کرل یا فتوشاپ ; مسئله این است!

heroskiss

New Member
همیشه این سوال تو ذهنم بود.از یه طرف عاشق کرل بودم و از طرف دیگه کرل نیازهای کاری من رو تامین نمی کرد.
بیت مپ شده بود برای من یک کابوس.وقتی کسی می گفت فلان عکس رو واسه من کراپ کن عزا می گرفتم ، چون مجبور بودم اول یه ساعت وایسم تا فتوشاپ لود بشه ! بعد هم باید وادار می شدم تا توی پنجره های تو در توی فتوشاپ قلط بزنم و سر بخورم !
سرعت کرل بهم قدرت میده.کندی فتوشاپ رخوت !
عصای جادوی فتوشاپ واقعا معجزه می کنه .فیلترهای فتوشاپ یه کارگاه هنری کامله.
تدریج رنگ کرل رو بیشتر می پسندم تا فتوشاپ.
پروژه های خطی (فاکتور ، تراکت ، سربرگ،...) حتی برای فتوشاپ بازهای حرفه ای یه رویای دست نیافتنیه!
هیستوری فوتوشاپ خیلی سرتر از کرله.
تریس بیت مپ کرل برای من حکم عصای جادویی فوتوشاپ رو داره.
لایرز فتوشاپ رو بیشتر از مصیبت آبجکت های کرل می پسندم.
در واقع در یک کلام گرافیک خطی در کرل خلاصه می شود و گرافیک بیت مپ در فوتوشاپ.
علی رغم علاقه وافر من به کرل تعریف یه گرافیست 2 بعدی را در هر دوی این نرم افزارها می بینیم.
اما چرا وقتی وارد این سایت می شم 33 نفر در تالار فتوشاپ هستند و 3 نفر در تالار کرل!؟
حقیقت اینه که ما وقتی یه تابلوی فلکسی برای یک قصابی طراحی می کنیم آقای قصاب از ما انتظار داره که براش عکس چهار تا دونه رون گوسفند و پاچه گاو بزاریم.ویا حتی رویه کارت ویزیتش عکس یه گاو شیرده و چاق و چله باشه!
این کار از قدیم باب بوده و هنوز به صورت سنتی خودش باقی مونده .متاسفانه این سنت اجازه خلاقیت رو از گرافیست های ما گرفته .ما بجای این که تو هر کاری از یه طرح جدید استفاده کنیم مجبوریم با توجه به تقاضای مشتری ها از یه مجموعه عکس محدود برای کار استفاده کنیم.البته این کار هم وقت کمتری از ما می گیره و همچنین مشتری رو راضی می کنه .بنابر این هیشکی صداش در نمی یاد.
با تمام احترامی که برای فتوشاپ کار ها قا ئلم باید بگم دوران حکومت فوتوشاپ داره به پایان می رسه و کم کم کار به
جایی می رسه که ما تابلوی یه قصابی رو مجموعه ای از آبجکت های کرلی می بینیم تالا یه های فوتو شاپی!
نظرات شما اشتباهات من رو تصحیح می کنه
با تشکر

P.A.Y.T.O.N

Active Member
سوال بود یا درد دل؟
300.gif

alavis

Member
شما اگه بخوای گرافیست موفق باشی باید هر دو را در کار لحاظ کنی
حالا دیگه کدوم کجا بستگی به کار و تشخیص شما در انجام اون کار داره اما انگونه که خودتون اشاره کردین شما واسه کار برداری نیازمند کرل هستی و وجودش رو نمیتونی نادیده بگیری و اگه کارت پیکسلی باشه فتوشاپ حرف اولو آخرو میزنه هر چه را بهر کاری ساختن دوست من ...

