چه نوع مانيتوري براي گرافيست ها بهتر است؟؟(lcd يا crt)

sharin

Member
سلام.
من قراره مانيتورم رو عوض كنم در حاله حاضر يه CRT دستمه مي خواستم يه LCD بگيرم بر طبق چيزايي كه فهميدم ، اينطور گفته شد كه گرافيست ها بيشتر از CRT استفاده مي كنند.

حقيقتش توش موندم.
چون فضاي كارم كمه ، خواستم يه LCD widescreen بگيرم دوستان راهنمايي ام كنند.
در مورد LED هم بحث شه خيلي خوبه.
tanx

reza_1001

Well-Known Member
سلام
من هم چند ماه پيش يه وضعيتي شبيه شما داشتم
شك نكن كه LCD بهتره و اصلا براي حرفه اي ها كه خيلي پشت مانيتور ميشينن لازمه
اين قضيه گرافيك كارها هم مال گذشته است
من كه اصلا فكرش رو هم نميتونم بكنم با مانيتور قبليم كار كنم

مانيتور قبلي من = LG F700 P 17 :oops:
كه زمان خودش با رفرش 100 هرتز عظمتي داشت

مانيتور فعلي = SAMSUNG P23500

2 ميلي ثانيه
كنتراست 50000
full HD
البته نور و رنگش هم خيلي توپه

من اول دنبال LCD LG بودم چون خاطره خوبي ازش داشتم
ولي هم به لحاظ امكانات و هم قيمت فعلا سامسونگ حرف اول رو ميزنه البته در بازار ايران
چند تا مدل توپ ال جي و ACER , ASUS روهر چي گشتم تو بازار نبودن

اگه سوال ديگه اي هم داشتين در خدمتم

موفق باشيد .
.
.
.

Mohammad

Member
به نظر من LCD چون اگه از زاویه های مختلف بهش نگاه کنی رنگش عوض میشه برای یک گرافیست خوب نیست
اما می تونید LCD با زاویه دید وسیع بگیرید که برای این کار بهتره
اما CRT توصیه نمی کنم چون برای چشم ضرر داره:rose:

pouya saadeghi

Active Member
مانيتور crt‏ كه پدر چشمو در مياره...
الان هم lcd‏ ها و led‏ هاى جديد كيفيت مناسبى دارن ( مشكل زاويه هم 99% برطرف شده)
رزولوشن و كنتراست هم خيلى مهمه

آخرین ویرایش:

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام به همه...
به نظر من CRT بگیر ولی درستشو:neutral:
چون LCD آخرین مدل و آخرین کنتراست و همه چیزش هم که میاد باز رنگا رو مریض نشون میده...
رنگا رو مخصوصا نارنجی و آبی رو تو یه CRT و یه LCD نگاه کن فرق رو متوجه میشی
البته چیزی که من الان باهاش کار میکنم کلا جز مانیتور حساب نمیشه BenQ 15 :lol: ولی اگه بخوام عوض کنم 100% میرم سراغ CRT
موفق باشی:oops:

wild-man

Member
سلام منم با نظر رضا موافقم خودمم وقتی چند ماه پیش خواستم سیستمم رو عوض کنم به یکسری آتلیه فیلمسازی زدم و چند تا استدیو هم رفتم کلا به جز چند نفر که احساس باکلاسی مزمن بهشون دست داده بود بقیه CRT رو پیشنهاد کردن البته اونها یک لایه محافظ جلوی چشماشون گذاشته بودن من خودم CRT رو انتخاب کردم مانیتورهای LED هم هنوز امتحانشون رو توی کارهای گرافیکی کاملا پس ندادن(هنوز به طور گسترده خریداری نشدن) ولی فکر کنم بتونن جای CRT رو بگیرن چون دارن از رندر نوری به جای تمام دیجیتال استفاده میکنند که به crt ها نزدیکترن.
یا حق

p30room

Member
سلام من که خودم از مانیتور های Crt بیشتر خوشم میاد به چند دلیل : نسبت به مانیتورهای lcd قیمت کمتری دارند کیفیتشون به نظر من که هم با lcd و هم با crt کار کردم خیلی بالاتره از نظر کیفیت رنگ و شفافیت خیلی بهتره طول عمر بالایی دارن و ... اگر تصمیم گرفتید lcd خریداری کنید قبل از خرید نهایی Lcd حتما از صحت مانیتور اطمینان حاصل کنید چون من چند مورد دیدم که بعضی مانیوتر ها دارای پیکسل سوخته هستند که اگر بعد از خرید متوجه بشید نمایندگی مانیتور رو با شرایط خیلی سختی پس می گیره موفق باشید

sharin

Member
از دوستان بابت نظرهايي كه دادندممنونم اما خوداييش بازم توش موندم.

من الان يه benq g781 17 دارم(به اين ها CRT مي گن ديگه؟؟ درسته؟؟)

يه فرصت طلايي گيرم اومد كه يكي مي خواست بخرش . گفتم منم برم يه LCD بگيرم اما با توجه به اين توصيفات مجبورم بي خيال بشم چون نمي خوام سر اين موضوع ريسك كنم.
سعي مي كنم تحقيقاتم رو كامل تر كنم و بعد برم سراغ LED ها.
دوستان اگه باز نظر ي دارند بگن تا استفاده كنيم.

reza_1001

Well-Known Member
سلام
اگه كار شما تبليغات روي بنر يا كلا با پرينتر هست انوقت كه بحث رنگهاي واقعي مطرح ميشه
البته به نظر من رنگها در ال سي دي بهتر هستند
اگه مشكل شما قيمت هست كه من ال سي دي 23 اينجمو 220 هزار تومن خريدم . ميشه يه CRT تو اين رنج قيمت به من معرفي كنين !
البته LED بهتره ولي قيمتش هم بيشتره

راستي يه سوال اگه CRT خيلي باحاله
پس چرا وقتي ميري تو سايتاي خريد سخت افزار اثري از اونا نيست؟
جوابش اينه كه احتمالا فسيل شدن :lol:
فكر ميكنم تو امريكا و ارورپا هم گرافيست باشه :green: نميدونم اونا از كجا CRT ميخرن

يه نكته ديگه هم اينه كه دوستاني كه از LCD ناراضين حتما مدلايي كه غير حرفه اي و اداري بوده رو ديدن
بلاخره هر چيزي خوب وبد داره من هم يكسال پيش وقتي يه مدل ال جي رو ديدم با خودم گفتم عمرا اگه LCD بگيرم.
از يه نكته هم غافل نشو اونم اينه كه سلامت چشم از همه اينا مهمتره اگه ميتوني LED بگير

موفق باشيد :rose:
.
.
.

Ali3D

Member
اگه با چاپ سر و کار داری، یا عکس زیاد می گیری و عکسات رو ادیت می کنی، crt بهتره، من زیاد با چاپ سرو کار ندارم، ولی عکس زیاد می گیرم، همین طور برای جایی که کار می کنم، رندر هام رو برای چاپ می خوان، سر همین هنوز crt ایم رو دارم، اگرچه زیاد عمر کرده، ولی هنوز رنگ هاش تو هم نرفته (این خیلی مهمه که crt ایت هنوز رنگ ها رو درست نشون بده)

lcd رنگ واقعی رو نشون نمی ده، هر چند که خیلی رنگ های قشنگتری رو روی lcd می بینی و همین طور جزییات بیشتری تو lcd دیده می شه، ولی موقع چاپ، کار با lcd یه فاجعست، یعنی چیزی که پرینت می کنی با چیزی که تو lcd می بینی زمین تا آسمون فرق می کنه،( تا خودت یه crt و یه Lcd رو کنار هم نذاری، و با یه پرینتر درست حسابی یه عکس رو چاپ نکنی، تفاوت رو حس نمی کنی) البته می گن اگه مانیتورت رو calibrate کنی مشکل حل می شه، ولی من با این نرم افزار هایی که موجوده این کار رو کردم و نتیجه بدتر هم شد، ولی سخت افزاری اگه کالیبریت کنی مانیتورت رو فک می کنم نتیجه ی خوبی بگیری(فک می کنم سخت افزار مربوطش حدود 100 تومن این طورا باشه، البته من تا حالا جایی تو ایران پرس و جو نکردم، حتی شک دارم تو ایران به اون صورت وجود داشته باشه)، بیشتر خارجی هایی هم که می شناسم، lcd شون رو کالیبریت می کنن تا چیزی که می بینن با چیزی که چاپ می کنن نزدیک باشه از لحاظ نور و رنگ

من یه مدت برای جایی که کار می کردم، نور رندرهام رو با lcd تنظیم می کردم بعد که براشون می بردم، موقع چاپ صداشون در میومد که رندر ها تاریکه، پرینت به کنار، crt هاشون هم مال احد بوق بود؛ همه چیز رو 10-20 درجه تاریک تر نشون می داد، مثلاً رنگ قهوه ای رو سیاه نشون می داد، این تازه وقتی بود که brightness مانیتورهاشون رو 100 بود
:lol:
:shock:

آخرین ویرایش:

wild-man

Member
من خودم یه مانیتور LG 775E studio work دارم تاحال هیچ ال سیدی که قیمتش با مانیتور من برابر باشه رو ندیدم که این کیفیت رو بده البته یه ال سی دی یکی از دوستام خرید(سونی) 14inch قیمتش 400 هزار تومن موقتی بهش نگاه میکنی انگار داری به یه قاب عکس نگاه میکنی تا این حد واقعیه بهرحال صلاح کار خویش خسروان دانند.

sharin

Member
ممنونم دوستان.

رضا جان اگه تا ديشب اين و گفته بودي خيلي خوب مي شد چون فكر مي كنم ديگه مشتري پريد.

مشكل هم مالي نيست (مشكل فضا است و اينكه كلا هر چيز كامپيوتري بگيري نمي توني به راحتي عوضش كني مگر با ضرر زياد.)
در ضمن تو كار چاپ هم زياد نيستم ، خيلي كم.

من بيشتر 3d كار مي كنم . اما خوب رنگ ها هم خيلي مهم هست و بضي بچه ها هم مي گن كه LCD ها مشكلي از نظر رنگ (تو زاويه) ندارن. حالا ببينيم چه مي شه كرد.

راستي Ali3D جان اگه اطلاعاته جديدي در مورد کالیبریت بدست آوردي حتما خبرم كن.
از همه ي دوستان ممنون.

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
اگه برا کارایه خیلی خیلی دقیق گرافیکی میخای و خیلی برات مهمه که رنگ خروجی چاپ با رنگ مانیتورت یکی باشه crt که قیمیتشون بالای 2 میلیونه :green: باید بخری ولی برا کارای عادی گرافیکیو مکسو .... lcd بهتره از لحاظ قیمت و کیفیت بهت پیشنهاد میکنم samsung بخری

Ultra3D

Well-Known Member
بهترین مانیتور سال Sonic view بود که تو ایران نیست ولی تو ایران بهترینش Sony هست البته اگر مشکل مالی نداری چون 22 اینچش از 700 هزار تومن به بالاست ولی LG هم یکی تازه زده که LED هست و کنتراست1 به 2000000 داره :shock:
LED مزیتش در مصرف برق کم ، نور پس ضمینه واقعی ، کنتراست بسیار بالا و بسیار نازک بودن پنل هست اگه می خوای بخری LED بخر چون نسل بعدی مانیتور ها هست و حتی LCD های معمولی دارن از رده خارج می شن!! چه برسد به CRT !!

.:taymaz:.

