کیفیت شرینک پیوی سی در ایران چقدر است؟

Siamak Golriz

New Member
فیلم شرینک PVC (پی وی سی) مصارف بسیاری در بسته بندی محصولات و کالاها دارد. انواع مختلفی از پلاستیک بسته بندی وجود دارد.

مواد غذایی، قطعات خودرو، محصولات کشاورزی، لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و بسیاری کالاها و محصولات دیگر را می‌توان با شرینگ پی وی سی (PVC) بسته بندی کرد.رول شرینک, فیلم پی وی سی, پی وی سی استرچ, فیلم پی وی سی خشک, فیلم شرینک PVC, پلاستیک شرینک

شیرینک چیست؟

شیرینگ یکی از انواع بسته بندی بسیار پرکاربرد است. شیرینگ به معنای کشیده شدن و پوشش دهی است و معمولا برای بسته بندی چندین قلم از اجناس یک شکل در کنار هم و یا برای محافظت و بسته بندی شکیل استفاده می شود.

روکش پلاستیکی یا فیلم شیرینگ، قشایی نازک و پلاستیکی است. زمانی که این روکش در اطراف محصول بسته بندی قرار میگیرد و توسط دستگاه شیرینگ پک حرارت می بیند، مانند یک پک نایلونی به جداره بیرونی بسته بندی میچسبد.

کاربرد شرینک pvc
پلاستیک خود چسب یا همان شیرینگ پی وی سی اکثرا در محصولات صنعتی از قبیل پلاستیک قطعات الکترونیکی استفاده می شود . و در محصولات غذایی دارویی آرایشی نیز قابل استفاده می باشد .

یکی دیگر از کاربرد های این نوع از پلاستیک بسته بندی می توان به حمل و نقل آسان مواد تولیدی اشاره کرد.

شیرینگ pvc نفوز ناپذیر است ، یعنی اگر محصول بسته بندی شده با این ماده را در یک ظرف روغن بیاندازید محصول بسته بندی شده درون آن هیچ آسیبی نمی بیند.

این نوع فیلم در حرارت دمای بالای 20 درجه سانتی گراد عمل شیرینگ انجام می پذیرد لذا در دمای پایین 20 درجه باید نگهداری شود.

انواع فیلم شیرینگ پلی اتیلن
انواع فیلم شیرینگ پلی اتیلن از مواد پلی اتیلن سبک با ترکیب چند ماده شیمیایی دیگر از شاخه پلی اتیلن ها در عرض ھا و ضخامت ھای گوناگون ساخته میشود.

مقاله پیشنهادی: Final report on the safety assessment of polyethylene.

خاصیت نایلون شیرینگ که آنرا از دیگر نایلون ها متمایز می سازد، خاصیت جمع شوندگی آن در برابر حرارت است که مصرف کنندگان می توانند کالا و قطعات خود را به صورت کیپ و جذب در پوششی شفاف بسته بندی نمایند. انواع فیلم ھای شیرینگ پلی اتیلن به فرم ھای زیر دسته بندی می شوند:

رول ھای ساده یا روده ای:

مورد استفاده این رول ھا به این صورتی می باشد که مصرف کننده رول را در اندازه ھای دلخواه برش می دهد و کالای مورد نظر را داخل آن قرار می دهد و پس از بستن سر و ته کار قطعه را داخل دستگاه شیرینگ قرار میدهد که به واسطه ی حرارت دستگاه شیرینگ، نایلون به دور قطعه جمع شده و بدون پارگی یا چروک آن را در برمی گیرد.

رول ھای بقل باز:

این رول ھا اغلب در دستگاه ھای شیرینگ کابینی کاربرد دارند به صورتی که کالا را در بین رول باز شده قرار می دهند و وارد دستگاه می کنند.

رول ھای تک لا:

این رول ھا در دستگاه ھای شیرینگ دو روله کاربرد دارند به گونه ای که یک رول در بالا و رول دیگر در پایین دستگاه نصب شده و قطعه در بین ورق ھای باز شده قرار می گیرد و وارد دستگاه می شود.رول شیرینک پی وی سی
رول شیرینک پی وی سی (PVC shrink film) شیرینک پی وی سی ۲۰ میکرون ضخامت دارد. به صورت دو لا و از عرض ۱۵ تا ۶۰ سانت قابل تولید است.

از شفافیت بسیار بالا و کشسانی خوبی برخوردار است و به دلیل خود چسبندگی برای بسته بندی محصولات زیادی استفاده میشود مثل کابل و شیلنگ و درب و پنجره.

همچنین برای بسته بندی محصولات از ابزار بسیار ارزان مثل سشوار صنعتی میتوان بهره جست.

پی وی سی خشک یا سخت
رول های پی وی سی خشک در رنگهای شفاف ، آبی ،قرمز ،سبز و مشکی و در عرض های ۳۰، ۶۰ ،۹۰ و ۱۲۰ سانتی متر تولید و عرضه میگردد.

ویژگی رول پی وی سی خشک یا سخت
یکی از انواع فیلم های بسته بندی، فیلم PVC سخت یا (Rigid PVC Film) می باشد. که از آن در صنایعی چون بسته بندی دارویی، بسته بندی غذایی و…. استفاده می گردد.

