مشاوره خرید قطعه

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
استاد ، میخوام 4 گیگ رم DDR3 بگیرم (مادربردم Gigabyte H97-D3H هست) .
رم فعلی ام هم 2 تا رم از نوع Kingston Hyperx Fury 4GB دارم که یکیش باس 1600 و یکی دیگه هم باس 1866 هست .

این رم زیر به نظر خوب میاد . این طور نیست؟ :

طرف ، گفت به سیستم دسترسی نداره که تست کنه اما حق تست کامل بهم میده (میگه کاملا سالم هست) .
رم های دیگه هم که به نظر خوب میان ، انگار در وهله های بعد ، اینهان :

که برای رم بالا پیام دادم ، طرف جواب نداد .
و :

و

و

رم DDR3 نو ندارن؟
بعضی ها میگن که رم های Hyperx Fury DDR3 که توی سایت ها (حتی دیجی کالا) که به عنوان نو میذارن ، نو نیست چون دیگه این نوع رم های DDR3 تولید نمیشن.
نمیدونم درسته یا نه .
به هر حال من بودجه ام در حد 500 یا نهایتا 700 تومن هست (میخوام بیشتر در رنج 500 باشه) .

خودم بیشتر نظرم روی اولین لینکی که دادم هست .

the_king

مدیرکل انجمن
از روی عکس قطعه دست دوم نمیشه نظری داد، من هیچوقت خرید قطعه الکترونیکی دست دوم رو به کسی پیشنهاد نمی کنم.
تولیدش کمتر شده و هزینه تولید اش افزایش پیدا کرده، اما همچنان تولید میشه.
رم نو بسته بندی داره، هولوگرام و گارانتی از یک شرکت معتبر داره و چه تاریخ گارانتی اش تموم شده باشه و چه نشده باشه از ظاهرش پیدا است که از بسته بندی خارج نشده. وقتی هم که خودتون از بسته بندی خارج کردید روی سطح اش خراشی مشاهده نمی کنید.
ارزونی محسوس یک فروشنده نسبت به بقیه نشانه خوبی نیست.
صرفا از سایت ها و فروشگاه های معتبر خرید کنید و قسم و قول هیچ کسی رو ملاک قرار ندهید، مخصوصا هموطن مسلمان.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .

اولی ، جور نشد .
قضیه ی اعتماد اگه منظورتون سایت ایسام هست ، قوانین خوب و سفت و سختی را داره . هر حرف ، یاعکس و فیلمی که فروشنده میذاره ، به عنوان سند محسوب میشه که اگه زمانی که کالا به دست خریدار برسه ، نقض اش ثابت بشه ، خریدار حتی میتونه کالا را مرجوع کنه .

استاد ، سایت زیر :

مدل Kingston HyperX FURY 8GB 1600MHz DDR3 CL10 را میگه 839 تومن!
البته به قول شما هولوگرام نداره . گارانتی شرکتی هم میگه هست .
گارانتی شرکتی باشه ، یعنی دقیقا چیه؟ یعنی ممکنه اصل نباشه و تقلبی باشه؟

سایت های دیجی کالا هم انگار هولوگرام ندارن . و هم درباره ی گارانتی ، چیزی نگفتن . اما قیمت 8 گیگ در سایت دیجی کالا ، بیش از 1.2 تومن هست .
دیجی کالا (فروشنده ای بنام سرای ایرانیان) ، همین مدل اما 4 گیگش را الان با قیمت حدود 800 تومن میده . توی عکس هاش که هلوگرام نداره . درباره ی گارانتی هم چیزی نگفت که احتمالا نداره . (البته انگار قیمت عرف ، قیمتی هست که تقریبا دیجی کالا میده . ولی نمیدونم اون سایت چقدر ارزونتر میده . با اونکه انگار هیچ کدوم شون هلوگرام ندارن و ضمانت هم ندارن یا شرکتی دارن) .

به نظرتون قضیه چیه که اون سایت ، این قدر ارزون میده؟
اون سایت ، نماد اعتماد الکترونیکی هم داره .
فرضا ممکنه که دست دوم را بجای نو بدن؟
البته من در نظرات سایت دیجی کالا هم بارها توی رم خوندم که میگفتن پاکت رم باز شده بود از قبل و اعتراض داشتن .

توی ایسام هم توی اون همه رم ، کلا هر کدوم ، بخاطر دلایلی نشد که جور بشه (به فروشنده هاشون ، پیام داده بودم) .
فقط به فروشنده های دو تا رم زیر که دست دوم هست را پیام ندادم . البته به قول شما که این دو تا هلوگرام نداشتن . نمیدونم اصل هست یا نه :

و

کلا استاد یه رم هت سینک دار DDR3 با حجم 4 گیگ (یا 8 گیگ ای که زیرِ 900 تومن باشه) حالا نو یا دست دوم ، جایی نمیشناسین؟
چند روز دارم میگردم ، ولی باب دلم پیدا نمیشه . یا طرف ، بعضی از موارد را قبول نمیکنه .

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .

استاد ، سایت زیر :

مدل Kingston HyperX FURY 8GB 1600MHz DDR3 CL10 را میگه 839 تومن!
البته به قول شما هولوگرام نداره . گارانتی شرکتی هم میگه هست .
گارانتی شرکتی باشه ، یعنی دقیقا چیه؟ یعنی ممکنه اصل نباشه و تقلبی باشه؟

به نظرتون قضیه چیه که اون سایت ، این قدر ارزون میده؟
اون سایت ، نماد اعتماد الکترونیکی هم داره .
فرضا ممکنه که دست دوم را بجای نو بدن؟
البته من در نظرات سایت دیجی کالا هم بارها توی رم خوندم که میگفتن پاکت رم باز شده بود از قبل و اعتراض داشتن .

استاد ، من مشکوک بودم نکنه 4 گیگ باشه ؛ با این سایت تماس گرفتم ، گفتن 8 گیگ هست (همین رم ای که لینکش را در بالا که نقل قول کردم ، دادم) (قیمتش هم 839 تومن هست) .
تفاوت اش را گفتن چون گارانتی شرکتی هست (رسمی نیست) . هلوگرام هم نداره .
اونها گفتن تقلبی نیست . حالا من نمیدونم تقلبی هست یا نه (یا فرضا اینکه از خارج دست دوم بوده باشه و بسته بندی کرده باشن و آورده باشن را نمیدونم) . ولی اونها میگن نو هست .

بعد ، علاوه بر این ، با فروشگاه معتبر در بابل (یه شهر اون ورتر از ما) تماس گرفتم ، گفتن رم همین مدل رم 4 گیگ اش با گارانتیِ لایف (که یه شرکت معتبر برای ضمانت هست) میده 750 تومن .

حالا خیلی دو دل شدم که کدوم را بگیرم؟
اگه بدونم اون رم 8 گیگ که سایت بالا میده (با گارانتیِ شرکتی) ، فرق خاصی توی طول عمرشون ندارن و تقلبی نیست ، قطعا خریدِ اون ، به صرفه هست . ولی مطمئن نیستم تقلبی نباشه (با اونکه طرف میگه نیست) .

به نظرتون رم 8 گیگ در لینک بالا (با قیمت 839 تومن) ، تقبلی هست؟
به نظرتون این رم را بگیرم یا اینی که فروشگاه در بابل 4 گیگ با گارانتی معتبر را 750 تومن میده ، بگیرم؟

the_king

مدیرکل انجمن
نظری ندارم. من باشم فقط با گارانتی معتبر میخرم. اون کسی که بهتون رم دست دوم میفروشه ولی قبلش اجازه میده تو مغازه اش چند ساعت تستش کنید خرید مطمئن تری است تا کسی که مدعی فروش رم نو با قیمت ارزونتر از نرخ بازار ئه.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد از راهنمایی تون .
همون رم ای که گارانتی لایف را داره (از شهر بغلی که 4 گیگ بود) را گرفتم .
نرم افزارهای تست رم مثل windows diagnostic tools و memtest64 و memtest86 اگه مشکلی را اعلام نکنن ، یعنی مشکلی نداره دیگه؟

بعد اینکه مادربردم giga h97-d3h هست .
الان کلا با هم 3 تا رمِ kingston hyperx fury 4gb دارم . فرکانسِ دوتاشون 1600 و یکی شون هم 1866 مگاهرتز هست .
آیا فرقی داره که رم ها را توی کدوم اسلات قرار بدم؟
اسلات هایی که همرنگ هستن ، اون ها یک کانال میشن یا دو کانالِ مجزا هستن؟
تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
همون رم ای که گارانتی لایف را داره (از شهر بغلی که 4 گیگ بود) را گرفتم .
نرم افزارهای تست رم مثل windows diagnostic tools و memtest64 و memtest86 اگه مشکلی را اعلام نکنن ، یعنی مشکلی نداره دیگه؟
معمولا بله، تنها چیزی که نمیتوانند مشخص کنند اینه که چه مدت دیگه سالم خواهد ماند.
بعد اینکه مادربردم giga h97-d3h هست .
الان کلا با هم 3 تا رمِ kingston hyperx fury 4gb دارم . فرکانسِ دوتاشون 1600 و یکی شون هم 1866 مگاهرتز هست .
آیا فرقی داره که رم ها را توی کدوم اسلات قرار بدم؟
اسلات هایی که همرنگ هستن ، اون ها یک کانال میشن یا دو کانالِ مجزا هستن؟
تشکر استاد .
رنگ های یکسان جفت هم هستند و باید ماژول هایی با مشخصات مشابه داخلشون قرار بگیره، اون دو تا 1600 رو در شکاف های همرنگ قرار بدهید.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خواستم گزارش تست را بدم ، بی زحمت بررسی کنین که مشکلی هست یا نه .

رم ای که خریدم را ، اول ، بصورت تکی تست کردم (اون دو تا رم قبلی را موقتا جدا کردم) و گزارش اش را در زیر میدم :

- با نرم افزار windows memory diagnostic (در ویندوز 10 ، زمانی که ریستارت میشه و قبل از اجرای ویندوز ، این برنامه اجرا میشه) بصورت Standard تست کردم (که حدود 10 دقیقه طول کشید) ، هیچ مشکلی پیدا نکرد .
- با همین نرم افزار بصورت Extended تست کردم (که حدود 10 ساعت طول کشید ؛ نه اینکه 10 دقیقه طول کشیده باشه) ، همونطور که نتیجه اش را در زیر میبینید ، هیچ اروری پیدا نکرد :

1.JPG

- با نرم افزار Aida64 ، گزینه ی stress system memory را زدم و به مدت 10 دقیقه تست کرد و در این مدت ، کرش نکرد یا مشکلی نبود .

- با نرم افزار techpowerup memtest64 (تحت ویندوز) تست کردم ، بعد از 5 دقیقه ، صفحه ی آبی مرگ با مشخصات زیر اومد :

100.JPG

- جالب اینجاست که در این برنامه ، این رم ای که گرفتم ، 5 دقیقه حداقل دوام آورد و بعدش صفحه ی آبی مرگ اومد . اما رم های قبلی ام را که هر کدوم را با این برنامه جداگانه تست کردم ، هر کدوم شون 2 دقیقه هم دوام نیاوردن که همین صفحه ی آبی مرگ با همین مشخصات ظاهر شد .
یعنی با این برنامه ، همه ی رم ها ، را که جداگانه تست کردم ، همه شون همین مشکل صفحه ی آبی مرگ را داشتن .
این نرم افزار ، حتی در چندین ثانیه ، میزان مصرفی رم را تا 100 درصد هم میبرد . بصورت میانگین ، حدود 97 درصد بود .

- با نرم افزار بوت passmark memtest86 v9.3 که بصورت تکی این رم را تست کردم ، اروری نداد اما دو هشدار در متن زیر داد (در 4 تا pass ای که گذروند و تست کرد ، در 2 تا از pass هاش ، هشدار زیر را داد که قرمز رنگ هست) :

502.jpg

503.jpg

- هشدارهای بالا که در تست 13 (Hammer Test) در این برنامه داد ، من یه جستجو کردم ، اما دقیق از جریانش سر درنیاوردم برای چیه :

و

من دقیق متوجه نشدم .
شما میدونید جریانش چیه؟
مهم هست یا نه؟ و چه پیشنهادی دارید؟
البته زمانی که همه ی رم ها را در این نرم افزار تست میکنم و در اواخرِ این پست هم گزارش اش را میگم ، ببینید ، که اونجا ، این طور نیست .

در اینجا (زمانی که بصورت تکی رم ای که خریدم را در این نرم افزار تست کردم) ، از لحاظ ارور ، اروری نداشت که در زیر میبینید :

504.jpg

505.jpg

- بقیه ی رم های قبلی ام را هم بصورت مجزا در این نرم افزار تست کردم ، اونها نه ارور داشتن و نه این پیغامی که برای این رم اومد .

- وقتی این رم (یا هر رم دیگه ام) ، بصورت تنها به سیستم متصل بود (یعنی حافظه ی سیستم ، 4 گیگ بود) ، در افترافکت ، یه پروژه ای را رندر کرده بودم که بصورت کلی نیاز به حداقل 8 گیگ رم داشت . بنابراین در هر رم ای که تنها متصل بود ، وسط های رندر ، افترافکت پیام ارور میداد که رم سیستم کم هست . اما ویندوز کرش نمیشد یا افترافکت ، کرش و بسته نمیشد .
اما زمانی که رم را به 8 گیگ یا بالاتر میرسوندم (شاملِ رم ای که خریدم) ، همون پروژه در افترافکت را بدون ارور در افترافکت ، تا آخر رندر میکرد .

==================================

- حالا گزارش زمانی که هر سه تا رم را به سیستم وصل کردم :

- با نرم افزار windows memory diagnostic که بصورت standard تست کردم ، مثل قبلا هیچ مشکلی پیدا نکرد .
بصورت extended تست نکردم . چون خیلی خیلی طول میکشید .

- با نرم افزار Aida64 ، گزینه ی stress system memory را زدم و این بار به مدت 40 دقیقه تست کرد و مثل قبلی ، در این مدت ، کرش نکرد یا مشکلی نبود .

- با نرم افزار techpowerup memtest64 (تحت ویندوز) تست کردم ، در کمتر از 2 دقیقه ، صفحه ی آبی مرگ با همون مشخصات اومد.

- با نرم افزار بوت passmark memtest86 v9.3 که این بار هر سه تا رم به سیستم متصل بودن را تست کردم ، نه ارور داد و حتی نه اون هشداری که قبلا میداد را حتی در یک pass هم نداد (هشدار Hammer Test را در هیچ بار نداد) . (کلا چهار تا pass را گذروند و هر pass فکر کنم شامل 13 یا 14 تا تست بود) .

البته این بار ، جای اسلات رم ای که تازه خریدم را تعویض کرده بودم (زمانی که سه تا رم را متصل کردم ، نسبت به دفعه ی قبل که رم ای که تازه خریدم ، جای اسلات اش را عوض کردم) .
نمیدونم بخاطر تعویض جای اسلات بود که اون هشدار دفعه ی قبل میومد یا نه؟
(توی اون لینک ها ، طرف میگفت که با جابجایی رم در اسلات های مختلف ، فرقی نکرد و اون پیام براش باز هم نمایش داده میشد . طرفی هم که جواب میداد میگفت که ربطی به جابجایی اسلات نداره) .
اما بعد از این ، دیگه تک ماژول (این رم ای که تازه خریدم) را بصورت جداگانه تست نکردم .
به هر حال ، به نظرتون با این هشدار که دفعه ی قبل اومد ، چی کار کنم؟ اصلا بصورت ساده ، این هشدار چی رو داره میگه؟ رم رو نگه داشته باشم؟ پس بدم؟ جریانش چیه و ...؟

تشکر استاد . :rose:

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
خواستم گزارش تست را بدم ، بی زحمت بررسی کنین که مشکلی هست یا نه .

رم ای که خریدم را ، اول ، بصورت تکی تست کردم (اون دو تا رم قبلی را موقتا جدا کردم) و گزارش اش را در زیر میدم :

- با نرم افزار windows memory diagnostic (در ویندوز 10 ، زمانی که ریستارت میشه و قبل از اجرای ویندوز ، این برنامه اجرا میشه) بصورت Standard تست کردم (که حدود 10 دقیقه طول کشید) ، هیچ مشکلی پیدا نکرد .
- با همین نرم افزار بصورت Extended تست کردم (که حدود 10 ساعت طول کشید ؛ نه اینکه 10 دقیقه طول کشیده باشه) ، همونطور که نتیجه اش را در زیر میبینید ، هیچ اروری پیدا نکرد :

مشاهده پیوست 114514

- با نرم افزار Aida64 ، گزینه ی stress system memory را زدم و به مدت 10 دقیقه تست کرد و در این مدت ، کرش نکرد یا مشکلی نبود .

- با نرم افزار techpowerup memtest64 (تحت ویندوز) تست کردم ، بعد از 5 دقیقه ، صفحه ی آبی مرگ با مشخصات زیر اومد :

مشاهده پیوست 114515

- جالب اینجاست که در این برنامه ، این رم ای که گرفتم ، 5 دقیقه حداقل دوام آورد و بعدش صفحه ی آبی مرگ اومد . اما رم های قبلی ام را که هر کدوم را با این برنامه جداگانه تست کردم ، هر کدوم شون 2 دقیقه هم دوام نیاوردن که همین صفحه ی آبی مرگ با همین مشخصات ظاهر شد .
یعنی با این برنامه ، همه ی رم ها ، را که جداگانه تست کردم ، همه شون همین مشکل صفحه ی آبی مرگ را داشتن .
این نرم افزار ، حتی در چندین ثانیه ، میزان مصرفی رم را تا 100 درصد هم میبرد . بصورت میانگین ، حدود 97 درصد بود .

- با نرم افزار بوت passmark memtest86 v9.3 که بصورت تکی این رم را تست کردم ، اروری نداد اما دو هشدار در متن زیر داد (در 4 تا pass ای که گذروند و تست کرد ، در 2 تا از pass هاش ، هشدار زیر را داد که قرمز رنگ هست) :

مشاهده پیوست 114517

مشاهده پیوست 114518

- هشدارهای بالا که در تست 13 (Hammer Test) در این برنامه داد ، من یه جستجو کردم ، اما دقیق از جریانش سر درنیاوردم برای چیه :

و

من دقیق متوجه نشدم .
شما میدونید جریانش چیه؟
مهم هست یا نه؟ و چه پیشنهادی دارید؟
البته زمانی که همه ی رم ها را در این نرم افزار تست میکنم و در اواخرِ این پست هم گزارش اش را میگم ، ببینید ، که اونجا ، این طور نیست .

در اینجا (زمانی که بصورت تکی رم ای که خریدم را در این نرم افزار تست کردم) ، از لحاظ ارور ، اروری نداشت که در زیر میبینید :

مشاهده پیوست 114519

مشاهده پیوست 114520

- بقیه ی رم های قبلی ام را هم بصورت مجزا در این نرم افزار تست کردم ، اونها نه ارور داشتن و نه این پیغامی که برای این رم اومد .

- وقتی این رم (یا هر رم دیگه ام) ، بصورت تنها به سیستم متصل بود (یعنی حافظه ی سیستم ، 4 گیگ بود) ، در افترافکت ، یه پروژه ای را رندر کرده بودم که بصورت کلی نیاز به حداقل 8 گیگ رم داشت . بنابراین در هر رم ای که تنها متصل بود ، وسط های رندر ، افترافکت پیام ارور میداد که رم سیستم کم هست . اما ویندوز کرش نمیشد یا افترافکت ، کرش و بسته نمیشد .
اما زمانی که رم را به 8 گیگ یا بالاتر میرسوندم (شاملِ رم ای که خریدم) ، همون پروژه در افترافکت را بدون ارور در افترافکت ، تا آخر رندر میکرد .

==================================

- حالا گزارش زمانی که هر سه تا رم را به سیستم وصل کردم :

- با نرم افزار windows memory diagnostic که بصورت standard تست کردم ، مثل قبلا هیچ مشکلی پیدا نکرد .
بصورت extended تست نکردم . چون خیلی خیلی طول میکشید .

- با نرم افزار Aida64 ، گزینه ی stress system memory را زدم و این بار به مدت 40 دقیقه تست کرد و مثل قبلی ، در این مدت ، کرش نکرد یا مشکلی نبود .

