OverPrint در چاپ

S.H.R.M.K

Well-Known Member
سلام

این OverPrint که من چند بار به گوشم خوره چی هست اصلاو چطور انجام میشه؟
البته فکر کنم بیشتر تو کارای کورلی باید رعایت بشه؟

فعلا

Parham

Well-Known Member
Overprint به معنی‌ چاپ کردن یک رنگ در بالای رنگ دیگر به صورت مستقیم هستش و در معنی‌ دیگر چاپ کردن یک عکس یا متن بر روی یک زمینه که قبلا چاپ شده هستش می‌ باشد ... این مساله بیشتر در برنامه های برداری مثل Freehand یا Corel مورد بحث قرار می‌گیرد . زمانی‌ که شما به فرض در یک کار می‌خواهید نوشته های ریزی به کار ببرید ... - معمولا با فونت های 8 به پایین - بهتر هستش با یکی‌ از رنگ های CMYK کار کنید که معمولا این رنگ مشکی‌ هستش ... و زمانی‌ که رنگ مشکی‌ بر روی کار شما Overprint شده دیگه موشکلی‌ از لحاظ وضوح نخواهید داشت ... به این معنی‌ که اگر شما مثلا به جای Overprint کردن از یک رنگ قرمز که ترکیب 4 رنگ هستش استفاده کنید کافیدست که در زمان چاپ ریجیستر ها کمی‌ جا به جا بشوند که در کار نهایی‌ حالت تار به خود می‌گیرد ... در چاپ این مساله Overprint مشکلاتی‌ هم داره به دنبال ... وقتی‌ که شما رنگی‌ را Overprint می‌کنید . زیر آن رنگ با رنگ پس زمینه ای که رنگ Overprint شده روی آن قرار می‌گیرد پر میشود که این یک مساله روشن هستش ... حالا اگر این کار صورت نگیرد ! با کمی‌ جا به جا شدن ، بین رنگ بالا و رنگ پس زمینه در زمان چاپ ، سفیدی ایجاد میشود . به همین دلیل انتخاب نوشته ها با رنگ مشکی‌ و Overprint کردن رنگ مشکی‌ باعث شده که کناره های نوشته در زمان چای حتی‌ اگر جا به جایی‌ معمولی‌ هم صورت بگیرد به سفیدی دچار نشه ...یک نکته که خیلی‌ مهم هستش اینه که باید دقت کنید که رنگ زیر رنگ Overprint شده بر روی اون اثر میذاره به این معنی‌ که اگر شما مثلا یک کادر با رنگ زرد بکشی‌ و حالا رنگ زمینه هم قرمز باشد و شما رنگ زرد را Overprint کنید کادر مورد نظر بعد از چاپ به رنگ زرد انتخاب شده دیده نمی‌شه ! و تقریبا یک رنگ زرد چرکی‌ هستش .. بنابر این یک دقت خاص لازم هستش تا بشه یک کار درست چاپ بشه ، اما Overprint کردن رنگ مشکی‌ دیگر این مشکل ها را به دنبال نداره ! و گاهی‌ مشکی‌ تر هم بشه . یک نکته که مهم هستش ! در چاپخونه باید حواس شما جامع باشد ! اگر مثلا رنگ مشکی‌ Overprint هستش باید دقت کنید که حتما در آخر چاپ بشه در غیر این صورت سایر رنگ ها روی رنگ مشکی‌ قرار میگیره و شاید باعث بور شدن بشه ... پس حتما در هنگام چاپ اگر رنگ و تکنیک Overprint استفاده کردین به چاپخونه اطلاع بدید ... امیدوارم که تونسته باشم مطلب را خوب منتقل کنم ...

S.H.R.M.K

Well-Known Member
دستت درد نکنه اینو که فول فهمیدم ولی از اونجایی که خیلی خیلی گیج تشریف دارم
هنوز نفهمیدم چطوری باید مثلا رنگ سیاه رو تو فتوشاپ یا کرل اوور پرینت کنم؟

یه مثال بزنی حله حله داداش
دستتم درد نکنه
فعلا

Parham

Well-Known Member
من به طور کلی‌ در برنامه Corel یک سری نکات را که به نظرم میرسه میگم ... در هنگامی‌ که دارید کار می‌کنید حالا چه با Corel چه FreeHand و یا سایر برنامه های برداری دگمه نمایش Overprint را حتما فعال کنید، - برای این کار به منو View> Show>Overprinted Object برید ... اولا این مساله از Overprint کردن جاهای ناخواسته جلوگیری می‌کنه در ثانی‌ میتونید بهتر بدونید که کدام قسمت ها Overprint شده ...در مورد مثال هم بگم که مثلا شما می‌خوای یک کاری را انجام بعدی که همه زمینه کار قرمز هستش و حالا در این کار می‌خوای نوشته های زرد قرار بدید ... در این کار شما میای و نوشته زرد را به صورت overprint در میاری یعنی‌ اینکه وقتی‌ 3 رنگ دیگر بر روی کار چاپ شد در مرحله آخر رنگ زرد بر روی کار قرار میگیره اما این زرد را قرار دادن هم مشکلاتی‌ داره که در بالا توضیح دادم به طور کلی‌ مثلا شما اگر در یک زمینه زرد بخواهید نوشته مشکی‌ قرار بدید بهتر هستش که مشکی‌ را overprint کنید این کار باعث می‌شه که نوشته های شما بهتر بر روی کار چاپ بشه و حتما همنجور که گفتم چاپخونه را هم باید در جریان بگذارید که یه موقع رنگ مشکی‌ را در اول یا رنگ های زیری قرار نده که باعث بشه مشکی‌ یا رنگ overprint شده به طور کلی‌ ... بور بشه و باعث خراب شدن نوشته یا کار بشه ...

S.H.R.M.K

Well-Known Member
دمت گرم پرهام جان
کامل متوجه منظورت شدم
ایشالا جبران کنم

بازم ممنون
فعلا

sina_faryad

New Member
در تکمیل پاسخ دوست عزیزم پرهام باید بگم over print زمانی به کار میره که شما در کار چاپیتون بیش از یک رنگ وجود داره و شما می خواهید مثلاً یک متن زرد رنگ وسط رنگ سایان (آبی فیروزه ای) قرار بدید و نمی خواهید که اگر به هر دلیلی آکس ها ، نت نبود و رنگها در جای خود نبودند .
1- رنگهای شما با روی هم قرار گرقتن و لغزیدن تغیر نکنند.
2- اطراف متن در اثر این خطا سفید یا بیرنگک نباشد .
از تکنیک Over Print استفاده می کنید.

یا علی مدد............مخلصیم

والسلام

saragoli 666

New Member
سلام ببخشید یه سوال...!توی کار حتما باید نوشته هارو print over کرد ؟مثلا اگه کاری با پس زمینه مشکی باشه با نوشته های زرد با دایره های زردی که در فری هند gaussian blur شده باید کدومشو over print کنیم که تو چاپ خوب در بیاد.چون توی چاپ این دایره های نورانی روی نوشته هارو میگیره و کار تار میشه!اگه راهنمایی کنین ممنون میشم

Parham

Well-Known Member
شما باید نوشته یا اون شکل های خودت را Over Print کنی‌ ...

firouzeh

New Member
در فتوشا÷ جهت اورپرینت یک لایه ( مثلا فونت ) آن لایه را حتما به سیاه100 درصد تغییر رنگ بده و تمام chanel های دیگر 00 باشد سپس mode آن لایه را multiply تعریف کن

ADV

Member
با عرض پوزش از پرهام جان
چیزهایی که آقا پرهام گفتن کاملا صحیح است ولی ..
اولا overprint به جز برای رنگ مشکی اونم مشکی95% به بالا توصیه نمی شه چون ماهیت رنگ رو عوض می کنه ، مگر در مواقعی که کاربر کاملا دونسته و با تسلط و خواسته این کار رو بکنه بنابراین.
برای دوستانی که آشنایی زیادی به چاپ ندارن توی کورل و فری هند یه راه ساده ساده هست انم اینکه هنگام طراحی به چیزی دست نزنن و کارشون رو انجام بدن ولی موقع خروجی گرفتن یا همون لیتوگرافی فقط گزینه overptint رو روشن کنن با این کار تمام رنگهای مشکی بالای 95% به صورت اتوماتیک overptint میشه . این روش بهترین ، سریعترین و مطمئن ترین راه حله
(البته توی فوتوشاپ همون روشی کهfiroz گفت صححه)

aida266

New Member
سلام
خسته نباشید دوستان
من یه سوال دارم با توجه به این که overprintباعث میشه که رنگ زیر روی رنگ رویی تاثیر بگزاره پس برای این که رنگ های روشن زمان چاپ امکان جابجاییشون و سفیدک زدن هست شما به جای ovrprint چه راه حلی رو پیشنهاد می کنید؟
ممنونم

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام
خسته نباشید دوستان
من یه سوال دارم با توجه به این که overprintباعث میشه که رنگ زیر روی رنگ رویی تاثیر بگزاره پس برای این که رنگ های روشن زمان چاپ امکان جابجاییشون و سفیدک زدن هست شما به جای ovrprint چه راه حلی رو پیشنهاد می کنید؟
ممنونم

سلام دوست عزیز
لطفا لینک زیر رو مطالعه کنید:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?p=700683#post700683

موفق باشید
امین زردوزی
[email protected]

جدیدترین ارسال ها

بالا