Inception چالشی در واقعیت و رویا

Mohammad.983

Active Member
بنظرم نکته یا بهتر بگم تلنگری که نولان قصد داره با این فیلمش به ذهن مخاطب بزنه، تعریف مفهوم رویا و واقعیته. و اینکه جای ما الان دقیقا در کدوم یک از اینهاست. مضمونی که ریشه در تفکر و جریان پست مدرن در سینما داره و خیلی از فیلم ها و فیلمساز ها در 2دهه‌ی اخیر سعی کردن بهش بپردازند. اینکه اساسا واقعیت چیست و ما در کجای آن قرار داریم. ماجرای inception مخصوصا با آن پایان مرموز مفهوم و جایگاه واقعیت و رویا را نزد مخاطب به چالش می کشد. از کجا مشخص می شود ما در حال حاضر در کدام دنیا زندگی می کنیم، واقعیت یا رویا؟
غیر از این که وقتی از رویا وارد رویا(بخوانید دنیای دیگر) می شویم،تازه می فهمیم که دنیای قبلی واقعی نبوده!
اینکه inception داره پلات فوق العاده پیچیده و حساب شده ای هست شکی نیست. ولی صرف اینکه یک فیلم پلات پیچیده ای داره و دارای جلوه های ویژه خوبی هست دلیل بر شاهکار بودن یک فیلم نیست. این ویژه‌گی های ذکر شده تهش منجرب به تبدیل یک فیلم به یکی از بلک باستر های سال میشه که البته در مورد inception همین اتفاق هم می افته.
اما اینکه فیلم زیاد هم از طرف اسکار و گلدن گلاب و ... تحویل گرفته نمیشه دلیلش همین تکراری بودن سوالی که فیلم می خواد با دستان پیچیده اش مطرح کنه. متاسفانه فیلم نولان کمی دیر ساخته شد. سر و شکل کار پر از ایده های نو و جدید هست اما وقتی لایه های زیرین اثر رو بررسی می کنید دیگه خبری از اون طراوت نیست.
خود نولان هم گفته ایده این فیلم همزمان با memento به ذهنم رسید اما آن زمان اعتماد بنفس ساخت چنین فیلم بیگ پروداکشنی رو نداشتم.
شاید اگه نولان همون زمان یعنی حدود سال های 2000 این فیلم رو می ساخت جوایز به مراتب بیشتری رو ازآن خودش می کرد و اسمش به شکل دیگری در تاریخ سینما حک می شد.
فارق از این بحث به دوستانی که inception اولین فیلم نولانی بوده که دیده اند توصیه می کنم فیلم prestige و memento این فیلم ساز رو هم از دست ندند. فیلمهایی که از لحاظ زیرمتن بسیار نزدیک به Inception هستند

M Like Mother

کاربر متخصص فیلم سازی
سلام
من نقد فیلم نمی کنم . اما از این فیلم خیلی تعریف شنیدم. بالاخره دیشب فیلم رو دیدم. نمی دونم بخاطر تعریف بیش از حد بود یا چیز دیگه ای از فیلم خوشم نیومد. هر کار هم کردم پز روشن فکری بدم که عجب فیلمی خواب در خواب در خواب یا واقعیت در خواب در واقعیت یا هر چی. نشد که نشد پز بدم.

بدرود

Mohammad.983

Active Member
سلام
من نقد فیلم نمی کنم . اما از این فیلم خیلی تعریف شنیدم. بالاخره دیشب فیلم رو دیدم. نمی دونم بخاطر تعریف بیش از حد بود یا چیز دیگه ای از فیلم خوشم نیومد. هر کار هم کردم پز روشن فکری بدم که عجب فیلمی خواب در خواب در خواب یا واقعیت در خواب در واقعیت یا هر چی. نشد که نشد پز بدم.

بدرود

البته دوست عزیز این فیلم ربطی به اون اصطلاح خواب در خواب نداشت که بیشتر در فیلم های دیوید لینچ شاهدش هستیم.شاید در ظاهر از یک خواب وارد خواب دیگر می شیم اما در واقع جهان ها عوض می شند. همونطور که در دیالوگ نویسی هم سعی شده به این نکته تاکید کنند. بیشتر شک در واقعیت و مرز باریکش با رویا مد نظر بوده.
اما بهرحال هرکس سلیقه ای داره و نمیشه همه از یک فیلم خوششون بیاد. هر کسی فیلم رو با توجه به روحیات و سلایق و تجربیات خودش درک می کنه و باهاش ارتباط برقرار می کنه. و صرف اینکه عده زیادی با این فیلم ارتباط برقرار کردند دلیل بر این نمیشه شما رو هم حتما راضی کنه.
اما در مورد پز روشنفکری. چه شما از این فیلم خوشت بیاد چه نیاد ربطی به پزش نداره! درواقع همه اون کسایی که با این فیلم ارتباط خوبی برقرار کردند روشنفکر نیستند و برعکس کسانی هم که نقد منفی بر این فیلم داشتند تافته جدا بافته ای در عالم هنر نیستند!
من خودم در سینما فعالیت دارم(تدوینگر و صدابردار) و متاسفانه در فضای همین سینمای گل و بلبل تفکر غلطی رایج شده که عده زیادی تصور می کنند همه فیلم های مهم تاریخ سینما را باید دوست داشت.در حالیکه میشه حتی روشنفکر هم بود اما با دنیای کوبریک ارتباطی برقرار نکرد. میشه در سینما زیست کرد اما همشهری کین رو فقط در حد یک فیلم طلایه دار قبول داشت. اما متاسفانه ترس از اینکه تهمت بد فهمی باعث شده خیلی ها جرات این رو نداشته باشند راحت از فیلم های مورد علاقشون حرف بزنند.
کلا ما ایرانی ها نقاب زیاد به چهره می زنیم و از خودمون رو زیاد قبول نداریم!
زور می زنیم ویترین شیکی از خودمون می سازیم ولی در باطن ...
البته اینم بگم یه جو دیگه هم هست اونم اینکه جدیدا بعضی از جوانان عجول جویای نام متفاوت بودن رو در رد کردن هرآنچه مورد قبول جمعی بوده،می دانند.
همیشه عده ای از این ور بام و عده ای از آن ور بام سقوط می کنند
موفق باشی

جدیدترین ارسال ها

بالا