ترفندها و نکات مخفی 3ds Max

شده یه متریال رو تا حالا انیمیت کرده باشید ؟
مثلا opacity اون رو کم و زیاد کرده باشید طوری که توی انیمیشن جسمتون کم کم غیب بشه ؟
نکته این نیست !نکته اینجاست که متریال key روی نوار انیمیشن نمیذاره پس چیکار کنیم تا بتونیم key های اون رو ادیت یا پاک کنیم ؟ :-?
خوب برای اینکار باید جسمی رو که این متریال رو بهش اختصاص دادید رو انتخاب کنید و بله ! key های متریال به همراه key های خود جسم رو میتونید توی نوار Time Line ببینید و ادیت کنید.
:cool:

---------
آقا پیست 100 ام هم که گذشت تبریک !
کی داوطلب میشه اینارو pdf کنه ؟
آخه میدونید چیه ؟ نکته ها رو آدم دیگه مطمئن نیست بقیه گفته باشن به جز کسایی که از اول تاپیکو دنبال کردن. اگه همه نکات یه جا جمع بشه لا اقل به عنوان نسخه اول هم استفاده ش بهتره هم اساتید بیشتر و مطمئن تر نکته وارد میکنن ! (البته همه اینا به نظر من بود)
موفق باشید :rose:

mkf.cgi

Member
براي كامل كردن ترفند دوست خوبم هم بايد بگم كه اگه هم ديده نشد!روي شيء مورد نظر راست كليك كنيد,dope sheet يا curve editor ميتونن تمام اشياء در صحنه با تمام متعلقاتشون رو كه انيميت شدن رو براي تغييرات نشونتون بدن.:wink:

AVGHH

Member
کی داوطلب میشه اینارو pdf کنه ؟
آخه میدونید چیه ؟ نکته ها رو آدم دیگه مطمئن نیست بقیه گفته باشن به جز کسایی که از اول تاپیکو دنبال کردن. اگه همه نکات یه جا جمع بشه لا اقل به عنوان نسخه اول هم استفاده ش بهتره هم اساتید بیشتر و مطمئن تر نکته وارد میکنن ! (البته همه اینا به نظر من بود)

سلام،

پیست صدت مبارک!! (به من چه! خودت نوشتی :D ) :rose:
راس میگی دیگه فک کنم وقتشه، اگه وقت کنم خودم pdf اش میکنم، اما نکته اینجاس که، اگه وقت کنم.

سلام،

پیست صدت مبارک!! (به من چه! خودت نوشتی :D ) :rose:
راس میگی دیگه فک کنم وقتشه، اگه وقت کنم خودم pdf اش میکنم، اما نکته اینجاس که، اگه وقت کنم.
مرسی عزیزم! اما چه حالی میشی اگه بگم پست صدم رو خودت دادی ؟؟؟
من فقط منظورم این بود که از مرز 100 تا گذشت و قکر pdf باش.
میدونم تاپیک خودته و روش تعصب داری اما بیا و به خاطر همه یا خودت وقت کن یا اگه کسی خواست کمک کنه بگو باشه ! :rose:

AVGHH

Member
خواهشمندم :rose:

چه حالی میشی اگه بگم پست صدم رو خودت دادی ؟؟؟
هیچ حالی!! :wink:

میدونم تاپیک خودته و روش تعصب داری اما بیا و به خاطر همه یا خودت وقت کن یا اگه کسی خواست کمک کنه بگو باشه !
کی گفته تاپیک منه؟! اگه تاپیک من بود که شماهارو را نمیدادم! :D تاپیک همه اس.
آقا هر کی میخواد pdf اش کنه، مگه من گفتم فقط خودم میخوام pdf اش کنم.
باشه، میشینم ببینم چی کار میتونم بکنم.
موفق باشی :oops:

آخرین ویرایش:

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
برای تکمیل آموزش دوست خوبم.تو curve Editor میشه مثلا رو انیمیت یکی از محورها یا هر چیزی که یه انیمیت یا یه منحنی درست کرده باشه رو copy کنین و موقع Paste کردن میتونین به حالت instance کنین.اونوت میتونین یه انیمشین مثلا برای opacity متریال داشته باشین و اونو به لامپهای مختلف یا متریالهای کاملا از هم جدا بدین.
فرض کنین برای اینکه 3 تا جسم با 3 تا متریال متفاوت رو میخوائین Fade کنین.با این کار میشه درصدopacity ها رو با هم Instanc کرد.
مبارکه ان شاءالله بتونید پست های زیاد و مفید رو از شما ببنیم و کاربر فعال بشین.
موفق و پیروز باشین.

DIMO

Active Member
آره دیگه فکر کنم وقتشه Pdf بشه چون خود من هم بعضی مسائل رو با تردید بیان می کردم..

خواهشمندم :rose:

هیچ حالی!! :wink:

کی گفته تاپیک منه؟! اگه تاپیک من بود که شماهارو را نمیدادم! :D تاپیک همه اس.
آقا هر کی میخواد pdf اش کنه، مگه من گفتم فقط خودم میخوام pdf اش کنم.
باشه، میشینم ببینم چی کار میتونم بکنم.
موفق باشی :oops:

دعوا هم نداریم که....شنیدن یه نظر اینقدر سنگین شده....

مبارکه ان شاءالله بتونید پست های زیاد و مفید رو از شما ببنیم و کاربر فعال بشین.
موفق و پیروز باشین.

عارف گرامی Moralist-Boy منظورش پست 100 این تاپیک بود نه پست 100 خودش

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
این تاپیک خیلی باحال بیده ... من خیلی خوشم اومد ... به این مگین فروم ... هر کی هر چی یاد داره میذاره تا بقیه استفاده کنن ... اما به نظر من بچه PDF نکنین !! یعنی یه طور دیگه به صورت جامع و یکجا دربیارینش اونم که بشه هر چیزی رو راحت توش سرچ کرد . مثل قسمت index هلپ مکس !!! اینطوری هر چی می خوای رو می تونی راحت پیدا کنی .

اگر PDF باشه پیدا کردن یه چیز خاص خیلی سخت میشه . قبول دارین ؟!!

فکر کنم بشه با فرمت CHM ساختش .. اگر دست گفته باشم . فقط میمونه بحث indexing که نمی دونم دستیه یه اتوماتیک !!
یه سرچی یکنین ... منم میگردم چیزی پیدا کردم می ذارم اینجا

موفق باشین

gigamax

این تاپیک خیلی باحال بیده ... من خیلی خوشم اومد ... به این مگین فروم ... هر کی هر چی یاد داره میذاره تا بقیه استفاده کنن ... اما به نظر من بچه PDF نکنین !! یعنی یه طور دیگه به صورت جامع و یکجا دربیارینش اونم که بشه هر چیزی رو راحت توش سرچ کرد . مثل قسمت index هلپ مکس !!! اینطوری هر چی می خوای رو می تونی راحت پیدا کنی .

فکر کنم بشه با فرمت CHM ساختش .. اگر دست گفته باشم . فقط میمونه بحث indexing که نمی دونم دستیه یه اتوماتیک !!
یه سرچی یکنین ... منم میگردم چیزی پیدا کردم می ذارم اینجا

موفق باشین

آخرین ویرایش:
آره خوب CHM هم جالبه اما خوب شاید نشه درست دسته بندیش کرد .
میشه حالا چه chm چه pdf نسبت به یک سری مطالب عمومی مکس مثل مدلینگ ، متریال ، انیمیشن و ... گروهبندیش کرد.
بعد از جهتی هم چونکه نکته است دلیل نمشه که همه مطالب رو در بر داشته باشه و اگرنم نکته ست که من از قبلش خبر ندارم که چیه پس نمی شه آدم بدونه دنبال چی میگرده که search هم بخواد بکنه.
ولی به هر حال پیشنهاد خوبیه و مطمئنا بهتر از pdf هست.:rose:
ps: راستی ! chm با فارسی مشکل نداره ؟

Farrokh

Active Member
در اصل نرم افزار 3ds Max فقط از اجسام هندسی Mesh و همه ی اجسامی که وجوه آن سه ضلعی بودند پشتیبانی میکرد. تقسیم بندی وجوه یک جسم به وجوه سه ضلعی این اطمینان را میدهد که هنگام رندرسازی مشکلی پیش نخواهد آمد، چون موتورهای رندر قادر به رندر کردن اجسام با وجوه چهار ضلعی و بیشتر از آن نبودند. :-?

به مرور زمان موتورهای رندر بهبود یافته و عملکردشان تقویت شد که دیگر نیازی به تقسیم بندی یک سطح به وجوه متشکل از سه ضلع نبود، به عبارت دیگر نرم افزار قادر به رندر وجوه چهارضلعی و بیشتر از آن نیز شد.

این مطلب اشتباهه

همین الان هم ادیت پلی هم شکل رو به صفحات سه ظلعی تبدیل می کنه منتها با استفاده از invisible edge ها دو تا صفحه ی سه ظلعی رو کنار هم قرار می ده
این طوری می شه که کار کردن برای کاربر ساده تر می شه

علت این امر هم این هست که از نظر ریاضی سه نقطه حتما روی یک صفحه قرار می گیرند
ولی چهار نقطه هیچ الزامی ندارند که یک صفحه ی مشخص رو تشکیل بدن

اساس تمار رندر انجین ها هم به این قضیه ی هندسی بر می گرده و تا اونجایی که من می دونم هیچ رندر انجینی نمی تونه صفحات چهار ظلعی رو ساپورت کنه چرا که ساختن اونها در فضا غیر ممکنه

ببخشید که زیاد شد

AVGHH

Member
دعوا هم نداریم که....شنیدن یه نظر اینقدر سنگین شده....

ظاهرا سوءتفاهم پیش اومده!
من به هیچ عنوان قصد توهین یا دعوا یا چیز دیگه ای رو نداشتم، فقط میخواستم شوخی کرده باشم که ظاهرا گند زدم! :sad:
آقا ما چاکر همه بچه های مجید آنلاینم هستیم، گردنمونم از مو باریکتر، ایناهاش )( این پرانتزا یعنی گردنمه! :D :rose::oops:
به هر حال معذرت میخوام اگه لحنم بد بود به خصوص از moralistboy جان :rose:

این مطلب اشتباهه
فرخ جان، هم یه جورایی تو درست میگی هم این کتابه.
(راست و دروغش پای خود مولف ولی) فکر کنم منظور مولف دقیقا این بوده که قبلا شما با مش نمیتونستی با چهار پنج تا edge کار کنی ولی الان با ادیت پالی میتونی.

متین جان، moralistboy راس میگه، فک کنم اگه برا pdf هه بیایم فهرست موضوعی بزنیم دیگه این مشکل پیش نمیاد، مثلا بخش منتال، یا وی ری، یا...
ضمنا ترفند تا قبل از دونستنش مخفیه، منظورم اینه که کسی که از قبل چیزی ازش نمیدونه، میخواد دنبال چی بگرده؟!

آخرین ویرایش:

gigamax

راست میگین. این هم حرفیه ... ترفند تا قبل از دونستنش مخفیه ....

ولی دسته بندی کار بسار مشکلیه ... یعنی مکشل بودنش به خاطر زمان بر بودنشه ....
امیدوارم چیز خوبی بشه

ps: راستی ! Chm با فارسی مشکل نداره ؟
:-?
موفق باشین

:Mohsen:

کاربر باتجربه
بچه ها دسته بندي چيز خوفيه، ولي به نظر من اين ترفندا اينقدر زياد نشدن كه بخوايم يه جوري دسته بنديشون كنيم كه قابليت سرچ داشته باشه
بعدشم، من فكر نميكنم كسي حال و وقتشو داشته باشه كه اين كارو بكنه، همون pdf بهترتره، تازه اونم به شرطي كه كسي وقت كنه!!!:D

ظاهرا سوءتفاهم پیش اومده!
من به هیچ عنوان قصد توهین یا دعوا یا چیز دیگه ای رو نداشتم، فقط میخواستم شوخی کرده باشم ! :sad:!
داداشمی ! منم مطمئنم که همین طور بوده.:rose: :oops:

محسن جان آره زیاد نشده ولی همینقدر که یه pdf از توش در بیاد و همه مطالب یه جا بشه خوب خودش خوبه . مخصوصا که اینجا 100 % پستاش نکته نیست (مثل همین پست من) و همین باعث میشه که اگه من بخوام یه نکته جدید بگم ندونم کسی قبلا گفته یا نه.
ولی اگر مثلا pdf باشه و من مثلا بخوام یه نکته در مورد متریال بگم کافیه که توی pdf برم بخش متریال رو چک کنم و مطمئن بشم که قبلا گفته نشده.
خلاصه اگرم توی دسته بندیش هم مشکلی باشه که مثلا بخشا چیه من پیشنهادم help تری دی هستش که با وجود مطالب زیاد میبینید که توی صفحه اول همه مطالب رو توی چند بخش دسته بندی کرده :
Setting the Scene
Lights
Cameras
Materials

Characters

Animation

خلاصه ببخشید که طولانی شد و اینکه اینا همش پیشنهاده.
موفق باشید :oops:

سلام ! انگار نکات 3d ته کشیده !!! نمیدونم ابنو کسی گفته یا نه ؟
خوب به هر حال :
شده تا حالا یه چیزی رو مثلا با 20 تا کلید انیمیت کنید بعدش ببینید که ای وای کاش تندتر حرکت می کرد یا کند تر ؟
لابد یاد دکمه Rescale Time افتادید که با Right-click روی دکمه play توی پنجره Time Configuration هست ، نه ؟
خوب این توی یه سری مواقع مشکل رو حل میکنه موقعی که کل انیمیشن رو بخوایم تند نر یا کند تر کنیم .

خوب حالا فرض کنید که از سرعت همه اجسامتون راضی هستید به غیر از یکی که از بخت بد کلی هم زحمت کشیدید سرش تا با n تا کلید توی n صد تا فریم انیمیتش کنید و ای دل غافل حالا که چک میکنید میبینید سرعتش نسبت به بقیه یا کنده یا تنده.
خوب دیگه گمونم دنیا به آخر رسیده ! :mad:
اما نه !!!!!!:neutral:
روی time line ، Right click کنید و از منویی که باز میشه گزینه Configure و بعدش show selection range . رو انتخاب کنید .فحش ندید میدونم ناجور شد عکسشو این زیر گذاشتم بابا !!!! :-?
attachment.php

ظاهرآ اتفاق خاصی نیفتاده ها ؟
خوب پس امتحان کنید یه جسمی رو که انیمیت کردید انتخاب کنید و توی time slider با کلیک و درگ یه سری از کلید ها رو انتخاب کنید.
توجه کنید که یه خط سیاه زیر این کلیدا اضافه شده !
1 . اگر از سمت چپ یا راست این خط سیاه کلیک کنید و بکشید میبینید که فریم های شما scale میشه یعنی معجزه !!!
یعنی اینکه اگه 20 کلید توی 100 فریم داشتید می تونید این 20 کلید رو طوری به هم نزدیک کنید که توی 80 فریم play بشه.
( فحش ندید خوب سخته گفتنش) .
2 . اینکه اگر وسط این خط رو کلیک کنید همه کلید های انتخاب شده رو میتونید منتقل کنید به چپ و راست .

attachment.php

توی عکس بالا من 5 تا کلید رو انتخاب کردم و سمت راست خط سیاه روی اون مربع سفید انتهاش کلیک کردم و به سمت چپ کشیدم. همینطوری که میبینید توی اون قسمت پایین هم توضیح داده که دارم فریم ها مو scale می کنم که حتی مقدارشم نوشته : 88.372 % !!
خلاصه نمی دونم چیزی دستگیرتون شد یا نه.
راستی این کارو به وسیله dope sheet يا curve editor هم میتونید انجام بدید !
ولی خداییش خیلی اون گیج کنندس !
اصلا تورو خدا از این راه انجام بدید دیگه !!!!:cry:

پیوست ها

• sr.jpg
    sr.jpg
    21.8 کیلوبایت · بازدیدها: 309
  • sr2.jpg
    sr2.jpg
    8.8 کیلوبایت · بازدیدها: 305
آخرین ویرایش:

mkf.cgi

Member
سلام گفته بودن:
اگر میخواهید یک پنجره رو داخل یک دیوار دربیاورید پنجره رو با دستور window در قسمت creat دقیقا بر روی یک دیوار که با دستور wall کشیدید بندازید.( قاعدتا snapرا باید روشن کرد) خود دیوار خودبخود دارای روزنه ای به اندازه فضای پنجره میشود

يه نكته ي مهم رو جا افتاده اونم اينكه حتما بايد در يا پنجره رو به ديوار لينك كنيد,در غير اين صورت هيچ اتفاقي رخ نميده.:d

جدیدترین ارسال ها

بالا