یکپارچه کردن درایو های هاردی که وسطشون بد سکتور داره

khazook

New Member
سلام خدمت مهندسین عزیز
جاتون خالی 1 ماهه پیش لپتاپ نازنینم یه ضربه خورد و هارد لپتاپم بدسکتور انداخت (چون تمام قطعاتش توشیبا اصل بود فقط همین آسیب دید اینجا رو خدا رو شکر میکنم )
خلاصه اومدم با چند تا نرم افزار چکش کردم با HDD Regenerator هم چک کردم با چند بار کار کردن در نهایت معلوم شد که حل بشه نیست و کلا قسمت اول هاردم و چند جای دیگش بد بد سکتور انداخته
نقشه اش اینجور میشه فرض کرد
BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB (5.71GIG) BBB (57.2GIG) BBB (54.3GIG) BBB (5.2GIG

در کل چهار قسمت شده یه 5 گیگ دوتا حدود 55 گیگ و یه 5 گیگ دیگه که ما بینشون بد سکتور هست
حالا پارتیشن بندی کردم و یه باکس هاردم گرفتم تا ازین 100 گیگ استفاده کنم(هر چی باشه از یه فلاش 8 گیگ که واسه انتقال اطلاعات بهتره) اما مشکل اینجاست که اصلا جالب نیست که 4 درایو هست میخواستم ببینم راه حلی هست که یکپارچش کنم (یه چی تو مایه های RAID0 میشه اما به جای هارد ما درایو های یه هارد رو داریم )
چند تا سوال دیگه هم دارم که تیتری میگم دوستان اگه کمک کنن لطف میکنن

1- اصلا امکان داره سخت افزاری هارد رو تعمیر کنم (اگه ها که ببرم تا تعمیر کنن) اینم بگم که اون قسمت بد سکتوراش که چک میشه هارد یه صداهای خش و بوقی میزنه که نگو دلم برش کباب میشه بحالش گریم میگیره)
2- این هارد باکس ها (که البته من یه مدل ازین چینی هاش اسمش Wintech هست که usb3 هم هست گرفتم مدلشم اینه EX-MOB-8 Ext. Enclosure SATA 2,5" USB 3.0) اصل بدرد بخور هست یا نه میزنه این نصفه هارد رو هم می پرونه
3- برنامه های زیادی تو زمینه مدیریت هارد هستند که هیچ کدوم نمیتونن اینکارو (یکپارچه کردن درایو ها) انجام بدن، ترفندی سراغ ندارین از تغییر فایل سیستمی هارد و تغییر Master Table این حرفا ....

هر راحلی که میدونید بگید اینقدرام نا وارد نیستم منو تو یه مسیر هم قرار بدید میگردم باقیشو پیدا میکنم حتی اگه بدونم با باز کردن هارد شاید بشه کلا مشکلشو حل کرد بازش میکنم
کلا تشکر که این متن (درد و دلامو ) خوندید ...................... ممنون

the_king

مدیرکل انجمن
این هارد دیسک دیگه قابلیت اطمینان اش رو از دست داده، ممکنه امروز چیزی روش بنویسید که فردا قابل خوندن نباشه،
احتمالا به تدریج محدوده سکتور های معیوب اش گسترش پیدا می کنه، البته هد های درایو هم در معرض آسیب هستند،
به هیچ عنوان روی بقای این فضای سالم اش حساب باز نکنید.

تعمیر کردن هارد دیسک کلا مقرون به صرفه نیست، اگه بد سکتور ها معمولی و ناشی از عمر بالای هارد دیسک بودند
مراکز تخصصی ای هستند که تعمیرش کنند اما در مورد شما احتمالا باید سیلندر ها رو عوض کنند، معلوم هم نیست
بعد از تعمیر چقدر عمر می کنه. یک هارد دیسک سالم دست دوم بگیرید بهتره. اگر هارد دیسک تون معمولی باشه،
دور موتورش 5400 دور در دقیقه است، اگه بتوانید یک 7200 دور در دقیقه ای مثل Western Digital Scorpio Black
بگیرید بهتره چون سرعت هارد دیسک تقریبا 50 درصد بیشتر میشه.

هارد باکس های 2.5 اینچی چه چینی باشند و چه ژاپنی صرفا رابط داده هارد دیسک اند، هیچ تاثیر منفی ای ندارند.

khazook

New Member
این هارد دیسک دیگه قابلیت اطمینان اش رو از دست داده، ممکنه امروز چیزی روش بنویسید که فردا قابل خوندن نباشه،
احتمالا به تدریج محدوده سکتور های معیوب اش گسترش پیدا می کنه، البته هد های درایو هم در معرض آسیب هستند،
به هیچ عنوان روی بقای این فضای سالم اش حساب باز نکنید.

تعمیر کردن هارد دیسک کلا مقرون به صرفه نیست، اگه بد سکتور ها معمولی و ناشی از عمر بالای هارد دیسک بودند
مراکز تخصصی ای هستند که تعمیرش کنند اما در مورد شما احتمالا باید سیلندر ها رو عوض کنند، معلوم هم نیست
بعد از تعمیر چقدر عمر می کنه. یک هارد دیسک سالم دست دوم بگیرید بهتره. اگر هارد دیسک تون معمولی باشه،
دور موتورش 5400 دور در دقیقه است، اگه بتوانید یک 7200 دور در دقیقه ای مثل Western Digital Scorpio Black
بگیرید بهتره چون سرعت هارد دیسک تقریبا 50 درصد بیشتر میشه.

هارد باکس های 2.5 اینچی چه چینی باشند و چه ژاپنی صرفا رابط داده هارد دیسک اند، هیچ تاثیر منفی ای ندارند.
ممنون آره اطمینان که ندارم اما واسه انتقال اطلاعات میخوام ازش استفاده کنم البته تو این موضوع این رو هم در نظر میگیرم تا اطلاعاتم نپره
یکی گفت با pc3000 شاید بشه به نظر شما چی میشه (تو شیراز سراغ دارید ) (البته فکر کنم که نشه)یه 6 ماهی هم جوابم بده این قیمتا درست شه یه هارد بخرم واسه اطلاعاتم (واسه لپتاپ یه دست دوم جور کردم )
در مورد سیلندر اولای هارد رو قبول دارم چون هنگام ضربه لپتاپ روشن بود هد رو درایو c بود اونجای هاردم بد آسیب دیده جون نمیشه حتی چکش کرد از بس صدا داد ترسیدم بسوزه کلا ... اما بد سکتورهای بعد از اون نمیدونم میشه کاریش کرد یه اون قسمت یکپارچه شه یا نه

در مورد اون یکپارچه سازی نظری ندارید .......گیره اینم آخه حتی اگه بتونم یه تجربه شخصی هم روش پیدا کنم به نظرم ارزش داره

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا