کانکس چیست؟

اگر جایی امکان ساخت و ساز وجود نداشته باشد برای اسکان موقت می‌توان از کانکس‌ها استفاده کرد. کانکس انواع مختلفی دارد که از انواع آن می‌توان به عنوان اسکان موقت در محل‌هایی که امکان ساخت و ساز در آن‌ها وجود ندارد، محلی برای ارائه خدمات دوره‌ای به یک منطقه، نیاز به یک دفتر در شرایط اضطراری و پیش بینی نشده، یک سرپناه موقت و قابل حمل یا یک کلاس آموزشی مجهز و قابل انتقال به هر مکان مورد نظر، یک فروشگاه سیار و نیاز فوری به یک فضا با امکانات خاص و… استفاده کرد


1623667328879.png


کانکس یک سازه پیش ساخته است که در زبان انگلیسی به آن conex و در زبان‌های دیگر شلتر shelter گفته می‌شود. ایده اولیه ساخت این کانکس‌های پیش ساخته برای اسکان موقت بود اما امروزه با توجه به تولید انواع متفاوت‌تری از آن، استفاده‌های بیشتری از آن‌ها می‌شود.

انواع کانکس چرخ دار آریا بارون با قابلیت جابجایی سریع و به عنوان بر طرف کننده نیازهایی این چنین، با رعایت کلیه استانداردهای مورد نیاز برای هر نوع کاربری طراحی و تولید می‌گردند. این کانکس‌ها می‌توانند بر روی وانت‌ها، کامیون‌ها و تریلرها نصب گردند و یا اینکه بصورت چرخدار طراحی گردند و به وسیله خودروها کشیده شوند.

بطور کلی کانکس‌ها نوعی سازه پیش ساخته هستند که با استفاده از مصالح پیش ساخته و سبک ساخته می‌شوند. از بزرگ‌ترین مزایای این کانکس‌های پیش ساخته می‌توان به وزن سبک، جابه‌جایی راحت و نصب ساده اشاره کرد. چراکه قطعات این سازه‌های پیش ساخته بدون استفاده از آرماتور، بتن یا هر ملات دیگری به یک دیگر نصب می‌شوند. برای اتصال قطعات کانکس‌ها به یکدیگر از اتصالات جوش، پیچ یا پرچ استفاده می‌کنند.

کانکس‌ها بسته به کاربردی که دارند دارای انواع متعددی هستند:

  • مسکونی
  • اداری
  • ویلایی
  • نگهبانی
  • فروشگاهی
  • سرویس بهداشتی و حمام
  • نمازخانه
  • کاروان
انواع این کانکس‌ها را از نظر چرخدار بودن یا نبودن نیز می‌توان به دو دسته کلی کانکس متحرک یا چرخدار و کانکس ثابت و بدون چرخ تقسیم بندی کرد. کانکس‌های متحرک معمولا با کاربری‌های فروشگاهی، کافی شاپ یا فست فود تولید می‌شوند. کانکس‌های اداری، ویلایی، مسکونی، حراستی و… نیز اغلب در دسته کانکس‌های ثابت جای می‌گیرند.
با توجه به گسترش فضاهای شهری و پیشرفت‌های چشمگیری که در صنعت ساخت و ساز رقم خورده است، کارخانه آریا بارون توس نیز در تلاش است که محصولات تولیدی خود اعم از انواع کانکس‌ها را متناسب با نیاز صنعت ساخت و ساز و همگام با پیشرفت‌های شهرسازی طراحی کند.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا