محفل مبتدیان ZBrush

CG-Student

Member
من که از همون اول با زبراش کار میکردم یه همچین چیزی نداشت تو منوی بالا تکسچر فعالش میکردم.

پست شماره 148 یه پیوست دادم عکس اون ابزار زده . توی آموزشی که دیدم چند عکس مجزا را با هم وارد می کرد ولی توی حالت تکسچر فقط یه عکس میشه وارد کرد !! 148 یه نگا کن

Gryphon

Member
برای اینکه چندتا عکس رو وارد کنی میتونی تو همون قسمت تکسچر بعد از وارد کردن هر تکسچر گزینه add to spotlight رو بزنی.
من lightbox رو هم امتحان کردم، اگه اول بری تو منوی تکسچر و spotlight رو فعال کنی بعد میشه از lightbox هم برای spotlight استفاده کنی.
:rose::rose:

آخرین ویرایش:

CG-Student

Member
ببخشید با سوالات مبتدیانه خودم وقت شما رو میگیرم .
وقتی مشغول رنگ آمیزی میشم بعد که با shift +z سوییچ می کنم به حالت دیگه دوباره که shift + z میزنم بازهم ابزار دایره ای نیست . باید برم منو تکسچر دست کاری کنم دوباره بیاد . کلید میانبری چیزی نداره دوباره فعالش کنم ؟

Gryphon

Member
واسه منم بعضی وقت ها همینجوری میشه، نمیدونم از چیه :-?(بیشتر وقتی این اتفاق میفته که زمان زیادی طول میکشه که دوباره به حالت رنگ آمیزی برم، حالا نمیدونم این وسط چیکار میکنم که اینجوری میشه:mad:)
:rose::rose:

Mandana

Active Member
وقتی می زنید با shift+z وقتی میخواید دوباره بیاد z رو بزنید.کلید مبانبرش علاوه بر shift+z دکمه z خالی هست.یعنی با شیفت و زد خود تکستچر میاد با زد خالی اون دایره ی گرامی ظاهر میشه
موفق بباشین:rose:

majid-3dmax

New Member
برای کار توی زیبراش حتما باید از Tabletاستفاده بشه؟؟یه چیزه دیگه اینکه من نمی دونم چرا نتونستم مثه ویدئوی اموزشیم خطوط خیلی ریز روی کاراکترم ایجاد کنم!همه کاری هم کردم اما نشد ..به نظرتون اینم بخاطر عدم استفاده از Tabletهستش؟؟

سلام:rose:
حالا یه سوال خودم بپرسم: هم سوال خودمه و هم بدرد بخوره.
میشه اساتید عملکرد و روش استفاده براش های مختلف رو توضیح اجمالی بده. من هنوز از بعضیاشون بی بهرم! گاهی هم به علت ندونستن مزیت های قلم های مشابه رو بیخیال میشم.
همون قلم مورف که اشاده شد رو توی یه آموزش دیده بودم که تا حالا یادم نبود و به فکر این نبودم که میتونه یه چک پوینت هم باشه... این فکر خیلی جالبیه ...
ممنون
یا علی

سلام دوستم
منظورتون از چک پوینت چیه؟

CG-Student

Member
برای کار توی زیبراش حتما باید از Tabletاستفاده بشه؟؟یه چیزه دیگه اینکه من نمی دونم چرا نتونستم مثه ویدئوی اموزشیم خطوط خیلی ریز روی کاراکترم ایجاد کنم!همه کاری هم کردم اما نشد ..به نظرتون اینم بخاطر عدم استفاده از Tabletهستش؟؟

سلام دوست من
خطوط ریز را باید با کوچک کرد سایز قلمو ایجاد کنید . به نظر من به دلیل عدم تسلط کافی به زیبراش شما نمی تونید کارهای مورد نظرتون را پیاده کنید . بهتره چند آموزش Intorduntion to zbrush ببینید . یا علی

majid-3dmax

New Member
راسته که میگن زیبراش یه نرم افزار سه بعدی نیست؟؟میگن دو و نیم بعده!!اخه چرا؟؟

CG-Student

Member
توی نرم افزارهای 3 بعدی اگه توجه کرده باشین میشه دور آبجکت مورد چرخید . یعنی اگه یه مکعب مربع رسم می کنید 2 نوع چرخش داریم 1-اینکه مربع را انتخاب کنیم و بچرخونیم تغییر حالت بدیم 2-صحنه را انتخاب کنیم و در اون سیر کنیم و دور مکعب بچرخیم در واقع دو یا سه و ده ها آبجکت در صحنه وجود داره که در بین اون ها حرکت می کنیم اما در زیبراش اینگونه نیست بلکه ما آبجکت را می چرخانیم اگه توجه کرده باشید در زیبراش در 2 حالت بیشتر نیستیم 1- حالت رسم 2- حالت ویرایش که در 2 حالت مختص یک آبجکت طراحی شده

mohsen_blid

Active Member
سلام خدمت دوستان چطور می تونم تعداد براش های زیبراشم رو بیشتر کنم
وقتی میزنم تو لایت باکس یک از پروژه های اماده که حشره هست رو میارم بالا یه سری براش داره که در حالت ساده هیچکدوم ا زاون براش ها نیست میشه راهنماییم کنید

CG-Student

Member
برای بیشتر کردن براش ها و به قول معروف آوردن براش از بیرون به داخل زیبراش باید با باز کردن پنل براش در سمت چپ که معرف حضورتون هست وقتی پنل باز شد پایین پنل گزینه load brushوظیفه وارد کردن براش از بیرون (براش ذخیره شده ای که فعلا در نرم افزار نیستند ) به داخل نرم افزار داره . lightbox هم باید برید به قسمت brush و روی فولدر مورد نظر کلیک و در نهایت روی فایل مورد نظرتون دابل کلیک می کنید که به جمع براش ها اضافه میشه .
برای براش گشت و گذار در پانل lightbox
shift + drag موجب حرکت سریع در بین فولدرها و فایل های قسمت لایت باکس میشه به این صورت که شیف نگه میداری و بار نگه داشتن کلیک و چپ و راست کردن اون حرکت سریعی بین فایل ها و فولدر های داری
برای تغییر سایز lightbox
اگه توجه کرده باشی پایین لایت باکس آدرس جایی فایل ها و فولدر قرار دارن را نوشته حال اگه همون shift + drag با نگه داشتن شیف و سپس کلیک روی اون ناحیه ای که آدرس نوشته و حرکت بالا و پایین , میبینی که لایت باک بزرگ و کوچیک میشه
موفق باشی

mohsen_blid

Active Member
ممنون بابت پاسخت اما من هر کاری کردم نشد میشه راهنمایی کنید فایلی دارید که همه براش ها رو داشته باشه

CG-Student

Member
هر فایل حاوی یک براش هست و من ندیدم یک فایل چند براش به صورت دسته جمعی داشته باشه . اگر دوستان اطلاعی دارند مارو بی نصیب نذارند

سلام
خدمت برادر گلم حسین آقا هم سلام مخصوص که داره زحمت میکشه::rose:
هر وقت قضیه بغرنج شد ساده و مصور بگو. یا مثل من با وراجی و توضیح که نکته ای نمونه.

آقا محسن دقیقا اینکارو بکن:
یه حجم درست کن و برو تو حالت ادیت
حالا براش ها روشن میشه.
خب حالا با کلیک روی آیکن براش یا زدن F2 شما یه عالمه براش داری که احتمالا مثل خودم قدر همشو نمیدونی.

حالا فرض کن یه سری براش دیگه میخوای.
احتمالا میخوای قدرت براش های دیگه رو ببینی چیه و شاید یکی از اون مخفیا خیلی بدردت بخوره
البته ممکنه.
خب روی لایت باکس یه کلیک بکن اگه بستس تا باز بشه

لایت باکس یه جور مرورگر داخلی هست. یه بروزر ... پس شما باید اول بری شاخه براش رو باز کنی:
نوار بالای لایت باکس رو دقت کن:
یه سری کلمات با آندلاین هست:
آلفا - پروجکت - تکسچر - براش ...
حالا باید روی براش کلیک کنی تا هایلایت بشه
همزمان اسم فولدرهای زیری عوض میشه
اینها دسته بندی های براش هست
clay رو که احتمالا اولیه انتخاب کن
هایلایت میشه!
دوبار کلیک کن تا باز بشه:
حالا یه عالمه براش clay میبینی که از روی اسم و بعضیا از روی ظاهرشون با هم فرق دارن
روی یه براش جدید دوبار کلیک کن تا براشت فعال بشه
حالا برو به منوی براش و میبینی که این براش به براش هات اضافه شده.

حالا باید همینکارو رو همه براشهات بکنی
اونهایی رو که دوست داشتی با شاخه یادداشت کن

حالا زیبراش رو ببند و دوباره باز کن و برو تو حالت ادیت حجم
این بار فقط براش های مورد علاقه رو به همین روش انتخاب کن تا یکی یکی به منوی براش اضافه بشه.
حالا برای اینکه این زحمتت از دست نره میتونی اینا رو ذخیره کنی.
منوی براش save as
یه پسوند خاص داره که برات ذخیره یکنه.
وقتی ذخیره شد برای اطمینان از روش دکمه R همونجا رو بزن
براشها ریست میشه و همه اضافی ها میپره.
حالا با load اونی که ساختی رو برگردون و خوشحال باش

عکس هم گذاشتم. انشاءا... بدردت میخوره.
ولی از من میشنوی براش های اضافه خوبن ولی جادوگر نیستن ... سعی کن با براش های عادی کارهات رو انجام بدی:
این دو تا حسن داره: اولا خواهی دید که حتی به این همه براش عادی هم نیاز نیست. ثانیا دستکای براش چه از آلفا و چه از تنظیمات خیلی بیشتر و سریعتر بهت کمک میکنه. من فکر نمیکنم حرفه ای ها مگر در موارد خاص زیاد براش های متفرقه رو استفاده کنن.

اساتید ... حسین جان... شما ادامه بدین لطفا... من واقعا فرصت نمیکنم زیاد سربزنم.
یا علی

پیوست ها

• brush library.jpg
    brush library.jpg
    365.9 کیلوبایت · بازدیدها: 17

nabav

Member
با سلام خدمت دوستان یک سوال داشتم تکسچرینگ با زیبراش بهتره یا با برنامه هایی مثل مایا و مکس و....باکدام راحت تره؟؟؟

CG-Student

Member
رنگ آمیزی با زیبراش خوبه ولی قابل انتقال به نرم افزارهای دیگه مثل مایا یا مکس نیست دیلش اینه که دوتا نرم افزار از دوست شرکت مجزا هستند . وقتی شما کارکترتو توی زیراش رنگ می کنی و خروجی obj میگیری و میاری توی مایا مشاهده می کنی که کارکتر به صورت خام import شده و به خاطر همون مشکلی هست که بهت گفتم . برای رفع این مشل میتونی از کارکتر به نرم افزار فرضا مایا وارد کنی و یو وی بگیری سپس با نر مافزاری مثل فتوشاپ رنگ آمیری کنی

Mandana

Active Member
برای اینکه رنگ امیزی رو از زی براش بتونی داخل سایر نرم افزارها ببری از قسمت tool>texture
گزینه ی plypaint to texture رو انتخاب کن.یا ftom polypaint همچین چیزی
بعد میتونی در همه نرم افزارها ازش استفاده کنی
در مورد اینکه کدوم بهتره یا بدتر، در حد سواد من نیست.هر کس با یک برنامه راحته.مثل اینه بری دکتر به همه مریضا چه سرماخوردگی چه طاعون یه دارو تجویز کنه:دی

جدیدترین ارسال ها

بالا