کنترل Transparent Control v1.0.0 برای زبان های دات نت

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
بنام خدا

TransparentControl_Main_2.JPG
کنترل Transparent Control :
همانطور که برنامه نویسان ویندوز فرم (زبان سی شارپ و ...) میدانند ، در ویندوز فرم ، کنترلی ارائه نشده تا قسمت هایی از آن کنترل که Transparent یا شفاف هست ، کنترل هایی که در پشت آن هستند ، نشان داده شود. برنامه نویس ناچار به انتخاب رنگ ای به عنوان پشت زمینه در آن کنترل هاست و قسمت هایی از کنترل که شفاف هست ، فقط رنگ انتخاب شده ترسیم میشود . این مشکل در این کنترل ها ، علاوه بر اینکه باعث میشود از قسمت های شفاف کنترل ، پشت زمینه و کنترل های پشت آن ، مشخص نباشد ، این مشکل را برای برنامه نویس ایجاد میکند تا اگر تصویری را که در فتوشاپ به عنوان یک کنترل برای خود طراحی کرد ، فقط باید قسمت های شفاف آن تصویر را دقیقا همرنگ با کنترل والد کند تا این مشکل علی الظاهر حل شود اما با تغییر رنگ کنترل والد یا مخصوصا اینکه به پشت زمینه ی کنترل والد ، تصویر ای برای رسم بدهیم ، در این صورت ، برای برنامه نویس ، تقریبا سازگار کردنِ قسمت های شفافِ آن کنترلی که تصویر آن را در فتوشاپ طراحی نمود با کنترل های پشت ، غیر ممکن به نظر میرسد یا کاری بس دشوار است .البته در wpf ، کنترل ImageControl همین کار را انجام میدهد ولی در ویندوز فرم ، کنترلی وجود ندارد .

کنترل Transparent Control ، برای حل این مشکل ارائه شد .
شما براحتی میتوانید هر تصویری با هر ابعادی که در فتوشاپ تدارک دیدید را برای رسم ، به این کنترل بدهید . این کنترل ، این قابلیت را دارد که از آن قسمت از آن تصویر را که در فتوشاپ (یا هر نرم افزار دیگر) شفاف کردید ، کنترل های پشتی و کلا پشت زمینه ی آن کنترل را نمایش دهد . خواه پشت زمینه ، کنترل های دیگر باشند یا کنترل والد به تنهایی باشد . کنترل های پشتی یا کنترل والد، یک رنگ ساده برای خود رسم کرده باشد یا یک تصویر را رسم کرده باشند .
4 تصویر برای زمان های مختلف برای رسم میتوانید به این کنترل بدهید . تصویری که بصورت پیش فرض فرض و در حالت عادی رسم میشود . تصویری که زمانی که کاربر نهایی ، موس را روی کنترل آورد ، رسم میشود . تصویری که زمانی که کاربر نهایی ، روی کنترل کلیک چپ کرد ، رسم میشود و تصویری که زمانی که کنترل ، غیر فعال شد رسم میشود .
برنامه نویس میتواند در زمان دیزاین و طراحی نرم افزار ، این کنترل را به فرم خود اضافه و در پنجره و پنل Propperties ، با پروپرتی ها و رویدادهای مختلف این کنترل براحتی کار کند .
علاوه بر تصویر ، میتوان متن ای برای این کنترل در نظر گرفت . یا میتوان فقط تصویر یا فقط متن یا هم تصویر و هم متن را برای این کنترل در نظر گرفت . علاوه بر باندِ کنترل ، تصویر و متن ، باندِ مجزایی برای رسم دارند تا برنامه نویس ، تصویر و متن را در هر قسمت از کنترل خواست ، رسم کند . تغییر رنگ ، تغییر opacity ، تغییر فونت و همچنین چندین ویژگی های دیگر در تصویر یا متن ، از ویژگی های دیگرِ این کنترل هستند .
در زیر ، تصاویری از این کنترل و همچنین مقایسه اش با برخی کنترل های دات نت را میبینید .


خلاصه ی مهمترین ویژگی ها :
 • نمایش پشت زمینه از قسمت هایی (از متن و تصویر) از این کنترل که شفاف یا همان Transparent هستند .
 • سازگاری با کنترل هایی که پشت و جلوی زمینه ی این کنترل قرار میگیرند .
 • اضافه کردن و مدیریت کنترل زمان دیزاین و طراحی فرم ویندوز توسط برنامه نویس و مدیریت پروپرتی ها و رویدادهای این کنترل در پنجره ی Properties در ویژال استودیو .
 • پروپرتی TransparentControlBitmap برای مدیریت تصاویر و پروپرتی TransparentControlText برای مدیریت متن .
 • قابلیت رسم 4 تصویر در زمان های مختلف . زمان پیش فرض ، زمانی که کاربر نهایی ، موس را روی کنترل میآورد . زمانی که کاربر نهایی ، روی کنترل ، کلیک چپ میکند و زمان غیر فعال شدن کنترل .
 • تنظیم باندِ تصاویر (نسبت به کنترل) ، تنظیم رنگ و opacity و کیفیت تصاویر برای رسم. همچنین قابلیت تنظیم رویدادهای مربوط به پروپرتی های تصاویر (در قسمت کدنویسی) .
 • تنظیم باندِ متن (نسبت به کنترل) ، تنظیم متن ، رنگ ، فونت ، چپ به راست و کیفیت متن برای رسم و همچنین استرینگ فرمت و رویدادهای پروپرتی در متن (در قسمت کدنویسی) .
 • قابلیت رسم تصاویر یا رسم متن یا رسم هر دو یا هیچکدام (کنترل بدون رسم)
 • توضیح فارسی و آسان در پروپرتی و متدها (چه موقع برنامه نویسی و چه در دیزاینر و در پنجره ی Properties)
 • استفاده ی آسان .نیازمندی ها :
نیازمند به .Net FrameWork 4.0 یا بالاترنکات :
 1. بخاطر ماهیتِ این کنترل ، هر بار موقع رسم ، کنترل ، اندکی سوسو میزند . هر چه اندازه ی کنترل ، کوچک تر باشد چون رسم ، سریعتر انجام میشود ، سو سو زدن کمتر و کمتر میشود (ابعادی که سو سو زدن کمتر شود ، 25 در 25 هست) .

 1. اگر زمانی ، رسم کنترل ، ضخیم تر از حالت عادی شد ، برای درست شدن ، کنترل را مجددا رسم کنید . برای رسم مجدد کنترل ، از متد Redraw و از اورلود زیر در کنترل استفاده کنید (در این کنترل ، متد Invalidate عمل نمیکند و بجای Invalidate باید از متد Redraw برای نامعتبر کردن رسم و رسم مجدد کنترل استفاده کنید) :
Redraw(int delayTime)

 1. این کنترل قابلیت فوکوس شدن و از دست دادن فوکوس را ندارد .

 1. اگر دو یا چند کنترل TransparentControl روی هم قرار گیرند ، در حالاتی ، موقع رسم ، مشکلاتی بوجود میاید (ممکن است برای شما اون حالت پیش نیاید) اما کنترل های دات نت (مثل button و checkbox و ...) با کنترل TransparentControl مشکلی ندارند و براحتی در پشت زمینه و یا در جلوی همدیگر میتوانند قرار بگیرند .

 1. توصیه میشود قبل از خرید و دانلود ، فایل pdf در لینک زیر را که شامل توضیحات و نکات درباره ی این کنترل هست را دانلود کرده و بخوانید :


دانلود PDF نکات درباره ی کنترل TransparentControl


برای خرید این کنترل با قیمت مناسب ، به این لینک مراجعه کنیدتصاویری از این کنترل :


TransparentControl_2.JPG6.JPG
7.JPG
** برای ظهور حضرت ولی عصر ارواحنا له الفدا و برای اموات خودمون و خودتون و هر کسی که توی این پروژه کمک کردند و همچنین شهدا ، صلواتی ختم کنید ، ممنون میشم .
** با تشکر ویژه از استاد علی در انجمن مجید آنلاین و تمامی دوستان و اساتیدها در سایر گروه ها و انجمن هایی که در ساخت این کنترل بهم کمک کردند .
 

جدیدترین ارسال ها

بالا