افزایش ظرفیت درایو C

nima_dsnr

کاربر VIP
درایو C لپ تاپم پر شده
چجوری میشه از یک درایو کم کنم و به C اضافه کنم؟
با storage خود ویندوز میرم گزینه Extend Volume برای درایو C خاموشه

the_king

مدیرکل انجمن
درایو C لپ تاپم پر شده
چجوری میشه از یک درایو کم کنم و به C اضافه کنم؟
با storage خود ویندوز میرم گزینه Extend Volume برای درایو C خاموشه
اون گزینه وقتی فعاله که فضای خالی پارتیشن بندی نشده در کنار پارتیشن موجود باشه، که در حالت عادی که پارتیشن دیگری در کنارش هست، این فضای خالی پارتیشن بندی نشده وجود نداره.
باید حجم پارتیشن بعدی رو از ابتدایش کم کنید تا بین دو پارتیشن فضای خالی ایجاد بشه و بعد اون فضای خالی رو به انتهای :C اضافه کنید. اگه پارتیشن بعدی فضای خالی کافی نداره میتوانید ابتدا این فضای خالی رو از پارتیشن سوم کم کنید تا بین پارتیشن دوم و سوم فضای خالی ایجاد بشه و بعد به پارتیشن دوم اضافه اش کنید و بعد مجددا ... که بعضی نرم افزار های پارتیشن بندی اینکار رو بصورت Wizard ای خیلی ساده انجام میدهند که نیاز به انجام دستی مراحل نباشه.
توصیه می کنم یکی از نرم افزار های پارتیشن بندی مثل Paragon Hard Disk Manager رو بکار ببرید که در منوی Partitioning اش گزینه Express Resize مخصوص اینکار رو داره. و البته قبل از هر کاری اگه اطلاعات مهمی دارید ازش نسخه پشتیبان بگیرید.

nima_dsnr

کاربر VIP
فضای درایوهای دیگه رو میتونم به هم اضافه کنم
ولی درایو C هیچ درایوی کنارش قرار نداره
یعنی اگر به عکس پیوست نگاه کنید همه درایوها در Disk 1 قرار دارن و درایو C در Disk 0
با نرم افزارهایی هم نظیر miniTool امتحان کردم نشد
باید فضای Unallocated کنار درایو C در Disk 0 قرار بگیره که نمیشه

پیوست ها

• partition.jpg
    partition.jpg
    223.7 کیلوبایت · بازدیدها: 2

the_king

مدیرکل انجمن
فضای درایوهای دیگه رو میتونم به هم اضافه کنم
ولی درایو C هیچ درایوی کنارش قرار نداره
یعنی اگر به عکس پیوست نگاه کنید همه درایوها در Disk 1 قرار دارن و درایو C در Disk 0
با نرم افزارهایی هم نظیر miniTool امتحان کردم نشد
باید فضای Unallocated کنار درایو C در Disk 0 قرار بگیره که نمیشه
تا اونجایی که میدونم پارتیشن های سیستم و بوت رو نمیشه روی چندین دیسک پخش کرد و spanned volume ساخت. لذا نمی تونم بگم بیاید اون :Volume C رو Spanned کنید.
به همین جهت بهتره سعی کنید برنامه های نصب شده و پوشه های :C رو روی درایو های دیگه پخش کنید که کمی دردسر داره، ولی شخصا انجامش دادم.

از نظر فنی این امکان هست که فرضا روی :C یک فولدر C:\Program Files\Microsoft SQL Server ای باشه که عادی باز بشه و داخلشو ببینید و برنامه اش هم درست کار کنه، ولی عملا یکجور لینک باشه و
حقیقتا محتویاتش روی درایو :E ذخیره بشه و در واقع از فضای خالی :E استفاده کنه، نه :C. من شخصا برای لپ تاپم که SSD ام 128GB ای بود و گنجایش کافی برای همه برنامه هام نداشت همینکار رو انجام دادم.
این مثل Cut و Paste کردن عادی نیست، یک قابلیت خاص درونی سیستم فایل ئه که در حالت عادی در ویندوز انجام نمیدید.
سه تا ابزار لازم دارید، FolderSizes و Unlocker و SymMover

اولی ابزاری که درایو :C رو تحلیل کنه و بهتون بگه کدوم فولدر حجم بیشتری داره تا فولدر برنامه هایی رو جابجا کنید که ارزش جابجایی دارند، مثل C:\Program Files\Autodesk و غیره.
طبیعتا نباید فولدر های اساسی مثل C:\Windows و محتویاتش رو جابجا کنید، چون عملا امکانش نیست. روی زیر پوشه های بزرگ داخل C:\Program Files و C:\Program Files (x86) و C:\ProgramData که برنامه های بزرگ ساخته اند متمرکز بشید. ابزاری مثل FolderSizes اینجا بدردتون میخوره.
و فولدری که الان برنامه یا سرویسی از داخلش در حال اجراست رو هم نمی توانید منتقل کنید، باید End Task بشه و سرویس اش Stop باشه تا بشه منتقلش کرد. اینجا ابزاری مثل Unlocker بدردتون میخوره که بتوانید فولدری که امکانش هست رو راست کلیک کنید و Unlock کنید. در مورد بعضی فولدر ها مثل سرویس های آپدیت Adobe و فولدر نصبی ویروس کش ها به سادگی جواب نمیده چون برنامه هاشون راحت بسته نمیشه.
و نهایتا ابزار اصلی که میتونه همچین کاری رو انجام بده و از یک درایو فولدر یا برنامه ای رو به درایو دیگری لینک بده SymMover ئه.
فرضا من الان در درایو :D لپ تاپم یک فولدر SymMover دارم که خود برنامه ساخته و حدود 90 گیگابایت از محتویات درایو :C رویش لینک شده، هم در :C ظاهرا هستند که آیکونشون شبیه لینک ئه و هم خود محتویات در :D قرار داره. برنامه ها هم بدون مشکل کار می کنند.
sym.png

اما انجامش برای همه فولدر ها به یک اندازه ساده نیست، چون باید بعضی سرویس ها و برنامه ها رو بزور متوقف کرد تا بشه فولدرشون رو جابجا کرد.

nima_dsnr

کاربر VIP
بینهایت سپاسگذارم
با این تفاصیل فکر کنم باید یک سری از نرم افزارهای حجیم رو که امکانش هست پاک کنم
و از نو در یک درایو دیگه نصب کنم
این راه ساده تری هست

the_king

مدیرکل انجمن
بینهایت سپاسگذارم
با این تفاصیل فکر کنم باید یک سری از نرم افزارهای حجیم رو که امکانش هست پاک کنم
و از نو در یک درایو دیگه نصب کنم
این راه ساده تری هست
اگر بشه که قطعا، ولی بعضی نرم افزار ها و بعضی داده ها نه گزینه ای برای نصب با مسیر اختیاری دارند و نه اصولا با تغییر مکانشون قابل اجرا هستند.

جدیدترین ارسال ها

بالا