Opera ،مرورگري براي آينده

maysam.m

Well-Known Member
5 ساله که از اپرا استفاده می کنم. واقعا از همه لحاظ یه سر و گردن از همه ی مرورگرهای موجود بالاتره ...

Webber

Well-Known Member
سلام
دوست عزيز،همه مي دونند كه كاربران فايرفاكس بيشتر از اپراست.ايضا كاربران ويندوز هم از لينوكس بسيار بيشتره.آيا لينوكس بدتر از ويندوزه؟

در ضمن هر ماه تقريبا 10,000,000 نفر به كاربران opera اضافه ميشه.اين آمار رو هم مي تونيد زير سايت اصلي اپرا ببينيد.تعداد كاربرانش هست نه دانلود.فراموش نكنيد در دنيايي موبايل،مرورگري كه حرف اول را مي زند؛اپراست و تنها مرورگري كه روي كنسول نينتندو قابليت نصب دارد.

از طرفداران فايرفاكس يا كروم مي تونند بيان تا جايي كه سوادمون قد ميده،به صورت منطقي بحث كنيم ببينيم كدوم بهتره.

موفقيت:rose:

pouya saadeghi

Active Member
طبق آمار w3c ، تو سال گذشته (ژانویه 2010 تا ژانویه 2011) درصد استفاده مرورگرها این بوده:

اینترنت اکسپلورر از 36.2 % به 26.6 % رسیده.
فایرفاکس از 46.3 % به 42.8 % رسیده.
کروم از 10.8 % به 23.8 % رسیده.
اپرا از 2.2 % به 2.5 % رسیده.
و سافاری از 3.7 % به 4.0 % رسیده.

اینترنت اکسپلورر حدود 10% کاربراشو از دست داد.
فایرفاکس هم حدود 4% کاربراش کم شدن.
اپرا و سافاری 0.3 درصد افزایش کاربر داشتن.
کروم هم 13% افزایش کاربر داشته.

یعنی بیشترین ریزش کاربر ، مال IE و بیشترین افزایش کاربر ، مال کروم بود.

w3c-browser-statics.png

-----------------

طبق آمار های سایت CanIUse میزان ساپورت مرورگرها از فناوری‌های جدید وب (CSS3 , HTML5 , JS API , SVG و...) به این صورته:

browser-support-mo.png

کروم بیشترین سازگاری رو داره.

-----------------

آزمایش جولای 2010 شامل:
تست سرعت بارگذاری چند Tab ،
تست سرعت بالا اومدن مرورگر ،
سرعت اجرای DOM/CSS ،
سرعت اجرای جاوا اسکریپت ،
و میزان استفاده از RAM

که رتبه اول کروم شد:

browsers-speed-tests.jpg

-----------------

تست سرعت مرورگر ها در اکتبر 2010
در این آزمایش، سرعت بارگذاری چند سایت ، رو مرورگرهای مختلف تست شد و نتیجه آزمایش این بود:

speed011.jpg

-----------------

و این هم آزمایشی که هفته پیش انجام شد:

که بازم بیشترین امتیاز رو کروم گرفت.

:green:

Mohammad

Member
سلام
دوست عزيز،همه مي دونند كه كاربران فايرفاكس بيشتر از اپراست.ايضا كاربران ويندوز هم از لينوكس بسيار بيشتره.آيا لينوكس بدتر از ويندوزه؟

در ضمن هر ماه تقريبا 10,000,000 نفر به كاربران opera اضافه ميشه.اين آمار رو هم مي تونيد زير سايت اصلي اپرا ببينيد.تعداد كاربرانش هست نه دانلود.فراموش نكنيد در دنيايي موبايل،مرورگري كه حرف اول را مي زند؛اپراست و تنها مرورگري كه روي كنسول نينتندو قابليت نصب دارد.

از طرفداران فايرفاكس يا كروم مي تونند بيان تا جايي كه سوادمون قد ميده،به صورت منطقي بحث كنيم ببينيم كدوم بهتره.

