Welcome To AE Script

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
AE Script _ Motion Script
سلام
در این تایپیک می خواهیم اطلاعاتمان در مورد شیوه اسکریپت نویسی و دستورات آن را برای افترافکت بیان کنیم (که از دنیا عقب نمانیم - فقط استفاده کننده نباشیم-) و هر چند وقت اسکریپت های جدید را معرفی (و البته دانلود) کنیم!
و شاید انگیزه ای باشد برای گامهای بزرگتر(شاید نوشتن پلاگینC++).(اساتید قدم رنجه فرمایند!)

اسکریپت به چه دردی می خورد؟! کسانی که از این اسکریپت ها استفاده می کنند از کارایی و سهولت کار آن آگاهی دارند. برای اطلاع بیشتر حتما به aescripts.com سری بزنید.
البته موجب استفاده از سلول های خاکستری! و راه افتادن مغزمان هم می شود و مطمئن باشید سرعت یادگیری افترافکت و استفاده از Expression در لایه ها و حقه ها و کیفیت کارهای گرافیکی تان هم افزایش خواهد یافت.
* اساسا آنها چیز جدیدی به افتر افکت اضافه نمی کنند (با plugin و presets اشتباه گرفته نشود) مثلا یک اسکریپت ساده (DecomposeText) هریک از کارکترهای لایه متنی انتخابی را جدا جدا در لایه ای قرار می دهد.
از طریق منوی File>Scripts قابل دسترس است. پسوندشان jsx. است.
زبان برنامه نویسی javaScript . کسانی که با c ++c actionScript و چند زبان دیگر برنامه نویسی آشنایی دارند می توانند براحتی یاد بگیرند.
این اسکریپت ها در افتر در پوشه Adobe After Effects CS4\Support Files\Scripts (باید) ذخیره می شوند!
اگر در پوشه ScriptUI Panels ذخیره شود در منوی Windowافتر قرار می گیرد و با یک پل نمایش داده می شود.
پوشه های دیگری هم دارد که فعلا کاری با آنها نداریم.

چند نمونه اسکریپت خفن:

نمونه های ارائه شده در سایت aescripts.com که مجانی هم نیستند!
pt_AEtoC4D و AE3D_Export اندرو در سایت video copilot در چند آموزش از آنها استفاده کرده.
Holomatrix البته خودش پلاگین است ولی اجرای آن و پاک کردنش از روی لایه ها با اسکریپت صورت می گیرد.
ابزار کار؟ ابزار خاصی مورد نیاز نیست با یک NotePad هم می شود برنامه نوشت فقط کافی است با پسوند jsx ذخیره شود. البته ادوبی یک نرم افزار اسکریپت نویسی برای محصولاتش تدارک دیده که ما از آن استفاده می کنیم به نام ExtendScript Toolkit اگر آن را پیدا نکردید از طریق منویٍEditor File>Scripts>OpenScript به مراد دل خواهید رسید!

برنامه نویسی:
من خودم زیاد با جاوا آشنایی ندارم ولی c++ کار کردم که شباهت زیادی به هم دارند.

function Name1 () 1

}

دستورات
{

Name1(); 3

خب حالا افتر افکت را اجرا می کنیم و بعد از طریق منو- ExtendScript toolkit را هم اجرا می کنیم.
الان بدنه اصلی برنامه رو که اونجا! نوشتم را تایپ کنید و هر یک از این کدها را به جای دستورات وارد کنید. (فقط حواستون باشه که به حروف بزرگ و کوچک حساسه. مثل: C در وسط ()createComp

app.project.createComp(); 1 << این کد یعنی از پروژه جاری و ایجاد یک کامپوزیشن
حالا دکمه Play سبز رنگ بالای نرم افزار را بزنید... (تا نرم افزار کدها را برایتان اجرا کند) میبینیم که یک کامپوزیشن جدید توی افتر ایجاد شده به نام test .

app.project.activeItem.layers.addNull1() ; 2 <<ایجاد یک نول ابجکت >>
الان Play کنیدمیبینید که یه نال ابجکت ایجاد شده... می تونیم بجایaddNull() - addCamera() addSolid() addText()0 و ... بگذاریم که این اشیاء ایجاد می شوند.
حالا می تونید کدها را saveکرده و با افتر از طریق منوی File>Scripts>Run Script اونها را اجرا کنید و یا در پوشه Script کپی کرده و از منوی File>Scripts اجرا کنید.

توضیح کلی کدهای نوشته شده :

app.project.items.addFolder("Ham");3 ایجاد فولدر جدید 4

مثال:app.project.activeItem.layers.addLight(); i

app.یعنی اشیاء داخل Application (برنامه) - project. یعنی اشیا داخل پروژه - .activeItem یعنی اشیاء کامپوزیشن

دوستان می توانند اسکریپ های آماده را با NotPad یا... باز کنند و آنها را بیاموزند و همچنین به کمک Data Browserدر نرم افزار ExtendScript toolkit بقیه کدها را هم شناسایی و امتحان کنند و البته ما را هم بی نصیب نگذارند.
من هم سعی می کنم روی کدها کار کنم و نتیجه را برایتان بیاورم.
ببینیم اساتیدمون چند مرده حلاجند!

جدیدترین محصول شرکت Fxphd

Intro to After Effects Scripting course at fxphd

آموزش اسکریپ نویسی برای افتر

aescripts.com/intro-to-after-effects-scripting-course-at-fxphd

fxphd.com/courses#AFX210

البته نمی دونم عرضه شده یا می خواد عرضه بشه ...

آخرین ویرایش:

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
آخرین ویرایش:

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
این اسکریپ اول یه نال آبجکت ایجاد می کنه و لایه هایی را که انتخاب کرده بودید را به این نال آبجکت Parent می کنه.. می تونه کارتون رو سزیع تر بکنه

function parent() //0
{
if (app.project.activeItem.selectedLayers==0) //1
alert(["Layer Unselected!"+"\n"+"Please Select the Layer(s) !"],"Khata") //2
else //3
{
var myselect=app.project.activeItem.selectedLayers; //4
var lenselect=myselect.length; //5
var target = app.project.activeItem.layers.addNull(); //6
target.name="Godfather !"; //7
for(var i=0;i<lenselect;i++) //8
myselect.parent=target; //9
if (lenselect==1) //10
alert([i +" Layer parent !"],"Good"); //11
else //12
alert([i +" Layer parented !"],"Good"); //13
}
}
parent();

1// اگر هيچ لايه اي انتخاب نشده بود
2// پيغام ... را نشان بده
3// در غير اينصورت
4// لايه هاي انتخاب شده را در متغير مايسلکت قرار مي دهد
5// تعداد لايه هاي انتخاب شده را در متغير لن سلکت قرار مي دهد
6// اول يک نال آبجکت ايجاد مي کند و در متغير تارگت قرار مي دهد
7// نام نال آبجکت را ... قرار مي دهد
8// براي آي تا موقعي که آي کوچکتر از تعداد لايهاي انتخابي است حلقه درست کن و هر دفعه يکي به آي اضافه کن
9// لايه هاي انتخاب را يکي يکي به تارگت يا همان نال آبجکت پرنت مي کند
10// ...اگر تعداد لايه هاي انتخابي يکي بود آنگاه
11// اين پيغام پيغام را نشان بده
12// در غير اينصورت... يعني اگر بيشتر بود
13// اين پيغام را نشان بده

می تونید کد بالا را توی Note Pad سیو کنید و با پسوند jsx ذخیره کنید و توی افتر از اون استفاده کنید... اون if و else آخر برا قشنگیه می تونید ننویسید

چند وقت دیگه می خوام یه کد درست و حسابی تر بنویسم... ب

نمی دونید چه حالی میده وقتی خودت یه چیزی رو خلق می کنی هرچند ناچیز باشه!

الان من روي يه اسكريپت كار مي كنم كه لايه تون را سه بعدي مي كنه.

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام

اشکن سه بعدی کردن لایه را چند وقت پیش تموم کردم وقت نشد بزارم
الان بازم دارم روش کار می کنم
این اسکریپت رو روی متن و شی میشه اعمال کرد که با یک Parent کنترل میشه.
اگه روی متن اعمال بشه یک لایه بنام It Surce Text هم اضافه میشه که با اون میتونید متن سه بعدی را تغییر بدید. رنگ دور متنی را که میخواهید اسکریپ را اعمال کنید خیلی مهمه
اگه توی کامپوزیشن دوربین نباشه خودش دوربین و یک نور که با دوربین مچ شده را درست میکنه.
برای راحتی سعی کنید توی کامپوزیشن خالی باهاش کار کنید و بعد کامپوزیشن را داخل یکی دیگه ببرید!

eb46c61f91aab8c2b002b288485fc118.jpg

دانلود:

دوستان حتما نظرشون را درباره این اسکریپت بدن و اگه مشکلی داره بگید تا توی ورژن! بعدی اعمال بشه.

