کول پدِ لپتاپ ، زمانِ فول لود بودنِ cpu و gpu ، تاثیری بر خنک کنندگی شون دارن؟

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
میخواستم بدونم وقتی cpu و gpu فول لود هستن (حالا کلا عملکردشون بالای 80 تا 90 درصد بره . الزما نه 100 درصد) ، وجود کول پد (صرف نظر از اینکه کول پد مون چه قیمتی باشه . فرضا ، فرض کنی عالی ترین مدلِ موجود در بازار باشه) ، تاثیری بر خنک کردنِ cpu و gpu و کاهش دماشون داره؟
اگه آره ، چند درجه داره؟

آخه توی چند تا سایت خارجی دیدم که تست شون با یکی از بهترین کول پدهای موجود ، زمان لود (حالا ننوشت چند درصد . احتمالا فول لود بود) ، فقط 2 تا 3 درجه بود .
یعنی نوشته بود دمای cpu بدون کول پد در لود ، 94 درجه بود و با روشن بودن کول پد ، 92 درجه شد .
اما زمان بیکاری سیستم ، دما را تونست به مقدار قابل بیشتری ، کم کنه (حدودا بیش از 5 درجه) .

البته بعضی جاهای دیگه میگن تاثیر داره مثل این در سایت آپارات (مدل کول پد را نگفت) :

کلا به نظرتون در لودِ بالا ، ارزش خرید داره؟
یا اینکه دما را با کم کردن فرکانس پردازنده و down clock کردن ، کم کنیم (بجای خرید کول پد) ، بهتره؟
آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
میخواستم بدونم وقتی cpu و gpu فول لود هستن (حالا کلا عملکردشون بالای 80 تا 90 درصد بره . الزما نه 100 درصد) ، وجود کول پد (صرف نظر از اینکه کول پد مون چه قیمتی باشه . فرضا ، فرض کنی عالی ترین مدلِ موجود در بازار باشه) ، تاثیری بر خنک کردنِ cpu و gpu و کاهش دماشون داره؟
اگه آره ، چند درجه داره؟

آخه توی چند تا سایت خارجی دیدم که تست شون با یکی از بهترین کول پدهای موجود ، زمان لود (حالا ننوشت چند درصد . احتمالا فول لود بود) ، فقط 2 تا 3 درجه بود .
یعنی نوشته بود دمای cpu بدون کول پد در لود ، 94 درجه بود و با روشن بودن کول پد ، 92 درجه شد .
اما زمان بیکاری سیستم ، دما را تونست به مقدار قابل بیشتری ، کم کنه (حدودا بیش از 5 درجه) .

البته بعضی جاهای دیگه میگن تاثیر داره مثل این در سایت آپارات (مدل کول پد را نگفت) :

کلا به نظرتون در لودِ بالا ، ارزش خرید داره؟
یا اینکه دما را با کم کردن فرکانس پردازنده و down clock کردن ، کم کنیم (بجای خرید کول پد) ، بهتره؟
کول پد سیستم خنک کننده کمکی است، قرار نیست نقش کولر گازی رو ایفا کنه، برای همین توقع نداریم که دما رو خیلی کاهش بده.
در هر حالتی فشار روی سیستم خنک کننده رو کمتر می کنه و عمر سخت افزار لپ تاپ بیشتر می شه، برای همین حتی اگه یک درجه هم خنک نکنه همچنان تاثیر مثبت داره.
کاهش فرکانس پردازنده استفاده ناقص از توان سخت افزار ئه، هدر دادن بخشی از پولی است که برای اون سیستم پرداخت شده. مثل اتوبوسی که دو ردیف صندلی اش همیشه خالی باشه.

SajjadKhati

کول پد سیستم خنک کننده کمکی است، قرار نیست نقش کولر گازی رو ایفا کنه، برای همین توقع نداریم که دما رو خیلی کاهش بده.
در هر حالتی فشار روی سیستم خنک کننده رو کمتر می کنه و عمر سخت افزار لپ تاپ بیشتر می شه، برای همین حتی اگه یک درجه هم خنک نکنه همچنان تاثیر مثبت داره.
کاهش فرکانس پردازنده استفاده ناقص از توان سخت افزار ئه، هدر دادن بخشی از پولی است که برای اون سیستم پرداخت شده. مثل اتوبوسی که دو ردیف صندلی اش همیشه خالی باشه.

خیلی ممنون استاد .
پس گرفتنِ کول پد (حداقل اینکه جنسش خوب باشه) ، چه تاثیرِ زیادی بر خنک کردن cpu و gpu داشته باشه یا نه را توصیه میکنید . درسته؟

البته لپتاپ را برای فامیلم ، دست دوم گرفتم (اینترنتی گرفتم و هنوز به دستم نرسید) .
چون پردازنده اش 6700hq هست ، هم مصرف بسیار بالا و هم تولید گرمای بسیار بالایی داره . (پس بهش میگم در آینده یه کول پد بگیره) . اما به هر حال ، دمای بسیار بالای این پردازنده و سیستم خنک کنندگیِ اون لپتاپ جوری هست که در فول لود (لودِ 100 درصد) ، دما تا 100 درجه هم میرسه .
بنابراین بخشی از دما را احتمالا چاره ای نیست جز کم کردنِ فرکانس پردازنده . چون دمای بالا ، بسیار تویِ کم کردنِ طول عمر تاثیر داره .

هر چند کارهاش عادی هست (رندر و اینها نیست) ، عملکرد پردازنده بعیده که بصورت میانگین به 30 درصد در این پردازنده برسه . هر چند برای گیم میخواد و با این حال هم بعیده در هر بازی ای بصورت میانگین بیش از 60 تا 70 درصد بشه ، اما باز هم فکر کنم با این حال دماش تا 80 درجه در این لود بره که اندکی زیاده .

حالا نهایتا بهش یاد میدم که اگه لود پردازنده کم هست ، چجوری مجددا فرکانس را به حالت عادی اش برگردونه .
ولی کلا فکر نکنم فرکانس را بیش از 300 مگاهرتز ، کمتر کنم .
حالا کلا اول باید به دستم برسه تا تست کنم ببینم چجوری میشه .
تشکر استاد :rose:

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
البته لپتاپ را برای فامیلم ، دست دوم گرفتم (اینترنتی گرفتم و هنوز به دستم نرسید) .
لپ تاپ دست دوم رو اینترنتی خریدید؟ بدون معاینه حضوری؟ پناه بر خدا :shock:
اگه قبلا دستی به سر و روش نکشیده باشند، ممکنه نیاز به باز کردن و تمیز کردن پره های فن و کانال تهویه و تعویض خمیر سیلیکون قدیمی داشته باشه (که کیفیتش به مرور زمان کم میشه) که اینکار تاثیر زیادی داره.

SajjadKhati

لپ تاپ دست دوم رو اینترنتی خریدید؟ بدون معاینه حضوری؟ پناه بر خدا :shock:
اگه قبلا دستی به سر و روش نکشیده باشند، ممکنه نیاز به باز کردن و تمیز کردن پره های فن و کانال تهویه و تعویض خمیر سیلیکون قدیمی داشته باشه (که کیفیتش به مرور زمان کم میشه) که اینکار تاثیر زیادی داره.

از سایت ایسام گرفتم .
تست ها را گفتم طرف انجام بده و انجام داده . مثلا تست دمای cpu ، همونطور بود که انتظار داشتم و در تحقیق هایی که کرده بودم ، به همون نتیجه رسیدم (در لودِ 100 درصد ، دماش به 100 درجه رسیده بود) .
تست ssd اش مشکلی نداشت اما تست hdd اش (با اسکن کوتاه ، حدود 16 تا بدسکتور داشت) که حالا گفتم برای هارد ، بعد از اینکه بهم رسید و برای بد سکتور چک کردم ، اگه نیاز بود ، توافقِ تخفیف (اگه مشکل هاردش حل نشد) انجام میدیم .

سابقه ی مشتریانِ دیگه ی اون طرف را هم گرفتم ، اونها کاملا راضی بودن . تا حالا هم که باهام صادقانه رفتار کرد (توی این تست ها و اطلاعاتی که داد) .
گفتش تعمیری و اینها نیست .

قبلا هم از سایت ایسام قطعاتی خریدم و فروختم . سایتی هست که اطلاعاتی که فروشنده میذاره ، اگه خلاف واقع باشه ، میشه شکایت کرد و حتی کالا را پس فرستاد .

راستی استاد ، اگه لپتاپ را بخوام با دمنده ، بادگیری کنم ، باید پشتِ قاب اش را باز کنم تا فن اش را نگه دارم تا موقعِ بادگیری ، فن اش حرکت نکنه . درسته؟
برای بادگیریِ pc که بهمون اینو گفتن (که فن نباید حرکت کنه یا اینکه اتصالی به مادربرد نباید داشته باشه) .
منظورم اینه که از پشتِ قاب (بدون باز کردنِ قابِ پشتِ) لپتاپ که نباید بادگیری کنم چون قدرت باد باعث میشه فن های لپتاپ بچرخه . درست میگم؟

تعویض خمیر سیلیکون اش دیگه کار من نیست . حالا بعدا به فامیلم میگم نهایتا ببره پیش نمایندگیِ معتبر تا با هزینه این کار را کنن (یا پیش خدمات کامپیوتریِ حرفه ای) .
تعویض خمیر سیلیکون پردازنده ی pc راحته چون خنک کننده ی پردازنده ی pc به راحتی جدا میشه اما برای لپتاپ را به شخصه نمیدونم و انجام ندادم .

تشکر استاد .

SajjadKhati

البته الان که در یوتیوب ، تعویض خمیر سیلیکون برای لپتاپ را دیدم ، به نظر نمیرسه که تعویضش کار سختی باشه :

the_king

مدیرکل انجمن
راستی استاد ، اگه لپتاپ را بخوام با دمنده ، بادگیری کنم ، باید پشتِ قاب اش را باز کنم تا فن اش را نگه دارم تا موقعِ بادگیری ، فن اش حرکت نکنه . درسته؟
برای بادگیریِ pc که بهمون اینو گفتن (که فن نباید حرکت کنه یا اینکه اتصالی به مادربرد نباید داشته باشه) .
بله.
منظورم اینه که از پشتِ قاب (بدون باز کردنِ قابِ پشتِ) لپتاپ که نباید بادگیری کنم چون قدرت باد باعث میشه فن های لپتاپ بچرخه . درست میگم؟
بله. البته بدون فشار باد هم می توانید تمیز اش کنید. گرد و خاک عمده بیشتر شبیه به یه تیکه موکت بهم فشرده شده، یجا و درسته در میاد.
تعویض خمیر سیلیکون اش دیگه کار من نیست . حالا بعدا به فامیلم میگم نهایتا ببره پیش نمایندگیِ معتبر تا با هزینه این کار را کنن (یا پیش خدمات کامپیوتریِ حرفه ای) .
تعویض خمیر سیلیکون پردازنده ی pc راحته چون خنک کننده ی پردازنده ی pc به راحتی جدا میشه اما برای لپتاپ را به شخصه نمیدونم و انجام ندادم .
معمولا لوله Heatsink با چند تا پیچ روی پردازنده و کارت گرافیکی و ... محکم شده که خمیر سیلیکون یا پد حرارتی هم همونجا است.
اون پیچ ها رو که باز کنید بجز سیم های فن چیزی دیگری به Heatsink وصل نیست و اگه از کناره ها تو شکاف کانال تهویه گیر نکرده باشه راحت بلند میشه.