من نگفتم بهتره
ایشون گفتن 170.000.000 کاربر اشتباه نمی کنند. من هم گفتم پس 2.856.000.000 کاربر هم اشتباه نمی کنند
پویا جان هم که همه چیزو مشخص کردند ...
کروم رو من بیشتر از همه ازش خوشم میاد ، سرعت دانلودشم فکر کنم بیشتر باشه از بقیه ، بدون دانلود منیجر
ولی یکم با فونت فارسی مشکل داره

Webber

Well-Known Member
سلام دوستان

به اين مبحث بايد از چند زاويه نگاه كرد.اولا تست و اعداد و ارقامي كه چند نفر منتشر كردند(با ساپورت كي، بماند)،نمي تونه تنها ملاك (حداقل بنده) براي انتخاب باشد.دوما مطمئنا اگر در اينترنت جستجو كنيد،سايت هايي هم هستند كه خلاف اين ادعا رو دارند سوما سرعت لود فقط يكي از مشخصات يك مرورگر وب هست.وقتي با باز كردن چند تب مرورگر هنگ كنه،بر فرض سريعترين هم باشد،فايده اي نخواهد داشت.چهارم اينكه شما كه از كروم استفاده مي كنيد،چند مورد از امكانات منحصر بفرد و مفيدش رو كه سايرين فاقد اون هستند رو نام ببريد.شايد ما هم جذب كروم يا فايرفاكس شديم.

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
یادم میاد پیشتر ها، زمانی که IE امکان استفاده از Tab رو در مرورگر خودش به وجود نیاورده بود و برای دانلود بی در دسر ، نیاز به یک برنامه جانبی در کنار IE بود، Opera اومد، با اون سرعت بالاش ، مخصوصا زمانی که دکمه back یا next رو در مرورگرش میزدی، به جای اینکه اطلاعات رو از سمت سرور بخونه، از cache مرورگر خودش می خوند، تازه یک افزونه برای دانلود داشت!
ولی کم کم که به سمت تسریع امور جهت طراحی وب، ارسال و در یافت اطلاعت در اینترنت، ویرایش آنلاین وب، ... میرید، دیگه Opera جواب گو نیست!
اون موقع هست که FF اومد، با اون ظاهر خشک و یاد آوری زمان انعطاف ناپذیری لینوکس!
ولی قدرت بزرگی پشتش بود، با اون همه افزونه ، با اون همه امکانات...
بعضی از افزونه های FF که استفاده های زیادی برای من داره:
Firebug افزونه ای که به شما کمک می کنه ظاهر وب سایت رو به صورت مجازی ویرایش کنید.
Fireftp افزونه ای که عملیات FTP رو بر روی این مرورگر مهیا می کنه اونم فقط با 300KB
FoxyProxy افزونه ای که به شما کمک می کنه تا بین پروکصی های مختلف به سادگی سوئیچ کنید
IE Tab افزونه ای جهت نمایش مرورگر IE در tab مرورگر FF
live http headers مانیتورینگ وب سایت
و...
در ضمن برای تفسیر بعضی از CMS ، واقعا FF عالی عمل می کنه...
البته webber عزیز نگفت که از دید یک طراح و کارشناس وب کدوم مرورگر بهتره یا از دید کاربر عادی

Webber

Well-Known Member
سلام
من هم مدتي كه با فايرفاكس كار مي كردم،زندگي بدون firebug و web developer به نظرم محال بود.ولي جلوتر كه رفتيم و با هر دو كار مي كردم،كم كم متوجه اشكالات اساسي فايرفاكس از قبيل هنگ،رم خوري بالا و امكانات پايينش در مقايسه با اپرا شدم.چند ساليست كه صرفا با اپرا كار مي كنم و در بعضي موارد براي تست از chrome.به نظرم هياهويي كه براي فايرفاكس ايجاد شد،به خاطر سرخوردگي كاربران از ie بود و با ظهور يك مرورگر جديد و متن باز،احساس كردند كه از بند ie و مايكرسافت رها شده اند و مي توانند به آن اعتماد كنند.بنده منكر فايرفاكس و كروم و حتي سافاري نيستم ولي بايد از جهات مختلف به اين موضوع نگاه كرد.همه مي دانيم كه قدرت اصلي ff و ch در افزونه هاست.ولي اين موضوع از جهتي ديگر يك ضعف بزرگ هم به حساب مي آيد كه بعدا اشاره خواهم كرد.ولي يكي از مزيت هاي آن،ساده كردن محيط كاربري است،چون قرار است امكانات بعدا از طريق افزونه ها اضافه شوند.براي كاربران عمومي كه از پيچيدگي هر چند كم،فراري هستند،اين برگ برنده ي بزرگي است كه اپرا تا حدودي ندارد.آن ضعفي كه قبلا اشاره كردم،اين است كه اين مرورگرها بيش از حد به افزونه متكي هستند و در حقيقت به جاي مرورگر بايد آنها را پلتفرم افزونه ناميد.گر چه به رغم اين سادگي،فايرفاكس هنوز در منجلاب نسخه هاي بتا گير كرده است.و همين افزونه پتكي مي شود تا بعد ها شركتي كاملا سياسي مثل گوگل بر سر كاربر بكوبد و بخش افزونه ها را فيلتر كند و پز برداشتن تحريم را با آزاد كردن دانلود كروم بدهد.در مقابل اپرا قرار دارد كه بي شك بعضي از امكانات آن را حتي با افزونه هم نمي توان بدست آورد.اپرا دوران بلوغ خود را طي مي كند ولي تا اين حد هم شاهكار كرده است.اپرا يك پلتفرم افزونه نيست.يك برنامه متن بسته امن است كه مي توان اسم مرورگر توانسته غول هاي فناوري را در زمينه مرورگر به چالش بكشد.براي درك بهتر اين موضوع شركت هاي سازنده آنها را با هم مرور كنيم:

1.Apple = Safari
2.Google = Chrome
3.Mozilla = firefox
4.InternetExplorer

سرعت و انعطاف پذيري چيزي نيست كه در آزمايشگاه مشخص شود.برنامه اي خوب است كه در كامپيوتر من نوعي خوب كار كند و جواب دهد.چند مورد از امكانات اپرا را مرور مي كنيم:

1.Opera unite : قابليتي بي همتا و منحصر به فرد كه احتمالا تعدادي از دوستان با آن آشنايي ندارد.اين قسمت از اپرا،كامپيوتر شما را به يك سرور تبديل مي كند.پس نيازي نيست كه فايل ها را آپلود كنيد.فقط بايد تنظيمات آن را انجام دهيد،دسترسي را صادر كنيد و لينك فايل موجود ردر رايانه را به هر كسي خواستيد بدهيد.

2.Opera turbo : با استفاده از اين قابليت با كم شدن حجم تصاوير سايت ها،سرعت لود صفخات حدود 3 برابر افزايش مي بايد و كاملا قابل لمس خواهد بود.البته مدتي در ابتدا،از ان به دليل رابط بودن سرورهاي اپرا،به عنوان چيلتر شكن استفاده شد و براي همين مسئولين زحمت كشيدند و ناكارش كردند.

3.Opera link : قابليتي كه تنظيمات و داده هاي ذخيره شده در مرورگر را به صورت لحظه به لحظه به سرور اپرا آپلود مي كند تا در مواقع لزوم ،بازيابي شوند يا با لوازم ديگر همسان سازي شوند.

امكانات توكار ديگر اپرا را خلاصه عرض مي كنم:

RSS reader
Download manager
Mail client
Notes
Dragonfly (قابليت كليدي براي طراحان وب كه مي توانند المان هاي صفحه را تغيير دهند)
و ...

اكثر امكاناتش رو هنوز خبر ندارم.

مي بخشيد اگر طولاني شد.سعي كردم كوتاه نظرم رو بگم.در ضمن يه پوسته زيبا براي اپرا هست كه پيشنهاد مي كنم ببينيدش.زيباست مثل اپرا.

http://fotolia.ir/press/2011/03/14/دانلود-يك-پوسته-زيباي-omelion-براي-opera.htm/

آقاي سعيدي عزيز،لطفا نظرات من رو عادي قلمداد كنيد ،چون ما منتظر نظرات كارشناسي شما هستيم.

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
ارادتمندم webber جان
من فقط یک کاربر عادی هستم.
من بارها به این مساله فکر کردم، خیلی ذهن من رو مشغول کرده، بحث سرعت!
به نظر شما، حالا که اکثر کاربران به اینترنت با سرعت بالا دسترسی دارند، (در خارج کشور اکثریت و در داخل کشور، قشر تاثیر گذار) آیا واقعا سرعت مرورگر مهم هست!
من از اینترنت با سرعت 2MB استفاده می کنم، سرعتی که در خارج از کشور، حداقل محسوب میشود. در این سرعت، دیگر سرعت مرورگر مهم نیست، بلکه قدرت تفسیر صفحات وب در آن مهم هست.
در داخل کشور هم با کاهش هزینه های اینترنت، دسترسی به سرعت 128KB برای کاربران دیگر مانند گذشته دشوار نیست در نتیجه نیاز مبرم مرورگر پر سرعت به چشم نمیاد. (البته با افزایش راندمان IE، نیاز مرورگر دیگری در کشور به کاربران فشار نمیاره)
من خودم تسلیم افزونه های فایر فاکس هستم ، اگر یک روزی مرورگر دیگر بتونه این امکانات رو داشته باشه، شاید بشه قضاوت بهتری کرد.
(البته مرورگر chrome با امکان ویرایش مجازی صفحه وب -Inspect Element - که به صورت پیش فرض در آن وجود داره، چشم اندازی رو تجسم می کنه که اگر گوگل بخواهد، می تونه فایر فاکس رو پشت سر بزاره)

نظر دیگر دوستان هم شنیدنی هست...

Mr_lesani

Member
من که دوسال مداوم تو اینترنت با opera میچرخم و از قابلیت sho image و no image اون زیاد استفاده میکنم و به کارم میاد

pouya saadeghi

Active Member
برای من چند تا فاکتور مهمه که یه مرورگر رو انتخاب کنم.

اول از همه رابط کاربری برام مهمه!
مرورگر پر استفاده ترین نرم افزار روی کامپیوترمه و کارکردن مداوم با یه مرورگری که با اینترفیسش راحت نباشم خیلی برام سخته.
مثلا تو فایرفاکس 3.6 (و نسخه های قبلش) اصلا راحت نبودم، ولی اینترفیس فایرفاکس 4 خیلی بهتره.

دومین عاملی که مهمه سرعته.

سوم: امکانات!
inspect element که استفاده زیادی برام داره.که تو فایرفاکس افزونه firebug معادلشه. اما تو opera سرعت inspect element خیلی از کروم کمتره.
developertools هم امکانات خوبی برای آنالیز صفحه داره.
افزونه هایی که استفاده میکنم مثل alexa ، stylish ، Smooth Scroller ، window resizer ، page rank و... که تو فایرفاکس هم هست ولی نصب افزونه اونقدر که فایرفاکس رو سنگین میکنه ، رو کروم تاثیر نداره.
Application shortcut هم راه حل خوبیه برای اینکه از نرم افزارهای تحت وب مثل نرم افزار های نصبی استفاده کنیم!

چهارم: امنیت و آپدیت بودن
هیچ مرورگری سریعتر از کروم ورژن جدید نمیده و به سرعت آپدیت های جدید منتشر میشه که امنیت کاربر رو افزایش میده.
+کروم بیشتر از هر مرورگر دیگه ای با فناوری های HTML5 و CSS3 و JS API سازگاره.

پنجم: sync مناسب
با sync کروم میتونم همه بوکمارک ها ، اطلاعات فرم و پسوردها ، تم و افزونه ها ، و تنظیمات رو تو اکانت گوگل داشته باشم و هرجا خواستم استفاده کنم.

Webber

Well-Known Member
سلام

چون به inspect element اشاره كرديد،عرض مي كنم كه بنده هم با كروم هم با فايرفاكس و هم با اپرا كار كردم.تو ff كه كلا بحثي از اين چيزا نيست و موزيلا مبرا از اين اشتباهاته!به جاش چندين افزونه هست كه كارش رو انجام مي دهند.بايد حقيقت رو گفت كه كار اين افزونه ها از ابزارهاي توكار كروم و اپرا بهتره و با توجه به افزونه بودن دور از انتظار هم نيست.مثلا ابزار قابل نوشتن كردن ورودي ها رو كه در افزونه webdeveloper فايرفاكس بود رو من در اينها نديدم.همينطور firebug كه جون ميده واسه آژاكس.بين كروم و اپرا،من هم با شما هم عقيدم كه سرعت كروم در اين زمينه بيشتره و لي انعطاف پذيري اپرا در كروم نيست.درسته كه كروم براي هر تب يك inspect element جداگانه در نظر ميگيره ولي خيلي سفت و خشك كار مي كنه مخصوصا روي منوهاي شناور.چون بايد هر بار روي عناصر مورد نظر راست كليك كرده و گزينه inspect element رو از منو انتخاب كنيم ولي در اپرا وقتي پنجره dragonfly باز شد،ديگه كافيه روي هر عنصر فقط كليك كنيد تا انتخاب بشه.
echessdesign عزيز فرمودند كه مرورگرهاي ديگر بيشتر از اپرا با سايت ها هماهنگ هستند.درسته حق باشماست چون هزينه اين كار كمتره.هي چي باشه پشت هر كدوم يه شركت بزرگ هست كه پشتيباني كنه.اكثر موقع طراحي با فايرفاكس و كروم كار مي كنند.ولي شخصا هميشه حتي در طراحي قالب هم از اپرا استفاده مي كنم جالبه وقتي تموم شد تو مرورگرهاي ديگه هم تا 98% درست نمايش داده ميشه.
كلا بيشتر كارها رو ميشه با اپرا هم انجام داد فقط بايد بهش اعتماد كرد.شايد روزي فرصت شد همه امكانات اپرا رو ياد گرفتم و خدمت دوستان ارائه دادم تا همه كمي مهربانتر و بدور از گردو و غباري كه گوگل و ساير غول ها به پا كردند،به اپرا نگاه كنيم.Opera يك اثر هنريه تا يك مرورگر و تا باهاش كار نكني،باورش سخته.باور كنيد...!

13q6kcpagtak6ryknb8p.jpg

jj7xpgg3p0rm1esvee.jpg

موفقيت:rose::rose:

alionline1366

Active Member
منم 4-5 سالی هست که از اپرا استفاده میکنم به عنوان مرورگر اصلی کلا از وقتی کار با اپرا رو شروع کردم دیگه مرورگرهای دیگه خود به خود رفتند به رده های بعدی من کلا بیس کد نویسی وبم opera هست و با نظر webber موافقم که بعد از طراحی با اپرا تا 98% همخوانی با سایر مرورگرها داریم البته این وسط من از firebug فایرفاکس هم بهره میگیرم برای تست های آنی کدهام ولی در کل سرعت زیبایی و کاربری فوق العاده حرفه ای اپرا رو با هیچ مرورگری عوض نمیکنم یک چیزی که در کروم مرسومه کرش کردن هست که اعصاب آدم رو خورد میکنه که بیشتر وقتها با فایلهای swf مشکل داره معلومم نیست از چیه در کل من اپرا رو در رده اول میدونم و فایرفایکس و کروم رو هم به دلایل زیادی مشترکن در رده دوم

Mohammad

Member
دوستان الان دارم با اپرا این مطلب رو ارسال میکنم
رفتم دانلود کردم ، خیلی خوبه ، اینترفیسش منو کشته ، با ویندوز هم سازگار تره ؟! نمی دونم ولی موقع نصب UAC بهم اخطار نداد :دی
البته نکنه مهمی نیست
نکته مهم اینه که مجیدآنلاین تو فایرفاکس بهتر نشون داده میشه
پس نتیجه میگیریم فایرفاکس بهتره
البته فایرفاکس هم ورژن جدیدش کاربرپسندیش بهتر شده و چند تا از افزونه هاش بطور پیشفرض توش هستن
در ضمن الان هر کلمه ای که مینویسم ، اپرا یک خط زیرش میکشه (ازم غلط املایی میگیره) در حالی که به نظر خودم اشتباه تایپ نکردم

در هر صورت فکر نکنم اینا باعث بشه از فایرفاکس خودم دست بکشم

در پایان هم شعار من اینه : مرورگر فقط IE6 :lol:

Mohammad

Member
ولی خدایی سریع تره

j9hm95swwf14aalothm.png

اما مثل کروم ، عکس وقتی اضافه میکنم عکس رو نشون نمیده ، کد هاشو نشون میده (توهمین بخش پاسخ سریع)

پیوست ها

• Capture.jpg
    Capture.jpg
    126.2 کیلوبایت · بازدیدها: 5

Webber

Well-Known Member
سلام

خوشحالم كه طعم اپرا رو چشيديد.اينكه فرموديد:

اما مثل کروم ، عکس وقتی اضافه میکنم عکس رو نشون نمیده ، کد هاشو نشون میده (توهمین بخش پاسخ سریع)

انصافا بعضي وقتا اين يه نعمته.فكرش رو بكنيد داريد براي مجيدآنلاين يه مقاله مي نويسيد و چون اپرا داره كدهاش رو توليد مي كنه،مي تونيد تو يه فايل تكست اونها رو ذخيره كنيد تا از بين نره.ولي اين بر مي گرده به عدم سازگاري اديتور vb با اپرا و كروم.با ويرايشگر هاي ديگه مثل tinymce يا fck بنده كه مشكلي نديده ام.

موفقيت

جدیدترین ارسال ها

بالا