رندر تک فرم توسط چند کامپیوتر!

mamali132002

Active Member
سلام خدمت همه
داشتم تاپیک ها رو میگشتم که تو یکی از اونا یه مسئله گنگ دیدم که کسی هم جوابشو نداده بود گفتم شاید بد نباشه که یه توضیحی بدم:
http://majidonline.com/forum/showthread.php?t=87174&page=3

جواب:
سیستم های رندرینگ vray و Mentalray (و مطمئنا بقیه سیستم های رندر) قابلیتی به اسم distributed render دارن که به این شکل عمل میکنه :
صحنه رندر رو به region های مختلف تقسیم میکنن و هر کدام از region ها به یکی از سیستم های شبکه اختصاص پیدا میکنه.

در vray شما به vrayspawnerXX.exe احتیاج دارید که متاسفانه باید برای دریافتش License تهیه کنید.
در mentalray هم قبل از هر چیز به help مراجعه کنید و بعد که کار نکرد میرید search میکنید تو google و میبینید که میگن باید version Standalone با license ها مختلف داشته باشید.(license یکنام در شبکه به گمونم مشکل ایجاد کنه)

در سیستم های رندرینگ فیزیکی هم همچین قابلیتی وجود داره.(maxwell و Fry)

چون base اصلیم رو به مایا تغییر دادم زیاد نمیتونم اطلاعات در این زمینه بدم.(جدای از اینکه میگن نرم افزار مهم نیست ولی وقتی مایا کار کنید میفهمید که تو max وقت تلف میکنید... حداقل تجربه من اینو نشون داد... زبون برنامه نویسی mel و python فوق العاده هستن وقتی یاد گرفتمشون فهمیدم که مایا بینهایت هستش)
ختم کلام

آخرین ویرایش:

Miladbat

Well-Known Member
(جدای از اینکه میگن نرم افزار مهم نیست ولی وقتی مایا کار کنید میفهمید که تو max وقت تلف میکنید... حداقل تجربه من اینو نشون داد... زبون برنامه نویسی mel و python فوق العاده هستن وقتی یاد گرفتمشون فهمیدم که مایا بینهایت هستش)
ختم کلام
سلام محمد جان
ممنون استفاده کردیم
در مورد قسمت آخر همین طور که خودت می دونی من فقط مایا کار می کنم .
کسایی که مثل خوده من بعد از مدتی از مکس رفتن مایا کار می کنن و این فکر رو دارن که مکس خیلی ضعیف این درست نیست چون من هم این طور فکر می کردم باید بگم دلیلش اینکه دوران حرفه ای بودنشون با مایا بودن وقتی به عقب بر می گردن میبینن که خیلی ضعیف بودن که این ضعف از ضعف خوده کاربر بوده که دوران مبتدی بودنش رو با مکس کار کرده نه نرم افزار .
الان شما ببینید خیلی از بزرگان انیمیشن با مکس کار می کنن و مشکلی هم ندارن.
البته قدرت مایا قابل انکار نیست .
بازم میگم نرم افزار فرد رو هنرمند نمی کنه.
فکر کنم این طولانی ترین پست من باشه.

آخرین ویرایش:

mamali132002

Active Member
سلام میلاد جان
من اصلا قصد بحث در این مورد رو ندارم و این آخرین پستی هست که توی این تاپیک میزنم مگر اینکه سوالی مطرح بشه.فقط یکم از اطلاعات خودم رو میگم حالا دوستان میتونن بگن درسته یا غلطه ولی این نظر منه... من هم maxscript کار کردم و هم Mel . زبون mel چون خیلی شبیه C هستش (نمیدونم دقیقا خودشه یا نه) طوری هست که من بعد از اون تونستم action script فلش رو هم نویسم و بعد که به python رفتم دیدم واقعا دونستم زبان مادر چقدر کمک میکنه. زبان python که به مایا اضافه شده یک زیان application هستش این به این معنی هست که شما میتونی حتی مایا رو ادیت کنی.

من یه چیز خیلی خیلی کوچیکشو گفتم ... من تجربم توی مکس کم نبودش حتی همین الان هم کار میکنم. حدود 30 تا تیزر و کلی کارهای دیگه باهاش بستم.(انیمیشین و ... )

node base بودن مایا فوق العاده کمک میکنه.

اینکه مشکلی ندارن رو من دقیقا نفهمیدم.... چی کار میکنن که مشکلی ندارن ؟! واقعا production به نظرت با max جواب میده ؟
شما باید هزار جور plugin استفاده کنی تا بتونی کارتو پیش ببری ... استفاده از هر plugin ممکنه تو زمان های کم مثل تیزر جواب بده اما تو زمان های بلند و تو VFX کاملا دست بستت میکنه.(قدرت مانور بسیار کم هستش مگر اینکه بخوای Plugin رو خودت بنویسی که به نظرم قبلش باید یه studio تشکیل بدی و یک تیم برنامه نویس استخدام کنی).

قبول دارم که میشه خیلی کارا رو حتی vfx های خاص رو با مکس بست اما وقتی تو project خاصی بیفتن و بحث زمان مطرح بشه بعید میدونم خیلی موفق بشن(تازه اگر جدای زمان بتونن ایدشون رو پیاده کنن)

اخیرا مد شده که دوستان شرکت blur رو مثال max قرار دادن .. هیچ میدونین این کارایی که میبینید چه تیم بزرگی داره پشتش کار میکنه ؟ چند تا برنامه نویس و ... تازه شرکتی که الگو و نماد max میدونیمش بلند ترین time که کار کرده چند ثانیه هستش ؟ چرا الان دنبال XSI رفته ؟ تازه نخبه های مکس هم براش کار میکنن مثل marek denco و allan mackay ...

node base بودن و داشتن زبان های برنامه نویسی قوی از امکانات قوی مایا هستش و حتی زبان python الان یک زبان مشترک بین نرم افزارهای گرافیکی داره میشه. (مثل realflow و چندتا دیگه که حضور ذهن ندارم)

کاربر خیلی مهمه (یعنی اصل کار کاربره) .. اگر کاربر کار درست نباشه مایا هم بره هیچ قدرتی نداره.
کاربر هم توانیش حدی داره ... یه مثال کوچیک شما میتونی با paint خود windows بری و digital paintig انجام بدی ؟!
بحث امکانات و engine برنامه هستش... سیستم dynamic مکس اصلا قابل قیاس با مایا نیستش... چرا که اکثر این امکانات قبلا Plugin بودن و بعد به max اضافه شدن .. مثل cloth یا همین reactor .

ncloth مایا رو هیچ نرم افزاری نداره ... از روی اسمش خیلیا میگن خوب پارچه هستش ولی اگه باهاش کار کنن خود ncloth برای خودش دنیایی هستش. باهاش dynamic میشه بست.. تو خود sample های مایا آب هم باهاش simulate شده.

iranimation

Member
ای ول ای ول
مملی خانو ایول
در ضمن
بهتره این بحثا رو اینجا نکنیم
از قدیم گفتن دیوار موش داره موشم گوش داره
مگه انجمن خودمونو ازمون گرفتن

einollahia

Well-Known Member
سلام محمد جان
ممنون استفاده کردیم
در مورد قسمت آخر همین طور که خودت می دونی من فقط مایا کار می کنم .
کسایی که مثل خوده من بعد از مدتی از مکس رفتن مایا کار می کنن و این فکر رو دارن که مکس خیلی ضعیف این درست نیست چون من هم این طور فکر می کردم باید بگم دلیلش اینکه دوران حرفه ای بودنشون با مایا بودن وقتی به عقب بر می گردن میبینن که خیلی ضعیف بودن که این ضعف از ضعف خوده کاربر بوده که دوران مبتدی بودنش رو با مکس کار کرده نه نرم افزار .
الان شما ببینید خیلی از بزرگان انیمیشن با مکس کار می کنن و مشکلی هم ندارن.
البته قدرت مایا قابل انکار نیست .
بازم میگم نرم افزار فرد رو هنرمند نمی کنه.

اینو قبول دارم، خیلی خیلی هم قبول دارم.
وقتی مکس کار می کردم تو مدسازی دستگیره در ماشین رو هم نمی تونستم مدل کنم.

بعد یه مدتی اعصابم خورد شد و مایا رو از صفر شروع کردم. بعد مدل کردن 100 تا ماشین دیگه تونستم با هر نرم افزاری ماشین رو زیر 10 ساعت مدل کنم.

پشتکار مهم ترین بخشه یاد گیری هست.
چقدر که این مایا نزاشت شب بخوابیم. تابستان سال پیش می تونم بگم بیشتر از یک سوم شب ها رو کامل بیدار بودم.

Miladbat

Well-Known Member
سلام میلاد جان
من اصلا قصد بحث در این مورد رو ندارم و این آخرین پستی هست که توی این تاپیک میزنم مگر اینکه سوالی مطرح بشه.فقط یکم از اطلاعات خودم رو میگم حالا دوستان میتونن بگن درسته یا غلطه ولی این نظر منه... من هم maxscript کار کردم و هم Mel . زبون mel چون خیلی شبیه C هستش (نمیدونم دقیقا خودشه یا نه) طوری هست که من بعد از اون تونستم action script فلش رو هم نویسم و بعد که به python رفتم دیدم واقعا دونستم زبان مادر چقدر کمک میکنه. زبان python که به مایا اضافه شده یک زیان application هستش این به این معنی هست که شما میتونی حتی مایا رو ادیت کنی.

من یه چیز خیلی خیلی کوچیکشو گفتم ... من تجربم توی مکس کم نبودش حتی همین الان هم کار میکنم. حدود 30 تا تیزر و کلی کارهای دیگه باهاش بستم.(انیمیشین و ... )

node base بودن مایا فوق العاده کمک میکنه.

اینکه مشکلی ندارن رو من دقیقا نفهمیدم.... چی کار میکنن که مشکلی ندارن ؟! واقعا production به نظرت با max جواب میده ؟
شما باید هزار جور plugin استفاده کنی تا بتونی کارتو پیش ببری ... استفاده از هر plugin ممکنه تو زمان های کم مثل تیزر جواب بده اما تو زمان های بلند و تو VFX کاملا دست بستت میکنه.(قدرت مانور بسیار کم هستش مگر اینکه بخوای Plugin رو خودت بنویسی که به نظرم قبلش باید یه studio تشکیل بدی و یک تیم برنامه نویس استخدام کنی).

قبول دارم که میشه خیلی کارا رو حتی vfx های خاص رو با مکس بست اما وقتی تو project خاصی بیفتن و بحث زمان مطرح بشه بعید میدونم خیلی موفق بشن(تازه اگر جدای زمان بتونن ایدشون رو پیاده کنن)

اخیرا مد شده که دوستان شرکت blur رو مثال max قرار دادن .. هیچ میدونین این کارایی که میبینید چه تیم بزرگی داره پشتش کار میکنه ؟ چند تا برنامه نویس و ... تازه شرکتی که الگو و نماد max میدونیمش بلند ترین time که کار کرده چند ثانیه هستش ؟ چرا الان دنبال XSI رفته ؟ تازه نخبه های مکس هم براش کار میکنن مثل marek denco و allan mackay ...

node base بودن و داشتن زبان های برنامه نویسی قوی از امکانات قوی مایا هستش و حتی زبان python الان یک زبان مشترک بین نرم افزارهای گرافیکی داره میشه. (مثل realflow و چندتا دیگه که حضور ذهن ندارم)

کاربر خیلی مهمه (یعنی اصل کار کاربره) .. اگر کاربر کار درست نباشه مایا هم بره هیچ قدرتی نداره.
کاربر هم توانیش حدی داره ... یه مثال کوچیک شما میتونی با paint خود windows بری و digital paintig انجام بدی ؟!
بحث امکانات و engine برنامه هستش... سیستم dynamic مکس اصلا قابل قیاس با مایا نیستش... چرا که اکثر این امکانات قبلا Plugin بودن و بعد به max اضافه شدن .. مثل cloth یا همین reactor .

ncloth مایا رو هیچ نرم افزاری نداره ... از روی اسمش خیلیا میگن خوب پارچه هستش ولی اگه باهاش کار کنن خود ncloth برای خودش دنیایی هستش. باهاش dynamic میشه بست.. تو خود sample های مایا آب هم باهاش simulate شده.

درسته بنده عرض کردم در قدرت مایا شکی نیست
البته اینها در سطح حرفه ای هستن اگر نه در سطح modeling یا animate یا texturing یا ... تفاوت انچنانی ندارن اصول یکی هست حتی در بعضی موارد ضعف هایی از مایا نسبت به مکس دیده میشه .

mamali132002

Active Member
کاملا باهات موافقم میلاد جان... در زمینه poly modeling و unwrap کردن max به مایا میچربه. نداشتن pelt در unwrap به نظرم بزرگترین مشکل مایاست.
البته خوب اونم راه حل هایی داره .. حتی میشه براش همچین چیزیو نوشت... الان من فقط دنبال کارایی هستم که بتونم بگم مایا کار هستم. زیاد به مسائل کوچیک مثل modeling و ... اهمیت نمیدم.

مایا کارا final render رو تو project های تبلیغاتی (تیزر) اصلا از دست ندن فوق العاده سرعتش بالاست و کار باهاش به سادگی vray هستش.

mamali132002

Active Member
ای ول ای ول
مملی خانو ایول
در ضمن
بهتره این بحثا رو اینجا نکنیم
از قدیم گفتن دیوار موش داره موشم گوش داره
مگه انجمن خودمونو ازمون گرفتن

دوست من شما لطف داری.
ولی خوب من 3 سال مکس کار کردم هنوزم کار میکنم... از طرفداران پروپاقرص vray هم هستم.
من در جاهایی که مایا مشکل داره از مکس و حتی اگه مکس مشکل داشته باشه از برنامه های دیگه استفاده میکنم.

اینا فقط 2 تا از برنامه هایی هستن که باهاشون کار میکنم. من حدود 20 - 30 تا برنامه مختلف رو کار میکنم و زیاد به این مسائل اهمیت نمیدم.

اینو هم بگم که با این برنامه ها ور نمیرم بلکه کار میکنم(یه جا قبلا یکی از دوستان تو برجکمون زد)

هر کدوم کارم رو سرعت بده و کیفیت رو بالا ببره استفاده میکنم.

mamali132002

Active Member
تا یادم نرفته اینو هم اضافه کنم:
در vray این گزینه در قسمت system هستش.
در mentalray در قسمت processing .

اگه کسی license داشت باید تو قسمت های فوق کامپیوتر های داخل شبکه رو با آدرس IP شون add کنه.

اگرم کسی پیدا شد که این spawner رو در vray داشت اگه حال بده بزاره خیلی خیلی ممنونش میشیم.

ehsan_3dmax

Active Member
تا یادم نرفته اینو هم اضافه کنم:
در vray این گزینه در قسمت system هستش.
در mentalray در قسمت processing .

اگه کسی license داشت باید تو قسمت های فوق کامپیوتر های داخل شبکه رو با آدرس IP شون add کنه.

اگرم کسی پیدا شد که این spawner رو در vray داشت اگه حال بده بزاره خیلی خیلی ممنونش میشیم.

قبل از هر چيز خوشحالم از اينكه برگشتي.
فايل vrayspawner رو ميتوني تو ور‌ژنهاي قبل از 1.5 full مثل rc5 پيدا كني و كپي كني تو شاخه ي مستقيم مكس.
موفق باشيد.

mamali132002

Active Member
احسان جان ممنون لطف داري.(ولي كي گفته من بر گشتم :D ? ... جو انجمن هاي ايراني مخصوصا مجيد آنلاين كمي مشكل داره ... هر از چند گاهي يكي پيدا ميشه كه باعث ميشه يوزر هاي قديمي برن... و بقيه هم هيچ واكنشي ندارن)

برگرديم سر جاي اول... احسان جان حقيقتا من خودم حاضر نيستم به ورژن هاي قبلي بر گردم... استفاده از spawner قديمي براي ورژن هاي بالاتر عملي نيست.
گويا براي دريافتش بايد به chaos group ميل زد و license رو گفت و درخواست spawner كرد.

فكر كنم با اومدن ورژن stand alone هم مشكل كساني كه با برنامه هاي ديگه كار ميكنن حل بشه هم اينكه بشه يه جورايي عمليات پيچشش رو پياده كرد :D

راستي اون دوستمون كه با ubisoft كار ميكرد رو نديدم... بلايي سرش آوردين ؟

خيلي خيلي مخلصم (اميدوارم روز به روز يوزرهايي مثل شما بيشتر و يوزرهايي مثل اون يارو كمتر بشن)

لازم به ذكر هستش كه 40 درصد cpu كه از network گرفته ميشه هدر ميره.(دليلش رو نميدونم)

آخرین ویرایش:

ehsan_3dmax

Active Member
mamali132002; گفت:
برگرديم سر جاي اول... احسان جان حقيقتا من خودم حاضر نيستم به ورژن هاي قبلي بر گردم... استفاده از spawner قديمي براي ورژن هاي بالاتر عملي نيست.
گويا براي دريافتش بايد به chaos group ميل زد و license رو گفت و درخواست spawner كرد.

فكر كنم با اومدن ورژن stand alone هم مشكل كساني كه با برنامه هاي ديگه كار ميكنن حل بشه هم اينكه بشه يه جورايي عمليات پيچشش رو پياده كرد :D

لازم به ذكر هستش كه 40 درصد cpu كه از network گرفته ميشه هدر ميره.(دليلش رو نميدونم)

نه احتياجي به ميل زدن نيست عزيز.
كافيه يك ورژن قديمي نصب داشته باشي و بعد جديدرو نصب كني و البته spawner قبلي رو يك كپي ازش تهيه كني.
من اينكارو كردم و جواب هم داده.
در مورد 40 درصدي هم كه ميگي همچين مشكلي تابحال اصلا نداشتم و هميشه 100 درصد قدرت cpu ها تو شبكه استفاده ميشه. مگر اينكه مشكل خاصي وجود داشته باشه!

iranimation

Member
شایدم منظورشون من بودم
البته حق با ایشونه بعضی وقتا یوزر های جدید که وارد سایت می شن چون بعضیاشون از نظر اطلاعات وآگاهی از قدیمیا یه سر و گردن بالاترن بنده خدا ها مجبورند برن جای دیگه بساط پهن کنن
برعکس این قضیه هم هست یعنی بعضی یوزرهای جدید که وارد سایت می شن و از نظر تکنیکی عقب تر هستند آقایون اساتید مثل غورباغه باد می کنند و چنان فخر می فروشند که بیا و ببین
حالا پیدا کنید پرتغال فروش را
امید وارم با درست کردن یه جمع صمیمی و دوستانه این فروم رو جزو بهترین فرومهای ایران قرار بدیم
به اساتید احترام بگزاریم و تازه واردها را تحویل بگیریم

mamali132002

Active Member
منظورت حرفای من بود :mad:

عمو میلاد.... داشتیم ؟! :shock:
دمت گرم دیگه... ما کی جرات جسارت به دوستان قدیمی رو داشتیم ؟
اصلا کسی فهمید منظور من کی بود ؟ حالا که سوء تفاهم شده اسم میبرم:
iranfoxcompany نمیدونم کی بود !!!
اواخر هم که سر میزدم یه بابایی به اسم Monster !

منظور من هیچ کدوم از شما دوستان عزیز نبودید. همه ی دوستان جدید هم قابل احترام هستن و هیچ وقت من بدون شناخت بهشون جسارت نمیکنم.

اگر حرفام باعث رنجشتون شده منو ببخشید چون فکر کنم نتونستم منظورمو برسونم.

mamali132002

Active Member
شایدم منظورشون من بودم
البته حق با ایشونه بعضی وقتا یوزر های جدید که وارد سایت می شن چون بعضیاشون از نظر اطلاعات وآگاهی از قدیمیا یه سر و گردن بالاترن بنده خدا ها مجبورند برن جای دیگه بساط پهن کنن
برعکس این قضیه هم هست یعنی بعضی یوزرهای جدید که وارد سایت می شن و از نظر تکنیکی عقب تر هستند آقایون اساتید مثل غورباغه باد می کنند و چنان فخر می فروشند که بیا و ببین
امید وارم با درست کردن یه جمع صمیمی و دوستانه این فروم رو جزو بهترین فرومهای ایران قرار بدیم
به اساتید احترام بگزاریم و تازه واردها را تحویل بگیریم

به اون کسی که همه می پرستیمش اگر کسی بیاد که یه سرو گردن بالاتر باشه هممون خوشحال میشیم ... چون اینجا انجمن هستش و خواه یا نا خواه مجبوره که اطلاعاتشو به ما ها هم بده :D

اصلا قصد من همچین چیزی نبوده ای کاش دیشب پست رو میزدم که کار به اینجا نکشه ... گفتم صبح بیام جواب میلاد رو بدم.

دوستان جدید مثل شما در جریان نبودن که با اومدن افرادی مثل اونایی که اسم بردن کیا رو ما از دست دادیم... یه نمونه خیلی بارزش رامتین احمدی بودش. یه انمیاتور عالی که میتونست به هممون کمک بکنه حتی تو اولین پستاش آموزش هم داده بود.(یه چیزی بگم خوشحال بشیم مایا کارم بود :D )
من بارها اینجا دیدم که یکی نمونه کار میزاره و یه عده که هیچ نمونه کاری ندارن میان میگم مثلا رو نورپردازی و رندرش کار کن... یه موقع احسان میاد میگه(برید نمونه کاراشو ببینید) که آدم 1000% قبول میکنه یه موقع یکی میاد ایراد میگیره که اصلا نمونه کاری نداره.

در هر صورت من از شما و بقیه دوستان که باعث رنجششون شدم معذرت میخوام.

mamali132002

Active Member
نه احتياجي به ميل زدن نيست عزيز.
كافيه يك ورژن قديمي نصب داشته باشي و بعد جديدرو نصب كني و البته spawner قبلي رو يك كپي ازش تهيه كني.
من اينكارو كردم و جواب هم داده.
در مورد 40 درصدي هم كه ميگي همچين مشكلي تابحال اصلا نداشتم و هميشه 100 درصد قدرت cpu ها تو شبكه استفاده ميشه. مگر اينكه مشكل خاصي وجود داشته باشه!

احسان جان ورژن های زیر 5/1 رو میشه رو مثلا 2008 نصب کرد ؟ من دقیقا نفهمیدم چی کار باید کرد. یه سری از دوستام میگن میشه... اگه یه توضیح کامل بدی خیلی خیلی ممنون میشم.

خیلی مخلصم.

Miladbat

Well-Known Member
خواهش میشه.
بنده فکر می کردم که در پیوست صفحه قبل گفتید.
من هم تعجب کردم شما رو می شناختم.
واقعا ببخشید اشتباه از من بود.:)

آخرین ویرایش:

roohollah

Banned
زبانه؟
با مكس اسكريپت نميشه مكس رو اديت كرد؟ من C , C++ رو بلدم. چقدر طول ميكشه مكس اسكريپت ياد بگيرم؟
شما باید هزار جور plugin استفاده کنی تا بتونی کارتو پیش ببری
بستگي به سليقتون داره!
من در اينجور مواقع يك مثال ميزنم كه خودتون تا تهش رو بخونين: به نظر شما ويندوز بهتره يا ليناكس؟
==========================================يك مقايسه:
من به يك دليل منطقي! با مايا كار نكردم!
1.در اولين تلاشم نتونستم نصبش كنم!
2.بعدشم پدرم رو در آورد! خيلي گله گندست! سر جمع نيست!
--------
الان هم 10 سالي ميشه مكس بازي ميكنم! و مشكلي براي پروژه هاي بزرگ درش نميبينم، بعلاوه كه پلاگين باز هم هستم و بهترين مكس كار رفيقم (- اقا احسان) پلاگين رو كلا بيخياله!
--------
خيلي دوست دارم يكي جواب سوالام رو بده...
مايا چقدر استيبله؟
چقدر متريال توش سادست؟
از لحاظ افكت و اينوايرومنت با مكس قابل مقايسه هست؟(DREAM SCAPE مثلا)
دايناميكش ميدونم قويتره...
ديگه چه برتري و ضعفهايي داره؟
===================================شوخي:
من فهميدم:D يانگومه:D

einollahia

Well-Known Member
چقدر طول ميكشه مكس اسكريپت ياد بگيرم؟

مثل اینکه python خیلی چیز محشری هست. تو اکثر برنامه های سه بعدی هم کار برد دااره.

این لینک گروه Python در google یکی از اصل کاریاشم یه ایرانیه. فرشید آشوری . 3d ایش قوی نیست ولی مثل اینکه Script نویسیش خوبه.

http://groups.google.com/group/python_inside_maya

جدیدترین ارسال ها

بالا