آقا مجيد :PHP يا ASP ؟

mazoolagh

Active Member
ميخك جان!
اليوم مقايسه php با asp با هدف اثبات برتري يكي نسبت به ديگري باي نحو كان حرام و در حكم وقت تلف كردن است!!!

بعنوان يك asp كار قديمي به همه دوستان كه در ابتداي كار و مردد در انتخاب بين php و asp هستند پيشنهاد ميكنم حالا كه php5 آمده و روند هم بسوي توسعه آن است از خير asp كه به آخر راه رسيده بگذرند و چنانچه تصور ميكنند asp پايه asp dot net هست و به اين خاطر گرايش به فراگرفتن آن دارند ميگويم كه مطلقا چنين نيست - ياد گرفتن asp dot net از ابتدا و بدون زمينه asp راحتتر است. تنها علتي كه باعث شد در اين تاپيك پست بگذارم موردي بود كه اشاره بر مقايسه php با dot net داشت كه بنظرم احتياج به تصحيح داشت و گرنه باوجود عادت ديرين استفاده از asp بايد از آن طرفداري ميكردم در حاليكه چنين نيست.

دوستاني هم كه به هر دليل از بيل گيتس و محصولاتش! خوششان نمي آيد بايد تا دير نشده و از قافله عقب نيافتاده اند علاوه بر php يك معادل dot net رو هم فرا بگيرند.

بابا! خود سوراسكي و گيتس هم اينقدر روي محصولاتشون تعصب ندارند ...

Mikhak

Active Member
يعني شما بازم ميگي dotnet بهتر از php هستششششششششششش؟
-----------
سينا

mazoolagh

Active Member
مطلقا تاكيدي بر روي بهتر يا بدتري هيچ محصولي ندارم مگر بعنوان نظر شخصي.
ضمنا اين سوال شما باز ايجاد تسلسل ميكند چرا كه قبلا هم گفته بودم php و aspx از يك جنس نيستند كه بشود مقايسه شان كرد. تنها شباهتشان در اين است كه كه در سمت سرور اجرا ميشوند و ديگر هيچ...
بنابراين مقايسه php با asp dot net كه ديگر end حرام است!

omidak

Active Member
سلام:
اوووووووووو چقدر سریع این همه جواب اومد.
خوب ببینید دوستان باز دوباره از رویه دید علمی به نگاه نکردید.
ببینید مدتها بود که برنامه نویسان تحت وب از این مینالیدن که چرا ما نمتونید برنامه نویسی تحت وب رو با c++ یا زبانها قدرت مندی مثل این انجام بدیم. و همونطور که همه میدونید این کار توسط DotNet شدنی شده. و شما میتونید به هر زبانی که مایل باشید برنامه خودتون رو بنویسید. حتی c++ یا pascal. خیلی از دوستان هنوز اطلاعات دقیق در رابطه با DotNet ندارند. واین سیستم رو هنوز به همون سیستم قبل یعنی Page Script مانند php یا asp Classic حساب میکنند.
بحث سر microsoft و دار و دستش نیست.
همونطور که همه میدونند خود من تا الانه خیلی از microsoft دفاع کردم. اما در با دلیل. اما در همین پست یکی مونده به آخری گفتم که من gomono رو بیشتر از dotNet microsoft قبول دارم.
دلایل اش هم اینه که قدرتش بیشتر و امکانات بیشتری داره و اینکه openSource هستش.
در واقع نمتوان دو سیستم کاملاً متفاوت رو با هم مقایسه. کرد و دوست دیگرمون که گفتن به سراغ php5 بریم. به نظر من این حرف اشتباه هست. یا حداقل منی که مدتها عادت داشتم با c++ کار کنم. و من اصلاً php رو یک سیستم غیر اصولی میدونم. که هیچ کدام از اصول برنامه نویسی سطح بالا و Object 'گرایی رو رعایت نکرده. و اصلاً این سیستم Page به Page کار میکنه و هیچ Application ای در اون نیست.

البته بستگی به خود شما داره که میخوایید یک سیستمی رو انتخاب کنید که تواننایی هایه c++ یا pascal یا هر برنامه نویسی قدرت مندی رو دارا باشه یا اینکه یک سیستم ساده ای که واقعا نمیشه برنامه نویسی اسمش رو گذاشت رو قبول کنید.

در انتها هم اگر مشکلی با microsoft دارید با gomono که مشکل ندارید که. به نظر من خیلی بهتر از microsoft هم هست. پس بهتره که این سیستم رو قبول کنیم تا php یا اصلاً خود dotnet Microsoft رو./

mazoolagh

Active Member
دوست دیگرمون که گفتن به سراغ php5 بریم. به نظر من این حرف اشتباه هست. یا حداقل منی که مدتها عادت داشتم با c++ کار کنم. و من اصلاً php رو یک سیستم غیر اصولی میدونم. که هیچ کدام از اصول برنامه نویسی سطح بالا و Object 'گرایی رو رعایت نکرده.
حدس ميزنم شما بصورت مطلق به قضيه نگاه ميكني يعني براي كد نويسي سمت سرور فقط روشهاي مبتني بر برنامه نويسي رو در نظر ميگيري و مابقي رو كنار ميگذاري. از نظر من كد نويسي سمت سرور ميتونه بر مبناي اسكريپتينگ يا پروگرامينگ باشه و در هر سطح كار يك ابزار نياز هست. در سطح اسكريپتينگ با توجه به صحبتهايي كه قبلا شد php را بعنوان گزينه پيشنهاد كردم. عمر اسكريپتينگ هنوز سر نيومده و تا زماني همه هاستها يا حداقل بخش عمده آنها از فول پروگرامينگ پشتيباني نكنن هر برنامه نويسي بايد به يك روش اسكريپتينگ مسلط باشه.
فرق هست بين حقيقت و واقعيت! ممكنه در حقيقت نظر شما كاملا درست باشه (فرضا بهترين روش كدنويسي سمت سرور بر مبناي XXX است و همه بايد به اين سمت برن) ولي در واقعيت قابل اجرا نباشه حالا بهر دليل - تعداد خيلي كمي از سرورهاي واقعي در حال كار ازش پشتيباني ميكنن يا همه برنامه نويس ها به اون مسلط نيستند يا اينكه نميشه همه كارهاي فعلي رو خوابوند و تا قبل از ياد گرفتن XXX و پياده سازي اون صبر كرد يا اينكه اصلا براي خيلي كارها بهش نيازي نيست و ...
حتي در صورتي تحقق اين امر بازهم تبديل همين سيستمهاي موجود مبني بر اسكريپتينگ به هر سيستم پروگرامينگ مدتها وقت و هزينه ميبره بنابراين تا سالها هنوز بايد به يك ابزار مناسب مجهز بود.

Mikhak

Active Member
بازم شروع شد
يه چيزي از آقا اميدك ميخواستم
ميخوام يكي يكي دلايلش رو با مدرك يا مثال واسه ما بياره كه چرا php يه زبان برنامه نويسي حساب نميشه بابا آخه چرا غير اصوليه ؟
من نميخوام اصلا وارد بحث دوتا مهندس با تجربه برنامه نويس بشم ولي بايد منو قانع كنين
من خودم قبلا با asp, dotnet كار ميكردم حتي با چند نفر هم سر همين بحثا گفتمان كرديم البته يه كم شديد ولي الان هم كه رفتم سراغه php مشكلي درش نميبينم كه به قول اميد اصولي نباشه و برنامه نويسي محصوب نشه اميد جان جون هر كي دوست داري يه نموره همچين تعصب رو بزار كنار
--------------
سينا

omidak

Active Member
سلام:
حدس ميزنم شما بصورت مطلق به قضيه نگاه ميكني يعني براي كد نويسي سمت سرور فقط روشهاي مبتني بر برنامه نويسي رو در نظر ميگيري و مابقي رو كنار ميگذاري
ای بابا من تا الانه فکر میکردم که شما دارید اینطوری فکر میکنید 8O
ببینید همونطوری که گفتم برنامه نویسی سطح بالا بر اصول Object گرایی هستش و همانطور که میدونید این توانایی در زبان c++ به واضحی دیده میشه. و همانطور که میدونید vb.Net یا C# که با c++ کامپایل میشن دست کمی از خود c++ ندارند.
من کلا برنامه نویسی رو تحت هر شرایطی چه سرور برایه پردازش یک وب سایت باشه چه برایه یک سیستم عامل یا هر چیز دیگه ای... من اون رو بر پایه و اصول برنامه نویسی c++ مقایسه میکنم. خوب c++ رو همه قبول دادند و میدونند که زبان خیلی قویه. و هیچ کمبودی نداره.
زبانهایه Script مثل php و classic اینها برایه یک برنامه هایه خیلی ساده و مبتدی درست شدند که عموماً فاقد Datatype و رعایت کردن اصول Object گرایی هست و بزرگنر از همه اینکه این برنامه ها خط به خط اجرا میشن و حجم زیادی از سیستم رو اشغال میکنند. و Compile هم نمیشن.
بنابراین برایه کارهایه کوچک استفاده میشن. همانطوری که گفتم سرعت Compiler سی خیلی بالا هست و اصلاً قابل مقایسه با پردازشی که php یا classic میکنه نیست.
در رابطه با اینکه چرا این سیستم ها اصولی نیست 3مورد رو گفتم. و فکر کنم قبلاً هم گفته بودم.
1. در Dot Net برنامه شما Compile میشه و به Assembly تبدیل میشه و بعد اجرا میشه. اما در PHP این گونه نیست. در واقع برنامه شما همون موقع خط به خط اجرا میشه و سرعت سیستم رو پایین میاره و پردازش رو بالا.
2. نبود Datatype باعث میشه که با دادن هر داده سیستم کلی پردازش رو صرف این کنه که این دیتا از چه نوعی هست و کدوم دیتا رو برایه اون انتخاب کنه.
3. رعایت نکردن Object گرایی که باعث میشه ما توارث ها رو از دست بدیم و 10001 چیز دیگه.
باز هم گفتید تعصبی نگاه کردم و کاملاً اشتباه میکنید.

mazoolagh

Active Member
اميد جان!
در موارد 1 و 2 و 3 و بقيه مطالبي كه شما در مقايسه اسكريپتينگ و پروگرامينگ عنوان كردي هيچ شكي نيست و همه ميدونيم كه همين كه شما ميگي درست هست و فكر ميكنم در اين مورد توافق جمعي باشه . فقط من ميگم بخش اعظم صفحات سمت سرور هنوز بر مبناي اسكريپت هست و اين روش هنوز زنده هست و هنوز هم در حال توسعه بنابراين هر طراح وبي مجبور هست يك ابزار مناسب در اين حوزه داشته باشه و در شرايط فعلي با توجه به اينكه ورژن جديدي براي asp نخواهد آمد و نيز تغييرات قابل ملاحظه اي كه در php ديده ميشه ابزار مناسب در حوزه اسكريپت نويسي php هست. در اينجا بحث انتخاب بر اساس مقتضيات و امكانات مطرح هست نه بحث انتخاب مطلق (همون مطلقي كه قبلا اشاره كردم و شما اون رو به تعصب تعبير كردي)
در مثل مناقشه نيست ؛ به هر حال در انتخاب مطلق بين ماكسيما و پرايد معلومه كه برنده ماكسيما هست ولي اگر ببينيم كه نوبت دريافت ماكسيما 2 سال باشه تازه تو گاراژ فعلي هم جا نشه و رانندگيش هم يك كمي تجربه بيشتر بخواد و از طرفي هم بدون ماشين نتونيم سر كنيم خوب شايد به اين فكر بيافتيم كه فعلا يك ماكسيما ثبت نام كنيم و تو اين 2 سال هم با پرايد به كارهامون برسيم و ضمنا گاراژ رو هم توسعه بديم و تجربه رانندگي مون رو هم افزايش بديم تا 2 سال بعد كه ماكسيما رو گرفتيم و خواستيم منزل!!! رو طرقبه شانديز!!! ببريم به صرف ششليك يك بقول معروف smooth transition كرده باشيم.
فرض كنيم آقا مجيد همين الان تصميم بگيره كه همين سايت رو به dot net يا go-mono يا پلتفرم مشابه ارتقا بده - حداقل چقدر زمان ميبره و چند روز تعطيلي خواهد داشت؟

omidak

Active Member
سلام:
ببینید دوست عزیز من. اول اینکه خوشحال ام که حرف من رو قبول کردید. چون من این حرفها رو قبلاً زده بودم. اما کسی گوش که نمیداد هیچ تازه با جواب هایه بی سرو ته یه چیزایی میپروند.
اما اینکه گفتید بخشی از اون هنوز به صورت Script اجرا میشه. که باز هم این اشتباه هست. در DotNet حتی اون بخش ها هم Compile میشه و اجرا میشه
که اگر دستور
#line
رو در C بلد باشید میدونید که از یک فایل دیگه یک خط رو میخونه و در برنامه قرار میده.
تمام خطهایی که به صورت Script نوشته شده باشند به این صورت خوانده میشن و Compile.
این کار به این علت انجام میشه که هیچ گونه خطایی در برنامه صورت نگیره و بخش هایه Script هم جزو Application ما قرار بگیرند.
مسعله بعدی اینکه تشابه شما. والا بلا اگر go-Mono هستش که هر ماه 1 یا 2 یا 3 ورژن جدید میده بیرون. خود Microsoft هم قول Dot Net 2.0 کامل رو بعد از سال جدید داده. البته نصخه آزمایشی اون هستش و کار هم میکنه. اما کاملش هم تا چند ماه دیگه میاد.
در ضمن این سیستمی که نوشته شده انقدر کامل هست که حالا حالا ها احتیاجی به نصخه جدید نداره.
فرض كنيم آقا مجيد همين الان تصميم بگيره كه همين سايت رو به dot net يا go-mono يا پلتفرم مشابه ارتقا بده - حداقل چقدر زمان ميبره و چند روز تعطيلي خواهد داشت؟
این جمله هم که والا اصلاً برایه من قابل قبول نیست.
اولا اگر یه چیز خوب بخوایید باید رویه اون کار کنید و وقط بزارید. در ضمن حالا شما بگید اگر یه سایت دیگه بخواد از DotNet به PHP بره چقدر تعطیلی میده؟ و چقدر وقط؟....
خیلی این سوال شما عجیب بود.

به هر حال امیدوارم که یک انتخاب درستی رو بکنید :wink:

mazoolagh

Active Member
سلام
احساس ميكنم يك مقداري در تفسير صحبتهاي همديگر متفاوت عمل ميكنيم و مفاهيم را غير از منظور برداشت ميكنيم. بعنوان مثال از پست اخير شما من اينطور متوجه شدم كه تصور شما از صحبتهاي اخير اين هست كه بناست در dot net هم هنوز از اسكريپتينگ استفاده شود كه البته منظور من اين نبوده و فكر هم نميكنم كه انشاي جملات چنين معنايي را برساند بخصوص اينكه بر جدا بودن اين دو ميدان از هم تاكيد فراوان كرده ام.
همانگونه كه در ابتداي ورود به اين بحث اشاره كردم اين مطالب ديدگاه شخصي من نسبت به مسايل مربوط به كدنويسي سمت سرور هست و البته در محيط اظهارنظر قرار بر ايجاب يكي از طرفين نيست و نظر اشخاص هم بسختي تغيير ميكند - مگر اينكه از ابتدا نسبت به يك موضوع بينظر باشند .
مباحثي از اين دست تا زماني براي طرفين و حضار ميتواند جالب و جذاب باشد كه هر بار مطلب جديدي ارايه شود كه براي همگان مفيد باشد. بنابراين اجازه بدهيد براي جلوگيري از تكرار بحث و افتادن در گرداب دور و تسلسل ادامه بحث - حداقل به اين شكل - را متوقف كنيم تا باعث فرسايش خود و خستگي ناظرين نباشيم.

با تشكر
مازولاق

ali_civil

Member
من php رو ترجيح ميدم
البته الان زياد فرصت برا نوشتن ندارم
دليل هم خواستي بعدا مينويسم

omidak

Active Member
سلام:
علیرضا جان. فکر کردم رفتی از اینجا. خوشحالم که میبینمت. و اینکه میبینم مدیر شدی :wink:

AliReza26

Active Member
omidak گفت:
سلام:
علیرضا جان. فکر کردم رفتی از اینجا. خوشحالم که میبینمت. و اینکه میبینم مدیر شدی :wink:
سلام اميد جان... :wink:

من يكي دو هفته بي نظم شده بودم :D و وقت نميكردم بيام اينجا كه البته خدار را شكر كارا روبراه است و اگه خدا بخواد مثل سابق بيشتر سر ميزنم اينجا...

در مورد مديريت هم مرسي ...اميدوارم در كنار شما و اميد براي اين فروم مفيد باشم.... :wink:

ramram

New Member
عجب تاپيكي

خداييش اين تاپيك خيلي سروصدا كرد بچه ها دم همتون گرم كه انقدر نسبت به برنامه هايي كه هيچ پولي بابتش پرداخت نكردين تعصب نشون مي دين ايولا.
اما حالا كه بحث به اينجاها رسيده يه پيشنهاد دارم به اندازه كافي رو پي اچ پي و اي اس پي انرژي گذاشتيم بهتر كه از ديگر زبانها و همچنين برنامه هاي سرور كه رقيب به شمار ميان هم صحبت بشه مثلا IIS بهتر يا Apache

omidak

Active Member
سلام:
خواهش میکنم علیرضا جان.

دوست عزیز رمرم. ببینید دباره یه جنگ دیگه میشه. اما خوب در رابطه با iis و apache . از همه لحاظ نگاه کنی Apache بهتر و قوی تره. اینو خود ماکروسافت هم باید قبول کنه :wink:

جدیدترین ارسال ها

بالا