آخرین ویرایش:

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
ممنون دوست عزیز دمت گرم خیلی حال کردم

فقط یه سوال تقریبا 40 لایه درست میکنه که تو چرخش یه کم کند میشه > دلیلش تعداد لایه هاست؟؟

چون من سیستمم خیلی قویه واسه همین میپرسم

در کل خیلی ممنون خیلی زحمت کشیدی منتظر بقیه اش هستم

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام...

بله دلیلش تعداد لایه هاست...
30 تا لایه درست میکنه...

نسخه بعدی هم تو راهه خیلی خفن شده تا جایی که یه سیستم ذره ای یا دینامیک کوچک رو میشه توش درست کرد و عمق داد.
میخام چندتا آموزش ازش درست کنم
بدرود

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
يك راه حل ديگه هم هست براي 3 بعدي كردن

1 - شما تكست مورد نظر مي نويسي ( با هر استايلي كه دوست داريد )لايه سه بعديش را فعال ميكني
2 - حالا از لايه تكست يك دبليكيت ميگيري و لايه پائين لينك ميكني به بالايي
3 - از زير مجموعه لايه زيري ميري به position و دكمه آلت alt ميگري و روي ايكون ساعت كليك ميكني
4 - اين متن توش تايپ ميكني
کد:
position+[0,0,(index-1)*1]
5 - حالا يك 7-8 باري از لايه زيري دبليكيت ميگيري

6 - الان شما يك متن 3 بعدي داريد :rose:

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام

من هم با این روش به متن عمق دادم و اونو با اسکریپت نوشتم که با یک کلیک عمل کنه!

البته اسکریپت نور لایه های عمق دار را هم کم میکنه و لایه اول را دورش یک Edge میزاره و یه نور که با دوربین مچ شده را ایجاد میکنه بطوریکه اگه متن را بچرخونید محو میشه . میتونید به متن استایل بدید و بعد اسکریپ را اعمال کنید.

همه فقط با یک کلیک

اسکریپت بعدی هم آماده شده بیش از 250 خط کد نوشتم خیلی خوب شده مطمئنا ذوق زده خواهید شد!

ولی اول میخوام چندتا آموزش ازش تهیه کنم یکم سرم خلوت بشه حتما این کار رو می کنم.

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام

من هم با این روش به متن عمق دادم و اونو با اسکریپت نوشتم که با یک کلیک عمل کنه!

البته اسکریپت نور لایه های عمق دار را هم کم میکنه و لایه اول را دورش یک Edge میزاره و یه نور که با دوربین مچ شده را ایجاد میکنه بطوریکه اگه متن را بچرخونید محو میشه . میتونید به متن استایل بدید و بعد اسکریپ را اعمال کنید.

همه فقط با یک کلیک

اسکریپت بعدی هم آماده شده بیش از 250 خط کد نوشتم خیلی خوب شده مطمئنا ذوق زده خواهید شد!

ولی اول میخوام چندتا آموزش ازش تهیه کنم یکم سرم خلوت بشه حتما این کار رو می کنم.

:rose:
دوست عزیز خیلی ممنون بی صبرانه منتظریم :)

هر چند 1 آبان دارم میرم خدمت :cry:

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام علیکم...

اسکریپت threeDLayer Light آماده شد...!

شما میتونید تعداد لایه هایی را که ایجاد میشند را خودتون انتخاب کنید...
یه گونی تنظیمات اضافه شده که با اونها میتونید در کمترین زمان انواع حرکات را شبیه سازی کنید...
روی نورها هم میتونید این اسکریپت را اعمال کنید(تنظیمات مطابقت پیدا میکنند!)

66578acb0ddb40ae95bc.jpg

f1c1e266c03f42e3b506.jpg

میخواستم آموزش این اسکریپت را هم بذارم حجمش خیلی زیاد شد بجاش چندتا کیلیپ گذاشتم!

- این کیلیپ تیتر آموزشام هست(قرار بود باشه!) که با همین اسکریپت ساخته شده(بجز پارتیکل پشت زمینه).

این دوتا کلیپ هم در ارز 30ثانیه با این اسکریپت ساخته شده

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
[FONT=&quot]توی سایت ae.tutsplus چندتا آموزش اسکریپت نویسی گذاشته... (در 4day)[/FONT]
[FONT=&quot]http://ae.tutsplus.com/tutorials/workflow/introduction-to-writing-scripts-for-ae-expressions-day-1[/FONT]
[FONT=&quot]---------------------------------------------------------

این اسکریپتی که من نوشتم حدود 17کیلوبایت شده تقریبا 300 خط کد (اگه بصورت استاندارد دربیارم نزدیک 1000 خط کد )

طریقه استفاده:
متن، آبجکت یا نور مورد نظر را انتخاب می کنید و اسکریپت را اعمال می کنیم(توی یک کامپوزیشن خالی این کار را انجام دهید)
یه کادر باز می شه که تعداد تکثیر از لایه را می پرسه که می تونید عدد دلخواه را بهش بدید.
یه دوربین یه نور و دو تا نال آبجکت + لایه های تکثیری به تعداد انتخاب شده ایجاد میشه...(روی یکی از لایه ها enter بزنید تا اسم لایه ها درست بشه)
کلیه تنظیماتی که می تونید روی این کامپ انجام بدید توی لایه godfather و wiggle قرار دارد...
لایه godfather: تنظیمات کلی در این لایه کنترل میشند که از روی اسمشون یا دست کاری میتونید بفهمید مثلا :
opacity total=اپاسیتی کل لایه ها fade depth=اپاستتی بصورت عمقی
یا تنظیمات حرکتی مثل: random posision که با امتحان کردن می تونید بفهمید...

لایه Wiggle: تنظیمات درون این لایه انواع ویگل را انجام می دهد که هر کدام دو مقدار دارد مانند خود ویگل wiggle(x,y)
توی ورژن بعدی سعی می کنم اینها بیشتر را از هم تفکیک کنم.

یک گزینه که نیاز به توضیح داره گزینه -1 0 1 هست!(توی هر دو لایه وجود داره)
[/FONT]​
[FONT=&quot]-1 = -100 0=0 1=100 این ویژگی که آخرین گزینه در دو لایه godfather و wiggle هست و مقدار پیشفرض آن 100 می باشد اگه اونو 0 کنید باعث میشه تاثیر تمامی لایه های بلایی صفر بشه بدون اینکه بخواهید دونه دونه اونها صفر کنید...
مثلا زمانی پیش میاد که یه سری ویگل روی لایه ها ایجاد کردید و میخواهید یه شی دیگه را با اون مچ کنید(خودم هم نفهمیدم چی گفتم) مثل تیتر آموزشام.

خودتون امتحان کنید...
[/FONT]​
[FONT=&quot]http://www.mediafire.com/?a4a26icrycuit61

نظر یادتون نره!
[/FONT]

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام...

کسی اسکریپت منا امتحان نکرد
کسی نظری نداره!
کسی مشکلی نداشت!

shirani

من چون با برنامه های 3 بعدی کار میکنم زیاد اسکریپت سه بعدی کردن به کارم نمیاد :rose:

ولی کارتون خوب مورد تقدیر .

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز

shirani

من تو این کلیپ به غیر از سه بعدی بودن متن چیزی دیگه ندیدم شما منظورتون چیه ؟ :shock:

godfather66

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام...

شما همه جزئیات را ول کردی و چسبیدی به متن سه بعدی کلیپ اول!!!:lol:

توی این اسکریپت میشه سه بعدی هم انجام داد اما منظور من دوتا کلیپ دوم بود!!!

یک سوال درباره کلیپ اول:
شما چطوری یک متن سه بعدی را که توی نرم افزار سه بعدی (Cinema 4D ...) درست کردی را به یک آبجکت که دارای wiggle حرکتی روی محور x,y,z و wiggle چرخشی روی سه محوره مچ می کنی...؟ (شاید هم در طول کار بخواهی مقدار ویگل را کم و زیاد کنی یا کلا اونا جابجا کنی!)

نکته:
(این اسکریپت این 6حالت wiggle را براحتی بروی شی اعمال می کنه! مثل شئی که متن سه بعدی به اون چسبیده در کلیپ اول)

جدیدترین ارسال ها

بالا