مجید آنلاین هک شد - آغاز فروش آدرس اینترنتی با دامنه 'asia.'

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
هجوم برای خرید تازه ترین دامنه اینترنتی، "asia."، آغاز شده است.

دات ایژیا (DotAsia) سازمان ناظر بر ثبت این دامنه اینترنتی انتظار دارد تقاضا برای اولین دامنه (Domain) اینترنتی مخصوص افراد یا کسانی که قصد دارند ارتباط سایت و آدرس اینترنتی خود با قاره آسیا را نشان دهند، بالا باشد.

با این حال برخی کارشناسان در صنعت فن آوری اطلاعات درباره افزایش شمار دامنه های اینترنتی در سالهای اخیر، ابراز نگرانی کرده اند.

برخی دیگر هم معتقدند هدف تجارت و خرید و فروش دامنه ها و آدرس های اینترنتی بجای تبلیغ "مارک"های صنعتی و تجاری، به حفاظت از این مارک ها و اعتبار نام های عمده تغییر کرده است.

تلاش برای ایجاد دامنه asia. در سال 2000 آغاز شد و در نهایت شرکت دات ایژیا در سال 2006 مجوز و تایید راه اندازی این دامنه را کسب کرد.

با این حال روند ثبت نام شرکتها برای گرفتن دامنه هایی مطابق با نام شرکت یا محصولات آن، که اصطلاحا در صنعت اینترنت از آن با عنوان دوران "طلوع" نام برده می شود، از ماه اکتبر سال 2007 آغاز شد.

اما اکنون همه کسانی که مایل به خرید و ثبت دامنه های اینترنتی asia. هستند می توانند اقدام کنند، گرچه آدرس سایتهایی که از این دامنه استفاده می کنند، در ماه مارس سال جاری در اینترنت فعال خواهند شد.

خرید به قصد فروش

تامس هربرت، یک کارشناس شاغل در موسسه UK Registry Hostway معتقد است خرید آدرس اینترنتی با یک دامنه بخصوص، با هدف فروش آن به افراد متقاضی در آینده، افزایش یافته است.

ضمن اینکه احتمال مطرح شدن شکایات حقوقی برای دراختیار گرفتن یک آدرس خاص نیز وجود دارد.

در دوران "طلوع" دامنه ایننترنتی eu. حدود 95000 مورد شکایت درباره اختلاف بر سر مالکیت آدرس های اینترنتی مطرح شد.

بعنوان مثال سه تقاضا برای خرید آدرس www.polo.eu از سوی شرکت اتومبیل سازی فولکس واگن (که اتومبیلی به همین نام تولید می کند)، مزون رالف لورن (که تحت این نام البسه تولید می کند) و شرکت تولید محصولات غذایی نستله مطرح شد.

از این رو موسسه دات ایژیا برای جلوگیری از بروز اختلافاتی اینچنینی، قوانینی ویژه را به اجرا درآورده است.

از جمله شرکتهای متقاضی دامنه asia. باید در ناحیه آسیا و حاشیه اقیانوس آرام ثبت شده باشند و اگر هرگونه اختلافی ایجاد شود، دامنه به مزايده گذاشته خواهد شد و به خریداری که مایل به پرداخت بیشترین مبلغ باشد تعلق خواهد گرفت.

متقاضیان در 70 کشور از خاورمیانه تا استرالیا، که 60 درصد جمعیت جهان و حدود 400 میلیون کاربر اینترنت را دربر می گیرد، می توانند برای خرید آدرس هایی با این دامنه اقدام کنند.
منبع: بیبیسی


تا الان که 22 feb ساعت 3.50 pm است ، دومین iran.asia رو کسی نگرفته!
هزینه ثبت دو ساله اون هم 90$ میشه!
 
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا