مشکل تاخیر و بدسکتور هارد

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
ممنون استاد علی
اون هارد را دادم گارانتی
الان ، موقتا از هارد فامیلم دارم توی سیستم خودم استفاده میکنم . با کمال تعجب ، این هم مثل هارد من ، گیر میکنه . نمیدونم . مشکل نرم افزاری نیست؟
سه بار ویندوز بالا اومد ، هر سه بار اخیر پشت هم ، پادویش داشت از هارد (مکانیکی که از فامیلم موقتا گرفتم) استفاده میکرد و active time اش 100 در 100 شد و هیچ کار نمیشد کرد و وقتی خاموش کردم ، فقط صفحه ی shut down میومد ولی بخاطر درگیر بودن هارد ، خاموش نمیشد (حتی بعد از 5 دقیقه) که مجبور به ریست دستی شدم . ضد باجگیر پادویش را غیر فعال کردم ، دیگه درگیری اون چندانی نداشت و توی این بوت (تا حالا) مشکلی پیش نیومد .

البته هارد فامیلم هم همین برند هارد خودمه (wd green 2tb) و قبلا هم مشکل بدسکتور داشت . نرم افزار hd sential وضعیت شو خوب نشون نمیده ولی هاردش وقتی روی سیستم خودش نصب بود ، مشکل خاصی نداشت و اصلا هنگ نمیکرد . روی سیستم خودم که نصب کردم ، هنگ میکرد . ویندوزمم هم عوض کردم (آخرین آپدیت ویندوز 10)

الان من اصلا نمیدونم مشکل از کجاست . شما میتونین حدس بزنین؟ حداقل بفهمم مشکل سخت افزاری هه یا نرم افزاری ، خیلی خوب میشد . یا اگه دقیق تر مشکل شو متوجه میشدم که واسه ی چیه .
ممکنه مشکل پاور هم داشته باشید اما مشکل پاور باعث تاخیر میشه چون موتور از کار میافته و تا شروع کار مجدد وقفه ایجاد میکنه، نه اینکه بد سکتور ایجاد کنه.
باید گزارش S.M.A.R.T رو چک کنید، البته اگه فعال باشه، اگه غیر فعال باشه چیزی از سوابق نیست که بخواهید بررسی کنید.
مشكل ذر لود ويندوز 7

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
ممنون استاد علی
مشکل پاور فکر نکنم باشه . اگه مشکل پاور باشه ، این طور که شما گفتید ، باید توی ssd ام هم این مشکل میبود . و هم اینکه سکتورهای مختلف باید تاخیر ناشی از عملکرد بد پاور را میداشتن (چون پاور فقط روی یه سکتور مشخص که میخواد اسکن یا خونده و نوشته بشه که کم نمیاره) ولی تاخیرها ، روی سکتور خاص هست .

بخشی از مشکل ، امکان داشت از پادویش باشه . یعنی گاها (نه در همه ی مواقع) ، پادویش در نسخه ی قبل ، هارد را درگیر میکرد و حتی خاموش هم نمیشد که مجبور به ریست دستی میشدم (زمان درگیری) .الان در نسخه ی جدید ، خوب شد. بخشی اش از بدسکتورهای قبلی که نمیتونست خونده بشه و گیر میکرد و ... .

بعد اینکه الان اولین و آخرین راه برای رفع تاخیر ، فقط فرمت سطح پایین هست؟
میشه با یه نرم افزاری ، سکتوری که تاخیر داره را بهش به عنوان ورودی داد تا نشونه گذاری کنه تا جزء هارد حساب نشه (مثل بدسکتور) تا به این شیوه حل بشه؟
یا بهتر اینکه نرم افزاری وجود داره که اسکن کنه و مثلا بهش به عنوان ورودی بگیم هر سکتوری را که اسکن میکنه ، اگه سرعت خوندن اش کمتر از یه مقدار خاصی بود (مثلا کمتر از 30 مگابایت بر ثانیه بود) ، به عنوان سکتور بلا استفاده نشانه گذاری کنه؟

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
مشکل پاور فکر نکنم باشه . اگه مشکل پاور باشه ، این طور که شما گفتید ، باید توی ssd ام هم این مشکل میبود . و هم اینکه سکتورهای مختلف باید تاخیر ناشی از عملکرد بد پاور را میداشتن (چون پاور فقط روی یه سکتور مشخص که میخواد اسکن یا خونده و نوشته بشه که کم نمیاره) ولی تاخیرها ، روی سکتور خاص هست .

کلا با استدلال تون مشکل دارم، پاور بخش های مختلفی داره با خروجی های متفاوت که میتونه بخشی اش درست کار کنه و بخشی اش نکنه. سخت افزار هایی که از اون خروجی ها استفاده می کنند هم ساختار متفاوتی دارند با میزان تحمل و آستانه اثر پذیری های متفاوت. شما ساختار غیر مکانیکی SSD و رو با هارد دیسک مکانیکی تون یکی فرض می کنید؟ در ضمن نوشته قبلی من رو هم بخونید، من اصلا این استدلال شما رو که پاور دلیل بروز بد سکتور میشه رو قبول ندارم و قبلا بهتون هم گفتم. می توانید قبول نکنید، اما نمی توانید من رو با استدلالی که مستند نیست قانع کنید. شما روی استدلالی دارید با من بحث می کنید که از خودتون اختراع کردید، قطعا مستنداتی هم برایش ندارید که بدسکتور نتیجه مشکل پاور باشه. شما جایی در صحبت های من پیدا می کنید که مشکل پاور رو به ایجاد شدن یا با تاثیر خوندن بد سکتور ربط بدم؟ من صحبت خاموش و روشن شدن موتور درایور رو به دلیل اختلال در پاور کردم، نه تاخیر در خوندن بد سکتور. شما موتور دیسک و بد سکتور رو بهم ربط میدید و یک نتیجه غیر منطقی میگیرید.

بعد اینکه الان اولین و آخرین راه برای رفع تاخیر ، فقط فرمت سطح پایین هست؟
هیچ راه حلی وجود نداره. اولین و آخرینی نداره. شما سعی میکنید از یه سخت افزار معیوب استفاده کنید. بخشی اش که معیوبه رو کنار میذارید. مثل غذای در حال کپک زدنی که بخش خرابش رو جدا کنید. فردا بخش دیگری خراب خواهد شد. بد سکتور که با فرمت سطح پایین ترمیم نمیشه، فقط اگه تو اون پروسه بد سکتور شناسایی بشه کنار گذارده میشه، اونم به اندازه ای. هارد دیسک تعداد سکتور های رزرو اش به حدی نیست که بشه تا ابد این پروسه رو ادامه داد. بد سکتور های جدید هم به مرور خودشون رو نشون میدن و بوجود میان. هارد دیسکی هم که بدسکتور داره اصلا قابل اطمینان نیست.

میشه با یه نرم افزاری ، سکتوری که تاخیر داره را بهش به عنوان ورودی داد تا نشونه گذاری کنه تا جزء هارد حساب نشه (مثل بدسکتور) تا به این شیوه حل بشه؟
یا بهتر اینکه نرم افزاری وجود داره که اسکن کنه و مثلا بهش به عنوان ورودی بگیم هر سکتوری را که اسکن میکنه ، اگه سرعت خوندن اش کمتر از یه مقدار خاصی بود (مثلا کمتر از 30 مگابایت بر ثانیه بود) ، به عنوان سکتور بلا استفاده نشانه گذاری کنه؟
همه اینکار هایی که شما میخواهید بکنید هم جزو روال فرمت سطح پایینه و هم فرمت سطح بالا و هم نرم افزار های مرتبط. کار اضافه ای نیست که شما انجامش بدید. هر سکتوری هم نمیشه در درایور به عنوان بدسکتور ثبت کرد، محدودیت داره. فرضا هارد دیسکی که همه نسخه های جدول پارتیشن بندی اش بد سکتور داره که اصلا اطلاعات پارتیشن بندی اش بالا نمیاد.

SajjadKhati

ممنون
الان اگه مشکل پاور باشه ، اون نرم افزار hd tune که گفته بودین ، مشخص میکنه؟
این اطلاعات هارد فامیلمه :

j6flxz1utgnz.jpg

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون
الان اگه مشکل پاور باشه ، اون نرم افزار hd tune که گفته بودین ، مشخص میکنه؟

نه دقیقا، اما میتونه کمک کنه که اگه ایراد خارج از دیسک باشه بشه تشخیص داد که مربوط به چه بخشیه، اما چون گزارش S.M.A.R.T کلا برای خود دیسک ئه، به هیچ سخت افزار خارجی بصورت مشخص اشاره نداره.
فرضا در درایو شما Spin Up Time و Spin Retry Count و Power Cycle Count و Unsafe Shutdown Count مشکلی رو نشون نمیدن که مرتبط با موتور دیسک یا منبع تغذیه موتور باشه، پس قاعدتا کابل برق و پاور هم ایرادی ندارند.

این اطلاعات هارد فامیلمه :
اون Reallocated Sector Count میگه دیسک شما 50 سکتور معیوبی داشته که با سکتور های رزرو جایگزین شده. یعنی دیسک 50 سکتور رزرو اش رو صرف تعویض سکتور های معیوب کرده و مشکل اون 50 سکتور الان برطرف شده.
اون Current Pending Sector هم میگه دیسک شما همچنان 257 سکتور های غیر قابل اعتماد شناسایی شده ای داره که یا کلا قابل استفاده نیستند یا به زحمت خوانده و نوشته میشوند و باید در صورت امکان جایگزین شوند. یعنی حداقل 257 سکتور دیسک وضعیت پایدار و قابل اتکایی ندارند و همچنان باید توقع تاخیر و خطا رو داشته باشید. با فرمت سطح پایین احتمال داره این تعداد کم بشه و با استفاده مجدد از دیسک این تعداد بیشتر بشه.

SajjadKhati

سلامی مجدد
هاردم اومد و گارانتی تعویض کرد (البته من سریال هارد قبلی را ندارم و از طریق سریال ، دقیق نمیدونم) . گارانتی الماس ایران ، خیلی خوبه . هر چند از برند western digital زده شدم ، ولی سعی میکنم برندها را با این گارانتی هم بگیرم .

الان نمیدونم هارد فامیلم رو چی کار کنم؟! همونطور که گفته بودم ، این هم همین مشکل رو داره. الان انگار بدتر هم شد .
امروز که هارد خودم را وصل کردم (که از گارانتی اومد و پارتیشن بندی هم نشده بود) ، ویندوز که روی ssd نصب بود ، هارد فامیلم هم وصل بود ، هارد فامیلم باز active time اش تا ۱۰۰ در ۱۰۰ رفت و نمیشد کاری انجام داد و ریست ویندوزی هم نمبشد و مجبور به ریست وستی شدم . همون لحظه توی task manager دیدم بیشترین استفاده کننده از هارد ، پروسه system هست که خوندن و نوشتن عادی هم اتفاقا انجام میداد و زیاد نبود . البته همونطور که میدونید ، ممکنه active time تا ۱۰۰ در ۱۰۰ بره اما read و write خاصی انجام نشه . این active time چیه را هنوز نمیدونم .
موقع ریستارت هم گفته بود Ad_msg_wnd باعث جلوگیری از ریست سیستم میسه که مجبور به ریست دستی شدم . این چیه هم نمیدونم

SajjadKhati

سلامی مجدد
آقا دو هفته ی پیش سلامتی هارد فامیلم (توسط نرم افزار Hard Disk Sentinel) حدود 50 درصد بود اما الان میزنه 20 درصد . البته چند باری بخاطر خوندن و ریست نشدن از طریق ویندوز ، مجبور به ریست دستی شدم .
برای چی این جوری شد؟ برای همینه؟
الان چاره ای جز فرمت سطح پایین (با نرم افزار مخصوص western digital یا ...) ندارم؟ اگه درست نشد ، به نظرتون بدم به یه خدمات گارانتی (مثل الماس ایران) برای تعمیر با هزینه ی خودمون؟ یا نمیصرفه تعمیر بشه؟
ممنون

SajjadKhati

سلامی مجدد
استاد علی ، هارد را فرمت سطح پایین کنم ، لازمه دوباره واسه ی بد سکتور هم چک کنم یا فقط همون فرمت سطح پایین کافیه؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
استاد علی ، هارد را فرمت سطح پایین کنم ، لازمه دوباره واسه ی بد سکتور هم چک کنم یا فقط همون فرمت سطح پایین کافیه؟
کافی برای چی؟ برای اینکه هارد دیسک عاری از بد سکتور باشه؟ هیچوقت همچین تضمینی وجود نداره. هیچ روالی برای این منظور کافی نیست.
به اون معنا که چک کردن مکمل فرمت باشه، نه، مکمل نیست و لازم نیست، ولی معنی اش این هم نیست که دیگه فردا بد سکتور جدیدی پیدا نشه. معنی اش هم این نیست که بعد فرمت تمامی بد سکتور ها پیدا شده اند.
در ضمن فرمت سطح پایین سکتوری که به زحمت قابل استفاده است رو بد سکتور محسوب نمی کنه. همون سکتور یک مدت بعد میتونه غیر قابل استفاده بشه.

SajjadKhati

ممنون استاد علی
من هارد را فرمت سطح پایین کردم (با ابزار وسترن دیجیتال) . البته با همین ابزار هم اسکن برای بد سکتور هم کردم . قبل از فرمت ، خیلی بدسکتور و اونم اواخر هارد ، بدسکتور شدید و بسیار زیاد داشت اما بعد از فرمت ، هیچ بدسکتوری پیدا نکرد .
بعد با نرم افزار hdd regenerator که اسکن کردم اون هم هیچ بد سکتور (و حتی تاخیری) پیدا نکرد .
قبل از فرمت ، در hd tune ، وضعیت current pending sector و reallocated sector count را warning هشدار میداد . اما بعد از فرمت ، هشدار current pending sector به ok تبدیل شد و مقدار reallocated sector count هر چند به 66 کاهش یافت اما هشدارش وجود داره . نمیدونم چرا این میگه 66 تا بدسکتور داره اما ابزار وسترن دیجیتال با hdd regenerator ، هیچ بدسکتوری پیدا نکردن .قبل از فرمت ، در نرم افزار Hard Disk Sentinel ، وضعیت سلامتی اش 21 بود که بعد از فرمت به 34 افزایش پیدا کرد . این هم همون 66 بدسکتور را میگه !

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
من هارد را فرمت سطح پایین کردم (با ابزار وسترن دیجیتال) . البته با همین ابزار هم اسکن برای بد سکتور هم کردم . قبل از فرمت ، خیلی بدسکتور و اونم اواخر هارد ، بدسکتور شدید و بسیار زیاد داشت اما بعد از فرمت ، هیچ بدسکتوری پیدا نکرد .
بعد با نرم افزار hdd regenerator که اسکن کردم اون هم هیچ بد سکتور (و حتی تاخیری) پیدا نکرد .
قبل از فرمت ، در hd tune ، وضعیت current pending sector و reallocated sector count را warning هشدار میداد . اما بعد از فرمت ، هشدار current pending sector به ok تبدیل شد و مقدار reallocated sector count هر چند به 66 کاهش یافت اما هشدارش وجود داره . نمیدونم چرا این میگه 66 تا بدسکتور داره اما ابزار وسترن دیجیتال با hdd regenerator ، هیچ بدسکتوری پیدا نکردن .قبل از فرمت ، در نرم افزار Hard Disk Sentinel ، وضعیت سلامتی اش 21 بود که بعد از فرمت به 34 افزایش پیدا کرد . این هم همون 66 بدسکتور را میگه !
من قبلا توضیح دادم که اون پارامتر ها چی رو نشون میدن، اگر کسی بهتون گفته که reallocated sector count تعداد سکتور های معیوب رو نشون میده بهتون اشتباه گفته. اگر هم خودتون همچین برداشتی دارید اشتباه می کنید.
قرار هم بر این نیست که مقدار reallocated sector count کاهش پیدا کنه.

SajjadKhati

نه دقیقا، اما میتونه کمک کنه که اگه ایراد خارج از دیسک باشه بشه تشخیص داد که مربوط به چه بخشیه، اما چون گزارش S.M.A.R.T کلا برای خود دیسک ئه، به هیچ سخت افزار خارجی بصورت مشخص اشاره نداره.
فرضا در درایو شما Spin Up Time و Spin Retry Count و Power Cycle Count و Unsafe Shutdown Count مشکلی رو نشون نمیدن که مرتبط با موتور دیسک یا منبع تغذیه موتور باشه، پس قاعدتا کابل برق و پاور هم ایرادی ندارند.

