آموزشهای گروهی : <شماره 5> : تایپوگرافی و کلیات و جزئیات خط

MAJOR

Well-Known Member
حد اقل اگه فینگلیش می نویسی درست بنویس تا بفهمیم چی میگی

hamid ir

Well-Known Member
حالا من اينجا هم يه مطلب ميزارم كه خوندشنش خالي از لطف نيست.
اين مطلب از صحبتهاي مجيد كاشاني هستش كه ميتونيد بيوگرافي ايشون رو در اينجا و كل مطلب رو در اينجا ببينيد.
قسمتي از صحبتهاي ايشون:
متاسفانه شمار زيادي از طراحان ايراني در زمره كساني هستند كه خواسته يا ناخواسته در ورطه <مد> قرار گرفته اند. اين مد گرايي هم ابتدا به ساكن دامنگير <شكل و قالب> آثار مي شود كه تا اينجاي كار چندان هرجي برآن نيست. اما فاجعه از آنجا آغاز مي شود كه مد و مدگرايي زهر نامريي اش را به <محتوا> ي آثار تزريق كرده و ايده‌ها و كاركرد‌هاي اصلي پوسترها را دچار پوكي مي‌كند. ‌

در ادامه اين اتفاق ناخوشايند رسانه اي مانند پوستر وظيفه اصلي خود را از ياد برده يا به صف ساير گونه‌هاي هنري مي‌پيوندد و يا تبديل به چيزي بي‌خاصيت مي‌شود كه از پوستر بودن تنها نام و شكلش را يدك مي كشد. ‌

به‌طور مشخص، پديده‌هايي مثل <ميني‌ماليسم> و <تايپوگرافي> از مواردي هستند كه گرافيك ايران بخصوص پوسترهايش را در چند سال اخير دچار خود كرده اند و مدتي است كه به مد تبديل شده اند

rezvan

New Member
میشه گفت از سر دلسوزی اینو گفته !
فقط حرف زدن نتیجه بخش نیست...مرد عمل باید بود!

mashreghi

Member
hamid ir جان ممنون اگر بازهم مطلب یا نمونه ای داشته لطف کن و برامون بگذار

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
میشه گفت از سر دلسوزی اینو گفته !
نمیشه گفت این از سر دلسوزیه. ولی یادمه یکی از استادا میگفت که تو خیلی زمینه های هنر امروز کار به جایی رسیده که باید براش دلسوزی کرد! حالا نه فقط تو زمینه گرافیک تو خیلی از زمینه های هنر.

فقط حرف زدن نتیجه بخش نیست...مرد عمل باید بود!
این اقای مجید کاشانی زمانی که ما وارد دانشکده هنرهای زیبا شدیم (ورودیهای 82) ایشون همون سال فارغ التحصیل شدن. یه سری از کارای ایشون رو که ما از نزدیک تو گالری دانشکده دیده بودیم واقعا کارای زیبایی بودن. پس ایشون علاوه بر اظهارنظری که داشتن مرد عمل هم هستن. یه سری از کاراشون رو هم که حمید لینک داده و میتونید ببینید. مثلا طرحش درباره استاد ممیز که همزمان بمناسبت فوت ایشون زده بود واقعا کار زیباییه.

silver wolf

New Member
شرمنده نمی دونستم اینقدر طرفدار داره !!!
Silver Wolf همون Rezvan قدیمی هستش... اون آیدی باطل شد

silver wolf

New Member
میشه در مورد دیفیس هایی که در خوشنویسی با هر خطی حالا که شده ، نستعلیق ، شکسته ، کوفی ، ثلث و... بزارین...والله من یه چندتا بسم الله در این مورد دارم، میزارم دوستان هم برای آشنایی لطف میکنن میزارن

silver wolf

New Member
البته بنده توی بخش دیفیس حروف یه چند خطی از درک خودم از این مقوله نوشته ام...گفتم شاید اینجا هم روی صفحه بیاد خالی از لطف نباشه...البته بنده بین اساتیدی که اینجا حضور دارن علمم قد نمیده...فقط به عنوان یک اماتور مطالب زیر رو عرض کردم.
=======
این لغت در کل به معنای بهم ریختن و از شکل و شمایل انداختن هستش!!!
چرا که با این کار حروف ها از شکل اصلی خارج شده و یه ترکیب جدید میگیرن. در اصل یک نا منظمی بر متن قالب میشه...
همونطور که همه میدونین طبق یک نظریه ( نمیدونم از کیه) در هر نامنظمی یک نظم وجود داره و همین عامل باعث ایجاد یک ناهمانگی بین اشکال جمله میشه و جمله دیفیس شده رو از بقیه متن جدا میکنه...
این کار با توجه به نوع مفهموم متن و مکان استفاده متغییر هستش...
مثلا جمله اگر عاشقانه، عارفانه ، مبهم و ترسناک! باشه میشه حالت این دیفیس کردن رو متناسب با کار عوض کرد.
این کار اکثراً در تیتر های جملات استفاده میشه...
امیدوارم توضیحات مقبول شده باشه.
در ضمن دیفیس کردن هیچ قائده و حالت مشخصی نداره ، بستگی به وزن و حالت ظاهری جمله داره.
ashegh-sheyda.JPG

hamid ir

Well-Known Member
یک سری مطالب دیگر از یونس عزیز(uona_casper) که میتونید این مطالبو اینجا بخونید و استفاده کنید

MAJOR

Well-Known Member
آقا دستت درد نکنه اگه بتونی نمونه کار های جدید رو هم برامون بزاری ازت متشکر میشم

mashreghi

Member
hamid عزیز مطلب مفیدی بود دستت درد نکنه . اگر از اون انجمن همسایه ( گرافیک پلانت ) اساتید نمونه کار دارن منتقل کن ببینیم

silver wolf

New Member
خیلی کامل و جامع بود...(البته بنده هم خیلی جاهاش رو نگرفتم!)
دستتون درد نکنه

hamid ir

Well-Known Member
والا فعلاً که نمونه کاری نیست ولی قراره یونس عزیز مطالب دیگه ای هم اضافه کنن

uona_casper

New Member
خواهش میکنم این ها فقط وظیفه منه که بتونم هنر آکادمیک رو به دوست داران گرافیک منتقل کنن تا اثر خوب را از اثر بد تشخیص داده و با آگاهی و اطلاعات اثری را برسی کنن
به هر حال ما در خدمتیم

MAJOR

Well-Known Member
hamid دمت گرم مامنتظر هستیم خیلی با حالی کاسپر از تو هم متشکرم

mehdi_php

Member
سلام به این سایت یه نگاهی بندازین http://afshinjah.com/poster.htm نوشته های روی کاتولوگ ها یا بنر ها رو ببینید من نمیدونم این فونت ها رو از کجا میشه گیر آورد البته اگه فونت باشه

جدیدترین ارسال ها

بالا