کمک درباره جلد کتاب

izone

Active Member
درود.

برای یکی از دوستان که کتابی نوشته است قرار شده جلد آنرا طراحی کنم تا به چاپخانه بدهد. از استادان گرامی خواهشمندم که هرچه در اینباره باید رعایت کنم را به من گوشزد کنید.

اندازه روی کتاب (10.5)در (14.8) سانت است که خوب باید دوبرابر شود تا پشت جلد را هم بگیرد. ولی برای میان کتاب و ضخامت آن چکار کنم. پیش از چاپ چگونه میتوانم بفهمم که ضخامت کتاب چه اندازه است تا آنرا هم در طرح آماده کنم؟

یا اینکه بگونه دیگری باید عمل کنم؟

با سپاس.

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
این نکته ها رو رعایت کنی مشکلی نداری:

همونطوری که خودت هم گفتی باید عرض کتاب 2 برابر بشه ولی ارتفاع ثابته.

شیرازه یا همون وسط کتاب باید طبق تعداد صفحات بطور دقیق اندازه گرفته بشه و بعد طراحی بشه. یعنی شما اول باید تمام صفحات کتاب رو درنظر بگیری و قطر کتاب رو اندازه بگیری بعد با توجه به قطر کتا اون شیرازه رو طراحی کنی.

دقت کن که محل قرار گرفتن 2 صفحه ی جلد رو اشتباه درنظر نگیری! قسمت روی جلد باید سمت چپ باشه و پشت جلد سمت راست.

متنها رو خیلی نزدیک لبه ها ننویس. عکسای مهم رو هم همینطور.

izone

Active Member
سپاس از شما.

ولی یک پرسش مانده. اینکه پیش از چاپ کتاب از کجا بدونم کلفتی یا انداه شیرازه کتاب چه اندازه میشه؟ تعداد برگها را میدانم ولی آیا مقیاسی هست که بگه مثلا 100 برگ میشه 2 سانتی متر ؟ راهی هست؟

memol_515

Active Member
مقياس كه نميشه گفت... اما خوب ميتوني خود شما همون تعداد برگ رو بذاري بغل هم، ببيني دقيقا چقدر ميشه.
اما ممكن گرم كاغذي كه شما اندازه ميگيري، با گرم كاغذي كه دوستتون مطالب رو روش چاپ كرده، فرق كنه...
بس بهترين كار همونه كه به دوستون بگيد خودشون تمام صفحات كتاب رو روي هم قرار بدن (تاكيد ميكنم، همه صفحات!) و اندازه دقيق رو به شما بدن.
براي اطمينان بيشتر، من ديدم 1 تا 2 ميليمتر هم بيشتر ميگيرن.

موفق باشي

nima_dsnr

کاربر VIP
نه که بشینی اگه 1000 صفحه بود 1000 کاغذ بزاری رو هم ببینی چقدر میشه ها ؟!
همونجور که خودت گفتی مثلا 100 تا برگه یا مثلا یک بسته A4 که معلومه 1000 برگ هست رو اندازه بگیر... بقیه رو (چه کمتر چه بیشتر) تخمین بزن. نگران خطا هم نباش... اونقدر بیشتر از 2-3 میل نمیشه.

izone

Active Member
سپاس از شما.

گالاگولا جان من نوع کاغذ را هنوز نمیدانم. به نکته خوبی اشاره کردید چون کلفتی آنها گوناگون است.

نیما جان ممنون از کمکهای خوب و راهنمایی شما.

جدیدترین ارسال ها

بالا