چون فیلم PVC از خواص مکانیکی خوبی برخوردار بوده و همچنین در برابر بسیاری از مواد شیمیایی نیز پایداری خوبی از خود نشان می دهد در صنایع فوق کاربرد دارد.

رول های پی وی سی در مواد شیمیایی دارویی، بخش مواد غذایی، صنایع فنی و غیره استفاده می شود.

پی وی سی نرم
رول های پی وی سی نرم رنگهای شفاف ، مشکی و در عرض های ۱۱۳ و ۱۴۰ سانتی متر عرضه میگردد ضخامت این رول ها ۰٫۵، ۰٫۸ و ۱ ، ۲ ، ۳ تا ۶ میلی متر می باشد .و در دو نوع صنعتی و سردخانه ای ارائه می گردد.

ویژگی رول پی وی سی نرم
رول های پی وی سی نرم، محصولي است كه از تركيب مواد پليمری و مقاديري اضافه كننده بدست مي آيد و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگی) توليد مي‌شود.

از ويژگي های عمده اين محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغنی است به همين منظور در خيلي از مواقع به عنوان يک عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلي چادر ماشين) بكار مي رود.

از خواص ديگر آن نرمی و انعطاف آنست كه به آن قابليت دوخت پذيري و جوش خوردن (پرس) را مي دهد به همين منظور برای بسته بندی بسياري از اقلام و محصولات بكار مي رود.

بدلیل مقاومت بالای آن، به عنوان پرده های صنعتی در سردخانه ها استفاده میشود.

لیبل پی وی سی شیرینگ چیست؟
پوشش دهی توسط لایه نازک pvc به کمک حرارت و انقباض این لایه، شیرینگ کردن نام دارد.

این پوشش ها امروزه برای تبلیغ و معرفی بهتر محصول از حالت تک رنگ بودن خارج شده و به فراخور کالا دارای رنگ و لعاب شده است که لیبل شیرینگ نام دارد

و به جای استفاده از رول های نایلون شیرینگ ساده از این لیبل ها استفاده می کنند.

جنس شرینگ لیبل می تواند از دیگر موادی همچون PETG، OPP، PLAو یا EPS باشد.

لیبل پی وی سی شیرینگ یکی از روش پوشش دهی ظروف پلاستیکی پت و شیشه ای است.

لیبل های پی وی سی شیرینگ ضد آب بوده و در رطوبت تغییر رنگ نمی دهد. بسته به نوع استفاده این پوشش ها می تواند

سراسری و حتی، در بخشی از محصول مانند درب مورد استفاده قرار گیرند.

محصول مشابه: شرینک پلی الفیننایلون چیست؟
در صنایع پلاستیک تولید فیلمهای دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک ( LDPE ) تحت عنوان ” نایلون ” نامگذاری شده اند . نرمی و چقرمگی این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته و لذا تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور برای آنها به ارمغان آورده است .

کاربرد فیلم نایلون
_ کیسه های چاپی و تبلیغاتی

_ فیلم های شیرینگ

_ فیلم های بسته بندی

_ نایلونهای عریض

_ فیلم های کاوری

_ کیسه های مواد پتروشیمی

نایلکس چیست؟
چنانچه بخواهیم فیلمهایی از جنس پلی اتیلن با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه با روش فیلم دمشی داشته باشیم ، بهترین گزینه پلی اتیلن سنگین (HDPE ) میباشد. این فیلمها که نوعا” نیز خشک و ضربه پذیر هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندی پایین تری قرارمی گیرند ، به فیلم ” نایلکس ” معروف شده اند. بعضی از خواص مکانیکی نایلکس ها نسبت به نایلونها در محدوده پایین تری قرار می گیرد ( چقرمگی کمتر ، شکنندگی بالاتر ، شفافیت کمتر و …. ) و بعضی دیگر از رفتارهای آن ( توانایی تولید فیلم خیلی نازک ، تعداد در کیلوگرم ، مواد افزودنی کمتر و … ) دلایل اصلی تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور میباشند .

کاربرد فیلم نایلکس
_ کیسه های حمل میوه و موادغذایی

_ کیسه های فریزری

_ سفره های یکبار مصرف

_ دستکشهای یکبار مصرف

_کیسه های زباله

_ روپوش دندانپزشکی

سلفون چیست؟
سلفون نام مستعار فیلم های شفاف و شیشه ای بر پایه پلی پروپیلن میباشد که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سردهنده و به حالت آمورف درآمده است . فیلمهای سلفون دردمای محیط در حالت شیشه ای خود بوده و لذا رفتاری شکننده و مستحکم از خود نشان میدهند . از طرفی دمای ذوب بالاتر این فیلم نسبت به نایلون و نایلکس ، عده ای از کابردهای آن در محدوده های بالایی دما را افزایش داده است . در یک نگاه کلی باید گفت هریک از فیلم های نایلون، نایلکس و سلفون کاربردهای مخصوص خود را داشته و هیچکدام نمیتواند جای دیگری را پرکند .

کاربرد فیلم سلفون
_ بسته بندی موادغذایی و خشکبارو گل ها

_ پوشش های بسته بندی از نوع شفاف

_ روکش های میز منازل و رستورانها

_ اتوکلاو ضایعات بیمارستانی

_ پوشش کتابها و جزوات

مقاله پیشنهادی: Shrink Wrap
 

جدیدترین ارسال ها

بالا