●●● هنر طراحي PixelArt و شروع طراحي ●●● (قسمت چهارم)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Babak Sateli

Active Member
با سلام

اگر دوستان مقاله هاي قبلي من را مطالعه كرده باشند حتماْ به كلماتي مانند Pixel ، PixelArt ، Isometric آشنا مي باشند. ضمناْ يك پيش زمينه براي شروع طراحي توسط پيكسل را دارند. اگر موفق به مشاهده اين مقالات نشده ايد پيشنهاد مي كنم قبل از مرور اين مقاله ، آنها را مطالعه نماييد :

>|< ●●● هنر PixelArt ●●●
>|< ●●● هنر طراحي PixelArt به صورت Isometric ●●●
>|< ●●● هنر طراحي PixelArt و آماده سازي Photoshop ●●●

.
.
.

خوب در اين مقاله مي خواهيم طراحي را شروع كنيم.
بياييد تا از ساختن يك جعبه كه به صورت مكعب است شروع كنيم. يعني جعبه اي كه اندازه هاي اضلاع آن به هم برابر است. براي اين كار طبق روشي كه در مقالات قبل گفتم ابتدا يك خط به زاويه Isometric رسم مي كنيم كه اين زاويه همان 26.565 مي باشد. اگر مي خواهيد مي توانيد از فايلي كه من آماده كردم و در مقاله قبلي با نام (( ●●● هنر طراحي PixelArt و آماده سازي Photoshop ●●● )) گذاشته ام به عنوان خط پايه استفاده نماييد.

خوب ابتدا از بالاي مكعب شروع مي كنيم. به ترتيب يك خط با شيب زاويه مناسب مي سازيم. اين كار را من تنها و تنها با ابزار Pencil انجام مي دهم. به شكل توجه كنيد كه چگونه من قسمت بالايي مكعب را طراحي كرده ام.
pixel20.gif

سپس همين كار را براي قسمت پاييني مكعب انجام مي دهيم :
pixel21.gif

اكنون خطوط عمودي مكعب را رسم مي كنيم. دقت كنيد كه هنوز ما از همان ابزار Pencil استفاده مي كنيم و براي اين كار از هيج ابزار ديگري استفاده نمي كنيم.
pixel22.gif

خوب حالا نوبت به پاكسازي قسمتهاي اضافي مي رسيم. براي اين كار ابزار پاك كن را انتخاب كنيد و قسمتهايي كه قرار است در پشت مكعب قرار بگيرند و يا به عبارتي ديده نشوند را پاك مي كنيم.
pixel23.gif

در انتها ، نوبت به رنگ آميزي شكل مي رسد. چون شكل ما ساده است مي توانيد از ابزار Paint براي رنگ آميزي ابعاد مكعب استفاده نماييد. به شكل توجه كنيد :
pixel24.gif

pixel25.gif

.خوب اولين و ساده ترين شكل ما توسط هنر PixelArt طراحي شد. اين يك مكعب است كه با استفاده از پيكسل طراحي شده. اين اولين شكلي است كه هر هنرجو در رشته Pixel Design مي آموزد. تنها يك نكته در طراحي است مكعب مي ماند كه بايد براي شما عرض كنم ... دقت كنيد كه در طراحي لبه مكعب ما خط عمودي را در وسط محل برخورد خطوط ديگر قرار داده ايم. در اين حالت يك پيكسل در سمت راست و يك پيكسل در سمت چپ خط عمودي ما قرار مي گيرند. به شكل زير توجه كنيد .... تضوير سمت چپ همان طراحي ما است ... اما در تصوير سمت چپ محل برخورد دو خط اريب تنها شامل 2 پيكسل است ... بدين خاطر خط عمودي مي بايست به يكي از آنها نزديك شود . در اين حالت تنها يك پيكسل در سمت چپ و يا راست خط عمودي قرار مي گيرد كه در تصوير زير در سمت راست قرار داده شده است ...
pixel26.gif

حالا ممكن است برايتان سوال شود كه چه تفاوتي ميان اين دو حالت است ؟ به شكل زير توجه كنيد تا تفاوت را در عمل مشاهده فرماييد :
pixel27.gif

همان طور كه ملاحظه مي فرماييد در تصوير چپ خطوط عمودي در وسط محل برخورد خطوط اريب قرار گرفته اند. لذا فاصله اي ميان مكعب ها ديده نمي شود. اما در تصوير سمت راست ، خطوط عمودي در يك طرف محل برخورد خطوط اريب قرار دارند كه اين كار باعث شده در هنگام چيدن مكعب ها در كنار هم ، يك فاصله بسيار كوچك ميان آنها پديد آيد.

پس به خاطر داشته باشيد در هنگام طراحي چنانكه مايل نيستيد در هنگام چيدن تصاوير خود در كنار هم فاصله اي از هم داشته باشند ، حتماْ‌ خطوط عمودي را در وسط محل برخورد خطوط ديگر قرار دهيد تا از نظر زاويه 3 بعدي ، حالت درستي داشته باشند.

[align=center:763f23c28c]
pixel29.gif
[/align:763f23c28c]
PSD.GIF
در انتها براي شما مراحل ساخت اين مكعب را به صورت متحرك تهيه كردم كه از نظر مفهومي بيشتر براي جا بيافتد. ضمناْ فايل PSD حاوي اين مكعب ساخته شده را نيز مي توانيد (( از ایــنــجــا )) دانلود كنيد.

در مقاله بعدي به شما نشان مي دهم تا چگونه اين مكعب و كلاْ تصاوير پيكسلي را نورپردازي كنيد.

موفق باشيد.

Norik

Active Member
4 تا مقاله هم حرف نداشت
بازم ادامه بدين آقا بابک :wink:

سلام الان من از اول خوندم تا رسیدم اینجا توضیح دادنتون حرف نداشت
مرسی
من می خوام این مقالات رو بخونم و در مسابقه شرکت کنم
به امید روزی که اسم آوای دلتنگی رو جز برترین ببینید:d

Mandana

Active Member
لطفن از بالا آوردن تاپیک های قدیمی بدون علت خودداری کنین