روش تعیین قیمت کارهای سه بعدی

masoud007

Member
سلام بچه ها

واقعا تاپیک خیلی خوبیه .. کلی وقت گذاشتم از اول تا آخرشو دونه به دونه تحلیل کردم و کلی هم حال کردم !!:oops:
یه جورایی خدا منو دوست داشت .. همین امروز طراحی یه آپارتمان گرفتم 7 طبقه ، هر طبقه دو واحد ، هر واحد 150 متر
هم کار داخلی میخواد هم نما .. هنوز صحبتی از پول نکردم .. با این وضعیت پیش اومده ( خوندن این تاپبک ) یه کم به خودم امیدوار شدم :lol:
طرف از این زبون نفهماست که فقط پول داره ...
امروز خیلی ازتون درس گرفتم ... واقعا از همه ممنونم که اومدن تجربیاتشون در اختیار همه گذاشتن ...
بچه ها یه مسئله ایی هست که همیشه آدم ازش ترس داره .. معمولا هر کی میاد برای طراحی اولش میگه طرح بزنید نشونمون بدین ... بعضیا اصلا صحبتی از پول نمیکنن و بعضیا خودشون میپرسن هزینه طراحی چقدر میشه ... اونایی که میپرسن که هیچ ، اونایی که نمیپرسن بالاخره دست و پاشکسته بهشون میفهمونیم که یه جورایی طرف نپره بره...
وقتی میگن طرح بزنین بیارین نشون بدین ، من از اینجاش میترسم که طرف طرح رو ببینه و به قول معروف توی مغزش سیو کنه و الکی بگه نمیپسندم طرحتون و بعد بره اجرا کنه ...
میشه راه حلی بوجود بیاریم که این کار نشدنی بشه ؟
مثلا من تنها فکری که به ذهنم میرسه اینه که پولو جلو بگیریم !! خب بعضیا اینجوری نیستن و تا طرح نبینن اصلا پولی نمیدن..
به نظر شما چطوری میشه از این تقلب جلوگیری کرد ؟

آخرین ویرایش:

amir.nemati63

کاربر VIP
سلام.
خواهش میکنم جواب این سوال رو زود تر بدید.
کار عجله ای شده.
راستش من خیلی وقته از رشته ی تحصیلیم کسب درآمد میکنم و قیمتها دستم نیست.
اگر کسی اطلاع داره بگه هزینه های ساخت کاراکتر برای گیم ( با دیتیل بین 10000 تا 15000 tri) چقدر هست؟

مدلسازی ؟
تکسچر؟
ریگ و اسکین با biped نرم افزار 3dsmax ؟

خیلی ممنونم .

taghi abbas

Well-Known Member
سلام به همگی . راستش من دیشب تمام بحث رو خوندم و به این نتیجه رسیدم که بهترین کار اینه :
با توجه به مطالب بالا برای تعیین مبلغ پاییه باید مولفه کار رو سنجید و اون مبلغی به عنوان دست مزد تعیین کرد
مثلا
فقط مدل سازی: 150000 تومان در مکس انجام شده باشه
نکته : اگر درمدل سازی از ابجکت های آماده استفاده بشه به تعداد ابجکت هی اسفاده شده از مبلغ کل 5 درصد کم میشه
نکته : اگر در اتوکد طرای شده باشه 20 درصد از کار کم میشه ( البته می توان برای کسی که در اتوکد کار رو زده مبلغی رو به عنوان دست مزد در نظر گرفت )
تکسجر : 50000 " : برای یک کار خوب این مبلغ کافی است
نکته : اگر از متریال های اماده در کار استفاده شده باشه 5 درصد ار ایم مبلغ کم میشه
نکته : اگر از متریالی در کار استفاده بشه که برای این پروژه ساخته شده باشه ( به خواسته کار فرما ) 20 درصد به مبلغ پایه اضافه میشه
نور پردازی :
نمای روز 30000 تومان ( به علت مشخص بودن جزئیات کار )
نمای شب 20000 تومان
موتور رندر :
ویری ------> 750000
مکسول -------> 650000
فرای ----------> 650000
نکته : اگر از موتور های که به صورت اتوماتیک تنظیمات صحنه رو رندر می گیرن 5 درصد از مبلغ کم می شود
سایز کار :
سایز کار به علت نیاز به سخت افزار بالا هر چه قد بیشتر باشه بیشتر هست
مبلغ پایه رو من برای این کار 20000 تومان پیشنهاد می کنم
شهر :
با توجه به شهر و موقعیت جغرافیایی کار ، می توان از مبغ کل کار مبلغ پایه را درصدی کم یا زیاد کرد
این درصد باید طوری باشد تا رعایت انصاف نسبت به مجری کار و کارفرما رعایت شود مثلا اگر این کار قرار است در شهر مثلا تهران انجام شود باید به مبلغ درصدی اضاف شود یا گر قرار است این کلان شهر انجام شود باید از مبلغ کل شهر تهران کمتر باشد ولی اگر این طر در یک شهرستان قرار است اجام شود باید درصری مشخص از مبلغ کل کم شود.
پس برای این کار باید شهر ها رو طبقه بندی کرد اون هم بر اساس سطح در آمد ها آن شهر