اون Reallocated Sector Count میگه دیسک شما 50 سکتور معیوبی داشته که با سکتور های رزرو جایگزین شده. یعنی دیسک 50 سکتور رزرو اش رو صرف تعویض سکتور های معیوب کرده و مشکل اون 50 سکتور الان برطرف شده.
اون Current Pending Sector هم میگه دیسک شما همچنان 257 سکتور های غیر قابل اعتماد شناسایی شده ای داره که یا کلا قابل استفاده نیستند یا به زحمت خوانده و نوشته میشوند و باید در صورت امکان جایگزین شوند. یعنی حداقل 257 سکتور دیسک وضعیت پایدار و قابل اتکایی ندارند و همچنان باید توقع تاخیر و خطا رو داشته باشید. با فرمت سطح پایین احتمال داره این تعداد کم بشه و با استفاده مجدد از دیسک این تعداد بیشتر بشه.

ممنون
realocated sector count پس یعنی مقداری که دوباره اختصاص و ترمیم شده .
حالا هر هارد ، چند سکتور رزرو برای روز مبادا داره؟

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون
realocated sector count پس یعنی مقداری که دوباره اختصاص و ترمیم شده .
حالا هر هارد ، چند سکتور رزرو برای روز مبادا داره؟
یک درصد ناچیز. نه مقدار مشخص استانداردی وجود داره و نه محل قرار گیری استانداردی دارند.

SajjadKhati

سلامی مجدد
استاد علی ، الان یه هارد اگه کاملا سالم باشه ، اولین علائمی که نشونه ی افت سلامتی شه اینه که مقدار realocated sector count بیشتر از 0 میشه؟ که یعنی بدسکتوری گرفت اما با سکتور رزرو جایگزین شد؟
بعد اینکه هارد اگه الان ضربه بخوره ، همون لحظه بدسکتور میگیره و این مقادیرها ، همون لحظه خودشون را نشون میدن یا نه مثلا ممکنه چند روز کلا مدتی بگذره تا این مقادیرها تغییر کنن؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
استاد علی ، الان یه هارد اگه کاملا سالم باشه ، اولین علائمی که نشونه ی افت سلامتی شه اینه که مقدار realocated sector count بیشتر از 0 میشه؟ که یعنی بدسکتوری گرفت اما با سکتور رزرو جایگزین شد؟
بعد اینکه هارد اگه الان ضربه بخوره ، همون لحظه بدسکتور میگیره و این مقادیرها ، همون لحظه خودشون را نشون میدن یا نه مثلا ممکنه چند روز کلا مدتی بگذره تا این مقادیرها تغییر کنن؟
نه. هر وقت دیدید HD Tune سطری رو زرد نشون میده یعنی یا هارد دیسک خودش ایراد داره یا احتمالا کابلش. لازم نیست که حتما سکتور معیوبی تعویض بشه تا هارد دیسک مشکل دار باشه. اون همه مشخصات در S.M.A.R.T هست، فقط بد سکتور که نیست. بد سکتور الزاما ربطی به ضربه نداره. وقتی هد رفته کنار و پارک شده، حالا هی ضربه هم به هارد دیسک بخوره اتفاق خاصی نمی افته. سناریو جنایی برای هارد دیسک ننویسید.
در ضمن S.M.A.R.T در خلال کار هارد دیسک بروز میشه، چک کردن روزانه که نداره. هارد دیسکی که خاموشه یا هارد دیسکی که مدتها است اسکن نشده و کاری با یک قسمت از سکتور هاش نداره طبعا اطلاعات S.M.A.R.T اش آپدیت شده و قابل اتکا نیست.

SajjadKhati

ممنون استاد علی
interface crc error count یعنی چی و اگه مقدار current و worst اش 200 و threshold اش 0 و data اش 3 و status اش attention باشه (وضعیت بقیه ی پارامترها ok هست) ، یعنی چی و چی کار باید کرد؟

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
interface crc error count یعنی چی و اگه مقدار current و worst اش 200 و threshold اش 0 و data اش 3 و status اش attention باشه (وضعیت بقیه ی پارامترها ok هست) ، یعنی چی و چی کار باید کرد؟
چرا تو گوگل جستجو نمی کنین، میترسین جستجو کنین اتفاق بدی بیافته؟ به current و worst و threshold کاری نداشته باشین، بازه شون بستگی به مشخصات کارخونه اش داره و نیازی به تفسیر شون هم نیست. data ئه 3 یعنی تا حالا 3 بار داده ای که از اینترفیس هارد دیسک دریافت شده داده خطا داری بوده و با CRC اش مطابقت نداشته، حالا میتونه بخاطر خرابی مدار خود هارد دیسک باشه یا به دلیل ایراد در اتصالات و کابل.
کار خاصی نمیتوانید بکنید، فقط چک می کنید که کابل دیتا و اتصالات درست باشه.

SajjadKhati

سلامی مجدد استاد .
خیلی ممنون استاد .
گفتم ادامه ی بحثِ بد سکتورها را اینجا بگم که جستو اش برای بعد راحت تر باشه .

استاد ، در اون تاپیک که نرم افزار DRevitalize (برای رفع بدسکتور) را معرفی کردید ، حداقل در وهله ی اول (که داره اسکن میکنه) ، به معنی واقعی کلمه خیلی خوبه و همون چیزی هه که من دنبالش بودم .
حتی گزینه ای داره که میشه سکتورهای با سرعتِ پایین (که سرعت دسترسی به سکتورش را هم ازمون میپرسه که چه سرعتی مد نظرمونه و پیشنهادِ 150 میلی ثانیه را بصورت پیش فرض میده) را بازیابی کرد .
اسنادی هم که توضیح داده ، روون هست . یه سری را الان خوندم و یه سری دیگه را بعدا میخونم .

همین هاردی که HDD Regenerator به اولین بدسکتوری که رسید ، ارور device not ready را داد ، به راحتی اون بدسکتور را بازیابی کرد و الان خیلی جلوتر رفت!
به راحتی یه سر و گردن از HDD Regenerator پیشرفته تر و قدرتمندتر و بهتر هست (حداقل در دید اول) .
دقیقا دنبال همچین نرم افزاری بودم .

ولی استاد یه مشکل اینه که نسخه ی Demo را از سایتش گرفتم که هر یه بدسکتور را پیدا میکنه (چون رایگان نیست) هی پیام میده که مثلا 60 ثانیه صبر کنید تا ادامه بدم . یا اینکه میگه فقط 14 روز از نرم افزار استفاده میتونید کنید (نمیدونم توی نسخه ی dos اش ، بعد از 14 روزِ دیگه ، از کجا متوجه میشه که دوباره داریم استفاده میکنیم . مخصوصا که در سیستم دیگه استفاده میشه؟!!)
شما نسخه ی غیر Demo شو دارین؟

تشکر استاد بابت معرفی این نرم افزار کاربردی :rose:

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد
لینکی هم نمیدونین که نسخه ی غیر Demo اش را داشته باشه؟ من جستجو کردم ، چیزی پیدا نکردم .
تنها چیزِ اعصاب خورد کن اش همینه . هر بدسکتوری که پیدا میکنه ، بعد از تعمیرش 15 ثانیه به مکثِ قبلی اش اضافه میشه .

استاد ، توی نیازمندی های همین نرم افزارِ DRevitalize ئه تحت ویندوز (در سند pdf اش که توی سایتش گذاشتن) ، میگه .Net FrameWork 4.6 را باید نصب کنیم!!
به قول بهتاش ، چی شی بَیّه؟ :green:
یعنی این نرم افزار در Net FrameWork نوشته شد و جزء زبان های Managed هست . یعنی مثلا با سی شارپ نوشته شد؟!!
یا فقط بخش مختصری اش با سی شارپ نوشته شد؟

مگه دسترسی اش به هارد ، دسترسیِ سطح پایین نیست؟
زبانن های دات نت مگه دسترسی سطح پایین تا این حد میدن!!
چی شده؟!!

----------------------------

بعد از اینکه با این نرم افزارِ DRevitalize بدسکتور گیری شده ، نیاز هست که با نرم افزارهایی که فرمت سطح پایین میکنن ، low level format کنم؟
البته سکتورها با سرعتِ دسترسی پایین تر ، یعنی پایین تر از 100 میلی ثانیه را هم refresh کردم.
یعنی بدسکتور گیری کردن با DRevitalize ، دسترسیِ سطحِ پایین تری به هارد داره یا فرمت سطح پایین کردن؟

-----------------------------

بعد اینکه در این نرم افزار ، 2 حالتِ اسکن وجود داره . یکی Read Test و یکی هم Write Test .
تفاوت دقیق بین این دو گزینه چین و کدوم یک ، کجاها کاربرد داره؟

توی سندش اومده که در بخش Write Test ، سکتورها با zero-fill نوشته میشن (و با صفر پر میشن) . (که این هم از اسمش مشخص هست ولی کاربردش نیست . اینکه مثلا به درد کجا میخوره و چه زمانی ازش استفاده میشه) .
طبق توضیحاتی که در سندش ، در این بخش میده :

Modern hard drives only show bad sectors on write access when their spare sector pool has been exhausted. This means that if automatic sector reallocation was turned on when the drive surface started getting bad, those bad sectors were replaced by good sectors from the spare sector pool causing sector reallocation (and as a result a slower access to those sectors). This utility will let the drive intelligent defect management system decide whether to reallocate or entirely reclaim a bad sector.

چیزی که من متوجه شدم اینه که هاردهای مدرن ، اگه وقتی که ویژگیِ reallocation شون روشن باشه (که بصورت پیش فرض ، این طور هست) ، اگه سکتوری خراب بشه و بدسکتور ایجاد بشه ، سکتورهای رزرو ای را که دارن ، بصورت اتوماتیک جایگزینِ بدسکتورهایی که پدید اومدن ، میکنن (که قبلا هم شما این قضیه را توضیح داده بودید) .

حالا وقتی این سکتورهای رزرو ، تمام بشه ، بدسکتورهای جدیدی که بوجود اومدن ، فقط وقتی خودشون را نشون میدن که روی دیسک ، چیزی نوشته بشه (یعنی در این حالت ، زمانِ خونده شدن از دیسک ، بدسکتورها خودشون را نشون نمیدن) .

بنابراین تفاوت Read Test و Write Test اینه که اگه سکتورهای رزرو برای بدسکتور (که هارد از اول داره) ، تمام بشه ، برای پیدا کردنِ بدسکتورهای جدید ، فقط Write Test جواب میده .
درست متوجه شدم؟ منظورش همینه؟

و اینکه از کجا میتونیم متوجه بشیم که در هاردمون ، چه تعداد از سکتورهای رزرو باقی موندن؟ (برای اینکه وقتی بدسکتوری در هارد ایجاد شد ، جایگزین شون بشن . نه اینکه سکتورهای رزروی که جایگزین شدن را متوجه بشیم ، نه) .

----------------------------------------

و بعد اینکه طبق این سند که خوندم ، اگه بد متوجه نشده باشم ، انگار دو نوع بازیابیِ بدسکتور داریم .
یکی به روشِ realocation که همونطور که گفته بودید ، (این نرم افزار یا خودِ هارد) ، سکتورهای رزروِ هارد را جایگزینِ بد سکتورها میکنه .
یکی دیگه هم روش Repair یا Restore یا Refresh یا کلا بازیابی که هر چند توضیح نداد اما شاید منظورش این باشه که اون بدسکتور را از جدولِ سطحِ پایینِ هارد ، کنار میذاره (اون سکتور را در جدولِ سطحِ پایینِ هارد ، شماره گذاری نمیکنه) . که حالا نمیدونم درست میگم یا نه .

-------------------------------------

استاد ، منظورِ سرعت دسترسی به سکتورها چیه؟
در واقع ، رابطه ی سرعتِ دسترسی به سکتورها با سرعتِ خوندن و نوشتنِ هارد در یک ثانیه (همین سرعتی که وقتی فایلی را میخونیم یا مینویسیم) ، چیه؟

این گزینه با نام drive access time (یا sector access time) ، که در میلی ثانیه مشخص میشه ، زمان دسترسی به سکتورها را انگار نشون میده .
خودِ نرم افزار پیشنهاد میکنه که هاردهایی که مشکل ندارن ، این گزینه براشون باید پایین تر از 150 میلی ثانیه را نشون بده .
هاردهایی که در وضعیت خیلی خوب هستن ، این گزینه زیر 100 میلی ثانیه رو براشون نشون میده .
با همین گزینه هست که میشه سکتورهای با سرعت آروم تر را بازیابی و تعمیر کرد .

من اول فکر میکردم این گزینه ، همون سرعتِ خوندن و نوشتن در هارد و سکتورها را نشون میده .
یعنی فکر میکردم هر چی کمتر باشه ، سرعتِ خوندن و نوشتن در اون سکتورها ، بیشتره .
اما فکر کنم این فهمی که دارم ، درست نیست (حس میکنم . باز هم دقیق نمیدونم) .
اگه درست نیست ، پس این چیه ؟ آیا رابطه ای بین این با سرعت خوندن و نوشتن در سکتورها و هارد هست؟ اگه آره ، رابطه شون چیه؟

-------------------------------

این لپتاپ فامیلم (که از اینترنت خریده بودم) را دیشب تا حالا با این نرم افزار اسکن کردم .
یه اوایلش 40 تا بد سکتور داشت . همون اوایل و وسطهاش به بعد ، یه سری (به مقدار کم) سرعت دسترسی به سکتورهاش هم تک و توک ، کم بود . همه ی اینها را حل کرد و هیچ مشکلی در این بخش ها نداره دیگه (بجز بخش آخر که در زیر توضیح میدم) و یه بار دیگه که اسکن کردم ، با سرعت کاملا مناسب (سرعتِ خوندنِ 150 مگ بر ثانیه) و مثل هاردهای عادی و کاملا سالم عمل میکنه .

این روند (که حالت عادی هست و همه ی مشکلات تعمیر شد) ، تا وقتی که برنامه ، 96 درصد از هارد را اسکن میکرد ، ادامه داشت اما وقتی به 96 درصد که رسید ، به یه بدسکتور شدید (احتمالا فیزیکی بود) برخورد که هدِ هارد به مدت چندین دقیقه گیر کرد و حتی یه سکتور هم جلوتر نمیرفت . و صدای هارد هم بصورت واضح شنیده میشد .

دکمه ی escape را که زدم ، بعد از چند دقیقه برنامه تازه جواب داد (میترسیدم ریست کنم ، هد کلا گیر کنه) . از برنامه خارج شدم و مجددا برنامه را اجرا کردم (لپتاپ را خاموش نکردم) ، و مجددا از اول اسکن کردم ، باز هم جلو نمیرفت و همچنان مثلِ قبل ، صدای هارد میومد .

لپتاپ را خاموش و بعد که روشن کردم و دوباره وارد برنامه شدم ، هارد را شناسایی نکرد .
باز دوباره خاموش کردم و روشن کردم ، و این بار دیدم هارد را شناسایی کرد و هارد را از اول اسکن کردم و الان قشنگ داره اسکن میکنه و هیچ مشکلی نیست .
البته 96 درصدش قطعا باید همون مشکل را داشته باشه .
یعنی از 0 تا 95 درصدش را که اسکن میکنه ، مقادیرِ Slow ، Error ، Bad Sector Found ، Sector Refreshed همه شون روی مقدار 0 (صِفر) هستن . سرعت اسکن هم 150 مگ بر ثانیه هست که خوب هر چی بیشتر کار میکنه و گرم تر میشه ، اندکی کاهش سرعت داره که کلا طبیعی هه .

الان آیا به نظرتون از 96 درصد به بعد را unpartition کنم ، قبل از اون 96 درصد (یعنی از 0 تا 95 درصد از هارد) که سالم هست ، مثل همین الان قابل استفاده هست دیگه؟
یعنی براحتی میشه از بخشِ سالم هارد استفاده کرد دیگه . درسته؟

واقعا ببخشید استاد که طولانی شد .
تشکر .
همچنین تشکر بابت معرفی این نرم افزار فوق العاده . واقعا بسیار کاربردی هه . :rose:

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا