آقا مجيد :PHP يا ASP ؟

behbood

Member
من فکر میکنم شما یکطرفه به قضیه نگاه کردی و هدفت تخریب زبان محبوب php بود
مخصوصا تو جدا کردن منطق برنامه از طرح که گفتید تو php نمیشه این کار رو کرد :D
لینک زیر رو نگاه بنداز

http://forum.iranphp.org/thread-9.html
تجربه چندين ساله كار با هر دو رو دارم. شما لطف كنيد براي اثبات هر كدوم از ايراداتي كه براي Php گرفتم يك مثال نقض بياوريد! آيا مي توانيد يك صفحه وب به زبان php بنويسيد كه هيچ كد php در ميان كد html نباشد؟ آيا مي توانيد برنامه هاي نوشته شده با php رو كامپايل كنيد؟ آيا...... دوست عزيز! قبل از اينكه احساسي برخورد كنيد بهتره مطالعه دقيق داشته باشيد!

yakoza

Well-Known Member
آيا مي توانيد يك صفحه وب به زبان php بنويسيد كه هيچ كد php در ميان كد html نباشد؟

یه مثال فوق ابتدایی

index.php
PHP:
<?php

/**
 * @author Naser kholghi
 * @copyright 2008
 */

$a=file_get_contents("index.tpl");

$a=str_replace("{title}","asdadsadas",$a);
echo $a;

?>

index.tpl

PHP:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html>

<head>
	<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
	<meta name="author" content="Naser kholghi" />

<title>Untitled 2</title>
</head>

<body>

<p>{title}</p>

</body>
</html>

خوب کامپایل شدن asp یه مزیت نسبت به php ولی نحوه کد نوشتن من و شماست که سرعت اجرا رو مشخص میکنه کما اینکه خیلی از سایتهایی که با asp نوشته شدن خیلی کند اجرا میشن

در مورد یونیکد هم انشاالله منتظر نسخه php6 باشید که انقلابی تو این زبان بوجود خواهد آمد

اینم pdf امکاناتی که قراره به php6 اضافه بشه

http://www.project24h.com/upload/download.php?file=456Documents.rar

دوست عزيز! قبل از اينكه احساسي برخورد كنيد بهتره مطالعه دقيق داشته باشيد!

این جمله عینا مصداق رفتار شماست

behbood

Member
یه مثال فوق ابتدایی

index.php
PHP:
<?php

/**
 * @author Naser kholghi
 * @copyright 2008
 */

$a=file_get_contents("index.tpl");

$a=str_replace("{title}","asdadsadas",$a);
echo $a;

?>

index.tpl

PHP:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html>

<head>
	<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
	<meta name="author" content="Naser kholghi" />

<title>Untitled 2</title>
</head>

<body>

<p>{title}</p>

</body>
</html>

خوب کامپایل شدن asp یه مزیت نسبت به php ولی نحوه کد نوشتن من و شماست که سرعت اجرا رو مشخص میکنه کما اینکه خیلی از سایتهایی که با asp نوشته شدن خیلی کند اجرا میشن

در مورد یونیکد هم انشاالله منتظر نسخه php6 باشید که انقلابی تو این زبان بوجود خواهد آمد

اینم pdf امکاناتی که قراره به php6 اضافه بشه

http://www.project24h.com/upload/download.php?file=456Documents.rar

این جمله عینا مصداق رفتار شماست
دوست دانشمند، گويا شما منظور من از مفهوم "منطق جدايي كد و طرح از يكديگر" رو با امكان replace كردن يك رشته اشتباه گرفتي!!! وگرنه كل كد شما معادل نيم سطر كد (this.page.title="felan") در ASP.Net هستش!
اينكه گفتيد "سرعت اجرا رو برنامه نويس تعيين ميكنه" براي همين ميگم مطالعه بيشتر ضرر نداره! اينكه كسي برنامه اي به ASP.Net بنويسه كه سرعتش كم باشه چه ربطي به خود زبان داره؟؟؟ انگار من ميگم "پي اچ پي زبان زشتي است چون بعضي از سايت هايي كه با اون نوشته شده ظاهر زشتي دارند!" مسلماً منطق غلطيه!

اينكه يك برنامه كامپايل شده سريعتر از يك برنامه تفسيري اجرا ميشه رو تو كلاس اول دانشگاه به شما ياد ندادند؟؟؟
در ضمن منظور شما از ASP كدومه؟ ASP Classic يا همون VBScript؟ اگه اينطوره بله پي اچ پي از اون قويتره چون اصلاً وي بي اس اسكريپت براي اهدافي كه پي اچ پي داره، ساخته نشده!
ولي اگه منظورت تكنولوژي عظيم ASP.Net هستش، يادت نره كه يك زبان اسكريپتي مثل php، طبق اصول مهندسي نرم افزار، هيچ گاه به پاي فريم وورك هايي مثل J2EE براي JSP يا dotNet براي ASP.Net نميرسه! كلاً مقايسه شما اشتباهه!!!

در مورد توانايي هاي زباني نيز مسلماً زبان هايي مانند Java و #C بسيار بسيار قدرتمند تر از PHP هستند... لطفاً حرفاي منطقي بزنيد نه حرفاي خاله زنكي!!! من خودم، مشتري، هر زباني بخواد با اون مي نويسم و اين مقايسه كاملاً از ديد جامعي بود... يك سوال هميشه ذهن من رو مشغول مي كنه، بهتره بحث رو خاتمه بديم و سوال من رو جواب بدين:
با توجه به اينهمه php كار متعصب در ايران چرا هنوز هيچ برنامه (اسكريپت) اي وجود نداره كه از صفر با اين زبان داخل ايران نوشته شده باشه؟ چرا كارتون شده تغيير نام سيستم هاي متن باز خارجي؟ پس كلمه "توليد" يعني چي؟

yakoza

Well-Known Member
وست دانشمند، گويا شما منظور من از مفهوم "منطق جدايي كد و طرح از يكديگر" رو با امكان replace كردن يك رشته اشتباه گرفتي!!! وگرنه كل كد شما معادل نيم سطر كد (this.page.title="felan") در ASP.Net هستش!

گفتم که یه مثال فوق ابتدایی ولی روشهای دیگه ای هم هستن که منطق برنامه رو از طرح جدا میکنن مثل استفاده از smarty که دقیقا میشه معادل همون نیم خط تو asp

اينكه گفتيد "سرعت اجرا رو برنامه نويس تعيين ميكنه" براي همين ميگم مطالعه بيشتر ضرر نداره! اينكه كسي برنامه اي به ASP.Net بنويسه كه سرعتش كم باشه چه ربطي به خود زبان داره؟؟؟ انگار من ميگم "پي اچ پي زبان زشتي است چون بعضي از سايت هايي كه با اون نوشته شده ظاهر زشتي دارند!" مسلماً منطق غلطيه!
اينكه يك برنامه كامپايل شده سريعتر از يك برنامه تفسيري اجرا ميشه رو تو كلاس اول دانشگاه به شما ياد ندادند؟؟؟

من فکر میکنم شما دوستی داری منظورا رو چپکی بگیری

منم میدونم که برنامه کامپایل شده سریعتر از مفسری ولی این دلیل بر سرعت محسوسی نمیشه که شما بخوایی لمسش کنی
کما اینکه بعضی از سایتهایی که با php نوشته شدند سریعتر از بعضی سایتهایی هستند که با asp نوشته شده اند و بالعکس

آقای همه چی بلد من اصلا هدفم فرق گذاشتن بین این دو زبان نیست بلکه می خوام بگم هر کاری که شما تو asp میتونید بکنید ما ( جامعه php ) هم تو php میتونیم بکنیم

بعدم بهتره بحثو ادامه ندیم چون هر چی من بگم شما چپکی میگیری و می خوایی از asp بگی و php رو تخریب کنی

behbood

Member
بله، موافقم كه بحث رو خاتمه بديم، هرچند نه به سوالم جواب دادي و نه فرمودي كه ASP رو ميگين يا ASP.Net رو!
در كل اميدوارم به هر زباني كه برنامه مي نويسيد، موفق باشيد و از طرز فكر "مفت باشه، كوفت باشه!" حذر كنيد.
هر زباني براي رفع نياز خاصي ساخته شده و تكنولوژي مورد استفاده شما رو نوع پروژه تعريف مي كنه: مثلاً اگر مي خواي با جوملا سايت بسازي php خوبه و اگر مي خواي يه application جامع كه هم تحت وب داشته باشه و هم تحت desktop ، دات نت خوبه و ... گاهاً هم هيچ كدوم! مهم پيروي از اصوله! (سعي كردم جواب ندم وگرنه موضوع كش مي اومد!)
موفق باشي دوست عزيز :)

yakoza

Well-Known Member
با توجه به اينهمه php كار متعصب در ايران چرا هنوز هيچ برنامه (اسكريپت) اي وجود نداره كه از صفر با اين زبان داخل ايران نوشته شده باشه؟

این جور برنامه ها زیادن یکیش همین سایت کلوب

technoboy

Member
عزيز من نگفتم كه سايت با Php :)) گفتم اسكريپت!!! اين سورس كلوب رو كجا دانلوئد كنم من؟ :))

دوست عزیز شما چه را همه چیز را نقض می کنید حداقل به کار های هموطنانتان احترام بگذارید
کلوب 100 درصد کد نویسی داخلی است ، رو چه منبعی شما همچین ادعایی می کنید
میهن بلاگ هم فراموش کردید که الان به php و mysql کانورت شده

لازم به ذکر است که میهن بلاگ و کلوب 2و3 ومین سایت های پربازدید ایرانی در کشور می باشد

هر وقت تو این انجمن یا انجمن های دیگه بحث میشه آخرش به دعوا کشیده میشه !!!

behbood

Member
دوست عزیز شما چه را همه چیز را نقض می کنید حداقل به کار های هموطنانتان احترام بگذارید
کلوب 100 درصد کد نویسی داخلی است ، رو چه منبعی شما همچین ادعایی می کنید
میهن بلاگ هم فراموش کردید که الان به php و mysql کانورت شده

لازم به ذکر است که میهن بلاگ و کلوب 2و3 ومین سایت های پربازدید ایرانی در کشور می باشد

هر وقت تو این انجمن یا انجمن های دیگه بحث میشه آخرش به دعوا کشیده میشه !!!

عزيز من، مي دونم! كلوب رو دوستم آقاي شايانفر نوشته، به جملاتم دقت كنيد! از اول بخونين! من گفتم چرا تابحال كه اينهمه پي اچ پي كار متعصب در ايران هست ولي هيچ كدوم نتونستند يه اسكريپت از صفر بنويسن و همه كارشون شده فارسي سازي اسكريپت هاي ديگه! شما هم جمله من رو چپكي گرفتي و گفتي كه مثلاً كلوب! در حاليكه كلوب يه اسكريپت آزاد نيست و يه سايت سفارشيه! منم براي اينكه جمله ام رو متوجه بشي گفتم كه سورس كلوب كجاست تا بفهمي كه منظورم چيه! با عجله ننويس يك بخون!

yakoza

Well-Known Member
فکر کنم منظوره شما اینه که چرخ رو دوبار اختراع کنیم آره

چرا بجای اینکه بیاییم یه سیستم رو از صفر بنویسیم نیاییم سیستمی که قبلا توسط یه تیم حرفه ای نوشته شده و دارای باگ کمتری هست رو گسترش بدیم ؟

لطفا جواب سوال من رو بدید

behbood

Member
فکر کنم منظوره شما اینه که چرخ رو دوبار اختراع کنیم آره

چرا بجای اینکه بیاییم یه سیستم رو از صفر بنویسیم نیاییم سیستمی که قبلا توسط یه تیم حرفه ای نوشته شده و دارای باگ کمتری هست رو گسترش بدیم ؟

لطفا جواب سوال من رو بدید
اگر از چرخ خود راضي نيستيد مجبوريد از اول و طبق نياز خود بسازيد. جمله شما در اين موضوع مصداق نداشته و با اين طرز فكر هيچ گاه به پيشرفت نخواهيد رسيد. هر سيستمي مشكلات خودش رو داره و شما بايد سيستمي رو بسازيد كه دقيقاً براي نياز شما طراحي شده نه اينكه نياز هاتون رو طبق امكانات سازگار كنيد. براي مثال شما اگه از سيستم هايي مثل جوملا استفاده مي كنيد چون انكدينگ فارسي در اون مشكل داره، اطلاعات داخل ديتابيس فقط به درد اون سايت مي خوره و نميشه در جاي ديگر مثلاً يك سيستم erp تحت دسكتپ ويندوز استفاده كرد!

rezashirazi

Member
اگر از چرخ خود راضي نيستيد مجبوريد از اول و طبق نياز خود بسازيد. جمله شما در اين موضوع مصداق نداشته و با اين طرز فكر هيچ گاه به پيشرفت نخواهيد رسيد. هر سيستمي مشكلات خودش رو داره و شما بايد سيستمي رو بسازيد كه دقيقاً براي نياز شما طراحي شده نه اينكه نياز هاتون رو طبق امكانات سازگار كنيد. براي مثال شما اگه از سيستم هايي مثل جوملا استفاده مي كنيد چون انكدينگ فارسي در اون مشكل داره، اطلاعات داخل ديتابيس فقط به درد اون سايت مي خوره و نميشه در جاي ديگر مثلاً يك سيستم erp تحت دسكتپ ويندوز استفاده كرد!

بیخیال بابا.. این قصه سر دراز داره ... من خودم هم php کار کردم هم asp هم jps هم asp.net . بعد از حدود 10 سال تجربه عمیقا به این باور رسیدم که تمام این زبانها و تکنولوژیها جز ابزار نیستند و چه بسا یک برنامه نویس تازه کار با بهترین تکنولوژی بدترین و کندترین برنامه رو مینویسه و یک حرفه ای با بدترین زبان میتونه بهترین کد رو تولید کنه.

البته که دات نت بسیار ساده تر و پیشرفته تر هست ولی اکثر سیستم های کد باز و سایتهای وب 2 در حال حاضر با پی اچ پی و رابی نوشته میشن.

از اینطور جنگ و جدال ها زیاده ... و هر کس دوست داره بگه اونی که من کار میکنم بهتره! خب این یک چیز طبیعی است.

vahid4134

New Member
اوهوم
با اجازه یه مقدار طرفداری از php بکنم :D
بچه ها تعصب آدم رو به جایی نمی رسونه باید قبول کرد. پس بهتره اون چیزی رو که بلدیم رو بهش اتکا کنیم و اون چیزی که بلد نیستیم رو چیزی ازش نگیم
صد البته هر کسی دوست داره اون زبانی رو که باهاش کار می کنه رو قدرتمند بدونه طبیعی هست. من خودم php کار می کنم خوب خیلی هم دوسش دارم حتی اگر زبان دیگه ای رو هم کار کنم چش و گوشم رو می بندم میگم نه فقط php :D . شما بیا ۱۰ میلیون بده بگو php رو دوست نداشته باش بازم دارم (حالا کسی خواست بده این حرف رو جدی نگیره :D(
حالا بگذریم از این شوخی ها
در مورد هر زبان بهتره یه تحقیق کنیم بعد بگیم
چرا php کامپایل نمیشه؟ یعنی کامپایلر نداره؟
کاری نداره یه جستجو می کنیم
http://www.google.com/search?hl=en&...esnum=1&ct=result&cd=1&q=php+compiler&spell=1
پس داره. پس چرا حتی گوگل هم گفته که php و python ماله من تفصیر میشه؟ (لینکش رو گیر نیاوردم ولی مطمئنم این رو خوندم) . معلومه کامپایل شدن و تفصیر شدن هر کدوم مزیتی دارن. صد البته اگر کدی کامپایل بشه سرعتش بیشتر میشه. اما نمیشه گفت مثلا (مثال دارم میگم ها مثال) php اگر کامپایل بشه سرعتش از asp بیشتر میشه (سرعت رو برید با یک benchmark ) تست کنید
در مورد فریم ورک هم اینطور نگید فریم ورکهای بسیار قوی برای php وجود داره. از cakephp بگیر تا Zend و هزار تای دیگه. به هرحال بازمتن هست و . (جدیدا zend تصمیم گرفته بود که فریم ورکش رو ببره داخل c)
در مورد کدها هم خوب واقعا ایران اونقدر برنامه نویس حرفه ای php نداره. تازه واقعا اگر بخواییم به پای یه اسکریپت قوی برسیم باید خیلی تلاش کنیم. در ضمن کار کسایی که اسم زیر برنامه ‌های بازمتن رو تغییر میدن هیچ وقت کار درستی نکردن. کسایی که واقعا برای php و کلا دنیای بازمتن حرمت قایل هستند رو ببینید. توی توسعه دهندگان cms های معروف کم اسمهای ایرانی نیست. مهمترین نمونش jaws . توی بقیه رو جستجو کنید (فکر کنم توی joomla و یا mamboo هم ایرانی باشند) یا parsism
پیشنهاد من به همه این هست که واقعا هر وقت بحث سر قدرت یک زبان برنامه نویسی میشی نیان ایراد بگیرن آره زبان برنامه نویسی فلان فلان چیز رو نداره (حداقل چیزهایی تابلوش رو بگید) مثلا آره php رایگان هست asp.net نیست. یا مثلا asp.net ویژوال داره php نداره . نه اینکه php یا asp فلان قدرت رو نداره . اگر می خواییم بگیم اول واقعا یه جستجو کنیم یا از کسی که کار کرده سوال بپرسیم

vahid4134

New Member
در مورد یک اسکریپت هم اگر مشکلی داشت بهتره بر طبق نیاز خودمون تغییرش بدیم نه اینکه بریم از اول بنویسیم . البته حق کپی رایت فراموش نشود. ۴ نفر زحمت کشیدن یه کدی نوشتن بازمتن و مفت دادن گفتن استفاده کنم دیگه نه اینکه بشینم نیگاش کنم. حالا مشکلی داشت یه داکیومنت هم بهم دادن گفتم آقا این داکیومنت ماله developer هاست هر کی خواست تغییرش بده اینجوریه (البته نه کپی رایتش رو تغییر بده)

سوها

New Member
سلام تو رو خدا یکی به داد من برسه یه جزوه ساده به زبون phpبرای یه دانشجوی صفرکیلومتر ندارید ؟از بس کتاب خووندم و نفهمیدم کلافه ام .این آدرسه میلمه هرکی داره بفرسته دعاش میکنم[email protected]
:cry::cry::cry::cry:

meysamz

Member
این بحث هیچ وقت به نتیجه نمیرسه و طبیعیه هر کی از تخصص خودش دفاع میکنه من با هر دو زبان آشنا هستم. پیشنهادی که دارم اینکه اگه علاقمندید فقط تو وب کار کنید php یاد بگیرید ولی اگه قصد دارید بعدا برنامه نویس ویندوز و غیره رو انجام بدهید برید سراغ سی شارپ و asp.net . در کل تو قسمت وب هیچ کدام هیچ تفاوتی از نظر قدرت ندارند و می توانید هر کاری که خواستید تو هر دو انجام دهید فقط روش هاشون فرق دارند. من خودم ابتدا دات نت کار کردم بعد بیشتر از php استفاده کردم. تنها پیشنهادی که دارم اینکه اینقدر فکر نکنید کدوم بهتره. یکیو انتخاب کنید و شروع کنید به یاد گرفتن.

rozit

New Member
بنظر من php ساده تره و مخصوص linux هستش و کارهای خوبی هم میشه ازش گرفت
ولی asp.net روی هاست ویندوز عمل میکنه .
جفتشون کارشون یکیه ولی asp بهتره هم از لحاظ امنیت و کیفیت و...

poostkala

New Member
بنظرمن با php میتونید بازار کار بیشتری داشته باشید ...مثل طراحی وب با برنامه نویسی وب

جدیدترین ارسال ها

بالا