مشکل تاخیر و بدسکتور هارد

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
هاردم مشکل تاخیر و بدسکتور پیدا کرده انگار.
وقتی درایو e را دیفرگمنت میکنم یا گاها چیزی توش کپی میکنم، برای مدتی کلا ایست میکنه عملیات هارد و انتقال اطلاعاتش صفر میشه و بعد از مدتی اوامه میده.

با hdd regenerator دفعه ی اول اسکن کردم ، تا ۲۵ گیگ اولش ۴۶ تا بد سکتور شناخت. دفعه ی دوم ۱۵ و دفعه ی سوم ۸ تا و دفعه ی آخر ۰ تا بد سکتور شناخت .
اوایل درایو اول و اوایل درایو دوم ، تاخیر هم داشتن ولی درایو سوم که حجم بزرگی داره ، تا جایی که اسکن کرد نه مشکل بد سکتور داشت و نه مشکل تاخیر .

چند تا سئوال دارم :
۱) میگم نرم افزاری نیست که فقط پارتیشن خاص را low level format کنه؟
۲) چجوری میشه مشکل تاخیر را حل کرد؟ با فرمت کردن حل میشه؟
۳) فرمت کردن بدون quick در ویندوز ، همون کار فرمت سطح پایین (low level format) را میکنه؟ یعنی با این نوع فرمت کردن ، دیگه لازم به low level format نیست؟

۴) نرم افزار hdd regenerator تا ۱.۶۷ ترا را میشناسه . نرم افزاری مثل این (رفع بد سکتور بدون از دست رفتن اطااعات) میشناسین که حجم بیشتر از هارد را ساپورت کنه؟
ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
۱) میگم نرم افزاری نیست که فقط پارتیشن خاص را low level format کنه؟
از نظر فنی بی معنیه، پارتیشن بندی تقسیم بندی سطح بالایی است، فرمت سطح پایین همچین تقسیم بندی سطح بالایی رو به رسمیت نمیشناسه.

۲) چجوری میشه مشکل تاخیر را حل کرد؟ با فرمت کردن حل میشه؟
فرمت سریع که پیشفرض هم هست هیچ مشکلی رو رفع نمی کنه، باید سکتور های اون پارتیشن باز نویسی بشه تا اگر سکتوری قابل استفاده نیست مارک بد سکتور بخوره و کنار گذارده بشه. پس اگر می خواهید با فرمت کردن حل اش کنید باید از فرمت کامل که زمان زیادی لازم داره استفاده کنید، نه Quick Format یعنی تیک فرمت سریع رو بردارید. در ضمن hdd regenerator خیلی بهتر از فرمت کردن اینکار رو انجام میده چون برای شناسایی سکتور های معیوب طراحی شده، بر خلاف فرمت که تا جایی که سکتوری به زحمت قابل استفاده بشه همچنان ازش استفاده می کنه. و نهایتا کاری که دارید می کنید نه راه حل دائمی است و نه خیلی دقیق ئه. ممکنه سکتوری امروز مشکل نداشته باشه ولی فردا مشکل دار بشه. هارد دیسکی که سکتور خراب داره معمولا سکتور خرابش در همون حد نمیمونه و مدام بیشتر میشه.

۳) فرمت کردن بدون quick در ویندوز ، همون کار فرمت سطح پایین (low level format) را میکنه؟ یعنی با این نوع فرمت کردن ، دیگه لازم به low level format نیست؟
به هیچ وجه. فرمت داخل ویندوز فرمت سطح بالا است. دو تا روال و لایه کاملا مجزا هستند. هیچ دیسکی بدون فرمت سطح پایین نمیتونسته در ویندوز فرمت بشه. همه دیسک ها از ابتدا فرمت سطح پایین شده اند، حتی اگه پارتیشنی نداشته باشند.

۴) نرم افزار hdd regenerator تا ۱.۶۷ ترا را میشناسه . نرم افزاری مثل این (رفع بد سکتور بدون از دست رفتن اطااعات) میشناسین که حجم بیشتر از هارد را ساپورت کنه؟
ممنون
نه. محدودیتی است که الزاما ربطی به نرم افزار خاصی نداره، محدودیت مادربورد ئه که در آدرس دهی MBR به 2TB محدود میشه. اون موقع که این سیستم های آدرس دهی رو ابداع می کردند تصور نمی شد که روزی هارد دیسک به این محدوده برسه. هر نرم افزاری که برای دسترسی به سکتور ها به روتین های MBR مادربورد و BIOS وابسته بشه این محدودیت رو پیدا می کنه.

SajjadKhati

سلام
خیلی ممنونم استاد علی
با hdd regenerator اسکن کردم ، همونطور که گفتم در آخرین اسکن اش 0 بدسکتور شناخت ولی موقع اسکن درایو اول (فضایی که در درایو اول محسوب میشد) ، هر چند دیگه تاخیری را ننوشت (یعنی ننوشت delay وجود داره) ولی در عمل موقع اسکن مکث هایی میکرد .
بعد توی ویندوز رفتم (از یه ویندوز در هاد دیگه) و بصورت غیر quick اون درایو را format کردم ، وسط کار گیر میکرد و هارد از my computer میپرید و میگفت عملیات فرمت غیر قابل انجام هست .
هاردم از نوع Basic GPT هست . البته خود نرم افزار hdd regenerator پیشنهاد داد که در بایوس نوع اتصال هارد رو روی IDE بذارم و گذاشتم (نمیدونم واسه اینه که کل فضای هارد را نمیشناسه یا نه)
الان میخوام اطلاعات هاردم را توی سیستم دیگه بریزم و هاردم را با نرم افزار hdd low level format ، فرمت سطح پایین کنم . شما نرم افزار بهتری را برای فرمت سطح پایین میشناسین یا همین خوبه؟ یا روش بهتر و ساده تری جز فرمت سطح پایین برای این کار به ذهنتون میرسه که بهم پیشنهاد بدین؟

SajjadKhati

فقط من موندم چی شده که بد سکتور گرفت؟ اتفاقا درایو اول توش ویندوز 7 نصب بود و من زیاد با اون ویندوز کار نمیکردم (95 درصد استفاده ام ، ویندوز 10 که در ssd نصب هست ، هست) . پاورم هم جنسش خیلی خوبه (green 450uk) و نوسان برق ، فکر نکنم تاثیر زیادی روش داشته باشه (اگه هم میخواست داشته باشه ، باید روی اون درایوی که بیشتر خونده و نوشته میشه ، داشته باشه) . ضربه ی چندانی هم کلا کیس نخورد . نمیدونم علت این بدسکتور و تاخیری که گرفت ، چیه؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
هاردم از نوع Basic GPT هست . البته خود نرم افزار hdd regenerator پیشنهاد داد که در بایوس نوع اتصال هارد رو روی IDE بذارم و گذاشتم (نمیدونم واسه اینه که کل فضای هارد را نمیشناسه یا نه)

نه. ربطی به IDE/SATA بودن نداره، IDE و SATA کاری به آدرس دهی سکتور ها ندارند، تفاوت بین GPT/MBR تعیین کننده است و البته جدید و قدیمی بودن مادربورد.
الان میخوام اطلاعات هاردم را توی سیستم دیگه بریزم و هاردم را با نرم افزار hdd low level format ، فرمت سطح پایین کنم . شما نرم افزار بهتری را برای فرمت
سطح پایین میشناسین یا همین خوبه؟ یا روش بهتر و ساده تری جز فرمت سطح پایین برای این کار به ذهنتون میرسه که بهم پیشنهاد بدین؟
بهتر و بدتر نداره، Low level format یک روال مشخص داره که با هر نرم افزاری انجامش بدهید نتیجه یکسانی داره.

SajjadKhati

ممنون استاد علی
آها یعنی همه شون از یه الگوریتم استفاده میکنن برای فرمت سطح پایین؟
این zero fill کردن هم همون فرمت سطح پایین هست؟ اگه نیست ، فرقش با فرمت سطح پایین چیه؟ چه زمانی کاربرد داره؟ الان برای مشکل من ، zero fill کردن بهتره یا فرمت سطح پایین؟

من فقط نمیدونم چی شد که بد سکتور گرفت؟ یه کم نوسان برق داریم ، اما جنس پاورم خوبه . پاور نوسان برق را نمیگیره؟

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
آها یعنی همه شون از یه الگوریتم استفاده میکنن برای فرمت سطح پایین؟
این zero fill کردن هم همون فرمت سطح پایین هست؟

نه.
Zero Fill یعنی پر کردن یک به یک سکتور ها با مقادیر صفر. یعنی همه بایت های داخل هارد دیسک بشوند مقدار 0. وقتی دیسکی هنوز فرمت سطح پایین نشده سکتوری شماره گذاری نشده که بتونه Zero Fill بشه. Zero Fill یک روال سطح بالا است، مثل همون پارتیشن بندی.
اگه نیست ، فرقش با فرمت سطح پایین چیه؟ چه زمانی کاربرد داره؟ الان برای مشکل من ، zero fill کردن بهتره یا فرمت سطح پایین؟

وقتی خواستید هاردتون رو به کسی بفروشید و میخواهید مطمئن شوید که هیچ ردی از داده ای داخلش نیست Zero Fill کاملا مناسبه وگرنه الان مناسب کار شما نیست، Zero Fill وقتی به یک بد سکتور بر میخوره یا فقط ردش می کنه یا متوقف میشه. پس هیچ کار مثبتی برای رفع مشکل بد سکتور برای الان یا آینده نخواهد کرد، پس مناسب نیاز الان شما هم نیست.
من فقط نمیدونم چی شد که بد سکتور گرفت؟ یه کم نوسان برق داریم ، اما جنس پاورم خوبه . پاور نوسان برق را نمیگیره؟
هیچ دلیل مشخصی برایش پیدا نمی کنید، ربطی هم به نوسانات برق نداره. هارد دیسک مثل هر قطعه سخت افزاری دیگه ای یک روند تدریجی استهلاک داره و یکسری خرابی های تصادفی و ناگهانی.
ممکنه دو تا هارد دیسک عینا مشابه رو همزمان با هم روی یک سیستم سوار کنید، یکی شون 6 ماه کار کنه و برد بسوزونه ، اون یکی 6 سال بدون مشکل کار کنه.
پاور هم نوسانات رو در حدی ناچیزی کنترل میکنه نه زیاد. خودش با نوسانات برق آسیب میبینه چه برسه به اینکه بخواد کنترلش کنه.

SajjadKhati

سلامی مجدد
با hdd low level format tool ، فرمت سطح پایین تحت ویندوز کردم اولش برای چند سکتور ارور داد ؛ کنسل زدم و دوباره فرمت کردم ، ارور نداد ولی دوباره که با hdd regenerator اسکن کردم ، همونجاهایی که قبلا یه کم مکث میکرد (اوایل) ، الان هم مکث میکنه.

حالا لا نرم افزار western digital data lifgaurd دارم کار میکنم ، چه گزینه ای را باید بزنم؟ extended test یا wipe را؟ توی توضیحات extended test نوشته برای بد سکتور چک میکنه. این گزینه را زدم ، این هم همون اوایل مکث میکنه.

من که از هاردهای وسترن دیجیتال اصلا راضی نبودم . واسه فامیلم هم گرفته بودم ، همین جوری بعد از یه سال بد سکتور گرفت . تازه اون کامپیوترشو استفاده نمیکرد.

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
با hdd low level format tool ، فرمت سطح پایین تحت ویندوز کردم اولش برای چند سکتور ارور داد ؛ کنسل زدم و دوباره فرمت کردم ، ارور نداد ولی دوباره که با hdd regenerator اسکن کردم ، همونجاهایی که قبلا یه کم مکث میکرد (اوایل) ، الان هم مکث میکنه.

حالا لا نرم افزار western digital data lifgaurd دارم کار میکنم ، چه گزینه ای را باید بزنم؟ extended test یا wipe را؟ توی توضیحات extended test نوشته برای بد سکتور چک میکنه. این گزینه را زدم ، این هم همون اوایل مکث میکنه.

اون Extended Test یا هر Test دیگری بدردتون نمیخوره، برای کسی است که میخواهد ببیند هارد ظاهرا سالمش مشکل خاصی داره یا خیر، فقط وجود مشکل رو اعلام می کنه، همین. شما یک هارد دیسکی دارید که خودتون میدونید معیوبه و سکتور هاش شروع به خراب شدن کرده و یکسری بد سکتور همین الان مشخص شده و یکسری بد سکتور هم در آینده پیدا میشه. شما هزار بار هم تست اش کنید اون بد سکتور که شرمنده نمیشه، سر جاش هست و حذف نمیشه. شما باید روی اون HDD Regenerator و Low level format حساب کنید نه تستی که روی بد سکتور تاثیری نداره. معجزه ای در کار نیست که فلان نرم افزار رو اجرا کنید و برای همیشه سکتور ها معیوب حذف بشن. سکتوری که امروز با اندکی مشکل خونده میشه و سالم محسوب میشه ممکنه فردا غیر قابل خوندن بشه.
وقتی هم فرمت کاملش کنید همه سکتور ها عملا تست میشن، پس Test کردن بی فایده است. Wipe هم مشابه همون Zero Fill برای کسی مناسبه که میخواد هاردش رو واگذار کنه، بدرد مشکل شما نمی خوره. بیخودی وقت تون رو برای نرم افزار های متفاوت تلف نکنید، روال معجزه آسای دیگری وجود نداره.

SajjadKhati

سلامی مجدد
ممنون استاد علی
اینجا توضیحات کامل تری نوشته درباره ی این گزینه ها :

Testing a drive for problems using Data Lifeguard Diagnostics for Windows | WD Support

extended test را زدم و همونطور که در لینک بالا نوشته ، گفت بد سکتور را پیدا کرد و رفع هم کرد ولی باز موقع اسکن با هر نرم افزاری ، اون تاخیر اوایل را داره.
wipe هم در توضیحاتش نوشته که همون فرمت سطح پایین میکنه .
پس الان wipe را امتحان کنم .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
ممنون استاد علی
اینجا توضیحات کامل تری نوشته درباره ی این گزینه ها :

Testing a drive for problems using Data Lifeguard Diagnostics for Windows | WD Support

extended test را زدم و همونطور که در لینک بالا نوشته ، گفت بد سکتور را پیدا کرد و رفع هم کرد ولی باز موقع اسکن با هر نرم افزاری ، اون تاخیر اوایل را داره.
در مورد Extended Test نوشته بد سکتور رو پیدا می کنه و مارک می زنه که بعدا ازش استفاده نشه. اینکار رو اسکن درایو خود ویندوز هم انجام میده. همون اتفاقی که موقع نوشتن داده های فایل در هر درایوی هم ویندوز انجام میده. و مناسب نیست چون وقتی به هر دلیلی درایو فرمت شد اون اطلاعات بد سکتور های شناسایی شده پاک میشه و باز روز از نو و روزی از نو. Low Level Format به این دلیل مناسبه چون قبل از اینکه اصلا اون سکتور معیوب شماره گذاری بشه با یک سکتور رزرو سالم جایگزینش می کنه، نه اینکه جزو درایو در نظر بگیرتش.
هم در توضیحاتش نوشته که همون فرمت سطح پایین میکنه .
پس الان wipe را امتحان کنم .
بله. ظاهرا گزینه Wipe اش همون Low level format می کنه.

SajjadKhati

سلامی مجدد
با نرم افزار western digital data lifgaurd گزینه ی wipe را زدم اما بازم اوایل اش تاخیر داره .
نمیدونم چرا نرم افزار hd sentiel ، وضعیت سلامتی اش را وخیم و ۹ درصد مینویسه و میگه بالای ۱۷۰۰ تا بد سکتور داره در صورتی که بقیه ی نرم افزارها میگن بد سکتور نداره و فقط ۲۰ گیگِ اولش تاخیر دارهو سرعت بقیه ی قسمت هاش کاملا طبیعی و بدون نقص و بدون تاخیر هست.
الان به نظرتون من ۲۰ گیگِ اولش را پارتیشن بندی نکنم یا بدم گارانتی؟ به گارانتی امیدی هست که این تاخیر را درست کنن یا گارانتی اش آدم رو سر کار نمیذاره؟ گارانتی اش الماس ایران هست.
ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
با نرم افزار western digital data lifgaurd گزینه ی wipe را زدم اما بازم اوایل اش تاخیر داره .
نمیدونم چرا نرم افزار hd sentiel ، وضعیت سلامتی اش را وخیم و ۹ درصد مینویسه و میگه بالای ۱۷۰۰ تا بد سکتور داره در صورتی که بقیه ی نرم افزارها میگن بد سکتور نداره و فقط ۲۰ گیگِ اولش تاخیر دارهو سرعت بقیه ی قسمت هاش کاملا طبیعی و بدون نقص و بدون تاخیر هست.
الان به نظرتون من ۲۰ گیگِ اولش را پارتیشن بندی نکنم یا بدم گارانتی؟ به گارانتی امیدی هست که این تاخیر را درست کنن یا گارانتی اش آدم رو سر کار نمیذاره؟ گارانتی اش الماس ایران هست.
ممنون
نرم افزار ممکنه مثل فرمت سطح پایین همه سکتور ها رو بررسی کنه، یا ممکنه مثل فرمت سطح بالا سکتور هایی که شماره گذاری شده رو بررسی کنه. طبعا خیلی از سکتور ها معیوب دیگه شماره گذاری نشدن و استفاده نمیشن. در ضمن جستجو برای بد سکتور با جستجو برای سکتور غیر قابل خوندن فرق داره، معمولا هر سکتور با سه بار تلاش مجدد خونده میشه تا مشخص بشه قابل خوندن هست یا نه. سکتور ها هم ممکنه یکی یکی یا یکجا شیار به شیار خونده بشه. روی نتیجه خیلی تاثیر داره.
تا وقتی امکان تعویضش هست هارد دیسک معیوب رو نگه ندارید. حتی اگه یکم پول اضافی بابت نبودن اون مدل خاص لازم بود بدید ارزش داره. اگه گارانتی داره و زیر بار برن براتون تعویضش می کنن، تست میکنن، بد سکتور داشته باشه با یک نو اش تعویض می کنن. تعمیری در کار نیست. تاخیر برای همون بد سکتور ئه.

SajjadKhati

ممنون استاد علی
این سوراخ هواکش هارد کجا هه؟
که میگن روش فیلتره و چیزی نباید روش گذاشت؟
زیر هارد هست یا بالاش یا کنارش؟

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
این سوراخ هواکش هارد کجا هه؟
که میگن روش فیلتره و چیزی نباید روش گذاشت؟
زیر هارد هست یا بالاش یا کنارش؟
روی سطح بزرگش. معمولا یک چیزی شبیه به برچسب گرد مشکی روش قرار داره و معمولا داخل یکم دایره فرو رفتگی بزرگتره تا احتمال پوشیده شدن کاملش کمتر بشه.

SajjadKhati

روی سطح بزرگش. معمولا یک چیزی شبیه به برچسب گرد مشکی روش قرار داره و معمولا داخل یکم دایره فرو رفتگی بزرگتره تا احتمال پوشیده شدن کاملش کمتر بشه.

ممنون استاد علی
آها اون برچسب سیاه های دایره ای شکل؟
واسه ی من حدود ۷ تا ۸ تا داره . من نمیدونستم باید روشون را نپوشوند و کارت گارانتی شو روی هارد گذاشتم و روشو چسب زدم و کلا حدود دو تاشون را چسب یا کارت گارانتی احاطه کرد . اشکال داره؟ واسه ی این قضیه ، بد سکتور یا تاخیر میگیره؟

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون استاد علی
آها اون برچسب سیاه های دایره ای شکل؟
واسه ی من حدود ۷ تا ۸ تا داره . من نمیدونستم باید روشون را نپوشوند و کارت گارانتی شو روی هارد گذاشتم و روشو چسب زدم و کلا حدود دو تاشون را چسب یا کارت گارانتی احاطه کرد . اشکال داره؟ واسه ی این قضیه ، بد سکتور یا تاخیر میگیره؟
همه دایره ها که نه، یک دایره. بقیه زیرشون پیچ ئه. روشون برچسب زدن که اگه هارد رو باز کنید معلوم بشه. فقط یک دایره است که فیلتر ئه.
بدسکتور چیزی نیست که بتوانید دلیلش رو پیدا کنید، اما کلا وقتی هارد دیسک گرم میشه فشار هوای داخل و خارج تفاوت می کنه. اون سوراخ باید باز بمونه تا فشار در داخل و خارج دیسک یکسان بمونه.
اما اینکه راهش رو ببندید بعد فلان مدت چی میشه یا چقدر مدت لازمه بسته بمونه تا طوری بشه که نتیجه و آمار مشخصی نداره.

SajjadKhati

ممنون
چرا حتی روی حالت ide در بایوس میذارم ، اغلب برنامه های hirents boot (بجز hdd regenerator که اونم فقط 1.67 ترا را میشناسه) ، هارد ها را پیدا نمیکنن .
توی ویندوز مشکلی نداره.

the_king

مدیرکل انجمن
ممنون
چرا حتی روی حالت ide در بایوس میذارم ، اغلب برنامه های hirents boot (بجز hdd regenerator که اونم فقط 1.67 ترا را میشناسه) ، هارد ها را پیدا نمیکنن .
توی ویندوز مشکلی نداره.
البته فقط تغییر حالت نرم افزاری که نیست، از نظر سخت افزاری مهمه که به کدوم پورت متصل میشه و درایور مناسبش بکار برده بشه.
بعضی نرم افزار ها که کلا مستقل هستند و با درایور های جانبی کاری ندارند؛ یکسری مشخصات خاص سخت افزار رو میشناسند و اگر سخت افزار با اونها مطابقت نداشته باشه شناسایی اش نمی کنند.
بقیه هم متکی به درایور های داخل اون ویندوز Live هستند که طبعا خیلی ناقص خواهد بود، لابد چون درایور مناسب مادربورد تون رو ندارند، یکسری درایور اولیه رو دارند که با مشخصات مادربورد شما و SATA/IDE اش سازگاری نداره.

SajjadKhati

سلامی مجدد
ممنون استاد علی
اون هارد را دادم گارانتی
الان ، موقتا از هارد فامیلم دارم توی سیستم خودم استفاده میکنم . با کمال تعجب ، این هم مثل هارد من ، گیر میکنه . نمیدونم . مشکل نرم افزاری نیست؟
سه بار ویندوز بالا اومد ، هر سه بار اخیر پشت هم ، پادویش داشت از هارد (مکانیکی که از فامیلم موقتا گرفتم) استفاده میکرد و active time اش 100 در 100 شد و هیچ کار نمیشد کرد و وقتی خاموش کردم ، فقط صفحه ی shut down میومد ولی بخاطر درگیر بودن هارد ، خاموش نمیشد (حتی بعد از 5 دقیقه) که مجبور به ریست دستی شدم . ضد باجگیر پادویش را غیر فعال کردم ، دیگه درگیری اون چندانی نداشت و توی این بوت (تا حالا) مشکلی پیش نیومد .

البته هارد فامیلم هم همین برند هارد خودمه (wd green 2tb) و قبلا هم مشکل بدسکتور داشت . نرم افزار hd sential وضعیت شو خوب نشون نمیده ولی هاردش وقتی روی سیستم خودش نصب بود ، مشکل خاصی نداشت و اصلا هنگ نمیکرد . روی سیستم خودم که نصب کردم ، هنگ میکرد . ویندوزمم هم عوض کردم (آخرین آپدیت ویندوز 10)

الان من اصلا نمیدونم مشکل از کجاست . شما میتونین حدس بزنین؟ حداقل بفهمم مشکل سخت افزاری هه یا نرم افزاری ، خیلی خوب میشد . یا اگه دقیق تر مشکل شو متوجه میشدم که واسه ی چیه .

جدیدترین ارسال ها

بالا