چگونه می توان یک گرافیست حرفه ای شد؟

Saeed-masih

Member
سلام
از همه عزیزانی که دستی توی طراحیو از این جور حرفا دارن تقاضا دارم راهکارها و ابزارهایی که برای یک گرافیست شدن تقریبا حرفه ای (چه دستی و چه رایانه ای) وجود داره را برام تعریف و تشریح کنن.
از لطفتون ممنونم.
آرزومند آرزوهایتان
سعید ابراهیمی

Mrpl

Member
کارای مختلف زیاد نگاه کن. همین و همین. خودت تجزیه و تحلیلش کن.
و نگاهت رو پرورش بده.
ابزار کار اولویتش پایین تر از چشمت هست.
طوری کار نکن اگر جایی قرار شد کار کنی بری بگی من (مثلا) فتوشاپ کار هستم. (اینا فقط ابزار هستن)

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
اولين چيزي كه بايد داشته باشي استعداده. اگر كسي استعداد داشته باشه حتي با يه تيكه كاغذ كاهي و يه مداد ساده هم ميتونه بهترين طرحها رو بكشه. شما اگر استعداد كافي تو هر زمينه اي داشته باشي ميتوني با تمرين كردن و بقول Mrpl عزيز نگاه كردن به طرحها و كاراي اساتيد اون رشته اون استعدادت رو پرورش بدي.

ابزار كار هم فرقي نميكنه كه كامپيوتر باشه يا يه مداد ساده يا ... . مهم اون استعداديه كه بايد تو وجود فرد باشه.

memol_515

Active Member
خوب دوست عزیز، مگه علومی که در تحصیلات عالیه تدریس میشه رو موجوداتی به غیر از همین موجود دو پا خلق کرده؟؟؟ !
بعد اینکه توجه داشته باش که داری راجع به یه هنر صحبت میکنی! هنر هرچند الان جنبۀ آموختنی و مادی اش اونقدر زیاد شده که به کل جنبۀ حسی و روانی اش رو از بین برده( و شاید به همین علت باشه که اینقدر افت سطح کیفیت در دهه های اخیر داشته!) اما باید به خاطر داشته باشی که باید بهش علاقه داشته باشی. تقریبآ مهمترین شرط همینه!
به قول یکی از استادهای ما راجع به آموختن رنگها میگفت: با رنگها بازی کنید. بی توجه اونها رو روی انواع کاغذ بکشید، مخلوط کنید، بو کنید، لمس کنید، حتی بچشید!!! (داوینچی که بیخود داوینچی نشد که! گرمای رنگ قرمز رو با لبهاش حس میکرد!!!)
مسئلۀ دیگه، تمرینه. طراحیه آناتومی از مسائل خیلی مهمه. از بدن انسان گرفته تا پرنده و جهنده و خزنده و ....
یه هنرمند نقاش یا گرافیست تا نتونه تمامیه زیباییهای خلقت رو در اندام مخلوقات با عمق وجودش حس کنه و بکشه، زیبایی رو در هیچ چیز دیگه نمیتونه در آغوش بکشه!
سعی کن با قلم و کاغذ آشتی کنی! روی کاغذ بکش، زیاد پابند مانیتور و ماوس نشو. نه اینکه بگم این همه نرم افزار بیخوده ها،نه! اصلآ این طور نیست. من میگم پایه رو بذار روی تقویت دستهات.در کنارش نرم افزارهای مختلف رو هم یاد بگیر. خوب فتوشاپ هم نرم افزار محبوبیه در این زمینه.اینو خوب یاد بگیر، باقیش هم یواش یواش شروع کن...
عجله نکن، به دستهات اعتماد کن،و بکش و بکش و بکش!!!
به نظر من بهتره خودت یاد بگیری تا کلاس بری. البته این تجربۀ منه ها. شاید دوستان نظر دیگه ای داشته باشن. اما کتابهای این کار کم نیستن.
سعی کردم هرچی میدونستم رو به طور کاملآ خلاصه بگم. امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم

موفق باشی

GFX Master

فكر كنم توضيحات مائده ديگه كاملترين توضيح بود!
girl_sigh.gif

مرسي مائده جان.
give_rose.gif

منم دقيقا همين نظرو دارم يعني اون چيزي كه خود آدم ميتونه از طريق تجربه بدست بياره رو تو هيچ كلاسي به آدم ياد نميدن.
البته نميخوام منكر تحصيلات آكادمي بشم ولي كسي موفقه كه در كنار تحصيلات آكادمي تجربه هم كسب كنه.
من خودم به شخصه قبل از اينكه وارد اين رشته بشم و بصورت دانشگاهي ادامه بدم قبلش خيلي چيزا درباره نرم افزاراي گرافيكي و كلا چاپ و ... ميدونستم. حتي يه مقطع خيلي كمي هم با چاپخونه همكاري داشتم!
همين باعث شده بود تو دانشكده يه مقداري از خيلي بچه هاي ديگه جلوتر باشم. چون تو رشته گرافيك رايانه بايد با نرم افزاراي گرافيكي هم آشنا باشي و اون تجربه قبلي من تو اين زمينه خيلي به دردم خورد.
در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!!
focus.gif

[REZA]

Member
خوب این وسط منم از اب گل آلود ماهی بگیرم(البته فکر نکنم ابش گل الود باشه)
دوستان توی صحبتاشون به کسب تجربه و تمرین توسط خود ادم خیلی تاکید داشتن!
263cylj.gif

خوب درست،ولی منی که شاید یه خورده استعداد داشته باشم،کارهای خیلی از اساتید بزرگ رو هم دیدم،بعد بخوام طراحی یا کار گرافیکی رو شروع کنم،چی میکشم!!!هییچی....
چرا؟چون کسی نیست دست منو بگیره و(مثلا) بگه نه!این قسمت رو باید سایه روشن بدی.نه!اون ور رو باید اونجوری کنی!
اگه من 10 بار 20 بار اینکار رو بکنم بازم تجربه ی مفیدی کسب نمیکنم(یعنی نکردم).
خودم رو میگم:
من از بچگی عاشق طراحی و نقاشی بودم،همه میگفتن استعداد داری فلان داری(دنبالش هم گرفتم(البته خودم))ولی اخرش چی شد،هیچی!!!!
اون یه ذره استعدادی هم که شاید تو وجودم بود هم از بین رفت!
پس این نشون میده که:
1.یا من استعداد نداشتم؟؟
2.یا تحصیلات اکادمیک و کلاس و از اینجور چیزها لازمه؟؟
من بالاخره نفهمیدم میشه بدون تحصیلات آکادمیک هم طراح شد یا نه؟؟
از جناب saeed-masih هم معذرت می خوام که تویه تاپیکی که مربوط به ایشون هست من هم دارم سوال میپرسم؟؟
بالا خره پرسیدن عیب نیست،ندانستن عیب هست می باشد!
272.gif

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
جواب شما اره میشه هنر چیزی نیست که تحصیلات حتماً بخواد به فرض شما دکترای گرافیک از بهترین دانشگاه دنیا ولی وقتی کار بلد نباشی یعنی پ.........م

memol_515

Active Member
خوب عزیز، من خودم از 3 سالگی نقاشی میکشیدم!!! اما بعد از اینکه خودم چند تا تابلوی سیاه قلم کشیدم کلاس آبرنگ رفتم.
تا همین امروز هم 5 تا نمایشگاه گروهی داشتیم. توی دانشگاه هم درس میدادم!!!
این از من . نمیخوام بگم من ال من بل... میخوام بگم منِ نوعی تقریبآ بدون کلاس تونستم یه چیزایی یاد بگیرم.خیلی از دوستام هم بودن که من حالا حالا ها باید بدوم تا بهشون برسم، اونها هم وضعیت یادگیریشون مثل من بوده.
any way، این فقط تجربۀ منه، گفتم که، نه اینکه کلاس بیفایده است. بالاخره فوت کوزه گری رو فقط از دستهای پرمهر استاد میشه یاد گرفت. اما قدم اصلی با خودته، استاد فقط میتونه تو یه سری نکات رو که توش گیر افتادی، دستتو بگیره.
که به نظر من خوبیش هم به همینه! اگه خودت یاد بگیری بعدها میتونی یه استاد واقعی بشی. استاد تو هم استادی داشته و بالاخره تهش اینه که همۀ این علوم و تجارب ساختۀ دست همین آدم های سخت کوش بوده، که با تلاش خودشون بدست آوردن.
باز هم میگم این نظر منه.

موفق باشی

mostafa_cs

Well-Known Member
خوب میدونی اگه من میگفتم که چجوری بهترین گرافیست دنیا شدم دیگه همه میشدن حرفه ای:دی
ولی دور از شوخی من اعتقادم اینه که اگرچه الهام گرفتن از ایده ی سایرین خوبه و میتونه سلیقه ی مورد پسند انسانها رو نشون بده اما سعی کن همیشه متفاوت کار کنی و ایده ی نو به وجود بیاری.
چکیده ی نکات دوستان رو هم در نظر بگیری این میشه:
در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!! (جمله از خودم بود لطفا کپی رایت رعایت بشه)

GFX Master

در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!! (جمله از خودم بود لطفا کپی رایت رعایت بشه)
من اين جمله رو يه جا ديگه ام شنيده بودم. خدايا چرا هر چي فكر ميكنم يادم نمياد.
shakinghead.gif

آهان!!
3385.gif

در مورد صحبت رضا هم با تأئيد صحبت مائده بايد بگم استاد و درس و دانشگاه فقط براي اينه كه شما اگر ايرادي داشتي رو بتوني برطرف كني.
sorrowsmiley2.gif

در كل به نظرم همون 4 موردي كه تو جمله بالا (مصطفي كپي رايت جملت رو رعايت كردما!!
4hn6ct2.gif
) گفته شد مثل يه زنجيره و بايد هر 4 تا حلقش باشه وگرنه زنجير پاره ميشه!

Saeed-masih

Member
در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!! به نظر شما کم نیست؟تجربه توی تمرین بدست میاد و استعداد هم با تحصیلات آکادمی شکوفا میشه یعنی شد 2تا حلقه!!! من نمی خوام خیلی به این بحث دامن بزنم ولی خیلی دوست دارم کسانی که به جایی رسیدن من رو هم راهنمایی کنن تا بتونم راهشونو پیش بگیرم!!
آرزومند آرزوهاتون
سعید

GFX Master

در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!! به نظر شما کم نیست؟تجربه توی تمرین بدست میاد و استعداد هم با تحصیلات آکادمی شکوفا میشه یعنی شد 2تا حلقه!!! من نمی خوام خیلی به این بحث دامن بزنم ولی خیلی دوست دارم کسانی که به جایی رسیدن من رو هم راهنمایی کنن تا بتونم راهشونو پیش بگیرم!!
آرزومند آرزوهاتون
سعید
البته من اون قسمت آخر صحبتت رو ندارم و نرسيدم ولي از تجربه ديگران دارم استفاده ميكنم.
um.gif

سعيد جان من نگفتم كه اين 4 تا از هم جدا هستن. دقيقا همونطوري كه خودت گفتي اينا به هم ربط دارن و اگر ربط نداشته باشن جاي تعجب داره! اگر بخوايم با استدلال تو پيش بريم بايد بگيم كه استعداد هم در سايه تمرينه كه خودشو شكوفا ميكنه.
حرف من اين بود كه براي موفقيت اين 4 تا فاكتور لازمه و البته هر كدوم لازمه ي اون يكي هم هستن.
در واقع يه نردبان حساب ميشن. كه 4 تا پله داره و براي رسيدن به پله دوم بايد پله اول رو هم داشته باشي.
يعني تا استعداد و علاقه نداشته باشي دنبال اون رشته نميري. حالا اگر داشتي و رفتي سراغش بايد مدام تمرين داشته باشي. همين تمرينات باعث بدست اوردن تجربه ميشه كه اگر تحصيلات آكادمي هم همراهش باشه ميشه همون قضيه بمب مصطفي!!
wink.gif

Mrpl

Member
در كل استعداد و علاقه + تجربه + تحصيلات آكادمي + تمرين به نظر من ميتونه يه بمب بسازه!! به نظر شما کم نیست؟تجربه توی تمرین بدست میاد و استعداد هم با تحصیلات آکادمی شکوفا میشه یعنی شد 2تا حلقه!!!