مدیر انجمن‌ها
فکر کنم بهترین پیشنهادارو بهت دادن مونده تصمیم خودتو اینکه چقدر میخای هزینه کنی فقط led چون تازه اومده قیمتش بالاست یکم صبر کنی قیمتش پایین میآد.

blognevis

Active Member
سلام

دوستان من هم اين مشكل را دارم ممنون ميشوم دوستاني كه تخصصي اين مطلب را دنبال كردند بيان جواب بدهند

من كار هام اين هست

1- زمان استفاده از كامپيوتر براي بنده روزي 12 ساعت هست

گرافيك / وب گردي / مقاله و ايبوك / برنامه نويسي / و .... بازي

طوري شده كه ديگه چشمام درد گرفته

در حال حاظر از لبتاب انسپيرون 6400 دارم استفاده ميكنم و قبلا هم از مانيتور ال جي فلترون سري لبخند

با هر دوش هم مشكل دارم

راهنمايي كنيد تا بتونم يك مانيتور مناسب با توجه به موارد گفته شده انتخاب كنم

موفق باشيد

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
اگه مایع داری نه LCD بگیر نه CRT بلکه LED بگیر

LED:
صورت کلی مسئله این هست که LED های موجود در حقیقت همون LCD پنلهای معمولی هستند به زبان ساده فقط به جای لامپهای CCFL که به عنوان بک لایت یا نور پس زمینه از اونها در LCD ها استفاده میشد از چندین LED استفاده میشه که علاوه بر پائین آوردن مصرف انرژی در پنلها از اونجایی که کنترل شدت نور در LED ها به عنوان بک لایت راحت تر از مجموعه لامپهای CCFL و صفحه یکدست کننده نور هست میشه مشکی عمیق تری رو در پنلهایی که از این تکنولوژی به عنوان نور پس زمینه استفاده میکنن تولید کرد ولی هر تکنولوژی به موازات دستاوردهایی که داره یک سری نقاط ضعف هم داره که از اون جمله میشه به عدم یکپارچگی پخش نور در تمام سطح پنل به طور یکدست و زاویه دید ضعیفتر نسبت به LCD های معمولی اشاره کرد.
در حال حاضر هر کدوم از کمپانیهای سازنده LED که عمدتا سه کمپانی سونی , سامسونگ و ال جی هستند از تکونولوژی های منحصر به خودشون برای این پنلها استفاده میکنن که از جمله اونها میشه به تکنولوژی RGB LED سونی اشاره کرد که در سری X این کمپانی در سایزهای 46 و 55 اینچی مورد استفاده قرار گرفته و همونطور که از اسمش پیداس به جای یک LED تک رنگ که قاعدتا سفید هست در اونها از سه LED سبز , آبی و قرمز استفاده شده که باعث ایجاد غنای رنگ بیشتر در این پنلها میشه (مسئله ای که خود سونی ادعا میکنه) از طرف دیگه کمپانیهای دیگه ای مثل سامسونگ و ال جی هم هر کدوم از شیوه های مخصوص به خودشون برای تولید پنلهای LEDـشون استفاده میکنن که بنا بر ادعای اونها شیوه کار آمد تر و بهتری برای ارائه کیفیت تصویر هست ولی نتیجه ای که تا به حال به دست اومده این هست که مدل XBR8 سونی که در ایران به عنوان مدل X450 به فروش میرسه پنل موفق تری نسبت به سایر LED ها بوده هر چند که این پنل هم نقاط ضعف زیادی داره.
در مقایسه کلی میان LCD ها و LED ها میشه گفت که LED پنلها مشکی عمیقتری نسبت به LCD ها تولید میکنن ولی در عوض زاویه دید ضعیفتر و عدم وجود درخشش معروف LCD ها و یکپارچه و یکدست نبودن نور پس زمینه در صفحه نمایش که این مسئله به خصوص در محیطهای تاریک یا زیر نور معمول اتاقها ملموس تر هست از نقاط ضعفی هستند که این تکنولوژی با خودش به ارمغان آورده!
البته کمپانیهای سازنده این پنلها ادعا میکنند که در آینده این مشکلات رو رفع خواهند کرد که صحت این مسئله رو فقط و فقط زمان ثابت میکنه.

640px-Plasma-display-composition.svg.png

جدیدترین ارسال ها

بالا