کد اجرای فایل exe تحت داس ، شبیه یه سیستم عامل

سلام
من خودم برنامه نویسی بلد نیستم ، یه کد می خوام که یه نرم افزار exe تحت داس اجرا بشه که توسط سکتور به عنوان سیستم عامل شناخته بشه.
شاید یه کم مسخره باشه درخواستم ولی خواهشا کمک کنید:shock:

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
من خودم برنامه نویسی بلد نیستم ، یه کد می خوام که یه نرم افزار exe تحت داس اجرا بشه که توسط سکتور به عنوان سیستم عامل شناخته بشه.
شاید یه کم مسخره باشه درخواستم ولی خواهشا کمک کنید:shock:

مسخره که ابدا نیست، اما صورت سوال مبهمه، بین سکتور و سیستم عامل رابطه ای مثل شناخته شدن معنی نداره،
بهتره که یک توصیف از کاری که قراره این exe انجام بده ارائه بدهید.
نرم افزاری که تحت dos اجرا میشه طبعا یک نرم افزار سازگار با dos ئه، از اونجایی که این exe تحت یک سیستم عامل به نام dos اجرا میشه
نمی تونه یک سیستم عامل مستقل باشه. می تونه با سکتور ها سر و کار داشته باشه اما مفهوم سیستم عامل و شناخته شدن از طرف سکتور
برایش معنی نداره. سکتور واحد تقسیم بندی فضای ذخیره سازی دیسک ئه، ابعادش هم به نوع دیسک بستگی داره،
در هارد دیسک های معمولی یک سکتور معادل 512 بایت و در هارد دیسک های مدرن و پیشرفته 4096 بایت ئه، در cd / dvd ها هم یک سکتور 2048 بایت ئه.

rahnema1

New Member
یک شبیه ساز سیستم داس بنام DOSBox وجود داره که رایگان است و می توانید از اینترنت دانلود کنید البته اجرای برنامه روی شبیه ساز یک سری مقدماتی دارد که help آن کمکتان می کند

کلا سوالم رو عوض می کنم
برای ساخت یه سیستم عامل باید چی کار کنم؟
چه زبان برنامه نویسی می خواد؟
در چه صورت می تونه رابط گرافیکی داشته باشه؟
و هزاران سوال دیگه که با توضیحات شما استادان پاسخ می گیرن
ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
کلا سوالم رو عوض می کنم
برای ساخت یه سیستم عامل باید چی کار کنم؟
چه زبان برنامه نویسی می خواد؟
در چه صورت می تونه رابط گرافیکی داشته باشه؟
و هزاران سوال دیگه که با توضیحات شما استادان پاسخ می گیرن
ممنون

رجوع شود به :
زبان های برنامه نویسی برای نوشتن یک سیستم عامل مستقل

اگه بخوام یه برنامه بسازم تحت ویندوز نباشه؟؟!!!

ساخت سیستم عامل

چگونه و با چه زبانی میتوان سی دی بوتیبل سخت و سیستم عامل با چه زبانی نوشته می شود؟

طراحی سیستم عامل

the_king

مدیرکل انجمن
یه سوال دیگه
این که میشه فایل exe رو به فرمت bin تغییر داد؟

bin از اون پسوند فایل های خاص و منحصر بفرد نیست که مختص یک فرمت فایل مرسوم باشه،
فرمت ویژه ای وجود نداره که بدون توضیحات بیشتر بشه منظورتون از فرمت bin رو فهمید.

بعضی از دی وی دی های بوتیبل ، یه نرم افزار رو به صورت بوتیبل اجرا می کنن.
برای این کار باید چی کار کرد؟
لازم هست اون نرم افزار هم به صورت بوتیبل باشه یا این که ...

rahnema1

New Member
بعضی از دی وی دی های بوتیبل ، یه نرم افزار رو به صورت بوتیبل اجرا می کنن.برای این کار باید چی کار کرد؟لازم هست اون نرم افزار هم به صورت بوتیبل باشه یا این که ...
اگر منظورتون لینوکس های بوتیبل هست که جوابتون منفیه یعنی وقتی شما دارید سیستم بوتیبل رو اجرا می کنید می تونید هر نرم افزاری رو روی اون نصب کنید البته توجه کنید خیلی از اون نرم افزار ها روی یک درایوی نصب می شن که اون درایو روی ram قرار داره یعنی یک درایو واقعی از نوع hard disk نیست بنابراین بعد از خاموش شدن سیستم و اجرای دوباره سیستم بوتیبل، دوباره باید نرم افزار مورد نظر رو نصب کنید

the_king

مدیرکل انجمن
بعضی از دی وی دی های بوتیبل ، یه نرم افزار رو به صورت بوتیبل اجرا می کنن.
برای این کار باید چی کار کرد؟
لازم هست اون نرم افزار هم به صورت بوتیبل باشه یا این که ...

می تونه قابل بوت باشه اما چون ساختن برنامه مستقل بوت شونده دشواره معمولا خود نرم افزار قابل بوت نیست، بجایش یک برنامه
تحت dos نوشته میشه و dos رو هم داخل dvd قرار می دهند. به ندرت پیش میاد که شرکتی برای ساختن یک نرم افزار
مستقل قابل بوت وقت صرف کنه، طراحی یک نرم افزار تحت dos ساده تره و در ضمن dos الزاما ms-dos نیست،
نمونه dos های رایگان هم هست که قرار دادنشون در dvd مشکلی ایجاد نمی کنه.

the_king

مدیرکل انجمن
خوب اگه بخوام یه نرم افزار تحت داس بنویسم باید چی کار کنم؟

یکی از زبان هایی که کامپایلر تحت DOS دارند (مثل ++C و C و Basic و Pascal و ...) را انتخاب کنید و شروع کنید به برنامه نویسی.
خروجی کد تان یک نرم افزار تحت DOS است. خود آن کامپایلر ها باید تحت DOS اجرا شوند اما تا زمانی که در حال کد نویسی هستید
نیازی نیست که واقعا تحت DOS کار کنید، چون نرم افزار هایی مثل DOSBox می توانند محیط DOS را برای شما شبیه سازی کنند.

یه سوال دیگه
اگه بخوام یه سیستم عامل تحت لینوکس بسازم ، یه چیزایی درباره ی کرنل و کامپایل شنیدم ، مقاله اش رو هم دانلود کردم ؛ یعنی اون کاررو انجام بدم ، می تونم یه سیستم عامل بر هسته ی لینوکس بسازم؟

the_king

مدیرکل انجمن
یه سوال دیگه
اگه بخوام یه سیستم عامل تحت لینوکس بسازم ، یه چیزایی درباره ی کرنل و کامپایل شنیدم ، مقاله اش رو هم دانلود کردم ؛ یعنی اون کاررو انجام بدم ، می تونم یه سیستم عامل بر هسته ی لینوکس بسازم؟

قطعا می توانید، دشواری بودن و نبودنش به مهارت و معلومات تون بستگی داره، اما در هر صورت طراحی سیستم عامل رو به عنوان یک کار خیلی ساده یا کوتاه مدت در نظر نگیرید، هم پیچیده است و هم وقت گیر.

درست می فرمایید هم سخت و هم وقت گیر هست ولی درست متوجه نشدم ، با کامپایل لینوکس ، ساخت سیستم عامل بر هسته ی لینوکس امکان پذیر هست یانه؟

و سوال دیگه اینکه به صرفه تر هست تا یک سیستم عامل بر هسته ی لینوکس ساخته بشه یا این که تحت داس و ...

من تو محیط c++ تحت داس این کد رو نوشتم:
1a.PNG
بعد از این که کامپایل می کنم ، این ارور رو میده
2.PNG
از شما دوستان خواستارم تا مرا راهنمایی کنید
ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
و سوال دیگه اینکه به صرفه تر هست تا یک سیستم عامل بر هسته ی لینوکس ساخته بشه یا این که تحت داس و ...
به صرفه تر؟ مثل مقایسه سیب و پرتقال ئه، یکی سیب رو ترجیح میده و یکی پرتقال رو.

من تو محیط c++ تحت داس این کد رو نوشتم:
مشاهده پیوست 100781
بعد از این که کامپایل می کنم ، این ارور رو میده
مشاهده پیوست 100782
از شما دوستان خواستارم تا مرا راهنمایی کنید
ممنون
سوالاتی که به موضوع تاپیک مطرح نیست در این تاپیک مطرح نکنید. برای سوالات جدید یک تاپیک جداگانه (مبحث جدید) ایجاد کنید.
کد:
[B]#include <stdio.h>
#include <conio.h>
[/B]
[B]int[/B][COLOR="#808080"] main()[/COLOR]
[COLOR="#808080"]{
    int i, j;
    printf("%d\n", 2);
    for (i = 3; i < 100; i++)
    {
        j = i / 2;
        while (i % j != 0)