نحوه ساخت جلوه های ویژه ویدیو کلیپ ها

mf2fx

Member
ایول رضا جان
ممنون خیلی خوب بررسی کرده بودی . اولین باری هست که چنین چیزی میبینم (بررسی) چون توی این زمینه تازه کارم.
ممنون.

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
ایول رضا جان
ممنون خیلی خوب بررسی کرده بودی . اولین باری هست که چنین چیزی میبینم (بررسی) چون توی این زمینه تازه کارم.
ممنون.
سلام دوست عزیز...
قایل شما رو نداره ، البته اگه از صفحه اول انجمن شروع کنید 3 تا موزیک ویدئو دیگه هم هست:wink:
راجع به فکر هفته ای کردن هم خوبه و از حمید هم که این فکر رو داد تشکر میکنم:oops:دست همگی درد نکنه ، ایشالا باکس آفیس کلیپ مجید آنلاین بزنیم:cool::green: لطفا اگه کسی کلیپ جالبی ( ترجیحا در زمینه VFX ) دید برای من پ.خ کنه. ممنون:rose:
موفق باشید:oops:

Majid Azad

Active Member
سلام جمیعن :rose:
گفتم تا دوستان من در اتاق فرمان کلیپ بعدی رو برای بحث آماده ميکنن با هم یه وله کوتاه ببینیم و دوستان یه نظری راجع به تکنیک ساختش بدن :wink:
این کلیپ چند ثانیه آخر از یه شوی هندیه ( به جون خودم اهل هندی دیدن نیستم، اینم اتفاقی به تورم خورد :green:) که پیوست شده و لینک یوتیوب شو هم میذارم که اگه کسی خاست کامل و با کیفیت تر این کلیپ رو هم ببینه بره ببینه
شاد باشید :rose:
لینک کلیپ به طور کامل در یوتیوب:
http://www.youtube.com/watch?v=6o1xI_4OX4w&feature=fvsr

پیوست ها

• Bachna Ae Haseeno.rar
    736.5 کیلوبایت · بازدیدها: 203
آخرین ویرایش:

SevenART

Member
خوب از این برادرا بوشهری یه چیزی بزارین ببینیم ... الاخه مند شدیم ..:green:

:paint:

خوب در مورد این کلیپه:
Griffin - I Reach U

کاشکی داشتمش .. بهتر می تونستم بگم چه خبره ..

اون صحنه اوله که خیلی ساده سادس //// ... یعنی حداقل یه کاری می کردن یه ذره از این حالت در بیاد ... اینو که هرکسی بدونه چطوری رکورد دوربین را بزنه و چطوری پریمیر (حالا افتر) را نصبش کنه می تونه یه چنین صحنه ای بسازه ..

اون هم که یاروئه تو هوائه :lol:

صایع است مثل روز که روشنه یا ماست که سفیده که اینا با پرده سبز گرفتن و طرف روی صنلی (یا احتمال زیاد میز ) نشسته ..

رضا کجاش جذابیت داره من نبفهمیدم ...:green:

خوب در مورد این کلیپه که جالبه ..
3039937come-into-my-world.jpg

اول یه چیز بگم که مهمه .. کلا کلیپ ساختنهای اینطوری به چند تا چیز نیاز داره :

1- تجربه 20 ساله حداقل توی تصویربرداری

2- تجربه بیست ساله توی تدوین (نظور برنامه مورد استفاده نیست منظور فن تدوین که ماپل نویسندگی و کارگردانی هم میشه )

3- تجربه بیست ساله در افکت ویژوال (تو این کلیپ این مورد نیازی نیست...

این کلیپ بر اثر جادوی لایه ها به وجود اومده .... خیلی آسونه ولی دقت بسیار بالایی می خواد به طوری که دکوپاز هر پلانش چند روز تا یک هفته حتی طول می کشه ...

اول اینکه رفتن و نماهایی که کارگردان دکوپاژ کرده را تو خیابون با لنز واید گرفتن .... (برا اینکه اولا یه افکتی داده باشن دوما برا اینکه بعدا برای لایه های بعدی فضا کنم نیارن )

بعد اومدن مثلا پلان یک را گرفتن ... یه سری نقاطی را به عنوان نقاط (نمی دونم اسمش چیه ولی برای اینه که توی استادیو فضا را فیت کنن .... حرفه ای ها توضیح بدین ) ...
یه چیزی که مصلا پرسپکتیو را مشخص کنه ..:green:
URTo8YmI

بعد تو استادیو یه چنین چیزی تهیه می کنن ..... مثل این ... :green:
l9RCgvDE

لایه های دیگه هم همینطوری .... :neutral:

کلا کار وقت گیر و سختیه ... :shock:

که برا حرفه ای هاش مثله ساختن آشه برا آش پز ..:cool:

آخرین ویرایش:

aconital

Member
خوب منم اومدم :green:هرچند که تازه اومدم تو جمعتون و تازه کارم و زوده که بخوام نظر بدم ولی مجید جون خواست که بیام منم اومدم!:rose:
راجب کلیپ Bachna Ae Haseeno من فک می کنم که بازی گر در طول اون حرکت لباس هاشو عوض کرده و بعدا اومدن اینارو کنار هم گذاشتن و opacity رو در اخر کم کردن که fade out بشه و اون یکی fade in البته من فکر کنم اینطوریه !:-?

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
اووووووووووووووه:green:
چه خبره اینجا:) دوستان آروم باشید...
از همه ممنونم بخاطر تعریف هاشون:rose:
من با حمید موافقم باید از خودمون شروع کنیم و بریم بالا...
راجع به کلیپ الان بحث راجع به هندی ئه هست یا آمریکایی ئه؟:lol:
والا اون کلیپ هندی رو من دیدم و جالب بود، از اونجایی که از این هندی ها هیچی بعید نیست و اول رقصیدن و یاد میگیرن ، بعد حرف زدن:green: به نظرم 4-3 بار گرفتن با لباس های مختلف که اون طرف دقیقا یه حرکت رقص رو انجام میده و حرکت دوربین هم دقیقا یکی هست و با Rotoscope ( ماسک کردن کاراکتر ) به اینجا رسیدن:wink:
راجع به اون کلیپه هم والا نظر خاصی ندارم ، ولی فکر نکنم از پرده سبز استفاده کرده باشن ، چون خیلی مشکلات ایجاد میشه علاوه بر نورپردازی ، نور هاو سایه های محیط هستن ، و ... راجع به پرده سبز فکر کنم حتی اگه کل صحنه رو 3D کار کنیم آسون تره تا بخوایم با فیلم گرفته شده مچش کنیم:-? میتونه از ماسک کردن و زمان بندی دقیق و اون 20 سال تجربه :دی و ... هم استفاده کرده باشه..
میبینید با وجود اینکه من یا بقیه اطلاعات خیلی کامل و دقیقی نداریم ولی از جمع کردن این اطلاعات میتونیم هم تکنیک های مورد استفاده در این ویدئو و ویدئو های دیگه رو یاد بگیریم:cool:

www_3d_boy3

Well-Known Member
میگم این کلیپ آخریه آرش هم برسی کنیم بعد نیست بنطرنمیرسه سخت باشه اما ایده و خلاقیت توش موج میزنه

wild-mans

Member
سلام
یالله ما رو که دعوت نکردید خودمون اومدیم تو:green:.
درمورد اون کلیپ هندیه به نظر من یارو هی لباس عوض میکرده و پشتشم پرده سبز بوده به همین راحتی دوربین رو هم هربار تا یه جایی حرکت میدادن بک گراند رو هم تازه اضافه کردن و بعد تنظیم رنگ و اینجور حرفا درمورد اون کلیپ حاج خانوم که را میره به نظر من هم طرف تی همون سکانس داشته واقعا راه میرفته و پرده سبز نیست آخه اصلا لازم نیست که پرده سبز بگیرن
درمورد آزش هم که ایده اش عالیه ولی اکثرش یا prticle هست و یا ink های دیجیتال جویسر.
یا حق

www_3d_boy3

Well-Known Member
اینهم کلیپ آرش که یکی از دوستان زحمت کشیدن عکساشو گذاشتن من اینجا فقط کپی میکنم

Arash%20Cover.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 481 پيکسل است.
4s18og9bowe97bpyuh9.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 498 پيکسل است.
pqj862t9ldyv2bld08bj.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 688 در 720 پيکسل است.
a3m5up4pjf0gkgapag.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 471 پيکسل است.
58z1i6o7psvezy9o8gc.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 409 پيکسل است.
i3sozktve6nv0nzidxo.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 508 پيکسل است.
ylxvwr587dju67qitio1.jpg

42n43p0qd019axr5gpjv.jpg

wol_error.gif
اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 720 در 478 پيکسل است.
8er6sc1bkxbv7dkbfls.jpg

srezay گرد آورننده عکسها بوده اند

www_3d_boy3

Well-Known Member
من فکر میکردم اینا از پرده آبی یا سبز استفاده کردن ! کسی می تونه به من بگ حالا چطوری بک از آدما جدا میکنن وقتی پشتشون سفیده؟
من تا بحال با سفید کار نکردم ببینم چه چجوریه؟
و اصولا چرا باید با سفید کار کرد؟
توی آهنگ وقتی آرش سفید پوشیده بک هم سفیده چی کار می کنن؟