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .

ویژگی ای (در بایوس و مخصوصا در ویندوز) یا نرم افزاری وجود نداره که دمای مشخصی را بهش بدیم تا اگه دمای پردازنده ، از اون دما بالاتر ، خودش اتوماتیک کاراییِ پردازنده را کم کنه؟

یعنی بصورت پیش فرض ، تا دمای پردازنده ، از اون دمایی که ما مشخص کردیم (فرضا دمای 65 درجه را مشخص کردیم) ، بالاتر نرفت ، پرداززنده مون ، همون کاراییِ عادی و حداکثرِ کارایی اش را داشته باشه .
اما وقتی از اون دما بالاتر رفت ، کاراییِ پردازنده را اون قدر کم کنه تا از اون دما بالاتر نره .

همچین چیزی (حالا در بایوس یا ویندوز یا نرم افزاری) وجود داره؟
مخصوصا اگه کارایی را در اختیارمون قرار بده که از چه روشی استفاده کنه که عالی میشه . مثلا اینکه بتونیم انتخاب کنیم که فرضا 10 درصد از کاراییِ فرکانسش کم کنه . یعنی فرکانسش هر چی که بود ، 10 درصد ازش کم کنه.

و یا اینکه مثلا بگیم اگه دمای پردازنده از اون مقدار بالاتر رفت ، تعدادِ خاصی از هسته (مثلا یک یا دو هسته) را غیر فعال کنه . نه به این معنا که توی اون هسته ، پردازشی انجام نشه (چون اینش که دست ما نیست و اصلا به ما ربطی نداره و هم فرقی نداره و هم فایده ای که همچین چیزی از پردازنده بخوایم) .
بلکه به این معنا که اگه دمای پردازنده ، از اون میزانی که تعیین کردیم بالاتر رفت ، به اندازه ی یک (یا دو) هسته ، همیشه غیر فعال بشه تا به این ترتیب پروسه و نخ ها ، در هسته های متفاوت در گردش در بیان و بنابراین اون هسته ی قبلی ، فرصت استراحت و خنک شدن داشته باشه تا به این ترتیب (یا ترتیبی که کم کردنِ فرکانسِ پردازنده در بالا گفتم یا به هر دو روش) ، دمای پردازنده ، از اون مقداری که ما مشخص کردیم ، بالاتر نره .

این گزینه ی Maximum Processor State در Power Option (در کنترل پنل) که میگن اگه کمتر کنیم ، دما کمتر میشه ، عملکردش بر چه اساسی هه؟
بر اساس کم کردنِ فرکانس پردازنده هست یا غیر فعال کردن هسته ی پردازنده یا ترکیبی از هر دو یا روش های دیگه؟

همچین روشی (حالا در بایوس یا ویندوز یا نرم افزاری) وجود داره؟

------------------------------------------------------------------

چون اگه مثلا توی بایوس برم بگم 2 هسته ات را غیر فعال کن ، این روش ، هوشمندانه نیست چون در صورت عادی ، نمیخوام این اتفاق بیفته .
هر چند در صورت عادی هم مثلا اگه از بین 4 هسته ی فیزیکی و 8 هسته ی منطقی ، فرضا اگه 2 هسته ی فیزیکی در حال استفاده باشه ، خوب دما پایین تر هست اما اگه همه ی 8 هسته ی منطقی در حال استفاده باشن ، دما ، در بالاترین حدش قرار میگیره .
بنابراین این روش برای کاهش دما (اینکه مثلا یکی دو هسته را غیر فعال کنیم) ، بد به نظر نمیرسه . هر چند شاید هوشمندانه نباشه اما برای کاهش دما ، فرقی با حالتِ هوشمندانه نداره چون در حالتِ هوشمندانه (ای اگه وجود داشته باشه) ، بلافاصله بعد از استفاده شدنِ تمامِ هسته های منطقی (یعنی فول لود شدن و 100 درصد شدنِ پردازنده) ، دما ، در بالاترین میزانِ خودش میره .
ولی اگه روش هوشمندانه ای وجود داشته باشه ، باز بهتره .

اما بیشترین جایی که این روش هوشمندانه تاثیر داره ، روی کم کردن فرکانس هست . چون فرکانس پردازنده ، ممکنه تغییر کنه .
تشکر استاد

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
خیلی ممنون استاد .

ویژگی ای (در بایوس و مخصوصا در ویندوز) یا نرم افزاری وجود نداره که دمای مشخصی را بهش بدیم تا اگه دمای پردازنده ، از اون دما بالاتر ، خودش اتوماتیک کاراییِ پردازنده را کم کنه؟

یعنی بصورت پیش فرض ، تا دمای پردازنده ، از اون دمایی که ما مشخص کردیم (فرضا دمای 65 درجه را مشخص کردیم) ، بالاتر نرفت ، پرداززنده مون ، همون کاراییِ عادی و حداکثرِ کارایی اش را داشته باشه .
اما وقتی از اون دما بالاتر رفت ، کاراییِ پردازنده را اون قدر کم کنه تا از اون دما بالاتر نره .

همچین چیزی (حالا در بایوس یا ویندوز یا نرم افزاری) وجود داره؟
مخصوصا اگه کارایی را در اختیارمون قرار بده که از چه روشی استفاده کنه که عالی میشه . مثلا اینکه بتونیم انتخاب کنیم که فرضا 10 درصد از کاراییِ فرکانسش کم کنه . یعنی فرکانسش هر چی که بود ، 10 درصد ازش کم کنه.

و یا اینکه مثلا بگیم اگه دمای پردازنده از اون مقدار بالاتر رفت ، تعدادِ خاصی از هسته (مثلا یک یا دو هسته) را غیر فعال کنه . نه به این معنا که توی اون هسته ، پردازشی انجام نشه (چون اینش که دست ما نیست و اصلا به ما ربطی نداره و هم فرقی نداره و هم فایده ای که همچین چیزی از پردازنده بخوایم) .
بلکه به این معنا که اگه دمای پردازنده ، از اون میزانی که تعیین کردیم بالاتر رفت ، به اندازه ی یک (یا دو) هسته ، همیشه غیر فعال بشه تا به این ترتیب پروسه و نخ ها ، در هسته های متفاوت در گردش در بیان و بنابراین اون هسته ی قبلی ، فرصت استراحت و خنک شدن داشته باشه تا به این ترتیب (یا ترتیبی که کم کردنِ فرکانسِ پردازنده در بالا گفتم یا به هر دو روش) ، دمای پردازنده ، از اون مقداری که ما مشخص کردیم ، بالاتر نره .

این گزینه ی Maximum Processor State در Power Option (در کنترل پنل) که میگن اگه کمتر کنیم ، دما کمتر میشه ، عملکردش بر چه اساسی هه؟
بر اساس کم کردنِ فرکانس پردازنده هست یا غیر فعال کردن هسته ی پردازنده یا ترکیبی از هر دو یا روش های دیگه؟

همچین روشی (حالا در بایوس یا ویندوز یا نرم افزاری) وجود داره؟

------------------------------------------------------------------

چون اگه مثلا توی بایوس برم بگم 2 هسته ات را غیر فعال کن ، این روش ، هوشمندانه نیست چون در صورت عادی ، نمیخوام این اتفاق بیفته .
هر چند در صورت عادی هم مثلا اگه از بین 4 هسته ی فیزیکی و 8 هسته ی منطقی ، فرضا اگه 2 هسته ی فیزیکی در حال استفاده باشه ، خوب دما پایین تر هست اما اگه همه ی 8 هسته ی منطقی در حال استفاده باشن ، دما ، در بالاترین حدش قرار میگیره .
بنابراین این روش برای کاهش دما (اینکه مثلا یکی دو هسته را غیر فعال کنیم) ، بد به نظر نمیرسه . هر چند شاید هوشمندانه نباشه اما برای کاهش دما ، فرقی با حالتِ هوشمندانه نداره چون در حالتِ هوشمندانه (ای اگه وجود داشته باشه) ، بلافاصله بعد از استفاده شدنِ تمامِ هسته های منطقی (یعنی فول لود شدن و 100 درصد شدنِ پردازنده) ، دما ، در بالاترین میزانِ خودش میره .
ولی اگه روش هوشمندانه ای وجود داشته باشه ، باز بهتره .

اما بیشترین جایی که این روش هوشمندانه تاثیر داره ، روی کم کردن فرکانس هست . چون فرکانس پردازنده ، ممکنه تغییر کنه .
تشکر استاد
نمیدونم چرا اینها رو از من می پرسید، اما اینها مواردی است که اگه جوابشون رو بخواهید بدونید در موردشون جستجو می کنید.
روش هوشمندانه اینه که برای سیستمی که داغ می کنه تهویه مناسب فراهم کنید و سیستمی که داغ نمی کنه رو به حال خودش رها کنید.
کنترل ایمنی درجه حرارت پردازنده رو سازنده اش به شیوه مناسب انجام داده، بر اساس سالها تحقیق و با تکنولوژی های پیشرفته هم اینکار رو انجام میده.
اینها چیزی نیست که لازم باشه در اون دخالت کنید. اگر بخواهید به پردازنده در خنک کردن کمک کنید، باید کاری کنید که از بیرون بهتر خنک بشه، نه اینکه کاری کنید که پردازنده از داخل ضعیفتر بشه. باید از طریق فراهم کردن یک سیستم خنک کننده موثر اینکار رو انجام بدهید، نه چیز دیگری.

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .
لپتاپ ، به دستم رسید .
تست دمای cpu و اینها ، همونطور بود که طرف انجام داده بود و من در تحقیقاتی که کرده بودم ، به همون رسیدم .

یعنی دمای cpu در فول لودش به ۹۵ تا ۱۰۰ درجه میرسه . فرکانس اش در فول لود هم بستگی داره ولی حدودا بین ۲.۸ گیگاهرتز هست .

دمای کارت گرافیک هم در فول لود به ۹۰ درجه میرسه .
اما در کارت گرافیک ، اصلا از ۹۰ درجه بیشتر نمیشه . بجاش ، از فرکانس کارت گرافیک کم میشه (حتی خیلی زیاد) .

استاد ، برای کنترل بهتر دما ، استفاده از خمیر سیلیکون عالی و با قیمت بالا را پیشنهاد میکنید؟
خمیر سیلیکونی مثل cooler master mastergel pro با قیمت ۴۰۰ تومن :

این خمیر سیلیکون ها ، توی کم کردن دما ، با خمیر سیلیکون هایی مثل deepcool z9 که حدود ۲۰۰ تومن هست ، خیلی اختلاف دارن؟

من deepcool z5 دارم . با این چی؟ از این جهت میگم که اگه نسبت به z5 ، خیلی اختلاف دما ندارن ، همین z5 را استفاده کنم و خمیر سیلیکون دیگه ای نخرم ؟

the_king

مدیرکل انجمن
خیلی ممنون استاد .
لپتاپ ، به دستم رسید .
تست دمای cpu و اینها ، همونطور بود که طرف انجام داده بود و من در تحقیقاتی که کرده بودم ، به همون رسیدم .

یعنی دمای cpu در فول لودش به ۹۵ تا ۱۰۰ درجه میرسه . فرکانس اش در فول لود هم بستگی داره ولی حدودا بین ۲.۸ گیگاهرتز هست .

دمای کارت گرافیک هم در فول لود به ۹۰ درجه میرسه .
اما در کارت گرافیک ، اصلا از ۹۰ درجه بیشتر نمیشه . بجاش ، از فرکانس کارت گرافیک کم میشه (حتی خیلی زیاد) .

استاد ، برای کنترل بهتر دما ، استفاده از خمیر سیلیکون عالی و با قیمت بالا را پیشنهاد میکنید؟
خمیر سیلیکونی مثل cooler master mastergel pro با قیمت ۴۰۰ تومن :

این خمیر سیلیکون ها ، توی کم کردن دما ، با خمیر سیلیکون هایی مثل deepcool z9 که حدود ۲۰۰ تومن هست ، خیلی اختلاف دارن؟

من deepcool z5 دارم . با این چی؟ از این جهت میگم که اگه نسبت به z5 ، خیلی اختلاف دما ندارن ، همین z5 را استفاده کنم و خمیر سیلیکون دیگه ای نخرم ؟
پیشنهادی ندارم، باید بر اساس بودجه ای که در نظر گرفته اید تصمیم بگیرید، وگرنه طبیعی است که اختلاف محسوسی دارند.

کد:
https://www.youtube.com/watch?v=pSPB4KYK8wM

The hottest core with Deepcool Z5 is 82 degrees. MasterGel Pro has 71 degrees. The test lasted 20 minutes. At the same time, after replacing thermal paste with MasterGel PRO, the computer became quieter. Loaded the processor with the Aida64 program, FPU was turned on.​
در مورد اون "عالی" که گفتید، واقعیت اینه که الان با 400 هزار تومن جنسی میخرید که خوبه ولی عالی نیست. مثل سایر اجناس دیگه که بخاطر گرونی گروه رده بالا شون نه برای وارد کننده صرفه داره و نه مشتری توان خریدشون رو داره.
جنس درجه یک و عالی رو به سختی پیدا خواهید کرد، چون اساسا هم قیمت اش فوق العاده گرونه و هم در بازار نایاب ئه.
اون چیزی که الان در بازار با قیمت بالا فروخته میشه جنس عالی ئه نیست، همون جنس با کیفیت خوب قدیم بوده که الان بخاطر افت ارزش ریال رقبای رده بالاش از بازار حذف شده اند. محصولاتی که قیمت پایینتری دارند هم به همون نسبت کیفیت پایینتری دارند، تقلبی داخلشون زیاده، دوام کمی دارند و ...

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .

استاد ، به نظرتون به نمایندگی هم ببریم تا چک کنه از لحاظ لوله ی انتقال دما (heat pip) و همچنین فن ، در سلامتیِ کامل به سر میبره یا نه؟
اگه در سلامتی کامل نبود ، میتونن تعمیر یا در صورت نیاز ، تعویض کنن دیگه . درسته؟
یا حتی اگه سالم هم بود ، میشه مثلا heat pip یا فن ای که قویتر از اینهایی که بصورت پیش فرض توی لپتاپ باشن ، بذارن؟
همچین چیزی امکان داره؟
البته اگه دما را نسبت به اینی که هست ، بصورت قابل توجهی کمتر میکنه ، این کار را کنیم .

---------------------------------------------

استاد ، از لحاظ تست نرم افزاری ، من تست فول لود بودنِ cpu و gpu و رم و همچنین تست دمای cpu و gpu را انجام دادم . ssd را هم تست کردم .
همچنین دارم هارد را هم بررسی میکنم .
تستِ نرم افزاریِ دیگه ای برای چک کردن سلامت قطعات یا کلا تستی که مورد نیاز باشه ، لازم هست؟ اگه هست ، چی و با چه نرم افزاری؟

تست کردنِ سخت افزاری لازم هست؟ اگه هست ، چی کار کنیم؟
تشکر استاد :rose:

the_king

مدیرکل انجمن
خیلی ممنون استاد .