موفق باشید .

hyazdi

Active Member
آقا دردل ما رو گفتي . ولي تا وقتي مردم كمتر كار برداري مي بينن و گرافيستها و طراحها به فتوشاپ و طرحهاي بيت مپ عادت مي كنن كاري نمي شه كرد . به نظرم بايد كرل بيشتر آموزش داده بشه تا اسمش واسه مردم غريبه نباشه . حالا ديگه اينقدر به در و ديوار و آگهي ها كلمه فتوشاپ نوشته شده كه اونايي هم كه از كامپيوتر هيچ سردرنمي يارن مي دونن فتوشاپ براي ترميم عكس و طراحيه . مي خوام بگم كلمه در بين مردم جا افتاده اما كرل چي ؟
من مدتيه دارم كرل آموزش مي دم . حتي بچه هايي كه كامپيوتر مي خونن هم نمي دونن كرل به چه دردي مي خوره .
بهرحال شايد بشه با اين انجمنها كمي وضع رو بهتر كرد .انشاءالله

nima_dsnr

کاربر VIP
خوب چرا فکر می کنین که کاربران آنلاین کرل نمیتونه مثل فتوشاپ 40-45 نفر باشه؟
اگه یکمی تلاش کنین چنتا اموزش درست بزارین همه با کرل آشنا میشن ، شاید از فتوشاپ هم پیشی بگیره !!!
لطفا بیشتر به این انجمن برسید ... !!

babi-esf

Member
فتو شاپ چی کم داره ؟

آخه فتوشاپ کمبودی نداره از نظر کار برداری که بخوایم کارل یاد بگیریم .
تنها ایراد فتوشاپ سرعت کم آن است که اگر پلاگین نداشته باشید اونم حل میشه .
در ضمن درسته که محیط فتوشاپ بیتی هست ولی این را هم در نظر داشته باشیم که
فتوشاپ دو کاربرده هست ولی کارل فقط برداری و ...

hyazdi

Active Member
تنها ایراد فتوشاپ سرعت کم آن است که اگر پلاگین نداشته باشید اونم حل میشه .
در ضمن درسته که محیط فتوشاپ بیتی هست ولی این را هم در نظر داشته باشیم که
فتوشاپ دو کاربرده هست ولی کارل فقط برداری و ...

توي حرف اين دوستمون چند تا نكته بود كه بايد توضيح داده بشه .
كسي نگفت فتوشاپ ايراد داره داداش ، بلكه كارش بيت مپه و براي اينكار ساخته شده و كار برداري چيز ديگه است . درسته كه شما توي فتوشاپ كار برداري مي كني اما خودت نمي دوني كه داري چه زحمت زيادي اي مي كشي . روي كاري برداري اي كه ( مثلا طراحي آرم و لوگو) توي فتوشاپ 5 ساعت وقت مي ذاري رو مي شه توي كرل 1 ساعته حل كرد . بايد انجام بدي تا بفهمي . بعدش هم كه كي گفته كرل فقط كار برداري مي كنه . اصلا توي كرل منويي هست به نام Bitmap . اما خب همونطور كه فتوشاپ توي كار برداري بايد جلوي كرل زانو بزنه ، كرل هم توي كار بيت مپ بايد جلوي فتوشاپ زانو بزنه . اصلا مگه اينا ( فتوشاپ و كرل ) پسر خالمونه كه روش تعصب داشته باشيم. هر كدوم به كارتون اومد و كار رو جلو برد همون خوبه . والله .

maral55

Well-Known Member
منم اتفاقا عاشق فتوشاپ هستم اما به نظر من اینا درس مثه یه خانواده هستن مثلا میشه گفت که بچه بیشتر به پدر احتیاج داره یا مادر؟!! حقیقتی که هست اینکه فتوشاپ تقریبا نیاز همه رو تا حدی برآورده میکنه و از یه آدم واقعا مبتدی تو کامپیوتر میتونه باهاش کار کنه تا حر فه ای اما کورل تا حدی یه نرم افزار تخصصی هست و معمولا آدم های خاصی سراغش میرن شما نگاه کنید کل ابزار های وکتور فتوشاپ چند تا هستن؟ولی نگاه کنین کورل یا ایل چه دنیای عظیمی از وکتور در اختیار شما می زاره
حتی به نظر من فری هند و ایل و کورل هم قابل مقایسه نیستن با اینکه هر سه وکتور هستن چون هر کدوم اینا کاربری خودشو داره و به نظر من یه گرافیست خوب که تو دو بعدی کار میکنه باید تا حدی با همه این نرم افزار ها آشنا باشه ولی خوب هر کسی بنا به عادت یا سلیقه شخصی ممکنه با یه نرم افزار راحتتر باشه و بیشتر باهاش کار کنه
اما به طور کلی متاسفانه تو ایران به نظر من اونقد که فقتوشا پ و بیت مپ جا افتاده وکتور اصلا جایی نداره مثل پی سی و مک .

weblixir

New Member
به نظر من هرکدوم مال کار جداگانه ای هستند.. مثلا با فتوشاپ نمیشه به قدرت کورل طراحی کرد و با کورل نمیشه روی عکسها به قدرت فتوشاپ کار کرد.....و......

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
واقعا عجیبا غریبا!!!!

همچنان بحث بر سر مقایسه اینه که کرل بهتره یا فتوشاپ؟!! بابا این بحث که 200 بار انجام شد و نتیجه گیری هم تا حدودی شد ولی دوباره ...

به نظر شما فتوشاپ بهتره یا تری دی مکس؟!!!!! این مقایسه هم دقیقا مثل مقایسه فتوشاپ با کرل میمونه! اصلا هدف شرکت ادوبی با ساخت فتوشاپ رقابت با کرل نبوده که حالا اینقدر راحت مقایسه میشن. تو صحبتای بچه ها به نظر من یه سری نکات درست بودن و یه سری درست نبودن!

پروژه های خطی (فاکتور ، تراکت ، سربرگ،...) حتی برای فتوشاپ بازهای حرفه ای یه رویای دست نیافتنیه!
اصلا فتوشاپ مگه برای اینکارا ساخته شده که بخوایم باهاش اینا رو طراحی کنیم؟!

شما اگه بخوای گرافیست موفق باشی باید هر دو را در کار لحاظ کنی
کاملا موافقم با این دوستمون. حتی تو دنیای گرافیک امروزی میگن که گرافیستهای 2بعدی کار باید تا حدودی 3 بعدی هم بدونن. منظورم کار با نرم افزارای 3بعدی هست. مثلا مکس و مایا و سینمافوردی تا حدود بسیار زیادی میتونه تو طراحیا به طراح کمک کنه. با این توضیح دیگه دونستن نرم افزارای وکتور و پیکسل که دیگه جای خودشو داره.

فتوشاپ و کار برداری؟!!

همونطور كه فتوشاپ توي كار برداري بايد جلوي كرل زانو بزنه ، كرل هم توي كار بيت مپ بايد جلوي فتوشاپ زانو بزنه .
سعی کنید دیگه این مقایسه رو انجام ندید. آخه اصلا نه فتوشاپ برای کارای برداری تعریف شده نه کرل برای کارای پیکسلی!

حقیقتی که هست اینکه فتوشاپ تقریبا نیاز همه رو تا حدی برآورده میکنه و از یه آدم واقعا مبتدی تو کامپیوتر میتونه باهاش کار کنه تا حر فه ای اما کورل تا حدی یه نرم افزار تخصصی هست و معمولا آدم های خاصی سراغش میرن شما نگاه کنید کل ابزار های وکتور فتوشاپ چند تا هستن؟ولی نگاه کنین کورل یا ایل چه دنیای عظیمی از وکتور در اختیار شما می زاره
شما مطمئنی که همه میتونن از فتوشاپ اونطوری که درست هست استفاده کنن؟ یا اصلا میشه یه ابزار به من معرفی کنید تو فتوشاپ که برای کارای وکتور باشه؟!

در کل امیدوارم که این مقایسه دیگه انجام نشه یا حداقل اگر قراره انجام بشه بین نرم افزارای مشابه باشه. یعنی اگر قراره مقایسه انجام بدیم و کرل بو با محصولات ادوبی مقایسه کنیم اونو با ایل مقایسه کنیم نه فتوشاپ!
هر چند میدونم این آرزوی من خیالی بیش نیست!!

hakamn

Member
اقا ما اولین بار هست که داریم توی این انجمن کورل یه چیزی می نویسیم.
اصلا کورل و فتوشاپ رو مقایسه نکنید.
کورل برای خودش دنیاییه !
من اگر نمونه کارهایی رو که با کورل کردم رو بزارم باورتون میشه که چقدر انعطاف داره.
هم از لحاظ محیط کاری و هم از........
بهر حال موفق باشید.

maral55

Well-Known Member
واقعا عجیبا غریبا!!!!

