انیمیشن "کوتاه مثل زندگی" ، کار مستقل من

arminAnim

کاربر متخصص
انیمیشن مستقلی که پاییز سال گذشته تمومش کردم.

ویدئوی کامل در آپارات

یک برش کوتاه از انیمیشن رو هم پیوست کردم

تولید این انیمیشن در نرم افزار 3Ds Max انجام شده، برای تدوین هم از Premiere و برای ساخت تکسچرها از Photoshop استفاده شده .در اندازه تصویر 1280*720 . این رو هم اضافه کنم که تمام مراحل تولید یک نفره و توسط خودم بوده. البته بجز پست پروداکشن مثل موسیقی و صداگذاری و ... .

پ.ن : توی این انیمیشن دنبال جزئیات تکنیکی یا عملیات پیچیده! نباشید. این کار یک کار ِ مینیمال هست که تمرکزش روی داستان و مفهوم زندگی ِ کوتاه هست.

پیوست ها

• Sequence 01_06250 low.jpg
    Sequence 01_06250 low.jpg
    86.4 کیلوبایت · بازدیدها: 27
  • Preview.flv
    4.5 مگایابت · بازدیدها: 105
آخرین ویرایش:
باورم نمیشه یه ایرانی می تونه به تنهایی همچین کاری بکنه!!!!

می تونم بگم با وجود سادگی ، عالی بود!!! عالی!!

حتی از تبلیغات سخیف تلویزیون ضرغام تی وی هم سطحش بالاتر بود!!
استاد می شه یه سری منبع به ما علاقه مندان هم معرفی کنید تا بتونیم وارد این عرصه بشیم؟؟؟
مخصوصاً کتاب به زبان فارسی در این مورد اگر هست لطفاً معرفی کنید . اینقدر منابع داین زمینه محدود هست که واقعاً به سادگی نمی شه شروع کرد.

البته باید حتماً زیر نظر استاد یادگیری رو ادامه داد ، ولی برای شروع باید از کجا شروع کرد؟؟؟ آیا هزینه ی خیلی زیادی نیاز هست؟؟

LinkinForEver

مسئول بخش برنامه ها و مسائل گرافیک سه بعدی
تبریک میگم امین جان خیلی خوب بود . فقط چیزی که این وسط یکم منو اذیت میکنه اینه که کار ما در زمینه ی گرافیک هست اما تاحالا ندیدم به متن ها و حالت ui یک انیمیشن دقت بشه ، نام ها و سازندگان رو میشه خیلی با حالت زیبایی و راحت ساختشون .

HR3D

کاربر فعال
وای داداش عالی بود ،من بسیار لذت بردم ، حس خیلی خوبی بهم داد این انیمیشن آخرش هم خیلی عالی بود ، امیدوارم انیمیشن های بیشتری رو از شما ببینم و لذت ببرم

یا علی :rose:

zorkari

Active Member
مرسی از شما .
با توجه به اینکه کار یک نفرست ، خیلی خوب بود .
در ضمن واقعا جای تقدیر داره که تونستی یک نفره چنین کاری رو استارت بزنی ، ادمه بدی و در نهایت تمومش کنی .
احسنت .

Amin 4D

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
آرمین جان تبریک مث همیشه خوب.
کاملش رو قراره برا جشنواره خاصی کار کنی یا نه؟
سیمولیت پارچت یه ایراد کوچولو داشت اون اولا. حیفه. تو کار نهایی درستش کن.

سلام
دست مریزاد آرمین جان
صدا گذاری را در کدام استودیو انجام دادی ؟
برای جشنواره بوده یا به صدا و سیما فروختی ؟

arminAnim

کاربر متخصص
خیلی جالب بود هاهاها:rose:

سپاس از شما..

باورم نمیشه یه ایرانی می تونه به تنهایی همچین کاری بکنه!!!!

می تونم بگم با وجود سادگی ، عالی بود!!! عالی!!

حتی از تبلیغات سخیف تلویزیون ضرغام تی وی هم سطحش بالاتر بود!!
استاد می شه یه سری منبع به ما علاقه مندان هم معرفی کنید تا بتونیم وارد این عرصه بشیم؟؟؟
مخصوصاً کتاب به زبان فارسی در این مورد اگر هست لطفاً معرفی کنید . اینقدر منابع داین زمینه محدود هست که واقعاً به سادگی نمی شه شروع کرد.

البته باید حتماً زیر نظر استاد یادگیری رو ادامه داد ، ولی برای شروع باید از کجا شروع کرد؟؟؟ آیا هزینه ی خیلی زیادی نیاز هست؟؟

ممنونم از این همه لطف شما خوشحالم که مورد پسندتون بوده. راستش همونطوری که گفتین برای یادگیری انیمیشن منبع متمرکز و جامعی وجود نداره یا حداقل من نمی شناسم . انیمیشن 20 درصدش منبع و آموزشه ، باقی ِ قضیه فقط و فقط تمرین و مشاهده است. برای مثال همین انیمیشن کوتاه مثل زندگی که بیشترش حالت های صورت هست، من برای یادگیری ِ این حالت ها یک جمله هم آموزش ندیدم و اطلاعاتم رو فقط و فقط با تماشای دقیق سایر انیمیشن ها بدست آوردم. من فریم به فریم انیمیشن شگفت انگیزان و رتتویی رو تماشا کردم تا ازشون یاد گرفتم. برای شروع توی همین سایت اطلاعات خوبی می تونید پیدا کنید (در بخش انیمیشن). بقول والت دیزنی اولین قدم هر کار اینه که حرف رو تموم کنیم و دست به کار بشیم. خلاصه اینکه تمرین و مشاهده ی دقیق بخش عمده ی یادگیری انیمیشن هست و هیچ راه حل میانبر یا آموزش فراگیری بطور رایگان نیست. براتون آرزوی موفقیت می کنم.

تبریک میگم امین جان خیلی خوب بود . فقط چیزی که این وسط یکم منو اذیت میکنه اینه که کار ما در زمینه ی گرافیک هست اما تاحالا ندیدم به متن ها و حالت ui یک انیمیشن دقت بشه ، نام ها و سازندگان رو میشه خیلی با حالت زیبایی و راحت ساختشون .

خیلی ممنونم از لطف شما دوست خوبم. در پاسختون باید بگم که من گرافیست نیستم و ادعایی هم در خصوص جلوه های بصری و گرافیکی ندارم، درواقع نمی تونم هم داشته باشم چون هرکسی توی یک زمینه ای مهارت کسب می کنه و از یک نفر نمیشه انتظار تخصص در همه ی زمینه ها رو داشت. در هیج مرحله از این کار من از گرافیست بهره ای نبردم و همونطور که گفتم کار یک نفره انجام شده. مسلما اگه گرافیست داشتم ، هم در متن کار و هم در تیتراژ می تونستم بهتر کار بکنم. من حتی طراح شخصیت هم نداشتم و شخصیت ها رو با آزمون خطا خلق کردم! با شما موافقم که می شد خیلی بهتر از این کار بشه اما محدودیت های بنده رو هم در نظر بگیرید.
سپاس از اینکه وقت گذاشتین و نظر دادین

وای داداش عالی بود ،من بسیار لذت بردم ، حس خیلی خوبی بهم داد این انیمیشن آخرش هم خیلی عالی بود ، امیدوارم انیمیشن های بیشتری رو از شما ببینم و لذت ببرم

یا علی :rose:

بسیار بسیار ممنونم از نظر لطف شما. سپاس از اینکه وقت گذاشتین و نظر دادین...

مرسی از شما .
با توجه به اینکه کار یک نفرست ، خیلی خوب بود .
در ضمن واقعا جای تقدیر داره که تونستی یک نفره چنین کاری رو استارت بزنی ، ادمه بدی و در نهایت تمومش کنی .
احسنت .

خیلی خیلی ممنونم از محبت شما . سپاس...

آرمین جان تبریک مث همیشه خوب.
کاملش رو قراره برا جشنواره خاصی کار کنی یا نه؟
سیمولیت پارچت یه ایراد کوچولو داشت اون اولا. حیفه. تو کار نهایی درستش کن.

خیلی ممنونم از لطف شما امین جان. راستش این کار برای جشنواره ی خاصی نبود. من خودم اون ایراد پارچه رو ندیده بودم! ممنون از نگاه تیزبین و یادآوری تون...

سلام
دست مریزاد آرمین جان
صدا گذاری را در کدام استودیو انجام دادی ؟
برای جشنواره بوده یا به صدا و سیما فروختی ؟

خیلی ممنونم از محبت شما دوست خوبم. صدابرداری توسط یکی از دوستان در انجمن سینمای جوان همدان انجام شده. این کار مستقل بود و برای جایی نبود و چشم داشت مالی هم نداشت. صدا و سیما اینطور انیمیشن های کوتاه و تک قسمتی رو نمی خره، البته امیدم به جشنواره ها بود که تا الان در جشنواره فیلم صدثانیه و جشنواره فیلم تصویر فرستاده شده اما هیچ کدوم این کار رو حتی به بخش غیر رقابتی هم راه ندادن! دلیلش رو هم نمی دونم! البته تا حدودی میشه حدس زد چرا، یکی بخاطر موضوعش ، یکی هم بخاطر مورد های منکراتیش، جشنواره های ما متاسفانه بجای اینکه تخصصی باشن، سلیقه ای هستن و کارهایی که باب میل و یا در جهت جشنواره شون نباشه تحویل نمی گیرن. به هر حال اینجا ایرانه دیگه....

LinkinForEver

مسئول بخش برنامه ها و مسائل گرافیک سه بعدی
خیلی ممنونم از لطف شما دوست خوبم. در پاسختون باید بگم که من گرافیست نیستم و ادعایی هم در خصوص جلوه های بصری و گرافیکی ندارم، درواقع نمی تونم هم داشته باشم چون هرکسی توی یک زمینه ای مهارت کسب می کنه و از یک نفر نمیشه انتظار تخصص در همه ی زمینه ها رو داشت. در هیج مرحله از این کار من از گرافیست بهره ای نبردم و همونطور که گفتم کار یک نفره انجام شده. مسلما اگه گرافیست داشتم ، هم در متن کار و هم در تیتراژ می تونستم بهتر کار بکنم. من حتی طراح شخصیت هم نداشتم و شخصیت ها رو با آزمون خطا خلق کردم! با شما موافقم که می شد خیلی بهتر از این کار بشه اما محدودیت های بنده رو هم در نظر بگیرید.
سپاس از اینکه وقت گذاشتین و نظر دادین

درود امین جان .بله کاملا درک میکنم که شما در راهی که قدم گذاشتید کاملا زبردست و حرفه ای شدید .
اما خب من براتون چند حالت رو مینویسم ، شما میتونید هر طوری پسندیدید استفاده کنید . این حالت ها حرفه ای نیستند اما خوب ار حالت عادی خارج اند و چشم رو کمی بیشتر نوازش میدند .

Untitled-1.jpg

و اینم ذکر کنم رندر کار خیلی خوب کار شده بود ... واقعا افرین ! :rose:

Amin 4D

الان کاملش رو دیدم.
بازم بابت آنیمیت ها تبریک. خوب شدن. خسته نباشی.
اما داستان! ایده و سناریوی کار از خودتون بوده؟! هدفتون توی این کار رسوندن چه پیامی بوده؟!
از نظر فنی خیلی خوبی آرمین جان. سعی کن سناریوها و ایده هاتم در حد و اندازه بار فنی کارت ارزش داشته باشه. البته بازم سلیقه ایه این موضوع.

arminAnim

کاربر متخصص
درود امین جان .بله کاملا درک میکنم که شما در راهی که قدم گذاشتید کاملا زبردست و حرفه ای شدید .
اما خب من براتون چند حالت رو مینویسم ، شما میتونید هر طوری پسندیدید استفاده کنید . این حالت ها حرفه ای نیستند اما خوب ار حالت عادی خارج اند و چشم رو کمی بیشتر نوازش میدند .
و اینم ذکر کنم رندر کار خیلی خوب کار شده بود ... واقعا افرین ! :rose:

با شما موافقم، تیتراژ اول خیلی خوب نبود. بازم ممنون از نظر لطفتون و وقتی که گذاشتین و حساسیتتون.

arminAnim

کاربر متخصص
ممنونم از لطفت امین عزیز
راستش زیاد صحیح نیست که سازنده بخواد راجع به مفهوم کارش توضیح بده در واقع کار خوب باید خودش مفهوم رو انتقال بده اما ممکنه من توی این کار موفق نبوده باشم پس یکم به سوالتون جواب میدم.
نظر مشاور هنری کار برعکس بود! میگفت انقدر که روی داستانش وقت گذاشتی روی جنبه های تکنیکی و بصری وقت نگذاشتی! و حقیقت هم اینه که روی داستان خیلی وقت گذاشتم، بارها و بارها اصلاح و ویرایش کردم و همینطور چندین بار موضوع رو تغییر دادم تا به این نقطه رسیدم که راضیم کرد.
و اما راجع به مفهوم این کار؛ اولین سر نخی که اثر از مفهومش به دست مخاطب میده اسمشه که خوب اسمش هست "کوتاه مثل زندگی". یعنی سعی شده تا کوتاهی زندگی رو به تصویر بکشه که با تمام کشمکش ها و دلدادگی ها بالاو پایین ها و امیدواری و ناامیدی ها، همه چیز به زودی تموم میشه. شما توی این کار با چندین نماد سرو کار دارین. اولی زن آشپزخانه اس که نماد جبر و تقدیره، یعنی در عالم هر اتفاقی بی افته باز اموری جبری غیر قابل تغییر می مونن، مثل تولد و مرگ که مهمترین اتفاق های زندگی ماست و هیچکدوم هم دست ما نیست. "از کجا آمده ام ، آمدنم بهر چه بود..." . دومین نماد ، کاراکتر بدجنس بود که خوب زیاد نیاز به توضیح نداره، در واقع اشاره به افراد منفی یا همون "بدجنس" داره که همیشه توی زندگی ما سردر میارن. کاراکتر پسر و دختر هم نمادی از سادگی و پاکی بودن که در زندگی همیشه توسط آدمهای منفی مورد آزار و اذیت قرار می گیرن و توی زندگیشون مانع ایجاد میشه. تمام ما این آدمهارو در اطراف خودمون دیدیم. و آخرین کاراکتر ، یعنی کاراکتری که خوابه، نماد آدمهایی هستن که توی زندگیشون هیچ کاری انجام نمی دن و نسبت به واقعیت های اطرافشون "خواب" هستن. آدمهای خنثی، بدون پیشرفت و بدون رشد و بلوغ. کسانی که فقط زندگی رو میگذرونن. با کنار هم قرار دادن تمام این نمادها سعی داشتم تا به صورت ساده شده یک زندگی رو به تصویر بکشم. اگر دقت کنید می بینید که در ابتدا دختر گریه می کنه که بدجنس میخواد با توسل به زور و خشم اون رو ساکت کنه که موفق نمیشه اما پسر با محبت می تونه دختر رو آروم کنه، از طرفی هم این سوال رو ایجاد می کنه که چرا "دختر" داره گریه می کنه؟ تا در آخر بعد از تمام کشمکش ها دست تقدیر میاد و دختر رو از پسر میگیره، و اینبار پسر هست که گریان و ناراحت میشه که به نوعی نشون میده که چرا دختر در اول کار گریان بوده. شاید اون هم عشقی داشته و دست تقدیر اون عشق رو ازش گرفته! و بدجنس هم که از این اتفاق خوشحال می شه و به پسر میخنده که در واقع کنایه ای به پوچی ِ تمام کشمکشهای زندگیه. اما خوشحالی ِ خودش هم زیاد دوامی نداره و دست تقدیر اون رو هم میگیره (در قسمت تیتراژ، باصدای ناله و فریاد بدجنس) :

دیدی آن قهقهه کبک خرامان حافظ

که ز سرپنجه شاهین قضا غافل بود...

که همه ی این اتفاق ها بطور خلاصه میگه "زندگی کوتاهه و ارزش دل بستن نداره"!

Amin 4D

آفرین. خیلی خوب بود آرمین جان. اما باید دید مخاطب برداشتش از اثر چیه.
البته آرمین جان منظور من بیشتر متن و کلیات ایده نبود بلکه پیاده سازیش بود. چه جوری بگم. مثلا میام یه موضوع اصلی رو ارائه بدیم. خب طبیعتا باید این پیام اصلی کارو در خلال یه اتفاقی به بیننده انتقال بدیم دیگه. اما اون اتفاق رو جوری به تصویر میکشیم که باعث میشه هدف داستان کمرنگ بشه و ذهن مخاطب بیشتر معطوف به اون اتفاق بشه. خودت حالا بازم یه بار دیگه بشین کارو ببین و خودتو بذار جای یه مخاطب عام. و ببین چند تا هدف میشه از تو کار بیرون کشید. و ببین کدومش پررنگ تر و تو چشم تر و جذاب تره.

او یه سوال. کاراکترها هدف دار انتخاب و طراحی شدن؟ یعنی مثلا برای اینکه کاراکتر منفی داستان شبیه پدر خونواده است و سیبیلوه هدف خاصی داشتی؟ یا نه همین جوریه. برای بقیه کاراکترها و فضاها هم همین طور.
اما در کل بازم تبریک و خسته نباشید. منتظر کارای بعدیتم هستیم.
موفق باشی و سربلند

arminAnim

کاربر متخصص
مواردی رو که ذکر کردم، هدفم و تفکر پُشت کار بود، اینکه چقدر تونستم انتقال بدم رو مخاطبین باید تایین کنن. و البته یکی از سخت ترین کارها هم اینه که سازنده مخاطب اثر خودش باشه. در مورد کاراکترها هم خیر، من به تیپ احتیاج داشتم، کاراکترهای هیچ انیمیشن کوتاهی از تیپ فراتر نمی تونن برن. من به یک تیپ بدجنس و یک تیپ معصوم نیاز داشتم، همین برای شکل دادن شخصیت ها برای من کفایت میکرد. بازم ممنون از نظر لطفتون...

خیلی خوب بود و البته با نمک . :)
حالات های صورت فوق العاده بود .

ممنون از لطف شما و وقتی که گذاشتین....

این همه حجمه کار برای یک نفر خیلی زیاده.واقعا بهت تبریک میگم خیلی خوب شده بود
ولی حیف که کار رو گروهی انجام ندادی.اصلا تو یه کار گروهی هست که کار از تمام لحاظ پیچ و بستاش محکم میشه.خلاقیت بالا میره.
داستان با این پتانسیل رو میتونستی کامل تر کنی همراه با تکنیک های قشنگ تر
ولی بازم میگم خیلی عالی بود

Jackbil

Well-Known Member
سلام آرمین عزیز
انیمیشن عالی شده، بهت تبریک میگم.
انیمیت، نورپردازی ، مدلینگ همه خوب و کامل بود و برای کار یکنفره فوق العادست.
ولی مشکلی که معمولا توی کارهای تک نفره(از جمله کار خودم!) وجود داره متاسفانه کمی هم توی انیمیشن شما مشهود بود.
بنظر من داستان خیلی خوب بود ولی پرداخت داستان جای کار داره(با گذشت زمان بیشتر مشخص میشه همونطور که برای من شد!) .
بنظرم اون بخشی که تخم مرغ جوون سعی میکنه بره پیش تخم مرغ خانم! یکمقدار گیج کنندست چون فکر کردم اون تخم مرغ با سبیل شوهر و یا پدرشه و اون کاری که تخم مرغ پسر میکنه عملا توجیهی نداره و انگار که قصد اذیت کردن داره!
بهتر بود مشخص تر داستان گفته میشد، تا این همه انیمیت عالی بی تاثیر نباشند.
تازه بعد از توضیحاتتون فهمیدم که قضیه چیه، البته همونطور که نوشتم برای یک کار شخصی معموله.
ولی بین کار های ایرانی این انیمیشن از 10 نمره 10 میگیره چون توی ایران معمولا روی انیمیت کار نمیشه.
در کل عالی بود.
امیدوارم کار بعدیت در حد پیکسار باشه
موفق باشید:rose:

yas_d

Member
سلام:rose:
فکر می‌کنم انقدر کار قشنگ و خوبی‌ بود که همه یادشون رفته پیشنهاد بدن برای تاپ گالری
خسته نباشی‌ دوست من واقعاً کار زیبایی‌ شده :rose::paint:
بسیار لذت بردم
پیشنهاد برای تاپ گالری

جدیدترین ارسال ها

بالا