●◦● روند تولید انیمیشن یکی بود یکی نبود، سرزمین من ایران بود ●◦●

AVGHH

Member
سلام؛

ـ در 19 مردادماه ساخت پروژه پويانمايي «فرهنگ و تمدن ايران و اسلام» به كارگرداني روانبخش صادقي، در 100 قسمت 15 دقيقه اي بر اساس کتابي نوشته دکتر علي اکبر ولايتي كليد خورد. به گفته اميد نجيب زاده، تهيه کننده اين پويانمايي، کار تحقيق و نگارش اين اثر تقريباً 14 ماه به طول انجاميده و در اين مدت فيلمنامه بارها بازنويسي شده است. همچنين حدود 6 ماه نيز براي آماده سازي استوديو و پيش توليد زمان صرف شده است. پويانمايي فرهنگ و تمدن ايران و اسلام با تکنيک سه بعدي ساخته مي شود که در مجموع سه سال و نيم براي اتمام اين پروژه پيش بيني شده است.
کپی شده از پست 40 ام صفحه ی 4 تاپیک اخبار انیمیشن (داخلی)

چون منم تو ساخت این سریال هستم، فکر کردم شاید براتون جالب باشه تا روند تولیدش رو براتون تو این تاپیک بذارم.

بعضی از این اطلاعات تو همون بوده ولی دوباره برا اینکه اطلاعات پراکنده نباشه میذارمشون.

یه سری اطلاعات کلی درباره کار:
کل کار (بخش سه بعدیش) با مکسه، طراحی کانسپت و بکگراند و تکسچر و... هم فتوچاپ!
ریگ و انیمیت کاراکترا با کاراکتر استدیوس.
نماهای بیرونی رو با منتال رندر میشه و داخلیا با اسکن لاینه، ولی اسکن لاینش از اون اسکن لایناسا! خود آقای صادقی (کارگردان) نماهای داخلی رو نورپردازی میکنه رندراش در حد تیم ملیه!
دیگه بگم...

داستان (قسمت اول تا اونجا که من فهمیدم) درباره یه خواهر و برادر به اسمای بهمن و مریم هس که از تو جنگل میان خونه پدربزرگشون، هرچی میگردن پدربزرگ رو پیدا نمیکنن، بعد یهو یه اتفاقای عجیب غریب میافته و... (این داستان ادامه دارد...)

AVGHH

Member
سلام دوباره؛

انیمیت قسمتهای اول و دوم تموم شده و امروز فردا میره برا رندر، از انیمیت قسمت سوم هم 7، 8 تا پلان دیگه بیشتر نمونده.
وقتی 5 قسمت اول سریال آماده شد قراره پخشش شروع بشه که طبق برآوردها تا آخر شهریور انشاءالله 5تای اول تمومه.
کل زمان ساخت هم 3 سال و نیم هست.

دیگه بگم براتــــون...
فعلا کلا 5 تا انیماتور کار میکنن، که احتمالا برای جلوتر که تعداد کاراکترا بیشتر میشه انیماتورام بیشتر میشه.
آهان یه چیز دیگه، کاراکترای بهمن و مریم اول یه چیز دیگه بودن که عوض شدن. یعنی کلا طرحشون عوض شده.
دیگه چیز جالبی یادم نمیاد.
موفق باشید :دسته قل:

آخرین ویرایش:

.:. soroosh .:.

Active Member
خیلی خوبه و ممنون از توضیحات و خبر .
فقط یه چیزی امکانش هست چند تا شات بزارید تا ما هم با حالت کلی کار و سطح اون آشنا بشیم .
موفق باشید .

AVGHH

Member
سلام آقا سروش؛

ببین اونجا شبیه یه پایگاه نظامیه! دوربین مدار بسته و دزدگیر و 1000 تا جنگولک دیگه. :یه کله زرد در حال غُلو کردن:
کامپیوترایی که ماها باهاشون کار میکنیم جز مانیتور هیچ وسیله دیگه ای برای خروجی نداره. USB هاشم قلفه قلفه!
کلا یعنی اینکه شرمنده تم، باید تا شهریور صبر کنی. :یه کله زرد شرمنده:
به صورت کاملا اتفاقی یه اسکچ از یکی از کاراکترای فرعی الان رو فلشمه که اونم کاملا اتفاقی فراموش شد پاک شه! (خودم نه ها! من اهل این کارا نیستم، داده بودمش به کاراکترسازمون(!) اون یادش رفت)

ولی خیالتون راحت، اونایی که من دیدم به نظرم خیلی کاره مردیه! مثلا یه پلان از جنگل بود که محیط جنگل کامل مات پینتینگ بود کاراکترا سه بعدی، خیلی قشنگ شده بود.
به نظرم اگه کار خیلی خوبی (نسبت به کارای دیگه داخلی) نباشه مطمئنا کار ضعیفی هم نیست.

موفق باشید :rose:

AVGHH

Member
سلام؛

انیمیت قسمت سوم هم پنجشنبه تموم شد و شنبه قراره استوری بورد قسمت چهار بیاد برا انیمیت. چون کار افتاده تو تولید منم باید صبح ساعت 9 تا شب ساعت 9 (یا حتی بعضی روزا 10) بمونم انیمیت کنم! قبلا فقط شنبه، سه شنبه، پنجشنبه ها میرفتم ولی الان باید به غیر از این روزا روزای دیگه هم بعد دانشگاه یا قبلش برم شرکت، بد بخت شدم، تازه باید شامم بدم!
4fvgdaq_th.gif

رندر نماهای خارجی که با منتاله حدودا هر فریمش 50 ثانیه طول میکشه، علتشم اینه که محیط خارج (به غیر از ویلای پدربزرگ و حصار دورش و گل و منگلای دور و برش) همه مات پینتینگه.

آخرین ویرایش:

AVGHH

Member
سلام؛

بالاخره یه حرکت پیکساری زدم! :)
یادتونه که یه بار دیگه یه حرکت پیکساری زدم و لو رفت و مجبور شدم حذفش کنم...؟ اینبار موفق شدم.
یه پلان هس که بهمن با تلفن بیسیم شماره تلفن بابابزرگشو میگیره...
نـــه...، شماره موبایل منو میگیره!! :D
خوشبختانه این دفعه کسی چیزی نفهمید و گیر نداد.

یه چیز دیگه، برا کامپوزیت از پریمیر استفاده میشه.
یه چیز دیگه ی دیگه، تا آخر قسمت سه فقط دو تا کاراکتر هستن، مریم و بهمن، از قسمت 4 پدربزرگ و راننده و... وارد میشن.

موفق باشید. :rose:

animations

Active Member
...
یه چیز دیگه ی دیگه، تا آخر قسمت سه فقط دو تا کاراکتر هستن، مریم و بهمن، از قسمت 4 پدربزرگ و راننده و... وارد میشن.

یعنی پلانهایی که الان می دن انیمیت کنی، حداکثر دو تا کاراکتر توشونه؟! :shock:
اساسا حسودیم شد. :D

آقا، دقیقه ای باهات حساب می کنن؟ اگه اشکالی نداره، می گی چقدر؟

AVGHH

Member
یعنی پلانهایی که الان می دن انیمیت کنی، حداکثر دو تا کاراکتر توشونه؟! :shock:
بعضی پلانا فقط حرکت دوربینه!!

آقا، دقیقه ای باهات حساب می کنن؟ اگه اشکالی نداره، می گی چقدر؟
باورت میشه هنوز نمیدونم چقد قراره بدن؟!
برا هر مدلی 15 تومن، ولی پلانارو نمیدونم، پلانیه نه دقیقه ای و ثانیه ای.

اساسا حسودیم شد. :d
انشاءالله بهترش گیرت بیاد، هیچی کاراکتر نداشته باشه! :d

:Mohsen:

کاربر باتجربه
برا هر مدلی 15 تومن، ولی پلانارو نمیدونم، پلانیه نه دقیقه ای و ثانیه ای.
اين بحث مادي بد جوري رفته تو پاچه من، ببخشيد توي شلوار من!
هر مدلي كه انيميت ميكني خصوصياتي داره؟ يك انسانه يا ...؟ بعد اونوقت 15 تومن ميدن؟
ريگ شدس يا ريگشم ميكني؟
يه مقدار توضيح بده برامون

آخرین ویرایش:

AVGHH

Member
منظورم از هر مدل انیمیتش نبود ساختش بود.
قیمتای ساختم اینه:

مدل معمولی اکسسوار (وسایل) 15 تومن
مدل محیط و فضا 100 تومن
کاراکتر 100 تومن

تمام اینا باید uvw اش هم گرفته بشه.

AVGHH

Member
سلام بچه ها؛
چقد دلم براتون تنگ شده بود. یکی دو هفته سرم بدجوری شلوغ بود وقت نداشتم حتی پ.خ. هامو جواب بدم (از محسن بپرسین :wink: )

حق الزحمه انیمیت تو این کار اینجوریه، انیمیتهایی که احتیاج به اصلاح نداشته باشن دقیقه ای 65 تومن، اونایی هم که احتیاج به اصلاح دارن به نسبت کم میشه.

چن روز پیشا آقای صادقی و یکی از خانمهایی که اونجا نمیدونم چیکارس داشتن صدای شاهد میذاشتن برا قسمت اول، جاتون خالی من که پشتم بهشون بود نمیدیدنم، غش کرده بودم از خنده!

دیروزم آقای اردشیر ... (یادم نیس، عظیمی، عظیما، اعظمی،...) (همون دوبلور باحاله که چشمای زاغ داره و وسط سرش یه ذره کم موئه و تو یکی دوتا برنامه هم مجری بود) اومده بود که حدس میزنم برا دوبله باشه، چون همونطور که گفتم صدای شاهدم گذاشتن روش.

چن روز پیشا که پلانای قسمت چهار آماده نشده بود برا انیمیت، آقای برهان (سرپرست انیماتورا (بالاخره معادل فارسیشو یافتم!)) گف حالا که بیکاری بشین یه کاری بکن، خانم قشقایی (یکی از انیماتورا) یه صحنه رو بهش دادم همینجوری بزنه توام بزن ببینم چجوری میشه.
یه صحنه بود (برا سریال نبود) که بهمن روی نیم لوله (از اونا که اسکیت بازا روش میپرن و جفتک میزنن) باهاس حرکت میکرد. خلاصه من زدم و برهان (پویا برهان) دید و کلی خوشش اومد، گفت تایمینگش (منظورش همون زمانبندی بود!) خیلی خوب شده، صحبت میکنم بذارن از رو دستگاه برش داری به عنوان نمونه کار برات بدرد میخوره، اگه اینطوری شد اینجام میذارم، بعد آقای صادقی هم دید گفت خوب شده، آفرین! (خودمونیم، چه خاطره ی مسخره ای!)

دیگه بگم براتون...
جامون رو هم عوض کردیم، الان همه انیماتورا (5 نفر) تو یه اتاقیم.
قسمت اولش رو هم دیدم من، نماهای جنگل کار خیلی قشنگن، حتما ببینین.
آهان یه چیز دیگه هم اینکه من از قسمت سوم وارد انیمیت شدم.

همین...

موفقتر باشین همگی :rose:

animations

Active Member
...
گفت تایمینگش (منظورش همون زمانبندی بود!) خیلی خوب شده، صحبت میکنم بذارن از رو دستگاه برش داری به عنوان نمونه کار برات بدرد میخوره، اگه اینطوری شد اینجام میذارم، بعد آقای صادقی هم دید گفت خوب شده، آفرین! (خودمونیم، چه خاطره ی مسخره ای!)
...

ایول AVGHH جان...
تایمینگ واقعا برای انیماتورها مهمترین قسمته. انیمیشن های ایرانی، اکثر حرکاتشون اسلوموشنه. آدم می خواد سرش رو بکوبه به دیوار با شاهکارهای تایمینگشون... باز وضع اونهایی که اول دو بعدی و دستی کار می کردند، بعد رفتند سه بعدی بهتره. بابا ایول به تو...

می گم... اگه کل کاراکتر رو ندادن بهت (که بعید نیست ندن) لااقل اجازه بگیر که فقط حرکتش رو save کنی بیاری با خودت. بعد مثلا روی یه بایپد بذاریش و یه preview بگیری ازش.

...
حق الزحمه انیمیت تو این کار اینجوریه، انیمیتهایی که احتیاج به اصلاح نداشته باشن دقیقه ای 65 تومن، اونایی هم که احتیاج به اصلاح دارن به نسبت کم میشه.
...

پس دیگه حسودی نمی کنم بهت. با این حساب می ارزه که بعضی از پلان ها فقط حرکات دوربین باشه. :wink:

AVGHH

Member
ایول avghh جان...
تایمینگ واقعا برای انیماتورها مهمترین قسمته. انیمیشن های ایرانی، اکثر حرکاتشون اسلوموشنه. آدم می خواد سرش رو بکوبه به دیوار با شاهکارهای تایمینگشون... باز وضع اونهایی که اول دو بعدی و دستی کار می کردند، بعد رفتند سه بعدی بهتره. بابا ایول به تو...
بابا تو که خودت اینکاره ای، کارمو میذارم اینجا میخندی بهم.

می گم... اگه کل کاراکتر رو ندادن بهت (که بعید نیست ندن) لااقل اجازه بگیر که فقط حرکتش رو save کنی بیاری با خودت. بعد مثلا روی یه بایپد بذاریش و یه preview بگیری ازش.
اگه اینجوری شد حتما میذارمش شمام یه نظری بدین، چون نظر بچه های مجید آنلاینم برام خیلی مهمه (وای پسر، عجب مرام و تو این یه جمله به منحصه ی ظهور گذاشتم!) :دال

پس دیگه حسودی نمی کنم بهت. با این حساب می ارزه که بعضی از پلان ها فقط حرکات دوربین باشه. :wink:
جدا راس میگی، من از آرش زرین (یکی دیگه از انیماتورا که تو خیلی از شرکتای انیمیشن از جمله حور کار کرده) پرسیدم دستمزد چه جوریاس گف دقیقه ای 150 تومن متوسطشه!

ولی خوبی ای که برا من یکی داره اینه که دارم یه سری قلق یاد میگیرم که عمرا تو صد تا کتابم نمیتونستم اینارو یاد بگیرم، تازه به خودمم ثابت شد که منم میتوانم!
اصلا از نظر پولی انیمیت برام نمیصرفه، من تو یه هفته اگر مدل شیت آماده باشه، کم کم 14، 15 تا مدل میتونم بزنم که حدودا میشه هفته ای 210 تا 225 تومن ولی انیمیت اصلا از این خبرا نیس. چون هم وقتگیره هم وقتگیره!

راستی تو انیمیت سه بعدیم میکنی؟ اگه نه دوبعدی چی؟ اگه نه پس چی؟!
چقد میگیری برا انیمیت؟

animations

Active Member
چقدر شکسته نفسی و لطف و مرام و عرق ریزون و اینا... :D

...
راستی تو انیمیت سه بعدیم میکنی؟ اگه نه دوبعدی چی؟ اگه نه پس چی؟!
چقد میگیری برا انیمیت؟

انیمیت سه بعدی رو با مکس می زنم، دو بعدی رو با flash . تجربه های دیگه هم داشتم راجع به انیمیشن، ولی بیشتر بازی بازی بوده. نمی شه واقعا بهشون گفت کار... :cool:

شرکتی که الان براش انیمیت سه بعدی می زنم، دقیقه ای صد تومن حساب می کنه. بطور متوسط توی هر پلان سه تا کاراکتره. حالا بعضی وقتها کمتر، بعضی وقتها بیشتر. متوسط هر پلانم تقریبا 6 - 7 ثانیه ست. ولی پلانهای ثابت، یا اونهایی که فقط حرکت دوربینه رو معمولا به من نمی دن. اونها رو می ذارن برای کسی که لی اوت می چینه.

یکی از همکارام که یه جورهایی آچار فرانسه شرکت بود می گفت درآمد ریگ کردن از همشون بیشتره. هم سریعتر پیش می ره، هم پولش بیشتره.

من اگه منظم کار کنم، درآمدش خوبه. ولی بازم بستگی به سطح توقع کارگردان داره. برای ما قیمت پلانهای ادیت خورده با تایید شده ها یکیه. مهم خروجی نهاییه. یکی از کارگردانهامون که خودش انیماتور خفنی بوده، پوستمون رو می کند. گاهی تا چهار بار یه پلان رو می فرستاد برای ادیت.

شنیدم چند تا از شرکتها تا دقیقه ای 200 تومن هم حساب می کنن، ولی تا حالا راهم نیافتاده اون طرفها. خوبیش اینه که اینجایی که هستم هتله. اصلا مهم نیست کی برم، کی بیام، چند روز برم. جدیدا هم که کار رو دادن که توی خونه انجامشون بدم (منم تنبلیم می یاد). :D

:Mohsen:

کاربر باتجربه
شنیدم چند تا از شرکتها تا دقیقه ای 200 تومن هم حساب می کنن، ولی تا حالا راهم نیافتاده اون طرفها. خوبیش اینه که اینجایی که هستم هتله. اصلا مهم نیست کی برم، کی بیام، چند روز برم. جدیدا هم که کار رو دادن که توی خونه انجامشون بدم (منم تنبلیم می یاد). :D

شماها انگار وضعتون خيلي خوبه
خوب حالا كه اينطوريه بايد پاشيم بيايم تهرون، يه شب خونه avghh يه شب هم خونه animations كه ديگه اينقدر بهتون خوش نگذره:D
واللللل...ا
اينجا تو اراك ما پدرمون در مياد تا يه كاري ميكنيم بعد آخرشم بايد سر يه قرون پنج زار با كارفرما بزن بزن كنيم!!!

AVGHH

Member
شرکتی که الان براش انیمیت سه بعدی می زنم، دقیقه ای صد تومن حساب می کنه. بطور متوسط توی هر پلان سه تا کاراکتره. حالا بعضی وقتها کمتر، بعضی وقتها بیشتر. متوسط هر پلانم تقریبا 6 - 7 ثانیه ست. ولی پلانهای ثابت، یا اونهایی که فقط حرکت دوربینه رو معمولا به من نمی دن. اونها رو می ذارن برای کسی که لی اوت می چینه.
دمت گرم، نمیخوای یه ذره اطلاعات درباره کارتون بدی ببینیم چی هس؟ چه شرکتیه؟ کارگردان و ... کیان؟

خوب حالا كه اينطوريه بايد پاشيم بيايم تهرون، يه شب خونه avghh يه شب هم خونه animations كه ديگه اينقدر بهتون خوش نگذره:d
واللللل...ا
بفرمایین :دال

اينجا تو اراك ما پدرمون در مياد تا يه كاري ميكنيم بعد آخرشم بايد سر يه قرون پنج زار با كارفرما بزن بزن كنيم!!!
دم همتون گرم بابا! اینجوری باهاس بفهمیم شماها چیکار میکنین؟! خب توام بگو چی کار کردی و میکنی دیگه.

از امضا:
راستی سایه خدا اونورا میافته؟! تهران که همش آفتابیه!

تو کارمون یه طراح دوبعدی دیگه ام از چن روز پیشا اضافه شده که هنوز وقت نکردم اسمشو بپرسم (بس که سرم شلوغه! :یه کله زرد سر شلوغ!)

hosienmax100

3D Artist
از قانون اقتباس استفاده کنی کیفیت کار در چه حدی هست ؟

میتونی یه مثال بزنی بیشتر دوست دارم مدلسازی محیط و کاراکتر رو ببینم

thx

animations

Active Member
دمت گرم، نمیخوای یه ذره اطلاعات درباره کارتون بدی ببینیم چی هس؟ چه شرکتیه؟ کارگردان و ... کیان؟

باور می کنی خودمم درست نمی دونم؟؟ :D

اسم اصلی شرکت هست: پویانمایان امروز. ولی چند تا اسم دیگه هم داره.

بالای برگه های استوری برد که الان دستمه نوشته:

پروژه: افسانه پهلوان روشن
کارگردان: افکاری
سکانس 24
پلان: از 3 تا 14

این از اون پروژه های پیچوندنیه. کارگردانش زیاد سخت نمی گیره. بقیه بچه ها هم متاسفانه خیلی بد انیمیت کردن. منم زیاد خودم رو درگیر نمی کنم تا کار یه دست باشه. :lol:
موضوعش رو از یه افسانه ترکی گرفتن که مردم بر علیه پادشاه قیام می کنند. کاراکترها فانتزی اند. نماها و رنگبندیش خیلی خوبه. همه کارهاش با مکس و چند تا پلاگینه. رندرش دوبعدیه.

این همه اطلاعاتم بود!! اعدام نشم خوبه...

Baloot3D

مسئول بخش سخت افزار سه بعدی
سلام به همه
AVGHH جان ما هنوز منتظر انیمیتت هستیما ، پس چی شد ؟ خیلی دلم می خواد سبک انیمیتتون رو ببینیم ، تو ذهنم یه چیزه خوف تصور می کنم که ان شاله همونجوری انیمیت شده .
مهبد جان، AVGHH نمی تونه از کاراش بذاره، شما لا ااقل یکی تو تا شات که می تونی قاچاقی بذاری ، ما که یواشکی یواشکی پروژ رو ترکوندیم ، شما هم یه حالی بده دیگه . منتظریما . . . :rose:

جدیدترین ارسال ها

بالا