یه کم کمک میخوام ! گیچ شدم !!!

سلام بچه ها
بجه ها من یه مدت چسبیدم به 3dsmax تا یه جاهایی پیش رفتم
ولی الان گیج شدم ! نمیدونم چه کار کنم از کجا دوباره شروع کنم.
تقریبا تا همین کارهایی که پیوست کردم پیش رفتم ! یه کم بیشتر !
تمام آموزش های Gnomon , Lynda و هر چی اموزش 3dsmax معروف تو نت هست رو من دارم !
نزدیک 30 تا DVD ! همرو دانلود کردم !
حالا شما چی رو معرفی میکنید ! کتاب ، فیلم آموزشی ، یا ....
مرسی از لطفتون !

پیوست ها

• 90.png
    90.png
    521.7 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • Payam A4 freeSpot - Copy.jpg
    Payam A4 freeSpot - Copy.jpg
    346 کیلوبایت · بازدیدها: 20
  • LG Logo Design.png
    LG Logo Design.png
    687.5 کیلوبایت · بازدیدها: 20
اول خودت رو پیدا کن!

سلام. چند نکته از یه آماتور

ما نخوردیم نون گندم. اما دیدیم که دست مردم!

اگه میرفتی توی گالری سه بعدی جای درست تری برای نقد و راهنمایی بود...

دوست عزیز اگه واقعا از لحاظ منابع آموزشی تأمین هستی و کارت یه جایی گیر کرده ،
(شرمنده ها) ولی حتما قدرت مشاهده و تحلیلت ضعیف شده و یا روند آموزشی رو به صورت یه الگو در ذهن نداری.

شما کار ساده ای که باید انجام بدی اینه که کارت رو به نقد دیگران بذاری
و
خودت دقت کنی که الفبای کار رو هر چه بیشتر و درست تر و عمیق تر یاد بگیری کارت بهتر میشه.

راهش هم اینه: کار خودت رو میذاری یه طرف و کار استادان رو در کلاس های بالا هم یه طرف، خب با یه تأمل کوتاه به نظر من، برای شما و همه دیگران! در همه قسمت ها خیلی جای پیشرفت میتونی داشته باشه:

1- سایه ها، مدلسازی، متریال، پلاگین ها، اسکریپتها، رندر، برنامه های جانبی یا مشابه، تکسچرینگ، یووی، براش مودلینگ، nurbs، ....و کلا توانایی کار با اابزار

2- بالابردن سطح آگاهی و توانایی هنری از شناخت هر چه بهتر حجم، رنگ، فضا، ترکیب بندی، حرکت، و بقیه مباحث هنر های تجسمی و نمایشی و بعد تازه اطلاعات تخصصی در زمینه مشخص برای رسیدن به یه جایی و سرگردان نشدن مثلا معماری یا کارتون انیمیشن

برای هر دو مشکل یه پیشنهاد دارم: پروژه های کامل رو نگاه کن.(بعضی وقتها چند صفحه html یا pdf یا چند عکس WIP خلاصه یه پروژه رو راحت تر انتقال میدن) ببین از کجاها استفاده شده و آخر کار چی تحویل داده.
هدف شما باید مهارتی باشه که اولا ضعف هنری و توانایی ذهنی توش نباشه و ثانیا بتونی هر شاهکاری رو شبیه سازی کنی و در آخر یه پله جلوتر بری و یه شاهکار منحصر به فرد و جدید بوجود بیاری.

با اون همه آموزش هم خودت رو گیج نکن چون وسواسی میشی و هیچکدومش بدردت نمیخوره. همه اونه رو بریز توی یه هارد یا کیف و بذار کنار بعد یه برنامه بریز و از اولویت های اصلی که میتونه مدلسازی قوی و رندر و متحرک سازی باشه پله پله و با یه برنامه منظم شروع کن و به بازشناسی عمیق تر همون مهارت های کامل نشده مشغول شو. ماشاءاله آموزش هم هر وقت خواستی هست. فقط اونوقت چون میدونی چی میخوای و به صورت عمقی درگیر شدی هم بهتر یاد میگیری و هم میدونی این کجای کارتو بهتر میکنه

دقت کن . چند سؤال؟
آیا الان میتونی یه پوستر با استفاده از توانایی سه بعدیت تهیه کنی؟ آیا میتونی برای یه بازی اکشن یا فانتزی یه کاراکتر و فضا بسازی؟ آیا روشهای رندر رئال رو بلدی، آیا میتونی خوب کاراکتر ها رو انیمیت کنی؟ آیا میتونی یه فضا رو عین خودش مدل کنی؟ ... خب این سؤال هاست که میگه من چه کاری میخوام یاد بگیرم و تا چه حد. بعدش کم کم سر نخ و راه شما معلوم میشه.

تازه یه سؤال هایی هم مثل اینکه مثلا وکتور دیسپلیس به چه درد میخوره هم بعد از اینکه شما همه چی یاد گرفتی بعدا پیش میاد چون نرم افزارها همینجوری دارن پیشرفت میکنند... منظورم اینه که اینقدرها کار زیاده که کل وقت شما رو میخواد بگیره.

انگیزه قوی ، مشاهده و نقد درست ، تقلید آگاهانه : این سه اصل برای شما بسیار حیاتیه و همشون از مقایسه کارت با بقیه بدست میاد... فقط به جایی میتونی برسی که چشمت افق اونو دیده باشه !

یاعلی

سلام
خیلی متشکرم از راهنماییت و یه کم کمکم کرد
یه جملت کاملا مچ بود با حال من " روند آموزشی رو به صورت یه الگو در ذهن نداری. "
الان من هیچ روندی رو ندارم واسه آموزش !
الان شما چی و پیشنهاد میکنید چه کتابی که برم بخرم یاد بگیرم مرسی از لطفتون

کس دیگه ای نیست به من کمک کنه که از چه مرجعی و از کجا دوباره شروع به کار کنم ؟؟ f1 میخواهم بچه ها کمک

ali_118

کاربر VIP
برادر این همه مرجع

شما هم که صفر نیستی

آموزش های طبقه بندی شده ی 3DTotal
بسیار خوب و مفید، تا هر سطحی هم بخوای داره

همون مجموعه های آموزشی که میگی داری، چرا با همونا کار نمیکنی ؟

یه جملت کاملا مچ بود با حال من " روند آموزشی رو به صورت یه الگو در ذهن نداری. "
الان من هیچ روندی رو ندارم واسه آموزش !
این چیزی که میخوای فقط حاصل تمرین زیاده، کار هیچ کتاب و کلاسی هم نیست که اینو بهت یاد بده

موفق باشی

آخرین ویرایش:

Sherlock_Holmes

Active Member
ببین دوست من این که شما احساس میکنی داری درجا میزنی نشون میده که بار مطالب تئوری که یاد گرفتی از میزان تمریناتت خیلی بیشتره..
نکته ای که الان سرش گیر کردی یه روند طبیعی توی رشد در هر زمینه ای هست.. حالا cg یا غیر cg فرقی نمیکنه مهم اینه که شما متوجه این موضوع شدید و این خیلی بهتون کمک میکنه..

به نظر من کاری که شما باید انجام بدی اینه که از این آموخته های جسته گریخته که جمع کردید استفاده کنید.. بهترین گزینه بهم برای منظم کردن و تثبیت این آموخته ها تمرین هست و بهترین تمرین هم پروژه گرفتن هست..
حین انجام پروژه ای که مجبورید به بهترین وجه انجامش بدید خیلی چیزها یاد میگیرید و احتمالا همون آموخته هایی هم که دارید براتون روشن تر میشه..

الزامی هم نیست که یک تیزر تلویزیونی بسازید.. میتونید با پروژه های خیلی کوچک اما جدی شروع کنید..

موفق باشید..

