°°°°°°آموزش ساخت كره زمين با حالتي كاملا طبيعي°°°°°°

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Mandana

Active Member
با سلام
حتما همیشه وقتی میدیدن توی 3d max یا مایا طرحهای سه بعدی قشنگی با افکت نور و زیباییهای دیگه میسازن که تشخیص اونو از طرح طبیعی غیر ممکن میکنه به این فکر افتادین که شاید بشه یک همچین طرحی رو در فتوشا÷ هم درست کرد.این طراحی اونقدر آشونه که ممکنه شما هم مثل من تا یک ساعت دهنتون باز بمونه.انقدر سریع و انقدر زیبا و طبیعی؟نوبره والله.
حالا آموزش ساخت کره زمین همراه جو و اتمسفر رو میبینین.امیدوارم ازین آموزش استفاده کنین.
در ابتدا باید یک texture مناسب برای طرحمون انتخاب کنیم.من این یکی رو انتخاب کردم و خداییش هم خیلی طبیعی میشه.ولی اگه شما بخواین حالتهای دیگه ای به کره زمینتون بدین میتونین برین به قسمت سرچ تصاویر گوگل مراجعه کنین.البته همین تکستچر هم از گوگل انتخاب شده.

1.jpg

حالا این تکستچر رو در فتوشاپ باز کنین.همه اونو سلکت کنین و از قسمت Edit>define pattern اونو تبدیل به یک پترن در فتوشاپ بکنین.
حالا یک فایل جدید درست کنین.و رنگ سیاه رو برای foreground color انتخاب کنین.حالا با زدن کلیدهای Alt+Backspace تمام صفحه رو با سیاه پر کنین.حالا یک لایه جدید درست کنین.حالا ابزار Ellipse tool رو انتخای کنین.حالت دایره مانند رو انتخاب کنین و با نگه داشتین کلید Shift یک دایره تمام عیار بکشین.حالا این دایره رو با پترنی که درست کردین پر کنین.برای اینکار راههای مختلف وجود داره ولی برای اینکه بتونین بزرگ نمایی اونو کم و زیاد کنین بهتره از blending options استفاده کنین.حالا از قسمت pattern overlay پترن مورد نظر رو انتخاب کنین و با انتخاب سایز مناسب ok رو بزنین.
حالا دایره رو spherize کنین تا حالت کره به خودش بگیره.برای اینکار از منوی Filter گزینه disort>spherize رو انتخاب کنین و مقدار 100 بهش بدین.البته مقدار این کار به سایز کره شما هم بستگی داره.مثلا اندازه کره ای که من دارم روی اون به شما آموزش میدم 400 در 400 هستش برای همین چون یکبار کفایت نمیکنه بعد از اینکه مقدار 100 رو انتخاب کردم و ok رو زدم دوباره با زدن کلیدهای Ctrl+f فیلتر رو روش پیاده میکنم.حالا کمی شبیه کره شد نه؟

2.jpg

حالا شما ماده اولیه سیاره رو ساختین.حالا بیاین باهم اتمسفر و سایه اونو درست کنیم.
یک فیل جدید با اندازه 200 در 200 درست کنین(دقیقا با مقیاسی نصف فایل قبلی.فایل من 400 در 400 بود برای همین 200 در 200 رو انتخاب کردم)دوباره بکگراند رو با همون روش قبلی سیاه کنین.و یک لایه جدید بسازین.حالا دوباره با ابزار Ellipse tool یک دایره تمام عیار دیگه بکشین.و به اون یک رنگ قشنگ و زیبا بدین.من برای اینکار از رنگ 59A4D4 استفاده کردم.شما هم پس از پایان کار با من هم عقیده میشین که این بهترین رنگ برای این کاره.حالا دوتا کپی از لایه دایره آبی بگیرین و اونا رو با رنگ سیاه پر کنین.

3.jpg

4.jpg

لایه دایره آبی رو که قراره اتمسفر شما بشه انتخاب کنین....به قسمت Blending options برین و تنظیمان زیر رو روش پیاده کنین:

inner-shadow.gif

inner-glow.gif

owter-glow.gif

حالا کار شما باید چیزی شبیه این شده باشه

5.gif

...حالا به لایه سایه کارتون برین(دایره سیاه) و مطمُن بشین که سلکت نشده.برین به قسمت Filer>blur>gaussian blur و مقدار 50 رو بهش بدین.بازم تاکید میکنم بستگی به اندازه کارتون داره.لایه سایه(مشتمل بر دایره سیاه) در بالای دایره آبی قرار داشته باشه.ولی بهرحال باید طرحی بدین شکل داشته باشین:

6.jpg

حالا بر روی لایه سایه تون کلیک کنین و با زدن دکمه های ctrl+T و کشیدن اون به جهات مختلف...طرحی مثل طرح زیر بدست بیارین:

7.jpg

وقتی سایه بزرگتر از اندازه زمین باشه...وقتی این مراحل رو طی میکنین از گوشه ها میزنه بیرون.ولی وقتی نصف اندازه در نظر میگیریم بعدا میتونیم اونو بزرگتر کنیم.در قسمت آغازین کار شما این ناحیه دایره مانند سیاه رو میبینیم.روی لایه اصلی Ctrl+click کنین تا اونو بحالت سلکت شده در بیارین.حالا روی لایه سایه کلیک کنین...و در ابتدا دکمه های ctrl+c و بعد Ctrl+v رو بزنین.

8.jpg

حالا شما باید اتمسفر رو روی سیاهی ها ببینین.برای درست کردن این قضیه...یک لایه جدید درست کنین و لایه اتمسفر رو به اون لینک کنین.و با زدن دکمه های Ctrl+E اونا رو باهم merge کنین.حالا یک پاک کن با گوشه نرم انتخاب کنین و opacity اونو کم کنین(تقریبا 70-80)و شروع کنین به پاک کردن.آی کیفی میده...یواش.جوگیر نشین.باید شکلی شبیه این بدست بیارین:

9.jpg

این شد سیاره ما.حالا باید با تکستچری که ساخیتم به اون تکستچر بدیم.لایه تکتتچر رو به این فایل منتقل کنین(ازش گپی بگیرین)سیلره شما باید دو برابر ایندازه اتمسفر و سایه تون باشه.با ابزار free transform اندازه اونو درست کنین.وقتی اندازه اونو درست کردین...لایه تکستچر رو بین لایه اتمسفر رو لایه دیگه قرار بدین.
حالا به قسمت باحال کار میرسیم...که کار با blending modes هستش.من کار خودمو 5 بار duplicate کردم.البته بستگی به نظر خودتون داره و در این مورد محدودیتی وجود نداره.لایه اول رو بحالت normal بذارین باشه.لایه دوم و سوم رو بحالت multiply در بیارین.لایه چهارم رو به color dodge تغییر بدین و لایه پنجم رو به saturation.این قسمت رو بهتره خودتون تجربه کنین.لایه رو duplicate کنین و و ماده اولیه یا تکستچر اونو تغییر بدین.با آزمایش این قسمت به شاهکار های جالبی دست پیدا میکنین.
اینم از طرح آخر: 8)

12.jpg

موفق باشين

iman.prs

Active Member
خيلي جالب بود....الان نصف شبه...فردا ميام استفاده مي كنم!

Ghamnevis

Well-Known Member
اي ول آبتين !
بابا چشم منو دور ميبيني آموزش ميزاري كه نبينم ;)
خيلي خوب بود مرسي. حالي برديم ;)

بازم منتظرم

مخلصم
سايان

Ghamnevis

Well-Known Member
اي ول آبتين !
بابا چشم منو دور ميبيني آموزش ميزاري كه نبينم ;)
خيلي خوب بود مرسي. حالي برديم :)

بازم منتظرم

مخلصم
سايان

Mandana

Active Member
سرتون درد نكنه.ممنون از نظراتتون.الان ديگه حال آموزش نوشتن ندارم.بجاش فردا براتون 3 تا ميذارم.آخه خيلي توپن حيفه از دست بدين.
موفق باشين

Ghamnevis

Well-Known Member
خوب اگه فردا بزاري از دست ميديم.
بهتره با فاصله بزاري. اينطوري بيشتر استفاده ميكنند بچه ها.

به هر حال خود داني.

مخلصم
سايان

Mandana

Active Member
چشم.چي چي رو چشمتونو دور ديدم.شماها كه مثل خودم شبها هميشه تلپين.

jasoosk

Member
واقعا ايده قشنگي بود همينطور اجراي توپ.
خسته نباشي.

قربانت.
محمد.

iman.prs

Active Member
ديشب (بامداد امروز) عكسها ميومد...ولي الان نمياد همشون ضربدر مياد........):

Apollo

Active Member
قشنگن
خسته نباشي و دستت درد نكنه abtin_khosravi جان از اين همه تايپ و اون طرح و... براي ما

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا