كارآمد تر ، قوي تر و كلاً بهتره :
1- اديتوز قدرتمندي مثل Visual Studio كه الان هم 2008 اومده تركونده... نمي دونم اگه ديده باشين.... حتي وقتي يه متغير رو اسمش رو تغيير مي دين توي كل پروژه (توي اون صفحه و كد بيهاندش) تغيير پيدا مي كنه....
2- ويندوز سرور كه الان 2008 هم ديگه داره مي ياد... كنترل كاملي كه مي توني با ويندوز سرور 2008 داشته باشي....
3- داشتن ويزارد هايي كه كار را براي برنامه نويس بسيار راحت تر كرده... براي مثال : اشيايي مانند فرم ويو (Form View, Details view ,...)
4- داشتن كلاس هاي آماده
5- توابع جالبي كه براي كار با SQL Server قرار داده شده..
6 - از همه مهمتر : پشتيباني توسط غول نرم افزاري مايكروسافت.
7- .....

Zanguei

Member
سلام
با تشکر از نظرات دوست عزیز آرمان جان
دوست من شما وسط بحث کسی نپریدید بلکه این مبحث متعلق به خودتون هست.
دوستان دیگر هم مثل شما مزایا و معایب مختلف هر یک از این دو زبان رو گفتند قطعا هر کسی به نسبت علاقه، نیاز و توان خودش یکی از این دو را انتخاب خواهد کرد.
از مدیران محترم انجمن هم که لطف کردند و تبلیغات نا به جای کاربر محترم 531531 را حذف نمودند متشکرم.
موفق باشید - زنگوئی

arman92

Member
خواهش ميكنم.

كاشــكي قيمــت انفــاس بداننــدي خلـــق
تا دمي چنـد كه مانده ست غنيمت شمـرند

به به!

Mikhak

Active Member
سلام .

من باز پابرهنه افتادم وسط بحثتون.

به نظر من ASP.net از PHP به چند دليل خيلي كارآمد تر ، قوي تر و كلاً بهتره :
1- اديتوز قدرتمندي مثل Visual Studio كه الان هم 2008 اومده تركونده... نمي دونم اگه ديده باشين.... حتي وقتي يه متغير رو اسمش رو تغيير مي دين توي كل پروژه (توي اون صفحه و كد بيهاندش) تغيير پيدا مي كنه....
2- ويندوز سرور كه الان 2008 هم ديگه داره مي ياد... كنترل كاملي كه مي توني با ويندوز سرور 2008 داشته باشي....
3- داشتن ويزارد هايي كه كار را براي برنامه نويس بسيار راحت تر كرده... براي مثال : اشيايي مانند فرم ويو (Form View, Details view ,...)
4- داشتن كلاس هاي آماده
5- توابع جالبي كه براي كار با SQL Server قرار داده شده..
7- .....

اولا من متوجه نشدم شما دارین php رو با asp مقایسه میکنین یا با یه ادیتور
ثانیا عارضم خدمتتون که بحث ما در مورد مقایسه دو زبان برنامه نویسی بود نه ادیتور ....
ثالثا از یه چند صفحه عقب تر اگه میخوندین نتیجه گیری میکردین (زبون های برنامه نویسی رو نباید مقایسه کرد )
رابعا
اگه اینجوریه منم میگم خیلی ضعف داره به خاطر اینکه غولی مثل مایکرو سافت پشتشه ...
و پشت php یه دنیا برنامه نویس آزادی طلب وجود داره که کمک میکنن تا تکنولوژی با هم فکری همه به سرعت پیشرفت کنه...

مخلصیم
--------------
سینا

Zanguei

Member
دوباره سلام
البته من فکر می کردم با این همه پستی که ارسال شده این تاپیک دیگه کامل شده است اما خوب این از مزیت های فروم مجید آنلاین هست که کاربران مجربی در اون فعالیت می کنند.
دوست عزیز میخک با سلام و تشکر خدمت شما عرض کنم که افرادی که به دنبال انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب حال خودشون می گردند و به فکر مقایسه زبان های کاربردی مختلف هستند افرادی مبتدی هستند که درصدی بالایی از آن ها یا تازه به برنامه نویسی روی آورده اند و یا تازه به برنامه نویسی وب روی آورده اند. بنابراین وظیفه افراد با تجربه ای مثل شماست که این افراد مبتدی رو از روایای مختلف با آنچه در پیش رو دارند آشنا کنید. حال چه مزایای فنی یک زبان مثل سرعت اجرا، یادگیری آسان تر برای مبتدیان، امنیت در اجرا و یا مسائل حاشیه مثل ادیتورهای کاربردی اون زبان هاست. بنابراین دلیلی بر نفی مقایسه دو زبان برنامه نویسی نیست. جالب است بدانیم که باز بعضی از توسعه دهندگان زبان جاوا هم اصلا نه دات نت و سی شارپ را قبول دارند و نه php را و آنها را زبان های می دانند که زمانی از دور خارج خواهند شد. حال من کاری به درستی و یا نادرستی این تفکرات ندارم. ما در حال حاضر کار خودمان را می کنیم. با مقایساتی که دوستان در این تاپیک انجام داده اند دیگر به خوبی هر کسی میتواند زبان مورد نیاز و علاقه و سازگار با روحیات خود را انتخاب کند.
موفق باشید - زنگوئی

آخرین ویرایش:

nekooee2

Member
با سلام خدمت دوستان عزیز

من حدود 20 الی 30 صفحه از مطالب دوستان رو خوندم و از php بیشتر خوشم آمد یکی از دلایل اصلی آن هم رایگان بودن این زبان است که مطمئنا در آینده با آمدن هر گونه قانون کپی رایت به مشکل بر نمی خورم.

فقط یک مسئله ای برای من باقی مانده اگر میشه جواب سوال من را بدید؟

در شهر ما برای یک مدرسه سایتی درست کردند که طرف اصلا احتیاج نیست اینترنت بلد باشه فقط وارد کنترل پنل خود می شود که ظاهری شبیه نرم افزارهای ویندوز داره و اصلا احساس نمی کنید که در اینترنت به سر میبرید و مثلا لوگوی جدید رو که ابعادش از قبل مشخصه وارد می کنه و یا نمره دانش آموزان رو یا هر چیزی خودش به طور اتوماتیک میره در جای خودش قرار می گیره. حالا می خواستم بدونم چنین کاری رو میشه با Php انجام داد؟ البته ظاهرش رو که فکر کنم بشه با دستورات html مثل اون در آورد ولی بقیش رو نمی دونم ...

چون اکثر ادارات را مجبور کردن که از اینترنت برای کارهاشون استفاده کنند معمولا درخواست برای طراحی اینجور سایتها زیاد شده و چون کارمندان کامپیوتر زیاد بلد نیستند همه می خوان سایتشون کنترل پنلی به شکل بالا داشته باشد. مثلا از این مدرسه یک شرکت 1000000 تومان گرفت و سایتش رو براش طراحی کرد!
برای طراحی چنین سایتی مثلا با php اگر امکانش باشه یک نفر میتونه یا حتما باید چند نفر باشند.

لطفا به همه سوالاتم پاسخ بدید واقعا گیج شدم از گیجی دارم میمیرم

ممنون

آخرین ویرایش:

Zanguei

Member
سلام دوست عزیز
ما شا الله. خوب سوالات کوتاه بود اما جواب ها طولانی.
1. بله تمام اون کارهایی که شما در اون برنامه دیدی از عهده php بر میاد. اینکه یک برنامه کاربری راحتی برای کاربران خود داشته باشد به برنامه نویسان و طراحان آن مربوط است نه به زبان برنامه نویسی آن. متاسفانه خیلی از شرکت ها پول نسبتا زیادی از مشتری میگیرند برنامه ی قدرتمندی هم به مشتری ارائه میدن ولی اونقدرها کار کردن با اون باعث زحمت است که مشتری پس از مدتی بی خیال اون میشه و من به عینه این نرم افزارها و اینطور شرکت ها رو دیدم و با اون ها سروکله زدم. متاسفانه هدف اینطور شرکت ها فقط کسب درآمد و پول است نه جذب رضایت مشتری. البته اون ها این رو در نظر نمی گیرن که اگه رضایت مشتری رو هم برآورده کنند میتوانند بقای عمر شرکت خودشون رو خیلی بیشتر کرده و مشتریان خود رو افزایش بدند.
2. قطعا یک نفر هم میتونه این پروژه رو انجام بده اما نه با اون کیفیت و نه در اون مدت زمان. پروژه ای که با متفکران بیشتری و تحت مدیریت تفکر واحدی ایجاد بشه نتیجه ی مطلوب تری خواهد داشت. آیا شما میتونید ادعا کنید که در بحث عظیم وب بر تمامی قسمت های اون تسلط دارید؟! به عنوان مثال افراد یا در بحث گرافیک مهارت ویژه دارند و یا در بحث برنامه نویسی. کمتر افرادی هستند که در هر دو مهارت خبره باشند مگر اینکه دوره های ویژه ای برای اون دیده باشند و من با اینکه با طراحان وب مختلفی در سراسر کشور رابطه داشته و دارم تا به حال چنین فردی رو پیدا نکردم. از قدیم هم گفتن که یک دست صدا نداره.
موفق باشید.

nekooee2

Member
خیلی ممنون از راهنماییتون. حالا میشه یک کتاب معرفی کنید که php رو از مبتدی تا حرفه ای آموزش داده باشه. من یک کتاب دو جلدی از انتشارات ناقوس دارم اما اصلا بدرد نمی خوره برای اینکه فوق العاده توی مثالهاش غلط داره و باید کلی فکر کنی تا بفهمی مشکل از کجاست و کاربرد بعضی توابع را واقعا ناقص گفته و بیشتر شبیه کتاب آموزش ریاضی هست تا php!!
البته اول سرچ کردم دیدم بعضیها این کتاب را معرفی کردند و فهمیدم که نوشته هاشون معتبر نیست. یکی از دوستام کتاب php انتشارات ن.ص را معرفی کرد به نظرتون خوبه؟

آخرین ویرایش:

Zanguei

Member
سلامی دوباره
در مورد کتاب دو جلدی ناقوس چیزی نمیدانم اما کتاب نص کتاب خوب و پیشرفته ای است ولی در عین حال آن هم دارای اشکالات لپی زیادی است. مثلا در صفحه ای از کتاب میبینید که نوشته به قطعه کد زیر توجه کنید اما خبری از آن قطعه کد نسیت و فقط افرادی که قبلا با php آشنا هستند می توانند متوجه آن کدی که چاپ نشده بشوند. میتونید از تاپیک زیر به مقصودتون برسید. موفق باشید.
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=79679

Mikhak

Active Member
من هیچ برنامه نویس حرفه ای رو نمی شناسم که با کتاب شروع کرده کرده باشه یا از کتاب خونده باشه یا از کتاب استفاده کرده باشه....

تحصیل مانع فکر کردن میشه ... و فکر کردن مانع تحصیل
--------------
سینا

جدیدترین ارسال ها

بالا