برادر این همه مرجع

شما هم که صفر نیستی

آموزش های طبقه بندی شده ی 3dtotal
بسیار خوب و مفید، تا هر سطحی هم بخوای داره

همون مجموعه های آموزشی که میگی داری، چرا با همونا کار نمیکنی ؟

این چیزی که میخوای فقط حاصل تمرین زیاده، کار هیچ کتاب و کلاسی هم نیست که اینو بهت یاد بده

موفق باشی

سلام
مرسی از راهنمائیتون
اون اموزش هایی که من دارم یه کم پیشترفتست ! یهنی اگه بخواهیم سطح بندی کنیم اگه من تو سطح 1 باشم اون تمرینات تو سطح 4 هستند من باید این چند سطح فاصله رو رد کنم ! تا اون تمرینات مناسب من باشه !
با این اوصاف این تمرینات که شما لطف کردید دادید مناسب هست ؟

توانایی مدیریت و اعتماد به نفس

بازم سلام.
شما علاوه بر نداشتن الگو متأسفانه گرفتار وسواس و ترس شدید.
ببین عزیز جان، آموزش و تاتوریال برای راه افتادنه،
برای اینه که اصول و ابزاری که گفته شده را در قالب مثال ببینی و نکته ها رو بچشی و با کار عملا درگیر بشی.
ولی اینجا یه مشکل پیش اومده و اون هم وابستگی شماست به آموزش!
شما باید همون طور که اساتید گفتن چند مطلب رو خوب تقویت کنی
1- به دانسته هات اعتماد کنی و با همون ها کار کنی
2- از پروژه های تعریف شده کوچک شروع کنی (دو تا حسن داره: خلأ های توانایی رو یکی یکی پر میکنی یعنی چیزی پشت سرت باقی نمیمونه و دیگه اینکه نکته ها و قلق های مهم و ظاهرا پیش پا افتاده رو عملا یاد میگیری)
3- همون طور که پشنهاد کردند آموزشهای 3dtotal ,واقعا کامله و به عنوان یه مرجع خیلی خوب برای خود من هم خیلی مفید بوده ولی مهم تر از اون دقت و تمرکز در پروژه های کامله... نگو که نمیدونم چیه...
چند تا مثال:
- ساختن یک کاراکتر و رنگ زدن اون
- ساختن یک آسیاب بادی
- ساختن یک دوچرخه
- متریال دهی به یه جعبه فلزی... بعد به یه میز چوبی ... بعد به یه دیوار ... بعد به یه ...
- رنگ آمیزی یه اسباب بازی یا یه ساختمون یا یه درخت یا آدم..
- انیمیت یه قورباغه ... اگه سخته یه آدم ... اگه سخته یه ماهی... اگه سخته یه توپ ... اگه آسونه یه چیز که خودت مناسب میدونی!
... این مثال ها و خیلی مثال های دیگه میشه توانایی های موردی که جداگانه باید کار کنی. ولی مهم تر اینه که شما توی یه پروژه کوچیک و نقلی بتونی یه سری از این تمرین ها رو با هم پیوند بدی و کار هنر انجام بدی... بازم چند تا مثال:
- دو تا کاراکتر که بچه 6 ساله هستند و دارند با همون قورباغه ها که ساختیم و به دو روش رنگ زدیم و یک رو چاق و دیگری رو لاغر گذاشتیم مسابقه گذاشتند: خب برای این کار شما مدلسازی میخواهید. رنگ آمیزی ، متریال دهی، ریگینگ ساده ، فضا سازی، انیمیت، کمپوزیت، نورپردازی.... خب یه پروژه که دوستان میگن یعنی همین . خب من شاید الان نتونم تموم اینو کارکنم . پس چه کنم؟
اینجاست که شما باید مدیریت و خلاقیت خودت رو به کار بگیری و اولا از توانایی خودت به هدف اصلی که مثلا نیاز کارفرمات هست یه پل بزنی (پیشنهادی بدی بر اساس توانایی خودت که اونو راضی کنه) یعنی بر اساس زمان، آموخته های قبلی، چیزهای جدید احتمالی یه معلوم که توی همین پروژه باید یاد بگیری یه روند برای خودت تعریف کنی.
خب مثلا تا حالا یادگرفتی کاراکتر پسر بچه ها رو مدل کنی پس این حله ولی نمیدونی قورباغه چه طوره. خب اینجا تجربه جدید داری که شاید توی هیچ آموزشی نباشه ولی مشابه خیلی چیزهای دیگه است. ایجا خودت تحقیق میکنی. راجع به حرکت و فرم و طراحی های بقیه از قورباغه و خودت یه قورباغه ای میسازی که بتونی حرکتش هم بدی( هنر اینه که توی پروژه خودت رو هماهنگ کنیو این کار هم خود به خود انجام میشه و همه اساتید هم شاهکارهاشون با یه تعریف مسأله شروع شده چه از طرف بقیه و چه خودشون) .... اگه قورباغه نشد یه جایگزین ساده تر میذاری (ولی به این راحتی ها عقب نشینی نکنی ها...!) بعد باید رنگ بزنی و ریگ کنی و متریال بدی و نورپردازی کنی و دوربین بکاری و نما بندی کنی و ... که تو هر پروژه انیمیشنی هست.

خب اینا همش روال کاره دیگه. این جنگل ها که میبینی همشون درخت هستند عزیز جون. شما به جای اینکه از بیست تا آموزش یه چیز یاد بگیری از یه آموزش ساده که یه روند رو مختصر توضیح داده میتونی بیشتر از بیست تا چیز یاد بگیری و با تلاش و تمرین و تحقیق خودت نکته های اون رو تکمیل کنی.

بازم یه پیشنهاد دارم. اگه مثل پیشنهاد های بقیه گوش نمی کنی نگم....(حالا میگم!)
شما فرض کن مجموعه آموزشهات رو گم کردی و تو رودرواسی یه پروژه ساده هم قبول کردی. حالا چه کار میکنی: داستان رابینسون کروزوئه رو شنیدی؟ ... کشتی اش غرق شد و توی یه جزیره افتاد و به تنهایی و دست خالی خودش رو اداره کرد... با همین اطلاعاتی که داریشروع کن. یه پروژه در نظر بگیر. یه دورخیز کن و ببین چیا میخواد. یه روند ساده ، ساده تر از اونی که من گفتم برای خودت بچین و شروع کن: هر سوالی که داشتی و هر جا گیر افتادی یادداشت کن و پرینت اسکرین بگیر... پروژه رو با همین وضع تا یه جاهایی پیش ببر مٍلا یه هفته اساسی سروکله بزن. بعد یه خبر خوب بهت میرسه و میگن آموزشهات پیدا شده.. میری و جواب سوالاتت رو از اونا یا سرچ اینترنتی در میاریو دوباری قسمت بعدی و یه خبر بد دیگه ...

بهت قول میدم اون سوال هایی که برات پیش میاد و با زحمت و درگیر شدن حل میشن فقط جذب خونت میشه . خودت رو سفت بگیر و کارت رو از همت و خوداتکایی و توکل شروع کن. آخه راهش همینه...

یا علی

خیلی متشکرم از راهنمائیتون
خیلی کمک کردید !
مثل اینکه شما یه کم از علم روانشناسی هم اطلاعات دارید ! :d
این کار ها رو انجام میدم
حتما نتیجه میده
متشکرم

Mehdi_Lover3dsmax

مسئول مدرسه گرافیکی سه بعدی
سلام

به نظر من شما باید او ل تعیین کنید توی چه زمینه ای از مکس می خواین کار کنید
و تصمیم خود تونو بگیرید و هدف خودتونو مشخص کنید بعد نسبت به اون هدف آموزش ها رو مشخص کنید
مثلا برای کاراکتر سازی اول باید ابزار های مدلیگ رو یاد بگیری بعد اناتومی و بعد از یه کاراکتر ساده شروع کنی
و در نهایت با نرم افزار های دیگه مثل zbrush کار کنی
بدون برنامه و هدف تمرین نکن چون به علت وسیع بودن مکس به نتیجه نمی رسی و از هر چیز یه خورده یاد می گیری

حالا اگه میخوای Vray رو یاد بگیری می تونی از دوره هایی که توی مدرسه گرافیکی گذاشتم استفاده کنی
این دوره ها برنامه ریزی شده و از ابتدا تا سطح حرفه ای هست
لینک مدرسه توی امضام هست

بهترین کار اینه که توی محیط مکس بچرخی .
یه مکعب بساز بشین 2 ساعت فقط نیگاش کن . ولی مکس رو نبند . چون این باعث نا امیدیت میشه . . ولی خوب هرچی بقیه بگن و خودت تلاش کنی هیچ تاثیری نداره . این دورانی که تو داشتی رو خیلی از کسایی که تری دی مکس یاد گرفتن داشتن و چندین تایپیک مثل این زدن و از خیلی ها سوال کردن . ولی به نتیجه نرسیدن . مکس رو باز کن و صبر داشته باش . انتظار نداشته باش که یهویی بهت یه صحنه توپ و عالی تحویل بده .
بشین چیزهایی که بلدی رو برای یک شاگرد فرضی تعریف کن و سعی کن به هر قیمتی یادش بدی:green:

آخرین ویرایش:
زمانی که شما رو فرم نیستید!

در تایید و تکمیل نکته ای که اشکان اشاره کرد:

:evil:
1- در هر دوره تکاملی دوران هایی ممکنه پیش بیاد که بهوشون میگن دوران رخوت، سستی، ...
این دوران در تاریخ شعر ، سیاست، دین، علوم تجربی پیش اومده و باز هم در دوران های بعدی زمان بهش میرسه...
زمانی که هیچ فعالیت چشمگیری و هیچ نقطه قوتی دیده نمیشه،
زمانی که بازده به شدت پایینه و به نظر از قبل و بعدش ضعیف تره.

:-<
2- در یه مفهوم متفاوت با دوران سستی، وضعیتی وجود داره که شما در اوج سرعت یهو میزنی تو خاکی!
انرژی فراوان شما جای خودش رو به بی حال میده.
انگار موقتا فلج شدین... یه مدتی تو این وضع هستین و بعد یه زمانی که دقیقا نمیدونید کی هست
(مثل زمانی که یه سرماخوردگی قدیمی بی سرو صدا خوب میشه)
با یه جرقه احساس میکنید که راه مرا میخواند. . .
انگیزه ، خاطرات خوش حرکت و امیدواری که از توجه به توانایی اثبات شده خودتون در گذشته در شما بوجود اومده،
همه شما رو هل میدن تا دوباره برید توی گود و بعد از یه دستگرمی سریع
مشکلات سد کننده قبلی، خیلی قد کوتاه میشن و راحت میشه ازشون گذشت.

:neutral:
خب به دوران اول میشه گفت دوران بیحوصلگی
و به دوران دوم میشه گفت نفس گیری(رفع خستگی)، نقاهت(ریکاوری)، جذب ناخودآگاه آمادگی و انرژی (تکاپوی ذهن)

اولی چیزه بدیه و دومی یه حال اجباریه. راه حل گذر از هر دو هم گرم نگه داشتن و همینجور استارت زدنه تا هر چه سریع تر به روال برگردی.(همون ور رفتنی که اشکان اشاره کرد)

نکته ای هم هست و اون هم دونستن اینه که این یه نقطه عطف توی تکامله. یه دوراهی که اگه درست باهاش برخورد نکنی یا باعث تصادف و خراب شدن ماشین تجربیاتت میشه یا به بیراهه میبرتت. انتخاب درست اینه که وقتی به مانع برخورد کردی با تدبیر و آرامش اون رو از راه کنار بزنی.

باید اینقدر همه چیز رو مرور کنی که مطمئن بشی که بعله من رانندگی بلدم. سماجت شما باعث میشه بعد از درست شدن دستگاهت هنوز جلوش نشسته باشی و وقتی قطار شروع به حرکت میکنه شما هم مسافرش باشی.

کارهایی که اینجا موثرند: اعتماد به نفس، توکل، مطالعه، آرامش، پشتکار...
همت بلند دار که...

خودم از این همه وراجی خسته شدم...!

یا علی

از تمام شما دوستانی که تلاش کردید به من کمک کنید خیلی تشکر میکنم !
یعنی یه کم تشکر هم کافی نیست ! با یه دکمه تشکر هم حا نمیشه ! ولی خیلی متشکرم ز تمام شما دوستان عزیز مخصوصا اقای borhani59 که از دید روانشناسی هم به موضوع نگاه کرد و به من کمک کرد !
خیلی ازتون متشکرم ! الان حساس میکنم بعد از یه کم فکر رو حرفهای شما بار بی حوصلگی و گیجی از من کمتر شده و بیشتر میتونم به جلوی خودم نگاه کنم !!
باز هم خیلی متشکرم از تمام شما دوستان
مرسی

جدیدترین ارسال ها

بالا