تغییرات فایل 1 سوالات مربوط به دوربین در افتر افکتز

aligraphic

Well-Known Member
به کارگیری دوربین چیز خاصی نداره!
این تاپیک هم به دلیل اینکه چند نفر از دوستان سوال پرسیدن ایجاد کردم که اگه کسی در این رابطه ضعفی داره رفع بشه
واگه کسی اطلاعات خاصی داره در اختیار سایر دوستان بزاره.

M Like Mother

کاربر متخصص فیلم سازی
چرا دوربین را به نول آبجکت لینک می کنیم؟

آموزش:
شاید خیلی از دوستان در این مورد تبحر کافی دارند اما برای دوستان تازه کار این متن شاید آنها را بهتر راهنمایی کند

سوال: چرا گاهی اوقات دوربین را به نول آبجکت لینک می کنیم؟

جواب: ساده تر شدن کار با دوربین

اینکه کی و کجا از لینک دوربین به نول آبجکت استفاده کنیم به تجربه شما و کاری که میخواهید انجام دهید بستگی دارد
اما با یک مثال ساده این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم
فرض کنید یک اتاق سه بعدی در افتر درست کردید ( کلا یه فضای سه بعدی ) و یک توپ وسط این فضا معلق است که با دوربین به آن می نگرید
حالا میخواهید دور این توپ با دوربین بچرخید.
اگه بخواهید با متغییرهای خود دوربین یعنی "موقعیت" "چرخش" " نقطه ی نگاه " این حرکت دوربین را انجام دهید کار بسیار سخت می شود. میگید نه امتحان کنید. یعنی توپ وسط ( مثل کره زمین ) است و دوربین مثل کره ماه دور آن بچرخد و نگاهش به کره زمین باشد. آنهم روی یک مدار منظم.

اما با نول آبجت به دلیل خصوصیاتی که در قوانین لینک به نول آبجکت وجود دارد کار خیلی راحت است.

مراحل کار ساده است. یک نول آبجکت بسازید و آن را در موقیعت توپ قرار دهید.
نول آبجکت را در جهتی که دوربین میخواهد دور آن ( یعنی توپ) بچرخد مثلا محور y به میران لازم با کی فریم بچرخانید مثلا 360 درجه
حال دوربین را به نول آبجکت لینک کنید . کار تمام است. دوربین شما مانند کره ماه دور توپ شما مانند کره زمین می چرخد و نگاهش همواره به توپ است.

بدون استفاده از نول آبجکت این کار بسیار سخت است. در نگاه اول بعضی ها فکر می کنند که همین چرخش را به دوربین بدهند. برای چرخیدن دور توپ چرخش دوربین اشتباه است. این "موقعیت" دوربین است که در یک مدار دایره ای حرکت می کند. و دادن این کی فریم ها به موقعیت دوربین برای چرخش در یک مدار دایره ا ی کار بسیار سختی است البته آنهم تکنیک هایی دارد که با وجود نول آبجکت، به چیز دیگری نیاز نیست.

امیدوارم مفید واقع شده باشد.

بدرود

imanbaraty

کاربر متخصص افتر افکتز
در مورد Null Object و Camera یا همون دوربین !!!
چرا استفاده میشه ؟
دلیل ؟
Null Object برای دوربین کار تجهیزات تراولینگ رو در دنیای واقعی بازی می کنه
در دنیای واقعی شما برای کار بهتر و با انعطاف بیشتر با دوربین از ریل یا استدی کم یا تجهیزات گران قیمت تراولینگ
و یا هلی کوپتر یا بالون یا ..... استفاده می کنید
در صورتیکه Null Object در دنیای نرم افزار افترافکت تمام نقشهای بالا رو براتون ایفا می کنه
حالت سه بعدی اون و موقعیتهای عمودی و افقی و ..... شما رو قادر می کنه دوربین رو به همه جای دنیای کامپوزیت
خودتون حرکت بدین
Null objrct می تونه نقش یک هلی کوپتر رو برای دوربین بازی کنه
صحنه های فوق العاده ای که از ارتفاع های مهیب گرفته میشه !!! Null Objrct می تونه دوربین شما رو به اون موقعیت ها
و به اون مکانها البته در دنیای نرم افزار خودتون و در دنیای سه بعدی !!! نرم افزار خودتون هدایت کنه
.
به بیان دیگه تمام حرکاتی که در دنیای واقعی با تجهیزات کامل سخت افزاری دوربین میشه انجام داد
در دنیای افترافکت با یک Null Object و یک Camera قابل پیاده سازی هست

.

آخرین ویرایش:

mostafa20010

Well-Known Member
اگه ممکنه در مورد light توضیح بدید
مثلا یک solid میسازیم trapcode particual میدیم و تبدیل به یه خط متحرک میکنیم
بعد میخوام وقتی light رو به نول ابجکت parent میکنم نور همراه خط بره و فقط محیطهایی که
اون خط هست روشن باشه و بقیه جاها تاریک
مثل یه مشعل .......:wink:

mohammad50

Member
سلام
من تازه دارم افتر كار مي كنم و حسابي عاشق اين دوربين و حركت در بين عكسها شدم. از اساتيد محترم تقاضا مي كنم براي رضاي خدا يا لينك آموزش تصويري اين كار رو برام بزارند يا خودشون اين آموزش را درست كنند اينجا قرار بدن تا من و امثال من دعا گو باشيم.
ممنون از همه بر و بچه هاي سايت مجيدآنلاين

sabalangraphic

کار بر متخصص افتر افکتز
دوستان توضيحات كاملي عرض كردند و يه نكته كوچولو اضافه كنم واسه بعضي از دوستامون كه درك مطلب خيلي بهتر انجام بشه
اما با نول آبجت به دلیل خصوصیاتی که در قوانین لینک به نول آبجکت وجود دارد کار خیلی راحت است.
كلا در فضاي 3دي و يا انيميشن مبحثي هست به نام Anchr Point كه به معني عاميانه و خودموني ميشه نقطه ثقل كه هر جسم در راستاي اون نقطه اثر پذيري داره
در افتر افكت شكلش به اين صورت هستش
bbb.jpg