استاد ، به نظرتون به نمایندگی هم ببریم تا چک کنه از لحاظ لوله ی انتقال دما (heat pip) و همچنین فن ، در سلامتیِ کامل به سر میبره یا نه؟
نه. تا جایی که میشه جایی نبرید، چه نمایندگی و چه غیر نمایندگی. اینها چیزی نیست که خودتون متوجهش نشوید.
فن ای که سالم باشه هم روان میچرخه و هم نویز زیادی نداره، پیچیدگی خاصی نداره. heat pipe هم موردی نداره که بررسی لازم داشته باشه.
اگه جنس بدنه لپ خیلی مرغوب نباشه به مرور زمان نامحسوس تغییر شکل میده، اتصال ها شل میشه و در نتیجه چرخ فن لرزش بدنه و نویز بیشتری ایجاد می کنه که طبیعیه.
اگه در سلامتی کامل نبود ، میتونن تعمیر یا در صورت نیاز ، تعویض کنن دیگه . درسته؟
فن اگر بسوزه تعویض میشه، که البته قطعه یدکی ممکنه نایاب باشه یا حتی لازم باشه یکجا با پکیج heatsink تعویض بشه.
heatsink و pipe هم اصولا چیزی نیست که خراب بشه و تعمیر و تعویض لازم داشته باشه مگر اینکه لپ تاپ از بالای آپارتمان سقوط آزاد کنه.
یا حتی اگه سالم هم بود ، میشه مثلا heat pip یا فن ای که قویتر از اینهایی که بصورت پیش فرض توی لپتاپ باشن ، بذارن؟
معمولا خیر، هم شکل اش خاص ئه و هم فضای محدودی داره، قطعه بهتری که با اون فضا و سخت افزار جور در بیاد پیدا نمیشه، اگر میشد خود سازنده اش انجام می داد. بجای اینکار یک کول پد خوب برایش بخرید.
---------------------------------------------

استاد ، از لحاظ تست نرم افزاری ، من تست فول لود بودنِ cpu و gpu و رم و همچنین تست دمای cpu و gpu را انجام دادم . ssd را هم تست کردم .
همچنین دارم هارد را هم بررسی میکنم .
تستِ نرم افزاریِ دیگه ای برای چک کردن سلامت قطعات یا کلا تستی که مورد نیاز باشه ، لازم هست؟ اگه هست ، چی و با چه نرم افزاری؟
با متخصصین اینکار مشورت کنید، من که کارم تعمیر یا خرید و فروش لپ تاپ دست دوم نیست. عملی از هر قابلیت اش استفاده کنید، بازی کنید، بلوتوث ارسال کنید، از همه سوکت ها استفاده کنید، فایل دانلود کنید، با وب کم ویدئو بگیرید، فیلم ببینید، نمایشگر رو با رنگ های یکدست قرمز، سبز، آبی و سفید و سیاه بررسی کنید و ...

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .
خوب شد چک کردن اتصالات را یادآوری کردین .

پورت های vga و hdmi را برای اینکه چک کنیم ، فقط کافیه که به مانیتور (مانیتور برای pc) متصل کنیم؟
اگه در مانیتور تصویر نیومد ، یعنی پورت های لپتاپ مشکل دارن؟ یا کار دیگه ای باید انجام داد؟
من این کار را انجام دادم . ولی مانیتور تصویر نداد .
خودِ مانیتور ، مطمئنم سالمه . از کیسم تصویر میده .

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
خیلی ممنون استاد .
خوب شد چک کردن اتصالات را یادآوری کردین .

پورت های vga و hdmi را برای اینکه چک کنیم ، فقط کافیه که به مانیتور (مانیتور برای pc) متصل کنیم؟
اگه در مانیتور تصویر نیومد ، یعنی پورت های لپتاپ مشکل دارن؟ یا کار دیگه ای باید انجام داد؟
من این کار را انجام دادم . ولی مانیتور تصویر نداد .
خودِ مانیتور ، مطمئنم سالمه . از کیسم تصویر میده .
معمولا روی لپ تاپ روی کلید های F1 الی F12 ترکیب کلیدی با کلید Function ای هست که بین سه حالت فقط نمایشگر داخلی، فقط نمایشگر خارجی یا هر دو سوئیچ بشه. ولی به هر حال ربطی به موضوع این تاپیک نداره. ممکنه درایوری نصب نباشه، تنظیمات درایور درست نباشه و ...

SajjadKhati

آها .
اون زمان ، درایورش نصب نبود :green:
همه ی اتصالاتش سالم بود .
بقیه ی موارد را هم بررسی کردم .

خیلی ممنون استاد :rose:

SajjadKhati

استاد ، میگم این برنامه ی بایوسش اصلا به درد نمیخوره .
هیچ گزینه ای برای کنترل فرکانس cpu یا هر تغییرِ دیگه در cpu نداره . بایوسش واسه 2017 هه اما هم برنامه اش شبیه بایوس های سال 2000 هست و هم گزینه هاش برای کنترل روی سخت افزار ، خیلی خیلی کمه و هم اینکه هیچ گزینه ای برای تغییرات در cpu که گفتم ، در اختیار کاربر قرار نمیده .
-------------------
بایوس های لپتاپ ها ، همه شون که این جوری نیستن . هستن؟
چون من با لپتاپ ها خیلی کم کار کردم .
-------------------
استاد ، هیچ برنامه ای تحت ویندوز نیست که بشه باهاش فرکانس پردازنده را تغییر داد؟ (فرکانس را کم کرد) ؟
-------------------
یه چیز دیگه اینکه توی ویندوز 10 ای که براش نصب کردم (آپدیت 20H2 برای یکی دو ماه پیش) ، در power option اش ، گزینه ای برای تغییرِ power plane نداره . یعنی مثلا گزینه ی Hight Performance نداره . هیچ گزینه ی دیگه ای هم نداره . فقط یکی هست اون هم Balanced .
چرا بقیه ی موارد را نداره؟

تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
استاد ، میگم این برنامه ی بایوسش اصلا به درد نمیخوره .
هیچ گزینه ای برای کنترل فرکانس cpu یا هر تغییرِ دیگه در cpu نداره . بایوسش واسه 2017 هه اما هم برنامه اش شبیه بایوس های سال 2000 هست و هم گزینه هاش برای کنترل روی سخت افزار ، خیلی خیلی کمه و هم اینکه هیچ گزینه ای برای تغییرات در cpu که گفتم ، در اختیار کاربر قرار نمیده .
-------------------
بایوس های لپتاپ ها ، همه شون که این جوری نیستن . هستن؟
نه همه شون. بعضی هاشون یه عالمه تنظیم ریز و درشت دارند، برعکس بعضی هاشون فقط در حد یکی دو تنظیم ساعت یا نمایش اطلاعات سخت افزار.
بعضی لپ تاپ ها هم در سایت سازنده لپ تاپ یک نرم افزار اختصاصی برای ویندوز اون لپ تاپ دارند که تنظیماتی رو انجام بده که بصورت معمول باید در BIOS میبود.
استاد ، هیچ برنامه ای تحت ویندوز نیست که بشه باهاش فرکانس پردازنده را تغییر داد؟ (فرکانس را کم کرد) ؟
چرا. اگر بخواهید لپ تاپ رو خراب کنید نرم افزار برای دستکاری سخت افزار زیاده، ابزار هایی هست که حتی در آدرس هایی از تنظیمات که معلوم نیست مربوط به چیه مقدار عوض کنید تا مشخص بشه اون مقدار چه تاثیری داره. معرفی نمی کنم که دستش نزنید، خراب کردن لپ تاپ با دستکاری تنظیمات سخت افزار خیلی سخت نیست.
یه چیز دیگه اینکه توی ویندوز 10 ای که براش نصب کردم (آپدیت 20H2 برای یکی دو ماه پیش) ، در power option اش ، گزینه ای برای تغییرِ power plane نداره . یعنی مثلا گزینه ی Hight Performance نداره . هیچ گزینه ی دیگه ای هم نداره . فقط یکی هست اون هم Balanced .
چرا بقیه ی موارد را نداره؟
نمیدونم، ممکنه مربوط به نصب نبودن یک درایور، یا ناسازگاری و قدیمی بودن درایور نسبت به ویندوز باشه.

SajjadKhati

نه همه شون. بعضی هاشون یه عالمه تنظیم ریز و درشت دارند، برعکس بعضی هاشون فقط در حد یکی دو تنظیم ساعت یا نمایش اطلاعات سخت افزار.
بعضی لپ تاپ ها هم در سایت سازنده لپ تاپ یک نرم افزار اختصاصی برای ویندوز اون لپ تاپ دارند که تنظیماتی رو انجام بده که بصورت معمول باید در BIOS میبود.

چرا. اگر بخواهید لپ تاپ رو خراب کنید نرم افزار برای دستکاری سخت افزار زیاده، ابزار هایی هست که حتی در آدرس هایی از تنظیمات که معلوم نیست مربوط به چیه مقدار عوض کنید تا مشخص بشه اون مقدار چه تاثیری داره. معرفی نمی کنم که دستش نزنید، خراب کردن لپ تاپ با دستکاری تنظیمات سخت افزار خیلی سخت نیست.

نمیدونم، ممکنه مربوط به نصب نبودن یک درایور، یا ناسازگاری و قدیمی بودن درایور نسبت به ویندوز باشه.

خیلی ممنون استاد .
راستی درباره ی درایور گفتین .
اول اینکه مدل این لپتاپ ، چند مدل در چند جای مختلفش نوشته .
مثلا پشت لپتاپ ، مدل Asus K550VX-DM179D را نوشته .
توی cmd که دستور systeminfo را میزنم ، مدل X550VX را میاره .
توی سایتش هم برای این سری ، 2 مدل درایور داره . یکی برای مدل X550VX (که من درایورهای این مدل را دانلود کردم) و یکی دیگه هم برای مدل X550VXK :

اون درایوری که براش دانلود کردم ، درسته؟
توی device manager ، همه چیز را برای نصب درایور ، درست نشون میده . حالا آپدیت بودن یا نبودنش را نمیدونم . دیگه آخرین نسخه را از همون سایت اصلی ایسوز براش دانلود کردم .

------------------------------

بعد اینکه توی همون سایت اصلی اش ، آپدیت بایوس برای سال 2019 اش داره که در توضیحاتش نوشته که کارایی سیستم را بهینه میکنه .
به نظرتون مثلا امکان داره که گزینه های کنترل کردن روی فرکانس پردازنده را اضافه کرده باشن توی این نسخه ی جدید از بایوس؟
و آیا آپدیت بایوس را پیشنهاد میدین؟
چون با ایسوز آشنا نیستم و نمیدونم برنامه ی تحت ویندوز برای آپدیت بایوس ارائه کرد یا نه .
اما مادربرد خودم که گیگابایت هست ، ارائه کرد . مخصوصا اینکه گیگابایت ، به دو بایوسه بودنِ مادربردهاش مشهوره (dual bios) تا اگه بایوس اصلی اش مشکل پیدا شد ، از بایوس پشتیبان اش استفاده کنه . ولی ایسوز ، و این مدل لپتاپ را نمیدونم .
بعید میدونم همچین کاری حداقل واسه ی این مدل لپتاپ انجام داده باشن . واسه همین یه کم از آپدیت بایوسش میترسم که مشکلی ایجاد بشه .

--------------------------

و اینکه استاد ، وقتی لپتاپ را روشن میکنم ، وقتی گوشم را به قسمت پایینِ کیبردِ لپتاپ (بالای تاچ پد) به فاصله ی زیرِ 5 سانتی متر نزدیک میکنم ، یه صدای چطور بگم ، شبیه صدایِ وِز وِز میده . هارد hdd اصلا توش نیست و فقط ssd هست .

اگه از 5 سانتی متر بیشتر دور بشم ، صداش بسیار ضعیف میشه (چون صدای خیلی کمه) . یعنی بصورت عادی ، در حالتی که با لپتاپ کار میکنم (فاصله ام 20 تا 30 سانت با لپتاپ و صفحه نمایش هست) ، صداش قابل شنیدن نیست یا بسیار بسیار ضعیفه اون هم مگر اینکه دور فن لپتاپ کم باشه و همچنین محیط هم خیلی ساکت (معمولا شب) باشه تا یه کم شنیده بشه .

اونجا هم فکر کنم جای cpu و اینها باشه . یعنی صدای فن نیست (حداقل این طور که حس میکنم) . چون فن اش سمت چپ ، قسمت بالای لپتاپ هست و اصلا صدایی شبیه نویز فن نیست . صدای رایترش هم نیست (حداقل این طور که حس میکنم) . چون رایتر سمت راست ، قسمت بالای لپتاپ هست .

بعد هم علاوه بر این ، وقتی تاچ پد لپتاپ را لمس میکنم ، باز هم صدایی شبیه به همین صدای وِز وِز ایجاد میشه . مثل همون ، خیلی خفیفه اما فقط اندکی با شدت بیشتر . یعنی اگه محیط سکوت باشه و فن لپتاپ دور آروم باشه و دقت هم کنیم ، یه ذره از فاصله ی 20 سانتی متری یعنی وقتی با لپتاپ کار میکنیم هم فقط خیلی ضعیف قابل شنیدن هستن (حس میکنم این دو صدا یعنی صدایی که با لمس تاچ پد ایجاد میشه و صدایی که از وسط کیبرد شنیده میشه و توضیح داده بودم ، از هم جدا هستن) .

این صداها میدونید برای چی هستن و آیا در همه ی لپتاپ ها وجود دارن یا فقط در این لپتاپ هست؟
علائمِ چی هستن و آیا نیازه که برای رفعش اقدامی انجام بشه یا اینکه طبیعی هستن؟
چون من با لپتاپ ها مخصوصا لپتاپ های روز تا حالا کار نکردم .

تشکر استاد

SajjadKhati

استاد یه مطلب دیگه .
اینکه متوجه شدم وقتی در این لپتاپ ، در حالتی که شارژر وصل نیست و روی باطری هست ، حتی اگه در اون آیکونی که در system tray و در کنار ساعت ویندوز برای باطری هست ، حتی اگه اونجا ، گزینه ی Best Performance را انتخاب کنیم ، وقتی که بازی میکنیم ، فرکانس پردازنده ، حداکثر روی 0.8GHZ یعنی روی 800 مگاهرتز تنظیم میشه که در این حالت مصرف پردازنده زیرِ 8 وات میشه و باعث میشه دماش در این حالت بیش از 65 درجه نشه که این عالی هه و من هم همین حالت را میخوام .

اما مشکل اینجاست که وقتی شارژر را وصل میکنم ، حتی اگه اون تنظیمات ، روی Best Battery باشه ، موقع بازی ، اتوماتیک فرکانسش روی بیش از 2.8GHZ (معمولا بیش از 3.1GHZ) میره که در این حالت مصرف پردازنده بیش از 22 وات میشه که باعث میشه دمای پردازنده بیش از 90 درجه بشه (بصورت میانگین 95 درجه) .
مدل پردازنده ، 6700hq هست که در حالت حداکثرش وقتی شارژر بهش وصل هست ، فرکانس اش بیش از 2.8GHZ میشه .

فرکانس کارت گرافیک هم تقریبا همین حالت هست که در حالت باطری اش کمتر میشه و دماش بصورت متوسط تا 70 درجه میرسه اما در حالت شارژر ، فرکانسش بیشتر میشه و دماش تا 85 الی 90 درجه میرسه .

الان استاد این کاری که انجام میده (تفاوت فرکانس پردازنده ها در حالت باطری و شارژر) را چه چیزی انجام میده؟
آیا بایوس این کار را انجام میده یا ویندوز؟

در power option ئه ویندوز ، 3 گزینه ی processor power managment را برای هم حالت باطری و شارژر دست زدم و مقادیر متفاوت گذاشتم اما انگار برای اینها نیست و فرقی نکرد .
آیکونِ مربوط به باطری در system tray و در کنار ساعت ویندوز هست را هم در هر دو حالت با مقادیر متفاوت دستکاری کردم اما واسه ی اونها هم نبود .

کار بایوس هست این تفاوت ها؟
آیا من خودم نمیتونم این کارها را کلا در ویندوز انجام بدم؟
یعنی مثلا بگم در حالت شارژر هم مثل زمان باطری عمل کنه ؟
من همچین موردی را در گوگل بخوام جستجو کنم ، چی رو باید جستجو کنم؟ (اینکه فرکانسِ حالت شارژر با فرکانس حالت باطری رو با هم چجوری میشه یکی کرد) .
خیلی ممنون استاد .

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا