سوالات رایج جلوه های ویژه

bahman.k70

Member
دوربین کروماکی ثابت باشه بعد تصویر -مثلا طبیعت - رو با bouju حرکت دوربینش رو شبیه سازی میکنی پروژه رو میبری تو افتر. کروماکی رو میکشی تو پروژه و سویچ 3D رو براش روشن میکنی + کمی دست کاری کردن رنگبندی دوتصویر .
انقد ساده نیست که توضیح دادم . یه , دو سه ساعتی کار میبره در مجموع .
من اینکار رو توی یه فیلم سینمایی کردم .
حالا بعد از اکران فیلم , نمونه ها و اموزشش رو تو سایت میزارم.
bahman_370 - iD yahoo

آخرین ویرایش:

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
دوربین کروماکی ثابت باشه بعد تصویر -مثلا طبیعت - رو با bouju حرکت دوربینش رو شبیه سازی میکنی پروژه رو میبری تو افتر. کروماکی رو میکشی تو پروژه و سویچ 3D رو براش روشن میکنی + کمی دست کاری کردن رنگبندی دوتصویر .
bahman_370 - iD yahoo

اقا این الان جواب کدوم سوال اینقدر سوال بود که من خودم گیج شدم
:rose:

bahman_370 - iD yahoo

اگه دوربین حرکتش زیاد باشه تصویر داخلی Flat دیده میشه

mgo625

Member
bahman_370 - iD yahoo

درست هست ولی من پرسیدم:
تکنیک 3d camera projection در چه زمینه ای استفاده میشود؟

bahman.k70

Member
اها ! این جواب واسه سوال mgo625 تو صفحه اول تاپیک بود !
ببخشید دوستان ! من یکم عجله ای نوشتم صفحات بعدی رو ندیدم .

آخرین ویرایش:

bahman.k70

Member
اوه اوه اوه چقدر سوال پرسیدی !!!!
همه بچه ها رو به چالش کشیده خوشم اومد !
جواب بیشترشو میدونم ولی انقد قاطی پاتی پرسیدی ادم نمیدونه کدومو جواب بده .
البته gigamax که استاد همه هستنو همه رو جواب دادن ! خیلی ممنون !
.
mgo625 جان , اول یه سوال بپرس جوابتو که گرفتی بعد برو سراغ سوال بعد نه همه رو یجا !

bahman.k70

Member
درست هست ولی من پرسیدم:
تکنیک 3d camera projection در چه زمینه ای استفاده میشود؟

*
*
اونو با یه مثال برات جواب میدم. یه نمونه کوچک (اما بزرگ ) !! ساختم اپلود میکنم ببینی lمثلا برای چه جاهایی استفاده داره.
فیلمه جواب سوالت , چون نوشتن زیاد دوست ندارم !!

mgo625

Member
ببخشید دوستان چگونه میشود همزمان که داریم با دوربین ، فیلمبرداری میکنیم تصویر ان را به طور زنده در افتر افکت یا هر نرم افزار دیگر ببینیم؟

اینو سرچ کن
Frischluft.Lensfeed.v1.01.for.After.Effects

خودم تستش نکردم ولی همین کارو برات انجام میده.
تا جایی که من میدونم تنها پلاگینیه که برای افتر تحت ویندوز ورودی از دوربین میگیره.

mgo625

Member
اینو سرچ کن
frischluft.lensfeed.v1.01.for.after.effects

خودم تستش نکردم ولی همین کارو برات انجام میده.
تا جایی که من میدونم تنها پلاگینیه که برای افتر تحت ویندوز ورودی از دوربین میگیره.

من خیلی روش کار کردم و فکر کنم که با دوربین های معمولی موبایل یا دوربین های ساده عکاسی که فیلم هم میگیره نمیشه تصویر زنده رو در افتر افکت به صورت همزمان دید.
ممنون

mgo625

Member
1_ببخشید من اسم Movimento رو شنیدم این چه جور نرم افزاری هست؟
2_با چه نرم افزاری عرضه میشه؟
3_قدرتش در match moving چه طور هست؟
4_بهتر از autodesk matchmover هست یا نه؟
ممنون.

اگه درست خاطرم باشه میتونی باهاش موشن کپچر خونگی بسازی.
با autodesk matchmover کار نکردم. خیلی فرق زیادی بین این نرم افزارها نیست. بیشتر سلیقه ایه یا اینکه بعضیا امکاناتی دارن که اون یکی نداره. باید ببینی برا چه موردی می خوای استفاده کنی. من با pftrack یککم کار کردم هم کار باهاش ساده بود هم نسبتا کامل بود. آموزش های خوبی هم ازش تو نت هست.

mgo625

Member
چرا در موشن کپچر از چند جهت با دوربین فیلم میگیرند؟ به عنوان مثال در لینک زیر:
http://www.hollywoodcamerawork.us/trackingplates.html
و در قسمت body capture همانند عکس زیر شاهد این مسئله هستیم:
http://023.img98.net/out.php/i190831_RTHAwing17154.jpg
ممنون.
----------------------------------------------------------------
لینک نرم افزار Movimento شرکت autodesk رو کسی داره؟ هر چی گشتم پیدا نکردم متاسفانه!!! ظاهرا نرم افزار مطرحی نیستش!!!!
----------------------------------------------------------------
از بین نرم افزار های match moving بهترین کدام است؟واقعا گیج شدم!
بعضی ها یک ویژگی دارن و میتونن چند تا فیلم خاص رو رندر کنن و بعضی دیگه هم دارای امکاناتی دیگه و کارایی دیگه!!!
کمپانی های بزرگ چه طوری با این مسئله کنار میان؟بلاخره باید یکی بهترین باشه ، وگرنه اینطوری مجبور میشن هرچی نرم افزار match moving تو دنیا هست رو نصب کنن چرا که هر کدومشون فقط برای یک یا دو حالت کاربرد دارن از طرفی میزان خطا در انجام عملیات tracking & solving هم خیلی بالا است تو این نرم افزار ها!!!
و این مسئله زمانی که شی متحرک باشه هم تشدید میشه!!!!
ممنون

آخرین ویرایش:
برای تشخیص حرکت در سه بعد مسلما باید از چندین دوربین همزمان استفاده کرد تا بتونه حرکت رو در سه بعد شبیه سازی کنه. تقریبا یه چیزی شبیه سیستم جی پی اسه که حداقل باید سه تا ماهواره رو پیدا کنه تا ارتباط برقرار بشه. حالا هر چی تعداد بالاتر باشه دقت هم بالاتر میره.
چرا حالا گیر دادی کدوم از همه بهتره؟ چند مورد اگه رعایت شه برای بحث ترکینگ مطمئننا درصد خطا به صفر نزدیک میشه.

1. اول بدون می خوای چیکار کنی بعد تصمیم بگیر برای این مورد خاص فلان نرم افزار بهتر جواب میده. معمولا کم پیش میاد از این موارد خاص. عموما همه نرم افزارها تا یه سطحی مناسب و مطلوبی جواب بهت میدن که نیاز نداشته باشی دنبال بهترین بگردی.
2. کیفیت دوربینت باید خوب باشه. تصویر رو بلور نکنه و فیلمت هم لرزش نداشته باشه و صد مورد دیگه که تجربی باید کار کنی تا دستت بیاد.
3. ترکینگ همش این نیست که دو سه تا دکمه رو فشار بدی و نرم افزار هم چند تا نقطه ثابت و پایدار رو واست پیدا کنه. گاهی ممکنه همینطوری جواب بده. گاهی هم کلی قلق و ترفند نکته باید بدونی تا نتیجه مطلوب بگیری.
4. اینم خیلی مهمه که پرسپکتیو رو رعایت کنی. هر چی تصویرت پرسپکتیو درش واضح تر و روشن تر باشه احتمال زیاد نتیجه بهتری بدست میاری.
.
.
.
یه چیزی بگم همشهری؟ این چیزایی که دنبالشی من دقیقا همینارو نزدیک شش ماه شایدم بیشتر وقت گذاشتم رفتم دنبالشون. به خیلی از جواب ها هم رسیدم اما حالا که دارم فک میکنم می بینم تنها در سطح اطلاعات عمومی به دردم می خوره. نه بیشتر. راستش فک می کردم خیلی بیشتر این چیزا بکار بیاد ولی ...

آخرین ویرایش:

mgo625

Member
برای تشخیص حرکت در سه بعد مسلما باید از چندین دوربین همزمان استفاده کرد تا بتونه حرکت رو در سه بعد شبیه سازی کنه. تقریبا یه چیزی شبیه سیستم جی پی اسه که حداقل باید سه تا ماهواره رو پیدا کنه تا ارتباط برقرار بشه. حالا هر چی تعداد بالاتر باشه دقت هم بالاتر میره.
چرا حالا گیر دادی کدوم از همه بهتره؟ چند مورد اگه رعایت شه برای بحث ترکینگ مطمئننا درصد خطا به صفر نزدیک میشه.

1. اول بدون می خوای چیکار کنی بعد تصمیم بگیر برای این مورد خاص فلان نرم افزار بهتر جواب میده. معمولا کم پیش میاد از این موارد خاص. عموما همه نرم افزارها تا یه سطحی مناسب و مطلوبی جواب بهت میدن که نیاز نداشته باشی دنبال بهترین بگردی.
2. کیفیت دوربینت باید خوب باشه. تصویر رو بلور نکنه و فیلمت هم لرزش نداشته باشه و صد مورد دیگه که تجربی باید کار کنی تا دستت بیاد.
3. ترکینگ همش این نیست که دو سه تا دکمه رو فشار بدی و نرم افزار هم چند تا نقطه ثابت و پایدار رو واست پیدا کنه. گاهی ممکنه همینطوری جواب بده. گاهی هم کلی قلق و ترفند نکته باید بدونی تا نتیجه مطلوب بگیری.
4. اینم خیلی مهمه که پرسپکتیو رو رعایت کنی. هر چی تصویرت پرسپکتیو درش واضح تر و روشن تر باشه احتمال زیاد نتیجه بهتری بدست میاری.
.
.
.
یه چیزی بگم همشهری؟ این چیزایی که دنبالشی من دقیقا همینارو نزدیک شش ماه شایدم بیشتر وقت گذاشتم رفتم دنبالشون. به خیلی از جواب ها هم رسیدم اما حالا که دارم فک میکنم می بینم تنها در سطح اطلاعات عمومی به دردم می خوره. نه بیشتر. راستش فک می کردم خیلی بیشتر این چیزا بکار بیاد ولی ...

خب من الان خیلی دوست دارم جلوه های ویژه رو به صورت حرفه ای یاد بگیرم ، چه کنم؟تو ایران کلاس جلوه های ویژه که نیست!!!!

mgo625

Member
برای موشن کپچر که از چند دوربین برای فیلم برداری استفاده میشود با ید همه ی ان نما ها را با نرم افزار match moving کنیم؟؟؟

mgo625

Member
یعنی چی دقیقا؟
یعنی از چند زاویه ای که فیلم برداری کردیم جدا موشن ترکینگ کنیم؟
چگونه یک خروجی واحد بگیریم بین چند تا دوربین با زوایای مختلف که ترکینگ شدن و solve شدن؟
ممنون

یعنی چی دقیقا؟
یعنی از چند زاویه ای که فیلم برداری کردیم جدا موشن ترکینگ کنیم؟
چگونه یک خروجی واحد بگیریم بین چند تا دوربین با زوایای مختلف که ترکینگ شدن و solve شدن؟
ممنون

موشن کپچر با موشن ترکینگ دو مفهوم جدا هستن. پایه اش یکیه اما کاربرداش با هم متفاوتن. به همین خاطر نرم افزار های متفاوتی هم دارن.
برای موشن کپچر نرم افزاری که در اختیار ما هست movimento. شما فیلمهایی که گرفتی رو همه با هم تو اون نرم افزار باز می کنی. نقاطی که با هم مچ هستن در زوایای مختلف براش تعریف می کنی و در نهایت نرم افزار محاسبات رو انجام میده. آموزش تصویری این نرم افزار فک کنم با خود نرم افزار باشه.

realviz_movimento_article.jpg

آخرین ویرایش:

mamali132002

Active Member
نرم افزار movimento خیلی در زمینه ی capture کردن نتوسنت موفق باشه . الان تکنولوژی motion capture به سمتی رفته که دیگه 3d cpture کار نمیکنند . در واقع از یک دوربین برای 2d capture کردن نقطه ها استفاده می کنند و اون رو به یک Rigg حرفه ای متصل میکنند که نتیجه بسیار خوبی میده . این کار رو برای اولین با در فیلم Avatar انجام دادن و دیدین که چقدر خوب کار کردش.

این یکی از کارهای دوست خوبم حمید اسانلو هستش :
http://www.youtube.com/watch?v=rhLSRDe8euQ

که دقیقا این کار رو به خوبی انجام داده.

برنامه های Pftrack و syntheyes الان به شما امکان motion capture با چند تا دوربین رو میدن و دیگه احتیاجی به movimento نیستش و فکر کنم چند سالی هم هست که version جدید نداده.
در واقع قسمت سخت کار وصل کردن point ها و rigging هستش.

در مورد اینکه چند تا دوربین باید باشه :
شما با 2 تا دوربین هم میتونید که motion capture انجام بدین ولی از 2 تا به بالاتر همینجوری که جلو برین کیفیت و دقت رو بالاتر میبرین.

در مورد ایکه کدوم برنامه بهتر هستش : (من تجربه ی خودم رو میگم)
نرم افزار pftrack بسیار عالی هستش ... به شما امکانات خیلی خوبی برای راحتی در کارتون میده. از track کردن تا مرحله تنظیم orientation صحنتون.
ولی ... این نرم افزار (تا حالا ) که ورژن 5 اون در اومده ، هنوز نتونسته که multithread بشه . شما برای انجام پروژه های برزگ احتیاج به سرعت بیشتر در کنار دقت دارین .
نرم افزار syntheyes به صورت multithread عمل می کنه و از تمام قدرت CPU شما استفاده می کنه و سرعت شما رو به مراتب بالاتر از pftrack میبره . قابلیت های syntheyes از اونجایی که جدید تر هستش بالاتر از Pftrack هستش.
ولی ضعف syntheyes نداشتن userinterface خوب هستش ، یعنی شما اگر فرد پیشرفته ای در زمینه track کردن نباشید انقدر گیج میشید که برنامه رو میبندید .
بر عکس pftrack دارای userinterface خیلی ساده و راحت و زیبا هستش .

اینا تجربه ی خودم بودش و ممکن هست که خیلی هم ایراد درونش باشه ... شما مراحل تحقیق کردنتون رو میتونید در google ادامه بدید.

جدیدترین ارسال ها

بالا