در آخرین پنج شنبه سال 90:به یاد آنان که از میان ما رفته اند

Roach

Well-Known Member
در آخرین پنجشنبه سال به سر می بریم و ایرانی ها بنا بر عادت مالوف عصر این پنج شنبه را به دیدار از دست رفتگانشان می روند. نگاهی به سال نود می اندازیم خیل زیاد بزرگان و عزیزانی را می بینیم که در این سال رخ در نقاب خاک کشیده اند. از دستان پلیدی که جان جوانان این مرز را گرفته تا دلاورمردان میدان های نبرد که با انتظاری چندیم و چند ساله به همرزمان شهید خود پیوسته اند. از هنرمندانی که نقش افرینی انها بر پرده های سینما دیده ایم و هنوز هم می توانیم نقش آنها را بر پرده نقره ای ببینم تا ادیبان و ناموران عرصه ادبیات که با داستان ها و شعرهایشان زندگی کرده ایم. از قهرمان های ورزشی مان تا سیاسیونی که سال جدید را دیگر در میان ما نیستند. گزارش زیر نگاهی دارد به درگذشتگان سال نود در آخرین پنج شنبه سالف باشد که این یادآوری موجب شادی روح آنانی گردد که سال ها ما را شاد کرده اند.

شهدای هسته ای
144407_967.jpgبا گذشت دو دهه از پایان جنگ و بروز وظهور نسل سوم انقلاب هنوز هم خاک پاک ایران با خون جوانان برومند این سامان آبیاری می شود. دستان پلید و ناخیرخواهی که این سال ها سینه جوانان برومند و دانشمند ایرانی را هدف گرفته اند امسال هم از آستین عناد و دشمنی بیرون امد و سه شهید برومند تقدیم این آبا و خاک کرد. داریوش رضایی‌نژاد دانشمند ایرانی ۳۵ساله ای بود که در ‏۱ مرداد ۱۳۹۰ به ضرب گلوله در مقابل منزلش و در برابر چشمان همسر و دختر خردسالش به شهادت رسید. وزارت اطلاعات این ترور را در ادامه ترور دانشمندان هسته ای ایرانی قلمداد کرد و همکاری این فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را در پروژه های هسته ای ایران را تایید کرد.اما ترورها به اینجا ختم نشد و در 21 دی ماه امسال هم مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی فرد با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران (میدان کتابی) به شهادت رسیدند. احمدی روشن معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز بود که در سالگرد شهادت مسعود علی‌محمدی به شهادت رسید. رهبر انقلاب یک هفته پس از این ترور به دیدار خانوده های شهیذ احمدی روشن و رضایی نزاد رفتند و بیان کردند: «امروز پیشرفت جمهوری اسلامی مایهٔ دل‌گرمی ملت‌های مسلمان و جوانان کشورهای اسلامی است.»

سرداران دفاع مقدس
144408_599.jpgیکی از غم انگیز ترین حادثه ای که امسال رخ داد حادثه انفجار ملارد و جان باختن سردار حسن تهرانی مقدم و تعدادی از یارانش بود که به شهدای جهاد خودکفایی ایران مشهور شدند. این فرمانده دوران دفاع مقدس که فرمانده جهاد خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت به خاطر فعالیت های موشکی بسیار مشهور بود و به چدر موشکی ایران شهره بود. مرگ غم انگیز ایشان و یارانش در پادگان امیرالمومنین در شهرستان ملارد یکی از بزرگترین حادثه های امسال بود. چنان که مقام معظم رهبری برای پاسداشت مقام این شهدا در مراسم تشییع انها حاضر شد. علاوه بر شهید تهرانی مقدم دو تن از فرماندهان قدیمی سپاه هم امسال به دیدار همرزمان خود شتافتند. در روزهای آغازین دی ماه امسال سردار احمد سیاف فرمانده عملیات قرارگاه مرکزی کربلا در دوران دفاع مقدس و رئیس سابق دانشگاه عالی سپاه پاسداران( دافوس) به دیار باقی شتافت و پس ان در روز 21 بهمن امسال هم سرادر سوداگر رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به دلیل ایست قلبی در گذشت. یاد و خاطره همه قهرمانان عرصه جهاد را گرامی می داریم.

ادبیات
144409_591.jpg

در آخرین روزهای سال ادبیات ایران یکی از بزرگترین وزنه های خود را از دست داد. مرگ سیمین دانشور در 18 اسفند امسال کام دوست داران ادبیات را در روزهای پایانی سال تلخ کرد. اما علاوه بر دانشور که سالیان سال در ادبیات ایران زیست امسال سال مرگ یکی از شاعران جوان و اتیه دار ایران بود. مرگ دلخراش غلامرضا بروسان و همسرش الهام اسلامی که هر دو از شاهران آتیه دار ایران به حساب می امدند یکی از اخبار تلخی بود که در نیمه آذر امسال منتشر شد. علاوه براین ابراهیم یونسی مترجم و نویسنده و فریدون فریاد، شاعر و مترجم شعرهاي يانيس ريتسوس نیز از حمله در گذشتگان امسال ادبیات ایران بودند.

ورزش
144410_526.jpg

هنوز هم ورزش ایران نمی تواند بهت مرگ ناصر حجازی، دروازه بان افسانه ای و مرد بزرگ فوتبال ایران را باور کند. حجازی که چند سالی با سرطان دست و پنجه نرم می کرد در دومین روز خرداد امسال دار فانی را وداع گفت و هواداران خود را در غم بزرگی تنها گذاشت. حضور چند هفته ای هواداران او در برابر بیمارستان اسیا و دعا برای سلامتی او تنها بخشی از کارهای عجیبی بود که هواداران برای عقاب آسیا انجام دادند اما دست تقدیر این مرد دوست داشتنی فوتبال را از میان ما برد تا فوتبال ایران یکی از اسطوره هیا خود را از دست دهد. اما یکی از عجیب ترین اتفاقات ورزشی و حتی حوزه اجتماعی ماجرای قتل روح الله اداشی، یکی از قوی ترین مردان ایران بود که در روز 26 تیر امسال و در یک نزاع خیابانی به دست یه نوجوان اتفاق افتاد. بررسی این سطح از خشونت در احتماع ایران در هفته ای که چندیدن و چند قتل مشابه و دلخراش رخ داده بود زنگ خط را برای همه به صدا در اورده بود ولی هرچه بود یکی از قوی ترین مردان جهان در سال نود رخ در نقاب خاک کشید. مراسم اعدام قاتل دادشی هم یک از اتفاقاتی بود که از دیدگاه اجتماعی قابل بررسی است. اما تابستان تلخ ورزش ادامه داشت وبابک معصومی، مهاجم تیم ملی فوتسال ایران که او هم چند سالی را با سرطان دست و پنجه نرم می کرد در یکی از روزهای مرداد ماه امسال درگذشت تا فوتبال ایران یکی دیگر از دروازه بان های خود را در این سال از دست دهد.

خانواده شهدا
144411_210.jpg

در یکی از روزهای آخر شهریور امسال مادر سردار شهید جهان ارا به دیدار فرزندش شتافت. مادر شهیدان سید محمد، سید علی و سید محسن جهان‌آرا سالها بود که ‌از بیماری آلزایمر رنج می‌برد‌ و ‌در روزهای اخیر دچار مشکل قلبی و تنفسی نیز شده بود. رهبر انقلاب به مناسب در گذشت مادر شهیذ جهان آرا پیامی صادر نمودند و درگذشت این بانوی صبور را به بازماندگان و همرزمان این شهدای عزیز تسلیت گفتند. اما امسال سالی بود که ننه علی پس از سال ها به دیدار فرزنذ شهیدش شتافت. مادری که گفته می‌شود نزدیک به بیست سال را در کنار مزار فرزندش در بهشت زهرا سپری کرده صبح سوم اسفند ماه در سن ۹۰ سالگی درگذشت. علاوه بر این دو مادر گرامی حاج ذبیح الله بخشی معروف به حاجی بخشی از اعضای معروف بسیج در دوران دفاع مقدس نیز امسال به دیدار حق شتافت. مراسم تشییع پیکر حاجی بخشی محلی برای حضور دوباره قدیمی های جبهه و جنگ بود.

سیاسیون
144420_874.jpgدر یکی از روزهای آغازین خرداد ماه امسال مهندس عزت الله سحابی از فعالان نهضت ازادی ایران و فرزند مرحوم یدالله سحابی پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

علاوه بر این حجت‌الاسلام حسین اسلامی، نماینده ساوه و زرندیه هم در شهریور ماه امسال به دیار باقی شتافت. حسین اسلامی نمایندگی مردم ساوه در دو دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت و همچنین وی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز بود.

اما در آبان ماه امسال خبر درگذشت مشکوک فرزند محسن رضایی در دبی منتشر شد. احمد رضایی فرزند ارشد محسن رضایی در بیست و دوم ابان ماه امسال در دبی و به طرز مشکوکی جان باخت. هنوز ابعاد مختلف مرگ ایشان پنهان مانده و پیگیری پرونده از سوی خانواده ایشان همچنان ادامه دارد.

در آخرین روزهای بهمن ماه امسال هم مریم بهروزی فعال و زندانی سیاسی دوران پهلوی نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی تهران و سه دوره دیگر و دبیرکل خانه زینب نیز دارفانی را وداع گفت.

سینما و تلویزیون

در آغازین روزهای سال نود، رضا صفدری، یکی از مجری های قدیمی و مشهوز صدا و سیمای ایران درگذشت. صفدری در میانه دهه هفتاد برنامه جنجالی چراغ روی انتن برد که یکی از پر بجث ترین برنامه های تلویزیون ایران به شمار می رفت.


حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مهندسی کارشناس مذهبی رسانه ملی و رادیو معارف و عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی تیر ماه امسال بر اثر سکته قلبی در بیمارستان کسری تهران دار فانی را وادع گفت.


در 19 آذر امسال هم ميرمحمد تجدد بازيگر سينما كه به دليل سكته مغزي در بيمارستان بستري بود، درگذشت.


در دی ماه امسال هم عبدالله بوتيمار - بازيگر و دوبلور قديمي سينما – که از چند هفته پيش به‌دليل سكته مغزي در بخش آي سي يو بيمارستان فيروزگر بستري بود، ديروز از دنيا رفت.


منبع:تابناک
 

جدیدترین ارسال ها

بالا