هر سوالی راجع به دلفی داری بپرس (استاد دلفی)

nazery

New Member
جناب آقای arash_j13 بهترین کتاب آموزش عملی منوهای دلفی چیست ؟ لطفا مرا راهنمایی کن.حرم رفتی مار ا هم دعا کن. ناظری از اسفراین

arash_j13

Member
منو های دلفی که نکته ی خاصی نداره هر چی هست تو کامپوننت پلت هست که اونم کتاب های خیلی زیادی در بارش هست در کتاب معتبر دلفی که بگیرید اجزای Vcl رو توضیح داده

saalek110

Well-Known Member
با سلام.
چند تا سئوال داشتم:

چگونه تنظیمات را انجام دهیم تا در محیط کار دسکتاپ معلوم نباشد؟ یعنی مثل ویژوال استودیو پشت برنامه معلوم نباشد.

در مورد سینتکس دلفی من کمی مشکل دارم چون عادت به سینتکس سی دارم. چند تا سئوال در این مورد دارم که می پرسم. االبته کمی که بیشتر کدنویسی کار کردم باید می پرسیدم این سئوالات را ولی الان می پرسم تا با راهنمایی های شما یادگیری راحت تر شود.

اولین سئول این که فرق کاربرد = با := چیه؟

دومین سئوال اینکه در سی بعد هر خط دستور یک سمی کالن می گذارند و در دلفی هم سمی کالن هست ولی تعدادش انگار کمتره. در این مورد هم موارد استفاده سمی کالن در دلفی را می خواستم.

سومین سئوال فرق end با سمی کالن و end با نقطه چیه؟

arash_j13

Member
سوال اولتون رو به دلیل در دسترس نبود دلفی نمی تونم جواب بدم ولی تویه تنظیماتش یکم بگردید پیدا می کنید

دلفی سینتکس پاسکال رو داره و حتی کامپایلرش هم یه کامپایلر آبجکت پاسکال هست تو پاسکال := تقریبا معادل = تو سی هست و = تقریبا معادل == در سی

تو دلفی الان فقط یه جا یادم می یاد که نباید سمی کالن گذاشت اونم قبل از else هست و جای دیگه ای یادم نمی یاد

end با سمی کالن منظور اخر بلاک هست و end با نقطه یعنی اخر فایل به طوری که کامپایل هر چی بعد از این باشه رو نادیده می گیره و با یه وارنینگ اینو گزارش می کنه

MnavidM

Active Member
با سلام.
چند تا سئوال داشتم:

در مورد سینتکس دلفی من کمی مشکل دارم چون عادت به سینتکس سی دارم. چند تا سئوال در این مورد دارم که می پرسم. االبته کمی که بیشتر کدنویسی کار کردم باید می پرسیدم این سئوالات را ولی الان می پرسم تا با راهنمایی های شما یادگیری راحت تر شود.
سالک جان ، سوال اولتو بیشتر توضیح میدی ؟

saalek110

Well-Known Member
چگونه تنظیمات را انجام دهیم تا در محیط کار دسکتاپ معلوم نباشد؟ یعنی مثل ویژوال استودیو پشت برنامه معلوم نباشد.
با تشکر از توجه . منظورم فضایی است که بین پنجره ها است.

b7.gif

آخرین ویرایش:

MnavidM

Active Member
متوجه شدم.

ازقضا من خودم شخصا از این حالت ویژوال استادیو بشدت نفرت دارم ، یه جوری رو اعصابم راه میره.

همچین امکانی رو در دلفی ندیدم ، یعنی به همین صورت هست که می بینی ، می تونی بعض از پنجره ها رو Maximize کنی اما مثل ویژوال استادیو نمیشه .

saalek110

Well-Known Member
با سلام
من چند روزیه در وبلاگهای آموزش دلفی می چرخم. حسی که بهم دست میده اینه که گوشه های این محیط دلفی(شامل کلاسها) چیزهایی هست که باید به شکل ترفند کشف بشه. ولی ندیدم کسی از ترفندهای سی شارپ نام ببره. یا شایدم تصور من غلطه. می خواهم از دوستانی که با زبانهایی مثل دلفی و ویژوال بیسیک بیشتر و حرفه ای تر کار کرده اند بپرسم که جریان این ترفندها چیه؟آیا مرجعی نیست که به صورت یک آموزش همه این کارها را یاد بده؟و اگر نیست آیا راهش اینه که همین طوری به شکل کشف انجام بشه. آیا برای دات نت هم همین طوره؟ یا اینکه چون تکنولوژی جدیدی است نیاز به ترفند نداره و همه چیز به شکل منظم سرجای خودش است و نیاز به این ابداعات نداره؟
نمی تونم درست تصور خود را بگم ولی شاید توانسته باشم قسمتی از منظور خودم را بگم.
هر توضیحی که نیاز هست بگویید. در آبجکت بروسر دات نت ما حداقل لیستی از کلاسها را داریم. آیا در دلفی هم چنین لیستی وجود دارد . مثلا لیست کلاسهای vcl یا کلاسهای دیگر آن. آیا در سایت خود بورلند مرجعی برای راهنمایی در این مورد موجود نیست. کلا آیا خود شرکت بورلند از این ترفندها خبر دارد؟ یا اینکه بعدا برحسب نیاز این ها ابداع شده اند. آیا با ورژن های بعدی دلفی این ترفندها دیگه نیازی نیست؟
ممنون می شوم کمی در این مورد راهنمایی کنید.

MnavidM

Active Member
با سلام
من چند روزیه در وبلاگهای آموزش دلفی می چرخم. حسی که بهم دست میده اینه که گوشه های این محیط دلفی(شامل کلاسها) چیزهایی هست که باید به شکل ترفند کشف بشه. ولی ندیدم کسی از ترفندهای سی شارپ نام ببره. یا شایدم تصور من غلطه. می خواهم از دوستانی که با زبانهایی مثل دلفی و ویژوال بیسیک بیشتر و حرفه ای تر کار کرده اند بپرسم که جریان این ترفندها چیه؟آیا مرجعی نیست که به صورت یک آموزش همه این کارها را یاد بده؟و اگر نیست آیا راهش اینه که همین طوری به شکل کشف انجام بشه. آیا برای دات نت هم همین طوره؟ یا اینکه چون تکنولوژی جدیدی است نیاز به ترفند نداره و همه چیز به شکل منظم سرجای خودش است و نیاز به این ابداعات نداره؟
نمی تونم درست تصور خود را بگم ولی شاید توانسته باشم قسمتی از منظور خودم را بگم.
هر توضیحی که نیاز هست بگویید. در آبجکت بروسر دات نت ما حداقل لیستی از کلاسها را داریم. آیا در دلفی هم چنین لیستی وجود دارد . مثلا لیست کلاسهای vcl یا کلاسهای دیگر آن. آیا در سایت خود بورلند مرجعی برای راهنمایی در این مورد موجود نیست. کلا آیا خود شرکت بورلند از این ترفندها خبر دارد؟ یا اینکه بعدا برحسب نیاز این ها ابداع شده اند. آیا با ورژن های بعدی دلفی این ترفندها دیگه نیازی نیست؟
ممنون می شوم کمی در این مورد راهنمایی کنید.
ببین سالک جان ،

منظورت رو از ترفند درست متوجه نشدم.

اما help دلفی به نظر من در خیلی موارد ، یکی از بهترین مواردی هست که در برنامه نویسی به ما کمک میکنه .

هر کجا مشکلی داشتی یه F1 بزن.

اگر هم خود دلفی 7 رو نصب کردی به این مسر برو :

کد:
Start -> All Programs -> Borland Delphi 7 -> Help

که شامل مجموعه ای بی نظیر از آموزش های دلفی هست (که البته این راهنما ها رو خیلی خیلی از برنامه نویس های دلفی ، فراموش کردن ، یعنی جلو چشم بوده ، اما ازش استفاده نکردن)

بعد از اون هم دیگه هر چیزی خواستی می تونی تو اینترنت پیدا کنی .

موفق باشی.
نوید.

saalek110

Well-Known Member
یک سئوال داشتم راجع به فرق تایمر و Thread .
آیا این دو جایگزین هم هستند یا این که مکانیسم کارشان فرق دارد؟ تایمر که در وی بی و سی سارپ بعد زمانی که ست شده بود به طور متناوب کدی را اجرا میکرد. آیا Thread هم همین کار را انجام می دهد. بی زحمت کمی شرح دهید مکانیسم کار Thread را.
در سی شارپ در حالت کنسول ما تایمر را در اختیار نداشتیم و Thread به کار می آمد. راستی چرا وی بی و دلفی برخلاف ویژوال سی و سی شارپ حالت کنسول ندارند؟ و اگر دارند کجاست.

آخرین ویرایش:

arash_j13

Member
اینها دو تا چیز کاملا متفاوت هستن تایمر ور که حتما می دونید چی هست و Theard یا همون نخ یه وسیله یا ابزاری هست که در سیستم عامل های چند پردازشی استفاده می شی همیشه شما وقتی به صورت عادی برنامه می نویسید همیشه در هر لحظه فقط یه دستور اجرا می شه این به خاطر اینکه برنامه ی شما فقط یه نخ داره که اونم نخ اصلی هست و خودش ساخته می شه می شما می تونید با ساختن یه theard دیگه دستوراتتون رو طی دو نخ اجرا کنید تقریبا یه جور برنامه نویسی موازی مکانیسم ساخت نخ ها در هر زبانی فرق می کنه

در مورد کنسول هم فقط کافیخ از قسمت new project >other.. گزینه console appliccation رو انتخاب کرد در ضمن توی وی بی هم می شه به کمک windows API کنسول نوشت من قدیما یه کلاس نوشته بودم که کنسول رو برای وی بی کپسوله می کرد اگه پیداش کردم براتون می زارم

saalek110

Well-Known Member
دوستان سایتی برای دانلود فیلم آموزشی دلفی سراغ دارید؟

saalek110

Well-Known Member
دوستان سایتی برای دانلود فیلم آموزشی دلفی سراغ دارید؟

من چیز جالبی پیدا نکردم. مهم نیست. کتاب و سایتها هست.

------------------------------------
راجع به تاپیک آموزش دلفی چون می خواهم از خودم بگم نیاز به نظارت شما اساتید دلفی دارم. از صفحه 4 دیگه نقل قول ها تمام شده و چون من قبلا دلفی کار نکرده ام هرگاه نیاز به تصحیح یا توصیه بود بفرمایید.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
با سلام.
در یونیت ها یک قسمت var داریم که متغیرها را آنجا تعریف می کنیم.
آیا این متغیر در محدوده یونیت عمومی محسوب میشه؟
متغیر گلوبال چطور بسازیم؟
آیا متغیر محلی در دلفی نداریم؟ یعنی آیا میشه در محدوده یک تابع هم متغیر تعریف کرد؟
کلا این را می خواهم بدانم که آیا تعریف متغیر فقط باید در قسمت var باشد یا جای دیگر هم میشه؟
-----------------------------------------------------------------------
با سلام.
راجع به متغیرها در دلفی توضیحاتی می خواستم.
ما در هر یونیت یک قسمت var داریم که متغیرها را آنجا تعریف می کنیم . آیا نمیشه متغیر را داخل یک روال تعریف کرد؟ یعنی متغیر محلی داشت؟

آخرین ویرایش:

MnavidM

Active Member
کد:
unit[COLOR="Orange"] Unit1;[/COLOR]

interface

uses
[COLOR="Orange"]  Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
  Dialogs;[/COLOR]

type
  [COLOR="Orange"]TForm1[/COLOR] = class([COLOR="Orange"]TForm[/COLOR])
  private
    { Private declarations }
  public
    { Public declarations }
  end;

var
  [COLOR="Orange"]Form1: TForm1;[/COLOR]

implementation

{$R *.dfm}

end.

در محدوه زیر اگر متغیری یا شی ای را تعریف کنید ، جز آن فورم می شود و طبق دسترسی

که به آن می دهد ، به آن دسترسی خواهید داشت. همان قضیه private و Public .
کد:
type
  TForm1 = class(TForm)
  private
    { Private declarations }
  public
    { Public declarations }
  end;
اگر در قسمت var تعریف کنید ، یک متغیر عمومی می باشد که در هرجا به این یونیت

دسترسی داشته باشید به آن متغیر نیز دسترسی خواهید داشت.
کد:
var
  Form1: TForm1;

حال در هر جا که یک procedure یا function تعریف کنید ، می توانید جداگانه برای آن ها نیز

var داشته باشید و متغیری خصوصی برای آن تابع یا پروسیجر را ایجاد نمایید. مثلا" در رویداد Click یک دکمه می توانیم متغیر های خصوصی خود را نیز داشته باشیم :

کد:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
  num1,num2:integer;
  name, family,address:string;
begin
  num1:=5;
  family:='Borland'
end;

MnavidM

Active Member
اگر هم می خواهید محیط دلفی برای شما دوستانه تر باشد این کار رو انجام بدید.

Tools -> Editor Option -> Color

و قست Color SpeedSetting رو برابر Classic قرار بدید.

موفق باشی.

saalek110

Well-Known Member
من امروز از یک سایت فارسی کامپوننتی دانلود کردم که گفته بود دکمه های زیبا است. بعد دانلود دیدم کدهای یک یونیت است. یعنی همان قالب را دارد. ولی نمی دانم چطوری از آن استفاده کنم. همچنین در یک سایت انگلیسی اموزش نصب کامپوننت را گفته بود و گفته بود باید پکیج بسازیم.

حالا می خواهم بدانم پکیج چیه و چطور از این نوع کدها که گویا به آنها کامپوننت می گویند باید استفاده کرد.

MnavidM

Active Member
روش های مختلفی برای کار با skin در دلفی وجود دارد.

یکی از بهترین روش ها استفاده از کامپوننت هایی هست که در این زمینه وجود دارند.

مثلا این رو ببین.

سوالی در مورد کار با اون یا و یا موارد مشابه بود ، بپرس.

saalek110

Well-Known Member
دلفی گویا همتایی دارد به نام سی بیلدر.
می خواستم بدانم آیا اگر من در سی بیلدر کار کنم برنامه های قوی تری می توانم بسازم؟ یا فقط تفاوت در سینتکس است.

دوم این که من به سینتکس پاسکال هنوز عادت نکرده ام. آیا بهتر نیست در سی بیلدر کار کنم. شنیده ام که هر دو از کلاسهای vcl استفاده می کنند و حتی IDE کاملا شبیه به هم دارند.

البته سینتکس زیاد مهم نیست و سریع آدم عادت می کنه . اولی مهم تر است.

البته از هر دوی اینها(سینتکس و قدرت زبان) مهم تر منابع است. من خودم سی پلاس دات نت دوست داشتم ولی بخاطر منابع فراوان سی شارپ به سراغ اون رفتم. یعنی همه گیری آن. فکر کنم دلفی از این نظر بر سی بیلدر برتره. درسته که بهم نزدیکند ولی فکر نمی کنم بشود هر سورسی بدستمان بیاید مدام به زبان دیگر تبدیل کنیم. البته نرم افزارهایی هم برای تبدیل ساخته شده ولی فکر نمی کنم کارآمد باشد(؟) . روی همین فروانی منابع دلفی نسبت به سی بیلدر (البته اگر درست گفته باشم) من دلفی را ترجیح می دهم و در این پست می خواهم راجع به سی بیلدر اطلاعاتی کسب کنم و مقایسه و شباهت و قرابت با دلفی. و قدرت زبان سی در سی بیلدر.
هر قسمت هم که اشتباه داشتم ذکر کنید.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا