چرا بهتر نباشیم؟

Delphiran

Member
با اميد به اينكه بتونيد خرج خود و همسر و فرزندانتون رو در بياريد شروع مي‌كنيد به نوشتن يك برنامه. هزار رويا تو ذهنتون هست كه با فروش اين برنامه خيلي از اونها مي‌تونند تحقق پيدا كنند. نوشتن برنامه به سادگي ميسر نيست و مشكلات برنامه ناخودآگاه تمام ذهنتون رو به خودش مشغول كرده و چه در خواب و چه در بيداري به اونها فكر مي‌كنيد. همسر و فرزندان و دوستان مي‌بينند كه ديگه اوني كه قبلآ بوديد نيستيد و ذهنتون جاي ديگه‌اي مشغوله. اما شما مي‌دونيد كه بعد از يك مدت تحمل سختي همه چي بهتر از قبل مي‌شه٬ پس به راهتون ادامه مي‌ديد. جدا از اينكه كار ديگه‌اي جز ادامه راه هم از دستتون برنمياد.

همچنان که برنامه ذهنتون رو دربست در اختيار گرفته، دغدغه ديگري هم آزارتون ميده. به اسم اين برنامه به همسر و فرزندانتون هزار وعده و وعيد داديد كه بايد به اونها عمل كنيد. اگر به اين وعده‌ها عمل نشده دفعه بعد به راحتي اين دفعه نمي‌تونيد تمام ذهنتون رو مشغول كارتون كنيد چرا كه ديگه توجيهي براي همسر و فرزندانتون نداريد. براي شما و اطرافيانتون زندگي نبايد از ايني كه هست سختتر بشه. پس با چنگ و دندون و هزار رنج و مشقت قفلي رو برنامه مي‌گذاريد تا همكار ديگه‌اي نتونه نتيجه زحمت شما رو به باد فنا بده و اميدتون رو نا اميد كنه.

اما هميشه يكي ديگه پيدا مي‌شه كه از شما بيشتر بدونه. اون يكي قفل رو براي تفنن٬ شوخي٬ خنده و ... هزار دليل مسخره ديگه مي‌شكنه. اما سختيهايي كه شما و اطرافيانتون متحمل شديد٬ روياهايي كه داشتيد٬ عمري كه گذشت و ... هيچكدوم شوخي نبود٬ زندگي شما و عزيزانتون هيچوقت مسخره نبوده.

[hr:1fd5910e07]
همكاران عزيزي كه به يدك كشيدن نام Craker يا Hacker افتخار مي‌كنيد٬‌ آيا به هرز گرفتن دنياي ديگران افتخار شماست؟ اي كاش حداقل براي دزدي يا راهزني عمر ديگران را به باد مي‌داديد تا از براي تفنن. شما كه بيشتر از آن ديگران مي‌دانيد چرا از براي تفنن برنامه‌اي رايگان نمي‌نويسيد؟ چرا بجاي راهزني از دست رنج خود با افتخار نمي‌خوريد؟

اعتراف مي‌كنم كه در وضعيت كنوني هيچكدوم از ما نمي‌تونيم پاك باشيم. هيچكدوم از ما آنقدر ثروتمند نيست تا بتونه ابزارهاي كاري خودش رو بخره. حتي اگر ثروتمند هم باشيم بازيهاي سياسي حق پاك بودن را از ما گرفته‌اند. ولي بگذاريد حداقل براي اون چيزي كه توجيهي براش داريم دست به كاري ناروا بزنيم نه از براي برنامه‌اي چند هزار تومني كه خودمون توان نوشتنش رو داريم.

[hr:1fd5910e07]
پ.ن: از دوستان عزیز تقاضا دارم اگر حرفی برای گفتن ندارند وقت خودشون و دیگران رو با آف تاپیک زدن در این تاپیک هدر ندهند/.

moein273

Member
اگر كرك بد هست براي ايراني و خارجي نداره و شركت ايراني و ماكروسافت با هم برابر هستند هر وقت از ويندوز با لايسنس اصلي استفاده كرديم اونوقت ميايم و اين بحث هارو ادامه ميديم.

اصولا كرك و كركر يه حقيقتي هست كه همه دنيا قبولش دارن ولي ايرانيا چي بگم والا..

a Truth Seeking

Active Member
والله Delphiran جان (شرمنده اسم شمارو يادم رفت) چي بگم عزيز.حرفت درست روي و روي سر بنده حقير جا داره ولي من يك سوال از شما دارم :
آيا در كل قانوني در ايران وجود داره كه از حقوق برنامه نويس حمايت كنه.
من از شما مي خوام خوب در مورد مثالي كه در پايين مي خوام به اون اشاره كنم فكر كني.
يكي از شركت هاي بزرگ نرم افزاري ايران كه نمي خوام اسم اون رو بيارم الان مدت يك و نيم يا دو سال هست كه داره براي فروش يكي از نرم افزارهاي خودش به مبلغ چيزي بيش از هشت صد هزار تومان نون مي خوره.چرا اين شركت هيچ وقت سعي نكرده مثل خيلي از شركت هاي ديگه نسخه Shareware نرم افزار خودش رو براي يك عده آدم فقير مثله من بيرون بده؟چرا اين شركت نسخه جديدي از نرم افزار خودش رو بيرون نمي ده تا نسخه پيشين اون حداقل ارزونتر به دست مشتري بيچاره برسه؟
درسته يك سري از مسايل واقعا تلخه ولي چه مي شه كرد كه واقعيته.

Delphiran

Member
برادر عزیز من؛

اولا نرم افزار 800 تومنی مطمئننا بدرد استفاده شخصی نمیخوره، ثانیا نسخه Shareware هم که بفرض بیرون بده، به چه درد میخوره وقتی بخشهای اصلی برنامه کار نکنه؟

ممکنه آدم دلش بخواد برای تفریح اون نرم افزار رو داشته باشه، شاید هم واقعا برای انجام یک کاری بخواد.

اگر اینطور باشه و واقعا برای انجام کاری لازم باشه حتما راه حل های معادل هم برای انجام اون کار وجود داره، که اگر نداشته باشه استفاده کننده باید بخودش شک کنه که شاید علم کافی برای انجام کار مورد نظر رو نداشته باشه. در هر دو حالت طرف باید تلاش بیشتری کنه، چه برای راه حل معادل، چه برای کسب علم مورد نظر.

کسی که میخواد با استفاده از اون ابزار کارش رو راه بندازه، میبایست تاوان این خواستن رو هم بپردازه.

آيا در كل قانوني در ايران وجود داره كه از حقوق برنامه نويس حمايت كنه.
وجود نداره، اما امیدوارم بزودی بوجود بیاد.

Ghamnevis

Well-Known Member
سلام

مهدي جان منم با شما موافقم اما...
مهدي جان شما خودت از كرك هيچ نرم افزاري استفاده نكرديد ؟

من ميدونم كه بحث هاي اخير به خاطر كرك تاپ CD بوده ! حرفاي شما كاملا درسته اما ميدونيد مسيله چيه ! برنامه هاي اينجور پك ها را مسوولين و مهندسين اين شركت نمينويسند ! كار اين دوستان هم كم از كار كركر ها نداره ! اينها كه دارند زحمت ميكشند و برنامه هاي خوب خارجي را كه طي پروژه هاي شايد چندين ساله نوشته شده خيلي راحت براي ما گردآوري ميكنند چرا بايد با گذاشتن يك قفل زحمت خودشون را به باد بدن !

مگه نويسنده اين برنامه ها مهندسين اين شركت هستند ؟ فوتوشاپ را مهندسين اين شركت نوشتند؟يا فلش را يا.. يا .. يا.. ! اين شركت فقط زحمت طرحي يك Autorun را براي اين پك ها ميكشند ! و در عوض پولي كه از ما ميگيرند كلي هم بابت تبليغ هاي بالاي هر پك گيرشون مياد ! و نه تنها اين بلكه به نوعي در نسخه هاي جديد مردم آزاري هم ميكنند ! من اومدم يك پك خريدم از ايشون و توي خونه 4 تا سيستم دارم و در محل كارم هم 2 تا ! ولي براي گرفتن كد فقط 5 تا از طريق اينترنت ميتونم بگيرم ! اين انصافه كه من 2000 تومان هم پول تلفن بدم براي گرفتن 5 تا كد ديگه !؟
تازه من هر سري كه تاپ سيدي ميزارم تو دستگاه بايد برم اينترنت آپشن تنظيماتم را از اول ست كنم ! چون زرتي homepage ميشه صفحه اول سايت اين شركت !

در ضمن من اگر تاپ سيدي هم نگيرم ميتونم پك هاي ديگه بگيرم كه شامل اكثر برنامه هاي همين پك هم ميشه و دنگ و فنگ اين پك را نداره !

از همه اينها بگذريم ! مثلا من برنامه زرنگار را خيلي باهاش كار دارم يا مثلا نامه نگار و ...

بايد بابت يك پك كامل با تمام امكاناتشون مبلغي بالاي 100 تومان بدم در حالي كه اگر اين شركت ها ميتونند با پايين آوردن قيمت مشتري هاي خيلي بيشتري كسب كنند !

و اما يك چيز ديگه قابل توجه مسسولان شركت پيش غم سافت يا همون تك سافت !

چرا شما به كرك محصولتون معترضيد در حاليكه خودتون كرك تقريبا همه نرمافزارها را در محصولاتتون ارايه ميديد 8O !!!؟؟؟

مرگ خوبه اما واسه همسايه !!!!!

تاپ سيدي را براي مثال آوردم مهدي جان...

موفق باشيد
سايان

Ghamnevis

Well-Known Member
راستي در مورد زرنگار ...

زرنگار به نظرم قابل كرك كردن نيست ! چون يك قفل سخت افزاري داره ! من نسخه 74 اش را با همون قفل سخت افزاري دارم...

مثال را براي سوال دوستم محمد گفتم

شاد باشيد
سايان

Delphiran

Member
چرا اين شركت هيچ وقت سعي نكرده مثل خيلي از شركت هاي ديگه نسخه Shareware نرم افزار خودش رو براي يك عده آدم فقير مثله من بيرون بده؟
بگذار از نقطه نظر اون شرکت فرضی صحبت کنیم. مطمئن باش وقتی یک شرکتی نرم افزارش رو 800 هزار تومن میفروشه، یا 100 هزار تومن، کلی زمان و هزینه و نیرو صرف ساخت اون کرده، کلی پول کارمند داده. اگر شما جای اون شرکت بودید آیا حاضر میشدید یک نسخه رایگانش رو بدید دست جماعت؟

اگر جوابتون مثبت است، اونوقت چطور پول کارمندها رو پرداخت میکردید؟ هزینه شرکت رو از کجا تامین میکردید؟ پول مالیات رو از کجا میدادید؟

این ها همه مشکلات یک شرکتی است که میخواد پابرجا باشه. اگر بصورت حرفه ای مشغول به کار در زمینه نرم افزار بشی این سوالها برای شما هم مطرح خواهد بود.

اين شركت نسخه جديدي از نرم افزار خودش رو بيرون نمي ده تا نسخه پيشين اون حداقل ارزونتر به دست مشتري بيچاره برسه؟
ارائه نسخه جدید یک نرم افزار به این آسونی ها نیست. باز هم همون داستان هزینه و ... .

اگر به این آسونی ها بود مایکروسافت ماهی یکبار نسخه جدید آفیس اش رو ارائه میکرد.

در کل سیاست گذاری برای محصول جدید و خط مشی جدید مشکلات زیادی داره و از همه بیشتر، ملزم به گذشت و صرف زمانه.

مهدي جان شما خودت از كرك هيچ نرم افزاري استفاده نكرديد ؟
تو ایران که هیچ، تو همه جای دنیا مردم از نرم افزار Crack شده استفاده میکنند، این یک چیز واضحه، اما حداقل نباید آدم به کار هم زبان، هم ملیت و همکار نزدیک خودش ضربه بزنه.

ما اگر از نرم افزار Crack شده خارجی استفاده میکنیم شاید یک توجیه ذهنی برای خودمون داریم: "اونها مدتها همه چیز ما رو غارت کرده اند" ، در ضمن اونها چون بازار فروشی در ایران ندارند از قبال این استفاده غیر قانونی محصول شان توسط ما ضرر نمیکنند، اما وقتی از نرم افزار تولید داخل استفاده غیرقانونی کنیم و حتی Crack اش رو توزیع کنیم مستقیما به خودمون ضرر زده ایم.

چرا که وقتی اون شرکت درآمدی کسب نکرد ورشکست میشه، شرکتهای دیگه هم یکی پس از دیگری همین طور. اونوقت مجبور خواهیم بود بریم التماس همون غارتگر بیگانه رو بکنیم که بیاد و یک نرم افزار برای ما تولید کنه، چرا که دیگه کسی باقی نمونده که همون کار رو داخل کشور برامون انجام بده. انوقت اون شرکت هم تاوان این همه سال استفاده غیرقانونی ما از محصولاتش رو غیرمستقیم از ما خواهد گرفت (کما اینکه همین الان هم داره این کار رو انجام میده! اگر خواستی بیشتر توضیح میدم).

من ميدونم كه بحث هاي اخير به خاطر كرك تاپ CD بوده !
نه برادر.
بحث های اخیر بخاطر اینه که یک عده آدم بیکار پیدا شده اند که میخواهند از این فقدان قانون حمایت از نرم افزار سوء استفاده کرده و برای خودشون اسم و رسمی درست کنند (که مطمئنا فعالیت شون دیری نخواهد پایید!).
بدتر از اون اینه که سعی میکنند با جوسازی فعالیت خودشون رو موجه جلوه بدن.

خیلی از کاربرهای اینجا هم مثل همه جاهای دیگه وقتی اونها یک Crack یا چیزی ارائه دادند تشویق شون میکنند (رجوع به مثل "مفت باشه، کوفت باشه" !).

مگه نويسنده اين برنامه ها مهندسين اين شركت هستند ؟ فوتوشاپ را مهندسين اين شركت نوشتند؟يا فلش را يا.. يا .. يا.. ! اين شركت فقط زحمت طرحي يك Autorun را براي اين پك ها ميكشند ! و در عوض پولي كه از ما ميگيرند كلي هم بابت تبليغ هاي بالاي هر پك گيرشون مياد ! و نه تنها اين بلكه به نوعي در نسخه هاي جديد مردم آزاري هم ميكنند ! من اومدم يك پك خريدم از ايشون و توي خونه 4 تا سيستم دارم و در محل كارم هم 2 تا ! ولي براي گرفتن كد فقط 5 تا از طريق اينترنت ميتونم بگيرم ! اين انصافه كه من 2000 تومان هم پول تلفن بدم براي گرفتن 5 تا كد ديگه !؟
تازه من هر سري كه تاپ سيدي ميزارم تو دستگاه بايد برم اينترنت آپشن تنظيماتم را از اول ست كنم ! چون زرتي homepage ميشه صفحه اول سايت اين شركت !

در ضمن من اگر تاپ سيدي هم نگيرم ميتونم پك هاي ديگه بگيرم كه شامل اكثر برنامه هاي همين پك هم ميشه و دنگ و فنگ اين پك را نداره !
من کار اونها رو تایید نمیکنم، اما من و شما رو هم کسی مجبور نکرده که از اونها خرید کنیم. کسی که خربزه میخوره پای لرزش هم میشینه.

از همه اينها بگذريم ! مثلا من برنامه زرنگار را خيلي باهاش كار دارم يا مثلا نامه نگار و ...

بايد بابت يك پك كامل با تمام امكاناتشون مبلغي بالاي 100 تومان بدم در حالي كه اگر اين شركت ها ميتونند با پايين آوردن قيمت مشتري هاي خيلي بيشتري كسب كنند !
اصل استفاده از یک ابزار اینه که اگر شما واقعا با یک چیزی کار داری و میخوای ازش پول دربیاری، باید ابزار اون کار رو بخری. حالا اگر شما میخوای مفتی همه چیز رو بدست بیاری این مشکل اونها نیست.
نابرده رنج، گنج میسر نشود، گنج آن برد که کار کرد جان برادر.

AliReza26

Active Member
Delphiran گفت:
با اميد به اينكه بتونيد خرج خود و همسر و فرزندانتون رو در بياريد شروع مي‌كنيد به نوشتن يك برنامه. هزار رويا تو ذهنتون هست كه با فروش اين برنامه خيلي از اونها مي‌تونند تحقق پيدا كنند. نوشتن برنامه به سادگي ميسر نيست و مشكلات برنامه ناخودآگاه تمام ذهنتون رو به خودش مشغول كرده و چه در خواب و چه در بيداري به اونها فكر مي‌كنيد. همسر و فرزندان و دوستان مي‌بينند كه ديگه اوني كه قبلآ بوديد نيستيد و ذهنتون جاي ديگه‌اي مشغوله. اما شما مي‌دونيد كه بعد از يك مدت تحمل سختي همه چي بهتر از قبل مي‌شه٬ پس به راهتون ادامه مي‌ديد. جدا از اينكه كار ديگه‌اي جز ادامه راه هم از دستتون برنمياد.

همچنان که برنامه ذهنتون رو دربست در اختيار گرفته، دغدغه ديگري هم آزارتون ميده. به اسم اين برنامه به همسر و فرزندانتون هزار وعده و وعيد داديد كه بايد به اونها عمل كنيد. اگر به اين وعده‌ها عمل نشده دفعه بعد به راحتي اين دفعه نمي‌تونيد تمام ذهنتون رو مشغول كارتون كنيد چرا كه ديگه توجيهي براي همسر و فرزندانتون نداريد. براي شما و اطرافيانتون زندگي نبايد از ايني كه هست سختتر بشه. پس با چنگ و دندون و هزار رنج و مشقت قفلي رو برنامه مي‌گذاريد تا همكار ديگه‌اي نتونه نتيجه زحمت شما رو به باد فنا بده و اميدتون رو نا اميد كنه.

اما هميشه يكي ديگه پيدا مي‌شه كه از شما بيشتر بدونه. اون يكي قفل رو براي تفنن٬ شوخي٬ خنده و ... هزار دليل مسخره ديگه مي‌شكنه. اما سختيهايي كه شما و اطرافيانتون متحمل شديد٬ روياهايي كه داشتيد٬ عمري كه گذشت و ... هيچكدوم شوخي نبود٬ زندگي شما و عزيزانتون هيچوقت مسخره نبوده.

[hr:5abf2fc838]
همكاران عزيزي كه به يدك كشيدن نام Craker يا Hacker افتخار مي‌كنيد٬‌ آيا به هرز گرفتن دنياي ديگران افتخار شماست؟ اي كاش حداقل براي دزدي يا راهزني عمر ديگران را به باد مي‌داديد تا از براي تفنن. شما كه بيشتر از آن ديگران مي‌دانيد چرا از براي تفنن برنامه‌اي رايگان نمي‌نويسيد؟ چرا بجاي راهزني از دست رنج خود با افتخار نمي‌خوريد؟

اعتراف مي‌كنم كه در وضعيت كنوني هيچكدوم از ما نمي‌تونيم پاك باشيم. هيچكدوم از ما آنقدر ثروتمند نيست تا بتونه ابزارهاي كاري خودش رو بخره. حتي اگر ثروتمند هم باشيم بازيهاي سياسي حق پاك بودن را از ما گرفته‌اند. ولي بگذاريد حداقل براي اون چيزي كه توجيهي براش داريم دست به كاري ناروا بزنيم نه از براي برنامه‌اي چند هزار تومني كه خودمون توان نوشتنش رو داريم.

[hr:5abf2fc838]
پ.ن: از دوستان عزیز تقاضا دارم اگر حرفی برای گفتن ندارند وقت خودشون و دیگران رو با آف تاپیک زدن در این تاپیک هدر ندهند/.

آيا خودتون به قانون كپي رايت پايبند هستيد؟؟؟؟؟؟؟؟

براي نرم افزارهاي داخلي و خارجي......

Delphiran

Member
فکر کنم همزمان پاسخ دادیم (با 3 دقیقه اختلاف).

در پست قبلی پاسخی که دادم پاسخ شما هم هست.

Ghamnevis

Well-Known Member
سلام مهدي جان

تو ایران که هیچ، تو همه جای دنیا مردم از نرم افزار Crack شده استفاده میکنند، این یک چیز واضحه، اما حداقل نباید آدم به کار هم زبان، هم ملیت و همکار نزدیک خودش ضربه بزنه

مهدي جان من هنوز نرم افزار فارسي كرك شده نديدم ، همه كركي بوده بر برنامه هاي سرقت شده از خارج و سايت هاي مختلف اينترنتي و كمپاني هاي معظم .

ما اگر از نرم افزار Crack شده خارجی استفاده میکنیم شاید یک توجیه ذهنی برای خودمون داریم: "اونها مدتها همه چیز ما رو غارت کرده اند" ، در ضمن اونها چون بازار فروشی در ایران ندارند از قبال این استفاده غیر قانونی محصول شان توسط ما ضرر نمیکنند،
اما وقتی از نرم افزار تولید داخل استفاده غیرقانونی کنیم و حتی Crack اش رو توزیع کنیم مستقیما به خودمون ضرر زده ایم
.

مهدي جان توجيه مناسبي نيست ! اين مسيله دولت هاست ! اين رشته سر دراز داره كه آخرش ميرسه به مملكت خودمون ! (در مورد غارت و ..) وجدان، وجدان هستش ! شما اگر يك آدم در حال مرگ و جون كندن ازت كمك بخواد برات فرقي ميكنه ايراني باشه يا آمريكايي ؟

به نظرم بايد تفكرمون را نسبت به كرك عوض كنيم ! من برنامه نويس بايد خوشحال هم بشم يكي توسنته چيزي را كه من نوشتم كرك كنه ! چرا از همون كركر نخوام نقاط ضعفم را بگه تا بهتر بشم ؟
متاسفانه در ايران قانون اون چيزي هستش كه صاحب اثر خودش اعلام ميكنه ! نه يك چيز مكتوب ، معقول ، مشهور و مشروع ! پس در نتيجه هيچ كار غير قانوني صورت نگرفته.

چرا که وقتی اون شرکت درآمدی کسب نکرد ورشکست میشه، شرکتهای دیگه هم یکی پس از دیگری همین طور. اونوقت مجبور خواهیم بود بریم التماس همون غارتگر بیگانه رو بکنیم که بیاد و یک نرم افزار برای ما تولید کنه، چرا که دیگه کسی باقی نمونده که همون کار رو داخل کشور برامون انجام بده.

مهدي جان شركتهاي زيادي نظير تك سافت دارند فعاليت ميكنند كه هيچ كار خاصي انجام نميدن !
اين حرف شما را موقعي قبول دارم كه اين شركتها هم برنامه اي به درد بخور مثل فوتوشاپ براي من طراحي كنند ! نه برنامه هايي كه فقط در ساز و كارهاي اداري مصرف دارند ! كسي نيازي به كرك اون برنامه ها نداره اصلا.

اگر نظير فوتوشاپ نوشتند من خودم به شخصه تا 200 تومان هرجا باشم ميدم و ميخرم !؟

من کار اونها رو تایید نمیکنم، اما من و شما رو هم کسی مجبور نکرده که از اونها خرید کنیم. کسی که خربزه میخوره پای لرزش هم میشینه.

مهدي جان گفتم كه من مجبور نيستم بگيرم ! من معمولا هر پك جديدي بياد ميگيرم و در ماه هم تقريبا 700 تا 1000 مگ دانلود ميكنم ! چون دوست دارم هميشه آرشيوم به روز باشه ! براي من مهم پولش نيست ، خدا كريمه از يك جايي بالآخره ميرسه اما مهم براي من خدمات و برنامه هايي هستند كه بابتشون پول ميدم ! تك سافت در مجموعه تاپ CD نقره اي و بهاره گالري هاي عكسي گذاشته بود كه من به چند تا عكسش واقعا نياز داشتم ! اما با اينكه پول داده بودم براي اين پك ها نمثتونستم با يك كليك راست عكس را ذخيره كنم !!! براي چي آخه !!!؟؟

من فقط بايد پاي لرز همين تاپ سيدي بشينم ؟ چرا نبايد پاي لرز خربزه king بشينم كه آبدار تره ؟

نقل قول:

بايد بابت يك پك كامل با تمام امكاناتشون مبلغي بالاي 100 تومان بدم در حالي كه اگر اين شركت ها ميتونند با پايين آوردن قيمت مشتري هاي خيلي بيشتري كسب كنند
!

اصل استفاده از یک ابزار اینه که اگر شما واقعا با یک چیزی کار داری و میخوای ازش پول دربیاری، باید ابزار اون کار رو بخری. حالا اگر شما میخوای مفتی همه چیز رو بدست بیاری این مشکل اونها نیست.
نابرده رنج، گنج میسر نشود، گنج آن برد که کار کرد جان برادر.

بله مهدي جان ! منم كه گفتم نسخه 74 آن را دارم و در اون زمان براش چيزي حدود 120 هزار تومان پرداخت كرديم !

من براي پول در آوردن نيازي ندارم به اين برنامه ! اين برنامه تنها خوبيش يكسري فونت هست (البته امكانات ديگري هم داره اما خوب كي آفيس را براي چاپ ول ميكنه بره سراغ زرنگار با اين قيمت !! خصوصا حالا كه ميكروسافت ناشر يا Microsoft Publisher هم دم دسته !!)

حالا يك چيزي ميگم ! شما سر خيابون پروين نگه ميداري با ماشينت و پياده ميشي سوييچ را ميزاري روش ! ميري دنبال كارت موقع برگشتن انتظار نداري كه ماشين همونجا باشه ! درسته ؟ تقريبا مثال همين كرك هستش ! يك گروه كرك زماني از هم ميپاشه كه نتونه چيزي را كرك كنه ! پس بهتر نيست دنبال راه بهتر و ترفند هاي جديدتر باشيم ؟

مال خودت را سفت بچسب، همسايه ات را دزد نكن !

موفق باشيد
سايان

Delphiran

Member
مهدي جان من هنوز نرم افزار فارسي كرك شده نديدم ، همه كركي بوده بر برنامه هاي سرقت شده از خارج و سايت هاي مختلف اينترنتي و كمپاني هاي معظم .
یک گشت کوچولو تو همین بخش "امنیت (زیر سوال) و نفوذ (به خانه دیگران) !" بزنی کلی برنامه فارسی کرک شده پیدا میکنی!

مهدي جان توجيه مناسبي نيست !
همونطور که گفتم "شاید یک توجیه ذهنی برای خودمون داریم".

به نظرم بايد تفكرمون را نسبت به كرك عوض كنيم ! من برنامه نويس بايد خوشحال هم بشم يكي توسنته چيزي را كه من نوشتم كرك كنه ! چرا از همون كركر نخوام نقاط ضعفم را بگه تا بهتر بشم ؟
من هم خوشحال میشم یکی بیاد مشکلات کارم رو بهم بگه. اما اگر همون فرد بیاد صرف تفریح چیزهایی که اصولا میبایست به شما بگه رو منتشر کنه و نون تو رو سنگ کنه بازم خوشحال میشی؟

متاسفانه در ايران قانون اون چيزي هستش كه صاحب اثر خودش اعلام ميكنه ! نه يك چيز مكتوب ، معقول ، مشهور و مشروع ! پس در نتيجه هيچ كار غير قانوني صورت نگرفته.
قبول ندارم سایان جان.
آیا میشه گفت چون قانون مقابله با سرقت آثار هنری (که نرم افزار رو هم شامل میشه) در ایران وجود نداره بنابراین سرقت نرم افزار یک کار قانونیه؟
مهم ذات عمل است که صحیح نیست، قانون فقط چهارچوب ها و مجازات ها رو تعیین میکنه.

مهدي جان شركتهاي زيادي نظير تك سافت دارند فعاليت ميكنند كه هيچ كار خاصي انجام نميدن !
قبلا هم گفتم که این کارشون رو تایید نمیکنم. اما این مجوز نمیشه برای دیگران که با استناد به این دلایل کارهای اونها رو ضایع کنن.

آیا اینکه اونها کار زیادی روی Top CD انجام نداده اند دلیل موجهی برای کرک کردن محصول دیگرشون بنام CoLock که کار زیادی بر روی اون انجام داده اند محسوب میشه؟

من فقط بايد پاي لرز همين تاپ سيدي بشينم ؟ چرا نبايد پاي لرز خربزه king بشينم كه آبدار تره ؟
آف تاپیک: خربزه، چه آبدار باشه چه کم آب، باز هم خربزه است! :)

حالا يك چيزي ميگم ! شما سر خيابون پروين نگه ميداري با ماشينت و پياده ميشي سوييچ را ميزاري روش ! ميري دنبال كارت موقع برگشتن انتظار نداري كه ماشين همونجا باشه ! درسته ؟ تقريبا مثال همين كرك هستش !
این درست، کوتاهی کردن در حفظ حاصل زحمات شخصی صحیح نیست، اما من و شما اگر دزد نباشیم دلیلی نداره بریم صرف تفریح ماشین مذکور رو بدزدیم.

در ضمن، شاید یکی توانش رو نداشت که از محصولش اونجور که باید و شاید حفاظت کنه.

خیلی ها رو میشناسم که فقط بلدند از فاکس پرو استفاده کنند، همچنین به سبب آگاهی به دانش در یک زمینه تخصصی (مثل حسابداری، یا ...) میتونن یک برنامه خوب برای اون زمینه تولید کنند، اما اصلا آگاهی در مورد روشهای حفظ امنیت ندارند.

همونطور که من و شما میدونیم برنامه های نوشته شده با فاکس پرو رو میشه با Refox تبدیل به سورس کرد.

حالا چون اون فرد بلد نبوده چطوری از محصولش حفاظت کنه آیا دلیل میشه که من و شما بریم و خیلی راحت زحمت اون رو به باد بدیم؟

تکلیف زحمت هایی که اون فرد کشیده چی میشه؟ تکلیف زمان و هزینه ای که اون صرف کرده چی میشه؟ آیا ما میتوانیم یک روزی پاسخگوی این سوالات باشیم؟

Mandana

Active Member
ببخشيد من نميدونم اين ماكروسافت هم اگه واسه هر محصولش كه به فنا ميرفت ميخواست يك تاپيك اينجا بزنه چي ميشدا!!!
ببين دلفيران جان شما بايد كار خودتو درست كني.حالا فرض كنيم يك گروه كارهاي شما رو كرك نكرد گروه ديگه پيدا ميشه كه اين كار رو بكنه.نميتوني بري با همه بحث كني ميتوني؟!
دست بالاي دست بسيار است.
imubashi.gif

imurevenge.gif

anti-life

Active Member
من وقت نشد كل اين مطلب رو بخونم ....... شرمنده پس فقط يه چيز ميگم ميرم .......

اول شما همه حرفات از نگاه يك برنامه نويس بود ولي من شنيدم براي يه برنامه قويي يه گروه برنامه نويسي لازمه ...... درضمن شركتي كه نرم افزار ميده بيرون مطمن باشيد كه ضرر نسخه هاي كپي رو هم حساب كرده كه باز داره به كارش ادامه ميده ...... مثلا شما اگه از نسخه اصلي ويندوز استفاده كنيد ديگه نميياد بگيد كه آره ويندوز چرا اينجوري ويندوز چرا اونجوريه......

در ضمن به اين آمار يه نگاه بنداز......

كامپيوتر .. start at 700 up tp 3000 $
ویندوز .. start at 150 up to 190 $
فتوشاپ .. 640 $
انتی ویروس 25 $
فایروال 49 $
............................... $

با این قیمتها اگه بخوایم کار کنیم که باید رو گنج باشیم .....

پس تنها خواهشی که از شما دارم این هست که از دید یک برنامه نویس نگاه نکنید پون برنامه نویسی قوی کار یه نفر نیست که بخواد قفلش شکست بگه بد بخت شدم........

قانون کپی رایت هم هیچ جا وجود نداره چه همین جا که من هستم ...... یعنی کاری به کار ما کاربران خونگی ندارن ........... مثل دیگه اینجا نمییان سی دی بزارن تو خیبون بگن این برنامه کرک شده بخرید......

وقتی سرعت بالا داشته باشی خوب همون رو دانلود میکنی .......

در کل از بحثای بی خود و بی مورد بییاد بیرون .......

خدا حافظ شما .....

Delphiran

Member
abtin_khosravi گفت:
ببخشيد من نميدونم اين ماكروسافت هم اگه واسه هر محصولش كه به فنا ميرفت ميخواست يك تاپيك اينجا بزنه چي ميشدا!!!
ببين دلفيران جان شما بايد كار خودتو درست كني.حالا فرض كنيم يك گروه كارهاي شما رو كرك نكرد گروه ديگه پيدا ميشه كه اين كار رو بكنه.نميتوني بري با همه بحث كني ميتوني؟!
دست بالاي دست بسيار است.

1- قرار شد آف تاپیک نزنید، چی شد پس؟!؟!

2- صحبت درباره شخص بخصوصی مثل من و دیگران نیست، بحث کلی است.

Delphiran

Member
با این قیمتها اگه بخوایم کار کنیم که باید رو گنج باشیم .....

1- بحث بر سر کاربران خانگی نیست، بلکه درباره کسب درآمد از راه کار با کامپیوتر است. البته بعضی برنامه ها هست که نیاز به یک تیم بزرگ نداره و توسط یک تک نفر برنامه نویس نوشته میشه (مثل چیزی که درباره اکثر برنامه های ایرانی صدق میکنه). این جور برنامه ها با اینکه مورد استفاده کاربران خانگی هست مورد بحث من هست، چیزی مثل نارسیس، یا Babylon و امثالهم.

2- همونطور که گفتم اصل بر اینه که اگر کسی میخواد با استفاده از یک ابزار پول دربیاره باید اون ابزار رو بخره. خود من به شخصه یک برنامه نویس دلفی هستم و نسخه دلفی من یک نسخه رجیستر شده است. از ابزارهای جانبی هم یا استفاده نمیکنم، یا اگر استفاده کنم پولش رو پرداخت میکنم.
بنابراین اگر یک روز چه در داخل و چه در خارج کشور بخوان بهم گیر بدن و صحت مجوزهای دریافت شده من رو برای صدور اجازه کار یا توزیع محصولات من بررسی کنند، خیالم راحته. :wink:

اگر هم موضوع استفاده تفننی باشه دیگه فرق نمیکنه که ابزار Shareware باشه یا نه، چون هدف آشنایی با اون ابزار بوده است.

anti-life

Active Member
خوب بحث منم اینجاست که یه نفر نمیتونه برنامه نویس خوبی باشه تا اینکه در کنار دیگران باشه ...... به همین خاطر هم هست که ما حتی یه برنامه درست حسابی از ایران نداریم ...چون یه نفر میگیره یه برنامه مینویسه بعد انتطار داره پول هم در بیاره ...... آدم باید پول خرج کنه تا پول در بیاره ......

در ضمن کرک کردن برنامه هست که باعث میشه برنامه نویس اون برنامه به فکر پیشرفت برنامه بیوفته اگر هیچ نرم افزاری کرک نمیشد که تا 100 سال دیگه هم ما همون ورژن قدیمی برنامه ها رو داشتیم......

منم در بحث شماره یکتون هیچی نفهمیدم .... آخر بحث بر سر کاربر خانگیه یا نه .......همیشه کاربر خانگیه که مهمه .... و کاربر خانگی هم پوله توی جیبش ....دیگه مطلب باید روشن شده باشه

در ضمن گفتید برنامه شما ریجستر شده .... خوب کرک هم بشه بازم رجیستر میشه که کار میکنه وگرنه که کار نمیکرد ....پس چه پولی باشه چه نباشه باید ریجستر بشی که بتونی کار کنی باهاش.......
و دوم اینکه مگه برای قدرت کارتون مییان ببینن که دلفی رو کرک شده داری یا اریجینال ...مهم کد هایی هست که تو برنامه استفاده کردی نه اینکه از چی استفاده کردی که اونا رو بنوسی

Delphiran

Member
خوب بحث منم اینجاست که یه نفر نمیتونه برنامه نویس خوبی باشه تا اینکه در کنار دیگران باشه ...... به همین خاطر هم هست که ما حتی یه برنامه درست حسابی از ایران نداریم ...چون یه نفر میگیره یه برنامه مینویسه بعد انتطار داره پول هم در بیاره
این یک بحث دیگه است و جای ادامه اون اینجا نیست.

در ضمن کرک کردن برنامه هست که باعث میشه برنامه نویس اون برنامه به فکر پیشرفت برنامه بیوفته اگر هیچ نرم افزاری کرک نمیشد که تا 100 سال دیگه هم ما همون ورژن قدیمی برنامه ها رو داشتیم
عطف به مطالب قبلی، این صحبت شما رو قبول ندارم.

شما گفتی که بحث رو کامل نخوندی، بنابراین قبل از اینکه بحث رو ادامه بدی لطفا مطالب رو یکی دو بار از ابتدا مرور کن. با تشکر.

در ضمن گفتید برنامه شما ریجستر شده .... خوب کرک هم بشه بازم رجیستر میشه که کار میکنه وگرنه که کار نمیکرد ....پس چه پولی باشه چه نباشه باید ریجستر بشی که بتونی کار کنی باهاش
این دو تا یکی نیست، چون استفاده از Crack شرعا، عرفا و بر اساس قوانین صحیح نیست.

مگه برای قدرت کارتون مییان ببینن که دلفی رو کرک شده داری یا اریجینال
برای قدرت برنامه چیزی رو چک نمیکنن، بلکه قبل از هر کاری از شما میخوان که کلیه مجوزهای نرم افزارهای مورد استفاده تون برای ساخت اون برنامه رو ارائه بدید.
اگر شانس این رو پیدا کنید که یکبار با یکی از کشورهای خارجی (حتی همین کشورهای عربی) قرارداد کار ببندید خودتون اینها رو خواهید دید.

آخر بحث بر سر کاربر خانگیه یا نه .......همیشه کاربر خانگیه که مهمه .... و کاربر خانگی هم پوله توی جیبش ....
کاربران خانگی هم از بحثهای فوق مستثنی نیستند، چون بحث کلی است.

anti-life

Active Member
اول از بحث کرک بگم که ....کرک شدن یه برنامه نشون میده که برنامه طرف یه جاش ایراد داشته که تونسته کرک بشه پس همت میکنه و بر نامه بعدی رو از قبلی بهبود میبخشه ...... و هم طبق گفته های خودتون باعث میشه که بفهمه یکی بهتر از خودش هم هست....

بعدی هم گفتی استفاده از کرک شرعا و عرفا درست نیست ولی میشه بگید تو این دنیا چی شرعی و عرفی هست که ملت بخوان انجام بدن.

بعد هم گفتید لیست مجوز برنامه های که استفاده کردید رو میخوان .....که چی بشه اینجا که فقط مدرک نشون میدی و سابقه و بد استخدام .....شاید کشورهای عربی اینجوری باشن .......... آخه شما قرار توی شرکت کار کنی نه اینکه تو خونه ... تو شرکت هم دیگه خودشون موظفا که برنامه هاشون رجیستر شده باشه نه شما .....

در مورد بحث آخرتم بگم که بدی شما اینکه کاربر خانگی رو با متخصص اشتباه گرفتی و همه رو داری از یه دید میبینی در صورتی که این کار غیر ممکن هست ...چون کاربر خانگی برای تفنن و همچنین یه سری کارای ساده رو میخواد نه مثل کاربر حرفه که همه چی باید میزون باشه ..... اگه اینجوری بود که ماکروسافت نمیومد دو تا ویندوز بزنه یکی با نام home editon و professinal

a Truth Seeking

Active Member
Delphiran گفت:
بگذار از نقطه نظر اون شرکت فرضی صحبت کنیم.
Delphiran جان (مهدي جان) همونطوري كه قبلا هم گفتم :
يكي از شركت هاي بزرگ نرم افزاري ايران كه نمي خوام اسم اون رو بيارم
چون كسي تو ايران نيست كه با اينترنت سروكار داشته باشه و اسم اين شركت و چند نرم افزار معروف اون رو نشنيده باشه.
البته باز هم لازم مي دونم كه اين نكته رو يادآور بشم من اصلا با حرفهاي شما مخالف نيستم و اي بشا در بعضي جاها با اون موافق هم باشم.ولي به نظر من بهتره شركت ها و مسوولين مربوطه براي حفظ حقوق يك شركت برنامه نويس و همينطور حذف قانون Copyright فكر بهتري انجام بدن.
با در مضيقه قرار دادن استفاده كننده هيچ كاري انجام نمي شه.

جدیدترین ارسال ها

بالا