کمک در انتخاب رشته(جلوه های ویژه -انیمیشن سازی)

.:BEHNAM:.

Active Member
سلام

من امسال باید رشته انتخاب کنم.سال اول دبیرستانم.می خواستم در مورد رشته های انیمیشن سازی و جلوه های
ویژه در اصفهان سوال کنم.
سوالات من این ها هستند:
برای رفتن به این دو رشته(به صورت جدا برای هر رشته لطفا توضیح بدید):

1- به کجا باید رفت؟!هنرستان؟دبیرستان؟!
2- اگه میشه با توجه به سوال بالا ادرس را بگید.
3- در امد این دو رشته به چه شکل است؟!
4- سطح این دو رشته در ایران چطوریه و تا کجا ادامه داره؟!(لیسانس-دکترا و ...)

با تشکر

.:. soroosh .:.

Active Member
درود .
دوست عزیز : فکر میکنم انیمیشن سازی در ایران تا دکترا هم داشته باشه اما ...
من پیشنهادی که به همه دوستانم میکنم اینه که اگر در توانشون هست رشته ریاضی را در طی دوران دبیرستان بخونن .
به دلیل اینکه برای کنکور هیچ مشکلی دیگه ندارن .
یعنی هر رشته ای که دوست داشته باشن میتونن کنکور شرکت کنن .
اما مثلا شما اگه تجربی بخونی دیگه زیر مجموعه های ریاضی یا ... را نمیتونی کنکور بدی .
ضمنا افرادی که ریاضی خوندن مثلا برای رشته هنر درصد قبولیشون بالاتره .
به دلیل اینکه میتونن دروس عمومی مثل ریاضی ، فیزیک و ... را درصد بالاتری بزنن .
مثلا همین سال قبل نفر اول کنکور هنر رشتش ریاضی بود .
یا ...
خلاصه این نظر من هست .
شما الان بهترین کار اینه که ریاضی بخونی .
بعد که زمانش برسه دستت برای انتخاب رشته و ... کاملا باز هست و دیگه اونجا مثل خیلی ها غصه نمیخوری که کاش ریاضی خونده بودم تا ...
با آرزوی موفقیت .
بدرود .

animations

Active Member
من برعکس سروش، پیشنهاد می کنم اگه می خوای در آینده وارد رشته های هنری بشی، برو هنرستان مرتبط با رشته آینده ت!!
خودم از کسانی بودم که توی دبیرستان ریاضی خونده بودم و دانشگاه رفتم رشته گرافیک. توی رشته ریاضی آدم مجبوره کلی درس ریاضی و فیزیک بی فایده بخونه که به نظر من ارزشش رو نداره...
درسته که شاید هنرستانی ها تنبل تر باشن، ولی شما نباش و درس های عمومی رو بخون!! عوضش برای کنکور دروس اختصاصی رو خیلی بالاتر می تونی بزنی.
در مورد درآمد این رشته، اگه بخوای شخصی کار کنی بهتره یا اسم در کرده باشی، یا مثل خیلی از کارهای دیگه پارتی داشته باشی. اما درآمد یه انیماتور سه بعدی بدک نیست و اگه کار ت خوب باشه، همیشه کار برات هست...
موفق باشی

Active Member
البته این حالتی که من گفتم زمانی خوبه که شما در کنار دروس رشته ریاضی دروس رشته هنر را هم وقت بزارید و کار کنید .
بخونید و جلو برید .
اگه علاقه مند باشید خیلی خوب پیش میرید .
اما خب اگه علاقه نباشه به هیچ کدوم نمیرسید .
من راستش طبق پرس و جویی که کردم افرادی که از رشته ریاضی کنکور هنر میدن درصد قبولیشون بیشتره ...
مثلا اکثر بچه های رشته طراحی صنعتی را که ازشون پرسیدم همه ریاضی خونده بودن . ( یکی نفر اول کنکور بود یکی نفر 25 و ... )
اما باز هم میگم باید علاقه داشتید و اگه رشته ریاضی رفتید دنبال دروس و مطالب رشته هنر هم باشید .
اینطوری میتونید خیلی خوب پیشرفت کنید .
ضمنا اگه رشته طراحی صنعتی قصد داشته باشید برید پس به هیچ عنوان با گذروندن رشته ریاضی فیزیک ضرر نمیکنید و ...
دروس عمومی رشته هنر خیلی خاص نیستن و درک اونها بسیار راحت میشه .
مثلا من خودم رشته ریاضی خوندم . کنکور هنر شرکت کردم و شاید کلا از دروس رشته هنر مثلا فقط 100 صفحه کتاب خونده بودم .
و رتبه نسبتا خوبی آوردم تو کنکور . به دو دلیل : یکی اینکه درکم از هنر نسبتا خوب بود و خیلی از سوالات را با تفکر خودم درست پاسخ میدادم و دوم اینکه تونستم دروس عمومی را نسبتا خوب پاسخ بدم ( تازه نسبتا خوب چون درسم ضعیف بود :d ))
باز هم اینها فقط نظرات من هست و هر فردی نسبت به توانایی و آینده و افکار خودش باید تصمیم بگیره .
و سعی کنه بهترین تصمیم را بگیره .
امیدوارم شما هم هر تصمیمی گرفتید به اون چیزی که خودتون مد نظرتون هست برسید و موفق باشید .
با تشکر از انیمیشنز عزیز .
بدرود .

Active Member
سلام دوستان ممنون از اینکه وقت گذاشتید.چیزهای خیلی مفیدی از راهنمایی هاتون فهمیدم.
حالا می خوام یکسری چیزها را بدونم که قبلا هم پرسیده بودم یکی اینکه که برای رشته ی انیمیشن
سازی باید کجا برم؟دوم اینکه چه رشته هایی هستند که هم توشون هنر هست و هم توشون ریاضی؟
دنبال رشته ای می گردم که هم توش هنر باشه و هم توش ریاضی . مسلما رشته هایی مثل طراحی صنعتی و
مهندسی معماری حزو این قبل هستند ولی یکسری معایبی از نظر توانایی های خودم هست که می بینم دارند.
مثلا برادر من رشته ی معماریه و مثل همون چیزی که برای سروش و انیمیشن جان اتفاق اومد اون هم کنکور هنر
در اومد .الان که در مقطع کاردانی من می بینمش درسهایی داره که مثل مقاوت مصالح و روستا و ... که من خوشم نمیاد
مثلا من دوست دارم برم معماری ولی دوست دارم کارم طوری بشه که با اتوکد و تری دی مکس کار کنم و طرح هایی
برای نماهای خانه مثل شکل های مختلف بدم و روی این ها کار کنم.ماکت سازی و طراحی با مداد یا راپید را هم بدم نمیاد.
رشته ی طراحی صنعتی هم به نظر من یکی از مشکل هاش شاید اینه که من هنوز درکش نکردم که واقعا باید توی این
رشته چیکار کنی دنبال چی بری ، الان اصلا اطلاعات درستی ندارم فقط فهمیدم تو کار اختراع و طرح نو هستی که اگر
دوستان بهم کمک کنند می تونم بفهمم.
یکی از بحث هایی هم که همیشه من را می رنجونه در امد بعضی از رشته ها مثل گرافیک هست.نمیدونم انتخابم درسته
درست نیست و ... .
الان این 3 تا پستی که سروش جان و انیمیشن جان دادید خیلی چیزها را فهمیدم حالا اگه میشه یکم روی توضیحات بالا و
رشته ی انیمیشن سازی و معماری و طراحی صنعتی بدید.البته به اینجا مربوط نیست اگر می بینید که موضوع منحرف میشه
و یا جاش نیست به صورت پیغام خصوصی بدید.

از هر دوی شما برادای بزرگترم ممنونم.

Active Member
دوست عزیز با اجازتون پاسخ پیغام خصوصیتون را هم همینجا میدم .
برای انتخاب رشته باید عرض کنم که به هر حال شما مجبورید یک رشته را انتخاب کنید .
تو ایران فکر نمیکنم بتونید چند رشته را همزمان بخونید .
اما میشه شما چهار سال بخونید مثلا لیسانس فلان رشته را بگیرید بعد بخونید فوق را هم بگیرید .
حالا بعدش باز میتونید مجدد هر رشته ای که خواستید را بخونید و ...
دوستانی را میشناسم که الان مثلا دو تا لیسانس دارن و یک فوق لیسانس که خب مجبور بودن هر کدوم را به صورت جداگانه بخونن .
حالا اینکه کدوم رشته را انتخاب کنید باید همه جوانب را خودتون بسنجید .
که مثلا قراره ایران بمونید و همینجا کار کنید ؟! یا اینکه قصد خارج رفتن دارید ؟!
میزان علاقتون به هر رشته چقدر هست .
میتونید برید تحقیق کنید که مثلا فلان رشته چه درسهایی داره و آیا این درسها با خصوصیات شما همخوانی داره یا ...
چون مثلا رشته طراحی صنعتی یه جورایی توش همه چی پیدا میشه .
از طراحی دستی و اسکچ بگیرید تا کارگاه عملی و ساخت و ساز و ماکت سازی و همینطور میره تا محاسبات دقیق فیزیک و شیمی و ... ( تقریبا میشه گفت جزء کاملترین رشته های دنیاست ) و تنوع زیادی هم از نظر زیر مجموعه داره و رشته مورد علاقه من بود که متاسفانه ...
و خب به طبع خارج از ایران هم ارزش فوق العاده ای داره این رشته و از پر درآمدترین رشته ها به حساب میاد .
و همینطوری باید تحقیق کنید راجع به هر رشته دیگه که مد نظرتون هست .
برید دانشگاه ها و تحقیق کنید از درسها و حتی نوع تدریس و ...
من خودم مثلا یادمه میرفتم سر جلسات دفاعیه دانشجوها ...
کلی بیرون دانشگاه با دانشجو ها حرف میزدم و راهنمایی میگرفتم .
حتی میپرسیدم که برای فلان رشته من رو چه مباحثی بیشتر توجه کنم برای کنکور و ...
خلاصه تحقیق را فراموش نکنید .
ضمنا این را هم بگم که من حدود یک سال پیش شنیدم که رشته طراحی صنعتی قراره از زیر مجموعه هنر به مهندسی یا همون ریاضی انتقال پیدا کنه . که البته چنین اتفاقی هنوز نیافتاده .
پس با در نظر گرفتن اینکه شما به این رشته علاقه زیادی دارید و همچنین اینکه این نظام از نظر قوانین هیچ حساب و کتابی نداره و ممکنه شما الان برید هنرستان به امید اینکه چهار سال دیگه بتونید برید طراحی صنعتی ولی تا اون موقع این رشته بره زیر مجموعه ریاضی و ...
پس باز هم ریاضی به نظرم بهتره بخونید :d ( اما نگید نگفتید ، برای رشته ریاضی شاید بشه گفت خب نیاز به تلاش بیشتری دارید و ... )
از نظر درآمد هم رو هیچ کاری نمیتونید قطعی حساب کنید .
تمام این رشته ها خارج از ایران درآمد خوبی دارن به خصوص طراحی صنعتی .
اما داخل ایران حساب و کتاب خاصی نداره .
اما باز هم برای طراحی صنعتی اگه بتونید خوب جا بیافتید بهتره .
گرافیک و ... هم الان دست زیاد شده اما به هر حال در هر کاری اگه بتونید تک بشید هیچ مشکلی پیش نمیاد براتون .

ضمنا این که گفتید از طراحی صنعتی اطلاع خاصی ندارید .
باید بگم این رشته جزئ تکمیل ترین رشته هاست .
شما از طراحی یک لیوان بگیرید تا یک منبع آب و برید همینطوری تا یک نیمکت و خودرو و موشک و ...
طراحی تمام این کارها زیر مجموعه طراحی صنعتی هست .
اما خیلی دقیق هستن این رشته .
مثلا من برای دفاعیه یکی از دوستان رفتم ببینم چه خبره کلی حال کردم .
طرف قوطی طراحی کرده بود برای روغن موتور ماشین .
دقیق حساب کرده بود که چقدر این قوطی مواد نیاز داره برای ساختش .
چقدر حجم داخلی هست.
چقدر وزن هست .
طراحی درب قوطی طوری بود که با یک دست به راحت ترین حالت ممکن باز بشه .
دسته قوطی طوری طراحی شده بود که هنگام خم کردن قوطی کمترین فشار را به مچ دست وارد کنه .
حتی نقطه ریختگری قوطی مهم بود که کجای قوطی هست و چرا ...
جنس درب قوطی مشخص بود از چه موادی باید ساخته بشه تا کمترین اصطکاک را داشته باشه .
و خلاصه همینطور بگیرید برید تا انتها ...
من که خودم با این رشته زندگی میکنم ...
میبخشید خیلی حرف زدم .
موفق باشید .

Active Member
سلام
اول جا داره که تشکر کنم از شما که وقت می گذارید و کمتر کسی پیدا میشه که این کار را بکنه (از تعداد افراد پست دهنده معلومه)
امیدوارم این تاپیک هم برای من و هم برای افراد دیگر تاپیک مفیدی باشه.

اطلاعات کاملی دادید.اینکه من در پیغام خصوصی به شما پی ام دادم به خاطر این بود که دیدم طراحی صنعتی و بحث در مورد ان ارتباطی
با این انجمن ندارد.
اطلاعاتتون خیلی خوبه جا داره تبریک بگم.
اما یکی از پرسش های من را شما جواب ندادید یکی از هدف های اصلی این تاپیک در مورد انیمیشن سازی و طریقه ی ادامه ی ان
در ایران هست و اینه که این رشته در هنرستانه یا دبیرستان ؟ چه استان هایی این رشته را در این مقطع دارند؟! و ... . البته به غیر از
دانشکده صدا و سیما .
بحث دوم در مورد طراحی صنعتی(خوشحال میشم جوابش را به صورت پی ام بدید که موضوع منحرف نشه) با توجه به اینکه انگار پیش
درست کسی اومدم که خودش اینکارست :d شما می گید از یک لیوان تا یک منبع.یعنی هر چیزی میتونه باشه یعنی ما در این رشته همه
چیز را می خونیم؟! خوب مسلما اطلاعاتی که برای اختراع یک لیوان یا یک منع نیازه با اطلاعاتی که برای ساخت یک روبات هوشمند نیاز
فرق داره؟! می خواستم ببینم این چطوری میشه؟!شاید هم با گروه باشه و ما فقط باید طرح و ایده مون را بگیم.اگه میشه توضیح بدید.

Active Member
خب راجع به دانشگاه هایی که رشته انیمیشن را دارن اطلاع دقیقی ندارم .
اما فکر میکنم رشته ای تخصصی برای انیمیشن داخل دانشگاه های اینجا تدریس نمیشه ...
شاید هم من اشتباه میکنم .
اما تا جایی که یادمه یه چیزایی هم صدا سیما داشت و هم سوره .
اگه داشته باشن حتما تا مقطع فوق لیسانس را دارن و دکتری هم شاید .

در مورد طراحی صنعتی هم باید بگم اینطوری هم نیست .
شما فکر میکنم از سال دوم به بعد انتخاب مسیر میکنید .
یعنی طراحی صنعتی چند بخش میشه . البته تا جایی که من یادمه اینطوریه .
مثلا میگید میخوام طراحی دکوراسیون داخلی بخونم .
یا طراحی ماشین آلات صنعتی یا ...
مطمئنم که هر رشته به صورت جداگانه دسته بندی شده و شما تعیین مسیر میکنید برای خودتون .
حالا اینکه دقیق این رشته ها چی هستن خاطرم نیست .

Active Member
سلام ممنون سروش جان اطلاعات دقیق این ها را می تونم از کجا بگیرم؟! ایمان جان حواسم بود خوندمش.ولی دیدم اونجا جاش نیست اینجا زدم.

aliReza

Well-Known Member
راستش دقیقا منم همین حالت رو دارم...
میخوام برم واسه انتخاب رشته، اولش میخواستم برم گرافیک..

ولی میدونین چیه!

من با هزار و یک نفر سر و کله زدم تو این شهر،
اول که همه میگفتن بری ریاضی بهتره، چون اون موقع دستت باز تره... دقیقا چیزی که سروش عزیز گفت...

در ثانی، من با چند تا مشاور حرف زدم، راست هم میگن یه جورایی، میگن تو این ملکت هنر رو اون طور که باید و شاید اصلا حسابش نمیکنن، خدایی حساب میکنن؟ به نظر من که نه!

بعدش هم با این وضعیت هنر توی این مملکت، فکر نمیکنم بشه روش حساب کسب درامد و کار ثابت کرد! البته این نظر منه...
البته فقط بحث پول نیست، ولی خب شما میخوای آخرش چیکار کنی؟ بری دنبال علاقه؟ پس زندگی و آینده و شغل چی میشه؟

به نظر من عاقلانه نیست که کسی مستقیم بیاد این رشته و بخواد روش پول واسه زندگی در بیاره،

این نظر منه، درست و غلطش رو با تجربه های فروم میدونن، کسایی که این راه رو رفتن!

من اینو از حرف های بقیه به دست آوردم!

اگه این دیدگاه مم غلطه یکی بگه منم اصلاح شم به راه راست :D
موفق باشی آقا بهنام

علیرضا :rose:

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
میگم برای بقیه

من خودم تجربی خوندم و دانشگاه هم ژنتیک گیاهی قبول شدم اما نرفتم چون علاقه به کامپیوتر داشتم و بعد هم شد گرافیک و وب

اون موقع ها هم که ما می خواستیم انتخاب رشته کنیم به هرکی می گفتیم بریم هنرستان می گفتند نه خوب نیست حیف و از این چرت پرت ها

به نظر من اگه از نظر خانواده مشکلی برای انتخاب رشته نداری ( زوری نباشه ) اون چیزی که دوست داری برو مطمئن باش آینده هم کار خوبی پیدا میکنی چون چیزی را که بش علاقه داشتی رفتی و ادامه دادی

اما اگه رفتی مثلاً ریاضی خوب بعد هم دانشگاه یک رشته توپ قبول میشی و فارغ التحصیل که شدی میای دنبال کار می گردی پیدا نمیکنی چون تجربه کاری ندارید و بعد می ری دنبال یک کار دیگه و... و در آخر هم به هم بد بیراه میگی که کی تو این مملکت سر کار خودش مثلاً فولانی دکتری خونده اما راننده آزانس مطمئن باش اون کسی که دکتری زوری نخونده باشه . برای کلاس کار و پول بعدش اینا این رشته را نخونده باشه موفق هم میشه .

حالا دیگه نمی دونم

نظر خودم اگه شما می تونید تو ریاضی انیشتن یا دکتر حسابی و یا ... بشی برو ریاضی ولی حتی اگه 0.01 درصد شک داری که موفق نمیشی تو اون رشته نرو

الان هم که ماشلا امکانات برای نسل شما توپ و کم هزینه الان تو هر خونه ای را ببینی یک سیستم که بشه باش برای شروع کار کرد هست ولی موقع ما از این خبر نبود کسی که می خواست بره رشته کامپیوتر اول عزا می گرفت سیستم از کجا جور کنه

Active Member
همونطور که گفتم از نظر کار برای هیچ رشته ای نمیتونید تو ایران قطعی بگید کار هست یا کار نیست .
الان ایران حالتی پیدا کرده که حداقل یک مدرک لیسانس لازمه .
چرا ؟!!!
خب چرا نداره . چون اینجا هیچ وقت نمیان به هنر و توانایی شما نگاه کنن . همیشه این دیدگاه در مرحله آخر قرار میگیره .
اولین سوالی که ازتون میپرسن اینه که مدرکتون چیه ؟
بخواید شرکت ثبت کنید میگن باید لیسانس داشته باشی یا ...
خلاصه ...
هیچ وقت دنبال این نباشید که برید دانشگاه تا سطح معلوماتتون افزایش پیدا کنه .
همیشه باید خودتون به فکر پیشرفت خودتون باشید .
و همونطور که shirani عزیز اشاره کردن حتما رشته ای را انتخاب کنید که بهش علاقه مندید .

animations

Active Member
حرف شماها برای من عجیبه!! من نزدیک 9 ساله دارم کار می کنم، ولی تا حالا کسی ازم نپرسیده مدرکت چیه!! البته به جز یه شرکت دولتی که چند ماه می رفتم...

همیشه همه به نمونه کارهام نگاه می کردن... تجربه به من نشون داده که مدرک در زمینه هنر اصلا اهمیتی نداره.

Active Member
سلام دوستان
ممنون از نظرات همگی!
تصمیم گرفتم فعلا رشته های هنری را کنار درسم ادامه بدم چون همونطور که دوستان گفتند توی اینجا هیچ توجهی به هنر نمیشه.
و رشته ی ریاضی میرم.ممنون.
اگه اطلاعاتی پیدا کردید که بهم کمک می کنه دریغ نکنید.
با تشکر

Active Member
حرف شماها برای من عجیبه!! من نزدیک 9 ساله دارم کار می کنم، ولی تا حالا کسی ازم نپرسیده مدرکت چیه!! البته به جز یه شرکت دولتی که چند ماه می رفتم...

همیشه همه به نمونه کارهام نگاه می کردن... تجربه به من نشون داده که مدرک در زمینه هنر اصلا اهمیتی نداره.

من نمیدونم شما در چه زمینه ای فعالیت میکنید .
اما برای برخی از رشته ها کاملا درسته که مدرک نمیخوان .
مثلا انیمیشن سازی یا گرافیست کامپیوتری یا ...
من منظورم رشته های فرعی یا ... بود که گفتم به مدرک نیاد دارید .
یه جورای میشه گفت همونی که شما میگید :D که مدرک در زمینه فعالیت های هنری از اهمیت بسیار بسیار ناچیز برخورداره . :rose:
موفق باشید .

سلام دوستان
ممنون از نظرات همگی!
تصمیم گرفتم فعلا رشته های هنری را کنار درسم ادامه بدم چون همونطور که دوستان گفتند توی اینجا هیچ توجهی به هنر نمیشه.
با تشکر

امیدوارم هر مسیری را پیش میگرید بهترین مسیر باشه و در هر رشته ای که فعالیت میکنید جزء بهترین ها باشید .

animations

Active Member
من نمیدونم شما در چه زمینه ای فعالیت میکنید .
...

اوایل در زمینه گرافیک و انیمیت های ساده با Flash کار می کردم. بعدا رفتم توی کارهای انیمیشن سازی دو بعدی، بعد سه بعدی...

سلام دوستان
ممنون از نظرات همگی!
با تشکر

بهنام جان، اگه در نهایت مطمئنی که می خوای در زمینه هنر کار کنی، به نظر من وقتت رو با رشته های غیر هنری تلف نکن.
موفق باشی

Active Member
سلام سروش جان ممنون.
-------------------------------
انیمیشن جان علاقه ی اصلی من که فکر می کنم توی ذات من هم هست ساخت انیمیشن های دوبعدی و سه بعدیست.
ولی چیکار کنم که در جایی که من هستم راهی برای یادگیری و ادامه ی این رشته نیست.در مورد رفتن به رشته ی ریاضی
نظرم هنوز قطعی نشده.بازم باید تحقیقاتم را کامل کنم.فردا هم باید برم ورودی هنرستان را بدم اصلا شاید در نیومدم ولی
سعی خودم را می کنم.فعلا هم دبیرستان را برای خودم نگه داشتم و هم هنرستان را تا اواسط ماه رمضان که نتیجه ی قطعیم
با تحقیقات کامل گرفته میشه.اگر انیمیشن اسزی توی اصفهان بود که اصلا این کار ها را ولی می کردم.
برای همین تصمیم گرفتم که هر رشته ای که رفتم کنارش انیمیشن سازی را ادامه بدم .

با تشکر

جدیدترین ارسال ها

بالا