کدام نرم افزار 3d مکملی خوب برای After Effect است

mahbang

Member
سلام- حقیقتا شاید هیچ برنامه ای به اندازه AE انقدر طرفدار نداشته و انقدر فراگیر نشده حداقل مطالب موجود در وب بخصوص آموزش‌ها این مطلب را تائید میکند.
این برنامه باداشتن هرآنچه که هنرمندان برای اجرای کار (ویدئویی) جهت خلق جلوه های ویژه لازم دارند در اختیار دارد و حتما تائید میفرمایید که هرچه قدر هم آشنایی شما با نرم افزار فتوشاپ بخصوص در بحث نور و ماسک کردن بیشتر باشد توانایی های بیشتریی در این برنامه خواهید داشت.
این برنامه باداشتن پلاگین های (افزونه) های فراوان توانسته به تنهایی در انجام پروِژه های سنگین کاربر خود را بی تقریبا نیاز نماید ولی به نظر بنده مشکلی و البته طبیعتی که وجود دارد هر برنامه به تنهایی تمام نیازهای کاربر را 100٪ تامین نخواهد نکرد و باید برنامه ای برای انجام هرچه بهتر پروژه انتخاب کرد.

نرم افزارهای سه بعدی جهت خلق جلوه‌های بصری قابلتهای فوق العاده بالایی دارند و البته این قابلیت های فوق العاده را یک هنرمند فوق العاده خلاق میتواند به دست آورد.

.....

ته مطلب اینکه به نظر شما در میان نرم افزارهای موجود سه بعدی کدام برنامه بهترین همخوانی را با افترافکت خواهد داشت البته با داشتن چنین شرایطی

1- قدرت خوب ( توجه کنید ما افرادی نیستم که در هالیوود بخواهیم فیلم سازی کنیم استفاده ما از این نرم افزارها
باید مناسب با پروژه های ما باشد)

2- یادگیری سریع برنامه ( استعداد اشخاص در یادگیر هرچیزی متفاوت است ولی برخی نرم افزارها به طور کلی پیچیده هستند البته یادگیری هیچ چیز در حد اعلی محال نیست و این به همت شخص و البته منابع یادگیر بستگی دارد‌)

3- استفاده کم از سیستم ( باز هم ما برای برای کمپانی های هالیوود فیلم نمی‌سازیم استفاده از نرم‌افزارهایی که نیاز به کامپیوتر های قوی دارند منطقی نیست وقتی که سیستم ما ....)

حالا به نظر شما کدامیک از نرم افزارهای موجود این قابلیت را دارد دوستان لطفا احساسی نظر ندن

- Autodesk Maya
- Autodesk 3ds Max
- MAXON CINEMA 4D
- NewTek LightWave
- Blender
- Luxology modo
- Softimage XSI

نظر شخصی بنده این هست آموزش های Video Copilot از سه برنامه تری‌دی مکس - بلندر - و سینما 4d استفاده میکنه بنده هم حداقل همه این برنامه ها رو یکبار روی سیستم نصب کردم با تری‌دی مکس آشنایی مختصری دارم ولی سنگین بودن ورژن های جدید کمی دشوار است بلندر هم که یک برنامه رایگان ولی پیچده است سینما 4d گزینه خوبی میتواند باشد مثل خیلی آموزش‌ها در وب به رابطه cinema 4d و after effect پرداخته - برای C4d آموزش‌های خوبی وجود دارد نرم افزار سنگینی هم نیست.
نرم افزارهای مایا مکس دو نرم افزار قوی، کامل و البته سنگین و پیچیدگی های خاص خود هستند و بنده تمایلی به استفاده از آنها ندارم.
در جای از قدرت LightWave خواندم که مناسب برای جلوه های ویژه،و جایزه های متعددی را از آن خود کرده و فیلمی مثل pilot of episode babylon 5 با نسخه های اولیه این نرم افزار در سال 1993 ساخته شده در این سایت یکی از کاربران گفته بود که بنا به گفته سایت سازنده یک ساله این نرم افزار را کامل یاد میگیرید!

بنده خود نرم افزار Cinema 4d را مناسب و مکمل با After Effect می‌دانم.
نظر شما چیست؟

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
همین طور که خودتون هم گفتید هرکسی نصبت به توانایی های خودش نرم افزارش انتخاب میکنه .

پس هر کدوم از نرم افزار های 3 بعدی که گفتید می تونه نیاز سه بعدی افراد را بر طرف کنه .

در ضمن افتر افکتز - مکس - فوتوشاپ - فقط ابزار و مهمترین چیز خلاقیت هر فرد

www_3d_boy3

Well-Known Member
در ضمن برنامها هر چقدر آسانتر شوند معمولا دم دستي تر مي شوند و برنامها پيچيده هميشه براي خلق آثار پيچيده مورد استفاده قرارا ميگيرند

mahbang

Member
سلام
ببینید اساتید، ما باید نصبت به پروژه نرم افزار انتخاب کنیم
مثلا صرفا برای کوچیک بزرگ کردن تصاویر نباید از فتوشاپ استفاده کرد
این همه حجم و فضا بیخودی مصرف بشه و ما فتوشاپ نصب کنیم که یک تصویر رو کوچیک و بزرگ یا کراپ کنیم!؟
به نظر بنده استفاده از مایا و مکس بیش از نیاز ما برای اجرای پروژه های فعلی هست

بد نیست این مقایسه بین نرم افزارهای سه بعدی رو ببینید جالبه Cinema 4d هیچی کم نداره که در بعضی موارد زیاد هم داره

http://wiki.cgsociety.org/index.php/Comparison_of_3d_tools

نمونه های کار شده با C4D و دیگر محصولات این شرکت maxon
http://www.maxon.net/en/customer-stories/customer-stories/movies.html

shirani

سلام
ببینید اساتید، ما باید نصبت به پروژه نرم افزار انتخاب کنیم
مثلا صرفا برای کوچیک بزرگ کردن تصاویر نباید از فتوشاپ استفاده کرد
این همه حجم و فضا بیخودی مصرف بشه و ما فتوشاپ نصب کنیم که یک تصویر رو کوچیک و بزرگ یا کراپ کنیم!؟
به نظر بنده استفاده از مایا و مکس بیش از نیاز ما برای اجرای پروژه های فعلی هست

بد نیست این مقایسه بین نرم افزارهای سه بعدی رو ببینید جالبه Cinema 4d هیچی کم نداره که در بعضی موارد زیاد هم داره

http://wiki.cgsociety.org/index.php/Comparison_of_3d_tools

نمونه های کار شده با C4D و دیگر محصولات این شرکت maxon
http://www.maxon.net/en/customer-stories/customer-stories/movies.html

والا نمیدونم منظورتون چی هست

و ماهم نگفتیم سینما 4 دی بده یا .... دلیلی نداره بخواید مثلاً من که 5-6 سال با مکس کار میکننم و تازه یک چیزای توش یاد گرفتم قانع کنید برم روی یک نرم افزار دیگه که هیچ اشنایی باش ندارم

و همین طور من نمی تونم شما را وادار کنم با مکس کار کنی و ....

گفتم اینا فقط ابزار و شما باید خلاقیت خودت را با اینا به رخ بکشی همین :rose:

ehsun3d

Member
بهترین نرم افزار مایا هست . همه فیلمهایی هم که می بینی با مایا کار شده. بعد ها که کارت با مایا خوب شد ZBrush رو یاد می گیری که با تلفیق مایا و ZBrush و افتر افکتز میتونی چیزی مثل دزدان دریای کارائیب بسازی.

متاسفانه در ایران همه یهو دویدن دنبال استودیو مکس که بیشتر به درد معماری می خوره تا انیمیشن و غیره. من خودم چند سالی مکس کار می کردم تا اینکه رشته انیمیشن رو شروع کردم و فهمیدم در مقابل مایا لقمه رو تیو مکس باید دور سرت دو دور پیچ بدی تا بذاری دهنت.

راستی یه مسئله مهم بین سه بعدی و افترافکتز Track Motion هست که خود مایا داخلش داره. خلاصه اینکه برای یه آرتیست و فیلمساز فرق مایا با بقیه تا حدیه که قابل وصف نیست.

موفق باشی  

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام به همه دوستان:rose:
با توجه به حرف های صاحب تاپیک و ایمان جان راجع به سلیقه و خلاقیت.
من خودم با Cinema4D کار میکنم و خیلی هم تاییدش میکنم. John Dickenson و Ahoran Rabinowitz هم تو چند تا از آموزش های افتر این برنامه رو پیشنهاد کردن. البته بازم میگم هرکسی با یه نرم افزار راحته و علاقه داره...
Cinema4D هم زیاد سنگین نیست ، هم آموزش و مخصوصا آموزش تلفیق با افتر زیاد براش هست ، هم خیلی قوی هست ، هم تو پایان کار میشه یه Composition برای استفاده در افتر گرفت.
موفق باشید:oops:

shirani

بهترین نرم افزار مایا هست . همه فیلمهایی هم که می بینی با مایا کار شده. بعد ها که کارت با مایا خوب شد ZBrush رو یاد می گیری که با تلفیق مایا و ZBrush و افتر افکتز میتونی چیزی مثل دزدان دریای کارائیب بسازی.

متاسفانه در ایران همه یهو دویدن دنبال استودیو مکس که بیشتر به درد معماری می خوره تا انیمیشن و غیره. من خودم چند سالی مکس کار می کردم تا اینکه رشته انیمیشن رو شروع کردم و فهمیدم در مقابل مایا لقمه رو تیو مکس باید دور سرت دو دور پیچ بدی تا بذاری دهنت.

راستی یه مسئله مهم بین سه بعدی و افترافکتز Track Motion هست که خود مایا داخلش داره. خلاصه اینکه برای یه آرتیست و فیلمساز فرق مایا با بقیه تا حدیه که قابل وصف نیست.

موفق باشی

نمیشه این نگم چون خیلی زور داره

پس به نظر شما سازندههای این فیلم ها هیچی حالیشون نیست دیگه :green:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_made_with_Autodesk_3ds_Max

لطفاً بدون دلیل و منطق و نداشتن اطلاعات صحیح صحبت نکنید :rose:

به به !!
عجب بحث با حالي بود ، كلي لذت برديم .
ولي اگر يك نرم افزارمعمولي رو خوب ياد بگيري و كار كني ، خيلي بهتر از يه برنامه فوق العاده هست كه باهاش نتوني كار كني .
مثلآ يه دوستي گفت كه مايا Track Motion داره . اين دليل نميشه كه 3D'S Max نداشته باشه . من حدود 10 سال كه Max كار ميكنم . ولي باز هم خيلي چيز ها رو بلد نيستم . اما Max هم Track Motion داره . خدا رو شكر اين رو بلدم ... :green:
اين Link ها خيلي جالبه ...:rose: ممنون

راستي اينو يادم رفت بگم ( تازه يادم اومد ) كه 3D'S Max يه Plugin داره به نام AE2MAX كه هيچ نرم افزار 3بعدي ديگه اينو نداره . پس سازگاري Max با AE خيلي بيشتره ...
كار اين Plugin هم ارتباط بين Scene و دوربين در بين دو نرم افزاره . يعني به همديگه Export ميدن ...

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
البته من که گفتم هرکی یه نیاز و یه سلیقه ای داره ولی دوست عزیز محض اطلاعت Cinema4D خودش میتونه به افتر افکتز کامپوزیشن یا لایت یا دوربین بفرسته:wink: و همچنین اون پلاگینی که شما میگی برای مایا و Cinema4D وجود داره....
راجع به مایا هم من خودم کار نکردم ولی مثل اینکه برای ساخت انیمیشن بیشتر به کار میره خیلی سنگین هست...
موفق باشید:oops:

pclord

کاربر متخصص
دوستان در مورد قدرت این برنامه ها تو بخش سه بعدی زیاد بحث شده و جوابی هم نداشته ، بیخودی وقت خودتونو نگیرید. قدرت همگی مساوی هست و هر کس برای انتخاب این نرمافزار ها با توجه به علاقش و محیطش برنامه رو انتخاب میکنه.مایا خودش کامله و تری دی مکس با پلاگین هاش کامل میشه ، کسایی که میخوان کارای بزرگ هالیوودی انجام بدن باید با تلفیق این برنا مه ها این کارو انجام بدن. الان یکی از بچه های حرفه ای اینجا با مایا کار میکنه اما آتش و دود رو با پلاگین Fumefx تری دی مکس درست میکنه و همچنین خرد شدن رو با پلاگین RayFire مکس ، بعد با همدیگه تلفیق میکنه و یه کار حرفه ای میشه. Cinema 4d هم کی جای خودش ، توی این چند ماه گذشته پلاگین ها زیادی براش اومده و فوق العاده قوی شده.در مورد برنامه های دیگه هم به همین صورت، بهتره بحث رو ادامه ندین چون جوابی نداره و بیخودی وقتو از دس میدین. راستی در مورد اون پلاگین همون طور که رضا جان گفتن برای برنامه های دیگه هم هست و همچنین آفتر افکت از فرمت مایا پشتیبانی میکنه و شما میتونی مستقیم فایل مایا رو وارداین برنامه کیند.

موفق باشید.:oops:

www_3d_boy3

Well-Known Member
اره ما هم هرچی دنبال بر عکسش گشتیم یدا نشد اونی هم که اندرو گذاشته کار نمیکنه

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
سلام به همگی دوستان . بحث جالب اما تقریبا نا تمومی رو دارین وسط میکشین ... این که کدوم نرم افزار سه بعدی برتره !! بحثی که من به شخصه تا حالا بیش از 7 8 مورد بی نتیجه اون رو دیدم ...

اساسا صحبت کردن در مورد اینکه کدوم نرم افزار بهتره یا فلان نرم افزار این کارو میکنه و این نمی تونه بکنه ، یه بحث کاملا بچه گانه است ...

به جرات بهتون میگم هر نرم افزار تخصصی در یک رشته می تونه کار یه نرم افزار دیگه رو بکنه اما هر کدوم از یه روشی به نتیجه نهایی میرسه .

پس الکی وقتتون رو نذارین رو این که بگین فلان نرم افزار بهتره چون شما 6 ماه باهاش کار کردین .. من حدود 5 سال میشه با مکس کار میکنم اما اصلا نمیگم مکس بهترین نرم افزار سه بعدی دنیاست ...

و اما در مورد سوال دوست خوبمون که تاپیک رو ایجاد کردن ...

افترافکت یه نرم افزار کامپوزیتوره ... حالا میشه باهاش انیمیشن دو بعدی هم ساخت اما در اصل یک کامپوزیتوره ...
برای اینکه از یه نرم افزار سه بعدی بتونین در افنرافکت استفاده کنید نیاز دارید لایه ها رو طوری وارد افنراقکت کنید که بشه اونا رو هم قرار داد بدون اینکه نگرانی از بابت رنگ ها و لایه های مزاحم داشته باشین . برای این کار باید تصویر اصلی رو به علاوه کانال آلفا رندر کنید

نرم افزارهایی که در پست اول گفته شد تا اونجایی که من می دونم همشون این قابلیت رو دارن پس عملا هیچ تفاوتی نداره شما کدوم نرم افزارو انتخاب کنی . هر نرم افزاری که از رندر سازی چند لایه / مرحله ای پشتیبانی کنه میتونه به طور کامل نه فقط با افترافکت بلکه با هر نرم افزار کامپوزیتور دیگه ای کاملا مچ بشه

امیدوارم کمکتون کرده باشه

موفق باشید

ehsun3d

Member
نمیشه این نگم چون خیلی زور داره

پس به نظر شما سازندههای این فیلم ها هیچی حالیشون نیست دیگه :green:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_films_made_with_Autodesk_3ds_Max

لطفاً بدون دلیل و منطق و نداشتن اطلاعات صحیح صحبت نکنید :rose:

زیاد این حرفها رو باور نکن جیگر. همه فیلمهای تو اون لیست ویکی پدیا با مایا و ZBrush کار شده . برای مثال برو پشت صحنه فیلم 2012 رو ببین (که اتفاقا تو لیست تو هم هست) می بینی که کل شهر تو مایا ساخته شده. محدودیتی که مکس در مقابل مایا داره و کندی مدلسازی با مکس در مقابل مایا قابل مقایسه نیس. 

ehsun3d

Member
راستي اينو يادم رفت بگم ( تازه يادم اومد ) كه 3D'S Max يه Plugin داره به نام AE2MAX كه هيچ نرم افزار 3بعدي ديگه اينو نداره . پس سازگاري Max با AE خيلي بيشتره ...
كار اين Plugin هم ارتباط بين Scene و دوربين در بين دو نرم افزاره . يعني به همديگه Export ميدن ...

شوخی می فرمایید. با یه پلاگین نتیجه گرفتی سازگاری مکس با افترافکتز بیشتر از بقیه اس ؟

شما با یه script ساده میتونی دوربین رو از افترافکتز به مایا اکسپورت بدی و برعکس. با Cinema4D هم همینطور. ولی کار با مایا هم سرعت بیشتری داره و هم اینکه هیچ برنامه ای مثل مایا Match-Moving و 3D Integration رو نمیتونه در اون حد محشر و زیبا انجام بده. برای همین هیچ VFX Artist تو دنیا وجود نداره که نرم افزار دیگه ای رو به مایا ترجیح بده و در همه آموزشگاهها و دانشگاه های معتبر دنیا مثل Vancouver Film School و Escape Studios در لندن مایا تدریس میشه نه نرم افزارهای کند و محدودی (در فیلمسازی) مثل مکس. پیشنهاد می کنم برید Youtube اسم ایندو آموزشگاه برتر تو دنیا رو سرچ کنید و از تماشای نمونه کارهای شاگردهاش لذت ببرید تا اکسپروت گرفتن یک دوربین براتون دلیل برتری یه نرم افزار محدود نباشه. 

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
دوست من لحن حرف زدنتون طوریه که نباید انتظار صحبت محترمانه و حرفه ای از کسی داشته باشین !

شما اگر مایا دوست داری بشین مایا کار کن و این قدر بقیه رو به خاطر ابراز نظرشون خورد نکن .

در ضمن شمای مایا کار میشه برای من قابلیت های match moving مایا رو تشریح کنید ؟ خیلی علاقه مندم چون مدت هاست برای این زمینه دارم با نرم افزار هایی مثل boujou و pf track سرو کله میزم . اگر مایا از این کارا هم بکنه که دیگه از نرم افزار محبوبم جدا نشم

در ضمن در مورد آموزشگاه هایی که گفتید تا اونجایی که من می دونم در این دانشگاه ها فقط مایا تدریس نمیشه . سعی دانشگاه های معتبر vfx و انیمیشن اینه که هنرآموزاشونو تک نرم افزاری نکنن والا هیچ فرقی با دوره آموزش مایا نداره دوره هاشون.
می تونیند برین دوره های accademy of art رو در زمینه انیمشن و vfx ببنید تا متوجه حرف من بشید

بعد اگر ممکنه در مورد قابلیت های دیگه نرم افزار مایا هم برای ما بگید تا بفهمیم این مایا که میگن یعنی چی

ehsun3d

Member
دوست من لحن حرف زدنتون طوریه که نباید انتظار صحبت محترمانه و حرفه ای از کسی داشته باشین !

شما اگر مایا دوست داری بشین مایا کار کن و این قدر بقیه رو به خاطر ابراز نظرشون خورد نکن .

در ضمن شمای مایا کار میشه برای من قابلیت های match moving مایا رو تشریح کنید ؟ خیلی علاقه مندم چون مدت هاست برای این زمینه دارم با نرم افزار هایی مثل boujou و pf track سرو کله میزم . اگر مایا از این کارا هم بکنه که دیگه از نرم افزار محبوبم جدا نشم

در ضمن در مورد آموزشگاه هایی که گفتید تا اونجایی که من می دونم در این دانشگاه ها فقط مایا تدریس نمیشه . سعی دانشگاه های معتبر vfx و انیمیشن اینه که هنرآموزاشونو تک نرم افزاری نکنن والا هیچ فرقی با دوره آموزش مایا نداره دوره هاشون.
می تونیند برین دوره های accademy of art رو در زمینه انیمشن و vfx ببنید تا متوجه حرف من بشید

بعد اگر ممکنه در مورد قابلیت های دیگه نرم افزار مایا هم برای ما بگید تا بفهمیم این مایا که میگن یعنی چی

بببین الان هیچ کجای دنیا از مکس برای انیمیشن (کارتون و فیلم) استفاده نمیشه. الان مکس برای معمارها تدریس میشه. البته هنوز هم بعضی شرکتهای بازی کامپیوتری از مکس برای آبکجت سازی اتفاده می کنن ولی اونهم داره منقرض میشه.

اینکه میگی تو اون آموزشگاهها بجز مایا نرم افزارهای دیگه ای هم تدریس میشه که ربطی به موضوع صحبت نداره. ولی تنها نرم افزار سه بعدی که تو آموزشگاههای درجه یک دنیا (برای فیلم و کارتون و بازی و انیمیشن و vfx ) تدریس و استفاده میشه مایا است نه نرم افزار سه بعدی دیگه.

خلاصه اینکه میتونی صدتا نمونه کار با مایا ببینی که عمرا با نرم افزار سه بعدی دیگه نمیتونی مشابهش رو هم بسازی.

صحبت سر علاقه نیست چون من خودم چند سالی مکس کار کردم تا اینکه مایا رو شروع کردم و دیدم که کار با مایا چقدر راحتتر و سریعتر و نامحدوده. صحبت سر قدرت نرم افزاره.

واقعآ از همه دوستان متشكرم :rose: . كه نظراتشون رو گفتند . ما هم كه قرار نيست از همديگه ناراحت بشيم ، چون همه با هم دوست و همكاريم . در مورد لحن حرف زدن هم كه هر چقدر محترمانه تر باشه ، :oops:‌دوستي ها بهتر و بيشتر ميشه .
اما اگر اين بحث ها نباشه اونوقت چطور بفهميم كه چه نرم افزاري چه توانايي هايي داره . مثلآ همين دوستمون كه حرف هاي من رو رد كرد (هر چند با لحن تند :mad:) ولي باعث شد كه من متوجه بشم كه مايا چه توانايي هايي در اين زمينه داره و از اين دوستم ممنونم :rose:.
اميدوارم هميشه اين بحث ها پا برجا باشه با يه محيط دوستانه .
به اميد موفقيت براي همه دوستان .

جدیدترین ارسال ها

بالا