منتال ری (mental ray)

سلام fallen جان !
شما که پرتاب کردی کاشکی کامل پرتاب میکردی دیگه اینجوری نصف مقالات اینجاس نصفش جای دیگه !

fallen

Well-Known Member
مرسی داش ممد عزیز.
فقط یه نکته و اونم اینکه هنگام استفاده از mr sky و mr sun ، نوع اکسپوژر کنترل بهتره mr photographic exposure control باشه. اینجا بهتر عمل میکنه. عمدتا این اکسپوژر کنترل در صحنه های HDR و برای منتال ری خیلی خوب عمل میکنه.

fallen

Well-Known Member
حتما. بهترین سیستم Daylight برای منتال ری همون سیستم اختصاصی خودش یعنی mr Sun + mr Sky هست. همونطور که میدونی از اونجایی که خورشید نور بسیار زیادی داره باید یه کنترل کننده نور (Exposure Control) حتما سر راهش باشه. از اونجایی که نور در Daylight System فوتومتریک هست، دو تا Exposure Control کنترل برای اون مناسبه. یکی Logarithmic Exposure Control و دیگری mr Photographic Exposure Control. این دومی اختصاصی برای منتال ری هست و پارامترهای کنترلی اون بسیار به دوربین های عکاسی و فیلم برداری نزدیکه.
مکانش هم همون پنجره معروف Environment and Effects هست که با کلید 8 میاد.
attachment.php

همونطور که میبینی یه Preset داره که Exposure Control رو به طور خودکار برای حالات مختلف صحنه تنظیم میکنه.
برای این صحنه Outdoor Daylight, Clear Sky مناسب به نظر میاد. البته برای بهترین نتیجه شاید کمی تنظیم هم لازم بشه.

پیوست ها

• Exposure Control.JPG
    Exposure Control.JPG
    59.4 کیلوبایت · بازدیدها: 120

fallen

Well-Known Member
خوب من کاملا متوجه مشکلت نشدم. از اون وبلاگ احتمالا بلژیکی هم چیزی دستگیرم نشد.:-?
به هر حال چیزی که میبینم یه mr Sky portal هست. Sky portal هم منبع نور مستقل نیست بلکه از منبع نور آسمان تغذیه میکنه. در واقع هدایتگر نور روز به داخل فضاهای بسته است . کافیه یه Daylight System بزاری بیرون ساختمون و Sky portal رو بچسبونی به پنجره، خودش نور رو میکشه داخل. محلش هم محل نورهای مکسه. قسمت Photometric Lights .

www_3d_boy3

Well-Known Member
من در مورد reflect اينكه چطور توي يك فيلم مثلا وقتي يك ماشين CG حركت مي كنه تصوير فيلم واقعي روي بدنه اش مي افته ؟
وقتي من يك RAYTRAC به يك Metal مي دهم تصوير گويي مانند يك شيشه مي شود تصوير پشت ( فيلم ) را نشان مي دهد !
اگر خوب توضيح ندادم و متوجه نشديnد بگيد عكس بزارم!!!!!!

.:. soroosh .:.

Active Member
من دقیق نمیدونم اما چیزی که به ذهنم میرسه اینه :
برای داشتن رفلکت فیلم بر روی ماشین در حال حرکت .
میتونید فیلم مورد نظرتون را بر روی یک صفحه یا ... کنار ماشین بزارید به صورت تکسچر که خب هر فریم از حرکت ماشین اون فیلم هم جلو میره و رفلکتش روی ماشین دیده میشه .
اما محدودیت زاویه دارید اینجا .
میتونید مثلا اون فیلم را به صورت یک نیم کره بالای ماشین بزارید اما دیگه رفلکت دقیقی نخواهید داشت مگر اینکه فیلم یه جورای پاناروما باشه که خب ...
به هر حال شما زمانی میتونید رفلکت دقیق فیلم را روی بدنه ماشین داشته باشید که از زاویه ای که قراره از ماشین رندر بگیرید فیلمتون هم از همون زاویه باشه .
حالا اگه قراره زاویه دوربین هم تغییر بکنه در نتیجه باید زاویه فیلم شما هم به اندازه ای باشه که مثلا اگه دوربین شما 90 درجه حرکت داشت به سمت چپ شما فیلمتون 90 درجه از سمت راست هم داشته باشه .
نمیدونم تونستم منظورم را برسونم یا ... !
اما خب معمولا در چنین مواردی چون ماشین در حالت حرکت هست ( به خصوص اگه سرعت ماشین بالا باشه ) دیگه رفلکت چندان به چشم نمیاد . منظورم اینه که دیگه دقت در رفلکت چندان مهم نیست و چون در حال حرکت بیننده نمیتونه در یک لحظه هم رفلکت روی ماشین را ببینه هم محیط اطراف را و بتونه با هم مقایسه کنه ... در نتیجه میشه از عکس یا همون فیلمی که شبیه به رفلکت مورد نظر باشه استفاده کرد خلاصه که ...

وقتي من يك RAYTRAC به يك Metal مي دهم تصوير گويي مانند يك شيشه مي شود تصوير پشت ( فيلم ) را نشان مي دهد !
سلام .
توی اینجا مشکل شما اینه که map ای که شما به raytrace ت میدی اگر توی قسمت coordinates ش نگاه کنی میبینی که از نوع enriron و mapping ش screen هست .
برای اینکه درست بشه خوب حالا واسه اینکه درست بشه اون screen رو بکن Spherical Environment .

امیدوارم این مشکلت رو حل بکنه .
موفق باشی :rose:

www_3d_boy3

Well-Known Member
از شما خيلي ممنون اينكار رو كردم درست شد و يك سوال ديگه هم داشتم.
يك مشكل ديگه هم دارم من دارم composit كار ميكنم و توي كارم ميخوام از daylight استفاده كنم اما وقتي نور daylight ميزارم يك نور خيلي سفيد هم باهاش ايجاد ميشه كه مانع رندر گرفتن وهمچنين خرابي عكس ميشه اين عكسشه

و جوري كه بايد بشه اينه

ميشه لطفا راهنمايي كنيد . در واقع در زمان رندر گيري من گزينه enviroment غير فعال ميكنم و با PNG رندر ميگرم ولي اين نور سفيد همه چي خراب ميكنه راحلي هست نور بالا بك سفيدش حذف بشه؟ ممنون.....
اگر اطلاعاتي راجع به نوع نور و پنجره Envroment بايد بگم لطفا بگيد بزارم .

آخرین ویرایش:
سلام .
اولا وقتی شما از day light استفاده می کنید باید تنظیمات مربوط به exposer رو انجام بدید ( توی منوی environment ) .
بعدشم day light برای منتال ری تنظیمات زیادی داره و همینجوری نمیشه شما یه سیستم daylight بذاری و انتظار نتیجه دلخواهت رو داشته باشی .
احیانا منظورتون این نبوده که اونو غیر فعال کردین که ؟ اگه اینطوره که عکس خیلی روشن میشه .
بعدشم شما کمپوزیتو با چه برنامه ای کار می کنی ؟ ( مهم نیستا از روی کنجکاوی میگم شاید توی اون مورد خاص بشه کمکی بکنم. )
اگر کلا کمپوزیت کار می کنی زیر هلیکوپترت جای اینکه environment یا عکس بندازی بیا یه matte/shadow/reflection خالی بذار بعدش با کانال آلفا save کن هر بکگراندی دوست داشتی توی کمپوزیت بذار پشتش .

دست آخر در مورد امضا ت :
کی این حرفو زده ؟
هر کسی هر جوری راحت تره باید کار بکنه .
در ضمن تنظیمات منتال خیلی جاها سخت تره از تنظیمات وی ری و درست در آوردن یه صحنه خیلی بیشتر ممکنه برای یه کسی که تازه آشنا شده با رندر سخت باشه .
اگر شما فکر می کنید که منتال ری ابتدایی تر و یا احیانا راحت تر از وی ری هست که اشتباه می کنی .
هزاران فیلم هست که با منتال ری VFX اونا ساخته شده ولی فیلمهایی که با وی ری کار شده باشه من هنوز ندیدم ! ( البته حتما باید باشه )
منتال ری بسیار productive تره در صورتی که وی ری با تنظیمات کمتر نتیجه بهتر و البته توی مدت زمان رندر خیلی بالاتر میده .
ولی اگر منتال ری رو خوب قلقش رو یاد بگیرید با مدت زمان خیلی کمتر به نتیجه های خیلی بهتر می رسید .
موفق باشید :rose:

ببخشید دوستان یک سوال دارم !
من یک اتاق درست کردم با دو تا پنجره , قراره نور آفتاب از خارج به داخل اتاق بیاد و بازتاب داشته باشه تا تمام اتاق دیده بشه !
اما چنین چیزی نمیشه , نور خورشید فقط یک قسمت مربعی رو روشن میکنه که به ابعاد پنجره هست ...
چیکار کنم تا نور با یک بازتاب قوی در داخل اتاق منتشر بشه ؟
خیلی ممنون ..

---

اما یک پیشنهاد هم دارم , فکر میکنم اینجوری که این تاپیک پیش میره کمی از موضوع خارج بشه!
بهتر نیست یک کتاب مثل کتاب Basic of VRay که ترجمش توی مجید آنلاین هست خودتون بنویسید ؟
اینجوری بهتره چون اگه قرار باشه در این تاپیک آموزش ها قرار بگیره در بین سوالات و جواب ها , پست های آموزشی و مفید گُم میشه.
در این صورت این تاپیک میشه سوال و جواب میتونید یک مقاله یا کتاب PDF داشته باشید تا دوستان برای پیدا کردن آموزش گمراه نشن.
اگر هم خواستید من میتونم در زمینه ساخت PDF کمکتون کنم!:rose:

fallen

Well-Known Member
با فرض اینکه از mr Daylight system استفاده می کنین و باز هم با این فرض که mr Photographic Exposure Control رو به عنوان کنترل کننده نور انتخاب کردین؛ ابتدا مقدار EV رو به حوالی 10 برسونین و بعد دو تا mr sky portal (واقع در قسمت نورهای فوتومتریک) به اندازه پنجره ها بچسبونید درست به پشت پنجره.
کار portal کشیدن نور خورشید به داخل ساختمونه.
موفق باشید:rose:

البته برای روشن کردن داخل اتاق حتما تیک مر بوط به Global Illumination رو هم فراموش نکردید که ؟؟؟
چون اگر میخواید با یه نور غیر مستقیم اتاق رو روشن کنید حتما به GI نیاز دارید .
موفق باشید :rose:

از بابت راهنمایاتون ممنونم !
من از mr sky portal استفاده میکنم کمی قدرتش رو بیتشر کردم , حالا نور بیشتری رو داخل اتاق هدایت میکنه :oops:

جدیدترین ارسال ها

بالا