فيلم Avatar توهين به انسانيت

wild-man

Member
سلام می خواستم بگم منم فیلم رو اول با کیفیت دوربین دیدم ولی من از یه فیلم فقط و فقط در یه صورت خوشم میاد اونم فیلمی که داستان قوی داشته باشه البته جلوه های ویژه هم خیلی واسم مهمه مثلا اگر انیمیشن قطار سریع السیر قطبی رو دیده باشید میفهمید من چی میگم .منم مثل خیلی از دوستان ترجیح میدم درمورد نحوه ساخت این فیلم نظر بدیم ونه در مورد موضوعش هرچند که به نظر من موضوعش کاملا به سمت دنیای خوبی ها آدم رو داره سیر میده.اگر شما فکر میکنید که این برخلاف انسانها ساخته شده بهتره این رو هم در نظر بگیریم که ما مسلمانها توی قرانمون در داستان حضرت سلیمان داریمکه حضرت سلیمان به خاطر یه مورچه یه لشگر رو نگه داشت! حالا ما به خاطر تامین منابعمون باید موجودات دیگه رو بازور تحت کنترل خودمون در بیاریم؟

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

هورا ... بالاخره موفق شدم آواتارو ببینم. :oops:
خب بعد از این همه پست که توی این تاپیک داده شد، بهتره یه راست برم سر اصل مطلب.

هر بار که یه همچین کاری می بینم، پیش خودم می گم: "یعنی پیشرفته تر و واقعی تر از این هم چیزی ساخته می شه؟" :shock:
ولی با دیدن هر اثر جدیدی، بازم به فکر خودم می خندم و دوباره این سوالو تکرار می کنم.

آواتار حقیقتاً فیلم مسخ کنندهای بود؛ آخر شب شروع کردم به دیدنش و وقتی تموم شد و یه نیگا به ساعت انداختم، باورم نمی شد که ساعت 3 نصفه شب شده. واقعاً گذشت زمانو حس نکردم.
اون قدر گیرایی تصاویر زیاده که باورمون نمی شه ساختگیه ... :shock:
با وجود همهء این تعاریف (که واستون آشناس و زیاد شنیدید) می رم سراغ نقد محتوایی فیلم.
(درمورد نقد فنی هم قبلاً عرض کردم که هر کسی می تونه بنویسه، خوشحال می شیم.)

وقتی داستان آواتار رو برای یکی از همکارا تعریف کردم، واقعاً براش عجیب بود که چرا اساس همچین فیلمی رو روی یه داستان بیش از حد کلیشه ای و نخ نما شده می ذارن؟!
شاید توی این پست تا به جواب این سوال برسیم (البته اگه حوصله شو دارید). :wink:

نبرد خیر و شر، یکی از ساسی ترین موضوعات داستانیه که سبک خاص خودش رو داره و معمولاً با پیروزی خیر با پایان می رسه. البته به این نمی شه گفت کلیشه؛ یه نوع موضوعه. مهم اینه که چه جوری روایت بشه و چه چیزایی خیر و چه چیزایی شر نشون داده بشن.

داستان فیلمو دیگه تقریباً همه می دونن ... اینکه زمینی ها توی یه سیاره مشغول استخراج منابع معدنی هستن و همین کار، زندگی موجودات سیاره رو به خطر می ندازه و یکی از سربازهای زمینی (با کمک چند تا از دوستاش) به کمک موجودات بومی می ره و با نظامی ها می جنگه ...

ما توی خونه هر از گاهی یه وعدهء غذایی داریم که مادرم بهش می گه "رویدادهای هفته" :lol: ... غذاهایی رو که توی این هفته مقداریش توی یخچال مونده، همه رو با هم گرم می کنه و توی یه سفرهء رنگ و وارنگ، برامون آماده می کنه (که انصافاً بعضی وقتا خیلی مزه می ده :green:).
فیل آواتار هم عین همین رویدادهای هفته هست؛ یه تیکه از هر فیلمی رو می شه توش دید:
- سکانس های ابتدایی فیلم، ما رو یاد فیلم "لشگریان فضاپیما" و اعزام نیروی نظامی به یه سیارهء دیگه و احداث پایگاه و این چیزا می ندازه.
- روش ارتباط برقرار کردن انسان ها با بومی های سیاره، دقیقاً یادآور فیلم ماتریکسه.
- وقتی بومی های سیاره، این غریبه رو بین خودشون راه دادن و دستوراتشو قبول کردن، یاد فیلم لورنس عربستان افتادم.
- بعدش همین سرباز، عین فیلم "آخرین سامورایی" با همکارای خودش می جنگه.
- سکانس حملهء حیوانات وحشی سیاره هم خیلی شبیه سکانس جنگ فیلم "افسانهء نارنیا" بود.
- حتی نمای اولین پرواز سرباز زمینی و همراهی زن فضایی با اون، کپی برداری از همچین سانکسی از انیمیشن WALL-E بود.
اگه فیلمی از قلم افتاد شما ببخشید.

خب ... آخرش چی؟ ... کجاش بد بود؟

اگه یه مقایسهء کوچیک بین داستان این فیلم و اتفاقات اخیر جهان انجام بدیم، متوجه شباهت های زیادی می شیم.

نظامی هایی که سرزمینی رو اشغال کردن (مثل و عراق و فلسطین) و ادعا می کنن و دنبال منافع خودشون هستن (مثل نفت و یا سرزمینی برای سکونت و حکومت) و با هیچ کس دشمنی ندارن، مگه اینکه کسی با اونا دشمن باشه.
بومی های سیاره، اهل دعا و نیایشن (عین مسلمونا) و هنوز سوار اسب می شن و با تیر و کمون می جنگن (یعنی بدوی و عقب مونده هستن)؛ و البته قابل دلسوزی و ترحم. ولی به هر حال بازم بیگانه به حساب میان.
یه سرباز با وجدان آمریکایی پیدا می شه که حاضره به خاطر اونا جونشو از دست بده. و در نهایت این سرباز غریبهء تازه وارد، هدایت و رهبری بومی ها رو به دست می گیره.
البته این بومی ها برای اون سرباز چندان ارزشی ندارن؛ چرا که اگه عاشق اون زن فضایی نمی شد، شاید به اونا کمک نمی کرد.

خلاصه تمام سعی فیلم آواتار روی این بوده که قومی رو با مشخصاتی که گفتم معرفی کنه و یه آمریکایی اونا رو نجات بده. خب هر کسی از شباهت های این فیلم و واقعیت های روز متوجه می شه که منظور از اون سیاره و ساکنانش کجا و کیا هستن ...

خبری توی اینترنت دیدم که نوشته بود یه سری از فلسطینی ها، خودشون رو شبیه موجودات سیارهء فیلم آواتار درآوردن و به نشانهء اعتراض به اشغال کشورشون راهپیمایی کردن.

باورم نمی شد که این فیلم تا این حد تونسته اثر بذاره و افکار خودش رو به ذهن مخاطب تزریق کنه! :shock:
چرا؟
پر واضحه که هدف سازنده های آواتار همین بوده ... شاید حتی دقیقاً منتظر همچین خبری بودن ... خبری که خیلی به سودشون تموم می شه.

...

واقعاً باید به سازندگان آواتار احسنت گفت که انصافاً خوب تونستن از قدرت رسانه برای القای افکار خودشون استفاده کنن.

شرمنده که بازم نقدم سیاسی شد.
دو سه تا فیلم غیر سیاسی خیلی پرمحتوا هم توی دستور کار هست که ان شاءالله یه نقد خوب براش بنویسم؛ ولی خب مسئله اینه که خود فیلما یوخده مشکل اخلاقی دارن. :دی

التماس دعا
یا علی

hosienmax100

3D Artist
این به نظر من درست نیست ..

همیشه کالیبره و یکطرفه و با منطق های ساده و غیر اصولی همه چیز رو بهم چسب میزنیم ..

داستان این فیلم رو خب از یک نگاه مثلا مرد یا زن اروپایی که بیینده ی اصلی این فیلم ها هستند رو ببین ..آیا بخاطر تعدای ....واقعا این چنین فیلم هایی رو خراب میکنن

ینی واقعا اینجوری فکر میکنی ..

داستان خیلی افسانه ایی و روانی بود به نظر من خیلی هم باحال ..

