پیشرفت ساخت آپادانا 2

JavidX

Apadana Developer
سلام دوستان

به جزئیات این عکس خوب دقت کنید تا امکاناتی که احتمالا همشون اضافه میشن رو توی قسمت تنظیمات فرم ببینید:

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    64.1 کیلوبایت · بازدیدها: 342

JavidX

Apadana Developer
اینم از تصویری که البته قبلا توی تالار انگلیسی قرار داده شده بود. تصویری از تنظیمات فرم و دیالوگ ساخت و مدیریت منو.

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    100.8 کیلوبایت · بازدیدها: 186

Silver PC

Well-Known Member
این یکی دیگه از ویژگیهای ورژن 2 هستش
در تنظیمات فرم : قسمت Background برای پشت زمینه فرمتون از این ویژگی Gradient Color استفاده کنید ... ×

پیوست ها

• untitled1.jpg
    untitled1.jpg
    91.7 کیلوبایت · بازدیدها: 164

Silver PC

Well-Known Member
سلام ،

85 درصد منو ساخته شده ... !

بزودی به اتمام میرسه قسمت منو !

اینم یه پیش نمایش از امکانات جدید : ( در پیوست )

موفق باشید !

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    96.7 کیلوبایت · بازدیدها: 158

Silver PC

Well-Known Member
منو : 95 درصد ... ! :rose:

اینم یه پیش نمایش از قسمت Item Editor

attachment.php

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    24.1 کیلوبایت · بازدیدها: 771

Silver PC

Well-Known Member
کد ایتور

تصویری از CodeEditor آپادانا 2 :

(به دلیل بزرگی تصویر به پیوست اضافه شد)

موفق باشید:rose:

پیوست ها

• bb715c84bc1c478eb361.JPG
    bb715c84bc1c478eb361.JPG
    61.5 کیلوبایت · بازدیدها: 148

JavidX

Apadana Developer
قسمت ذخیره پروژه به آپادانا 2 اضافه شد.

نکته ای که میخوام بگم اینه که توی ورژن 2 قابلیت کد گذاری روی پروژه ها فراهم شده بدون اینکه به قابلیت یونیکد برنامه آسیبی برسه و به هیچ وجه پروژه ها قابل باز کردن بدون داشتن پسورد نیستند. مگه اینکه به روش آزمون و خطا (مثل قفل گشایی فایلهای زیپ) انجام بشه. (البته در صورت تمایل کاربر به کد گذاری)
در حالی که توی ام ام بی خیلی راحت با داشتن یه هگز ادیتور میشد لایه ی امنیتی سورس پروژه رو حذف کرد.

عملیات کنونی: در حال طراحی کلی gui هستم. اما تا زمان انتشار رسمی آپادانا 2 تصویری از gui قرار نخواهد گرفت.

موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
تصویری از Apadana(TM) 2 Language Editor که با آپادانا 2 منتشر خواهد شد.
کاربر با استفاده از این برنامه می تواند زبانی دلخواه را برای آپادانا تعریف کند و از آن پس از آن استفاده نماید.

i461628_Untitled.jpg

i461627_Untitled2.jpg

JavidX

Apadana Developer
سلام
بخاطر آپدیت دیر به دیر معذرت میخوام.
ایندفعه میخوام در مورد شیء Text در آپادانا 2 توضیح بدم.
- AntiAlias (کیفیت دادن به نوشته با 4 حد کیفیت)
- منظم کردن نوشته ها یعنی Text Justify
- محو کردن نوشته ها به مقدار دلخواه یعنی Opacity
- گذاشتن سه نقطه وقتی که طول کافی نیست یعنی Elipsis
- افکت بلور روی نوشته و ایجاد Glow

اون قسمتهایی که با رنگ مشکی نوشته شده درست شده و کار میکنند.
موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
سلام دوستان
دلم براتون تنگ شده بود.
همونطوری که قبلا بارها و بارها گفتم بخاطر درسام نمیتونم تا 4،5 ماه دیگه خوب روی آپادانا 2 کار کنم ولی مواقعی که وقت اضافه میارم روش کار میکنم.
این دفعه خواستم در مورد Shape ها این رو بگم که همه ی Shape ها بهشون Opacity اضافه شده و همینطورم متد جدید انتخاب اشیاء رو توضیح بدم. میدونید که هسته ی آپادانا 2 داره از اول ساخته میشه پس خیلی از چیزایی که ممکنه به فکرتونم نرسه تغییر پیدا کنه. یکی از این موارد انتخاب اشیا هست. همونطور که میدونید وقتی چند تا شیء توی آپادانا 1 و MMB انتخاب میشه، یه مستطیل روی کل اشیاء ترسیم میشه و البته قابلیت تغییر سایز رو به وسیله ماوس از کاربر سلب میکنه و همینطورم محدوده ی اشیاء دیگه به وضوح مشخص نیست مگه اینکه فقط یه شیء انتخاب شده باشه.

توی آپادانا 2 اومدم متد جدیدی اجرا کردم به این شکل که برای تک تک اشیاء انتخاب شده مستطیل های جداگونه دورشون رسم میشه و یکی از این اشیاء در حالت Focus یا همون تمرکز قرار میگیره و تنها، شیءی که فوکس هست قابل تغییر اندازه هست. شیء فوکس آخرین شیءی هست که کاربر روش کلیک کرده. پس با کلیک روی شیء دلخواه از بین اشیای انتخاب شده میشه فوکس رو تغییر داد. اگه هم روی شیءی کلیک بشه که در حالت انتخاب نیست؛ کلا همه ی انتخاب ها کنسل ، و اون انتخاب میشه و در حالت فوکس قرار میگیره. (اگه بدون نگه داشتن Ctrl این کار انجام بشه)

فعلا دیگه چیزی برای گفتن ندارم جز اینکه توابع اساسی گرافیک آپادانا 2 که اکثراً هم جدید هستن و توی آپادانا 1 پیدا نمیشن نوشته شده و یک نوآوری جالب هم داخلش تعبیه شده که در موردش توضیحی نمیدم که سورپرایز باشه! فقط همینو بدونید که برای پردازش و ویرایش تصویرها به کار میره.

موفق و پیروز باشید
جاوید

JavidX

Apadana Developer
توی محیط دیزاینر:
- قسمت های مربوط به کار با اشیاء مثل حذف، جابجایی، تغییر نام و ... تکمیل شدند.
- شیء آبجکت لیست ویژه ی آپادانا 2 تکمیل شد.

حالا دارم روی گروه بندی (Group) و Reordering اشیاء کار میکنم.

اینم یه تصویر از Color Picker مخصوص آپادانا 2 :
i154990_Untitled.png

همونطور که گفتم از محیط کلی دیزاینر طبق هماهنگی هایی که با امید عزیز داشتیم تصویری قرار داده نخواهد شد.

موفق و پیروز باشید.

JavidX

Apadana Developer
30% قسمت Undo نکمیل شد.

ویژگی ها:
- نعداد دلخواه (بیشتر از 100 مرتبه)
- نمایش کارهای انجام گرفته در یک لیست (مثل فتوشاپ)

فعلا تا اینجا فقط Undo برای قسمت جابجایی اشیاء درست شده ولی سایر قسمت ها به سرعت پیشرفت خواهد کرد. تا اینجا نتایج هم برای Undo و هم Redo مطلوب بوده.

موفق باشید

OMiD

Well-Known Member
با عرض سلام خدمت تمامي دوستان؛ راجع به محيط ديزاينر آپادانا يه سري مطالبي رو در نظر گرفتم كه اينجا مطرح كنم:
همونطور كه ميدونيد طراحي بخش رابط كاربري آپادانا به عهده بنده هستش و من هم طي 5 ماه تونستم با تحقيق هاي فراوان و مطالعه در رابطه با روابط كاربري با يك محيط (طراحي - برنامه نويسي) به يه سري نتايج برسم و يه طرحي رو آماده كنم؛ سبك محيط به هيچ وجه براي چشم كاربر خستگي ايجاد نميكنه چون از يه سري رنگهاي خاص استفاده شده.
محيط آپادانا شرايط مناسب رو براي طراحي و برنامه نويسي فراهم ميكنه يعني همونطور كه توي برنامه نويسي ابزار هاي زيادي هست و نياز هست كه همه ابزار ها دم دست باشن و توي طراحي گرچه ابزار مهمه ولي فضاي كاري بيشتر مهمتره؛ سعي شده كه هر دوي اين اصول رعايت بشه.

طبق فرموده هاي جاويد عزيز و بحث هاي ما توي گروه توسعه، تصميم بر اينه كه تا زمان انتشار تصويري از محيط ديزاينر نشون داده نشه ولي پيشرفتهاي gui به اين روال بود:

- تمام محيط آپادانا طراحي شده كه يه چيزي حدود 10-11 هزار لايه توي فايل فتوشاپ!!
- چهل درصد از آيكون هاي آپادانا ساخته شده
- حدود 20% از كل محيط به مرحله اجرا رسيده يعني توي برنامه اصلي اجرا شده
- ويژوال افكت ها به طور كامل قانون گذاري شده (با توجه به يه سري مسائل اين بخش يه آپشن مخصوص به خودش توي تنظيمات اصلي برنامه داره)
======================================
راجع به آپادانا 1 هم يه سري تغييرات و تكامل ها صورت ميگيره؛ از جمله راهنماي فارسي كه توسط يكي از اعضاي گروه توسعه ساخته ميشه
======================================
و در آخر بگم كه اونچه كه شما از آپادانا 2 تا حالا ديديد (محيط ديزاينر) به طور كامل تغيير كرده!

با آرزوي موفقيت

آخرین ویرایش:

JavidX

Apadana Developer
سلام دوستان

یکی از قابلیت های جدید که همین امروز شکر خدا ساخته شد قابلیت فراخوانی توابع و رویه ها (Function ها و Procedure ها) از هر نوع DLL است! چیزی که درخواستش توی سایت رسمی داده شده بود!

DLL های قابل فراخوانی توسط آپادانا 2 باید شامل رویه ها و یا توابعی باشند که با cdecl و یا stdcall فراخوانی میشوند. ضمناً در حال حاضر تنها روی سیستم های 32 بیتی (x86) قابل اجراست و هنوز روی 64 بیتی نوشته نشده.
به این ترتیب قابلیت فراخوانی توابع ویندوز وجود خواهد داشت. اگر به امید خدا مشکلی توی پیاده سازی پیش نیاد (که بعدا معلوم میشه) این قابلیت به ورژن 2.0 اضافه میشه.

موفق و پیروز باشید

p30graphic

Active Member
با Adobe Flash Builder کار کردید؟
شاید فعلا غیر قابل اجرا باشه و یا اینکه باید از اول به فکرش می بودید. نمی شه کاری کرد که مثل نرم افزار فلش وقتی بخواهیم فضای بیشتری از کار رو ببینیم با نگه داشتن space محیط کار رو حرکت بدیم و یا بتونیم zoom in\out داشته باشیم!؟

امیدوارم که خودتون اجرا کرده باشید و اگه نه که بیخیال ممکنه توی زمان اتمام پروژه تاثیر بزاره که حداقل من دیگه بیشتر از این نمی تونم صبر کنم

JavidX

Apadana Developer
با Adobe Flash Builder کار کردید؟
شاید فعلا غیر قابل اجرا باشه و یا اینکه باید از اول به فکرش می بودید. نمی شه کاری کرد که مثل نرم افزار فلش وقتی بخواهیم فضای بیشتری از کار رو ببینیم با نگه داشتن space محیط کار رو حرکت بدیم و یا بتونیم zoom in\out داشته باشیم!؟

امیدوارم که خودتون اجرا کرده باشید و اگه نه که بیخیال ممکنه توی زمان اتمام پروژه تاثیر بزاره که حداقل من دیگه بیشتر از این نمی تونم صبر کنم
سلام. در مورد Zoom In یه ابزار تقریباً مثل بیلدر درست شده یعنی مثل Photoshop و ... نیست. ولی با کلیک وسط ماوس میشه صفحه رو حرکت داد ضمن این که با F11 میشه همه ی ابزارها رو مخفی یا نمایش داد (مثل Firefox و Explorer ویندوز) که برای راحتی کار در نظر گرفته شده. Space مثل بیلدر اشیاء رو مخفی/نمایش میده ولی اگه چند تا شیء داشته باشیم و بعضی نمایش داده شده باشن و بعضی مخفی ، با Space هر شیءی رو مستقلانه Invert میکنه ولی با Ctrl+Space و Shift+Space میشه یه عمل خاص رو روی همشون انجام داد مثلا همه رو مخفی یا همه رو نمایش بدیم.
صبور باشید میخوام کاری کنم که آپادانا 2 بین نرم افزارهای خارجی توی حیطه ی خودش حتی 1 رقیب هم باقی نذاره و 100% امکان پذیر هم هست. این ورژن اصولی برنامه نویسی شده و مشکلات قبلی رو نداره چون ورژن قبلی انعطاف پذیر نبود و برای خودم هم سخت بود که بخوام امکان جدید اضافه کنم و یا باگ رفع کنم ولی این ورژن خیلی بهتر شده.
با تشکر از نظرتون
موفق باشید

سلام آقا جاويد عزيز بابا چرا اين نرم افزارت فارسي نيست. تو اين يكي قابليت فارسي كردن برنامه رو هم بذار.

ممنون از برنامه واقعاً كارش درسته.:rose:

JavidX

Apadana Developer
سلام آقا جاويد عزيز بابا چرا اين نرم افزارت فارسي نيست. تو اين يكي قابليت فارسي كردن برنامه رو هم بذار.

ممنون از برنامه واقعاً كارش درسته.:rose:
سلام
توی سایت رسمی هم توی پیشرفت ساخت گفتم که آپادانا 2 به همه ی زبان ها توسعه داده میشه و حتی یه برنامه ی جداگانه داره (Stand-Alone) که مخصوص اضافه کردن زبان جدید هست که برای تمام کاربران برنامه قابل استفاده خواهد بود. فارسی رو احتمالاً خودم درست میکنم. انگلیسی رو هم همینطور ولی زبان های دیگه رو کاربران خارجی از انگلیسی ترجمه میکنند و در نهایت بهترین ترجمه توی سایت رسمی برای دانلود قرار داده خواهد شد.
موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا