کمک در Mudbox

Respecter

Member
سلام من تازه شروع کردم به کار در mudbox وقتی میخوام یک مدل از مایا import کنم یک سری ارور مثل:
uv faces crossing tile boundaries
non-manifold topology
interior vertex has valence two
high valence vertex
دریافت میکنم که البته اگر keep this mesh بزنم لود میکنه مدل را مخوام ببینم بعدا موقع کار کردن به مشکل نمیخورم؟ مثلا در مورد اول میگه که این مدل نمیتونه بخوبی رنگ بشه؟ ایا باید توخود مایا UV تمیز کنم یا تو خود mudbox میشه؟ در مورد ارورهای دیگه چطور؟

بهترین راه کار میدباکس کنار مایا همینه که اول بیس رو توی مایا ساخته و UV رو درست کنی و بعد به فورمت Obj خورجی بگیری و توی میدباکس ببریش بعد از این که توی میدباکس کارت تموم شد دوباره به فورمت Obj خروجی گرفته توی مایا ببریش ............

اما اینه بیاد داشته باش که شما باید با توپولوجی سنگین توی مایا کار نمیکنید فقط از نورمال مپ باید استفاده کنید.

شما سر بخودی با نرم افزارها کار نکنید چند آموزش ببینید و تمرین کنید بعد که توانایتون زیاد شد میتونید کار کنید..............

موفق باشید.

Respecter

Member
سلام مجدد من مشکلهای قبلیم با help خود mudbox حل شد.
الان یک مشکل دیگه دارم گزینه send to maya در mudbox غیر فعال است, فکر میکنم باید مسیر maya تو mudbox تعیین کنم ولی هرچی میگردم پیدا نمیکنم دوستان اگر کسی راهنمایی کنه ممنون میشم.
من mudbox 2012 استفاده میکنم و maya 2009

شما لطف به حق خود کنید و مایا 2012 رو نصب کنید با آخرین هاتفیکس که توی سایت اتودیست بروزشده مشکلت درست میشه.

این درسته که توی مایا 2011 به بعد این امکان اضافه شد که فایل خود را به مدباکس ارسال کنی و بعد دوباره به مایا اما این توی سیستم های بزرگ انجام بشه بهتره سیستم های خانه گی کم میارند....................

برای این کار بهترین راه فقط اینه ..................

شما بیس یا همون کراکتر خود را اول توی مایا بسازید بعد سیستم UV اش رو تنظیم نماید اونو به فارمت Obj خروج کنید و توی مدباکس وارد کنید بعد از این که کار شما توی مدباکس تموم شد ازش یه نورمال مپ بگیرید و بعد نورمال مپ رو روی همون کراکتر که توی مایا هست ببرید و استفادش کنید ..................... بهترین راه همینه..................

موفق باشید.

Respecter

Member
ممنون از راهنماییتون من همه این مراحل بلدم جز بردن نرمال مپ توی مایا توی هایپر شد امتحان کردم ولی نشد

سلام
من این آموزش به تازه گی دیدم توی سایت ها آپ شده این یه آموزشی است که مخصوص شماست کار کردن میدباکس رو کنار مایا رو آموزش میده ................ توضیحات انگلیسیش رو بخونید میبینی که بدردت میخوره ............... حجمش هم که بالا نیست پس میتونی
دانلودش کنی............

1318012506_3780281.jpg

Digital-Tutors - Pipeline integration with Mudbox 2012 and Maya 2012
English | VP6F 1280x720 | MP3 96 kbps | 993 MB

In this series of lessons we will discuss a variety of ways that we can work efficiently between Mudbox and Maya. Mudbox and Maya are very complementary packages. Maya gives us the ability to build up our models, rig and animate them, and render them. But Mudbox allows us to use a much more artistic approach to shaping and sculpting our models. It also allows us to paint textures very quickly and with a lot of power. By leveraging these two applications together, we can really create a solid workflow. In this course we'll look at ways to get geometry and textures back and forth between Maya and Mudbox.

کد:
[URL]http://www.fileserve.com/file/JTn2PhR/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part1.rar[/URL]
[URL]http://www.fileserve.com/file/SSADQST/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part2.rar[/URL]

کد:
[URL]http://www.filesonic.com/file/2385824161/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part1.rar[/URL]
[URL]http://www.filesonic.com/file/2385680071/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part2.rar[/URL]

کد:
[URL]http://www.uploadstation.com/file/D7rfTys/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part1.rar[/URL]
[URL]http://www.uploadstation.com/file/V2sqMcp/_DT-Pipel.integrat.with.Mudbox.2012.and.Maya.2012.part2.rar[/URL]

موفق باشی.

Respecter

Member
ممنون دوست من ولی اگر یکی بتونه مختصر و مفید بگه چجور تکسچر مپ ببرم تو مایا یک دنیا ممنون میشم

Respecter

Member
یک سوال مهم داشتم من اخیرا یک اموزش نگاه کردم که طبق این تصویر عکسی که از مدل گرفته بصورت یکسره گذاشته و بعنوان stencil داره استفاده میکنه سوالم اینه چجوری میتونم عکس یکسره کنم؟ من از مدلم عکس از روبرو و کنار دارمو فکر کنم با photoshop باید انجام بشه اگر دوستان بگن چجوری ممنون میشم
http://tinypic.com/view.php?pic=2pzbgxu&s=7

یک سوال دیگر هم داشتم توی mudbox اگر از channel های specular و reflection استفاده کنیم توی مایا کی ببریم باقی میماند؟

سلام
گفتم از این که شما خیلی بهش ضرورت دارید باشه یه آموزش ترتیب بدم که بدرد شما و دوستان دیگر بخوره................ خوب درس رو شروع میکنیم..............

اول از همه مدل یا کراکتر دلخواهیمون رو توی مایا مدل سازی میکنیم با کیفیت پاین من دراین درس از یه چیزی دوپا استفاده کردم که در تصویر پاینی میبینید...................... و بعد از این که مدل اولیه رو ساختید سیستم UV اش رو تنظیم کنید که این خیلی مهمه چون تمام کارهای که انجام میدید ری سیستم UV انجام میشه ................. در این تصویر میبینید که UV این مدل توپا رو تنظیم کردم ...........

5axyqzum9x0zlr6x7n1h.jpg

بعد از این کراکتر رو انتخاب کنید از مینوی File روی مکعب جلوی Export Selection کیلیک کنید پنچر ای باز میشه در این پنجره نوی فارمت فایل رو به Obj مطابق تصویر پاینی تغیر دیهید........................

i7vt004by6ievds3uh7.jpg

اگر فارمت OBJ رو تی اون بخش ندیدید از مسیر زیر که نشان دادم فعالش کنید...................... تیک مقابل objExport.mll رو بزنید....

windows>Setting/Preferences>Plugin Manager>objExport.mll
بعد فایل که اکسپورت کرفتید رو توی MudBox بازش میکنید .......................

کار رو روی کراکتر خود توی میدباکس شروع میکنید هر تغیرات که دلتون میخواد وارد کنید خوب بلاخره کارتون تموم شد ................

این قبل از تغیرات...............

rjasrksebrvpssnbkup.jpg

و این بعد از تغیرات........................... با لیول یا سطح 5

iifxn4h2os7eob2nvsy.jpg

خوب حالا سطح کیفیت یا لیول رو به صفر یا سطح اولیه تغیر میدهید برای این کار از کلید Page Down از روی کیبورد استفاده کنید ...... این کار خیلی مهمه چون سیستم UV رو ما در سطح صفر تظیم کرده بودیم مدل رو اینتخاب کنید برای اینتخاب اگر میدباکس 2012 باشه میتونید با نگه داشتن کلید راست موس و کشیدن موس روی SelectModle انتخاب کنید............... مدل انتخاب بشه به رنگ زرد درمیاد.............
بعد از این که مدل رو انتخاب کردیدبه مسیر زیر برید.....................

Maps>Exract Texture Maps > New Operation
در بنجره باز شده Normal Maps رو انتخاب کنید و حالا پنجره تنظیماتش باز میشه که تنظیمات رو مطابق تصویر پاین تغیر دهید ...........
ومسیر فایل که میخواد اکسترک بشه رو تعین کنید............................

k26jgkoi2n048r6u8ftx.jpg

بعد از این که تنظیمات رو تموم کردید روی دکمه نشان دادم کلیک کنید Extract

بعد از چند لحظه این پنچره میاد ................

4hvu0e1442y2ymwjd48.jpg

حالا مایا رو باز میکنید کراکتر اولی رو میاریم توی مایا یه ماده نسبت میدهیم من ماده Blin رو نسبت دادم ......................
نور مال مپ که ساختید رو توی هاپرشید مایا باز کنید و اونو بکشید روی Bump Map ماده Blin نسبت داید بندازید تنظیمات Bump map رو مطابق تصویر پاینی تغیر دهید.........................

405kbh08sozgdnw0e4.jpg

و حالا یه رندر از کار خود بگیرید ببنید که مدل با کیفیت پاین اما به حکمت نورمال مپ در رندر مدل با جزیات به نظر میرسه .......

gdk7wj2ufalx4yz8aee.jpg

اگر ما این نور مال مپ رو بجای این که به Bump map استفاده کنیم به Displacement استفاده کنیم کیفیت بهتر رو خواهیم داشت.

اومید وارم با این سواد پاینم تونیسته باشم چیزی بفهمونم................
موفق باشید.

T.IronHide

Member
ممنون دوست عزیز واقعاً زحمت کشیدی ...
دمت کوره کلی استفاده کردیم باز هم از این کارا بکن...:rose:

Respecter

Member
خیلی ممنون بابت توضیحات من همه مراحل را همینجوری انجام میدادم ولی یک سری tutorial که میدیدم وقتی میبرد توی مایا توی همون پرسپکتیو ویو تکسچر بود و احتاجی به رندر نداشت تا دیده بشه
و مسيله دیگه هم اینه که حتی تو رندر من همه تکسچر میبینم جز رنگی که به مدل دادم.
توی اموزشی که میبینم میگه diffuse map و specular map را manually اورده تو مایا ولی نشون نمیده چجوری !!!!
راستی در مورد اون عکسی که تو پست قبلیم از یک اموزش گذاشتم میتونید کمک کنید؟

آخرین ویرایش:
دوست عزیز توی تصویر هفتم از بالا به پاین نگاه کن من با اشاره نشان دادم که متوجه بشی توی پرسپکتیو همون نرمال مپ رو که به بمپ دادم بدونه رندر دیده میشه ................. شما خوب نگاه کنید حالت سیمی رو داره .....................

و سوال دوم شما که گفتید دیفیوزمپ و اسپکیولرمپ که چدا میاره اونهارو اول باید اکسترکت بگیری از توی میدباکس که طریق اکسترک اش
هم توی آموزش دیدم که در خود سایت اتودیسک قرار داشت با میدباکس 2011 اینکارو انجام میداد ................. شما توی سایت اتودیسک
رو در بخش میدباکس و لیست آموزش هاش نگاه کن فکرکنم هست.

Respecter

Member
باید یک سری option تو view port menu تیک میزدم که کردم و درست شد حالا میتونم تو پرسپکتیو هم ببینم.
برای diffuse map و غیره هم روی layer paint رایت کلیک کردم و export selected زدم با فورمت bmp سیو کردم بعد تو مایا روی color متریال مدل فایل باز کردم و لود کردمش امدش , حالا میخوام ببینم کارم درست بود؟ بعدا به مشکل نمیخورم؟
یک سوال دیگر هم دارم فرق اینجوری مدل اوردن با detail تو مایا و اینکه کلا همه چیز را از طریق export تو file چیه؟ میدانم تو export با همان تعداد polygon میفرسته تو مایا میخوام ببینم فرق دیگش چیه؟
میشه بی زحمت displacement هم توضیح بدید؟
ممنون میشم تمام سوالهامو جواب بدید ممنون

آخرین ویرایش:

Respecter

Member
الان داشتم ان اموزشی که گذاشته بودید را میدیدمو بعد اینکه normal map را extract میکنه از طریق export selection مدل و texture را با هم با فرمت FBX میاره تو مایا ولی اینجا 2 تا مساله هست برای من یکی اینکه مایا من فایل با fbx فرمت باز نمیکنه( مایا2009 fbx ساپورت نمیکنه؟) و وقتی هم که با obj سیو میکنم normal map ایی در مایا دیده نمیشه !
اصلا فرق روشی قبلی با این روش که تو این اموزش هست چیه؟

اگر شما خواسته باشید که با جزیات زیاد فایل تون رو از میدباکس به مایا بیارید برای استفاده در ریگ به مشکل برمیخورید و نمیتونید ریگ کنید اگر هم تونیستید با مشکلات زیاد و خیلی رم زیاد هم میطلبه برای همین هم کوشیش کن همیشه کراکتر کامل توی مایا طراحی کن بعد که میخوای فقط جزیات اضافه شه ببر توی میدباکس و جزیات اضافه کن و ازش Normal Map یا Displacement Map بگیر و روی کراکتر خود استفاده کن...................... و اگر تکسچر رو هم خواستی میتونی از میدباکس و فتوشاب کنار هم استفاده کنی.

و برای این که بتونی فایل رو توی نرم افزار های تردی مکس ، مایا ، میدباکس و سافت امیج رد بدل کنی میتونی از طریق اکسپورت کردن با فورمت FBX استفاده کنی ......................... اگر توی مایا فایل FBX نبود به این معنی نیست که ساپورت نمیکنه اون نصب نشده که نیست شما میتونید مطابق پلد فورم خود پلاگین FBX رو از این دو لینک که گذاشتم دانلود کنی و نصب کنی که توی مایا اضافه شه........

32 بیتی
کد:
http://images.autodesk.com/adsk/files/fbx20113_1_maya2009_win.exe
64 بیتی
کد:
http://images.autodesk.com/adsk/files/fbx20113_1_maya2009_win_x64.exe
موفق باشی.

آخرین ویرایش:
توضیح Displacement

اگر نرمال مپ که از میدباکس اکسترک شده رو توی مایا بیاریم و توسط بامپ مپ اون استفاده کنیم به این شکل میشه که توی تصویر نشان دادم......................

lkx2dcymjm0001gikquy.jpg

خوب ببین کناره های سایه که ازش روی دیوار افتاده اصلاً برجستگی نداره ......................... اون بمپ که بهش دادیم فقط در دید مستقیم دربین معلوم میشه و در کناره ها وجود نداره سطح کراکتر هموجوری هست که در پرسپکتیو هست هیچ بلندی و پستی وجود نداره اما Displacement انجور نیست.

و حالا همون نرمال مپ رو توسط Displacement استفاه کردم در این تصویر نشان دادم ........................

xs3t35cw8qq0h9y7utw4.jpg

این تصویر رو هم خوب نگاه کن میبینی که کناره های سایه برجستگی و فرورفتگی که ایجاد کردیم رو توی رندر واضیح میاره حالا من این رندر رو برای نشان دادن تفاوت این دو طریق سر سری گرفتم اگر روش کار شه خوب جواب میده................

اگر از Displacement مپ استفاده کنی جزیات که به کراکتر ایجاد کردی فقط به چشم با جزیات معلوم نشده بلکی جزیات رو روی کراکتر ایجاد میکنه.

و این داشت یادم میرفت مدت زمان رندر در Displacement دوبرابر میشه یعنی میره بالا.

موفق باشی.

آخرین ویرایش:

Respecter

Member
ممنون از راهنماییتون خیلی مفید بود. توی انیمشن سازی یا توی صنعت گیم بیشتر از normal استفاده میکنند یا displacement ؟
راستی نگفتید روشی که diffuse map بردم درست بود؟
اگر وقت کردید روش اوردن displacement map هم توی مایا توضیح بدید ممنون میشم.

جدیدترین ارسال ها

بالا