یه چیز هم بهت بگم هیچوخت انتظار نداشته باش در این جور سبک ها مفهومی رو پیدا کنی که مثلا الفرد هیچکاک تو فیلماش ...

اینا رو همین فکر و تخیل ها پایه گزاری میشن /

در مورد امریکایی بودن نماد های انسانی ؟ نکنه انتظار داری کشور سازنده ی این فیلم بیاد از یه ابجکت چینی یا ایرانی به عنوان مثلا نجات دهننده استفاده کنه ؟ اسکول که نیستند / کما اینکه دیگه باید قبول کنیم خب اینو/ ابر کشور دنیاست دیگه دنیا رو دارن می چرخونن ..

خلاصه اینکه ذهنتو در گیر این مسائل ساده نکن ..

موفق باشی

reza_1001

Well-Known Member
سلام
يه بار ديگه اين فيلمو البته با كيفيت ديدم
انيميشن عالي... جلوه هاي ويژه خفن...محيط سرسبز و جذاب.... كاراكترهاي متنوع...صحنه هاي اكشن و انفجار ...

اگه شما كارگرداني يه فيلم سينمايي رو بر عهداه داشتين به غيراز اينا ديگه چي ميخاستين
آيا بدون اين ابزارهاي پرخرج هم ميتونين يه فيلم كامل و جذاب بسازين....
پاسخ بله است مثلا The Game ديويد فينچر يا The Green Mile استپان كينگ

بايد جايزه اصلي رو به گروه گرافيكي فيلم بدن
باور كنيد اگه اين همه امكانات رو به كارگرداناي درجه دو هاليوود هم بدي يه چيزي تو همين مايه ها بهت تحويل ميدن و اصلا هم اينهمه جايزه نميخان :green:

خداييش اگه آقاي اوباما لايق دريافت جايزه صلح هست پس اين فيلم هم لايق جايزه بهترين كارگرداني هست
مثلا فيلم Up In The Air انتخاب بهتري نبود ؟
خب حتما نبوده ديگه .... :lol: من موندم تو اين گلد كلاب چه خبر نيست !

مهدي جان تا الان به شباهت اشغال سرزمين ها در اين فيلم توجه نكرده بودم
اينقدر تو فيلما موارد ريز ودرشت 30يا35:green: رو جا ميدن كه نميزارن يه لقمه فيلم خوش از گلوي آدم پايين بره
ميخاي فقط فيلمو ببيني و كاري به اين كارا نداشته باشي... اگه گذاشتن...:-?

در ضمن حسين عزيز ميشه يكم واضحتر بگي تعدای .... يعني چي؟

موفق باشيد.
.
.
.

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
سلام به همگی .... دیگه طاقت نیاوردم و نشتسم این فیلمو با کیفیت نه چندان بالا تماشا کردم !

نمیدونم دوست بسیار عزیزمون رضا چه علاقه ی وافری دارن که کارگردانی فیلمو با چالش بکشن . یعنی بگن که جیمز کامرون زیاد کار خاصی نکرده ... این همه امکانات داره همچین شاهکاری نکرده برای ساختش ...

البته خب نظر ایشون برای خودشون بسیار مهمن و احتمالا دلایل بسیار قوی ای هم دارم اما خاطر نشان کنم آقای کامرون نویسنده کل داستانی که روایتشو ساخته هم هست ...
ما فیلمو میبینیl و تموم ... اما اون 4 سال برای این پروژه وقت گذاشته ! اکثر این ایده ها رو خودش داده و و و ... کارگردانی یعنی همین ! یعنی هدایت تمام گروه نه اینکه انجام کار تمام گروه

و اینکه ذکر کردن اگر یه کارگردان درجه دوم هم بود می تونست همچین چیزی بسازه ... اگر رو بندازین دور خواهش میکنم ... با اگر نمیان نقد کنن یه فیلمو ... چون کامرون اولین کسی بوده که این کارو ساخته شایسته تقدیره و نمیشه تمام کارشو زیر سوال برد .... فرق یه آدم خلاق با یه آدم عادی در اینه که آدم خلاق زودتر از بقیه یه چیزی رو ایجاد میکنه حتی اگر خیلی ساده باشه اما آدم عادی وقتی چیز جدید رو میبینه میگه همین بود؟ اینو که منم بلد بودم و میتونستم بسازم و بعد ازش استفاده میکنه !
مهم نیست که بقیه می تونن این چیزو بسازن . مهم اینه که جیمز کامرون زودتر از بقیه این فیلمو به بحترین نحو ممکن ساخت

قبلا در یه تاپیک دیگه مثال طراحی ماشین رو زدم که ضرورتی نمیبینم دوباره تکرارش کنم ...

واقعا به نظرم ضروری بود اول این حرفو بزنم چون واقعا نمی تونم درک کنم حرف ایشونو

و اما آواتر ... فوق العاده بود ! واقعا کار کرده بودن روی فیلم. از روایت ساده و بدون پیچیدگی فیلم تا جلوه های ویژه فوق العاده اش !
نمونه بارز یه اثر هنری بود .... واقعا از دیدنش لذت بردم

داستان ساده ای داشت و واقعا هم زیبا روایت شده بود ...

یه پیامی که من خیلی توی فیلم دیدم محیط زیست بود ! خیلی زیبا تاثیر انسان بر محیط زیست رو به نمایش کشیده بود و اینکه انسان با تخریب محیط زیست باعث چه صدمات و خساراتی میشه
و البته در قسمتهای اخر فیلم با حمله موجودات وحشی به انسان ها ، طبیعت انتقام خودشو از انسان تخریب کننده میگیره
چنین پیامی برای بچه هایی که تو سنین پایین این فیلمو می بینن واقعا تاثیر گذاره ....

یه نکته جالب دیگه توی فیلم دقت در طراحی وسایل و محیط های داستانه ... دقت کنید تمام طراحی وسایل نقلیه یه نوع مهندسی پشتش داره ... روی جزئیات بسیار ریزی دقت کردن ! از اندازه گرفته تا نحوه کار با اون وسایل . مثلا وقتی دوست خلبان جیک میخواد به صورت مخفیانه از آشیانه فرار کنن ، درپوش قسمت ورودی هوای هلی کوپتر رو برمیداره ! خیلی برام جالب بود که تا این حد روی جزئیات دقت کردن

بحث دیگه فضاسازی و کارگردانی هنری فیلم ! با خودم میگفتم اگر اسن صحنه ها رو به صورت سه بعدی و در پرده عریض سینما میدیم چه حسی بهم دست میداد ؟
بحث فنی رو زیاد باز نمی کنم و میذاریم برای تاپیک خودش اما در مورد خود فیلم و داستانش

مقایسه مهدی خیلی جالب بود ... قدرت رسانه !!
واقعا تحسین میکنم چنین کارگردان هایی رو که عقاید شخصی و سیاسی خودشونو به چه ترفند هایی تو ذهن مخاطب فرو میکنن .... نمونه بارز قدرت رسانه !

حرف خودشونو میززن ... عقاید خودشونو به نمایش میذارن و بیلیون ها دلار پول هم در میارن ...

این یعنی رسانه !!

فیلم امسال نامزد 9 اسکار شده !
نامزد بهترین کارگردانی
بهترین فیلم سال
بهترین کارگردان هنری
بهترین فیلم برداری
بهترین تدوین
بهترین صدا
بهترین موزیک
بهترین جلوه های صوتی
بهترین جلوه های ویژه

که به نظر من شانس بردن هر کدوم خیلی بالاس !

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

داش حسین، من اصلاً متوجه منظورت نمی شم ... ذهنمو از چی پاک کنم؟
رسانه همه کار می تونه انجام بده:
فرهنگ سازی ... قانون گذاری ... تجارت ... تخریب ... روشنگری ... وارونه انگاری ... تغییر ذائقهء مخاطب ... و خلاصه هر چیزی که فکرشو بکنی.
منم واقعاً به این کار می گم قدرت رسانه (توی امضام هم نوشتم)؛ چون یه نمونهء خوب و کامل استفاده از این ابزاره.

همیشه کالیبره و یکطرفه و با منطق های ساده و غیر اصولی همه چیز رو بهم چسب میزنیم ..
این (به ظاهر) یک طرفگی به خاطر دید یک طرفهء سازندهء فیلمه و اهداف روشن تر از روز این کار نیازی به منطق های پیچیده نداره.

داستان این فیلم رو خب از یک نگاه مثلا مرد یا زن اروپایی که بیینده ی اصلی این فیلم ها هستند رو ببین
من که توی پست های قبلی اینو توضیح دادم. از دید اونا هم ای نتیجه برداشت می شه که شاید یه جایی جنگی درگرفته باشه، ولی می شه از دلایل شروع اشغال چشم پوشی کرد و با یه ژست دلسوزانه، وجدان انسانی رو قلقلک داد و آهی از سر ترحم کشید و بعدش همه چی فراموش بشه.

آیا بخاطر تعدای ....واقعا این چنین فیلم هایی رو خراب میکنن

ینی واقعا اینجوری فکر میکنی ..
اینو نفهمیدم منظورت چیه.

داستان خیلی افسانه ایی و روانی بود به نظر من خیلی هم باحال ..
و این همون قدرت مسخ کننده و جادویی رسانه هست. واقعاً اگه این داستان رو توی یه کتاب می خوندی، بازم این قدر تحت تاثیر قرار می گرفتی؟

یه چیز هم بهت بگم هیچوخت انتظار نداشته باش در این جور سبک ها مفهومی رو پیدا کنی که مثلا الفرد هیچکاک تو فیلماش ...

اینا رو همین فکر و تخیل ها پایه گزاری میشن /
چرا ندارن؟ ... انیمیشن صد در صد تخیلی WALL-E چنان محتوای غنی و البته روونی داره که واقعاً برازندهء عنوان شاهکاره.
حتی توی فیلم های به ظاهر خشن استنلی کوبریک، می شه عمیق ترین مفاهیم رو پیدا کرد.

در مورد امریکایی بودن نماد های انسانی ؟ نکنه انتظار داری کشور سازنده ی این فیلم بیاد از یه ابجکت چینی یا ایرانی به عنوان مثلا نجات دهننده استفاده کنه ؟ اسکول که نیستند
خب این نگاه یه طرفه هست.
این درست ... ولی ناویها شبیه کیا هستن؟ (بالا گفتم)

کما اینکه دیگه باید قبول کنیم خب اینو/ ابر کشور دنیاست دیگه دنیا رو دارن می چرخونن ..
:sad:

خلاصه اینکه ذهنتو در گیر این مسائل ساده نکن ..
اتفاقاً من همیشه سعی می کنم که ذهنم درگیر چیزی نباشه تا یه وقت گول شعبده بازی های صاحبان رسانه و سازنده های این جور آثارو نخورم.

اینم یه جمع بندی خیلی خوب از gigamax عزیز، که خیلی خوب توی یه عبارت گفت:
حرف خودشونو میززن ... عقاید خودشونو به نمایش میذارن و بیلیون ها دلار پول هم در میارن ...

التماس دعا
یا علی

hosienmax100

3D Artist
خب هر جور شما دوست دارید و یقینا حق با شماست /

تو نظراتی رفیقام داده بودن حالا تو دنیای رئال و مجاز این مباحث نبود یا اگرم بوده محسوس برای تمرکز و نقد نبوده ..این بدین معنیه اگه حتی حرف های تو که قسمتیش مربوط میشه به عقده ی مرگ بر امریکایی (راستی ویندوزمون هم که ماله اوناست داریم باهاش کل کل ..:wink:)

درست باشه ولی امثال من ترجیح میدیم فقط از دید ساده و کمی هنری نگاه کنیم به کار و بگیم گور پدر سیاست / ..

راستی یه لطفی بکن بجای بریده بریده کردن حرف های من ..یه دویستا فحش مورد علاقه ی خودت رو نثارم کن چون واقعا از این کار تنفر دارم

حداقل شما که مدیر هستید اینو باید بدونید این کار درست نیست در ادبیات ../ اگه میشه ادیت کن پستت رو ..

قربانت و موفق باشی

alirezak4

Member
من هنوز فیلم رو وقت نکردم ببینم و چیزی هم راجع به اون نمیتونم بگم.اما یه نظر راجع به شما میتونم بگم و اون این هست که شما هیچی از داستان پردازی ، فیلم نامه ، شخصیت پردازی ، استعاره ، به کار گیری رنگ ها ، نماهای دوربین و .... نمیدونید.:mad:

جدیدترین ارسال ها

بالا