همچنان بحث بر سر مقایسه اینه که کرل بهتره یا فتوشاپ؟!! بابا این بحث که 200 بار انجام شد و نتیجه گیری هم تا حدودی شد ولی دوباره ...

به نظر شما فتوشاپ بهتره یا تری دی مکس؟!!!!! این مقایسه هم دقیقا مثل مقایسه فتوشاپ با کرل میمونه! اصلا هدف شرکت ادوبی با ساخت فتوشاپ رقابت با کرل نبوده که حالا اینقدر راحت مقایسه میشن. تو صحبتای بچه ها به نظر من یه سری نکات درست بودن و یه سری درست نبودن!

اصلا فتوشاپ مگه برای اینکارا ساخته شده که بخوایم باهاش اینا رو طراحی کنیم؟!

کاملا موافقم با این دوستمون. حتی تو دنیای گرافیک امروزی میگن که گرافیستهای 2بعدی کار باید تا حدودی 3 بعدی هم بدونن. منظورم کار با نرم افزارای 3بعدی هست. مثلا مکس و مایا و سینمافوردی تا حدود بسیار زیادی میتونه تو طراحیا به طراح کمک کنه. با این توضیح دیگه دونستن نرم افزارای وکتور و پیکسل که دیگه جای خودشو داره.

فتوشاپ و کار برداری؟!!

سعی کنید دیگه این مقایسه رو انجام ندید. آخه اصلا نه فتوشاپ برای کارای برداری تعریف شده نه کرل برای کارای پیکسلی!

شما مطمئنی که همه میتونن از فتوشاپ اونطوری که درست هست استفاده کنن؟ یا اصلا میشه یه ابزار به من معرفی کنید تو فتوشاپ که برای کارای وکتور باشه؟!

در کل امیدوارم که این مقایسه دیگه انجام نشه یا حداقل اگر قراره انجام بشه بین نرم افزارای مشابه باشه. یعنی اگر قراره مقایسه انجام بدیم و کرل بو با محصولات ادوبی مقایسه کنیم اونو با ایل مقایسه کنیم نه فتوشاپ!
هر چند میدونم این آرزوی من خیالی بیش نیست!!

فکر کنم اشتباه شده من کاملا با نظر شما موافقم سارا جان حتی گفتم که اینا اصلا مقایسشون درست نیست انگار چشم یه نفرو یا گوشش مقایسه کنیم خوب اینا هر کدوم کار خودشو میکنه ولی فقط گفتم که فتوشاپ بیشتر جا افتاده یعنی یه نفر واسه هر کاری تو کامپیو تر زود میره سراغ فتوشاپ در حالی که ممکنه حتی کورل بتونه اون کارو بهتر انجام بده اما چون فتوشاپ معروفتره و بیشتر جا افتاده حتی من دیدم که خیلی از گرافیست ها باهاش کار وکتور میزنن شاید چون راححترن باهاش .مثلا شما نگاه کنین با فتوشاپ مردم طراحی وب انجام میدن عکس تعمیر میکنن کارت ویزیت میزنن پوستر طراحی می کنن ولی نمیان واسه طراحی مثلا کارت ویزیت برن سراغ کورل با اینکه کورل کلی امکانات در اختیارشون میزاه .اصلا فتوشاپ تو وکتور قابل مقایسه با غولی مثه کورل نیست ولی باز من دیدم که حتی خیلی ها برای طراحی وکتور میرن سراغ فتوشاپ به همین دلیل مردم واسه هر کاری میرن تو فتوشاپ و چون فتوشاپ هم نیازشونو برآورده میکنه فکر میکنن بهترینه.

جدیدترین ارسال ها

بالا