فيلم Avatar توهين به انسانيت

reza_1001

Well-Known Member
سلام
با پس زمينه ذهني كه درباره مراحل ساخت اين فيلم داشتم مثل جلوه هاي ويژه و ساخت يك زبان جديد توسط يك پروفسور زبان شناس و اصلا خود جيمز كامرون و...
خلاصه با كلي شور و شوق نشستيم اين فيلم رو ديديم

اولا بايد بگم از لحاظ جلوه هاي ويژه و كار گرافيكي خيلي وحشتناك بود يعني همون خيلي خيلي خوب
ولي ميشه روي داستان و همين طور كاراكترها بحث كرد
باز هم بحث خيانت به هم نوعها و پيوستن به نژادي ديگر مثل داستان فيلم رقصنده با گرگ و يا اخرين سامورايي

واقعا داستان ابتدايي و خيلي خيلي تكراري بود از همون 10 دقيقه اول فيلم ميشد اخرش رو حدس زد :-<
آدما ميخان از منابع سياره فضاييها ( كه خيلي ابتدايي زندگي ميكنن) بهره برداري كنن بعد يه جورايي سربازي رو شكل فضاييها ميكنن و ميفرستن وسط فضايي ها كه هم جاسوسي كنه وهم اگه بشه راه مسالمت آميزي پيدا كنه واسه اين مشكل و جاسوس هم در اونجا عاشق يه دختر فضايي ميشه و الا اخر... بهتر داستان رو تعريف نكنم وبرم سر نقد

1. نمي دونم چرا فضايي هاي داستان دقيقا شبيه سرخ پوستا هستن . اصلا سر وصدا هاي اونا رو هم در ميارن
تنها فرقشون با سرخپوستا در رنگ و قدشون هست.
البته استفاده از يك فضايي مودار براي نشون دادن احساسات و جايگاه و شخصيت خيلي راحتر از بدون مو هست
آيا عوامل ساخت اين فيلم پر خرج هيچ ايده ديگه اي نداشتن؟

2. اون اسبهاي فضايي هم واقعا شبيه اسبهاي زميني هستن فقط 6 پا هستن و صورت كشيده دارن
تنها نكته مثبتشون افسارشون هست و گر نه كه ....
همين طور اون خفاشهاي پرنده كه كمي شبيه اژدها البته با رنگ ملخ بودن :green:

3. به نظرمن ضعيف ترين جاي فيلم لحظات عشق بازي سرباز داستان و دختر فضايي هست
حسابشو بكنين
رو يه سياره بي اكسيژن و پر درختاي و موجودات عجيب و ساكنين 3 متريش كه آبي رنگ هم هستن
بعد رمانتيك به سبك هاليودي رو هم ياد دارن :lol:
اين كامرون ديگه شورش رو در اورده فكر كرده فضا هم تايتانيك...:lol:
4. در آخر هم اون شخصيت منفي كاملا كليشه اي فيلم كه اصلا نابود نميشه و دمار از روزگاز بقيه در مياره

البته حرف اصلي من كه عنوان تاپيك هم هست آخر داستان هست كه سرباز داستان انسانيت خودش رو رها ميكنه و تبديل به يه فضايي ميشه
البته بهانه اين سرباز چلاق بودنش هست و ميخاد از اين وضع نجات پيدا كنه كه باز هم توجيه جالبي نيست
براي كشتن هم نوع هاش و تغيير ماهيت

كامرون در پايان اين فيلم داره hope ميفروشه به انسانهاي ملول از انسان بودن
و علنا داد ميزنه و ميگه آهاي آدمايي كه از انسان بودن خودتون خسته شدين
ما آدما خيلي بديم و واقعا كم اورديم تو اين دنيا
پس بهتر به گونه هاي زيستي ديگه بپيونديم اصلا اشرف مخولاقات كيلويي چنده؟
اميدوار باشين كه شايد بشه تبديل شد به يه موجود ديگه تا از شر اين محدوديت هاي انساني رها بشين...

البته اين پيام در فيلماي ديگه اي هم بوده مثل فيلم Twilight
ولي در اين فيلم تغيير هويت علني هست.
اگه كامرون يه شخصيت زن انسان رو وارد داستان ميكرد ميتونست اخرشو يه جور ديگه جمع كنه
نه اين جور مسخره و سرخ پوست بازي و انتقال روح از كالبد انساني به فضايي

اميدوارم كه منظورم رو كامل رسونده باشم
دوست دارم بقيه عزيزان هم نظر بدن
موفق باشيد.:rose:
.
.
.

پیوست ها

46.1 کیلوبایت · بازدیدها: 113
    26.8 کیلوبایت · بازدیدها: 133
آخرین ویرایش:
من کاملاً با عقاید شما مخالف هستم !
در درجه اول انسان وقتی موقعیت انتقاد داره که خودش بتونه یک همچین اثری رو تولید کنه ...
وقتی ما نمیتونیم چنین اثری رو داشته باشیم نمیتونیم اون رو نقد کنیم , در حقیقت فقط باید نگاه کنیم.
شاید فکر کنید عقیده من اشتباه است , اما من دلایل خاص خودم رو دارم !
این میشه همون داستان هری پاتر معروف که صدا و سیما طی یک اشتباه محض با درست کردن یک مستند سعی کرد داستان رو شیطان پرستی جلوه بده که بعد با مخالفت شدید طرفدرارانش در ایران مواجه شد و شبکه چهار مجبور شد با معرفی رولینگ ( نویسنده هری پاتر ) در برنامه کتاب چهار به نوعی از جنبه علمی تر به هری پاتر نگاه کنه و اون رو به عنوان یک داستان خوب معرفی کنه.
این حرف من هم از همون قضیه برگرفته شده , شبکه چهار در همون برنامه با یکی از نویسندگان آثار کودکان به نام قیصر امین پور مصاحبه کرد و اون هم در این زمینه گفت : " وقتی نمیتونیم یک اثر رو خودمون تولید کنیم نباید نقدش کنیم "
هر وقت در ایران ما هم تونستیم آثاری همچون Avator و 2012 تولید کنیم میتونیم این آثار زیبا رو نقد کنیم.
مطمئن باشید تا الآن هیچ نویسنده ی ایرانی نتونسته هری پاتر بنویسه پس هیچ وقت هم هیچ کارگردان یا گروه انیمیشنی نمیتونه Avator یا 2012 تولید کنه.

reza_1001

Well-Known Member
سلام
ممنون از نظرتون
اولا كي گفته حتما بايد بتوني فيلم توليد كني تا يه فيلمو نقد كني؟
نقد يعني نظر شخصي هر كسي نسبت به فيلمي كه وقت گذاشته و ديده
با اين حساب كارگرداناي هاليوود بايد هي بسازن و هي تعريف كنن
آيا واقعا اينجوريه ؟ اصلا تا حالا ديدين كارگرداني بياد و ايراد همكارش رو بگيره... زشت بابا :wink:

دوما در مورد هري پاتر
من به اعقايد ديني افراد كار ندارم ولي بايد بدونيم كه اگه مسلمان هستيم در اين دين جادوگري جزو گناهان بزرگ هست
حالا ما ميايم و يه فيلم كه دقيقا تبليغ يك گناه هست رو مي ببينيم.
خب اگه بگيم اشكالي نداره و بابا فيلمه و ....
ولي حداقل بايد بتونيم نظرمون رو بگيم
جهت اطلاع شما و تمام مدافعان هري پاتر بايد بگم كه
در خود انگلستان هم بعضي از خانواده هاي مذهبي مسيحي ديدن اين فيلم ها رو تحريم كردن

به هر حال ما يا بايد بگيم جادوگري خوبه يا بده
كه فكر نكنم خوب باشه
تصور كنيد ذهن بچه با اين مسائل پر بشه بعد ديگه اصلا نميخاد كار و تلاش كنه و...

در مورد نويسنده ايراني هم اشتباه ميكنين مطمئن باشين
اگر نويسنده هاي اينجا در نيو يورك زندگي ميكردن با ان همه فرصت و امكانات ....

در اين كه ما بايد تلاش كنيم وتخصص رو بالا ببريم هم شكي نيست
موفق باشيد
.
.
.

من نگفتم که باید هی فیلم بسازیم تا بتونیم نقد کنیم :lol:
منظورم اینه حداقل یک فیلم بسازیم اینجوری که بگیم میتونیم بعد بریم نقد کنیم.
در مورد هری پاتر با شما کاملاً مخالف هستم و به چیزهایی که شما گفتید اعتقادی ندارم...
جادوگری شیطان پرستی نیست...:shock:
منظورم کاملاً واضح بود ؛ بهتر با نیم مثقال زبون زحمات میلیاردی مردم رو خراب نکنیم !!!
هر وقت خودمون حاظر شدیم میلیاردی واسه یه فیلم خرج کنیم میتونیم نقد کنیم...

این فیلم ها و بازی ها که شما میبینید همش مربوط به جنگ های نرم و رسانه ای هست , یه مثال واضح تر از جنگ های نرم ( شاخه سایبری ) میگم تا متوجه بشید ؛

یه عده هکر آمریکایی میان 1000 تا سایت ایرانی رو هک میکنن , بعد ایرانی ها هم همش توی سایت هاشون این حملات رو محکوم کنن !!!
خوب این جوابش نمیشه , جوابش اینه که ایرانی ها در جواب 1000 سایت هک شده 10000 سایت آمریکایی هک کنند.
امیدوارم متوجه شده باشید!

پ.ن : ارتش سایبری ایران در حال حاظر خیلی قوی هست و مطئنا در صورت حمله های سایبری میتونه جواب دندانشکنی بده :wink:
امیدوارم صحبت های من باعث رنجش خاطر شما نشه...

reza_1001

Well-Known Member
سلام
من نمي دونم كدوم يك از حرفايي كه شما زدين مرتبط با حرفهاي من بود
مثل اينكه بايد خط به خط توضيح بدم

من نگفتم که باید هی فیلم بسازیم تا بتونیم نقد کنیم :lol:
منظورم اینه حداقل یک فیلم بسازیم اینجوری که بگیم میتونیم بعد بریم نقد کنیم.

از اين به بعد وقتي خاستين نظرتون در مورد يك كالاي تجاري بدين مثلا يك تلويزيون بايد اول برين يكيشو بسازين بعد بيان نظر بدين!!!
اگر هم ميگين فيلم كالاي تجاري نيست و براي درامد توليد نميشه كه ديگه... :sad:

در مورد هری پاتر با شما کاملاً مخالف هستم و به چیزهایی که شما گفتید اعتقادی ندارم...
جادوگری شیطان پرستی نیست...:shock:

در بيشتر اديان الهي اين كار گناه هست. حالا اينكه من شما از فيلم هري پاتر خوشمون مياد يه چيز ديگس

منظورم کاملاً واضح بود ؛ بهتر با نیم مثقال زبون زحمات میلیاردی مردم رو خراب نکنیم !!!
هر وقت خودمون حاظر شدیم میلیاردی واسه یه فیلم خرج کنیم میتونیم نقد کنیم...
يعني چي زحمات ميلياردي؟
خب اين يه تجارت هست در عوضش چند برابرش رو در ميارن
درست كه در ايران ما اين فيلما رو مجاني ميبينيم ولي خودتون رو بزارين جاي يك خارجي كه بابت ديدن اين فيلم پول داده حالا چون نميتونه فيلم بسازه پس نميتونه حرف بزنه و بايد فقط مصرف كننده باشه :-?

این فیلم ها و بازی ها که شما میبینید همش مربوط به جنگ های نرم و رسانه ای هست , یه مثال واضح تر از جنگ های نرم ( شاخه سایبری ) میگم تا متوجه بشید ؛

یه عده هکر آمریکایی میان 1000 تا سایت ایرانی رو هک میکنن , بعد ایرانی ها هم همش توی سایت هاشون این حملات رو محکوم کنن !!!
خوب این جوابش نمیشه , جوابش اینه که ایرانی ها در جواب 1000 سایت هک شده 10000 سایت آمریکایی هک کنند.
امیدوارم متوجه شده باشید!

پ.ن : ارتش سایبری ایران در حال حاظر خیلی قوی هست و مطئنا در صورت حمله های سایبری میتونه جواب دندانشکنی بده :wink:
امیدوارم صحبت های من باعث رنجش خاطر شما نشه...

بهتره يه سري به سايت تيوتر بزنيد تا متوجه بشين اين ارتشي كه ميگين هيچ صدمه اي نتونسته به اونا بزنه
وفقط براي 1 ساعت تونسته كاربران سايت رو به سايت ديگه اي ارجا بده من نميفهم وقتي نتونسته به به ديتا بيس
اونا دست پيدا كنه ديگه .....
ولي مهم بودن اين خبر از اين جهت كه برا سايت تيوتر افت داره... :wink:

اگه در مورد جادوگري و احكام (كابالا) اطلاعات ميخاستين بگين تا به ايميلتون بفرستم چون اينجا جاش نيست
در هر صورت از شما ممنونم بابت نظرتون . اين نظر شخصي شماست و قابل احترام هست:rose:
.
.
.

در كل در اين تاپيك بيشتر دوست داشتم لايه هاي اين فيلم باز بشه اگه بقيه دوستان هم نظري دارن بگن

باتشكر
.
.
.

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

ایول ... من عاشق این جور تاپیکام.
ممنون از هر دو دوست عزیز بابت نظراتشون. و متشکرم که به فضا و قوانین سایت احترام می ذارید.

خب من یه جورایی باید از اول بحث شروع کنم.
اول اینکه آواتار رو ندیدم ... ولی با توضیحاتی که داش علی داد، تا حدی متوجه شدم قضیه چیه. البته وقتی خودم ببینم می تونم بگم که تا چه حد نظرت درسته.

دربارهء اینکه می گی توهین به انسانیته، تا حدی درسته و تا حدی غلط.
شاید جیمز کامرون می خواسته اعتراض خودش رو از انسان امروزی که خودش رو اسیر روزمره گی و روزمرگی کرده و حریصانه، به دنبال خواسته های بیشتر خودشه (مثلاً همین منابع انرژی در سیارات دیگه) اعلام کنه.
شاید هم دلیل اینکه آدم های فضایی رو مثل سرخ پوست ها نشون داده، یه جورایی اشاره به زندگی پیشینیان و تمدن های قدیمی و اصول اولیه زندگی اونا بوده. و چون این جور روایت تاریخ تمدن برای ما آشناس، دیگه به خودش زحمت نداده که تمدن جدیدی خلق کنه.
ولی اگه این طور باشه، بازم می تونست از راه های بهتری برای نمایش ایدش پیدا کنه.

خلاصه اینکه چون هنوز ندیدم، نمی تونم رأی قطعی بدم.

انسان وقتی موقعیت انتقاد داره که خودش بتونه یک همچین اثری رو تولید کنه
من اصلاً با این نظر موافق نیستم.
اول اینکه انتقاد رو می شه یه جورایی "مهندسی معکوس" تعریف کرد که می تونه خیلی چیزا بهمون یاد بده.
در ثانی، داش علی توی حرفاش گفته که با تکنیک کار مشکلی نداره (چیزی که حالا فرض کنیم ما نمی تونیم انجام بدیم ... که اونم واقعاً دانش و متخصصاشو داریم)؛ صحبت این تاپیک سر داستان فیلمه.
حتی اگه فرض بگیریم که این نظریه درست باشه، دیگه حداقل مایی که پیشینهء تاریخی و ادبی قوی و محکمی داریم و مدعی هستیم کارامون هیچی هم که نداشته باشن، محتوای غنی ای دارن، می تونیم روی محتوا بحث کنیم و نظر بدیم.

حالا یه نکته درمورد بحث افکار و ادیان و اعتقادات بگم و بی خیال بشم.
حتی اگه کلاً نقش مسئولان و سیاست گذارا رو نادیده بگیریم، ناآگاهی افراد باعث می شه توی انتخاب ابزار فرهنگی دقت لازم رو به خرج ندن و کلی پول بالای عروسک باربی بپردازن، بدون اینکه متوجه بشن عواقب رفتاری و شخصیتی و روانیش روی بچه ها چیه.
ولی وقتی تا یه حدی هم آشنا باشن، می تونن زمینه رو آماده کنن تا با خانواده بشینن هری پاتر نگاه کنن و یادشون نره که جادوگری گناهه.

آخرین جملهء بی ربط با تاپیک رو هم بگم و تموم ...
اینکه گفتید: "جادوگری شیطان پرستی نیست" بهتره بدونید که بی ربط هم نیست.

خلاصه بازم حدس می زنم جیمز کامرون جوگیر شده و یه جورایی تایتانیک رو برده توی فضای ترمیناتور. :lol:

بازم بگید تا استفاده کنیم. :wink:

التماس دعا
یا علی

Lool

New Member
سلام بر همه عزیزان خودم
برای من یه سوال میمونه هنوز. این صهیونیستهای پدر سوخته که از همه ما ها هم بیشتر میفهمن کلیشه و اینطور قضایا یعنی چه، چرا نزدیک 300میلیون دلار میذارند و یه همچین کلیشه تابلویی تحویل میدن؟
قبلجواباتون چند تا نکته رو در نظر بگیرید:
1- تو اینکه صهیونیستها پشت این فیلمها خوابیدن که شکی نیست
2- این که نزدیک به 300 میلیون دلار دادن هم شکی نیست
3- میمونه قصه که ظاهرش واقعا تابلو کلیشه است و تو پرداخت موضوع نوع آوری کرده.
سوال رو تکرار میکنم: چرا؟

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

دوست عزیز خوش اومدی.
قبل از اینکه جواب بدم، بهتره یه خورده سوال شما رو تغییر بدم تا با قوانین سایت (ممنوعیت مباحث سیاسی) هماهنگ باشه.
پس این جور سوال پرسیده می شه:
چرا نزدیک 300میلیون دلار میذارند و یه همچین کلیشه تابلویی تحویل میدن؟

- کلیشه بد نیست؛ یه جور استاندارده برای ساختار یه فیلم. خیلی وقتا برای اینکه توضیحات نه چندان مهم رو بشه حذف کرد، بهترین راه حل، استفاده از کلیشه هست.
چون اگه بخوایم همیشه چیزای جدید مطرح کنیم، شاید نشه توی زمان دو ساعتهء فیلم، به نتیجه برسیم. مثلاً اینکه معمولاً آخر فیلم ها با خوشی تموم می شه (در صورتی که توی دنیای واقعی خودمون همیشه این جور نیست) یکی از کلیشه هاییه که هم به مذاق بیننده خوش میاد، و هم می تونه به فیلم کمک کنه. یعنی وقتی بیننده می دونه که آخر فیلم همه چی خوب تموم می شه، داستان رو دنبال می کنه که بفهمه چه جور این همه اتفاق، پایان خوشی دارن.

- این کلیشه ها برای کسایی که قبلاً مشابهش رو دیدن کلیشه هست؛ نه برای کسایی که قبلیا رو ندیدن.

- تکرار بعضی مطالب، باعث می شه که توی ذهن مخاطب ثبت بشه. چون مسلماً با یه بار دیدن، اثر همیشگی وجود نخواهد داشت (چه خوب و چه بد!).

- هزینهء سنگین و پر زحمتی که به چشم بینندهء عام خوش بیاد، ضعف کلیشه و نواقص داستان رو تا حدی می پوشونه.

- بعضی وقتا، داستانی به تصویر کشیده می شه که فقط نقش مانکن رو بازی می کنه تا هنرها و تخصص ها و تکنولوژی و دانش سازنده ها رو به نمایش بذاره.

البته موارد دیگه هم هست؛ ولی فعلاً باید برم بیرون. :green:
اینم بحث جالبیه ... کسی می تونه ادامه بده.

التماس دعا
یا علی

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
یک پیشنهاد اولاً سعی کنید عقاید کور کورانه و خصمانه یا نمیدونم نژاد پرستانه بگذارید کنار واقعاً زشت

هر دینی برای خودش اینجا فقط نقد کنید بعدش هم شما از کجا میدونید کارگردان برای ساخت این فیلم چه عقیده ای داشته و یا ...

در مورد فیلم هم بگذارید تا یکم از اکران بگذره واکنش های طیف های مختلف مذهبی و روشنفکر دنیا ( ایران نیمیگم ) و ... ببینید چیه و بعد همچین تیتری خورده بشه و ...

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
سلام به همگی ... خوبه نقد فیلم داریم

در موردفیلم آوارتار من هنوز ندیدمش تا بخوام در مورد داستانش در نظر بدم . در مورد جلوه های ویژش که حرفی برای گفتن ندارم . توی تاپیک مشابه دربارش صحبت کردم

و اما در مورد جیمز کامرون و فیلمهاش ...
خب هر کارگردانی یه سبکی داره
انتظار نداشته باشین فیلمی که برای مخاطب عام ساخته شده در حد فیلمهایی مثل بلید رانر و پرتقال کوکی پیام به ببننده بده .

اسم این فیلم ها در هالیوود بلک باستره و در بیشتر موارد برای پول درآوردن ساخته میشه نه عمق داستانی و معنایی پیچیده .
اما دلیل هم نمیشه که هیچ محتوایی نداشته باشه . من نقد فیلمو میذارم برای بعد از دیدنش اما مطمئنم کارگردانی مثل جیمز کامرون فقط روی جلوه های ویژه و یک روایت زیبا تاکید نمیکنه .

و اما در مورد اینکه فیلمهایی مثل این یا هری پاتر یا ارباب حلقه ها حاصل کارگاه های صهیونیستی و امثال اینه . قبول دارم اما بازم بهشون آفرین میگم !
آفرین میگم که با چه جذابیتی یه اثر تولید میکنن و اونو به خورد ملت ها میدن . تحسینشون میکنم بابت سیاست های فوق العاده دقیقشون که می تونن چنین آثاری رو تولید کنن در راستای اهدافشون
و جالب اینجاست که پول هم درمیارن !

اما ما فقط بلیدم بگیم جنگ رسانه ای ، بده زشته و تهاجم فرهنگی و و و ...

به هر حال همیشه من از نقد خوشم میاد به خصوص اگر جانب داری نکنه ... اما متاسفانه در جامعه الان ما تقریبا 80 درصد نقدها به سوی کارهای سیاسی کشیده میشه و دیگه گند میزنن به کل نقدشون .

موفق باشین

Saber

مدیر انجمن عکاسی و انجمنهای ویژه
خب. من هم 4 کلوم افاضات کنم دوستان روحشون شاد بشه.:green:

وقتی من فیلم رو دیدم در وحله اول کاری که کردم تحسین اون بود. حالا موضوع و متن فیلم هرچی می خواد باشه در وحله نخست باید بیننده رو به خودش جذب کنه. طوری که شخص رو میخکوب کنه، کاری که این فیلم زیبا کرد.
حالا در مورد بحث اصلی تاپیک. اینکه به انسانیت توهین شده در این فیلم ، گفته زیاد جالبی نیست، چون خود آدما اونو ساختن. و آدمی نمیآد به نوع خودش توهین کنه و سعی کنه خودشو حقیر و ناچیز نشوون بده.
نمیخوام وارد بحث سیاسی بشم و اینکه رپیم صهیونیستی و یا یهودی ها چقدر توی صنعت سینمای آمریکا و دنیا وارد شدن صحبت کنم فقط اینکه صهیونیسم شیطان بزرگه شکی درش نیست.

در مورد اینکه یک انسان تبدیل میشه به یک فضایی و به جمع یا بهتر بگم به اون قوم وارد شده ، نمونه بارز روش برقراری ارتباط نوین هستش. هرکسی بخواد با شخصی که از نوع خودش نیست ارتباط برقرار گنه باید خودش رو شبیه به اون کنه.
شخصیت اصلی فیلم به دلیل علیل بودن از این تبدیل شدن احساس شعف بسیار زیادی داره چرا که باعث شده عضو ناقص رو دوباره احساس کنه
توی این فیلم میبینیم که عشق و عاشقی وارد ماجرا میشه که توی 99 درصد (شایدم 100%) فیلم های کل دنیا وجود داره و این دلیل نمیشه که یک اثر هنری رو تخریب کنیم.
بخش تشابه قوم سیاره پاندورا (که دارای ذخایر عظیم سنگ های خاص و قیمتی هم هست) همیشه اقوام بیگانه به صورت تمدن ابتدایی نشان داده میشن که ازقضا همه تمدن های ابتدایی با سر و صدا (جیغ و داد و چیزی شبیه به زوزه کشیدن) جشن میگرفتن و یا دشمن رو میترسوندن.
پس نمیشه گفت اقوام سیاره پاندورا رو شبیه سرخ پوستا درست کردن.!! این حرف بی منطق ئه.

در مورد شخصیت خوب:
شخصیت خوب آدمی ئه که وارد سیاره دیگه میشه، اول میخواد رابطه برقرار کنه (اول شبیه اونا میشه بعد شروع میکنه یاد گرفتن زبانشون؛ همون کاری که هر خارجی ای انجام میده). بعد میفهمه که روئساش قصد دارن اونجارو نابود کنن ، پس به مخالفت با اونا بلند میشه.
عاشق کاراکتر زن فیلم میشه که خیلی خوب هم هست.
آدم خوب هارو با اینکه از نوع خودش نیستن به آدم بدهای هم نوعش ترجیه میده، یعنی همون انتخاب خوب و بد.
در نهایت به دلایلی همچون: عشق، معلول بودن و خوب بودن اون قوم فضایی به اون ها ملحق میشه (همون پناهنده شدن ما آدماست)

شخصیت بد:
آدم هایی مثل سرمایه دار ها و نظامیان زخم خورده و کینه توز. آدمایی که فقط به فکر منافع خودشونن. و سعی میکنن اون قبیله و در نهایت سیاره رو به خاطر منافع خودشون نابود کنن.

کاراکتر های کمکی:
شخصیت های خانم دکتر و اون پسره محقق که شیفته سیاره شده و یا اون دختره خلبان (همون که توی سریال لاست هم بازی میکنه و نقش پلیس رو داره) که در نهایت جونش رو برای دوستاش و حفظ اون سیاره میده.

در آخر هم در مورد اینکه برخی میان توی صدا و سیما و یا مجلات و رزنامه ها میگن که فیلم هایی همچون هری پاتر و یا ارباب حلقه ها بحث شیطان پرسی رو نشون میدن خیلی مخالفم. چون تمام این صحبت ها بر میگرده به عقاید آدم ها و اینکه نقد جای تفتیش عقاید نیست و نباید عقاید مذهبی خودمون رو به دیگران تحمیل کنیم.

در نهایت آقای کامرون مثل همیشه کارش عالی بود.

شاد باشید و موفق:rose:

BEHRADj

New Member
سلام
با پس زمينه ذهني كه درباره مراحل ساخت اين فيلم داشتم مثل جلوه هاي ويژه و ساخت يك زبان جديد توسط يك پروفسور زبان شناس و اصلا خود جيمز كامرون و...
خلاصه با كلي شور و شوق نشستيم اين فيلم رو ديديم

اولا بايد بگم از لحاظ جلوه هاي ويژه و كار گرافيكي خيلي وحشتناك بود يعني همون خيلي خيلي خوب
ولي ميشه روي داستان و همين طور كاراكترها بحث كرد
باز هم بحث خيانت به هم نوعها و پيوستن به نژادي ديگر مثل داستان فيلم رقصنده با گرگ و يا اخرين سامورايي

واقعا داستان ابتدايي و خيلي خيلي تكراري بود از همون 10 دقيقه اول فيلم ميشد اخرش رو حدس زد :-<
آدما ميخان از منابع سياره فضاييها ( كه خيلي ابتدايي زندگي ميكنن) بهره برداري كنن بعد يه جورايي سربازي رو شكل فضاييها ميكنن و ميفرستن وسط فضايي ها كه هم جاسوسي كنه وهم اگه بشه راه مسالمت آميزي پيدا كنه واسه اين مشكل و جاسوس هم در اونجا عاشق يه دختر فضايي ميشه و الا اخر... بهتر داستان رو تعريف نكنم وبرم سر نقد

1. نمي دونم چرا فضايي هاي داستان دقيقا شبيه سرخ پوستا هستن . اصلا سر وصدا هاي اونا رو هم در ميارن
تنها فرقشون با سرخپوستا در رنگ و قدشون هست.
البته استفاده از يك فضايي مودار براي نشون دادن احساسات و جايگاه و شخصيت خيلي راحتر از بدون مو هست
آيا عوامل ساخت اين فيلم پر خرج هيچ ايده ديگه اي نداشتن؟

2. اون اسبهاي فضايي هم واقعا شبيه اسبهاي زميني هستن فقط 6 پا هستن و صورت كشيده دارن
تنها نكته مثبتشون افسارشون هست و گر نه كه ....
همين طور اون خفاشهاي پرنده كه كمي شبيه اژدها البته با رنگ ملخ بودن :green:

3. به نظرمن ضعيف ترين جاي فيلم لحظات عشق بازي سرباز داستان و دختر فضايي هست
حسابشو بكنين
رو يه سياره بي اكسيژن و پر درختاي و موجودات عجيب و ساكنين 3 متريش كه آبي رنگ هم هستن
بعد رمانتيك به سبك هاليودي رو هم ياد دارن :lol:
اين كامرون ديگه شورش رو در اورده فكر كرده فضا هم تايتانيك...:lol:
4. در آخر هم اون شخصيت منفي كاملا كليشه اي فيلم كه اصلا نابود نميشه و دمار از روزگاز بقيه در مياره

البته حرف اصلي من كه عنوان تاپيك هم هست آخر داستان هست كه سرباز داستان انسانيت خودش رو رها ميكنه و تبديل به يه فضايي ميشه
البته بهانه اين سرباز چلاق بودنش هست و ميخاد از اين وضع نجات پيدا كنه كه باز هم توجيه جالبي نيست
براي كشتن هم نوع هاش و تغيير ماهيت

كامرون در پايان اين فيلم داره hope ميفروشه به انسانهاي ملول از انسان بودن
و علنا داد ميزنه و ميگه آهاي آدمايي كه از انسان بودن خودتون خسته شدين
ما آدما خيلي بديم و واقعا كم اورديم تو اين دنيا
پس بهتر به گونه هاي زيستي ديگه بپيونديم اصلا اشرف مخولاقات كيلويي چنده؟
اميدوار باشين كه شايد بشه تبديل شد به يه موجود ديگه تا از شر اين محدوديت هاي انساني رها بشين...

البته اين پيام در فيلماي ديگه اي هم بوده مثل فيلم Twilight
ولي در اين فيلم تغيير هويت علني هست.
اگه كامرون يه شخصيت زن انسان رو وارد داستان ميكرد ميتونست اخرشو يه جور ديگه جمع كنه
نه اين جور مسخره و سرخ پوست بازي و انتقال روح از كالبد انساني به فضايي

اميدوارم كه منظورم رو كامل رسونده باشم
دوست دارم بقيه عزيزان هم نظر بدن
موفق باشيد.:rose:
.
.
.

واقعا عالی بود نظرت.
چون منم اصلا با این فیلم حال نکردم!
:green:

Insomnia

کاربر فعال
در آخر هم در مورد اینکه برخی میان توی صدا و سیما و یا مجلات و رزنامه ها میگن که فیلم هایی همچون هری پاتر و یا ارباب حلقه ها بحث شیطان پرسی رو نشون میدن خیلی مخالفم. چون تمام این صحبت ها بر میگرده به عقاید آدم ها و اینکه نقد جای تفتیش عقاید نیست و نباید عقاید مذهبی خودمون رو به دیگران تحمیل کنیم.
دقیقا کاریه غربی ها انچام میدن ولی در قالب رنگ و لعاب دارش! شما چه خودت متوجه بشی چه نشی تحت دوره آموزشی عقاید مذهبی یا مکتبی آنها قرار میگیری! پر واضحه ، حالا این داستانها چون با عقاید ما سازگار نیستند جای نقد داره. یعنی باید نقد بشه.

همون که توی سریال لاست هم بازی میکنه و نقش پلیس رو داره) که در نهایت جونش رو برای دوستاش و حفظ اون سیاره میده
جالبه!
یه سوال دارم ، تو فیلم لاست(چون خودم ندیدم می پرسم) این دختره هم نقشش یه همچین چیزیه؟
منظورم اینه که تو اون داستان هم کار فدایی انجام میده؟(کاری که جونش در خطر باشه!)

Insomnia

کاربر فعال
80 درصد نقدها به سوی کارهای سیاسی کشیده میشه
چون واقعا سیاسیه! در بیشتر فیلمها اینها رو اگه نبینیم باید شک کرد:
مثلا خرابکارها:
یا مسلمانند - یا روس هستند - یا از بلوک شرق هستند...
نجات دهنده ها:
معمولا از امریکا و صد البته افراد با هوش زیاد و یا نظامیها کارها رو درست می کنند!:-?
همیشه یک مرکز تحقیقاتی که روز و شب ندارند دارند زحمت میکشند در حالی که آنها خواب ندارند مردم جهان در خوابی خوش فرو رفته و امنیت داره به خاطر فعالیت اینها!!!!!
در بیشتر فیلمها براحتی میشه رد پای این روایتها رو دید.

Saber

دقیقا کاریه غربی ها انچام میدن ولی در قالب رنگ و لعاب دارش! شما چه خودت متوجه بشی چه نشی تحت دوره آموزشی عقاید مذهبی یا مکتبی آنها قرار میگیری! پر واضحه ، حالا این داستانها چون با عقاید ما سازگار نیستند جای نقد داره. یعنی باید نقد بشه.

جالبه!
یه سوال دارم ، تو فیلم لاست(چون خودم ندیدم می پرسم) این دختره هم نقشش یه همچین چیزیه؟
منظورم اینه که تو اون داستان هم کار فدایی انجام میده؟(کاری که جونش در خطر باشه!)

با حرف اولتون موافقم. سیاسته دولتهای غربی همینه اما ما چرا فرهنگ خودمون رو به اونا تحمیل نمیکنیم و اجازه میدیم فرهنگشون رو به ما تحمیل کنن؟ و اینکه چون با عقاید ما تناسخی نداره ما باید خودمون رو از آدمای دیگه جدا کنیم؟ دوران تحجر و تحجر گرایی گذشته، باید رقابت کرد. به قولی: Don't Think, Just do !

در مورد اون دختره، توی فیلم لاست اون دنبال راهی برای نجاته و چون مامور پلیس بوده یه جورایی حس مسئولیت داره. در اون فیلم هم توسط خودی ها کشته میشه.

مثلا خرابکارها:
نجات دهنده ها:
معمولا از امریکا و صد البته افراد با هوش زیاد و یا نظامیها کارها رو درست می کنند!:-?
همیشه یک مرکز تحقیقاتی که روز و شب ندارند دارند زحمت میکشند در حالی که آنها خواب ندارند مردم جهان در خوابی خوش فرو رفته و امنیت داره به خاطر فعالیت اینها!!!!!
در بیشتر فیلمها براحتی میشه رد پای این روایتها رو دید.

با این موضوع هم کاملا موافقم چون واقعاً همینطور هست.
کی داره عملیات های خرابکارانه و تروریستی انجام میده؟
کشور های غربی با جنگ راه انداختن کشتار راه انداختن، اینوری ها با قاچاچ و ترور و اینا...
اینکه آمریکایی ها فیلم هاشون رو طوری میسازن که خودشون ناجی و باهوشن، دلیلشون هم اینه که واقعاً آدمای خنگ و نادونی هستند و با این کار سعی میکنن که خودشون رو خوب نشون بدن. در ضمن، خصلت آدمایی که دوست دارن به دیگرون مسلط باشن همینه...

اما از حق نگذریم من چندتا فیلمی دیدم که مسلمونا رو بیگناه نشون میده...:neutral:

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
مثلا خرابکارها:
نجات دهنده ها:
معمولا از امریکا و صد البته افراد با هوش زیاد و یا نظامیها کارها رو درست می کنند!
در بیشتر فیلمها براحتی میشه رد پای این روایتها رو دید.[

ببینید من اساسا مشکلی با محتوای سیاسی ندارم ...
قبول هم دارم . رسانه دست اوناست!! بیان برای ما تبلیغ بکنن ؟! خب دارم پول خرج کنن برای سیاستش های خودشون
اینقدر تو ذهن ماها فرو کردن که کسی که دنیا رو نجات میده امریکاییه !! و اگر یک فیلم ایرانی ساخته بشه اولین کسی که میخنده خودمونیم ... اصلا نمی تونیم قبول کنیم .

اما میگم چرا همش ما باید جیره خور بقیه باشیم . کجا یه فیلم درست و حسابی از ما تونسته طوری که اینا تاثیر میذارن بذاره .
من یه جورایی خودمون رو مقصر میدونم

تو دهه 30 وقتی امریکا در اوج بحران اقتصادی بود بازم سینماش رو تعطیل نکرد . خیلی از کشورها مسخره میکردن که نون شب ندارن اما میرن سینما فیلم میبینن ... نتیجش چی شد ؟ فیلم سازی امریکا خیلی جلو افتاد و شد حرف اول دنیا ... روسها ، ایتالیایی ها و آلمان ها رو هم پشت سر گذاشت ...

نقد فیلم باید درست و حسابی باشه ... وقتی کسی که واقعا هیچ چیزی از فلسفه و معناشناسی نمی فهمه رو به عنوان نقاد حرفه ای یه روزنامه یا مجله بذارن ، خوب چهار نفر دیگه هم میرن نقدای اونو میخونن و فکر میکنن نه بابا مثل اینکه نقد اینه . جو گیر میشن یه چیزی می نویسن و می دن به خورد بقیه به عنوان نقد ...
منظورم از 80 درصد نقدا سیاسیه یعنی این ...

من همیشه نقد بی طرفانه رو دوست دارم ... اما منفی نگری در مورد هر چیز زیاد خوب نیست .

مخاطب حرفهای منم هیچ کدوم از دوستانی که اینجا پست دادن نیست . یه وقت به دل نگیرین ها

موفق باشین

Insomnia

کاربر فعال
اینکه چون با عقاید ما تناسخی نداره ما باید خودمون رو از آدمای دیگه جدا کنیم؟ دوران تحجر و تحجر گرایی گذشته، باید رقابت کرد. به قولی: Don't Think, Just do !
من نگفتم نباید کاری کنیم! اتفاقا این نقد رو به سینمای ایران وارد می دونم که اصلا کارگردان های ما بلد نیستند فیلم بسازند!
کارگردانهای ما...چیز...(اینجا جاش رو نمیبینم باز کنم:green:)
اما ما چرا فرهنگ خودمون رو به اونا تحمیل نمیکنیم و اجازه میدیم فرهنگشون رو به ما تحمیل کنن؟
اینو قبول دارم و نباید به اون منتقد خرده گرفت! این سوال رو باید از کارگردانهای ما پرسید و اینها باید جوابگو باشند.
من میگم هم نقد و هم عمل.
both think and operation (جمله شما رو عوض کردم)
به قول یه بنده خدایی (فکر کنم دکتر حسن عباسی بود)
اگه از کارگردانهای ما امتحان فلسفه و هنر بگیرن غالبشون رد میشن!
بی سوادی در کارگردانهای ما ...

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

آقا خیلی دمتون گرم ... خدا کنه همیشه تاپیکای نقد فیلم این جوری باشه. :oops:

بحث رسانه، خیلی خیلی گسترده تر از این حرفاس ... حتی گنده گنده هاش هم توش موندن که چه جوری می تونن یه تعریف کامل و جامع ازش بسازن.
با حرفای متین کاملاً موافقم ...
اینی که اونا دارن (حالا هر کیا) کار می کنن، یه چیز طبیعیه؛ ولی مشکل اینه که ما نمی تونیم کار کنیم.
بحث اینکه "چرا ما نمی تونیم بسازیم" رو توی این می دونم که هنو نمی دونیم این چیزا چی هستن و به چه دردی می خوره. می تونم این جوری مثال بزنم:
- وقتی هنوز به بازی های کامپیوتری "آتاری" گفته می شه و اونا رو فقط سرگرم کننده می دونیم.
- وقتی به انیمیشن می گیم "کارتون" و فکر می کنیم فقط به درد این می خوره که بچه ها رو ساکت کنیم.
- وقتی از یه فیلم، فقط از بزن بزن و پلیس بازیش خوشمون میاد.
- ...
معنیش اینه که هنوز نمی دونیم رسانه چی چی هست.

به هر حال هر فیلمی به اندازهء خودش روی ذهن بیننده تاثیر می ذاره ... حتی به اندازهء یه فریم. هیچ فیلمی بی تاثیر نیست.
ذات رسانه هم اینه که در حال هجوم باشه و برسونه.
ذهن آدما مثل یه کاغذ سفیده که کلی آدم قلم به دست، می خوان حرف خودشونو روی اون بنویسن ... اگه خوب نوشته نشه، مسلماً بد نوشته می شه.

منم نقدمو بعد از اینکه فیلمو دیدم می نویسم.
شاید بالاخره بتونم بعد از چند وقت، عکس توی امضامو عوض کنم. :lol:

التماس دعا
یا علی

Saber

من نگفتم نباید کاری کنیم! اتفاقا این نقد رو به سینمای ایران وارد می دونم که اصلا کارگردان های ما بلد نیستند فیلم بسازند!
کارگردانهای ما...چیز...(اینجا جاش رو نمیبینم باز کنم:green:)

اینو قبول دارم و نباید به اون منتقد خرده گرفت! این سوال رو باید از کارگردانهای ما پرسید و اینها باید جوابگو باشند.
من میگم هم نقد و هم عمل.
both think and operation (جمله شما رو عوض کردم)
به قول یه بنده خدایی (فکر کنم دکتر حسن عباسی بود)
اگه از کارگردانهای ما امتحان فلسفه و هنر بگیرن غالبشون رد میشن!
بی سوادی در کارگردانهای ما ...
من در مورد اون آقاي عباسي بگم، ايشون خيلي آدم **** هستند. اومده روشنفكري رو با اسلام قاطي كرده شده روشنفكري اسلامي و براي خودش 4 تا چيز بلغور كرده. (حدس ميزنم شما اون صحبت ها و نقد سريال لاستش رو گوش كردي...) حرفش هم قبول دارم كه كارگردانا و فيلم سازاي ما خيلي بيغن... نميگم بي سواده اما خيلي چيزه... :lol:

مرسي دوس جان:rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا