آموزشهای گروهی <شماره 9> - عناصر و ابزار تبلیغات

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
خوب به پیشنهاد بچه ها قرار شد یه تاپیک بزنیم و درباره ی کلیه ی ابزاری که برای تبلیغات استفاده میشه صحبت کنیم.

این ابزار میتونه هر چیزی مثل کارت ویزیت - پوستر - بنر - فلکسی - بیلبورد - تراکت - سررسید - فولدر - بروشور - کاتالوگ و ... باشه.

شاید خیلی از بچه ها هنوز ندونن که مثلا برای طراحی یه بنر باید چیکار کرد؟!
11948904390.gif

یا برای طراحی یه فلکسی چه رزلوشن و سایزی لازمه؟
b7cgiyw4s6svvrpv2auz.gif

یا برای چاپ این چیزا چه کارایی باید انجام بشه.

من این تاپیک رو علی الحساب باز کردم. لطفا اساتید ادامه بدن منم سعی میکنم تا جایی که میتونم کمک کنم.

موفق باشید.
96j250efc012mixbvfsu.gif

weblogers

Member
خب یکی از اونا که مثال زدید مثلا ماییم

به ما یاد بدید برای یه بنر خوب تبلیغاتی چیکار کنم بهتر؟

GFX Master

خب یکی از اونا که مثال زدید مثلا ماییم

به ما یاد بدید برای یه بنر خوب تبلیغاتی چیکار کنم بهتر؟

خوب.
برای بنر یا کلا طرحهای لارج فرمت مثل فلکسی یا بیلبورد و ... که سطح بزرگی دارن معمولا رعایت کردن چند تا نکته لازمه:

1- بهترین روش برای طراحی این نوع کارا اینه که موقع طراحی سایز کار رو واقعی در نظر بگیرید.
یعنی اگر مثلا سایز بنر تون 2*1 متر هست سایز صفحه ای رو که میخواید طراحی کنید رو همون 2*1 بگیرید.

2- ظاهرا با در نظر گرفتن این سایز بزرگ این سوال پیش میاد که حجم داکیومنتی که کار میکنیم خیلی زیاد میشه.
ولی زمانی حجم زیاد میشه که شما رزلوشن رو بی جهت بالا گرفته باشید.
برای کارای لارج فرمت نیازی نیست رزلوشن خیلی بالا گرفته بشه.
این رزلوشن میتونه بین 40 تا 100 dpi باشه.

3- روش اینکه بدونیم رزلوشن رو چقدر بگیریم که کافیه باشه بیشتر از راه تجربه بدست میاد.
ولی چیزی که مشخصه اینه که هر قدر ابعاد کار بزرگتر بشه رزلوشن میتونه کمتر باشه.
و اینکه بالا یا پایین بودن میزان رزلوشن بستگی به فاصله ای داره که از زمین نصب میشه.
مثلا اگر شما قراره یه بیلبورد طراحی کنید که فاصله ش از سطح زمین حداقل 20-30 متر باشه
نیازی نیست رزلوشن بالایی انتخاب کنید. شاید همون مقدار 40 dpi کافی باشه.
یا مثلا برای یه بنر که قراره حداقل 1-2 متری زمین نصب بشه رزلوشن 100 یا حداکثر 150 کفایت میکنه.
یکی از بچه ها میپرسید که اگر رزلوشن رو مثلا 40 بگیریم کار پیکسل پیکسل میشه ولی به قول یکی از بچه ها
بیننده هیچوقت برای تماشای یه بیلبورد بینیش رو به بیلبورد نمیچسبونه. یعنی وقتی از فاصله ی دور اون طرح رو
نگاه کنه اصلا بنظر نمیاد که طرح پیکسل پیکسل شده.
computer1.gif

4- برای طراحی اینجور طرحها حواستون باشه که مد کار رو CMYK بگیرید تا رنگا بعد از چاپ خراب نشن.

5- حالا نوبت میرسه به چاپ. برای چاپ باید از دستگاههای چاپ لارج فرمت یا همون اوت در (Out Door) استفاده بشه.
این دستگاهها معمولا تا عرض 1.5 متر رو هم چاپ میکنن و طول هم براشون مهم نیست که چند متر باشه.

6- معمولا بنر رو اول روی یه سفره ی مخصوص جاپ میکنن و بعد روی طلق مخصوصی میچسبونن.
این سفره ها در برابر گرما و سرما و بارون و ... مقاومت زیادی دارن.

اینا یه سری اصول کلی درباره ی طراحی بنر و کلا کارای لارج فرمت بود.
اگر سوالی بود بفرمائید.

Hamid_ahmadi

Well-Known Member
اول باید تشکر کنم از لطف و زحمات ساراخانم به خاط تمام زحماتی که در این فروم میکشن خصوصا راه اندازی این تا‍پیک
دوم
من این تاپیک رو علی الحساب باز کردم. لطفا اساتید ادامه بدن منم سعی میکنم تا جایی که میتونم کمک کنم.

کاش بجز اساتید من هم می تونستم مطلبی بزارم که شاید به درد دوستان بخوره و استفاده کنن
یه سری تحقیقات توی این زمینه انجام دادم و یه چیزایی هم تجربی یاد گرفتم امید وارم بتونم اونا رو به دوستان اراپه بدم

سوم اصل مطلب
امروزه با فراوانی اجناس و تنوع در چا‍پ برای انتخاب یکی از موارد دچار سردر گمی میشویم . بعضی اوقات اصلا نمیدونیم کالای مورد نظر ما قابلیت چاپ به کدام شیوه را دارد یا در انجام کار چه نوع محدودیتهایی داریم . بعضی اوقات راههای مختلفی برای ارایه پروژه خود داریم اما نمیدانیم کدام شیوه مناسبتر است گاهی هم ارزان تر بودن چاپ اهمیت دارد و همینطور سرعت یا کیفیت و.....
وقتی عنوان تاپیک رو دیدم و حتی قبل از اون که راه بیفته به او ن فکر میکردم سوالاتی توی ذهنم بوجود اومد که فکر میکنم اگر به پاسخ تمامی این سوالات برسیم تاپیک پر باری خواهد بود
- آشنایی با شیوه های مختلف چاپ روی مواد مختلف مختلف
- چگونگی بهترین راه برای چاپ بر روی اجناس یا شکل خاص مورد نظرمان
- شناختن مواد مختلف و کاربرد آنها
البته این چیزایی بود که به نظر من رسید اما اگه دوستان هم همکاری کنند و در مورد موضوعات دیگه ای که از قلم افتاده بحث بشه به نتایج خوبی خواهیم رسید من هم تمام تلاشمومیکنم تا بتونم توی این بحث شرکت کنم و حد اقل در مورد همین موضوعاتی که نوشتم مبحثی رو ارایه بدم
موفق باشید
-

آخرین ویرایش:

hamed_3d_86

Member
اول باید تشکر کنم از لطف و زحمات ساراخانم به خاط تمام زحماتی که در این فروم میکشن خصوصا راه اندازی این تا‍پیک
دوم

کاش بجز اساتید من هم می تونستم مطلبی بزارم که شاید به درد دوستان بخوره و استفاده کنن
یه سری تحقیقات توی این زمینه انجام دادم و یه چیزایی هم تجربی یاد گرفتم امید وارم بتونم اونا رو به دوستان اراپه بدم

سوم اصل مطلب
امروزه با فراوانی اجناس و تنوع در چا‍پ برای انتخاب یکی از موارد دچار سردر گمی میشویم . بعضی اوقات اصلا نمیدونیم کالای مورد نظر ما قابلیت چاپ به کدام شیوه را دارد یا در انجام کار چه نوع محدودیتهایی داریم . بعضی اوقات راههای مختلفی برای ارایه پروژه خود داریم اما نمیدانیم کدام شیوه مناسبتر است گاهی هم ارزان تر بودن چاپ اهمیت دارد و همینطور سرعت یا کیفیت و.....
وقتی عنوان تاپیک رو دیدم و حتی قبل از اون که راه بیفته به او ن فکر میکردم سوالاتی توی ذهنم بوجود اومد که فکر میکنم اگر به پاسخ تمامی این سوالات برسیم تاپیک پر باری خواهد بود
- آشنایی با شیوه های مختلف چاپ روی مواد مختلف مختلف
- چگونگی بهترین راه برای چاپ بر روی اجناس یا شکل خاص مورد نظرمان
- شناختن مواد مختلف و کاربرد آنها
البته این چیزایی بود که به نظر من رسید اما اگه دوستان هم همکاری کنند و در مورد موضوعات دیگه ای که از قلم افتاده بحث بشه به نتایج خوبی خواهیم رسید من هم تمام تلاشمومیکنم تا بتونم توی این بحث شرکت کنم و حد اقل در مورد همین موضوعاتی که نوشتم مبحثی رو ارایه بدم
موفق باشید
-

خيلي خوبه
از اساتيدي كه صاحب تجربه اند رعوت ميكنيم كه تو اين تاپيك شركت داشته باشند
:D

Hamid_ahmadi

Well-Known Member
خب فکر میکنم تا بحث شروع نشده یه مقدمه ای در این خصوص لازمه
شناخته شده ترین ماده چاپی کاغذ است .اگه به اطراف خودتون نگاه کنید وسایل صوتی و تصویری اطرافتان - کامپیوتر - کیبورد و بقیه چیزها اثری از چاپ دارند که حداقل نام کارخانه سازنده بر روی اون درج شده است
اگه به یه فروشگاه بزرگ سر بزنید هر شرکتی به روشی بسته بندی خود رو اراپه داده است
آیا به این فکر کرده اید که مثلا لفاف بیسکویت چطور چاپ شده است - آیا شیوه دیگری برای چاپ اون وجود داره - کدام روش با صرفه تر و کدام روش زیبا تر است - آیا میتوان به جای چاپ مستقیم روی یک ظرف یک لیبل روی اون چسباند . جنس لیبل از چه چیزی باشد کدام جنس باصرفه تر است و...
خیلی خوب میشد اگه دوستانی که در این زمینه تجربه دارند توی این بحث شرکت میکردند و اون وقت بحث پر بار تری داشتیم

شاید بعضی از دوستان در مورد تکنولوژی های مختلف چاپ اطلاعاتی نداشته باشند پس خیلی خلاصه اونها رو مرور میکنم

تکنولوژی چا‍پ
۱- چاپ غیر تماسی شامل : عکاسی - چاپ حرارتی - جوهر افشان - چاپگر های مغناطیسی - یونو گرافی - الکتروفتوگرافی
۲ - چاپ های معمول شامل : گود - اسکرین - برجسته - لیتوگرافی

در عکاسی از کاغذ حساس - در چاپ حرارتی که خود شامل سیستم انتقال رنگ و سیستم تصعیدی است از ریبون یا فویل یا پودر رزین - در جوهر افشان که شامل غیر پیوسته و پیوسته است از مرکب حرارتی یا مرکب مایع - در چاپگرهای مغناطیسی از تونر مغناطیسی و در یونوگرافی و الکتروگرافی از تونر مایع و تونر پودری استفاده میشود

در تکنولوژی چاپ معمول هم از مرکب مایع استفاده میشود

اگر بحث سنگین نشده باشه در روزهای آینده در مورد اونا توضیح بیشتری خواهم داد

GFX Master

حمید جان مرسی بابت توضیحاتت.

فقط این نکته رو بگم. این تاپیک بیشتر هدفش اینه که درباره ی کلیات تبلیغات و اینکه چه کارایی انجام بدیم که تبلیغات بهتر و موثرتری داشته باشیم بحث میکنه.

آموزش گروهی قبلی (شماره 8) مربوط به چاپ بود و بهتره این مباحث تو همون تاپیک بحث بشه. یعنی انواع چاپ و مواد چاپی و ... جاشون تو همون تاپیکه. این رو هم بگم که آموزشهای گروهی هیچوقت قدیمی نمیشن و شما هم اگر این مطالب رو تو همون تاپیک دنبال کنید گمونم بهتر باشه.

تو این تاپیک هم سعی میکنیم ایرادای بچه ها تو طراحی کارای تبلیغاتی رو رفع کنیم و اگر بتونیم ایده های مناسبی هم ارائه بدیم.

hamed_3d_86

Member
بچه هايي كه تو كار تبليغات مثلا طراحي بنر ها پستر ها و بيلبوردها هستند خواهش ميكنيم تو اين مبحث شركت كنند
راستي اگه كسي اندازه ها و استاندارد اندازه ها رو تو اين موارد داره ممنون ميشم اطلاعاتشو در اختيار من هم بذاره:)

GFX Master

خوب حامد جان تا یه حدودی تو پستای بالایی درباره ی این موضوعا توضیح دادم.

کلا برای چاپ ابزار تبلیغاتی 2 روش وجود داره:

1- روش اوت در (Out Door) که به چاپ لارج فرمت هم معروفه که بیشتر با استفاده از پرینترهای مخصوص و دستگاههای پلات انجام میشه. کارایی مثل چاپ بنرهای بزرگ، چاپ سفره های فلکسی، بیلبوردای تبلیغاتی و کلا کارایی که طول و عرض بزرگی دارن از این روش چاپ استفاده میشه. تو این روش رزلوشن بالایی نیاز نیست. تو پستای بالا هم گفتم که هر چی ابعاد تصویر بزرگتر بشه و فاصله ی بیننده از طرح بیشتر باشه میتونیم رزلوشن رو کوچیک تر بگیریم.

چون در واقع رزلوشن یعنی تعداد پیکسلهای تشکیل دهنده ی تصویر در 1 اینچ مربع که واحدش هم PPI یا همون Pixel Per Inch هست که به صورت عامیانه بهش DPI یا همون Dot Per Inch هم گفته میشه.

حالا با این تعریف ما اگه مثلا رزلوشن رو 40 dpi بگیریم یعنی کار ما تو هر 1 اینچ مربع از 40 تا پیکسل تشکیل شده. یا وقتی کار 300 dpi باشه یعنی تو هر 1 اینچ مربع 300 تا پیکسل وجود داره.

با این توضیح متوجه میشیم که هر چی تعداد تعداد پیکسلها در 1 اینچ مربع بیشتر باشه قاعدتا کیفیت تصویر بهتر میشه. چون چشم انسان هم هر چقدر به یه طرح نزدیک تر بشه قدرت تفکیک این پیکسلها براش بیشتر میشه واسه همین لازمه که تو طرحهای کوچیک که قراره از نزدیک دیده بشن رزلوشن بالا و در حدود 300 dpi در نظر گرفته بشه. ولی طرحهایی که فاصله دورتری دارن چون چشم تفکیک پذیریش کمتر میشه میتونن رزلوشن کمتری داشته باشن و این کمتر شدن رزلوشن اصلا برای انسان محسوس نیست.

2- روش این در (In Door) یا چاپهای اسمال فرمت که همین پرینترهای معمولی و خونگی و دستگاههای چاپ افست و دیجیتال هستن و با اونا کارایی مثل بروشور و عکس و کاتالوگ و کلا طرحهای کوچیک و به اصطلاح رومیزی چاپ میشه. همونطوری هم که بالا توضیح دادم چون این طرحهای از نزدیک دیده میشن و سایزشون کوچیک تر میشه باید رزلوشن بالاتری داشته باشن.

البته من یه زمانی یه عکس با سایز 13*18 داده بودم برام چاپ کنن مسئول چاپ عکس عکاسی بهم گفت که رزلوشن رو برای چاپ عکس اگر 200 هم بگیرید کافیه. چون من خودم همیشه رزلوشن عکسام رو 300 میگرفتم. خودشون رزلوشن رو 200 کردن و چاپ کردن و اتفاقا کیفیت اصلا هم تغییر نکرد.

اگر سوالی بود که تو این پست جوابش رو نگرفتید بگید تا بیشتر توضیح بدم.

solartec

Member
با سلام خدمت دوستان
دوستان من اندازه کار ها مو یک دهم میگیرم (یعنی اگر کار من 2*1 متر هست من 20*10 cm و 300 dpi )

آخرین ویرایش:

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
computer1.gif
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hamed_3d_86

Member
از سارا خانوووم و بفيه بچه هايي كه تجربياتشونو در اختيار بقيه و من قرار دادن خيليييييييييييي ممنونم
اي كاش يه ليستس ميذاشتيد شبيه تمپلت هاي فوتوشاپ كه براي باز كردن فايلها يه سري پريست ها Preset يعني مثلا كاغذ A4
يا اندازه هاي ديگه رو داره ..
يعني بچه هايي كه تو بازار كار هستند و اين استاندارد ها در اندازه و وضوح تصاوير مربوط به مثلا پوستر ها و بنر ها رو دارن همچين ليستي رو قرار ميدادن بهتر نبود.....؟

بازم ممنون دوستان:lol::razz:

GFX Master

از سارا خانوووم و بفيه بچه هايي كه تجربياتشونو در اختيار بقيه و من قرار دادن خيليييييييييييي ممنونم
اي كاش يه ليستس ميذاشتيد شبيه تمپلت هاي فوتوشاپ كه براي باز كردن فايلها يه سري پريست ها Preset يعني مثلا كاغذ A4
يا اندازه هاي ديگه رو داره ..
يعني بچه هايي كه تو بازار كار هستند و اين استاندارد ها در اندازه و وضوح تصاوير مربوط به مثلا پوستر ها و بنر ها رو دارن همچين ليستي رو قرار ميدادن بهتر نبود.....؟

بازم ممنون دوستان:lol::razz:

خود شما هم میتونید اینکار رو انجام بدید. ولی بازم میگم باید سایز و رزلوشن برحسب نوع طراحی انتخاب بشه. یه موقع هست بنر شما باید با رزلوشن 40 dpi طراحی بشه یه موقع هست باید رزلوشنش 150 dpi باشه.

یا مثلا درباره ی پوستر. انواع و اقسام سایزها میتونه باشه. بستگی به نوع کار داره و نمیشه سایز مشخصی براش در نظر گرفت.

NAKOOT

Well-Known Member
یا مثلا درباره ی پوستر. انواع و اقسام سایزها میتونه باشه. بستگی به نوع کار داره و نمیشه سایز مشخصی براش در نظر گرفت.

استاندارها رو فراموش نکنیم !
هرکدوم سایز استانداردی داره ... مثلا پوستر رو 50×70 می گیرن استاندارد ...

GFX Master

استاندارها رو فراموش نکنیم !
هرکدوم سایز استانداردی داره ... مثلا پوستر رو 50×70 می گیرن استاندارد ...

آره شهرام دقیقا تو همین فکر هم بودم ولی بجز استانداردهایی که وجود داره مثلا شما میتونی سایز استانداری برای بنر بگی؟

بنر رو معمولا با توجه به فضایی که در اختیار دارن طراحی میکنن.

ولی درسته برای پوستر سایزای استانداردی مثل 50*70 یا 35*50 و ... وجود داره.

AMiR

Active Member
در مورد استند ها و پاپ آپ های نمایشگاهی هم توضیح بدید ممنون میشم

مخصوصا رزولوشن و سایز کار ، 1/1 باید کار بشه ؟

afsartala

New Member
سلام دوستان .
من به مدت 3 سال است که در کار چاپ کار میکنم وهر سئوالی که داشته باشید اگر بلد باشم جواب میدهم .
ضمنا با عرض معضرت از دوستم :
چاپ های لارج فورمت به چاپهایی گفته میشوند که ابعاد آنها در اندازه بزرگ وخیلی بزرگ باشد .
این نوع چاپ خود به دو بخش عمده In Doorو Out Door تقسیم میشوند.

چاپ های Out Doorشامل بنر ، فلکس ، استیکر مات پشت سفید ، استیکر مات پشت مات ، استیکر شیشه ای و...
هستند که اگر خواستید هر کدام را توضیح میدهم .

چاپ های In Door شامل silver , transparent, ...هستند که اگر خواستید تصویر را از نزدیک نگاه کنید به کار برده می شود

بعدا توضیحات بیشتری را میدهم .

solartec

Member
سلام
در صورت امکان در باره مدیا های که در چاپ لارج فرمت استفاده می شود دوستان توضیحات جامع بدهند.

GFX Master

بچه ها یه خواهشی که دارم لطف کنید درباره ی جزئیات چاپ تو این تاپیک و این انجمن صحبتی نکنیم.

چون فروم انجمن چاپ داره و اونجا درباره انواع چاپ و جزئیاتش بحث بشه بهتره.

تو این تاپیک قصد داریم فقط درباره ی طراحی ابزار تبلیغاتی و نکاتی که در طراحی باید رعایت بشه صحبت کنیم.

ممنون.

hamed_3d_86

Member
از سارا جان و Afsartala و بقيه دوستان ممنونم حق با شماست كه بسته به شرايط ممكنه اندازه ها هم تغيير كنند اما بقول nakoot
يه استاندارد هايي تو اين زمينه وجود داره كه رعايت ميشن درست ميگم؟

جدیدترین ارسال ها

بالا