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
ببین دوست من
در کروماکی غیر از پرده های سبز و آبی می توان از تکنیک های Luma که مربوط به سیاه و سفید هم هست استفاده کرد
ولی
خوب در این کلیپ به نظر من کلا هیچ تکنیک کروماکی استفاده نشده و همش روی همین کار میکس شده چون کلیپ نهایی همش بکگراند سفید داره

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
شاید از پرده های دی کرومات استفاده کردن .
این پرده ها توشون یه سری کریستال خیلی ریز داره که وقتی یه نور با طول موج خاصی بهش می خوره بازتابش میکنه . به عنوان مثال اگر بخوان پرده سبز داشته باشن ، پردشون رو راه می اندازن سوژه رو نورپردازی میکنن بعد دور لنز دوربین یه حلفه از led های سبز می ذارن (البته نه هر led ای )
نتیجه خیلی جالبه پرده سفیده اما توی دوربین به صورت یکدست سبز دیده میشه !

من حدس می زنم اینا از این روش استفاده کردن هر چند می تونن با پرده سفید معمولی هم این کارو بکنن . چون در 80 درصد مواقع بک گراند سفیده و فقط یه سری المنت متحرک توش داریم

www_3d_boy3

Well-Known Member
خب اون مشکل سفیدی دو تا چیزیو چیکار می کنن؟ یعنی وتی لباسش سفیده بک هم سفید چطوری میشه یه الگو رو پشتش قرار داد مسلما ا mask کرد طول میکشه و خوب هم نمیشه

ARAsoftware

Member
امسال تو نمایشگاه رسانه های دیجیتال یه سیستمی آورده بودن که خیلی جالب بود، من که تا حالا ندبده بودم
یه پارچه داشتن که تقریبا تقره ای بود رنگش بعد با یه دوربین مخصوص از کاراکترشون که جلوی این پرده هه بود فیلم میگرفتن
جالب اینجا بود که به صورت live توی مانیتور فقط کاراکتر بود و هیچ اثری از ÷رده دیده نمیشد

www_3d_boy3

Well-Known Member
این یکی از جدید ترین انواع کروماکی که خیلی هم عالیه تقریبا 4 سال پیش در نمایشگاهی در خارج از کشور من توی یه مستند دیدم

khattesevom

Member
سلام دوستان...!
من دوباره امدم (البته فرقی نمی کرد بیام یا نیام)...!
خیلی جالبتر شده....!
ببخشید میتونید لینک آهنگ آرش رو بگذارید...!
از همتون ممنون...!

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
بررسی کلیپ ساسی مانکن - Iq To ICU

سلام به همه بروبچه های علاقه مند و بی علاقه:green:
به خاطر نبود طولانی مدتم عذر میخوام ولی میبینم تو این3 ماهی که نبودم هیچ خبری تو این تاپیک نشده:mad:
چند وقت پیش که این کلیپ رو گرفتم و به نظرم جالب اومد ، گفتم یه بررسی تو مجید آنلاین بذاریم:paint:
با وجود اینکه این کلیپ در نگاه اول یا حتی صدم ممکنه خیلی جالب و خنده دار به نظر برسه. به نظر من ضعیف ترین کار برادران بوشهری هست.تو این ویدئو سوتی زیاد پیدا میشه و نورپردازی درست و حسابی هم نداره.نمیدونم مشکلشون چی بوده؟ شاید برای کار کاملا کروماکی آماده نبودن یا وقت خیلی کم بوده یا.... به قول خارجکیا Let's Take a Look

اولین چیزی که نظرم رو جلب کرد اینه که تو صحنه ای که میگه " اسمشو بذارید فرخ" زمین زیر پاش سر میخوره و چیزی نیست که زمین و کاراکتر رو به هم قفل کنه که احتمالا به خاطر انجام ندادن Match Moving هست.
تو صحنه بعد یکی از صحنه هایی که سر ساسی رو سر بدن بچه گذاشتن هم یکم از سبزی ئه کروماکی پیدا هست :دی

30379973964660455782.jpg

شاید برای بعضی دوستان سوال باشه که چجوری این کار رو کردن؟ خوب همونطور که میبینید :دی تو یه شات از خواننده پشت پرده سبز فیلم گرفتن و تو یه شات دیگه از یه بچه. بعد با استفاده از Motion Tracking حرکت های سر و بدن بچه رو ضبط کردن ، کله خواننده رو با ماسک بریدن و ( تو After Effects با Parent) کله رو به بدن بچه وصل کردن همینطور یه کپی دیگه از سر گرفتن و با کم کردن Opacity و جابه جا کردن حالت سایه سر رو شبیه سازی کردن که هم به واقعی تر شدن کار کمک میکنه و هم باعث میشه که گردن بچه پیدا نشه:wink:

یه تیکه هم هست که ترازو رو نشون میده به نظر میاد که با یه چسب خواستن مارک ترازو رو پنهان کنن ولی تو فریم آخر این شات یه RASA پیدا میشه که واقعا نمیدونم چیه:shock:
36591803548263875001.jpg

یه کار جالب هم که نسبتا ازش خوشم اومد جایی هست که خواننده تخت رو گرفته میچرخه. برای ساخت این صحنه باز از 2 شات استفاده شده ، یکی دوربین رو گذاشتن ته تخت و خواننده هم سر تخت رو گرفته و میچرخونه ، یه شات هم دوربین رو ثابت گذاشتن یه جا فقط یه چرخش از راست به چپ دادن تا به مانیتور برسن. بعد بازم با Rotoscoping شات خواننده رو به شات چرخش اضافه کردن. نتیجه کار اینه که خواننده و تخت تو فوکوس کامل هستند و صحنه پشتشون Blur و همونطور که میبینید تو آخر چرخش نسبت سایز خواننده به سایز مانیتور 1 به هوار هست:)

54942608837315302150.jpg

45911401700352734322.jpg

صحنه قابل بحث بعدی جایی هست که دوربین از بالا میچرخه و میاد پایین و خواننده شروع به حرکت میکنه.تو این ویدئو هم خواستن تکنیک Bullet Time رو شبیه سازی کنن و همونجور که تو خیلی جاهای دیگه ویدئو هم میبینید این کار تکرار شده. ولی با کمی دقت میبینید که بدن خواننده تو طول حرکت دوربین میلرزه و کاری که انجام شده اینه که بازیگر ثابت وایساده و دوربین دورش حرکت کرده ( مثل کلیپ I Reach U) البته من خودم از اون کلیپ بیشتر خوشم اومد. تو یکی ازهمین صحنه هایی که خواستن این تکنیک رو پیاده کنن ، بعد از حرکت دوربین 2 تا تکست رو با Motion Tracking به دست خواننده چسبوندن ولی مشکل اینجاست که به خاطر نور پردازی و رنگی که تو Post به خود کارکتر دادن سایه ها شدید تر شده و دست خالی خواننده بدون متن رو نشون میده:

45922906448804433993.jpg

یکی از چیزایی که خیلی توجه منو جلب کرد این بود که به احتمال زیاد قسمت کروماکی کار با یک دوربین دیگه و ضعیف تر فیلم برداری شده که سایز کوچیکی رو ارئه داده یا پرده سبز کوچیکی داشتن. (البته عکسهای پشت صحنه رو که دیدم پرده سبزشون عرض خیلی کمی داشت احتمالا دلیلش همینه) چون تو 2 قسمت از ویدئو دست خواننده از کادر لایه خودش بیرون میره و بریده میشه:shock:
79567936121068265877.jpg

66814617538684202036.jpg

یه مشکل بزرگ دیگه هم اینه که تو بعضی جاها تو حذف کروماکی زیاد دقت نکردن و بعضی جاها تو Keying رفته. مثلا شما تو عکس بالا میبینید که پایین زانوی خواننده تکست های سبز وجود داره. تو چند صحنه دیگه همین تکست سبز باعث خراب شدن کار شده مثل :

87519543411803838380.jpg

برای اجتناب از این اتفاق هم کافی هست تا قسمت هایی از کاراکترمون رو که رنگ های مشکوک داره رو ماسک کنیم تا حذف نشن:wink:
بخش اول بررسی این موزیک ویدئو به پایان رسید. امیدوارم که خوشتون اومده باشه:paint:
اگه طرفدار داشت قسمت های بعدی رو هم قرار میدم:wink:

آخرین ویرایش:

wild-mans

Member
سلام
اره باگهاش خیلی زیادن اون عینکها رو هم تقلید کردن از یه کلیپ دیگه در ضمن کیفیتش یه کم پایینه و در ضمن سعی کردن یه فضای فانتزی به وجود بیارن ولی عناصر خوب مچ نشدن مثلا رنگ ساس الدین با رنگ پشت سرش اصلا خوب مچ نشده بقیه نکات رو هم که رضا گفت.
یا حق

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
چه عجب اینشالا که به حاشیه نریم مثل اون سری

ولی خوب ضعف زیادی داره

نکته مثبت هم با تکست خوب بازی شده و بیشتر هم رو تکست مانور دادن تا کروماکی

جدیدترین ارسال ها

بالا