- با نرم افزار techpowerup memtest64 (تحت ویندوز) تست کردم ، در کمتر از 2 دقیقه ، صفحه ی آبی مرگ با همون مشخصات اومد.

- با نرم افزار بوت passmark memtest86 v9.3 که این بار هر سه تا رم به سیستم متصل بودن را تست کردم ، نه ارور داد و حتی نه اون هشداری که قبلا میداد را حتی در یک pass هم نداد (هشدار Hammer Test را در هیچ بار نداد) . (کلا چهار تا pass را گذروند و هر pass فکر کنم شامل 13 یا 14 تا تست بود) .

البته این بار ، جای اسلات رم ای که تازه خریدم را تعویض کرده بودم (زمانی که سه تا رم را متصل کردم ، نسبت به دفعه ی قبل که رم ای که تازه خریدم ، جای اسلات اش را عوض کردم) .
نمیدونم بخاطر تعویض جای اسلات بود که اون هشدار دفعه ی قبل میومد یا نه؟
(توی اون لینک ها ، طرف میگفت که با جابجایی رم در اسلات های مختلف ، فرقی نکرد و اون پیام براش باز هم نمایش داده میشد . طرفی هم که جواب میداد میگفت که ربطی به جابجایی اسلات نداره) .
اما بعد از این ، دیگه تک ماژول (این رم ای که تازه خریدم) را بصورت جداگانه تست نکردم .
به هر حال ، به نظرتون با این هشدار که دفعه ی قبل اومد ، چی کار کنم؟ اصلا بصورت ساده ، این هشدار چی رو داره میگه؟ رم رو نگه داشته باشم؟ پس بدم؟ جریانش چیه و ...؟

تشکر استاد . :rose:
مشکلی در RAM ها نیست و می توانید نگهش دارید.
اون اخطار برای اینه که فقط و فقط در فرکانس های خیلی بالا خطا دیده شده که نشون میده این RAM برای مواردی مثل سیستم های خیلی حساس یا اورکلاک کردن فرکانس حافظه مناسب نیست ولی برای سیستم خانگی در شرایط فرکانس عادی پایدار ئه و خطایی نداره.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .

امروز ، فقط یکی از بارها که سیستم را روشن کردم ، زمان شروع ویندوز یه پیامی داد که بخشِ اولش میگفت :

runonce.exe the instruction at 0x757a24ee

بقیه اش هم میگفت که نمیتونه حافظه را بخونه و ok کنید تا برنامه خاتمه پیدا کنه (همه ی پیام را یادم نیست و ذخیره نکردم ولی کلیاتش این بود) .
این خطا ، قبلا رخ نداده بود . اولین باره که دیدم .
بعد از اون ، سیستم ، به روال طبیعی اش ادامه داد (یعنی ریستارت نکرد یا صفحه ی آبی مرگ نیومد) .

حالا نمیدونم به این قضیه ی رم جدید ربط داره یا نه؟
چون من انواع تست های مختلف با برنامه های مختلف را انجام دادم ، هیچ کدوم شون اروری ندادن برای این رم جدید (فقط اون پیام در برنامه ی memtest86 بود) .
با افترافکت هم جوری که رم پر بشه (بیش از 92 درصد پر میشد و گاها تا 97 درصد میرفت . البته سیستم اش ، یا سیستم عامل جوری بود که معمولا تا 92 درصد بود هر چند بیشتر از این هم اگه رمِ بیشتری داشتم ، استفاده میشد) ، کار کردم ، هیچ مشکلی نبود .

و همچنین اگه این مشکل بخاطر رم بوده باشه و نتونه اون قسمت از حافظه را بخونه ، معمولا سیستم عامل در این مواقع مگه کرش نمیکنه و صفحه ی آبی مرگ نمیاد؟

تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
حالا نمیدونم به این قضیه ی رم جدید ربط داره یا نه؟
سوال خوبیه.
و همچنین اگه این مشکل بخاطر رم بوده باشه و نتونه اون قسمت از حافظه را بخونه ، معمولا سیستم عامل در این مواقع مگه کرش نمیکنه و صفحه ی آبی مرگ نمیاد؟
نه. در مورد دلایل blue screen of death یا BSOD تحقیق کنید، ویندوز تمایلی نداره که برای هر ایرادی BSOD رخ بده، زمانی متوقف میشه که شرایط دیگه غیر قابل کنترل ئه و خطا در بخش بحرانی است.

SajjadKhati

سوال خوبیه.

نه. در مورد دلایل blue screen of death یا BSOD تحقیق کنید، ویندوز تمایلی نداره که برای هر ایرادی BSOD رخ بده، زمانی متوقف میشه که شرایط دیگه غیر قابل کنترل ئه و خطا در بخش بحرانی است.

خیلی ممنون استاد.
الان ، اگه ارور این برنامه بخاطر رم جدید باشه ، نرم افزارهای دیگه مثل windows memory diagnostic مخصوصا با اون extended test ای که داره ، تستِ read و write را انجام میده و میفهمه و خطا میده دیگه .
این طور نیست؟
و همچنین برنامه های دیگه که باهاشون تست کردم و مشکلی نبودن .
ولی خطا ندادن و مشکلی را اعلام نکردن (بجز اون هشدار که در اون برنامه گفته بودم) .
افترافکت هم که رم خیلی زیادی استفاده میکنه هم مشکلی نداشت .
اون پیام ، فقط یه بار تا حالا ظاهر شد و دیگه نیومد.

SajjadKhati

سلامی مجدد

اون ارور ، احتمالا واسه ی ویندوز بود . چون بعد از خرید رم (یعنی حدود چند روز از آخرین پستم در این تاپیک) که ویندوز را عوض کردم ، تا جایی که یادم میاد ، دیگه اون ارور را نداد . فرضا ممکنه از خرابی ویندوز یا ناسازگاری درایوری یا چیزی بود (هر چند یه ارورهایی به ندرت در این ویندوز میومد که احتمال داره از درایور نرم افزار net balancer بوده باشه) .

===========

استاد ، همونطور که میدونین ، visual studio 2022 مخصوصا با پلاگین resharper اش (و مخصوصا در wpf و اجرای متناوب برنامه) ، رم زیادی مصرف میکنه . الان رم 12 گیگ هست (که بدون در نظر گرفتن ویندوز و حافظه ی اختصاصی گرافیک مجتمع، تقریبا 9 گیگ اش قابل استفاده و خالی هست) . و فقط یک اسلات دیگه خالی دارم .

هر چند برای پروژه های معمولی ، شاید کافی باشه (با در نظر گرفتن باز بودن پنجره های مرورگر) ، اما خیلی کافی نیست . یعنی اگه رم ام بیشتر باشه ، بهتر هه .

==========

حالا میگم یه رم دیگه هم بگیرم (4 یا 8 گیگ) . بودجه هم از 500 تا حداکثر 900 تومن هست . بصورت پیش فرض قصد تهیه ی رم 4 گیگ دارم . حالا اگه نشد ، 8 گیگ احتمالا میگیرم .
از 3 تا رم ای که دارم ، 2 تاش باس 1600 و یکی هم 1866 (نوع DDR3) هستن . پس این یکی را فکر کنم 1866 بگیرم بهتر باشه (هر چند بایوس اتوماتیک باس را روی 1600 گذاشت و بسیار بعیده که با باس 1600 مشکلی داشته باشه) .
هر 3 تای فعلی هم مدل kingston hyperx fury 4gb هستن .

همین مدل 4 گیگ را اینجا (فروشگاه معتبر بابل) (البته فروشگاهش معتبره . منظورم این کالاش نیست) میده 450 تومن گارانتی شرکتی (گارانتی اش میگه هولوگرام داره اما شرکتی هست) .

ولی لینک زیر از دیجی کالا (که فروشنده اش سرای ایرانیان هست) همین رو میده 588 تومن (که نوع گارانتی اش را ننوشت ولی دیجی کالا میگه اگه فروشنده ای در دیجی کالا ، برچسب "غیر اصل" را نزنه ، گارانتی اصلی هه ولی گارانتی اش را که نمینویسن و نمیشه تشخیص داد) :

و

و

و

و

به نظرتون چطورن؟ اینها (در بالا) را بگیرم؟
یا به نظرتون برندهای دیگه بگیرم مثل زیر؟ :

بدیش اینه که چون خرید اینترنتی هست ، با این حال بعضی ها ناراضی بودن (اما بیشترها راضی بودن) (ممکنه حتی خیلی به ندرت باز شده باشن) اما خوبی اش اینه که 7 روز ضمانت برگشت کالا داره .

رم 8 گیگ اش میره روی 950 تومن (فروشنده ی معتبرتر اش) . به نظرتون میارزه بگیرم؟ :

به نظرتون کلا از دیجی کالا یا خرید اینترنتی بگیرم یا از فروشنده ی نزدیک شهرمون؟
یا کلا اصلا نگیرم؟

تشکر استاد .

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
به نظرتون چطورن؟ اینها (در بالا) را بگیرم؟
یا به نظرتون برندهای دیگه بگیرم مثل زیر؟ :

بدیش اینه که چون خرید اینترنتی هست ، با این حال بعضی ها ناراضی بودن (اما بیشترها راضی بودن) (ممکنه حتی خیلی به ندرت باز شده باشن) اما خوبی اش اینه که 7 روز ضمانت برگشت کالا داره .

رم 8 گیگ اش میره روی 950 تومن (فروشنده ی معتبرتر اش) . به نظرتون میارزه بگیرم؟ :

به نظرتون کلا از دیجی کالا یا خرید اینترنتی بگیرم یا از فروشنده ی نزدیک شهرمون؟
یا کلا اصلا نگیرم؟

تشکر استاد .
ضمانت یک هفته ای برای قطعه شکسته یا زنگ زده یا تعمیر شده که ظاهرش نشون میده، خوبه اما برای قطعات الکترونیکی که معلوم نیست ساعت اول ایراد رو نشون بدن یا سه ماه دیگه کمک چندانی نمی کنه.
نمیتونم نظری بدم، هیچ معیار قابل اتکا و مطمئنی وجود نداره، اونم واسه قطعات الکترونیکی تو بازار بی در و پیکر ایران. شما ممکنه از یک مغازه از یک جنس چهار تا بخرید، سه تاش تا بیست سال دیگه بی ایراد کار کنه و یکی اش همون هفته اول خراب بشه. تا وقتی خراب نشده هر کسی میتونه ادعا کنه که خرابی رو ضمانت می کنه اما وقتی خراب شد و خواستید مرجوع کنید می بینید که از هر ده فروشنده نه تاشون به هر بهانه ای زیر بار نمیرن.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
از همین دیجی کالا میگیرم . حالا یه چیز میشه دیگه .

میگم استاد رم در لینک زیر (که همین مدل کینگستون با فرکانس 1866 هست) ، چرا فقط این مدل ، تفاوت قیمت فاحشی با بقیه داره به نظرتون؟ :

احتمال داره که فرضا گارانتی اش معتبرتر باشه؟
آخه این 680 تومن هست اما بقیه با همین مدل (حتی همین فرکانس 1866) ، قیمتی بین 580 تا 610 تومن دارن .
احتمالا همین رو بگیرم . ها؟ (نکاتی را که در پست قبل گفتین ، مد نظر دارم) .

تشکر استاد .

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
عیدتون مبارک :rose:

رم اولی در پست 13 (که موقع خریدم 588 تومن بود) را خریدم . که از اساس مشکل داشت . یعنی هم خراب بود (روی تصویر نویز مینداخت و هم سیستم گاها ریست میکرد) و هم با اطلاعات مندرج در سایت اش مغایرت داشت و هم گارانتی و هلوگرام هیچ شرکتی را نداشت (هر چند در سایت اش اعلام نکرده بود که گارانتی داره اما چون هلوگرام هیچ شرکتی را نداشت ، قطعا غیر اصل باید باشه و باید مینوشتن) .
در نتیجه مرجوعی زدم .
و تجربه ای شد که حواسم باشه که کالایی را تهیه کنم که گارانتی و هلوگرام یه شرکت (مخصوصا شرکت معتبرتر) را حداقل داشته باشه .

اما مشکل اینجاست که شرکت های معروفی که رم میسازن (مثل کینگستون و کورسیر و ...) ، انگار دیگه رم DDR3 جدید تولید نمیکنن (یا انگار توی بازار ایران نیست) .
بنابراین رم های DDR3 ای که شرکت های معروف تولید کنن ، فرضا نهایتا تا سال 2017 (و همین حدودها) بود که فروشندگانی از اون موقع که هنوز رم هاشون را نفروخته باشن (و هلوگرام شرکت های معروف تر باشه) ، دارن . که معمولا خیلی کم هستن (نمونه اش رم قبلی که از شهر بابل گرفته بودم که هلوگرام شرکت life را داشت و اون هم بخاطر هشدار در hammer test 13 ، مایل نیستم که مجددا اون رو بگیرم . حالا باز هم نمیدونم) .

یا اینکه ضمانت ندارن که اغلب شون تقلبی هه و اغلب رم های DDR3 (ای که هت سینک داره) در بازار ، از این دست هستن (مثل همینی که گرفتم و از اول هم شک داشتم) .

============

اما رم نو ای که گارانتی شرکت حدودا معتبر (معتبرترین شرکت گارانتی کننده ی موجود در رم های DDR3) (گارانتی شرکت سایبر) را داشته باشه ، رم Zeppelin هست :

هر چند نظرات درباره ی این مدل رم در دیجی کالا ، خیلی خوب بود و درصد بسیار زیادشون از این رم راضی بودن اما بدی اش اینه که هم هت سینک و خنک کننده نداره و هم برندش خیلی معروف نیست (البته برندش خیلی هم بد نیست) .

ولی انگار تنها برند نوی DDR3 ئه قابل اعتماد در ایران (بخاطر معتبرترین گارانتی موجود بین این نوع رم ها) هست .

===========

حالا به نظرتون این رم را که هت سینک نداره ، بگیرم یا اینکه رم دست دوم (با هلوگرام شرکت های معتبر) از رم های هت سینک دار (مثل همین Kinston HyperX که روی سیستم فعلی ام نصب هست) را بگیرم؟
(چون دیگه نوی بقیه ی رم ها ، اغلب تقلبی اش هست و بدون گارانتی شرکت معتبر) .

رم بدون هت سینک (مثل اون مدل Zeppelin) ، دماش بالاتر میره دیگه و طول عمر و کارایی اش هم کمتر میشه دیگه . درسته؟
فرضا اگه این طور باشه ، 3 تا از رم های دیگه ام که کینگستون هستن ، باعث میشه که عملکرد اونها را پایین تر بیاره و سرعت کلی رم ها را کم کنه؟ یا فقط سرعت انتقال اطلاعات در خود همین رم کم میشه؟ (هر چند باس اش مثل بقیه 1600 هست) .
البته یکی از رم هام (رم ای که قراره این رم هم توی اون کانال قرار بگیره) ، باس 1866 مگاهرتز را داره . هر چند ، همین الان هم سرعت کلی را در task manager مقدار 1600 مگاهرتز میزنه که فکر نکنم با این رم Zeppelin که 1600 هست ، مشکلی داشته باشه .

تشکر استاد :rose:

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
حالا به نظرتون این رم را که هت سینک نداره ، بگیرم یا اینکه رم دست دوم (با هلوگرام شرکت های معتبر) از رم های هت سینک دار (مثل همین Kinston HyperX که روی سیستم فعلی ام نصب هست) را بگیرم؟
(چون دیگه نوی بقیه ی رم ها ، اغلب تقلبی اش هست و بدون گارانتی شرکت معتبر) .
سال نو مبارک. RAM بصورت عادی نیازی به خنک کننده اختصاصی نداره، مخصوصا اگه از اول نداشته، یعنی نیازی بهش نبوده. معمولا برای RAM هایی که مناسب Overclocking هستند اینکار رو می کنند، وگرنه در حالت عادی اونقدر داغ نمی شوند. مادامی که دما در حد قابل قبول باشه، بصورت عادی کار می کنه، تاثیری روی کارایی اش نداره. اما دما از مرز مجاز قابل تحمل اش که گذشت (فرضا به دلیل تهویه نامناسب سیستم یا Overclocking بیش از حد) پایداری اش رو از دست میده و سیستم Crash می کنه. برای همین برای RAM ای که از اول Heat Sink نداشته کاری لازم نیست بکنید.
رم بدون هت سینک (مثل اون مدل Zeppelin) ، دماش بالاتر میره دیگه و طول عمر و کارایی اش هم کمتر میشه دیگه . درسته؟
خیر.
فرضا اگه این طور باشه ، 3 تا از رم های دیگه ام که کینگستون هستن ، باعث میشه که عملکرد اونها را پایین تر بیاره و سرعت کلی رم ها را کم کنه؟ یا فقط سرعت انتقال اطلاعات در خود همین رم کم میشه؟ (هر چند باس اش مثل بقیه 1600 هست) .
سرعت انتقال ربطی به Heat Sink نداره.
البته یکی از رم هام (رم ای که قراره این رم هم توی اون کانال قرار بگیره) ، باس 1866 مگاهرتز را داره . هر چند ، همین الان هم سرعت کلی را در task manager مقدار 1600 مگاهرتز میزنه که فکر نکنم با این رم Zeppelin که 1600 هست ، مشکلی داشته باشه .
طبعا امتیاز فرکانس بالاتر 1866 در این سیستم کمکی نمی کنه و در حد فرکانس پایینتر 1600 مشابه بقیه کار خواهد کرد.

SajjadKhati

سلامی مجدد استاد .
رم kingston hyperx ئه دست دوم (شبیه بقیه ی رم هام) را از ایسام گرفتم .
خوب بود (مثل رم قبلی) .
تشکر استاد بابت راهنمایی تون . :rose:

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
استاد ، یکی از آشناهام میخواد یه سیستم برای برنامه نویسی بگیره (نرم افزار visual studio code و intellij idea) .
بودجه هم برای کل سیستم ، حدود ۲۲ تومن هست .

در مشخصات نرم افزار intellij idea :

نوشته که پردازنده ی چند هسته ای پیشنهاد میشه .
همونطور هم که بعضی از سایت ها ، تعداد هسته ها را نمیگن (بخاطر استفاده از هسته های مختلف در ابزارها و شرایط و پلاگین های نصب شده ی مختلف و ...) ، این هم نگفت .
اما سایت مایکروسافت برای ویژال استودیو (منظورم vs code نیست) ، یه چیزی گفت که حدودا دست مون باشه و از پردازنده ی ۴ هسته ای یا بالاتر نام برد .

پردازنده ای که براش در نظر گرفتم ، پردازنده ی i3 12100 که ۴ هسته ی فیزیکی و ۸ هسته ی منطقی داره .
که میدونید از لحاظ عملکرد ، به مراتب بهتر از پردازنده های i7 های قبل از نسل ۷ مثل i7 4790k هست که برای نسل ۴ هست . حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد سریعتر از این پردازنده هست :

اما نمیدونم ۲ تومن براش بیشتر هزینه کنم و پردازنده ی i5 12400 که ۶ هسته ی فیزیکی و ۱۲ هسته ی منطقی داره بگیرم که حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد سریعتر از ۱۲۱۰۰ در پردازش فول لودش هست یا نگیرم و همونقدر هزینه ، کافیه .

طرف هم مبتدی هه و تازه میخواد شروع کنه.
دیگه بیشتر از i5 12400 ، بودجه اش نمیرسه . شاید به همین ۱۲۴۰۰ هم نرسه .

تشکر استاد.

the_king

مدیرکل انجمن
اما نمیدونم ۲ تومن براش بیشتر هزینه کنم و پردازنده ی i5 12400 که ۶ هسته ی فیزیکی و ۱۲ هسته ی منطقی داره بگیرم که حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد سریعتر از ۱۲۱۰۰ در پردازش فول لودش هست یا نگیرم و همونقدر هزینه ، کافیه .

برای ویژوال استدیو و IntelliJ IDEA تعداد هسته بیشتر مزیت ئه، حتی اگه تک هسته شون سریعتر نباشه، از هسته های بیشتر استفاده موثر می کنند.
اما Visual Studio Code با وجود سبکتر بودن برای برنامه نویسی ویژوال انتخاب مناسبی نیست.

جدیدترین ارسال ها

بالا