پردازنده های جدید AMD با 8 هسته و 16 مگ کش - Sandy Bridge به خاک کشیده میشود

Baloot3D

مسئول بخش سخت افزار سه بعدی
سلامی چو بوی خوش آشنایی و پردازنده های قوی !!! :green:

راستش خبری دیدم در اینترنت و رفتم دنبالش ، که موجی از خوشحالی رو برام داشت ، گفتم این خوشحالی رو با شما هم تقسیم کنم .
:rose:

مقدمه :

پردازنده های جدید شرکت
AMD که به گفته مدیر بخش تبلیغات این شرکت ،یک انقلاب در معماری های نوین ریز پردازنده ای هست ، میتونه پردازنده های Sandy Bridge جدید شرکت اینتل رو به خاک بکشه !

بر طبق آخرین بنچمارک هایی که لابراتوار سایتهای
www.xbitlabs.com و www.techradar.com اعلام کردند ، توان پردازنده های جدید AMD به راحتی از آخرین پردازنده های اینتل یعنی Core i7 980x و Core i7 2600K عبور کرده و مدل هشت هسته ای این نسل جدید به نام FX 8000 تونسته 23% بالاتر از Core i7 980X، کدکهای x264 رو باز کنه .امتیازات به شرح زیر بوده :

AMD Phenom II X6 1090T برابر با 29 فریم
Intel Core i7 980X برابر با 43 فریم
AMD Zambezi FX 8110 برابر با 50 فریم

تاریخچه :

نوع معماری این نسل از پردازنده های
AMD با نام Bulldozer شناخته شده و از سال 2002 و بعد از معرفی معماری K8 که پردازنده های چون انواع Phenom ها و Athlon ها از اون نشعت گرفتند ،معماری برتر این شرکت هست و بعد از 9 سال تحقیق ، این معماری تکمیل و به زودی وارد بازار خواهد شد .

9523nkxoinbh1gcha1e.jpg

معرفی نسلهای منشعب شده از این معماری :

از این معماری
3 سری پردازنده با نامهای Brazos (فقط 2 هسته ای) که برای مقابله با پردازنده های Celeron و Atom اینتل ، Lynx (از 2 هسته تا 4 هسته) برای رقابت با پردازنده های نسل جدید Core i3 و سری Zambezi (از 4 هسته تا 8 هسته) برای رقابت با Core i5 و Core i7 های نسل دوم شرکت اینتل تولید شده است .

ib34m1g5nrv384ot089o.jpg

در اولین فروش این سری ، محصولات رده بالا یعنی 4 ، 6 و 8 هسته ای وارد بازار خواهند شد .

پردازنده های این نسل دارای نوع جدیدی از حافظه کش هستند و بسیار زیاد !

در ابتدا 1 مدل 4 هسته ای با 12 مگ کش ، 1 مدل 6 هسته ای با 14 مگ کش و دو مدل 8 هسته ای با 16 مگ کش وارد بازار میشود .

gmi0c50lkui6v503mif.jpg

تمام مدل ها از نوع Black Edition یا مخصوص اورکلاکینگ خواهند بود و با دارا بودن مالتیپلایر باز ، تا سقف دمایی قابلیت افزایش فرکانس رو خواهند داشت .

---->
سوکت معرفی شده برای این نسل +AM3 اعلام شده و با رمهای DDR3 دوکاناله با فرکانس پایه 1866 مگاهرتز کار خواهند کرد . :shock:

----> در پردازنده های این نسل ، آخرین مدل کنترل کنندهای حافظه یعنی HyperTransport 3.1 بکار گرفته شده .

----> متوسط فرکانس کاری سری
Zambezi حدود 3.5 گیگاهرتز خواهد بود و همگی از سری جدید تکنولوژی Turbo Core 2 استفاده میکنند .

----> همونطور که مشخص هست ، معماری Bulldozer بر پایه 32 نانومتر هست و این یعنی مصرف کمتر ، حرارت کمتر ، فرکانس بالاتر و تعداد ترانزیستور بیشتر !
(تعداد ترانزیستورها در این سری نزدیک به 3 میلیارد اعلام شده است .)

پردازش ها در حالت موازی با GPU

برگ برنده شرکت
AMD بعد از خرید شرکت ATI همین GPU هست . درست هست که اینتل هم دارای چیپست های گرافیکی هست ولی قدرت اونها قابل مقایسه با پردازنده های گرافیکی شرکت AMD نیست .
همونطور که میدونید مدتهاست که شرکت AMD در حال کار روی APU یا ساختار یکپارچه CPU و GPU در کنار هم هست تا دستوراتی که ضمیر موازی دارند بطور خودکار در GPU پردازش بشه (مثل رندر !)
----> در این نسل تمام سری Lynx دارای دو عدد GPU از سری 6000 در داخل پردازنده هستند تا محاسبات موازی (SIMD) رو انجام بدند !

مشخصات :
----> تمام مدل های Zambezi دارای 2 قسمت کاملاً مجزا هستند که در مدل های 4 هسته ای 2 تا 2 هسته ، در 6 هسته ای 2 تا 3 هسته ای و در 8 هسته ای 2 تا 4 هسته ای که هر قسمت دارای یک لوله 128 بیتی شناور خواهد بود .

----> این سری با افزایش 77% در کش هوشمند نسبت به سری پرقدرت Phenom II ، واقعاً شاهکار به حساب میاد و این مسئله ، راندمان پردازش این نسل رو به مراتب بالاتر از نسل قبلی خواهد برد .

----> چیپست های پشتیبانی کننده از این نسل هم معرفی شدند و مطابق سری های قبل و طبق پیشبینی سری 900 نام گذاری شده اند .

----> نام سری پردازنده ای Server و Workstation این معماری هم Valencia هست و هنوز اطلاعات دقیقی ازش اعلام نشده ولی اگر سیستم های خونگیش 8 هسته با 16 مگ کش باشه باید حساب پردازنده های Opteron از این نسل رو هم کرد که توانایی استفاده 4 تا CPU روی یک مادربرد رو دارند !!!
طبق شنیده ها ، Opteron های نسل Bulldozer ، از 12 تا 24 هسته خواهند بود :shock::shock::shock:
یعنی سیستمی با چهار CPU موازی در یک کیس ! یعنی 96 هسته پردازشی برای رندر ! :shock:

----> این نوع مادربردها در ایران هم هست و پردازنده های Opteron هم قابل یافت :oops:

----> در مورد سری Brazos هم توضیحات زیاده و ایشالا در مقاله ای جداگونه در موردش صحبت میکنم. دلیل مهم بودنش هم در اینجاست که شرکت AMD ، در طی 9 سال ، تمام بازار لپتاپ ها و محصولات سبک قابل حمل رو به پردازنده های Atom از شرکت اینتل داده بود و حالا با پردازنده های APU که مصرفی پایینتر و قدرتی به مراتب بالاتر دارند وارد گردونه رقابت شده و بزودی و به نقل از سایت www.techradar.com ،
اتمها خواهند شکست !!!

مسئله اینجاست که شرکت اینتل با علم بر اینکه پردازنده های Bulldozer توانمندتر از پردازنده های Core i7 نسل دوم این شرکت خواهند بود ، دست به دو حرکت هوشمندانه زد که متاسفانه یکیش براش گرون تموم شد !

1- پردازنده های نسل جدید Core i7 مثل مدل
2600k که قدرتمند ترینش هست ، با قیمتی به مراتب پاینتر از نسل قبلی مثل Core i7 965 یا 980x وارد بازار شد تا توان رقابت با Bulldozer رو داشته باشه .

2-شرکت اینتل زودتر از موئد مقرر و چند ماه قبل از پردازنده های جدید AMD محصولاتش رو وارد بازار کرد تا آمار فروش پیش بینی شده برای Bulldozer ها رو کم کنه که با مشکل چیپست های سری 6 مواجه شد که نشعت گرفته از همین سرعت بالا در پخش و تمام نشدن مهلت تست ها بود و براش چند میلیارد دلاری آب خورد !

----> در انتها ، طبق اعلام رسمی شرکت AMD ، بهترین مدلهای معرفی شده در حال حاضر یعنی AMD Zambezi FX 8xxx ، با قیمتی حدود پردازنده های سری جدید اینتل یعنی Core i7 2xxx وارد بازار خواهند شد .
یعنی قیمت بهترین مدل هاش زیر 400 تومن خواهد بود و چون قرار هست جایگزین Phenom II X6 ها بشه ، به احتمال زیاد 2 ماه بعد از معرفی یعنی وسط تابستان با قیمت نزدیک 300 تومن در ایران قابل خرید خواهند بود !!!

----> بسیاری از لابراتوارهای معتبری که این نسل از پردازنده های Bulldozer برای تست در اختیارشون گذاشته شده بود ،
از اصطلاح شکسته شدن اینتل برای سرتیتر هاشون استفاده کردند !

باید منتظر بود و دید که سایر شرکت ها چه خواهند کرد .

امیدوارم که مقاله فوق براتون مفید بوده باشه .
موفق باشید :rose:

Ultra3D

Well-Known Member
سلام بلوط جان دستت درد نکنه !

آخرش ما طرف داران AMD سرمون رو بالا گرفتیم

راستی من الان Phenom 2 965 دارم با DFI 790FX

سوکت مادربرد AM3 هست .... از پردازنده های جدید ( AM3+) رو ساپورت می کنه؟

راستی فرکانس پایه این پردازند ها که این قدر بالاست حالا با 1333 ها کار می کنن؟

mahdilal

Member
خیلی ممنون از شما من خودم از اینتل استفاده می کنم ولی اگر واقعیت داشته باشه و مثل بعضی از سی پی یو هاش که قبلا می سوخت نباشه حتما با این توضیحات می رم سراغ ای ام دی

Baloot3D

عدم پشتیبانی از سوکت های قبلی...!

سلام بلوط جان دستت درد نکنه !

آخرش ما طرف داران AMD سرمون رو بالا گرفتیم

راستی من الان Phenom 2 965 دارم با DFI 790FX

سوکت مادربرد AM3 هست .... از پردازنده های جدید ( AM3+) رو ساپورت می کنه؟

راستی فرکانس پایه این پردازند ها که این قدر بالاست حالا با 1333 ها کار می کنن؟

سلام رفیق:rose:

متاسفانه نه !

یعنی معماری این نسل از پردازنده ها انقدر تغییر کرده که دیگه روی مادربردهای قبلی با سوکت AM3 هم نصب نمیشه . نوع ارتباط با رم و کنترل کننده اون هم تغییر کرده . فرکانس کاری هم بطور چشمگیری بالا رفته و فقط مادربردهای جدید با سوکت +AM3 و چیپست سری 900 میتونه اون ها رو پشتیبانی کنه .

الکی بهش انقلاب بولدزری نمیگن ، نزدیک 1 دهه کار برده و بیش از 5 میلیارد دلار هزینه این تحقیقات شده تا این معماری طراحی شده . وگرنه شرکت اینتل شرکتی نیست که با هر چیزی دست توو سیاست های از پیش تعیین و اعلام شدش ببره

موفق باشی :rose:

tarkan_tan

Well-Known Member
دستت درد نکنه پژمان جان اینایی که شما دارین مینویسین گنجینه هستن...
اینارو که میخونم از خوشحالی گریم میگیره...:cry:

آخرین ویرایش:

jahangardkochol

New Member
به نام او
با سلام خدمت شما دوست گرامی جناب بلوط
امیدوارم سال خوبی داشته باشید(مخصوص تمام دوستان)
واقعا این دفعه ای ام دی یه کاری کرد که بشه هم رژیم صهیونیستی را تحریم کرد و هم از کالاهای اینتل بهتر باشه
واقعا مشخصاتش در حد تیم ملی بود
بازم متشکر
یا حق

Farrokh

Active Member
سلام

واقعا عالی بود و ممنون از این اطلاعات خوب

منتها این قسمتشو نفهمیدم
2-شرکت اینتل زودتر از موئد مقرر و چند ماه قبل از پردازنده های جدید amd محصولاتش رو وارد بازار کرد تا آمار فروش پیش بینی شده برای bulldozer ها رو کم کنه که با مشکل چیپست های سری 6 مواجه شد که نشعت گرفته از همین سرعت بالا در پخش و تمام نشدن مهلت تست ها بود و براش چند میلیارد دلاری آب خورد

چرا براش چند میلیارد دلاری آب خورده ؟

عالی بود عزیز.
من چیز زیادی در بارش نمی دونستم فقط اسمشو شنیده بودم ولی شما با مقاله عالی تون باعث شدید کامل در بارش بدونم
امید وارم همیشه موفق بشی
منتظر کارهای بعدی شما هم هستیم:)

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c

سلام.مرسی از پژمان و بولدوزرش!!!
خیلی خوب شده.کم کم داره قلقلکم میده الان سندبریج نخرم!

چرا براش چند میلیارد دلاری آب خورده ؟

تو همین بخش سخت افزار راجع بهش بحث زیادی شده.
سری اول مادربورد ها B2 بودن که تو 1 درصدشون اگه از پورت sata2 استفاده میکردی بعداز مدتی افت سرعت شدید پیدا میکرد.اینتل خودش اعلام کرد تمامی مادربوردهارو از رده خارج کرد و B3 درست کرد که مشکلش حل شد.
این میلیارد دلار هزینه تعویض و گارانتی و اینا شد!

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
فوق العاده بود !!!! مرسی بابت زحمتی که کشیدی دوست من

فقط یه سوال با وجود پردازنده ی یکپارچه apu دیگه نیازی به خرید کارت گرافیک هست اصلا ؟! توان پردازش گرافیکی این پردازنده ها در چه حده ؟!

Baloot3D

فوق العاده بود !!!! مرسی بابت زحمتی که کشیدی دوست من

فقط یه سوال با وجود پردازنده ی یکپارچه apu دیگه نیازی به خرید کارت گرافیک هست اصلا ؟! توان پردازش گرافیکی این پردازنده ها در چه حده ؟!

سلام آقای مدیر :green:

ببینید ، وجود GPU در داخل CPU برای انجام امور سنگین گرافیکی نیست .
مثلا شما دارید رندر میگیرید ، در حین رندر گرفتن میخواید یک فیلم HD یا Full HD هم ببینید .
در این شرایط پردازنده شما رندر میگیره و بدونه اینکه CPU خودش رو درگیر کنه GPU داخلی فعال شده و پردازش اون تصویر رو به عهده میگیره .
تمام این کار ها در حال انجام هست تا پردازنده های اصلی بتوند به کارهای مهمتری که فقط از پس پردازنده های SISD بر میاد برسه .

در کل اگر فقط میخواید برد اینترنت و فیلم ببینید و ابنجور کارها ، بله ، نیازی به خرید کارت مجزا نیست ولی اگر گرافیست هستید همچنان به گرافیک های پرقدرت نیاز هست و اتفاقاً به نوعی برنامه های جدید و نیازمند پردازش ، دارند به سمت استفاده بیشتر از GPU حرکت میکنند و نمونه بارزش حرکت شرکتهای Adobe و Autodesk در محصولات جدیدشون هست .

نمی خواستم در اینجا بحث مبانی پردازش های موازی و خطی رو باز کنم چون بیشتر ایجاد سوال میکنه و ایشالا عمری باقی باشه تا بتونم در مقاله ای کامل به نحوه پردازش های موازی و خطی بپردازیم .

اینکه چرا با اینکه همین العان اگر قرار باشه یک دستور پردازش موازی مثل رندر یا تبدیل فایلهای ویدئویی سنگین به فرمت های مختلف رو ، یک پردازنده ی قوی مثل Core i7 970 یا Phenom II X 1090 انجام بده یا اینکه همون کار رو یک GPU متوسط مثل nVidia 260 یا یک AMD 4650 انجام بده ، این GPU ها چندین برابر سریعتر اینکار رو انجام میدن ولی باز هم CPU رو نمیشه از گردونه حذف کرد !

ایشالا در تاپیک هایی مجزا ، برنامه هایی متفاوت ، از کرک پسورد فایلهای رمزنگاری شده تا تبدیلات ویدیوی و رندر ها توسط کارتهای گرافیک معرفی میکنم تا ببینید به عنوان مثال وقتی یک GPU کار پردازش رو به عهده میگیره میتونه تا 50 برابر سریعتر همون کار رو نسبت به CPU انجام بده .

متاسفانه خیلی از ماها به دلیل کمبود اطلاعات وارد مباحث فنی نمیشیم و همین موضوع باعث کند شدن فعالیت ها و حتی ضرر هایی به ما میشه .

مثلا چند نفر از ما میدونیم که رندرهایی که کارتهای گرافیک میگیرند میتونه بین 10 تا 70 برابر سریعتر باشه اگر از GPU برای رندر استفاده بشه !
یا اینکه در برخی از موتور های رندر اگر از GPU در کنار CPU استفاده بشه کیفیت رندر انقدر بالا میره و محاسبات بر مبنای علوم فیزیک نور و مواد انجام میشه که به سختی میشه تشخیص داد عکس میبینیم یا رندر و جالبتر اینکه فعال شدن GPU باعث میشه تا چندین برابر سریعتر رندر گرفته بشه !

خدا شاهده مطالب بسیار زیادی از این قبیل دارم ولی به دلیل نگاه سرد بچه ها به مباحث فنی و مخصوصاً بخش سخت افزار انجمن، اون ها رو اینجا بیان نمیکنم .

اینرو هیچ وقت فراموش نکنیم که هر چقدر اطلاعاتمون در زمینه کاریمون بیشتر باشه ، درش موفق تر خواهیم بود .

امبدوارم حالا که یکی هست تا این اطلاعات رو از سطح اینترنت و مجلات و لابراتوارهای تستینگ جمع آوری می کنه و با زبان ساده در اختیار دوستانش قرار میده ، حداقل بیایم و استفاده کنیم .
همین که میبینم دوستانم زیر مقالات تشکر میذارن ، میفهمم که وقتم رو الکی صرف نکردم، بعضی از این مقالات تا 1 هفته، کاملا من رو در گیر میکنه، تا اطلاعات اشتباه نداده باشم . کلی سایت ها رو زیرو رو میکنم و ترجمه ، تا بتونم چکیده اونها رو در این جا و در یک صفحه بنویسم تا زیاد نشه و بچه های بی حوصله ول نکن و برن .

در کل امیدوارم که مباحث مفید واقع بشه و بتونم کمکی به کاربران ایرانی بکنم تا به سهم خودم برای پیشرفت صنعت گرافیک کشورم مفید باشم .

همگی موفق باشید :rose:

Mahdidis

Active Member
baloot3D عزیز .دستتون واقعا درد نکنه . من به شخصه اطلاعات زیادی راجع به سخت افزار توسط نوشته های شما از مدتی که عضو بودم تا حالا به دست آوردم .
یک سوال هم داشتم اونم اینه که من برای کارهای پردازشی مکس مثل رندر می خوام یک سرور جمع کنم . یکی دو ماهه دست نگه داشتم تا این نسل جدید بیاد . می تونی خودت بگی یا آدرس بدی که لیست قیمت و اسم قطعات رو از کجا بدست بیارم ؟

Baloot3D

سلام مهدی جان

اگر بخوای منظورت سیستم های Workstation هست که تعداد فروشندگانش کم هست . در بازار رضای تهران کسی رو میشناسم که جز قدیمیهای اونجاست چون من که از دبیرستان میرفتم اونجا ، اون بود ، الانم که میرم هنوز هست و کلا کارش سیستم های Workstation , Server و قطعاتی مثل کارتهای Quadro هست .

من 1 ماه پیش که پیشش بودم و ازش همین رو خواستم ، گفت برو سایت HP و آخرین سریش رو ببین ، اونجا کانفیگ های مختلفی داره ، هر کدوم رو خواستی انتخاب کن ، من واسط با قیمت نزدیک دلارش که توو سایت اعلام شده بهت تحویل میدم !

حالا شمام برو سایت HP و قسمت محصولات Workstation...

در ضمن دوستان عزیزم ، سیستم های Server با Workstation کاملا متفاوت هستند . چون خیلی دیدم که بچه ها این دو تا رو اشتباه میگن . حتی پردازنده هایی که برای سیستم های Workstation بسته میشن با Server متفاوت هستند .

موفق باشید :rose:

Radars

Member
سلام رفیق:rose:

متاسفانه نه !

یعنی معماری این نسل از پردازنده ها انقدر تغییر کرده که دیگه روی مادربردهای قبلی با سوکت AM3 هم نصب نمیشه . نوع ارتباط با رم و کنترل کننده اون هم تغییر کرده . فرکانس کاری هم بطور چشمگیری بالا رفته و فقط مادربردهای جدید با سوکت +AM3 و چیپست سری 900 میتونه اون ها رو پشتیبانی کنه .

الکی بهش انقلاب بولدزری نمیگن ، نزدیک 1 دهه کار برده و بیش از 5 میلیارد دلار هزینه این تحقیقات شده تا این معماری طراحی شده . وگرنه شرکت اینتل شرکتی نیست که با هر چیزی دست توو سیاست های از پیش تعیین و اعلام شدش ببره

موفق باشی :rose:

من قبلا در Techradar خونده بودم که AMD داره تلاش میکنه تا سوکت های AM3 رو هم بتونه در سری جدید پشتیبانی کنه ولی برای استفاده از حداکثر کارایی باید از سوکت های AM3+ استفاده کنید.

جدیدترین ارسال ها

بالا