استعداد با علاقه فرق میکنه و هر دو لازم هست. که علاقه خیلی خیلی مهم تر هست.
درسته که تجربه با تمرین بدست میاد. اما استعداد ممکنه که با تحصیلات آکادمیک شکوفا نشه. پس این دوتا رو نمیشه یکی کرد. درسته که به هم ربط دارن اما دو تا مقوله جداگانه هستن.
من گرافیست ها و کاریکاتوریست های خیلی خیلی قوی ای رو میشناسم که تحصیلاتشون هیچ ارتباطی به گرافیک و کاریکاتور نداره. و هر چی دارن تجربه هست.

البته منظور از تحصیلات آکادمیک کتاب و درس و دانشگاه هست. و اموزش برنامه ریزی شده. چون بدون دونستن نظر دیگران در مورد کار نمیشه موفق شد. پس دوستان و راهنمایی هاشون که باعث پیشرفت میشه رو جدا باید کرد.

به نظر من فرمول بالا به این صورت تصحیح باید بشه:
علاقه + علاقه + استعداد + تحصيلات آكادمي + تمرين + تمرين + تمرين + تمرين
مطمئنا بدون استعداد و فقط با تمرین میشه به موفقیت رسید. (من به عینه اینو دیدم)

دلتون خرم

GFX Master

مطمئنا بدون استعداد و فقط با تمرین میشه به موفقیت رسید. (من به عینه اینو دیدم)
با اين قسمت زياد موافق نيستم!
127fs2992626.gif

چون ممكنه تو كوتاه مدت جواب بده و طرف يه جرقه هايي هم از خودش نشون بده ولي مطمئن باشيد كسي كه استعداد و علاقه نداشته باشه بعد از يه مدتي خسته ميشه و رها ميكنه.
shakinghead.gif

خود من تا حالا شده خيلي كارا رو خوب استارت زدم و احساس كردم دارم خوب پيش ميرم ولي چون علاقه و استعدادي نداشتم بعد از يه مدتي نمودار پيشرفتم سير ثابت داشته!!!
explanation.gif

Mrpl

Member
با اين قسمت زياد موافق نيستم!
127fs2992626.gif

چون ممكنه تو كوتاه مدت جواب بده و طرف يه جرقه هايي هم از خودش نشون بده ولي مطمئن باشيد كسي كه استعداد و علاقه نداشته باشه بعد از يه مدتي خسته ميشه و رها ميكنه.
shakinghead.gif

خود من تا حالا شده خيلي كارا رو خوب استارت زدم و احساس كردم دارم خوب پيش ميرم ولي چون علاقه و استعدادي نداشتم بعد از يه مدتي نمودار پيشرفتم سير ثابت داشته!!!
explanation.gif

حساب علاقه از استعداد جداست. اگر استعداد باشه ولی علاقه نه به هیچا که نمیشه رسید هیچ طرف پسرفت هم داره.
علاقه هست که باعث میشه تمرین کنیم و تجربه کسب کنیم.

و اینکه توی اون کار سیر پیشرفتت قابل قبول نبود به خاطر نبود علاقه و انگیزه بود. نه استعداد.

البته من هم یه مقداری تند رفتم. (آروم تر مرتیکه .....:D)
باید میگفتم فاکتور تمرین مهم تر از استعداده هست. >> کار نیکو کردن از پر کردن است<<
اینو من نگفتم (پس copy Right هم نداره/ Copy Left داره) اما بزرگان میگن 90 درصد موفقیت با تلاش و کوشش بدست میاد

آخرین ویرایش:

[REZA]

Member
اولند سلامّ علیکم
دومند که من به شخصه دارم هیچی نمی فهمم.!.
این که علاقه و استعداد و تمرین و تحصیلات آکادمیک به هم مربوط هستن،صحیح.اصلا بدیهی و شکی هم توش نبوده و نیست!
ولی اینکه بدونیم اول کدوم باید باشه بعد کدوم بیاد و....
به نظر این بنده حقیر ما(خودم رو میگم)نباید به اینها رتبه بدیم(یعنی بگیم اول باید استعداد باشه+بعد علاقه و....)
توی خیلی از کارا ممکن هست که در ابتدا علاقه ای وجود نداشته باشه(گمونم برای خیلی ها پیش اومده)اما مقتضی با موقعیت زمانی و مکانی این علاقه حالا یا بالاجبار یا به هر نحو دیگه ای بوجود بیاد!
دیگه ترتیب و ترکیب اینها بازی با کلمات هستش و....
شاید یکم زیاد روی این بحث تمرکز کردن باعث سردرگمی خیلی ها(از جمله خودم دی: ) بشه!!
shakinghead.gif

خوب،همه میدونن که استعداد به نوعی ذاتی هست چه بخواد با
تحصیلات آکادمی شکوفا میشه
و چه
ستعداد ممکنه که با تحصیلات آکادمیک شکوفا نشه
و بخواد با
به موفقیت رسید.
این بحث استعداد.
بهتر نیست قبل از اینکه بیشتر
به این بحث دامن
زده بشه(کپی رایت هم رعایت کردم دی: ) به این ارکان
یکی یکی برسیم به جای اینکه فرمول رو عوض کنیم!
البته برنامه ریزی و تهیه فرمول یا همون دستور کار مهم ترین کاره که باید قبل از هر چیز بهش رسیدگی بشه!
منتظر راهنمایی های مفید اساتید (از جمله Mrpl-سارا خانم-آقا مصطفی و ... هستم)
خیلی ممنونم از همه که این بحث رو دنبال می کنید،از saeed-masih عزیز هم ممنونم که این تاپیک رو ایجاد کرد(آخه حرف دل منو زده دی: )
موفق باشید
رضا

AMiR

Active Member
منم سوال دارم !
كشف اين استعداد چطوريه ؟ و شكوفا كردنش
البته واسه كسي كه علاقه داره !

memol_515

Active Member
بابا، بچه ها بیخیال. موضوع اینقدر ها هم جدی نیست! فکر میکنم همه با هم داریم به یه موضوع اشاره میکنیم.فقط یکم به علت اختلاف سلیقه داریم دور خودمون پیچ میخوریم :دی
فکر میکنم همۀ ما علاقه رو داریم که اینجا دور هم جمع شدیم، خوب استعدادهای مختلف هم به نظر من سلایق مختلف رو ایجاد میکنه. نکته اینجاست که هیچکس نمیتونه راجع به استعداد خودش یا دیگران جسورانه صحبت کنه، استعداد چیزیه که فقط توی یه شرایط خاص خودش رو نشون میده، مسئلۀ واضحی نیست که بشه راحت راجع بهش صحبت کرد.
اینجا مسئلۀ واضح، تلاشه! هر کسی میتونه تلاش کنه. و این ثابت شده است که اگه چیزی رو بخوای تمامیه کائنات دست بدست هم میدن تا به اون برسی
پس تلاش لازم است و تلاش و انتظار لحظۀ موعود را کشیدن!(این یه جمله از یه کتاب روانشناسی بود، چون به بحث مربوط بود، گفتمش:دی)
هر کی میخواد هرچی بشه باید تلاش کنه و صبر داشت باشه.اینجوری بهش میرسه. حالا اون چیز میخواد هرچی باشه. به قول جملۀ معروف کتاب تقدیرات چین: ثبات قدم، موفقیت به همراه خواهد داشت.

از بچه ها هم اگه کسی فکر میکنه خودش نمیتونه شروع کنه، میتونه استارت رو با یه استاد خوب بزنه. دست هاتون رو به هرکسی نسپارید.

اینم از این، امیدوارم مشکل حل شده باشه دیگه!

موفق باشید
memol

جدیدترین ارسال ها

بالا