زمینه کاری :
اگر قرار هست این در زمینه معماری انجام شود باید مبلغی به عنوان استفاد کارشناس معماری مشخص شود
که من مبلغ 30000 تومان رو پیشنها می کنم
اگر زمینه کاری انمیشن باشه باید موله های بیشتری به کار اضافه کرد و بعضی از موله ها رو نادیده گرفت من مثلا در زمینه انیمیشن چون کار فرقی نمی که که در کدام نقطه کشور انجام میشه سر گروه "شهر" نادیده گرفته میشه

سطح مدرک افراد :
افرادی که مدارک مربوطه در زمینه کاری داشته باشند می تواند درصد مشخص ای را به مبلغ کل اضافه کنند
من مبلغ 50000 تومان را پیشنهاد می کنم
--------++---------------------------------------------++-----
دوستان این فقط نظر نا پخته من بوده که با نقد های شما می تونه پخته تر و کامل تر بشه
من یک کار تردی رو به گروهای مختلف تقسیم کردم که میشه سر گروهای بیشتر رو به اونها اضافه کرد :

1.مدل سازی
2.تکسجر
3.نور پردازی
4.موتور رندر
5.سایز کار
6.شهر
7.زمینه کاری

هر کدام از این سر گروها می تون به شاخه های کوچکتری تقسیم بشن که متناسب به آن از مبلغ پایه چیزی کم یا زیاد بشه

از شما می خوام در باره هر یک از این سر گروها و زیر شاخه هاشون نظر بدید و مبلغ پیشنهادی خودتون رو بدید ودلیل خودتون رو هم بگید تا به یک جمع بندی کلی برسیم
همه این مبلغ ها و درصد ها فرضی بودن و میتونه با نظر شما کم یازیاد بشه
رسدین به یک حمع بندی کلی اولین گام هست .
از دوستان حرفه ای می خوام در این زمینه ورود کنن و حتما نظر خوشون رو بیان مطرح کنن

به این ترتیب ما باید یه نظر سنجی بزرگ تو سایت راه بندازیم و از همه ی کسانی که در این کار هستن نظر بخوایم تا قیمت پایه حداقل بدست بیاد . اصلا میتونیم برای هر سرشاخه چند تا گزینه ی تستی با رنج قیمت تعیین کنیم تا کلیت قیمت ها دستمون بیاد . از طرف دیگه هر چی هم ما در این جا کارمون رو با هر قیمتی که داده شده این جا بذاریم به نتیجه ی خوبی نمیرسیم . چون معلوم نیست این پول در چه سرشاخه ای خوب و در کدوم یکی بد بوده . و اگه ما یتونیم این نظر سنجی بزرگ رو راه بندازیم حداقل نتیجه اش اینه که حداقل قیمت ها حداقل در این سایت ثابت میشن تا دوستانی که تازه میخوان شروع کنن قیمت ها دستشون باشه. اینجوری در سایت هم یک اتحادیه خواهیم داشت. امیدوارم بیجا پست نزده باشم :wink:

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
سلام بچه ها

واقعا تاپیک خیلی خوبیه .. کلی وقت گذاشتم از اول تا آخرشو دونه به دونه تحلیل کردم و کلی هم حال کردم !!
majidonline_thanks.gif

یه جورایی خدا منو دوست داشت .. همین امروز طراحی یه آپارتمان گرفتم 7 طبقه ، هر طبقه دو واحد ، هر واحد 150 متر
هم کار داخلی میخواد هم نما .. هنوز صحبتی از پول نکردم .. با این وضعیت پیش اومده ( خوندن این تاپبک ) یه کم به خودم امیدوار شدم
majidonline_laugh.gif

طرف از این زبون نفهماست که فقط پول داره ...
امروز خیلی ازتون درس گرفتم ... واقعا از همه ممنونم که اومدن تجربیاتشون در اختیار همه گذاشتن ...
بچه ها یه مسئله ایی هست که همیشه آدم ازش ترس داره .. معمولا هر کی میاد برای طراحی اولش میگه طرح بزنید نشونمون بدین ... بعضیا اصلا صحبتی از پول نمیکنن و بعضیا خودشون میپرسن هزینه طراحی چقدر میشه ... اونایی که میپرسن که هیچ ، اونایی که نمیپرسن بالاخره دست و پاشکسته بهشون میفهمونیم که یه جورایی طرف نپره بره...
وقتی میگن طرح بزنین بیارین نشون بدین ، من از اینجاش میترسم که طرف طرح رو ببینه و به قول معروف توی مغزش سیو کنه و الکی بگه نمیپسندم طرحتون و بعد بره اجرا کنه ...
میشه راه حلی بوجود بیاریم که این کار نشدنی بشه ؟
مثلا من تنها فکری که به ذهنم میرسه اینه که پولو جلو بگیریم !! خب بعضیا اینجوری نیستن و تا طرح نبینن اصلا پولی نمیدن..
به نظر شما چطوری میشه از این تقلب جلوگیری کرد ؟

با سلام
شما قبل از هر کاری با کارفرما قرارداد ببند و بدون قرارداد حتی کاغذ سفید هم بهش نده

ronironiz

New Member
سلام دوستان من یک سوال دارم، لطفأ در این زمینه من را راهنمایی کنید:
طراحی معماری یک ویلا ، بصورتی که در زیر زمین استخر و روی آن دو طبقه باشد و متراژ هر طبقه 80 متر و دو ویلای مشابه و پشت به پشت می باشد بصورت طراحی معماری و 3dMax لطفأ قیمت بدهید.جدا جدا قیمت بدهید و روش نشان دادن به کارفرما که تازه توسط واسطه میخواهد به ایشان نشان دهد را بگوئید که چطور کار را نشان دهیم و بتوانیم مرحله ای پول بگیریم و به قول دوستمان طرح ما را ندوزدند.

goodzila46

Active Member
از اونجایی که یک تعرفه کاملاً واضح برای طراحی و یا صرفاً مدلسازی و غیره وجود نداره .
بنده به این صورت کارهام رو محاسبه می کنم.

تعداد ساعت کار * مبلغ پایه 10.000 تومان = حق الزحمه ( + حق ویرایش و یا تعداد فریم بیشتر)

توضیح:
در صورتی که مدت زمان کار پایین باشه ، با بالا بردن کیفیت کار ، مبلغ پایه رو روی ساعتی 15000 تومان محاسبه می کنم.
در صورتی که تعداد فریم های درخواستی بیشتر از 5 عدد باشد برای هر فریم 10.000 تومان
در صورتی که ویرایش درخواستی بنا به دلایلی که ناشی عدم درستی کار بنده باشه، هزینه ای دریافت نمی شود تا جایی که ممکن باشه اما در صورتی که ویرایش بر اساس درخواست خود مشتری باشه ، ویرایش اول رایگان و از ویرایش دوم به بعد ساعتی 5000 تومان محاسبه می کنم.

بطور میانگین برای هر واحد ساختمانی ،که مدل سازی و رندر انجام می دم، توسط مکس و وی ری و فتوشاپ ، مبلغ 100.000هزارتومان و برای هر 3 واحد ساختمانی 250.000 هزارتومان

موفق باشید
دوستان این کامنت در سال نود و یک و زمانی که بنده در ابتدای راه بودم نوشته شده ، و کاملاً اشتباهه!! ، در یک کامنت جدید و با توجه به مطالعه ی تمامیه صفحات این موضوع! قیمت ها و خلاصه ای از همه کامنت ها رو به اطلاعتون می رسونم.

