" اضطراریه"( روتوش عکس در 30 سال پیش چگونه بود؟)؟

aram@aram

New Member
سلام
می خوام بدونم در 30 سال پیش یه عکس رو چطور رتوش می کردند یا اصلا رتوش عکس وجود داشت ؟؟؟؟:-?
یا زمانی که کامپیوتر نبود عکس هارو روتوش می کردند؟؟؟؟ :-?البته روتوش نه به معنای امروزی ...
ممنون

آخرین ویرایش:

to remember sb

مدیر انجمن
اول اینکه برام جالب شده بدونم چطور همچین سوالی به ذهنتون رسیده ؟؟ و برای چی می خواین ؟
ولی تا جایی که من دیدم و شنیدم نه وجود نداشته !!!

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
البته بچه هایی که عکاسی بصورت خیلی حرفه ای و ریشه ای کار میکنن جواب این سوال رو بهتر میتونن بدن.

ولی خوب تا جایی که من میدونم رتوش عکس به عملیاتی میگن که در اون جزئیات ناخواسته یا مشکلات یک عکس برطرف بشه.

و از زمانی این کار رواج پیدا کرد که تونستن برای اولین بار یک عکس رو از طریق اسکن کردن عکس وارد کامپیوتر کنن.

بعید میدونم عمر رتوش عکس به 30 سال برسه. حتی زمان بچگی خودمون هم اگر یادتون باشه چیزی به اسم رتوش عکس وجود نداشت.

scup

Member
ببین....من یک سوال دارم....

میخوام بدونم که در 30 سال پیش چند درصد ایرانیان اصلا میدونستن کامپیوتر چیه که روتوش چی باشه!!!!؟؟؟؟

aram@aram

New Member
ممنون سارا جان
اگه دقت کرده باشین من گفتم روتوش نه به معنای امروزی منظورم این بود که وقتی کامپیوتر نبوده چطور ایراد های یک عکس و کم میکردن ؟؟
scup جان من این سئوال و از خودم در نیاوردم که شما تیکه میندازی :wink:

Saeed

Well-Known Member
اگه دقت کرده باشین من گفتم روتوش نه به معنای امروزی منظورم این بود که وقتی کامپیوتر نبوده چطور ایراد های یک عکس و کم میکردن ؟؟

عکاسی 30 سال پیش خیلی سخت بوده مخصوصا با اوون دوربین های ... !!! تنها کاری که می تونستن واسه اوون روتوشی که شما میگید بکنن این بود که قبل از عکس انداختن تمامی جزئیات رو بررسی کنن تا مشکلی تو عکس پیش نیاد.

موفق باشی :cool:

wild-man

Member
سلام من میدونم یه سری قلمهای خاصی داشتن باهاش این کار رو میکردن یه وسیله ای هم مثل ذره بین داشتن که باهاش عکس رو میدیدن البته با سایز خیلی بزرگتر اونهایی هم که توی این کار بودن چشمهاشون داغون میشد

aram@aram

New Member
ممنون wild -man جان منظورت از قلم چیه؟ اطلاعات بیشتری نداری ؟؟؟ می خوام بدونم مطمئنی از جوابت ؟؟؟
مرسی

wild-man

Member
والا قلمش مثل قلمهایی نیست که تاحالا دیدی یه چیزی بد شکلیه من توی یه آتلیه کار می کردم که صاحبش جد اندر جد توی کار عکاسی بودن اینم یه بار برام تعریف کرد

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
برای منم این موضوع قلم جالب بود.

ولی تا اونجایی که من دیدم بقول DrSaeed سعی عکاس همیشه بر این بوده که عکسی که میندازه بدون ایراد باشه.

به همین دلیل بوده که وقتی عکس مینداختن و کوچکترین ایرادی بوجود میومد ، دوباره از اول عکس میگرفتن!

در حالیکه در دنیای عکاسی امروز اگر مثلا فلاش دوربین درست عمل نکنه و عکس خیلی روشن یا خیلی تاریک بشه
مشکل چندان حادی نیست و میشه براحتی درستش کرد و مشکلاتی از این قبیل.

ALI4GHA

Member
البته بچه هایی که عکاسی بصورت خیلی حرفه ای و ریشه ای کار میکنن جواب این سوال رو بهتر میتونن بدن.

ولی خوب تا جایی که من میدونم رتوش عکس به عملیاتی میگن که در اون جزئیات ناخواسته یا مشکلات یک عکس برطرف بشه.

و از زمانی این کار رواج پیدا کرد که تونستن برای اولین بار یک عکس رو از طریق اسکن کردن عکس وارد کامپیوتر کنن.

بعید میدونم عمر رتوش عکس به 30 سال برسه. حتی زمان بچگی خودمون هم اگر یادتون باشه چیزی به اسم رتوش عکس وجود نداشت.
حدود ۱۵، ۲۰ سال پیش تو اصفهان من یه عکس سیاه سفید دادم برام رنگی کردن اونم با چه کیفتی ، بدون کامپیوتر حالا شما می گی روتوش با اومدن کامپیوتر بوجود اومده ؟

AVAXTM

Member
سلام
دقیقا همینطور که دوست عزیزمون هم گفتند یه سری قلم بوده که البته قلمشم خیلی خاص نبوده که اصطلاحا بهش میگفتند قلم روتوش ، كه از لحاظ ظاهر دقيقا مثل قلم معمولي هست !
نگاتيو عكس رو روي دستگاهي ميگذاشتند كه از پشت به نگاتيو نور ميتابونده و شما با هنر دست خودت ميتونستي قسمتهايي (‌مثل چروكهاي روي صورت ) رو كه ميخواستي رو سياه كني ،‌ البته نميدونم چقدر آشنائي داريد با نگاتيو ولي در همين حد بهتون بگم كه تو نگاتيو قسمت هايي كه تيره هست تو چاپ روشن و قسمت هاي روشن تيره در مياد!
و اون زمونها از اين تكنيك واسه رتوش چهره استفاده ميكردند !
اطلاعات بيشتري هم خواستيد در خدمتم ! :rose:

Saeed

Well-Known Member
البته نميدونم چقدر آشنائي داريد با نگاتيو ولي در همين حد بهتون بگم كه تو نگاتيو قسمت هايي كه تيره هست تو چاپ روشن و قسمت هاي روشن تيره در مياد!

avaxtm جان یه سوال ؟! اگه یه جا رو اشتباه انجام میدادند اوون موقع چی می شد ؟!؟!

hosienmax100

3D Artist
30 سال پیش زمان زیادی نیست ...

وختی در سال 63 الفرد توی فیلمی به اسم پرندگان از جلوه های ویژه استفاده میکنه یقینا ادیت یک عکس معمولی در اون زمان هم کار نشدی نبوده ..(فریم به فریم روی اون کار شد و نتیجه اینی شد که همه ....)

birdsSPLASH.jpg

موفق باشی

والا استفاده از قلم رتوش زیاد قدیمیم نیست !
من خودم وقتی بچه بودم ( فکر کنم 15 سال پیش ) یه جا عکس انداختم وقتی عکسو بهم داد دیدم رتوشش دستی بوده!

AVAXTM

Member
avaxtm جان یه سوال ؟! اگه یه جا رو اشتباه انجام میدادند اوون موقع چی می شد ؟!؟!

خب اگه کار خراب میشد چیزی به نام پاک کن وجود نداشت که بشه تصحیحش کرد به همین علت من در تاپیک قبلیم هم عنوان کردم که کیفیت رتوش عکس های قدیمی به مهارت عکاس برمیگشته !
توضیح : البته من صد در صد مطمئن نیستم که هیچی راه برگشتی وجود نداشته - مثلا احتمال داشته که با آب یا شاید مواد خاصی رتوش رو پاک میکردند !
به هر حال همیشه عکس های قدیمی حال و هوای دیگه ای داره که شاید به خاطر همین سختی هاش بوده !

AVAXTM

Member
30 سال پیش زمان زیادی نیست ...

وختی در سال 63 الفرد توی فیلمی به اسم پرندگان از جلوه های ویژه استفاده میکنه یقینا ادیت یک عکس معمولی در اون زمان هم کار نشدی نبوده ..(فریم به فریم روی اون کار شد و نتیجه اینی شد که همه ....)

birdssplash.jpg

موفق باشی

البته فکر نکنم که فریم به فریم روش کار شده باشه ! هنوزم هم اون زمان تکنولوژی کروماکی نبوده كه بخوان .... !
من فکر میکنم از یه ترفند خاص استفاده کرده باشه ! البته اگه بتونی یه تحقیقی بکنی و نتیجه رو همینجا بذاری خیلی خوبه ، همه هم استفاده ميكنن !
البته خودم يه حدسهايي ميزنم ولي ...... !

aram@aram

New Member
سلام
تو نگاتيو قسمت هايي كه تيره هست تو چاپ روشن و قسمت هاي روشن تيره در مياد!
و اون زمونها از اين تكنيك واسه رتوش چهره استفاده ميكردند
!

خیلی جالب بود...:rose:
تو یکسری از عکسا میدیدم چهره شخص خیلی صاف و تمیزه همیشه برام سئوال بود که چطور اون موقع که کامپیوتر نبود این کار و می کردند ؟؟؟ پس یکی از دلایلش همینه؟
درمورد رنگی کردن عکسا بیشتر توضیح میدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:)

آخرین ویرایش:

hosienmax100

3D Artist
البته فکر نکنم که فریم به فریم روش کار شده باشه ! هنوزم هم اون زمان تکنولوژی کروماکی نبوده كه بخوان .... !
من فکر میکنم از یه ترفند خاص استفاده کرده باشه ! البته اگه بتونی یه تحقیقی بکنی و نتیجه رو همینجا بذاری خیلی خوبه ، همه هم استفاده ميكنن !
البته خودم يه حدسهايي ميزنم ولي ...... !

از تکنیک روتوسکپی رو فوتیج ها استفاده شده این making of کاملشه حالا برا اونم که نشده بخونش جالبه
بخش special effect...

موفق باشی

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
ممنون از دوستان بابت اطلاعات خیلی جالبشون:rose:
منم حدد 9-8 سال پیش یه عکس دیدم که مال یکی از دوستام بود ، بعد عکاسی که گرفته بود ، عکس رو به یه صورتی در آورده بود که الان بهش میگیم Clone کردن تصویر ، که یه کپی از دوستم یه جای دیگه از عکسه هم بود... آتلیه هم نبود ، از این خیابونیا ... از کامپیوتر هم استفاده نکرده بود ، 5 دقیقه ای تحویل داده بوده:paint: مثل اینکه یه ماشین خاص یا همچین چیزی داشتن ، کسی راجع به همچین چیزی اطلاع نداره؟؟؟
موفق باشید:oops:

جدیدترین ارسال ها

بالا