و علت اينكه مختصات بعد از لينك دادن به Null Object به شكلي ديده مي شوند كه دوستان عرض كردند اين هستش كه دوربين يا هر جسمي كه ما خلق مي كنيم حول اون نقظه تاثير خواهد پذيرفت
واسه جا به جا كردن اون در افتر افكت مي تونيم از ميانبر y استفاده كنيم و با دراگ كردن جا به جاش كنيم
پيشنهاد مي كنم يه Solid بسازيد و پارامترها را مثل scale و rotaition و اينا را تغيير بديد و بعد با جابه جا كردن Anchr Point مجددا اين كار رو انجام بديد،مطمئنن به عمق فاجعه پي خواهيد برد
zzz.html
zzz.html

آخرین ویرایش:

mostafa20010

Well-Known Member
اگه ممکنه در مورد light توضیح بدید
مثلا یک solid میسازیم trapcode particual میدیم و تبدیل به یه خط متحرک میکنیم
بعد میخوام وقتی light رو به نول ابجکت parent میکنم نور همراه خط بره و فقط محیطهایی که
اون خط هست روشن باشه و بقیه جاها تاریک
مثل یه مشعل .......:wink:

یکی به من جواب بده .......

M Like Mother

کاربر متخصص فیلم سازی
کسی نبود جواب بده؟:mad:

سلام

اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم این روش بهتر است
ابتدا یک light بسازید ( مثلا از نوع Point)
و سپس در گزینه Emitter فیلتر پارتیکولار گزینه light رو انتخاب کنید

حالا وقتی light را موشن دهید ( حالا به خودش یا به وسیله نول آبجکت ) این نور و پارتیکل با هم حرکت می کنند

بدرود

saied2009

Member
سلام دوستان :

من یه سوال در مورد حرکت دوربین در افتر دارم
اگه تکرتری بود شرمنده ام

چطوری میشه فیلم رو فریز کرد و بعدش دوربین رو حرکت داد

به عنوان مثال:کلیپ dre & snoop یا کلیپ تهی واقی از حسین تهی

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام دوست عزیز:rose:
راجع به این موضوع تو انجمن زیاد بحث شده!
شما تکنیک Bullet Time رو سرچ کن ، به جوابت میرسی:wink:
موفق باشید:oops:

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام دوست عزیز:rose:
راجع به این موضوع تو انجمن زیاد بحث شده!
شما تکنیک Bullet Time رو سرچ کن ، به جوابت میرسی:wink:

سلام داش رضـــا عزیز میشه یه لینک از Bullet Time معرفی کنی
چون میدونم کارت درسته می خوام اونی که خودت دیدی رو ببینم

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
من خودم مجموعه The Bullet مال Video Copilot و دیدم و چند تا از مقاله هایی که اینجا گذاشتن و چند تا ویدئو تو Youtube....

aruoma

Member
سلام دوستان
سوال من این که یه عکس داریم می خوام دوربین رو از صورت به دست بعد به سر و چند نقطه دیگر حرکت بدم نمی خوام دستی کی فریم بدم آیا راهی هست این کار رو انجام بده

Iverson

Active Member
دوستان من یک عکس دارم میخوام از بالا اون پرچم دوربین بیاد به سمت پایین
ولی وقتی پوزیشن دوربین رو تغییر میدم به سمت پایین عکس از حالت معمولی خارج میشه...

چکار کنم عکس به همون حالت ایستاده از جای پرچم دوربین بیاد به سمت مناره...
ihq6btw22kxmsql2qvk2.jpg

hosein0251

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
Iverson عزیز
تو تغییر پوزیشن دوربین شما چند تا حالت دارید .
عکس رو نگاه کن و از ابزاری که تاکید شده استفاده کن .

:rose:
9yjvnxbj61xqaxe3zy9t.jpg

hosein0251

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
aruoma جان برای این کار شما باید از auto Keyframe و یا motion scetch استفاده کنید . :wink:

auto keyframe :
p8qjpnqbens0sy7gzqe.jpg

------------------------------------------------
Motion Sketch :
برای کار کردن با موشن اسکچ باید start capture رو بزنی و با موس حرکتت رو انجام بدی
3hv7r94qg5dtyu5y0t4.jpg
sagnhrb6us9qt72naxu.jpg

knight_mc2

New Member
سلام دوستان. چندتا ویدیو دیدم که حرکت دوربین افتر افکت خیلی شبیه دوربینیه که سر ذستی باشه. یعنی حرکات خیلی ملایمی داره. اینو چطور میشه درست کرد؟ البته کار شرکت بزرگی هم نبوده. کار یه آدم معمولی بوده.

جدیدترین ارسال ها

بالا