نرم افزار برای علامت گذاری بدسکتور هارد دیسک

reza_pa48

Active Member
سلام
آیا نرم افزاری وجود دارد که بد سکتورهای هارد دیسک رو علامتگذاری کنه تا دیتایی روش خوانده و نوشته نشه؟
یادمه قبلا همچین نرم افزاری segate یا وسترن دیجیتال داشت.
اگر بوتیبل هم باشه، بسیار عالی میشه.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
نرم افزارها زیادن .
از HDD Regenerator گرفته تا Western Digital Data Lifeguard Diagnostic و HDD Low Level Format Tool (البته 2 تای آخری برای فرمت سطح پایین هستن) .
پیشنهادم اینه که اول ، با HDD Regenerator کار کنین .

reza_pa48

Active Member
ممنون از شما
واقعیتش از HDD generator استفاده کردم. روی 8 درصد گیر می کرد و می گفت device is not ready. بعد هم زدم فقط تست کنه بدون تعمیر می گه برو رابط sata رو بزار روی ide از بایوس. من برای ساتا تو بایوس، دو تا انتخاب AHCI و INTEL... رو دارم.
از وسترن دیجیتال می خوام استفاده کنم ببینم حل میشه؟

SajjadKhati

معمولا اگه گیر کنه ، یعنی اون تیکه بدسکتور شدید (یا بدسکتور فیزیکی داره) .
البته ممکنه از کابل ساتا هم باشه اما احتمالش بسیار کمه (شاید زیر 5 درصد) . اما با این حال ، کابل ساتا را هم با کابل ساتا ای که مطمئن باشید سالم هست ، تعویض کنید ، خیلی بهتر میشه .
گزینه ی ide در بایوس تون نبود ، حداقل تغییرش بدید به یکی دیگه ، ببینید درست میشه . اما تا جایی که یادم بیاد ، با همون گزینه ی ahci ، مشکلی نداشت .

و مهمتر اینکه همون اول ، مستقیم بپرید جلوتر از 8 درصد را اسکن کنید . یعنی مثلا از 10 درصد از هارد ، شروع به اسکن کنید .
ممکنه هم همون اول توی همون 10 درصد هم گیر کنه و نیاز باشه جلوتر ، یا خیلی جلوتر را اسکن کنید . مثلا ممکنه 20 درصد یا 30 درصد را اسکن کنید .
کلا این قدر برین جلو که جایی باشه که گیر نکنه .

این نکته را هم دقت کنید که اگه بدسکتورِ فیزیکی داشته باشه ، هدِ هارد ممکنه گیر کنه و همونجا قفل کنه و تکون نخوره و دیگه هاردتون کار نکنه (به این نکته ی مهم باید دقت کنید . مخصوصا اینکه میگید بدسکتور اون قدر حاد هست که توی 8 درصد گیر میکنه) .

اون نرم افزار وسترن دیجیتال برای فرمت سطح پایین هست . یعنی باعث میشه همه ی اطلاعات در هاردتون از بین بره .

SajjadKhati

سلام
استاد ، من هم این مشکل برام پیش اومد . اون لپتاپی که میگفتم ، نیست . یکی دیگه هه .

نسخه ی قدیمی تر hdd regenerator جواب نداد . همین اروری را میده که این آقا گفتن . نسخه ی جدیدش را فردا شاید تست کنم . اما بعید میدونم جواب بده .
بعد از اسکن توسط hdd regenerator ، باعث شد روی اون سکتور که ارور داده (در ویندوز) بره ، خیلی بدتر بشه و کلا گیر میکنه .
این hdd regenerator در بسیاری موارد ضعیف عمل میکنه .

western digital diagnostic هم که میگه چون هاردش برند وسترن دیجیتال نیست ، اصلا اجرا نمیشه برنامه اش .
ولی حیف ، برنامه ی خیلی خوبی هه .
hdd low level format tool هم که نسخه ی بوت نداره .

یه برنامه ای که نسخه ی بوت داشته باشه و برای رفع بدسکتور یا فرمت سطح پایین ، خوب عمل کنه ، چی پیشنهاد میدین؟
mhdd v4.6 خوبه؟

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
استاد ، من هم این مشکل برام پیش اومد . اون لپتاپی که میگفتم ، نیست . یکی دیگه هه .

نسخه ی قدیمی تر hdd regenerator جواب نداد . همین اروری را میده که این آقا گفتن . نسخه ی جدیدش را فردا شاید تست کنم . اما بعید میدونم جواب بده .
بعد از اسکن توسط hdd regenerator ، باعث شد روی اون سکتور که ارور داده (در ویندوز) بره ، خیلی بدتر بشه و کلا گیر میکنه .
این hdd regenerator در بسیاری موارد ضعیف عمل میکنه .
نمیفهمم ضعیف یا قوی عمل کردن برای بد سکتور یعنی چی، سکتور معیوب معیوب ئه و درست شدنی هم نیست.
سکتوری هم که قابل خوندن نباشه باید با سکتور دیگری جایگزین بشه، هیچ راه حل دیگری نداره.
نرم افزار ها سعی می کنند سکتور های معیوب رو پیدا کنند و با جایگزینی شون با سکتور های رزرو از مدار استفاده خارج شون کنند. اگر هارد دیسک همکاری نکنه و بخواد سر اون سکتور سکته کنه، خاموش بشه یا هر مشکل سخت افزاری دیگری، ... نرم افزار نمیتونه کاری انجام بده.
مادامی که هم به سکتور معیوب رجوع بشه هارد دیسک گیر خواهد کرد، خیلی طبیعیه.
پیام device is not ready هم برای عدم پاسخگویی سخت افزار ئه، نرم افزاری دخالتی در این قضیه نداره.
سکتور معیوب هم علاج دائمی نداره، سکتور های معیوب جدید دیر یا زود سر و کله شون پیدا میشه.
western digital diagnostic هم که میگه چون هاردش برند وسترن دیجیتال نیست ، اصلا اجرا نمیشه برنامه اش .
ولی حیف ، برنامه ی خیلی خوبی هه .
hdd low level format tool هم که نسخه ی بوت نداره .
دسترسی به هارد دیسک های مدرن بدون درایور یک چالش ئه، برای همین نرم افزار های بوت شدنی که با هارد دیسک های مدرن سازگار باشند زیاد نیستند.
برای جایگزینی سکتور های معیوب سه تا نرم افزار HDD Regenerator و DRevitalize و SpinRite رو میشناسم.
یه برنامه ای که نسخه ی بوت داشته باشه و برای رفع بدسکتور یا فرمت سطح پایین ، خوب عمل کنه ، چی پیشنهاد میدین؟
mhdd v4.6 خوبه؟
پیشنهادی ندارم.

SajjadKhati

خیلی ممنون استاد .
استاد ، اول ، با نرم افزار Hard Disk Sentinel بررسی کردم و نتیجه اش این عکس هان :

20210517-002107_R_TOSHIBA_MK1676GSX_61UCT0AZT_GS002D-surface-full.jpg

3.jpg

2.jpg

سبزهای پر رنگ ، بلاک هایی هستن که سرعت شون بصورت قابل توجه کمتره . بستگی به میزانِ پر رنگی اش ، سرعت اون بلاک ها حتی تا 2 مگ بر ثانیه هم میرسن . حالا نمیدونم اینها را سکتورهای ضعیف مینامن یا هر چیز دیگه اما در این نرم افزار به عنوان سکتور ضعیف نامیده نشد .
نارنجی ها را هم میدونید که بدسکتورن (بد بلاک) .

من با این نرم افزار که چک میکردم ، مثلا به اون بلاکِ اوایل که بدسکتور داره (در تصویر اول ، اون اوایل) ، به اونجا که رسید ، سرعتش خیلی پایین اومد . اونجا هم جزء درایو C هست که ویندوز توش نصبه .
اما برای ویندوز ، هیچ مشکلی پیش نیومد .

ولی وقتی که بعد از این اسکن ، با HDD Regenerator اسکن کردم ، بعد که وارد ویندوز شدم ، دیدم وقتی ویندوز را shut down کردم ، توی قسمت log off اش گیر کرد و خاموش نشد .
در صورتی که با Hard Disk Sentinel که اسکن کردم و چندین بارِ دیگه که وارد ویندوز میشدم (و چه قبل از اسکن با Hard Disk Sentinel) ، این مشکل وجود نداشت (با اونکه بد سکتور وجود داشت) .
اینه که میگم بعد از اسکن توسط HDD Regenerator ، گیر کرد . قبلا هم بارها پیش اومد که توسط HDD Regenerator هاردهای دیگه ای را که بدسکتور داشتن را اسکن میکردم ، بعد از اون ، گیر میکرد در صورتی که قبل از اسکن با HDD Regenerator ، اون طور حاد نبود .

استاد ، به نظرتون اصلا این رو بدسکتورگیری یا فرمت سطح پایین کنم؟
چون اگه به اطلاعات عکس های بالا دقت کنید ، همه ی بدسکتورها و همچنین سکتورهای ضعیف ، در یک رِنجِ خاصی هستن (یعنی پراکنده نیستن) و بنابراین میشه با نرم افزارهای پارتیشن بندی ، اون تیکه ای که بد سکتور یا سکتور ضعیف دارن را از حالت پارتیشن خارج کرد و Unpartition شون کرد .
این جوری برای این شرایط ، بهتر نیست؟

-----------------------------

تشکر استاد از معرفی نرم افزارهایی که برای رفع بدسکتور معرفی کردین . تست شون میکنم .
حالا با نرم افزارهایی که برای فرمت سطح پایین باشن ، نرم افزاری را نمیشناسین؟ (قابلیت بوتیبل داشته باشن) .
تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
خیلی ممنون استاد .
استاد ، اول ، با نرم افزار Hard Disk Sentinel بررسی کردم و نتیجه اش این عکس هان :

مشاهده پیوست 113990

مشاهده پیوست 113991

مشاهده پیوست 113992

سبزهای پر رنگ ، بلاک هایی هستن که سرعت شون بصورت قابل توجه کمتره . بستگی به میزانِ پر رنگی اش ، سرعت اون بلاک ها حتی تا 2 مگ بر ثانیه هم میرسن . حالا نمیدونم اینها را سکتورهای ضعیف مینامن یا هر چیز دیگه اما در این نرم افزار به عنوان سکتور ضعیف نامیده نشد .
نارنجی ها را هم میدونید که بدسکتورن (بد بلاک) .

من با این نرم افزار که چک میکردم ، مثلا به اون بلاکِ اوایل که بدسکتور داره (در تصویر اول ، اون اوایل) ، به اونجا که رسید ، سرعتش خیلی پایین اومد . اونجا هم جزء درایو C هست که ویندوز توش نصبه .
اما برای ویندوز ، هیچ مشکلی پیش نیومد .

ولی وقتی که بعد از این اسکن ، با HDD Regenerator اسکن کردم ، بعد که وارد ویندوز شدم ، دیدم وقتی ویندوز را shut down کردم ، توی قسمت log off اش گیر کرد و خاموش نشد .
در صورتی که با Hard Disk Sentinel که اسکن کردم و چندین بارِ دیگه که وارد ویندوز میشدم (و چه قبل از اسکن با Hard Disk Sentinel) ، این مشکل وجود نداشت (با اونکه بد سکتور وجود داشت) .
اینه که میگم بعد از اسکن توسط HDD Regenerator ، گیر کرد . قبلا هم بارها پیش اومد که توسط HDD Regenerator هاردهای دیگه ای را که بدسکتور داشتن را اسکن میکردم ، بعد از اون ، گیر میکرد در صورتی که قبل از اسکن با HDD Regenerator ، اون طور حاد نبود .

استاد ، به نظرتون اصلا این رو بدسکتورگیری یا فرمت سطح پایین کنم؟
نظرم رو سه سال پیش بهتون گفتم، هر بلایی سرش بیاورید همچنان اون هارد دیسک معیوب ئه و قابل اطمینان نیست. باید تعویضش کنید.

تشکر استاد از معرفی نرم افزارهایی که برای رفع بدسکتور معرفی کردین . تست شون میکنم .
حالا با نرم افزارهایی که برای فرمت سطح پایین باشن ، نرم افزاری را نمیشناسین؟ (قابلیت بوتیبل داشته باشن) .

reza_pa48

Active Member
من با نرم افزار EASEUS Partition Master هارد رو کلا فرمت کردم و surface test کردم. 22 تا بد سکتور داشت که علامتگذاری کرد و دیگر سیستم عامل اونجا مطلب نمی نویسه.
از نسخه بوتش استفاده کردم.

the_king

مدیرکل انجمن
من با نرم افزار EASEUS Partition Master هارد رو کلا فرمت کردم و surface test کردم. 22 تا بد سکتور داشت که علامتگذاری کرد و دیگر سیستم عامل اونجا مطلب نمی نویسه.
از نسخه بوتش استفاده کردم.
اون علامتگذاری سکتور های معیوب رو که با EASEUS Partition Master انجام داده اید، خود برنامه Check Disk ویندوز (Chkdsk) هم میتونه انجام بده اما در کل بهتره که اون سکتور ها در مشخصات هارد دیسک جایگزین بشوند، نه اینکه در مشخصات پارتیشن توسط سیستم عامل علامت گذاری بشوند. ایراد این علامت گذاری اینه که با فرمت مجدد، موقعیت اون سکتور های معیوب فراموش میشه و باید از نو دنبال سکتور هایی بگردید که قبلا علامت گذاری شده بودند و ممکنه با فقط یکبار اسکن شناسایی نشوند.

reza_pa48

Active Member
لطف می کنین بفرمایین این کار "بهتره که اون سکتور ها در مشخصات هارد دیسک جایگزین بشوند، نه اینکه در مشخصات پارتیشن توسط سیستم عامل علامت گذاری بشوند" چطوری باید انجام بشه؟

the_king

مدیرکل انجمن
لطف می کنین بفرمایین این کار "بهتره که اون سکتور ها در مشخصات هارد دیسک جایگزین بشوند، نه اینکه در مشخصات پارتیشن توسط سیستم عامل علامت گذاری بشوند" چطوری باید انجام بشه؟
اگر عجله نداشته باشید کار خاصی لازم نیست بکنید، در حالت عادی سکتوری که بخواد نوشته بشه و با وجود مکث همچنان نوشتن موفقیت آمیز نباشه این اتفاق برای اون سکتور معیوب می افته، چه اون سکتور در پارتیشن فرمت شده باشه و چه نباشه. ولی معمولا وقتی دیسک سکتور معیوب داره دیگه منتظر نمی مانند، اون نرم افزار هایی مثل HDD Regenerator دقیقا کارشون همینه که هر سکتوری که معیوب ئه یا به سختی خونده میشه رو با یک سکتور رزرو جایگزین کنند.

reza_pa48

Active Member
یعنی می فرمایید که صبر کنم یا در پی عوض کردن هارد یا تعمیر آن باشم؟
این نکته رو هم اضافه کنم که پس از فرمت و علامتگذاری توسط EASEUS Partition Master مجبور شدم دوباره درایو رو فرمت کنم و فکر کنم اون سکتورهای معیوب دیگه علامتگذاری شده نیستند.

the_king

مدیرکل انجمن
یعنی می فرمایید که صبر کنم یا در پی عوض کردن هارد یا تعمیر آن باشم؟
این نکته رو هم اضافه کنم که پس از فرمت و علامتگذاری توسط EASEUS Partition Master مجبور شدم دوباره درایو رو فرمت کنم و فکر کنم اون سکتورهای معیوب دیگه علامتگذاری شده نیستند.
تعمیر که نه، کلا به فکر تعمیرش نباشید، اون هارد دیسک دیگه اعتبار و قابلیت اطمینان اش رو از دست داده. طبعا راه حل اساسی تعویض اونه. اگر خواستید همچنان ازش استفاده کنید باید داده ای رو داخلش نگهدارید که از دست دادنش براتون مهم نباشه.
شما چه الان همه سکتور های معیوب رو با سکتور رزرو تعویض کنید و چه صبر کنید که به صورت تدریجی خودشون شناسایی بشوند، به هر حال تعداد سکتور های معیوب ثابت نمی مونند، به تدریج بیشتر می شوند. برای همین اگر امروز از HDD Regenerator استفاده کنید، ممکنه فردا باز سکتور معیوب جدیدی پیدا بشه. برای همین صرف نظر از اینکه الان چه کاری انجام بدهید، صبر بکنید یا نکنید، باید منتظر سکتور معیوب جدید در آینده باشید. اون هارد دیسک دیگه مثل یک هارد دیسک سالم مطمئن نیست.
هر نرم افزاری که به اسم Surface Test یا هر اسم دیگری سکتور های معیوب رو علامت گذاری کنه اطلاعاتش رو در اطلاعات سیستم فایل نگهداری کرده که با فرمت بعدی از بین میره.
برای همین بهتره که بجای این علامت گذاری کلا از مدار سکتور های دیسک خارج بشن، با نرم افزار هایی مثل HDD Regenerator

جدیدترین ارسال ها

بالا