آخرین ویرایش:

farid_die

New Member
سلام
برای انیمیشن باید بگم نسبت به سناریو و تعداد کاراکترا و تعداد صحنه ها باید یه قیمت پایه پیدا کرد
مثال یه کار داریم 5 تا کاراکتر داره 2 تا اصلی 3 تا فرعی و 4 تا صحنه داره 3 تا داخلی یه دونه خارجی و 2 تا جلوه ویژه داریم
حالا به این ترتیب قیمت پایه رو محاسبه می کنیم
2 تا کاراکتر اصلی هر کدام 600 هزار تومان
3 تا کاراکتر فرعی هر کدام 400 هزار تومان
3 تا صحنه داخلی هر کدام 600 هزار تومان
1 صحنه خارجی 800 هزار تومان
2 تا جلو ویژه هر کدام 600 هزار تومان

قیمت پایه میشه شش میلیون تومان
حالا قیمت زمانی مطرح میشه مثلا
10 دقیقه انیمیشن نسبت به پیچیدگی سناریو مثلا سناریو 40 درصد حرکته 60 درصد مکالمه
4 دقیقه انیمیشن حرکتی دقیقه ای 2 میلیون تومان
6 دقیقه انیمیشن تکلمی دقیقه ای 1 میلیون تومان

20 میلیون تومان هزینه کل انیمیشن
توصیه قرارداد روی استوری برد ببندید هر تغییری رو هم که تو استوری برد نباشه متمم بزنید به قرارداد و پولشو بگیرید

برای بازی کامپیوتری
تعداد آبجکت
تعداد کاراکتر به علاوه تعداد حرکت برای هر آبجکت
تعداد ترین terrain

برای معماری همونطور که دوستان گفتن بهترین راهه
آشپزخانه متر مساحت
دکوراسیون داخلی متر مساحت
نما متر مساحت روی نما

برای تیزر
نسبت به سناریو ثانیه ای و قیمت پایه کلی بذارید
مثلا پایه 3 میلیون
ثانیه ای 300 هزاار تومان

goodzila46

Active Member
فرید جان واقعاً ممنون. اما بنده به کسایی که تازه کار رو شروع کردن و نمی دونن باید چه محاسباتی رو در نظر بگیرن و از کدوم راه حق الزحمه دریافت کنند. برای شروع بهتره که قیمت هاشون رو بطور فاحشی کاهش بدن و با یه نرخ باور نکردنی کار بکنند ، اما حتماً بعد از اینکه توی کار راه افتادن و چم و خم کارشون رو یاد گرفتند، حق الزحمشون رو با توجه به اینکه دفتر کار دارند و یا نه تعیین و دریافت کنند.

بازهم ممنون فرید.

دوستان این کامنت رو هم بطور کلی قبول ندارم و دیدگاه قدیمی و کاملاً اشتباه بنده بوده! ، که همینجا اعلام می کنم.

آخرین ویرایش:

farid_die

New Member
فرید جان واقعاً ممنون. اما بنده به کسایی که تازه کار رو شروع کردن و نمی دونن باید چه محاسباتی رو در نظر بگیرن و از کدوم راه حق الزحمه دریافت کنند. برای شروع بهتره که قیمت هاشون رو بطور فاحشی کاهش بدن و با یه نرخ باور نکردنی کار بکنند ، اما حتماً بعد از اینکه توی کار راه افتادن و چم و خم کارشون رو یاد گرفتند، حق الزحمشون رو با توجه به اینکه دفتر کار دارند و یا نه تعیین و دریافت کنند.

بازهم ممنون فرید.

من فقط رود برآورد هزینه ها رو گفتم قیمت ها من باب مثال عرض کردم. ولی متاسفانه دوستان تازه کار نباید قیمت ها رو بشکنن. این باعث میشه که به ضرر همه تموم بشه.
اگه میخواید کار مفت بزنید برید بگید من برای رزومه ی خودم می خوام این کار رو با 80 درصد تخفیف انجام بدم نه اینکه بگید قیمتش اینه بگید از جیب خودم میذارم. اون کارفرما که فرق کار بد و خوبو نمیفهمه. فکر میکنه اونی که 5 برابر پول میگیره کلاه برداره.
ببینید همه ی کسایی که کار سه بعدی می کنن چه آماتور چه حرفه ای باید با هم متحد بشن. کار ها رو رتبه بندی کنن و یه سری قیمت پایه با توجه به رتبه بندی فنی و نه هنری برای کارها در نظر بگیرن
یعنی اگه کسی می خواد رو حساب هنرش پول بیشتر بگیره نوش جونش. ولی کسی نباید کمتر از حد مجاز پول بگیره.

من پیشنهاد میکنم همه ی کسایی که اینجا هستن بیان یه سایتی وبلاگی چیزی راه اندازی کنیم. یه صنف مجازی اینترنتی پایه گذاری کنیم و با هم توی قیمت گذاری کارها مشارکت کنیم.
متاسفانه این تفرقه ای که بین انیماتورا افتاده باعث شده خیلیا برن دنبال کسب کار دیگه. یا توسط یه سری افراد سودجو استثمار بشن.

از بحث دور نشیم ولی متاسفانه انیماتورا بازاریابیشون به این شکله مثلا تو مترو میبینن سازمان زیبا سازی داره انمیشن پخش می کنه راه میافتن میرن اونجا که آقا کاراتونو بدین ما یه قیمت کذایی هم میدن و کارو که نمیگیرن هیچی، نون اون بابا که اونجا کار میکنه رو هم آجر میکنن. همه ی صنفا دارن پول پارو میکنن اون وقت انیماتورا...
نمونه اش من که خودم که بوسیدم گذاشتم کنار

farid_die

New Member
البته هزینه رندر گرفتنم باید در نظر گرفت. و اینکه انیمیشن رو واسه کجا میسازین. این میشه گفت رنج استانداردشه:
http://answers.google.com/answers/threadview?id=784826

موافقم .جهت اطلاع دوستان آماتور میگم که منظور امیر رو متوجه بشن.شرکت هایی هستن که رندر میگیرن. رندر فارم دارن و کاری که شما تو یک ماه رندر می کنید تو یک روز تحویل می دن. تهران هم هست.
به صورت آنلاین هم می تونید انجام بدین سایت زیاده نمونه اش http://www.rebusfarm.net/en/
در این صورت بهتره که هزینه رندر رو جدا محاسبه کنید و بکشید رو فاکتور که اگه مثلا حضرات خوششون نیومد خواستن تغییری اعمال کنن از قبل بدونن که باید هزینه رندر مجدد رو بدن

ضمنا به نظر من بهتر که هزینه پیش تولید رو جدا محاسبه کنید به این شکل
هزینه فیلم نامه
هزینه طراحی شخصیت
هزینه طراحی استوری برد

حتی هزینه استودیو، صداگذاری، میکس صدا، آهنگ و غیره رو بهتره جدا محاسبه کنید
وگرنه آخرش هیچی دستتونو نمیگیره
الان هزینه صدا گذاری کمش 600 هزار تومن میشه

goodzila46

Active Member
والا از شما چه پنهون بنده هم توی اداره زیبا سازی شهرداری کار می کنم. ( فقط چون مثالت مرتبط بود گفتم)

و نکته دیگه اینکه فرید جان به هر جهت شما زمانی که کارت رو داری می زنی خودت می دونی که حدوداً چقدر می ارزه، چون هیچکس بهتر از خودت نمی دونه که چقدر تسلط داری و ارزش کارت چقدره. خوب چه بهتر که زمانی که داری کار رو می گیری، قیمتی بدی که بعد از ارائه کار تو سر کارت نزنن ، و بتونی باز هم همکاری کنی ، و در ضمن توی کار سه بعدی همونطور که خودتون فرمودید ، کارفرما اغلب سر در نمی اره ، پس شما در زمینه قیمت هم بعد از اینکه کار رو گرفتید و همکاریتون آغاز شد، می تونید تو کار های بعدی تون و زمانی که کارتون واقعاً ارزش دار شد، قیمت واقعی رو دریافت کنید و برای کارفرما استدلالی بیارید که اون نفهمه!! ( یعنی در واقع بگه که فهمیدم ولی نفهمیده باشه)

تمام

farid_die

New Member
آرایشگرا هم کارشون هر کدوم یه کیفیتی داره ولی نرخ دارن
حالا یکی کارش گل میکنه بالاتر می گیره نوش جونش

کسی هم که تازه کاره بهتره موهای مردمو خراب نکنه.

goodzila46

Active Member
ببین فرید جان ، حرف شما درست، اما حرف شما نمی تونه همیشه صادق باشه!، بالاخره هر کسی از یه جایی باید شروع کنه!!، حتی اون آرایشگر تازه کار. اما اگر کسی کار خوب بخواد ، خودش به دنبال کسی می ره که نمونه کار خوب هم ارائه بده،و اگر هم پیش شما اومد، می تونی راهنماییش کنی و بگی که سطح کار شما چیه و سطح کار یه حرفه ای چیه، پس شما نگران این نباش که کار بقیه رو خراب بکنه، چون به هر حال ، اول از همه این مشتریه که تصمیم می گیره کار رو به چه کسی بده، دیگه فقط می مونه وجدان من و شما.

به هر جهت ، حدسم اینه که شما با وجود حرفه ای بودنتون، سن و سالتون اونقدری نیست، که یک سری مسائل رو بهتر آنالیز بکنید. اما بنده شخصاً امیدوارم روز به روز توی کارتون حرفه ای تر بشید و انصاف رو رعایت کنید.

دوستان دیگری هم که کامنت من رو می خونن، بهتون توصیه می کنم تا جایی که می تونید طرح بزنید، و مطالعه کنید. تا هم تجربتون بره بالا و هم علمش رو داشته باشید که کار خوب بزنید. اما اگر تازه کار هستید ، به گفته آقا فرید که ناحق هم نمی گه، موقع گرفتن کار بگید که سطح کارتون چیه!! و اگر کار حرفه ای می خوان باید پول جرفه ای !! هم بدن.
در ضمن ، دوست خوبم، آقا فرید، من نمی دونم که شما تحصیلات آکادمیک دارید یا نه اما اگر ندارید ( منظورم در زمینه کاریتون هست) باید بگم کسی هم که در این زمینه داره کار می کنه و تحصیلات مرتبط هم داره ، ممکنه به شما اعتراض بکنه و بگه بهتره اگر درسش رو نخوندی ، بازار کار بقیه رو خراب نکنی و کار بد تحویل مردم ندی!!.

mohammad_87

New Member
سلام به همه عزیزان
یه سوالاتی داشتم:
چرا قیمت طراحی زیاد در کارها تاثیر نداره؟و اینکه آیا شماها مهندش معمار هستید و به کار 3d بسنده میکنید؟یعنی یک مهندس نمی تونه کارهای اجرایی انجام بده که درآمدش بسیار بالاتره؟(من اینها رو بصورت سوالی دارم می پرسم و طعنه نیست چون خودم تازه کاردانی دارم میخونم)
ضمنا برای کار 3d مطمئنا از صفر نمیشه پروژه ای کار کرد.من به اتوکد مسلط هستم و دارم آموزش 3d هم میبینم.آکادمیک هم در کنارش دارم ادامه میدم.می خوام ببینم چقدر سابقه در شرکتهای معماری به عنوان کارمندی لازمه که بشه دیگه مستقل به عنوان 3d کار،کار کرد؟درسته که به استعداد هم بستگی داره اما مثلا 6 ماه کار در یک دفتر مهندسی کافیه؟

SinaSadighi

New Member
سلام, من دانشجوی ترم آخر کارشناسی معماری ام.و از وقتی که دانشجو شدم تو شرکت مهندسی شروع به کار کردم.کارهای جزئی که کم کم با یاد گرفتن نرم افزارهای مهندسی معماری کارهایم جدی تر و بیشتر شد,تو شرکتهای مختلفی کار کردم.آدمهای زیادی دیدم تو این رشته.الان که نزدیک به 4 سال است 3dsMax کار میکنم با موتور رندر MentalRay خیلی راحتم و البته تمام آموزشهای موتور رندر Vray هم دارم ودیدم آشنا هستم.من چون چند سال است که با MentalRay کار کردم فعلا تجربه ام بیشتر و راحت ترم.
اول اینکه مشتری های من چندین دسته اند.
-مهندسان طراح
-پیمان کارها
-بساز بفروشها
-مشاور املاکی ها
-نجارها و MDF کارها
-دانشجوها
- شرکتهای دولتی (بطور مثال اداره ارشاد)
-شرکتهای خصوصی
-اشخاص خصوصی (مغازه دارها )
- و...

خوب اول بگم که با آدمهایی که برخوردم بیشترشون تا حالا فضای 3dsMax ندیدن و فکر میکنن که من با کامپیوتر نقاشی میکنم و یه کاری است که نهایت نهایت 3,4 ساعت وقت منو گرفته.جالب اینجاست که 50% مشتریام حتی مهندسان,هیچ سواد و آشنایی از 3dsMax ندارند و تا حالا اسم 3dsMax نشنیدند و میگن که کار باید با VRAY باشه:) .خوب این نشون دهنده ی سطح فرهنگی و سواد مردم مارو می رسونه فکرمی کنند که Vray خودش جدا یک نرم افزار.البته بدیل تبلیغات منفی از mentalray و بت درست کردن از Vray حتی خوده 3dsmax کارها هم با من بد برخورد کردن. نمی خوام اینجا مقایسه Vray با Mentalray راه بندازم ولی فقط می گم که به موتور و نرم افزارها زیاد ربطی نداره فقط این کاربر است که تفاوت ایجاد می کند.

بدلیل اینکه شغل ما جا نیافتاده و هیچ صنفی ازش وجود ندارد,تنوع قیمت زیاد. هر منطقه و هر شهری جدا می گن. شغل ما طوری است که الان با این شرایط باید مردم داری بکنیم و مشتری را راضی نگه داریم و هم خودمون برامون بصرفه باشه.البته من خیلی کار ها کردم که پولی بهم ندادند.آدمهای خوب و بد همه جا هست. قیمتهای کارام هیچ کدوم شبیه هم نیست.اول باید کارو ببینم و طرف مقابلم را ببینم بعد قیمت میدم. البته با مشتری های ثابتم و آشناهام قیمتم خیلی کمتره.
ولی خوب بطور کلی قیمتهام امسال رو این روال است.نوسان هم زیاد داره:

نمای ساختمان بدون طراحی از خودم از 150,000 تومان شروع میشه بستگی به حجم کار , طراحی کار و وسعت کار داره.

نمای داخلی بدون طراحی از خودم از 200,000 تومان شروع میشه بستگی به حجم کار , طراحی کار , کابری کار (مسکونی . تجاری . ورزشی ) داره.

پروژه دانشجویی هم از 200,000 تومان شروع میشه بازم بستگی به طرح و وسعت داره.

نماهای شب هم چون زحمت بیشتری برام داره و نور پردازیش سبکش فرق داره چه برای داخلی و چه خارجی , هرچقدر قیمت نمای روز شد *2 میکنم.

پروژهایی هم که خودم طراحش باشم , قیمتهام کاملا همه با هم فرق داره و خودم تشخیص میدم ارزشش چقدر است. بعضی جاها دکوراسیون داخلی هارو هم متر مکعبی قیمت میدم. البته همیشه با کارفرمام کنار میام که کارو بگیرم ولی تا یه حدی قیمتمو کم می کنم.ولی اگه کار به اجرا بکشه که بحثش کاملا فرق می کنه. پیمان قرارداد میبندم.
نمونه کارهام هم براتون می فرستم.

آخرین ویرایش:

darklight

کاربر فعال
دوستان من خودم تجربه کار ۳دی کمی دارم و هنوز به درآمدزایی نرسیده کارم. (یه جورایی تازه کارم) اما به نظرم شما دارید چرخ رو از اول ابداع می کنید. من قبل از کار ۳دی کارم تبلیغات بود و بازار برای اونکار خیلی منظم تر بود (بهتر نبود) البته این اواخر خیلی تو سر کار تبلیغات دو بعدی خورده چون تا اسم گرافیک میاد میگن بابا فتوشافه دیگه هر ننه قمری بلته و بچه منم اینکاره است. ولی در کل این بازار یه صنف خیلی خوب داره که هر سال قیمتهای پایه رو میدن که اگر کارت توش درست باشه به راحتی میتونی با اون قیمتا کار کنی ولی اگه معمولی باشی بازم می تونی یه درصدی از اون قیمت ها بیای پایین ولی روش کار شده و شکل و شمایل کار کاملا مشخص شده.
توصیه می کنم به همه دوستان که لیست قیمت انجمن صنفی طراحان گرافیک رو دانلود کنن و یه نگاهی بهش بندازن تا بفهمن که توی کار خودشون باید دنبال چه چیزی باشن.
بعد در مورد کار گرفتن و قیمت گذاری به نظرم یک کار خیلی مهمه اونم توجیه کارفرما در مورد کار هستش در حد فهم و سوادش.
تجربه من توی کار دوبعدی به این صورت بود که کار رو به سه گروه تقسیم بندی کرده بودم و برای هر گروه تعدادی نمونه کار همیشه همراهم داشتم و قبل از گرفتن هر کاری یک ربع با کارفرما صحبت می کردم و مضمون صحبتم این بود
کار گرافیکی سه نوعه : نوع اول اینه که یه کار بزن برویی و بدم به شما که با توجه به وقتی که میگیره و کیفیت کار قیمتش میشه x تومن (هم زمان نمونه کارهای بزن در رویی رو نشونش میدم)
نوع دوم اینه که کار خوب به شما بدم که با توجه به وقتی که میگیره و کیفیت کار قیمتش میشه y تومن (بازم در حال نشون دادن کارهای با این رنج قیمت و یه توضیحاتی راجع به نقاط مثبت کار مثل با کلاسی و تمرکز کار روی کالا و ... نه نکات فنی بیشتر نکات حسی و بصری)
نوع سوم کار هم کارهای خوب یکتاست (یونیکه) که یعنی که طراحی با امضا برای شرکت شما باشه مثلا از نمادهای شرکت و رنگ شرکت توی کار استفاده بشه و خصوصیاتش ... باشه که با توجه به کیفیت و زمان کار قیمتش میشه z تومن (بازم به همراه چند نمونه کار تو این رنج و توضیحاتی در مورد تفاوت کار با دو سطح دیگه)

در مورد خود کار هم من همیشه کارم رو سه مرحله کردم (که خوب بحثش تو ۳دی فرق میکنه) مرحله اول طرح اولیه مرحله دوم اجرا مرحله سوم اصلاح
همیشه قبل از شروع کار قرارداد می نویسم و یه مبلغ حدودی تعیین می کنم (مبلغ بر اساس میزان کار هستش مثلا میگم به ازای هر صفحه مثلا کاتالوگ ۱۰۰ هزار تومان و جلد ۲۰۰ هزار تومان که با توجه به خواست کارفرما کل کار مثلا حدود ۱۳ صفحه میشه به قیمت حدود ۱.۵ میلیون تومان با قید این نکته که با توجه به تغییر تعداد صفحات مبلغ تغییر خواهد یافت و اینکه مثلا عکس گرفتن و ادیت عکس و متن جدا قیمت گذاری و محاسبه میشه و ادیت اولیه در هر صورت مجانی ولی ادیتهای بعدی که خواست کارفرماست به صورت جداگانه قیمت گذاری خواهد شد)
در مورد نحوه گرفتن پول هم در ابتدای کار مبلغی حدود ۳۰ درصد مبلغ تخمینی به عنوان بیعانه گرفته میشه و در تحویل طرح اجرا شده تا ۹۰ درصد پول رو می گیرم و بعد از ادیت قبل از تحویل کار قابل چاپ باقی پول رو میگیرم و در طول کارهم تمام تحویل ها به صورت کار رزولوشن پایین با واترمارک تحویل میدم گاهی هم به خواست کارفرما یک نسخه چاپی (که خودم با هزینه کارفرما کار چاپ را انجام میدهم و فایلی تحویل نمی دهم) به او تحویل میدهم که البته روی چند صفحه (نه همه صفحات) امضا و یا واترمارک میگذارم که قابل استفاده برای کارفرما نباشد تا بتوانم پولم را بگیرم. خصوصا اینکه گاهی پروژه ها با توجه به دادن مواد خام توسط کارفرما حدود یک الا یک و نیم ماه زمان میبره که اگه بخوام کوتاه بیام زحمت یه ماهم میپره.

این سیستم را بعد از کلی تجربه بهش رسیدم و در حال حاضر اگر کسی حاضر نشود با این سیستم کار کند اصلا کار را قبول نمی کنم چون در اوایل کار بارها پیش آمد که پولم را ندهند مثلا یادم هست که سال دوم کارم تقریبا دوبرابر پولی که در آورده بودم را از من خورده بودند و یا اینکه کاری را که یک ماهه بسته بودم تا ۶ ماه بعد ادیت میزدند و چون پولم را نگرفته بودم مجبور بودم راه بیایم که آخر هم پولم را بی خیال شدم. برای همین در این زمینه بسیار سفت و سخت هستم ولی همین برایم شده یک دیسیپلین و معمولا به خاطر سیستم کاریم از کارم خوششان می آید.

حالا اگر شما این چنین تجربیاتی را بتوانید در امور کارهای ۳دی پیاده سازی کنید بسیار خوب است خصوصا اینکه در اینکار به راحتی می توانند ایده را بدزدند و یا پول شما را بخورند و یا سر مبلغ اذیت کنند.
به نظرم بهتر است در این زمینه از تجربیات اصناف دیگر خصوصا صنف طراحان گرافیک استفاده کنیم که اکنون به جایی رسیده اند که خود صنف افراد را بیمه می کند و این خیلی عالی است که البته عضویت در این انجمن و بیمه شدن نیز خود هفت خوان رستم است و این برای کسانی که عضو این انجمن هستند یک امتیاز بزرگ است و کلی برایشان کلاس دارد .(البته هنوز قسمت من نشده برام دعا کنید)

آخرین ویرایش:
سلام
اقا به نظر به نظر من متری کار کردن اشتباهه پارچه که نمیخوایم ببریم بستگی به زرح و کیفیت داره باید چکی بگی

مثلا من برای یه نمای 12 متری تو کرج البته نمای ساده حدود 400 تومن میگیرم یارو حال هم میکنه

اگه نمای رومی باشه که به طبع بیشتر میشه

جدیدترین ارسال ها

بالا