آموزش دیفیس حروف

وضعیت
موضوع بسته شده است.

tamizi

Member
تروریست عزیز دو کاری که شما ارائه داده اید واقعا زیبا و جذاب هستند
بنده به نوبه خود کار اولی را بیشتر پسندیدم
موفق باشید

MAJOR

Well-Known Member
واقعا خوشحالم که می بینم این تاپیک هنوز که هنوزه یکی از پر طرف دار ترین ها است راستی ماندانا بهت تبریک می گم

kambiz.elf

Member
سلام
من فكر نكنم حروف انگليسي نيازي به ديفيس كردن داشته باشن چون از هم جدا هستند و ميشه فونتهاي زيادي درست كرد .بعد هم شما نهايت فونت فارسي و عربي كه بتونيد پيدا كنيد 1000 تا باشه ولي من خودم شخصا حدود 16000 تا فونت انگليسي دارم پس نيازي به ديفيس نيست .

Mandana

Active Member
خوب کامبیز جان همون فونت هم یکجور دیفیس حروف هستش.بعدش هم به نظر من فارسی ها جدا تر از انگلیسی ها هستن.چون هیچ وقت نمی تونی حرف "و" و "ر" رو به هم بچسبونی اما خود نوشته انگلیسی همونطور که توی فونتهایی مثل signature دیدی کاملا میشه به هم چسبیده نوشته میشن.اینکه تعداد فونتهای انگلیسی زیاد و تعداد فونتهای فارسی محدوده به اون خاطر که شما میگی نیست.مثلا یک کانادایی یا یک انگلیسی یا حتی فرانسوی ممکنه فونت انگلیسی درست کنه چون بهر حال زبان زنده ی دنیاست.اما هیچ وقت یک روسی نمیاد یک فونت فارسی درست کنه.برای همین هم تعداد فونتهای فارسی محدود تره
موفق باشید

MAJOR

Well-Known Member
در ادامه صحبت های ماندانا بگم که همین ترکیب حروف فارسی هست که جذابیت به نوشته می ده و شما با جدا کردن حروف از هم ترکیبهای زیادی رو میتونی درست کنی

kambiz.elf

Member
سلام
ماندانا شما درست ميگيد. در انگليسي چون حروف از هم جدا هستند هر كس كافي هست 26شصطزثبذلفئعمحرف را به هر شكل خواست بكشه و بد اونو فونت كنه و در فارسي شما ميتونيد به هر شكلي كه ميخواهيد بكشيد ولي بايد طوري باشه كه زماني اونها به هم مي چسبند شكل جالبي بگيرند يكم سخته فكر كنم .ما تو دانشگاه درسي داريم به نام ارتباط تصويري 1و2و3 همين طوري كه از اسمش پيداست در مورد ارتباط بين تصاوير مانند ارتباط يك شغل و تصوير (لوگو) و... يك قسمتي هم در مورد فونت هست . ما همين بحث و با استادمون داشتيم(استاد طبيب زاده)ايشون خودش كلي فونت ساخته بود ولي خيلي از موارد موقع چسباندن حروف به مشكل خورده بود .اينم بگم تو دانشگاه تهران يك انجمن براي ساخت فونتهاي فارسي جديد هست. يك مورد ديگه شايد كشورهاي فارسي زبان كه فارسي هم بنويسند خيلي خيلي كم باشد . ولي ما كلي كشور عربي زبان داريم كه فقط چها حرف اما كمتر دارند.

Mandana

Active Member
درسته کامبیز جان.حرف شما هم متینه.من هم ارتباط تصویری رو گذروندم.اما در مورد کشورهای عربی همون 4 تا حرف کلی مشکل ایجاد می کنه کامبیز جان.شما نمی تونی از یک فونت فارسی بجای عربی یا بالعکس استفاده کنی.بهر حال همون 4 تا هم 4 تاس.بعلاوه من گفتم به تعداد کشورها ربطی نداره( هر چند باز هم تعداد کشورهای عربی بالنسبت خیلی کمتره) اما من منظورم این بود که انگلیسی زبان اول و زنده ی دنیاست.من خودم اگه تاحالا 4 تا فونت طراحی کردم فقط یکیش فارسی بوده( جدا از اینکه به قول شما سخت تر هست درست کردن فونت فارسی)
ولی بهر حال حتی جدا نوشتن یا بالا پایین نوشتن دو حرف در فارسی خیلی خیلی شکل فونت رو عوض می کنه که به مبحث تایپوگرافی مربوط میشه.اما با بالا پایین گذاشتن یک حرف در انگلیسی اتفاق خواصی نمی افته چون زیاد تاثیر گذار نیست
موفق باشی

kambiz.elf

Member
سلام
خوب تا حدودي با هم موافق هستيم. ولي در مورد 4 تا حرف نه اصلا مشكل ايجاد نمي كنه چون مي دوني عربها (گچ پژ)ندارند يعني ك با يك خط كوچيك روش ج با 2 تا نقطه اضافي ب هم با 2 تا نقطه اضافي و همچنين ز . (البته اين فونتها فقط تو فتو شاپ بدرد مي خوره نه برنامه ديگه مثل ورد):wink:

MAJOR

Well-Known Member
حالا چرا گیر دادی به انواع بی خیالش شو
عربه گچ میبینه هنگ میکنه

vahid_p

New Member
تشكر

واقعا عالي بود ....خيلي باحال بود عزيز...

--------------------------------------------------------
نگاه ، بي صدا دل تنگ را نشانه مي گيرد ..

hosein0251

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
ممنون فقط اگه ممكنه در مورد بقيه حروف هم اين آموزش رو ادامه بدين .

MAJOR

Well-Known Member
آخه دوست عزیز آموزش لازم نیست مهم همون راه انداختن بود اگه شما تا حالا مقالات رو خونده باشید می دونید که چه جوری باید دیفیس رو شروع کنید و مفهوم دیفیس کردن رو فهمیدید بقیش مهارت و سلیقه شمااست

2lphin

Member
چرا مقاله نمی زارید من از روز اول کارا رو دنبال کردم

اما این اواخر فقط پست های غیر ضروری :دی

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
اين تاپيك تاپيك خوب و مفيدي بود. ولي به قول 2lphin عزيز اين اواخر خيلي به بيراهه رفته. فكر ميكنم آموزش ديفيس حروف كلياتش گفته شده. حالا صاحب تاپيك بگه اگر آموزش ديگه اي نميخواد بذاره يا بقيه بچه ها هم اگر سوالي يا اشكالي ندارن مشخص بشه كه اين تاپيك رو قفل كنم كه بيشتر از اين از بحثش خارج نشه چون حيفه.

MAJOR

Well-Known Member
سارا جون دیگه فکر نکنم چیزی در مورد دیفیس باقی مونده باشه ولی بزار یه مدت باز باشه اگه درخواستی نبود لطف کن و ببندش

LONG HORN

New Member
آموزش خوبی بود من که واقعا استفاده کردم ولی به نظر می رسه همینجا تمومه و دیگه حداقل توی این تاپیک جای کار نداره
حرف ها به بیراهه رفته

LONG HORN

New Member
بد نیست نگاهی هم به خطوط فارسی داشته باشید
کاری که گذاشتم به وسیله تکرار و قطع برخی حروف نستعلیق کار شده اگر کسی در این باره صحبت داره خوشحال میشم

پیوست ها

• Khodadadi.jpg
    Khodadadi.jpg
    58.2 کیلوبایت · بازدیدها: 125
وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا